Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Recommended Posts

Yuxu aləmi dediyimiz aləm, heç nəyə tabe deyil, nə zamana nə məkana. Biz o aləmdə olanda, zaman və məkan anlayışını itirir. Biz müxtəlif zamanları, birdəfənə yaşaya blərik, həm uşaqlıq, həm yetginlik və ölümə kimi. Məkanlarda ani olaraq dəyişir, biz hiss belə etmədən, bir məkannan, başqa bir məkana keçə bilərik və bilirik.

Yuxu yeganə aləmdi ki orda bütün canlılar və məxluqalr, bir yerdə ola bilirlər. O aləmin reallıq dərəcəsi və hissiyyartalrı bizim indiki aləmnən dəfələrnən yüksəkdi.

Zərrə yeganə şeydiki, bütün aləmlərə daxil ola bilir və var. Biz harda olsaq Allahın bir zərrəsi bizimnəndi.

Və sonda. Hansı aləm yuxudu, orda bu, burda o.

• Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Yoxluq, varlığın əksidı. Ən böyük sirr yoxluğun özündədi və bütün suallara cavabda ordadı.

Siz bilirsiniz ki yoxluq adlı şey nə olduğu hələ məlum deyil.

Misal üçün.Yox biz deyirik kimsə rəhmətə gedəndə, meşə massivi məhv olanda, çaylar quruyanda, kiminsə uşağı olmayanda və.s. Bunların hamsının yoxluğu zərrədi və zərrəyə çevrilir, ilkin halına. Bu yazıynan başa salınası bir iş deyil. Deməyim odu ki yoxluq sadəcə anlayışdı, əslində hər şey varlıqdı, yox olmaq mikro, makro zərrələr halında olan varlıqlardı.

Hər şeyin əvvəli və sonu bu zərrələrdi və bütün varlıq bu zərrələrdən olan ilkin halına qayıdacaq.

Yoxluq deyilən şey zərrələrdən ibarətdi, indi dünya alimləri yoxluq heysab olunan qara materiyanı təhqiq edillər onun tərkibii araşdırmağa çalışırlar, dünyanın başqa bir yerində kolayder vasitəsi ilə, Allahın zərrəsi heysab olunan, hiqqs bazonunu axtarırlar. Get gedə başa düşüllər ki 0% da nəsə tərkib hissəsinnən ibarət ola bilər.

Mən Allahı parçalamıram, mən deyirəm ki bütün varlıqlar Allahın bir zərrəsindən yaranıb, bu parçalanma demək deyil.

Yuxuda insan ölümü, uçmağı, hiss edə bilər və yuxuda bunları edə bilir, deməli hisslər fərqlidi, biz bu aləmdə, o aləmdə olan hisslərin çoxunu, hiss edə bilmirik.

Əslində mən sizə ətraflı izah etsəm heç nə başa düşməyəcəysiz.

Mən supper ağılın olmasına inanıram. Əgər siz 12963 yazısını dəqiq oxusaz başa düşə bilərsiz.Bilik kankret bir şey deyil, bilik artan bir varlıqdı. Mənim bu günkü biliyimə əsasən varlığı hiss edə bilərəm və bu bilik arta arta inam və hissiyatlar da artır. Əgər bizi yaradıbsa, bizim yaradıcım odu, onun zərrəsinnən yaranmışıq, deməli hər birimizdə Ali Yaradanın zərrəsi var. Var olan bir şeyi necə hiss edə bilməyim, sadəcə onu tapmaq lazımdı o zərrəni. ZƏRRƏ + SÖZ + SƏS + ZƏRRƏ. Siz əgər başa düşməy istəyirsizsə bir az zərrələrnən maraqlanın. Görəcəysiz ki insanın DNK sı kimi, bütün kainatda elə bir zərrə var ki o zərrə bütün varlıqların tərkibində var. Yəni DNK kimi zərrə. Cisimlər o zərrədən yaranır və sonda yenə o zərrəyə dönür, çüvrilir. BİZ SADƏCƏ BU KAİNATIN İNSANİ BİR HİSSƏSİYİK, ZƏRRƏSİYİK.

Siz öz beyninizdə istədiyiniz fikiri – düşüncəni canlandıra bilirsiz. Sizin hər canlandırdığın obrazlar səsdən, görüntüdən və.s, hissiyatlardan ibarətdi. Siz öz fikir və düşüncəvi yer cismiynən hiss edə bilirsiz. Siz yeməkdən fikirləşəndə dadını, musiqidə səsini, davada ağrını – acını hiss edə bilirsiz, amma onları real görmürsüz. Sizin fikir və düşüncəvizin yaratdığı, canlandırdığı hər obraza 0000.1 % dərəcə enerji sərf olunur. Deməli siz enerji vasitəsi ilə düşüncə və fikirivi canlandıra bilirsiz yaradırsız və onun təsirini hiss edirsiz, çox da real olmasa.

Amma yuxunu tam real hiss edirsiz, çünki yuxu aləmindəki reallığın yaranması üçün 0006.3% dərəcə enerji sərf olunur. Fikrinnən və düşüncənnən asılı olaraq bu enerjilər real varlığın yaranması üçündü. Sizin fikir və düşüncəndə canlandırdığınız, yaratdığınız şeylər realdı sadəcə onun enerjisi 0000.1 % dərəcə olduğu üçün o bizim reallığa daxil ola, əlavə ola bilmir. Misal üçün... Bizim kayinatın enerji dərəcəsi 1296.3% reallıqdadı. Sizin enerji dərəcəniz 0000.1 % reallıq. Əgər sizin enerji dərəcəniz 1296.3% reallıqda olsa, siz bu kayinatda istədiyiniz şeyi yarada bilərsiz. Siz əgər fikir və düşüncəndə 0000.1 % dərəcədə olan reallıq yarada bilirsizsə, deməli hansısa daha güclü enerjiyə malik olan varlıq 1296.3% dərəcəsində olan reallıqı yarada bilər və bilir.

Sizin fikir və düşüncən təsadüfən yaranmır, bildiyiniz şeylərin əsasında fikir və düşüncə şüurdan qaynaqlanaraq yaranır ( şüurlu şəkildə ). Yaradıcılığın və varlığın tərkibində biliyin olması mütləqdi. Təsadüfən heç nə olmur. Sizin fikir və düşüncəvin yaradıcılıq enerjisi təsadüfən yaranmadığı kimi, kayinatinda yaradıcılıq enerjisi təsadüfən yaranmayıb.

Simruq men bilmirem ola biler sen ozun ucun nese anlamisan,inanmisan....Amma anladiqlarini normal shekilde catdira bilmirsen...Dediklerinin hamisi qarmaqrishiq fikirlerdir,gah dinden danishirsan,gahda hec vaxt eshitmediyimiz uc olculu dushunceden...

Ne ise ozun oz inaminda qal...Bashqalarininda fikrine hormetle yanash...

Bizim bildiyimiz ikili düşünmə və qəvrama tərzimiz var. Allah var, varsa necə var. Varı kim var edib.

Ölmək və Dünyaya gəlmək. İKİLİ

Pis və Yaxş. İKİLİ

Var və Yox. İKİLİ

Bizim düşünmə tərzimiz, şüurumuz, ikili sistem əsasında işləyir və biz bi ikili siztem əsasında Ali Yaradanın qüdrətini təhlil edirik. Siz üçünüc sistemi dərk edməmiş və o system əsasında düşünməmiş, elə həmişə bu ikili sistemdə olan sualnan yaşayacaqsız (Sual. Her weye qadir olan allah ele bir daw yarada bilermiki ozunun gucu catmasin? Ele bir qutu yarada bilermiki ozu aca bilmesin? )

Siz Allah deyəndə İslamdakı Allahı nəzərdə tutub danışırsınız , mən isə başqa Allahdan.  Əlbəttə , islama görə Allah materiyanı özündən deyil , kənarda , fərqli yaradıb.  Mən sizinlə İslam mövqeyindən çıxış edərək danışmıram ))  

Sizin bashqa movqeden cixish etdiyiniz bilirem.

Meni qinamayin, Allah deyib danishanda ele Islam deyen Allahi nezerde tutdugunuzu fikirleshdim. Adeten ki alternativ sozlerden, mes. yaradan, istifade ki olunur....

Sizin bashqa movqeden cixish etdiyiniz bilirem.

Meni qinamayin, Allah deyib danishanda ele Islam deyen Allahi nezerde tutdugunuzu fikirleshdim. Adeten ki alternativ sozlerden, mes. yaradan, istifade ki olunur....

Düz deyirsiniz , dil problemi mövcuddur.  Adətən , Allah deyəndə istər -istəməz İslamdakı  Allah nəzərdə tutulur.  Məsələn , rus dilində "Boq"  deyəndə birmənalı Xristian "boqu"  nəzərdə tutulmur.  

Yaradan da dedikdə biz artıq Tanrının müəyyən keyfiyyətindən danışmış oluruq . Yenə də , rus dilində "Boq- Tvorets"  var "Boq"  var , onlar Tanrının yaradıcı olduğunu qeyd etmək istəyəndə "Boq -Tvorets"  yaxud "Tvorets"  deyirlər. İbrahimi dinlərdə bunlar eyni  şeydir , fərq etmir.  Amma , o biri dinlərdə və fəlsəfədə böyük fərqləri var. 

Məsələn , mən haqqında danışdığım Tanrı yaradan deyil.  Mənə görə yaradan kənar materialdan nə isə yaradır. Özündən isə yalnız təşkil edir ...

Edited by Sunyata

Sunyata bir sualim var size...

Teshkilatci ozunde olanlarla shurlu mexluqlari teshkil edir...Bes teshkilatci ozu shura malikdirmi? Ozunu taniyirmi?

Maraqlı sualdır , həm də çətin ))

Bu suala cavab üçün bəzi sözlərə yenidən baxmaq və yaxud başqa sözlə əvəz etmək lazımdır.  Fərqləndirmək üçün Allah , Tanrı - əvəzinə Təşkilatçı dedik .  İndi də materiya deyəndə hamı ümumi qəbul olunmuş materiyanı başa düşür.  Mən isə materiya deyəndə başqa şey nəzərdə tuturam. Mən dediyim Materiya elə Təşkilatçının özüdür. Bu materiyaya gəlin "Vahid Substansiya"  deyək ki,  onu adi qəbul olunmuş materiyadan fərqləndirək.  Bu Vahid Substansiya ( = Təşkilatçı = təşkilat )  -  özündə həm material və həm də ruhi , psixi , şüur və s. kimi adi materiya olmayan keyfiyyətlər saxlayır.   Yəni , bütün təşkil olunmuş elementlər özlərində bu keyfiyyətlərdən müəyyən miqdarda ( proporsiyada ) saxlayır. Bunun nəticəsi olaraq   "canlı və cansız"  , "şüurlu və şüursuz"  adlandırdığımız elemntlər təşkil olunur.   İndi keçək sizin suala -  2 fərqli  nəticəyə gəldim :

1.Təşkilatçı özü həm də Vahid Substansiya olduğu üçün o özündə bu Vahid Substansiyanın bütün maksimal  və potensial keyfiyyətlərini özündə  saxlayır. Lakin , şüura malik olması , xüsusilə də "özünü tanıması"  məncə artıq insani  keyfiyyətlərdir. Bunlara da onun ehtiyacı yoxdur. Proses kortəbiidir. 

2. Elə həmin səbəblərə görə Şüuru var , beləliklə də ondan istifadə edərək "özünü tanıyır" , daha doğrusu  , təşkil prosesini ( prosesin özünü )   şüurlu olaraq özündə "qeyd edir"  ...  

Edited by Sunyata

1. qəzet özü- özünü təşkil edib. 

Sistemin hissələri arasında daimi informasiya-enerji mübadiləsi mümkündür ?

2.  Qəzet dövri olaraq  bağlanır və açılır.  Kollaps baş verir , yenidən formalaşır - təşkil olunur.  Yəni, əbədilik əvəzinə dövrilik prinsipini daha məğbul sayıram ( inanmaq istəyirəm )

Sistem(təşkilat) kollapsa gedərkən, (ən azından tərkibi hissələr) növbəti etapa keçidi planlaşdırmaya bilərmi ?  Sistemi qorumaq səyi niyə hər bir növbəti dəfə kollapsla nəticələnir ? bəlkə növbəti kollapsdan sonra özünütəşkil olmayacaqdı ?

3.  Tanrının təşkilatı heç bir məqsəd daşımır.  Hissələr yalnız bu sistemi davam etdirmək məqsədi daşıyır. Ümumi məqsəd isə yoxdur. 

hər dəfə növbəti tsiklə keçdikdən sonra hər hansı bir tərkib hissədə aktivlik davam etməyə də bilər. sistemi davam etməyə qarşı müqavimət göstərən hissələr ola bilər.

4. Ümumi məqsədin olmaması da ona işarədir ki,  planlı təşkil yoxdur.  Hər şey daxili səbəblərdən , lakin plansız - kortəbii baş verir

Tərkibi hissələrin sistemi qoruyub saxlamağa olan səyi  özünütəşkilin vahid məqsədi  sayıla bilməzmi ?

dunyanin yaranişi, insanlarin biri birin əvəz etməsi, peygəmbərlərin gəlib getməsi, ilahi qanunlarin quvvəyə minməsi və ya dəyişməsi və s kimi dovr olunan proseslərdə nizam intizam vardir. amma bu mütləq bir şey deyil. daha dogrusu  insanlarin Allahi daha asant taniması üçündü. digər tərəfdən isə Allahı mükəmməl taniyan insanların heyatini, dovrü xüsusiyyətlərini araşdiranda görürsən ki, onlarin yaranışında  ümumi bir məqsəd yoxdu, daha dogrusu burda Eşq məsələsi ön plana kecir deyə, hər hansi plandan danişmaq olmur.

Maraqlı sualdır , həm də çətin ))

Bu suala cavab üçün bəzi sözlərə yenidən baxmaq və yaxud başqa sözlə əvəz etmək lazımdır.  Fərqləndirmək üçün Allah , Tanrı - əvəzinə Təşkilatçı dedik .  İndi də materiya deyəndə hamı ümumi qəbul olunmuş materiyanı başa düşür.  Mən isə materiya deyəndə başqa şey nəzərdə tuturam. Mən dediyim Materiya elə Təşkilatçının özüdür. Bu materiyaya gəlin "Vahid Substansiya"  deyək ki,  onu adi qəbul olunmuş materiyadan fərqləndirək.  Bu Vahid Substansiya ( = Təşkilatçı = təşkilat )  -  özündə həm material və həm də ruhi , psixi , şüur və s. kimi adi materiya olmayan keyfiyyətlər saxlayır.   Yəni , bütün təşkil olunmuş elementlər özlərində bu keyfiyyətlərdən müəyyən miqdarda ( proporsiyada ) saxlayır. Bunun nəticəsi olaraq   "canlı və cansız"  , "şüurlu və şüursuz"  adlandırdığımız elemntlər təşkil olunur.   İndi keçək sizin suala -  2 fərqli  nəticəyə gəldim :

1.Təşkilatçı özü həm də Vahid Substansiya olduğu üçün o özündə bu Vahid Substansiyanın bütün maksimal  və potensial keyfiyyətlərini özündə  saxlayır. Lakin , şüura malik olması , xüsusilə də "özünü tanıması"  məncə artıq insani  keyfiyyətlərdir. Bunlara da onun ehtiyacı yoxdur. Proses kortəbiidir. 

2. Elə həmin səbəblərə görə Şüuru var , beləliklə də ondan istifadə edərək "özünü tanıyır" , daha doğrusu  , təşkil prosesini ( prosesin özünü )   şüurlu olaraq özündə "qeyd edir"  ...

Materiya kateqoriyasina gore biz bilirik ki, butun nesneler mekan bicimindediler(eni,uzunu,hundurluyu ve zaman,hereket)

Shur ise materiya kateqoriyasi ile ziddiyyet teshkil edir....

Demeli bele anladim ki, sizin teshkilatci ibaretdir hem materiyadan hemde shurdan....Teshkil etdiyi canlilar hem ozunu hemde teshkilatcini taniyir...Amma teshkilatci ozunu tanimaqa ehtiyac gormur...

Materiya kateqoriyasina gore biz bilirik ki, butun nesneler mekan bicimindediler(eni,uzunu,hundurluyu ve zaman,hereket)

Shur ise materiya kateqoriyasi ile ziddiyyet teshkil edir....

Demeli bele anladim ki, sizin teshkilatci ibaretdir hem materiyadan hemde shurdan....Teshkil etdiyi canlilar hem ozunu hemde teshkilatcini taniyir...Amma teshkilatci ozunu tanimaqa ehtiyac gormur...

Eyni hadisənin ikili xarakterini  ,  işıqın həm dalğa ,həm də korpuskul  olması misalında daha yaxşı anlamaq olar.   ( doğrudur , müasir fizikada dalga özüdə fiziki hadisə olduğu üçün materiyaya aid edilir )  .  Yəni , təşkilatçı  iklili formada təzahür edir - həm materiya həm də qeyri materiya ( şüur da daxil olmaqla ) formasında.

İnsanda olan şüur və vücud da eyni hadisənin ( insan hadisəsinin ) iki tərəfidir ( ikili təzahürdür ) .  Şüur  özü bir tərəfdən insana ətrafı zaman\ məkan çərçivəsində qavramaq üçün verilibsə , digər tərəfdən də şüur insana "özünü və Təşkilatçını tanımamaq" üçün verilib. 

Təsəvvür edin ki, bütün insanlar sadəcə olaraq , bir gün , özlərini tanıyıb dərk etdilər ki, onlar əslində tamın "şüurumuzla"  məhdudlaşdırılmış  lokal hissələridir. Onda , artıq "təşkilat"  yox olar , mənası itər.  Ona görə də , insan üçün "özünüdərk"  - şüur vasitəsilə daha primitiv olan "özünü hissetmə sabitliyi"nə  ( "Mən" )  çevrilir.  Bu da "özünü tanıma"  deyil. 

Deməli, sualınızın cavabı :  Təşkilatçıya özünü tanımaq ehtiyacı  yoxdur , insana isə bunu etməyə ( həmçinin Təşkilatçını tanımağa )  şüuru imkan vermir .  Bu bəlkə də , Şopenhaurin dediyi intuitiv idrakla , yaxud mistik yolla  və bəlkə də , dini yolla ( din özü də mistikadır ) mümkün ola bilər.  Ona görə ki, bu hallarda şüur müvəqqəti olaraq donur və ya başqa hala keçir.

Edited by Sunyata

Bizim bildiyimiz ikili düşünmə və qəvrama tərzimiz var. Allah var, varsa necə var. Varı kim var edib.

Ölmək və Dünyaya gəlmək. İKİLİ

Pis və Yaxş. İKİLİ

Var və Yox. İKİLİ

Bizim düşünmə tərzimiz, şüurumuz, ikili sistem əsasında işləyir və biz bi ikili siztem əsasında Ali Yaradanın qüdrətini təhlil edirik. Siz üçünüc sistemi dərk edməmiş və o system əsasında düşünməmiş, elə həmişə bu ikili sistemdə olan sualnan yaşayacaqsız (Sual. Her weye qadir olan allah ele bir daw yarada bilermiki ozunun gucu catmasin? Ele bir qutu yarada bilermiki ozu aca bilmesin? )

sizin ikili, üçlü sistemi mən belə başa düşürəm. misal üçün Xizir (ə) -in Musa (ə) misalinda Xizir (ə) 3 lü sistem əsasinda düşünürdü. belə misallardan Hz Əli (ə) barəsində minlərlə, bəlkədə daha çox danışmaq olar. eləcə Məhəmməd Füzulu, imadəddin Nəsimi kimi mənim sevdiyim möminlərin barəsindədə. misal üçün Füzulinin belə bir duası var: "ilahi mənə cəhənnəmi nəsib et ki, cəghənnəm əzabının agri acisından Səni səsləyim." və yaxud Nəsimi : "Məndə sigar iki cahan..."

Əslində bir az da dərinə getsək nəinki 3-lü sistem, hetta bizim bilmədiyimiz 4-lü , beşli və ya sonsuz sayda sitemlər ola bilər.

Bir gün Allah Xızır (ə) da təkəbbürün olmasına zəmin yarandıgını gördü. və onun yanına bir nəfər gondərdi. Allah Xızir (ə) -a bu bəndənin Mənim yanimda daha üstün oldugunu söylədi. Xizir(ə) həmin insani hörmətli qarşilayib belə bir təklif etdi: Mən 3 yerdə gizlənəcəm, sən məni tap.... hədisin arxasi maraqli olsa LS-də danışaram.

yuxu aləminə gəlincə; yuxu aləmini analiz etmək deyəndə nəyi nəzərdə tutursuz?

Bəli, mən də yuxu aləminə inaniram, amma yuxunu hec vaxt yozmaram, yoza bilmərəm. yuxunu yalniz Yusif (ə) yoza bilər, birdə   həqiqi möminlər. Yuxuda imam , peygəmbər, ovliyaları gormək, onlarla ünsiyyətdə olmaq mümkündü, hətta Allahin bəzi əmrləri yuxuda ikən insana verilə bilər. Hətta yuxuda Allahı belə görmək olar. (daha dogrusu əksinə Allah hansısa şəkildə görunə bilər). yuxuda cənnəti və cəhənnəm aləmini azaciq da olsa hiss etmək olur. Amma əvvəldə qeyd etdiyimi kimi yuxunu öz agliva gorə yozub, ay nə bilim mənə vergi verildi, bu ona ışarədi və kimi nəticələrə gəlmək insani həqiqətdən uzaqlaşdırıb, böyük bir uçuruma apara bilər.

misal üçün Füzulinin belə bir duası var: "ilahi mənə cəhənnəmi nəsib et ki, cəghənnəm əzabının agri acisından Səni səsləyim." və yaxud Nəsimi : "Məndə sigar iki cahan..."

Əslində bir az da dərinə getsək nəinki 3-lü sistem, hetta bizim bilmədiyimiz 4-lü , beşli və ya sonsuz sayda sitemlər ola bilər.

Bunların ikili ,üçülü , 4 -lü və n-li düşüncə sistemi kimi cəfəngiyyata nə aidiyyəti var ?  Bu da Quranda yazılıb ?  Yoxsa , "orientasiyanı" dəyişmisiniz ?   ))

dunyanin yaranişi, insanlarin biri birin əvəz etməsi, peygəmbərlərin gəlib getməsi, ilahi qanunlarin quvvəyə minməsi və ya dəyişməsi və s kimi dovr olunan proseslərdə nizam intizam vardir. amma bu mütləq bir şey deyil. daha dogrusu  insanlarin Allahi daha asant taniması üçündü. digər tərəfdən isə Allahı mükəmməl taniyan insanların heyatini, dovrü xüsusiyyətlərini araşdiranda görürsən ki, onlarin yaranışında  ümumi bir məqsəd yoxdu, daha dogrusu burda Eşq məsələsi ön plana kecir deyə, hər hansi plandan danişmaq olmur.

"Allahı mükəmməl tanıyan insanlar " - kimdir ?  Onlar , şəxsən Allahla oturub - dururlar?  

"Eşq" - nədir ?  Aydın formada bunu izah edə bilərsiniz ?

"Eşq"i  həm də "Plana"  qarşı qoyursunuz , deməli , postun əvvəlindəki "nizam intizam"  yoxdur ?  Bir az mümkünsə aydınlaşdırın .

Edited by Sunyata

Bunların ikili ,üçülü , 4 -lü və n-li düşüncə sistemi kimi cəfəngiyyata nə aidiyyəti var ?  Bu da Quranda yazılıb ?  Yoxsa , "orientasiyanı" dəyişmisiniz ?   ))

mən orda izah etmisem. amma daha etrafli simruqun cavabindan sonra yazaram. 

"Allahı mükəmməl tanıyan insanlar " - kimdir ?  Onlar , şəxsən Allahla oturub - dururlar?  

"Eşq" - nədir ?  Aydın formada bunu izah edə bilərsiniz ?

"Eşq"i  həm də "Plana"  qarşı qoyursunuz , deməli , postun əvvəlindəki "nizam intizam"  yoxdur ?  Bir az mümkünsə aydınlaşdırın .

1) Allahi mukəmməl taniyan insanlarin kimlər oldugunu məndən daha yaxşı bilirsiz. amma bilmək hec də hər şey deyil. mən desəm ki, oturub durublar , siz inanacaqsiniz? (sizdə musbət tərəf yalniz ondan ibarətdirki, ateistlər kimi subut istəmirsiz) mən bunu sizə necə izah edim , özüm bilmirəm.

2) Eşq-i aydin formada necə izah edə bilərəm? verdiyiniz sualı diqqətlə oxuyun. eşqi izah etmək olur bəyəm? sizi sevməyən və yaxud siz sevmədiyiniz bir kəsdən onun sizə eşqini izah etməsini necə istəyə bilərsiz? ( misal üçün). hec olmasa eşqi olana eşqiniz olmalidi ki, eşq əhli biribirini anlaya bilər. siz daha cox agila və məntiqə üstünlük verirsiz. 

3) Ümumiyyətlə eşq nədir sualina özünüzdə cavab verin, mən özü-özlüyümdə cavab axtaranda görürəm ki, eşqdə nizam intizam olmur. sizi bilmirəm. 

Edited by roberto5

mən orda izah etmisem. amma daha etrafli simruqun cavabindan sonra yazaram. 

Yox , izah etməmisiniz .  Adətən , öz yazdıqlarımız postları kiminsə fikirlərindən asılı olaraq izah etmirik ))  Sual olanda ya mənbə göstərilir , yaxud sırf  şəxsi fikrimiz kimi onu izah edirik.  Siz bunların heç birini etmək istəmirsiniz . Özününzün də başa düşməyə -düşməyə yazdıqlarınızı :

əlbəttə ki, izah edə bilməyəcəksiniz ))

1) Allahi mukəmməl taniyan insanlarin kimlər oldugunu məndən daha yaxşı bilirsiz. amma bilmək hec də hər şey deyil. mən desəm ki, oturub durublar , siz inanacaqsiniz? (sizdə musbət tərəf yalniz ondan ibarətdirki, ateistlər kimi subut istəmirsiz) mən bunu sizə necə izah edim , özüm bilmirəm.

2) Eşq-i aydin formada necə izah edə bilərəm? verdiyiniz sualı diqqətlə oxuyun. eşqi izah etmək olur bəyəm? sizi sevməyən və yaxud siz sevmədiyiniz bir kəsdən onun sizə eşqini izah etməsini necə istəyə bilərsiz? ( misal üçün). hec olmasa eşqi olana eşqiniz olmalidi ki, eşq əhli biribirini anlaya bilər. siz daha cox agila və məntiqə üstünlük verirsiz. 

3) Ümumiyyətlə eşq nədir sualina özünüzdə cavab verin, mən özü-özlüyümdə cavab axtaranda görürəm ki, eşqdə nizam intizam olmur. sizi bilmirəm. 

Robero , yenə də deyirəm . Yazdığımız ən böyük cəfəngiyyatı belə -  ya şəxsi fikrimiz kim izah edə bilməliyik , yaxud mənbə verməliyik ki,  bəlkə  yenə kimsə maraqlandı , yaxud ola bilər ki, eyni mənbədən müxtəlif nəticələrə gəlmək olar  və ya hərə öz qavrama gücünə görə bu və ya digər formada anlaya bilər.(səhv də edə bilər .)

Eşqi niyə görə izah etmək olmur ki?  Siz ki, burada kişi - qadın eşqindən danışmırsınız ))  Söhbət insanın  Allah eşqindən və Allahın yaratdığına olan eşqindən gedirsə - bunu yarımgizli , guya "səma adamı"  kimi  , yalnız "ariflərin"  başa düşməsinə işarə ilə yazamağın nə mənası var ? 

Hər halda məndən postlarıma aid sual olanda , can-başla çalışıram ki, bacardığım qədər suala cavab verim. Əks halda forumun nə mənası var ? ))

Sizdən fərqli olaraq sualınıza cavab verirəm :

Eşq -  obyektə   vurulma , sevgi , həvəs  və s. -  hissi.  Eşqdə nizam - intizam olmaması haqqında razıyam . İnsanda Allah eşqi olmasını başa düşə bilərəm , amma Allahın insan eşqini başa düşmürəm . Ona görə ki, Allahda məncə hiss ola bilməz ( o canlı deyil ).

Edited by Sunyata

Forumu izleyende goruruk ki, Simruqun fikirleri Robertonun xoshuna gelib...Deyesen hetta bir-iki postunu plyuslayibda...)))

Mene maraqli gelen odur ki, Simruqun ifade etdiyi fikirler bashdan ayaqa cefengiyyatdir,bundanda elave forumda davranishi hec dini exlaqlada duz gelmir...Bes Simruqun fikirlerinde Robertonun xoshuna gelen nedir?

Bu sualin cavabinida deyesen bilirem...)))

Simruq shie mezhebine ustunluk verir ve arada imam Elinide terifleyir...Roberto ise imam Eli ashiqidir...

menim uchun en mukemmel din islam kitab qurandi. amma men bu dinnen uzaqam, chunki menim heyat terzim ile o, ust uste duwmur. oz yolum var.

deyirem gor ne qeder cilizsiz ki pilus, minusada fikir verirsiz.

hz, ali sizin ve sizden sonra gelen neslivizin buthun suallarina cavab verib. onun cavablari qarwisinda o zaman da, bu zamanda buthun alim ve filosoflar aciz olub ve olur.

roberto, vuqarin xetrine bi minus ver. -

ele bir weyler var ki onun izahi yoxdu, demeli o wey yoxdu.

misir piramidalarinin izahi coxdu, amma deqiq ve aqila batani yoxdu. demeli pramidalar yoxdu.

yuxunu her gun goruruk, ne izhi var, ne subutu yoxdu. demeli hec ne yoxdu.

bele bir meyxana var. gedirem, gedirem gedirem dadiba.

get gorum nece gedeceysen. getdin ay chicey.

menim uchun en mukemmel din islam kitab qurandi. amma men bu dinnen uzaqam, chunki menim heyat terzim ile o, ust uste duwmur. oz yolum var.

Ən mükəmməl saydığın din İslam  ola- ola başqa yol seçmək hansı məntiqə sığır ?  Bu bir növ mazoxizmi xatırladır.  Öz -özünü cəzalandırıb bundan həzz almaq ...

hz, ali sizin ve sizden sonra gelen neslivizin buthun suallarina cavab verib. onun cavablari qarwisinda o zaman da, bu zamanda buthun alim ve filosoflar aciz olub ve olur.

Hansı suallar və hansı cavablar və hansı  filosoflar ?  Konkret misallar  "v studiyu"  ...

gedirem, gedirem gedirem dadiba.

Bax bu isə insan zəkasının maksimal hüdüdun  olmadığndan  xəbər verir və  digər tərəfdən də müasir  milli musiqimizin  şedevridir.   Bu fikirləri  qızıl  qələmlə həkk etmək lazımdır  104f439dbef97bad2ee2add4b549c2e1.gif

Edited by Sunyata

Tanri nedir, kimdir.

onu gorsen, nece taniyacaqsan?

misal uchun, bele bir wey gordun ki senin buthun suallariva cavab verdi ve yaradiciliqi gosterdi, inanacaqsan?

sizin bildiyiniz ve bile bildiyiniz, sadece bildiylerinizdi.o istese sizin maksimum seviyyede derk etdiyiniz ve ede bileceyiniz Tanrini yarada biler.

bu o deyil.

Azad dushunmek qabiliyyetin var...Fikirlerin qarmaqarishiq olsada hiss olunur ki, irasionalliqi intuitiv olaraq derk edirsen...

Cox sebirsizsen...Senin fikirlerine aydinliq getirmek ucun sual verende ozune qarshi dushmencilik axtarirsan...

Menim ozumunde biabirci davranisharim cox olub bu forumda...Oyrenmeye olan hevesim sehvlerimi anlamaqa komek eledi...

Sebirli ol...