Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Batil İnanclar

Recommended Posts

Maraqlıdır, kim hansı inancları bilir, hansıları sınayıb, hansılara inanır və s. bu kimi mövzular ətrafında söhbət etmək istərdim. Mən şəxsən inanclara zərrə qədər inanmasam da, qarşı tərəfin inancına hörmət əlaməti olaraq, inanc qaydalarına ( :) təzə qaydadı deyəsən ) əməl edirəm. Misal üçün, pul kisəsini heç vaxt boş verməzlər deyirlər. Kiməsə çanta və ya pul kisəsi hədiyyə edəndə içinə heç olmasa salfet qoyuram :)

Nərdivanın altından keçmək olmaz deyirlər. Mən 24.5 illik həyatımda ( :D ) 24.5 dəfə keçmişəm, heç nə olmayıb :)

Qarşıdan qara pişiyin keçməsi, soğanın və sabunun (acılığına görə) əldən ələ ötürülməməsi və s. bu kimi inanclar eşitmişəm. Bəs siz hansılarını eşitmisiniz?

Hə, bir də qabı qonşuya boş qaytarmazlar, amma halva boşqabını yumazlar və halva demişkən, könlündən halva keçirmək olmaz deyirlər :)

• Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Maraqli movzudur, Vaxt var idi mende inanirdim. Amma indi inanmiram. Cunki getdikce gorurem ki, bow-bow fikirlerdir.

Iki neferin arasindan kecmek olmaz ayriliq olur :)

P.S Inanandada dostla, taniwla yol gedende hec vaxt qoymazdim aramizdan kimse kecsin :)

Mən də inanclara bəzən inanıram,bəzən isə yox.Əgər inancın sonu yaxşıdırsa,ona inanıram,yox əgər pisdirsə,inanmamağa çalışıram.İnanclarla maraqlanıram və çoxlu inanclar bilirəm,amma indi yadıma düşmür.Yadımda qalan bir neçəsini yazmaq istəyirəm:Eşitdiyimə görə,iki adaşın arasında qalıb niyyət tutanda həmin arzu həyata keçir.Sonra hava qaralanda torpağa isti su tökməzlər,daha sonra axşam qırxı çıxmamış uşağı evdən bayıra çıxartmaq olmaz.

İnandığım inanclardan biri də ad günü tortumdakı şamları üfürəndə tutduğum arzularımın reallaşmasıdır.Çünki bu vaxta qədər neÇə arzu tutmuşamsa,reallaşıb.

Digər inandığım inanclardan biri isə Yeni illə bağlıdır.Hər il Yeni ilə 10-15 gün qalmış evdə bəzədiyim yolka ağacının altına ən Çox istədiyim arzularımı yazıb atıram və Yeni il günü saat 12-ni vurandan sonra həmin arzular yazılmış kağızlardan birini seÇib oxuyuram.Təxminən həmin yeni ilin sonuna qədər həmin arzu reallaşır.(Bu inanca Çox inanıram)

P.S.Məncə,insanın Çox inandığı şey reallaşa bilər...

*Damla* xanım

Bir çox insanlar isə (məsəlçün mən smile.png ) heç bir dua etmədən, arzu tutmadan, şam söndürmədən arzularına çatır.

So, your argument is invalid rolleyes.gif

Bir tərəfdən baxanda siz də doğru söyləyirsiniz.Bəlkə elə mən də arzularıma sizin kimi çatıram,amma məncə insanın həyatda yaşaması üçün bəzən ümid,arzu,inanc və s. olmalıdır......

Ümid edirəm ki,siz yoxlamısınız.......

Yoxlamisiz deyende bele weyler menim ucun uwaqliq xatiresi kimi qalib. Yaw otdukce bele weylerin insanlar terefinden uydurma fikirler oldugunu anlayir insan...

P.S subyektiv fikrimdir.

bir de deyirler ki, qiz uwagi ewweye minib duwende bexti acilir ere gedir..ele erli qadinlar var ewweyi ancaq televizorda gorubler..sonra deyiller ki, iki sohbet eden qadinin arasindan kecsen were duwe bilersen..sonra tek sebir, cut sebir meselesine gelende ise bu hec uygunlawdirilasi bir inanc deyil..men de inanmiram bunlara..

İnanclar çoxdur. Bəzən nə haqdasa danışanda və ya düşünəndə tək səbir gəlirsə biri deyir ki, hökmən birini də gətir))))tək səbir mənə düşmür, işimizdə var beləsi. Və yaxud da qara pişik varsa yolun üstündə yolunu uzadıb başqa yolla gedir ki, qarşısına qara pişik çıxmasın. İndi yazıq pişik neyləsin ki, Allah onu qara rəngdə yaradıb )))))

Mən özüm inanclardan yalnız səbri sınamışam :) , universitetə sənəd verəndə bacım fakultələri qaralayanda məhz qəbul olduğu fakultədə bir uşaq səbir gətirmişdi. Ona görə mən də sınadım, doğurdan da mən də fakultələri qaralayanda bir nəfər səbir gətirdi elə həmin fakultəyə də qəbul olmuşdum. Yenə də belə şeylərə inanmıram, təsadüf kimi qəbul edirəm. Hər halda o insan səbir gətirməsəydi də mən həmin fakultəyə qəbul olacaqdım.

Maraqli mövzudu!

Mənə həmişə deyirdilər ki, sevdiyin insana şəkil vermə nə də alma, və yaxud mahni diski və kasseti mütləq ayrilacaqsız, mən heç vaxt inanmirdim və yuz defe bir yerde şəkil də çəkdirmişdik hələ disklərdə bir birimizə hədiyyə etmişdik, Allaha şükür ki heçnə heç deyilənlər kimi olmadı!

Hər şey bir inanca inanmaq insanın özündən asılıdı,əvvəllə çox inanırdim belə şeylərə,boş vedrə ilə qabağına çıxsalar işin boşa çıxacaq,qara pişik keçnə nə bilim nə olacaq və s...Hər bir bu fikri tədricən özümdə yığışdırdım və belə bir hal olanada mənimlə heç nə baş vermir! Bes nahaq yere demiyiblər axı niyyətin hara mənzilində oraromashka.gif

Maraqli movzudur, Vaxt var idi mende inanirdim. Amma indi inanmiram. Cunki getdikce gorurem ki, bow-bow fikirlerdir.

Iki neferin arasindan kecmek olmaz ayriliq olur smile.png

P.S Inanandada dostla, taniwla yol gedende hec vaxt qoymazdim aramizdan kimse kecsin smile.png

:) mən uşaq vaxtı inanırdım buna. Özü də aramızdan kimsə keçən kimi mütləq əl-ələ tutmalıydıq, yoxsa ayrılıq olardı :)

Mən də inanclara bəzən inanıram,bəzən isə yox.Əgər inancın sonu yaxşıdırsa,ona inanıram,yox əgər pisdirsə,inanmamağa çalışıram.İnanclarla maraqlanıram və çoxlu inanclar bilirəm,amma indi yadıma düşmür.Yadımda qalan bir neçəsini yazmaq istəyirəm:Eşitdiyimə gÖrə,iki adaşın arasında qalıb niyyət tutanda həmin arzu həyata keçir.Sonra hava qaralanda torpağa isti su tÖkməzlər,daha sonra axşam qırxı çıxmamış uşağı evdən bayıra çıxartmaq olmaz.

Hava qaralanda torpağa qaynar su tÖkmək olmaz - bunu mən də uşaq vaxtı çox eşitmişdim. Səbəbini soruşanda mənə demişdilər ki, guya cinlərin balaları yerdə olur, ona gÖrə də su tÖkəndə mütləq Bismillah demək lazımdır ki, onlar qaçsın, yanmasın isti suyun altında :)

bir de deyirler ki, qiz uwagi ewweye minib duwende bexti acilir ere gedir..ele erli qadinlar var ewweyi ancaq televizorda gorubler..sonra deyiller ki, iki sohbet eden qadinin arasindan kecsen were duwe bilersen..sonra tek sebir, cut sebir meselesine gelende ise bu hec uygunlawdirilasi bir inanc deyil..men de inanmiram bunlara..

ada4246b3229f682959f1a6cada3de17.gifbu uzunqulaq məsləsi mənə bir sÖhbəti xatırladır, ona gÖrə gülürəm, postunuza yox. Qrup yoldaşım rayonumuza qonaq gəlmişdi, kirayə ev tutub qalmaqlarına nənəm razı olmadı, evinə dəvət etdi (loveyouddd.gif quzu kəsərəm nənəmə). Biz də hər gün aparırdıq onları gəzməyə. Bir gün də Lahıcdan qayıdanda yolda uzunqulaq gÖrdük, anası da, qızlar da əl çəkmədilər ki, maşını saxlayın (sən demə qızların dərdi varmış :) ). Maşından düşən kimi analarının təkidi ilə qızlar cumdular uzunqulağın üstünə (uzunqulaq şokda idi, heç oğlanın üstünə belə cummazdılar). 5-10 dəqiqə oturdular üstündə ki bu il bəxtimiz açılsın. Hətta mən də lağ elədim ki, toyunuza bu uzunqulağı qırmızı bağlayıb məclisə gətirdəcəm. Nəysə. Mən oturmadım təbii ki. Dedim uzunqulaqla açılan bəxt elə bağlı qalsa yaxşıdır :) bir müddət keçdi, mən nişanlandım, bəxtim açıldı, qızlar indi gündüz əllərində çıraqla həmin uzunqulağı axtarırlar. :D

Bu elə sadəcə yadıma düşdü, yazdım :)

İnanclar çoxdur. Bəzən nə haqdasa danışanda və ya düşünəndə tək səbir gəlirsə biri deyir ki, hökmən birini də gətir))))tək səbir mənə düşmür, işimizdə var beləsi. Və yaxud da qara pişik varsa yolun üstündə yolunu uzadıb başqa yolla gedir ki, qarşısına qara pişik çıxmasın. İndi yazıq pişik neyləsin ki, Allah onu qara rəngdə yaradıb )))))

Dünyanın ən gözəl heyvanlarındandı. Mən elə əksinə, həmişə arzu edirəm ki, yoluma pişik çıxsın. Gül kimi heyvandır :)

Bir də deyirlər guya başqasının papağını başa qoymazlar, şərə düşərsən :)

P.S.Əgər kimsə inanclara ifrat dərəcədə inanandırsa, bu mövzunu oxusa birtəhər olar :)

Hava qaralanda torpağa qaynar su tÖkmək olmaz - bunu mən də uşaq vaxtı çox eşitmişdim. Səbəbini soruşanda mənə demişdilər ki, guya cinlərin balaları yerdə olur, ona gÖrə də su tÖkəndə mütləq Bismillah demək lazımdır ki, onlar qaçsın, yanmasın isti suyun altında smile.png

Səbəbini soruşanda mənə də belə izah edirlər.Düzünü desəm mən bu inanca qəti inanmıram.......

"Qara pişik" məsələsinə qaldıqda isə buna da heç inanmıram.çünki bizim məhəllədə kifayət qədər qara pişiklər vardır və hər gün hər kəs işə gedəndə pişiklərlə rastlaşırlar.Yeqin ki,bu onlara maneçilik etsəydi,qara pişikləri məhəllədən qovardılar,daha onları yedirtməzdilər...wink.png

bu uzunqulaq məsləsi mənə bir sÖhbəti xatırladır, ona gÖrə gülürəm, postunuza yox. Qrup yoldaşım rayonumuza qonaq gəlmişdi, kirayə ev tutub qalmaqlarına nənəm razı olmadı, evinə dəvət etdi (loveyouddd.gif quzu kəsərəm nənəmə). Biz də hər gün aparırdıq onları gəzməyə. Bir gün də Lahıcdan qayıdanda yolda uzunqulaq gÖrdük, anası da, qızlar da əl çəkmədilər ki, maşını saxlayın (sən demə qızların dərdi varmış :) ). Maşından düşən kimi analarının təkidi ilə qızlar cumdular uzunqulağın üstünə (uzunqulaq şokda idi, heç oğlanın üstünə belə cummazdılar). 5-10 dəqiqə oturdular üstündə ki bu il bəxtimiz açılsın. Hətta mən də lağ elədim ki, toyunuza bu uzunqulağı qırmızı bağlayıb məclisə gətirdəcəm. Nəysə. Mən oturmadım təbii ki. Dedim uzunqulaqla açılan bəxt elə bağlı qalsa yaxşıdır :) bir müddət keçdi, mən nişanlandım, bəxtim açıldı, qızlar indi gündüz əllərində çıraqla həmin uzunqulağı axtarırlar. :D

Bu elə sadəcə yadıma düşdü, yazdım :)

))maraqli idi..tewekkurler! ola biler o qizlarin mindiyi uzunqulaq, erkek olmayib ona gore inanclari qebul olmayib )))))))

Niyə hər zaman nişanlı qızlara deyirlər ki heç vaxt nişan və yaxud "HƏRİ" üzüyünü heç kimə vermə barmaqlarına taxsınlar,bilən var bunu?

eşitmişəm. Mənim HƏRİ üzüyümü artıq xalam barmağına taxıb :) inanclara inanmadığım üçün əhəmiyyəti yoxdur mənim üçün.

Bir də eşitmişəm ki, guya öz toyun olmayınca gəlinlik geyinmək olmaz. Yəni kiminsə gəlinliyi evdədirsə, maraq xətrinə, zarafat xətrinə əyninə keçirtmək olmaz. :) yazıq aktrisalar, bir film boyunca bəzən 10 dənə gəlinlik geyinirlər, heç biri də evdə qalmır :D

"Qara pişik" məsələsinə qaldıqda isə buna da heç inanmıram.çünki bizim məhəllədə kifayət qədər qara pişiklər vardır və hər gün hər kəs işə gedəndə pişiklərlə rastlaşırlar.Yeqin ki,bu onlara maneçilik etsəydi,qara pişikləri məhəllədən qovardılar,daha onları yedirtməzdilər...wink.png

Vallah elə adamlar var ki qara pişikdən betərdi. Qarşına çıxdısa, vəssalam, həmin gün bütün uğurdanəlini üz :)

))maraqli idi..tewekkurler! ola biler o qizlarin mindiyi uzunqulaq, erkek olmayib ona gore inanclari qebul olmayib )))))))

ada4246b3229f682959f1a6cada3de17.gifada4246b3229f682959f1a6cada3de17.gifbunu bilmirdim.

Vallah elə adamlar var ki qara pişikdən betərdi. Qarşına çıxdısa, vəssalam, həmin gün bütün uğurdanəlini üzsmile.png

Düzünü desəm,qara pişik məsələsinə inanmasam da,amma buna inanıram və sizinlə tamamilə razıyam.Bəzən qabağıma elə adam çıxır ki,həmin günü nə etsəm alınmır.....

Ne yaxshi movzudur,Lap ureyim acildismile.png .Inanclardan en cox inandigim tek ve cut sebirdir.Neyleyim ,hemishe duz cixibdaa)))Ozum uchun degigleshdirmishem ki,mene tek sebir dushmur:))) Kimdense bele bir soz de eshitmishdim- Ancag bizim milletdir (tek-cut )sebirle ish goren:)))

Ay camaat göz "döyünəndə" nə olur? smile.png Belə deyirlərdə deyəsən )))) Mənim sağ gözüm " döyünür", "atır".

Pari üstüne qirmizi bir shey qoyun (sap,kagiz və s...əlinizə nə düşdü qırmızı)və deyin"mən səni sevindirdim səndə məni sevindir" )))

Nə qədər ki,nəyəsə inanmağı özlərinə məcbur edən insanlar var o vaxta qədərdə belə gic-gic şeylər mövcüd olacaq.Hamısı dinin yaranışından bu yana dini dahada xurafata çevirən insanların fəaliyyətindən yaranıb.Mənim burda məqsədim din müzakirəsi aparmaq deyil,kim nəyə istəsə inana bilər,lap ürəyi istəyən Bərdə pendirinədə inana bilər,özü bilər.Amma inanmağa nəsə axtaran insanlar olmasa heç belə şeylərdə mövcud olmaz.

Nə qədər ki,nəyəsə inanmağı özlərinə məcbur edən insanlar var o vaxta qədərdə belə gic-gic şeylər mövcüd olacaq.Hamısı dinin yaranışından bu yana dini dahada xurafata çevirən insanların fəaliyyətindən yaranıb.Mənim burda məqsədim din müzakirəsi aparmaq deyil,kim nəyə istəsə inana bilər,lap ürəyi istəyən Bərdə pendirinədə inana bilər,özü bilər.Amma inanmağa nəsə axtaran insanlar olmasa heç belə şeylərdə mövcud olmaz.

Duzdu chox raziyam Sizinle,her shey insanin ozunden aslidir!

O gun bazardan sarmisaq alanda satici dedi ki, sarmisagi ozun gotur men versem aciliq olar ))) Hec birine inanmiram. Ancaq nezere inaniram (belke de inandigim ucun ele nezere cox gelirem thinking.gif )

P.S. Bir defe toylardan birinde bir-iki qohum-eqreba terif etmishdi ki, ne gozel gorunursen. Sabahi alnimdan 4 dene goz yarasi birden cixmishdi. Alin, burun, goz o qeder shishmishdi ki, 1 hetfe ishe gede bilmedim facepalm.gif

Birde bir inanci xatirladim indi- sevdiyin insana saat hediyye elemek olmaz(guya),ayriligdir.

Gatar kecen an korpunun altindan kecirsizse arzu tutmag lazimdir,heyata kececek( guya)

Evden sogan vermezler,acilig verirsen guya.

Qatar sohbetini men de esitmisem. Maraqli inancdi :)

Ay camaat göz "döyünəndə" nə olur? :) Belə deyirlərdə deyəsən )))) Mənim sağ gözüm " döyünür", "atır".

:) Passion Lady deyeni men de esitmisem. Guya qirmizi sap qoymaq lazimdir ) bir de qulaqlar "yanirsa" demeli senin haqqinda danisirlar :) musbet ve menfi terefe olmasi ise yanan qulagin sag ve ya sol olmasindan bilinir :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Как вы относитесь ко дню 9 мая ?
      Я отношусь к этому дню, как к важному событию для миллионов человек, которых почти уже и не сталось в живых.  Возможно, через пару десятков лет к 9 мая станут относиться примерно как 11 ноября — день окончания Первой Мировой войны.
      Считаю правильным, что в настоящее время в Азербайджане этот день является государственным праздником — День Победы над фашизмом. Более 700 тыс граждан нашей страны отправились на фронт из которых более  300 тыс погибли. Низкий поклон им всем. 

• Downvote
        • Upvote
        • Haha
        • Thanks
      • 187 replies
    • В Азербайджане введены ограничения на услуги такси, таксисты в отчаянии
      Таксомоторная компания Bolt повысила стоимость заказов на 10%.
      • 32 replies
    • Для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов
      Baku TV разоблачил незаконную торговлю землей на кладбищах.
      В ходе расследования было установлено, что для получения места для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов. А стоимость места захоронения на Ясамальском кладбище особенно высока: 3 000 - 4 000 манатов на человека.
      Стоимость места для одной могилы на кладбище в Хырдалане начинается от 1 100 манатов и варьируется в зависимости от местоположения.
      На Мехдиабадском кладбище цена места на одного человека начинается от 2 000 манатов. Продажу мест на кладбище где-то контролируют муллы, а где-то председатели муниципалитета.
      Подробнее - в сюжете Baku TV.
      https://ru.oxu.az/society/869002

• 18 replies
    • ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ в связи с затоплением кварталов в Хырдалане - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Причина затопления улицы Мехди Гусейнзаде и 26-го квартала Хырдалана заключается в том, что данный район расположен во впадине.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщил пресс-секретарь ОАО "Азерсу" Анар Джебраиллы.
      Он отметил, что на указанной территории имеется канализационная инфраструктура. Именно этот участок - обочина дороги Сумгайыт - Баку является самой низкой точкой Хырдалана.
      "Поскольку данная территория представляет собой впадину, дождевые воды, формирующиеся в Хокмели, Атъялы, а также самом Хырдалане, устремляются сюда. Поэтому во время интенсивных дождей канализационные линии не выдерживают нагрузки, что в итоге приводит к наводнению.
      .

Хочу отметить, что в свое время вся эта зона сплошь состояла из луж, озер и тростниковых зарослей. Потом территорию засыпали землей, построили дома.
      Если бы здесь не возвели здания, такой проблемы не возникло бы. Вода бы собиралась, часть ее впитывалась в почву, другая - испарялась, а третья - утекала.
      Одна из самых больших проблем на сегодняшний день - именно эта. Строительные дельцы осушают озера и лужи, строят на их месте дома, а после возникают такие сложности. Потом граждане жалуются, что подвалы домов и улицы затоплены", - заявил А.Джебраиллы.
      В завершение он отметил, что в настоящее время, когда дождь прекратился, большая часть проблем на упомянутой территории уже решена. Через пару часов воды там не останется.
      15:46
      Дождливая погода, наблюдаемая в Абшеронском районе, привела к последствиям в городе Хырдалан.
      Соответствующая информация поступила на горячую линию Baku.ws.
      На кадрах, сделанных одним из местных жителей, видно, что в Хырдалане затоплены улица Мехди Гусейнзаде и 26-й квартал.
      Данная ситуация выявила нахождение канализационной системы на указанной территории в аварийном состоянии.
      .https://ru.oxu.az/society/868584

• 24 replies
    • Завершился первый полуфинал "Евровидения-2024": наши представители не прошли в финал - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Завершился первый полуфинал международного песенного конкурса "Евровидение-2024", который проходит в шведском Мальме.
      Как передает Oxu.Az, по результатам голосования представители Азербайджана Fahree и Илькин Довлатов не прошли в финал конкурса.
      Отметим, что второй полуфинал пройдет 9 мая, а финал - 11 мая.
      7 мая, 23:27
      В шведском городе Мальме начался первый полуфинал 68-го по счету песенного конкурса "Евровидение".
      Как сообщает Oxu.Az, в первый день мероприятия выступят 15 стран, 10 из которых пройдут в финал.
      Следует отметить, что Fahree и Илькин Довлатов представят нашу страну на конкурсе с песней Özünlə apar. Они выступят под 12-м номером.  https://ru.oxu.az/politics/868797
        • Haha
      • 74 replies
    • В Баку снесут рынок Кешля
      Как сообщает Oxu.Az, соответствующая информация распространилась в социальных сетях.
      Причиной стало начало строительства новой автомобильной дороги от улицы Гасана Алиева параллельно проспекту Зии Буниятова до станции метро "Кероглу".
      Было отмечено, что снос будет осуществлен, поскольку часть дороги попадет на территорию рынка.
      В связи с этим мы направили запрос в Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА).
        Пресс-секретарь (ГААДА) Анар Наджафли сообщил Oхu.Az, что проводится разъяснительная работа.

"В настоящее время подготавливаются размеры жилых и нежилых объектов, а также земельных участков, входящих в зону строительства. Проводится предварительная оценка строений, подпадающих под снос при проведении строительных работ. После того как эти работы будут завершены, можно будет что-то сказать по этому поводу", - сказал он.https://ru.oxu.az/society/868677
      • 41 replies
    • В одном из отелей в Сабаильском районе столицы зафиксировано массовое отравление.
      В прокуратуре Сабаильского района проводится расследование по факту смерти двух человек - Кянана Мустафаева 1998 года рождения, и Орхана Амирова 1993 года рождения, а также госпитализации с диагнозом «отравление» Ниджата Джаббарлы 1991 года рождения и Хазара Джаббарлы 1998 года рождения, доставленных с одного из предприятий общественного питания, расположенных на территории Сабаильского района.
      Об этом говорится в сообщении пресс-службы Генпрокуратуры.
      Отмечается, что с целью установления обстоятельств происшествия, а также причин смерти и отравления пострадавших назначены соответствующие экспертизы, а также выполнены другие необходимые процессуальные действия.
      14:32
      В одном из отелей в Сабаильском районе столицы зафиксировано массовое отравление.
      Как сообщает Bakupost.az, четверо мужчин, отдыхавших в отеле, были госпитализированы в 1-ю Городскую клиническую больницу с диагнозом отравление.
      К сожалению, спасти двоих из них не удалось. Изначально предполагалось, что причиной стало пищевое отравление, однако медики не исключают и другие варианты.
      https://media.az/society/v-stolichnom-otele-otravilis-chetyre-cheloveka-dvoe-skonchalis
        • Haha
      • 45 replies
    • Какое наказание предусмотрено за умышленное повреждение чужого автомобиля?
      В Баку одному из припаркованных во дворе автомобилей был нанесен ущерб острым предметом. Владелец машины поделился в соцсети соответствующими видеокадрами.
      Как сообщает хezerxeber.az, в другом дворе с верхнего этажа здания на автомобиль был сброшен воздушный шар, наполненный водой. В результате владелец транспортного средства понес серьезный материальный ущерб.
      В последнее время в соцсетях часто встречаются видеоролики в связи с умышленным или непреднамеренным повреждением автомобилей или другого имущества граждан. Юристы отмечают, что за намеренное совершение подобного деяния правонарушитель может быть привлечен к ответственности или лишен свободы.
      Кроме того, если действие влечет за собой уголовную ответственность, на виновных может быть наложен штраф, в два-три раза превышающий размер причиненного ущерба. По словам юриста Шамиля Пашаева, подобные повреждения автомобилей не покрываются обязательным страхованием.
      В Министерстве внутренних дел заявили, что в случае, если потерпевший сообщит об умышленном уничтожении или повреждении его имущества, в местном органе полиции немедленно начинается расследование. Если будет доказано, что ущерб был причинен умышленно, будут приняты меры, предусмотренные законом.
      Подробнее - в сюжете:

• Like
      • 47 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...