Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Hicab və cəmiyyətimiz.

Mufti

Recommended Posts

Onların istədikləri də bu deyilmi??? Vətəndaşlar arasına ayrı-seçkilik salmaq. Camaat başlayıb təzədən hicablılara əyri baxmağa. Mən hicab geyinmirəm, qızım olsa ona da öz seçiminə buraxardım. Amma hicab geyinənlər hicabını soyunsa mənim həyatımda nə dəyişəcək ki??? Yəni, kiminsə hicab geyinməyindən MƏNƏ NƏ??? hicabdan şəxsi maraqları üçün, öz mənəviyyatlarındakı çirkabları örtmək üçün istifadə edənləri isə imkanım olsa boğardım, elə onların öz hicabı ilə!

• Replies 705
  • Created
  • Last Reply

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292945147' post='7941290']
Onların istədikləri də bu deyilmi??? Vətəndaşlar arasına ayrı-seçkilik salmaq. Camaat başlayıb təzədən hicablılara əyri baxmağa. Mən hicab geyinmirəm, qızım olsa ona da öz seçiminə buraxardım. Amma hicab geyinənlər hicabını soyunsa mənim həyatımda nə dəyişəcək ki??? Yəni, kiminsə hicab geyinməyindən MƏNƏ NƏ??? hicabdan şəxsi maraqları üçün, öz mənəviyyatlarındakı çirkabları örtmək üçün istifadə edənləri isə imkanım olsa boğardım, elə onların öz hicabı ilə!
[/quote]

hicab geyinənlər hicabını soyunsa sizin həyatınizda hechnə dəyişməyəcək, dogru deyirsiz

[b]lakin hami hicab geyinse onda sizin heyatinizda chox shey deyishecek....[/b]

bir de goreceksiz artig size mecburi hijab geyindericekler, "hicabli" cemiyyetin tolerantligi chox ashagidir, teesufler olsun ki...

bax onda gec olcag, artig MƏNƏ NƏ??? deye bilmeyeceksiz...

hijab deyende ki... bizim millet hijaba chadra deyirdi...milli dilimizde...

[quote name='Garatel' timestamp='1292945806' post='7941367']
hicab geyinənlər hicabını soyunsa sizin həyatınizda hechnə dəyişməyəcək, dogru deyirsiz

[b]lakin hami hicab geyinse onda sizin heyatinizda chox shey deyishecek....[/b]

bir de goreceksiz artig size mecburi hijab geyindericekler, "hicabli" cemiyyetin tolerantligi chox ashagidir, teesufler olsun ki...

bax onda gec olcag, artig MƏNƏ NƏ??? deye bilmeyeceksiz...

hijab deyende ki... bizim millet hijaba chadra deyirdi...milli dilimizde...
[/quote]

İnanın ki, mənə nə? deyə biləcəm, təbii ki, əgər onların məcburiyyəti ancaq hicabdan ibarət olsa, yəni mənim elm almaqıma, işimdə istədiyim nailiyyətləri əldə etməyimə də müdaxilə etməsələr.

Amma bu artıq ədalətsizlik olar, çünki islam dini heç nəyi məcbur etməməyin tərəfindədir, əgər hicab məcburiyyət olsa, mən buna siyasət kimi baxacam, təəssüflə hicab geyinəcəm(((

[quote name='Revan' timestamp='1292943835' post='7941168']
Vüqar,
2- 7 yaşlı uşağın seriallara, eurovision-dakı "möhtəşəm" çıxışlara, arvad-arvad söhbətləri mənimsəməsi necədir ? O dəhşət deyil?
[/quote]

Revan, cahillerin sizin verdiyiniz bu suala cox konkret de cavablari var - deyecekler ki, dovrun nebzini tutmaq lazimdir. Onlara gore kiminse qizi 7 yawinda gozel reqs edirse onlar ele sevinib el chalirlar ki, sanki qiz gelecede hansisa elm sahesinde elde edeceyi uqurun temelini indiden qoyur...
Amma hami bilir ki, indiden reqse meyl eden qiz temel qoyur amma faydasiz bir weyin temelini qoyur...

[quote name='Revan' timestamp='1292943835' post='7941168']
Vüqar, mənim qızımın hələ 7 yaşı yoxdur, qismət olsa 7 yaşında hicablı olarsa, onda onun valideyninə eyni sözü deyərsəniz, bu sözü dediyinizə görə mənim yanımda özünüzün qeyri cahil və ya savadlı olduğunuzu sübut edə bilərsinizmi ? Yəni söhbət ümumiyyətlə məndən getmir. Forumdan o 7 yaşlı uşaqlarından birinin valideynləri də ola bilər. Cahil və Savadsızlığı belə adamlara sübut edə biləcək qədər Mömin və Savadlısınızmı ?

2- 7 yaşlı uşağın seriallara, eurovision-dakı "möhtəşəm" çıxışlara, arvad-arvad söhbətləri mənimsəməsi necədir ? O dəhşət deyil?
[/quote]

7 yaşındakı uşaq əlifbadan hərf öyrənir. O hardan qavraya bilər ki, din nədir, hicab nədir? Tipa 7 yaşındakı uşaq öz seçimi ilə hicab taxır?

Goresen hicaba garshi bele getiyyetle chixib isterik chixishlar edenler gundelik heyatda da oz sozlerini bele getiyyetle deye bilirlermi?

"Azerbaycan dunyevi ,muasir dovletdir" "Hicab bizi kechmishe gaytaracag " ve.s. deyenler bugunku feodal gaydalari ile idare olunan Azerbaycanda ozlerini nece hiss edirler? Muasirlik nedir? Shalvar geymek yoxsa sechkilerde ishtirak etmek? Hicaba yox deyen muasir,dunyevi Azerbaycan gurmag isteyenlerin neche faizi sechkilerde ishtirak edib? Ozlerini muasir sayanlar onlarin yerine kiminse gerar vermesine nece baxirlar? Daxili koleliyi brend kostyumlarla,brend geyimlerle ort basdir etmek olmur.

Movzu artig adamin eseblerinde oynayir.

Mənim bir yaxın qohumumun 3 qızı var. İkisi universiteti bitirdi müəllimə oldu və ailə qurdular. Biri başını bağladı. Səhər tezdən durur, heç bir işlə məşğul deyil, namaz qılır, Quran oxuyur, sonra da imamlara ağlayır, sonra namaz vaxtı çatır yenə. Ancaq bunun işi yas yerlərinə gedib şaxsey-vaxsey deməkdir. Hər şeyin öz yeri var axı. Guya biz müsəlman deyilik?

[quote name='Lezgin_Lezgin' timestamp='1292946510' post='7941436']
Revan, cahillerin sizin verdiyiniz bu suala cox konkret de cavablari var - deyecekler ki, dovrun [b]nebzini tutmaq [/b]lazimdir. Onlara gore kiminse qizi 7 yawinda gozel reqs edirse onlar ele sevinib el chalirlar ki, sanki qiz gelecede hansisa elm sahesinde elde edeceyi uqurun temelini indiden qoyur...
Amma hami bilir ki, indiden reqse meyl eden qiz temel qoyur amma faydasiz bir weyin temelini qoyur...
[/quote]
siz niyə belə əminliklə 7 yaşında qızına hicab geyindirməyən valideynləri birləşdirirsiz? Mənim də qızım olsaydı, mən ona 14-15 yaşına qədər belə şeyləri təbliğ etməzdim. Amma bu o demək deyil ki, mən qızımı rəqqasə ya da aktrisa edərdim.

Qaldı ki, zamanın nəbzini tutmaq - bunu düz deyirsiz, düşüncəsiz insanlar var ,hansılar ki, nəbzi - mənəviyyatlarını, bəzən qismən, bəzən də tamamilə namuslarını itirməklə tuturlar

[quote name='rovshan223' timestamp='1292946921' post='7941478']
Goresen hicaba garshi bele getiyyetle chixib isterik chixishlar edenler gundelik heyatda da oz sozlerini bele getiyyetle deye bilirlermi?

"Azerbaycan dunyevi ,muasir dovletdir" "Hicab bizi kechmishe gaytaracag " ve.s. deyenler bugunku feodal gaydalari ile idare olunan Azerbaycanda ozlerini nece hiss edirler? Muasirlik nedir? Shalvar geymek yoxsa sechkilerde ishtirak etmek? Hicaba yox deyen muasir,dunyevi Azerbaycan gurmag isteyenlerin neche faizi sechkilerde ishtirak edib? Ozlerini muasir sayanlar onlarin yerine kiminse gerar vermesine nece baxirlar? Daxili koleliyi brend kostyumlarla,brend geyimlerle ort basdir etmek olmur.

[/quote]

Heç kim hicaba qarşı deyil. Nəticədə hamı müsəlmandır.
Yenə başa qayıdırıq. Biz deyirik din fərdlə Allah arasındadır. Biz deyirik dini simvollar dövlət strukturlarında olmasın. Dini fanatizm yaxşı şey deyil. Hicab taxan taxsın, biz də hörmət edirik. Vallah hörmətnən yanaşırıq, billah hörmətnən yanaşırıq. Əlavə olaraq mən hətta yaxşı gözlə də baxıram. Ammaaaaaa.... Dövlət başqa din başqa. Təhsil, ordu və siyasətə din qarışmamalıdır. Oradakı fərdlərin öz şəxsi işləridir. Yoxsa heç kim hicaba qarşı deyil.

[quote name='Lezgin_Lezgin' timestamp='1292946510' post='7941436']
Revan, cahillerin sizin verdiyiniz bu suala cox konkret de cavablari var - deyecekler ki, dovrun nebzini tutmaq lazimdir. Onlara gore kiminse qizi 7 yawinda gozel reqs edirse onlar ele sevinib el chalirlar ki, sanki qiz gelecede hansisa elm sahesinde elde edeceyi uqurun temelini indiden qoyur...
[/quote]

Əzizim, sizin və sizdən neçə dənə varsa hamınızın təfəkkürünüz bundan ibarətdir. Bunu neçə dəfədir təkrar edirsiz. Hicab taxmayanların hamısı rəqqasə olur? Sizə qalsa uşaq anadan olan kimi başına hicab taxarsız. Siz də gedin ərəb kişiləri kimi geyinin də onda.

[quote name='vuqar7' timestamp='1292946887' post='7941473']
7 yaşındakı uşaq əlifbadan hərf öyrənir. O hardan qavraya bilər ki, din nədir, hicab nədir?[b] Tipa 7 yaşındakı uşaq öz seçimi ilə hicab taxır?[/b]
[/quote]

İstək uşaqlıqdan yaranır. Gələcəkdə insanın arzuladığı və sahib olduğu hər şey onun uşaqlıqdakı istəkləri ilə bir əlaqəsi var. Ona görə də möminlər öz uşaqlarını elə mömin mühitində böyüdürlər. Onlara namaz, hicab, və.s kimi şeyləri öyrədirlər. Uşaqlar öz bildikləri kimi rəftar eləsələr onlara nəinki hicab taxdıra bilərsən, heç məktəbə də apara bilmərsən. Deməli bütün hər şey valideynin öhdəliyindədir.

İndi tipa bütün uşaqlar öz seçimi ilə məktəbə gedir ?? :looool:

Hicabla dərs oxumağın kimə nə ziyanı var. Camaatın məktəb vecinə olmasaydı, deyərdilər ki, qadağan olunur cəhənnəmə olunsun, uşagımı göndərmərəm. Bütün bu etirazların bu hicab taxan xanımların təhsilə sevgisinə görə deyilmi ??

[quote name='vuqar7' timestamp='1292947793' post='7941569']
Əzizim, sizin və sizdən neçə dənə varsa hamınızın təfəkkürünüz bundan ibarətdir. Bunu neçə dəfədir təkrar edirsiz. Hicab taxmayanların hamısı rəqqasə olur? Sizə qalsa uşaq anadan olan kimi başına hicab taxarsız. Siz də gedin ərəb kişiləri kimi geyinin də onda.
[/quote]

çox maraqlıdır ki, dinə bu dərəcədə bağlı insanlar öz fikirlərini digərlərinə çox aqressiv tərzdə çatdırırlar. Halbuki İslam zor tətbiqi tərəfində deyil mən bilən, axı İslam mənəvi gözəllik , saflıq dinidir. Adam var ki, o dindən danışanda adamın bütün beyni dönür, o adama da nifrət adirsən, az qalırsan dindən də dönəsən. Amma çooooox nadir hallarda dinini bizlərə gözəl tərzdə çatdıran gördüm.

P. S. Mən də 7 yaşımda da , indi də hicab taxmıram, ammma rəqqasə deyiləm! :morqqqq:

[quote name='Revan' timestamp='1292947871' post='7941578']
İstək uşaqlıqdan yaranır. Gələcəkdə insanın arzuladığı və sahib olduğu hər şey onun uşaqlıqdakı istəkləri ilə bir əlaqəsi var. Ona görə də möminlər öz uşaqlarını elə mömin mühitində böyüdürlər. Onlara namaz, hicab, və.s kimi şeyləri öyrədirlər. Uşaqlar öz bildikləri kimi rəftar eləsələr onlara nəinki hicab taxdıra bilərsən, heç məktəbə də apara bilmərsən. Deməli bütün hər şey valideynin öhdəliyindədir.

İndi tipa bütün uşaqlar öz seçimi ilə məktəbə gedir ?? :looool:

Hicabla dərs oxumağın kimə nə ziyanı var. Camaatın məktəb vecinə olmasaydı, deyərdilər ki, qadağan olunur cəhənnəmə olunsun, uşagımı göndərmərəm. Bütün bu etirazların bu hicab taxan xanımların təhsilə sevgisinə görə deyilmi ??
[/quote]

Qardaş hicabla məktəbə getməyin heç bir ziyanı yoxdur. Mən 90-cı ilin ortalarında Türkiyədə oxumuşam universitetdə. O zaman hicab sərbəst idi. Sonradan qadağan etdilər.
Ramazan ayında dinçilər günorta girirdi yeməkxanaya, yemək yeyənlərin masalarını dağıdırdı. Mən özüm oruc tuta tuta onlarla dəfələrlə əlbəyaxa dava eləmişəm qrup olaraq. Gəlib taxtaya yazırdılar ki, saqqal buraxmayan oğlan, başını bağlamayan qız kafirdir.

Mən də deyirəm ki, qoy hər kəs azad olsun. Hicab cəmiyyətdə sərbəst olsun. Amma hər bir dövlət qurumunun öz qiyafət standartı olsun. Ora dini simvolla da girilməsin, mini yubka ilə də girilməsin. Pis bir şey istəmirik ki. Hicab kifayət qədər siyasiləşib müsəlman aləmində.

[quote name='rovshan223' timestamp='1292946921' post='7941478']

[/quote]

men de chadraya garshi deyilem, geyinmek isteyen geyinsin deyirem.. Allahin altinda isteyen lap iki deshikli torba taxsin bashina, buna da etirazim yoxdur...

sonuncda her kes emeli ile sechilir, zahiri gorunushu ile yox..

lakin orta mekteblerde chadraya YOX deyirem -

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292948143' post='7941601']
çox maraqlıdır ki, dinə bu dərəcədə bağlı insanlar öz fikirlərini digərlərinə çox aqressiv tərzdə çatdırırlar. Halbuki İslam zor tətbiqi tərəfində deyil mən bilən, axı İslam mənəvi gözəllik , saflıq dinidir. Adam var ki, o dindən danışanda adamın bütün beyni dönür, o adama da nifrət adirsən, az qalırsan dindən də dönəsən. Amma çooooox nadir hallarda dinini bizlərə gözəl tərzdə çatdıran gördüm.

P. S. Mən də 7 yaşımda da , indi də hicab taxmıram, ammma rəqqasə deyiləm! :morqqqq:
[/quote]

Islam dinlerin ve felsefenin zirvesidir.. onun gozelliyini sozle anlatmag olmur

tamamile dogru deyirsiz, islam me'nevi yukselishdir... yolu bitmez bir yukselishdir

Anlayaraq, hiss edərək geyilməlidir hicab, 7 yaşlı uşaq əgər bunu anlayaraq geyinirsə, bağışlayın məni bu qız deməli çooooox çoxbilmişdi, demək ki, o dərk edir kişilərin qadına olan hislərini, anlayır ki, bədənində kişilərə hiss oyada biləcək yeri örtməlidir... Məncə bu dəhşətdir!!! [b]İstəmərəm 7 yaşında belə oyaq qız, İSTƏMƏRƏM[/b]! Qoy başı açıq gəzsin, amma uşaq olsun, uşaq!

Mən namaz qılanların çoxundan soruşuram ki, oxuduğunuz duanın, ayənin mənasını bilirsiz, təəccüblənirlər, axı namazda sən bütün ruhunla, bədəninlə Allaha yaxın olmalısan, düzdür? Əgər dediyin sözlərin mənasını bilmirsənsə, onda bunu mexaniki olaraq edirsən.

Bir hicablı xanım tanıyıram, 2 övladı var, 3cünü istəmədiyinə görə götüzdürdü 1 aylıq olanda, belə izah etdi ki, həmin müddətdə [b]ruhu olmur dölün.[/b] Mən namaz qılmasam da, baş örtməsəm də, dərk edirəm ki, Allah yaratdığını sənin məhv etmək haqqın yoxdur, 1 aylıq oldu, 9 aylıq oldu - bu günahdır.

Belədir bax, bizim mömünlər(((

[quote name='vuqar7' timestamp='1292947508' post='7941536']
Heç kim hicaba qarşı deyil. Nəticədə hamı müsəlmandır.
Yenə başa qayıdırıq. Biz deyirik din fərdlə Allah arasındadır. Biz deyirik dini simvollar dövlət strukturlarında olmasın. Dini fanatizm yaxşı şey deyil. Hicab taxan taxsın, biz də hörmət edirik. Vallah hörmətnən yanaşırıq, billah hörmətnən yanaşırıq. Əlavə olaraq mən hətta yaxşı gözlə də baxıram. Ammaaaaaa.... Dövlət başqa din başqa. Təhsil, ordu və siyasətə din qarışmamalıdır. Oradakı fərdlərin öz şəxsi işləridir. Yoxsa heç kim hicaba qarşı deyil.
[/quote]
Hami bilir ki ,indiki mekteblerin yuxari sinif shagirdlerin yarisinin yalniz adlari gedir,hamisi repetitor yanina gedir..Bele olan halda niye hicabli qizimi hecbir direktor bele tehsil almasini boynuna goturmur??Niye xeste ushaqlar ucun nezerde tutulmush (50% saglam ushaqlardan ibaret olan) mektebin direktoru mene ,,Bagishlayin,bize siyahi veribler,hicabli qizlari goturmek qadagan edilib,,-deyir??? axi niye imkan vermirler ki,hec olmasa qiz parik bashina geyib tehsilin son 6 ayini basha catdirsin??
sizde deyirsiz,heckim hicaba qarshi deyil??Menim 16 yashli qizim artiq evde olan prezidentimizin butun shekillerin cirib tullayib..Niye hamiya olar ,bize yox deyir-deyir...

[quote name='Garatel' timestamp='1292948893' post='7941666']
Islam dinlerin ve felsefenin zirvesidir.. onun gozelliyini sozle anlatmag olmur

tamamile dogru deyirsiz, islam me'nevi yukselishdir... yolu bitmez bir yukselishdir
[/quote]

Mən belə dərk edirəm ki, hicabın mənası odur ki, kişilərin nəzərini, diqqətini cəlb etməyəsən. O illərdəki kişilərin baxış nöqteyi-nəzəri ilə indiki üst-üstə düşmür axı. Mən o vaxtkı hicabı indiki açıq-saçıq olmayan geyim kimi başa düşürəm, yəni indiki kişilərin nəzərini cəlb etməməlisən vəssalam. Hicab geyinib, ağ, damdar jeansi əyninə taxan qız necə cəlbedici olmaya bilər? :morqqqq: Deməyin ki, belələrini görməmisiniz! Onlar adi qızlardan daha cəlbedici olur, onlara bütüüüüün kişilər baxır ... və söyür ürəyində...

[quote name='vuqar7' timestamp='1292948342' post='7941613']
[b]Qardaş hicabla məktəbə getməyin heç bir ziyanı yoxdur.[/b] Mən 90-cı ilin ortalarında Türkiyədə oxumuşam universitetdə. O zaman hicab sərbəst idi. Sonradan qadağan etdilər.
Ramazan ayında dinçilər günorta girirdi yeməkxanaya, yemək yeyənlərin masalarını dağıdırdı. Mən özüm oruc tuta tuta onlarla dəfələrlə əlbəyaxa dava eləmişəm qrup olaraq. Gəlib taxtaya yazırdılar ki, saqqal buraxmayan oğlan, başını bağlamayan qız kafirdir.

Mən də deyirəm ki, qoy hər kəs azad olsun. Hicab cəmiyyətdə sərbəst olsun. Amma hər bir dövlət qurumunun öz qiyafət standartı olsun. Ora dini simvolla da girilməsin, mini yubka ilə də girilməsin. Pis bir şey istəmirik ki. Hicab kifayət qədər siyasiləşib müsəlman aləmində.
[/quote]

Elə bizim camaat da deyir ki, hicabla məktəbə getməyin heç bir zərəri yoxdur. Amma çoxu başa düşmür. Sənin təhsil aldığın yerdə elmsiz müsəlmanların özünü belə aparmağına görə biz məsuliyyət daşımırıq.

2- ci də ki , o necə olur ki, deyirsən hər kəs azad olsun ,amma .. :) ammasında qadağa qoyursan öz dinini yaşamaq istəyən insanlara .. Mini yubka bir əxlaqı və ya dəbir göstərir. Hicab isə dəb deyil. Dinin bir hissəsidir. Mini yubkasız dəb olar. Amma hicabsız Din natamamdır.

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292949492' post='7941713']
Anlayaraq, hiss edərək geyilməlidir hicab, 7 yaşlı uşaq əgər bunu anlayaraq geyinirsə, bağışlayın məni bu qız deməli çooooox çoxbilmişdi, demək ki, o dərk edir kişilərin qadına olan hislərini, anlayır ki, bədənində kişilərə hiss oyada biləcək yeri örtməlidir... Məncə bu dəhşətdir!!! [b]İstəmərəm 7 yaşında belə oyaq qız, İSTƏMƏRƏM[/b]! Qoy başı açıq gəzsin, amma uşaq olsun, uşaq!

Mən namaz qılanların çoxundan soruşuram ki, oxuduğunuz duanın, ayənin mənasını bilirsiz, təəccüblənirlər, axı namazda sən bütün ruhunla, bədəninlə Allaha yaxın olmalısan, düzdür? Əgər dediyin sözlərin mənasını bilmirsənsə, onda bunu mexaniki olaraq edirsən.

Bir hicablı xanım tanıyıram, 2 övladı var, 3cünü istəmədiyinə görə götüzdürdü 1 aylıq olanda, belə izah etdi ki, həmin müddətdə [b]ruhu olmur dölün.[/b] Mən namaz qılmasam da, baş örtməsəm də, dərk edirəm ki, Allah yaratdığını sənin məhv etmək haqqın yoxdur, 1 aylıq oldu, 9 aylıq oldu - bu günahdır.

Belədir bax, bizim mömünlər(((
[/quote]
Belke 7 yashli qizi baglayan ana bashqa sebebleri getirir ushaga?sade bir sebeb -Allah bunu beyenir,Allaha daha xosh gelir..7 yashli ushaq yaxshi anlayir ki,dunyaya gelmesine gore,atali-anali olmasina gore o yalniz allaha minnetdar olmalidir..burda cetin bir shey yoxdur..
O ki qaldi getirdiyiniz bashqa misallara..Xanim-hicabli qadin meleyke deyil,o da gunah ishlede biler,ve gunahin ort-basdir etmek ucun bir bahane uydura biler..Allahinda qarshisinda cavab verecek..
dualar haqqdada yazmaq isterdim,amma movzudan uzaqlashariq..Bu barede ayrica sual-cavab movzusu acilib...

[quote name='vuqar7' timestamp='1292950557' post='7941817']
Bu da şəriət qanunları

Güjdü təhsil verirlər

[media]http://www.youtube.com/watch?v=f4uiNOzBc9o[/media]
[/quote]

Şəriət olmayan qanunların olduğu məktəbli 18+ videolarını sizə göstərsəm, özünüzə nümunə götürərsinizmi ? Necə ki bunu bizə nümunə göstərirsiniz ..

[quote name='Revan' timestamp='1292950749' post='7941836']
Amma hicabsız Din natamamdır.
[/quote]

Mən hicabın əleyhinə deyiləm, yəni hicab geyindilər ya soyundular, mənim həyatımda heç nə dəyişməyəcək.

Amma rüşvətli din də natamamdır (heç rüşvət vermirsiz?)., zinalı din ondan da natamamdır, baxmırsız qeşəng qıza?

Qaldı ki, geyimin örtülü olmasına, kişilər də cəlbedici, dəblə geyinəndə (açıq-saçıqlıq şərt deyil ki) qadınlar onlara "pis gözlə" baxırlar )))) Nooolsun ki, belə qadınlar əxlaqdan uzaqdır, əsas odur ki, kişi geyimiylə, vurduğu ətirlə kimdəsə maraq oyatdı. Məncə siz bununla da dini natamam edirsiz. Din bunu yasaq etmir ki???

Siqaret çəkirsiz, düzdür dinimiz bunu qadağan etməyib, AMMA [b]islamda öz sağlamlığına zərər vurmaq da ən böyük günahlardan biridir[/b], burada da dini natamam etdiz

Niyə qolu qısa geyirsiz? Axı o vaxtlar belə geyinmirdilər. Ayıb sayılırdı.

Siz deyəndə bütün kişiləri nəzərdə tuturam

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292951372' post='7941899']
Qaldı ki, geyimin örtülü olmasına, kişilər də cəlbedici, dəblə geyinəndə (açıq-saçıqlıq şərt deyil ki) qadınlar onlara "pis gözlə" baxırlar )))) Nooolsun ki, belə qadınlar əxlaqdan uzaqdır, əsas odur ki, kişi geyimiylə, vurduğu ətirlə kimdəsə maraq oyatdı. Məncə siz bununla da dini natamam edirsiz. Din bunu yasaq etmir ki???
[/quote]

[font="Palatino Linotype"][size="3"]Əgər belədirsə, onda kənd və rayonlarda eşşəkləri məhv edin. Niyəsini yəqin ki, yazmağa ehtiyac yoxdur.[/size][/font]

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292951372' post='7941899']
Mən hicabın əleyhinə deyiləm, yəni hicab geyindilər ya soyundular, mənim həyatımda heç nə dəyişməyəcək.

Amma rüşvətli din də natamamdır (heç rüşvət vermirsiz?)., zinalı din ondan da natamamdır, baxmırsız qeşəng qıza?

Siqaret çəkirsiz, düzdür dinimiz bunu qadağan etməyib, AMMA [b]islamda öz sağlamlığına zərər vurmaq da ən böyük günahlardan biridir[/b], burada da dini natamam etdiz

Niyə qolu qısa geyirsiz? Axı o vaxtlar belə geyinmirdilər. Ayıb sayılırdı.

Siz deyəndə bütün kişiləri nəzərdə tuturam
[/quote]

Sualınız ümumi olmasaydı sizə özümə aid tam qane edəcək cavab verərdim :) Amma.. Sizin məntiqinizdən belə çıxır ki, kimsə bir günahı edirsə bunun yanında digər günahları da etməlidir ? Və ya başqası bir günah edirsə, sizin də etməyinizdə bir qəbahət yooxdur ? :)))))))))))

Söhbət hicabdan gedir, bunun cəmiyyətimizdə qarşılanmasından, son vaxtdakı aktual olan məktəb qadağasından gedir. Hər kəs öz əməlinə görə, ibadətinə görə mütləq və mütləq cavab alacağına görə Allah Qurani Kərimdə "Dində məcburiyyət yoxdur" buyurub. Yəni ki, Allahu Səməd, Allahın ehtiyacı yoxdur sizin namazlarınıza, hicablarınıza, oruclarınıza. Sizin ibadətinizdən əgər sizi yaradana , sizə bu canı və nemətləri verənə heç nə lazım deyilsə, onda sizin ibadətlərinizdən heç kim sui istifadə edə bilməz və etməməlidir. Edənlər mütləq cəzasını alacaqlar.

[quote name='vusal114' timestamp='1292951860' post='7941958']
[font="Palatino Linotype"][size="3"]Əgər belədirsə, onda kənd və rayonlarda eşşəkləri məhv edin. Niyəsini yəqin ki, yazmağa ehtiyac yoxdur.[/size][/font]
[/quote]

eşşəklərin ne gunahi var? :blink:

[quote name='Garatel' timestamp='1292952439' post='7942032']
eşşəklərin ne gunahi var? :blink:
[/quote]

[font="Palatino Linotype"][size="3"]Kişilər qısaqol geyinib və ətir vurmaqda günahkardırlarsa, eşşəklər də var olmalarında bir o qədər günahkardırlar.

[b]P.S[/b] Bəziləri o qədər axmaq və səfeh əsaslar gətirirlər ki, onlarla məntiqlə danışmağa lüzum olmur.[/size][/font]

[quote name='Revan' timestamp='1292952191' post='7942004']
Sualınız ümumi olmasaydı sizə özümə aid tam qane edəcək cavab verərdim :) Amma.. Sizin məntiqinizdən belə çıxır ki, kimsə [b]bir günahı edirsə bunun yanında digər günahları da etməlidir [/b]? Və ya başqası bir günah edirsə, sizin də etməyinizdə bir qəbahət yooxdur ? :)))))))))))
[/quote]

Əsla belə düşünmürəm! Mən başım açıq olsa da, ən azından günahlardan özümü uzaq tutmağa çalışır
mƏSƏLƏN QEYBƏTDƏN QAÇIRAM (ÇƏtin olsa da :devil: ), kiminsə qəlbini qırmıram və s.

Quranı oxuyanlardan xahiş edirəm, sualıma dəqiq cavab bilirsizsə deyin: [b]hicab geyinməmək günahdır? konkret olaraq günahdır?[/b]

məsələn, rüşvət, qeybət kimi o da günah sayılırmı?

Misir Mərdanov bilir neynəyir, təhsilimizdə olan dəlmə-deşikləri bununla qapamaq istəyir((((

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292953087' post='7942120']
Əsla belə düşünmürəm! Mən başım açıq olsa da, ən azından günahlardan özümü uzaq tutmağa çalışır
mƏSƏLƏN QEYBƏTDƏN QAÇIRAM (ÇƏtin olsa da :devil: ), kiminsə qəlbini qırmıram və s.

Quranı oxuyanlardan xahiş edirəm, sualıma dəqiq cavab bilirsizsə deyin: [b]hicab geyinməmək günahdır? konkret olaraq günahdır?[/b]

məsələn, rüşvət, qeybət kimi o da günah sayılırmı?

Misir Mərdanov bilir neynəyir, təhsilimizdə olan dəlmə-deşikləri bununla qapamaq istəyir((((
[/quote]

Xanım, Allahın əmrlərini yerinə yetirməmək günahdır. Allah qadınlar üçün bağlanılması vacib olan yerləri Qurani Kərimdə buyurub. Adını indi Hicab qoyurlar, çadra qoyurlar bilmirəm, əsas odur ki, bağlanılması vacib olan yerlər var və əmr olunub. Yoxsa camaat hicabı ona görə taxmır ki, namaz qıldığını elan etsin. Konkret olaraq günahdır. Həm də əhəmiyyəti ondadır ki, günah olduğuna görə və gündə bir neçə dəfə bu günaha girmə ehtimalı çoxdur. Təsəvvür edir ömür boyu yazılan günah sayılarını. Əstagfirullah günaha bəraət qazandırmıram amma ildə 1-2 dəfə rüşvət vermək var və bütün ili başı bağlamamaq var.

[quote name='vusal114' timestamp='1292953000' post='7942112']
[font="Palatino Linotype"][size="3"]Kişilər qısaqol geyinib və ətir vurmaqda günahkardırlarsa, eşşəklər də var olmalarında bir o qədər günahkardırlar.

[b]P.S[/b] Bəziləri o qədər axmaq və səfeh əsaslar gətirirlər ki, onlarla məntiqlə danışmağa lüzum olmur.[/size][/font]
[/quote]

Mən demirəm ki, kişilər də geyimləriylə günah qazanır, demək istəyirdim ki, hicab geyinməmək günahdırsa onda o da genahdır.

axmaq və səfeh əsaslar deyəndə bunları nəzərdə tutursansa, sənin gətirdiyin misala görə isə sənin səviyyən haqda fikir yürütmək o qədər də çətin deyil, eşşəkləri misal gətirdiyinçün, sənin KİM olmağın aydın olur.

Qorxma eşşəklərlə işi olmayacaq Təhsil Nazirliyinin, narahat olma umoril: Həsəd aparıram sənin kimi öz güclərini qadınlara hücumla göstərən kişilərə, əhsən sənə, bunu özünə sığışdırırsan!

Onu da qeyd edim ki, elə hicablı xanımlar var ki, onlar hicab taxmayan xanımlardan daha cazibədar və uyğun geyinmirlər. Xahiş edirəm ki, bu geyimləri də gələcəkdə bizim müsəlman bacılarımıza nümunə gətirməyəsiniz :)

[quote name='Revan' timestamp='1292953721' post='7942180']
Xanım, Allahın əmrlərini yerinə yetirməmək günahdır. Allah qadınlar üçün bağlanılması vacib olan yerləri Qurani Kərimdə buyurub. Adını indi Hicab qoyurlar, çadra qoyurlar bilmirəm, əsas odur ki, bağlanılması vacib olan yerlər var və əmr olunub. Yoxsa camaat hicabı ona görə taxmır ki, namaz qıldığını elan etsin. Konkret olaraq günahdır. Həm də əhəmiyyəti ondadır ki, günah olduğuna görə və gündə bir neçə dəfə bu günaha girmə ehtimalı çoxdur. Təsəvvür edir ömür boyu yazılan günah sayılarını. Əstagfirullah günaha bəraət qazandırmıram amma ildə 1-2 dəfə rüşvət vermək var və bütün ili başı bağlamamaq var.
[/quote]

Nə bilim, onda Allahdan bizi də bu yola gətirməyi diləmək qalır

[quote name='X Ray-F' timestamp='1292953810' post='7942186']
Mən demirəm ki, kişilər də geyimləriylə günah qazanır, demək istəyirdim ki, hicab geyinməmək günahdırsa onda o da genahdır.

axmaq və səfeh əsaslar deyəndə bunları nəzərdə tutursansa, sənin gətirdiyin misala görə isə sənin səviyyən haqda fikir yürütmək o qədər də çətin deyil, eşşəkləri misal gətirdiyinçün, sənin KİM olmağın aydın olur.

Qorxma eşşəklərlə işi olmayacaq Təhsil Nazirliyinin, narahat olma umoril: Həsəd aparıram sənin kimi öz güclərini qadınlara hücumla göstərən kişilərə, əhsən sənə, bunu özünə sığışdırırsan!
[/quote]
[font="Palatino Linotype"][size="3"]
Mənim kim olduğumu sənin kimi səfeh və axmaq əsas gətirənlər anlaya bilməz. Çox nahaq ki, TN-nin eşşəklərlə işi olmayacaq. Bizə bu iltifatda bulunsaydı, forumlarda axmaq və səfeh postları bir daha görməzdik.
[/size][/font]

[quote name='Revan' timestamp='1292953721' post='7942180']
[/quote]

dogrudur, bir il bash baglamamag rushvetden, yalandan, diger pisliklerden daha boyuk gunahdir..:)

be'zen mene ele gelir ki gadin olmag kishinin en pisi olmagindan da boyuk gunahdir

ebes yere deyilmeyib ki

"Ugursuzluq 3 sheydedir: At, deve, qadin" Buhari 76/53

[quote name='Garatel' timestamp='1292954712' post='7942305']
dogrudur, bir il bash baglamamag rushvetden, yalandan, diger pisliklerden daha boyuk gunahdir..:)

[/quote]

Siz yenə də postu düz oxumamısınız ? :looool: Mən axı Azərbaycan dilində yazıram :)

[quote name='rovshan223' timestamp='1292956826' post='7942592']
Revan,
Burda hami Azerbaycan dilinde yazir , amma bir birlerini basha dushmurler.
[/quote]

Mən demirəm ki məni başa düşsün. Heç olmasa yazdıqlarımı tam oxusun və hərfi mənalarını başa düşsünlər də :):looool:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Like
      • 144 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• Milli
        • Like
      • 123 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• 240 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
      • 15 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
    • Открытия сухопутных границ Азербайджана не будет
      Сейчас мы видим, что с закрытием на определенный период сухопутных границ Азербайджана безопасность в стране укрепляется. В прошлом наблюдалось множество случаев, некоторые из которых были обнародованы, а некоторые - нет.
      Как сообщает АЗЕРТАДЖ,  об этом заявил Глава республики 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему "СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана", организованном в Университете АДА.
      "Мы столкнулись с серьезными угрозами и проблемами извне. Именно это я и имел в виду, когда говорил, что все наши потенциальные риски могут исходить из-за рубежа", - сказал глава государства.
      https://ru.oxu.az/politics/863491
        • Haha
        • Like
      • 151 replies
    • И опять Помогите))
      Девочки форума....кто может откликнитесь
      все все все...мне нужна ваша помощь....
      У дочери день варенье в понедельник, меня поставщики подвели, заказала костюм  Чуи(на вайлдберис) вобщем отказали ...
      А она у меня ужасная анимешница, вобщем решила сама смастерить ей костюм , благо не очень тяжёлый ...
      У меня есть пальтишко, портниха онун астарыны дейишечек, шляпку куплю , брюки черные и сарочка есть, остаётся только два элемента, серая жилетка и короткий пиджачок, серая жилетка может у кого то от костюма остался, могу купить, или за шоколадку взять, а что делать с пиджаком? Моя портиниха отказалась((( говорит переделать нет проблем , а новый сшить нет ...
      Очень мало времени ....помогите, можно и советом...
      По магазинам не могу пройтись с работы в 6 выхожу...могу успеть только в один но только если точно знать что могу купить , что надо
        • Red Heart
        • Like
      • 18 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...