Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Hicab və cəmiyyətimiz.

Mufti

Recommended Posts

[quote name='tatar' timestamp='1293741508' post='8000902']
Sizce AZERBAYCAN gadinlari 100 il gabag na ucun kalagayi geyibler? kalagayisiz gazmak ayib idi?
[/quote]

xosh geldiz...

Sizce AZERBAYCAN kishileri 100 il gabag na ucun üst-üste köynək, arxalıq, qaba və çuxadan (çiyinüstü) geyinirdiler?

bir koynekde gazmak ayib idi?

yadima dushmishken, Sizce AZERBAYCAN kishileri 100 il gabag na ucun papag geynermisler?

Azərbaycanlılarda papaq cəsarət, ləyaqət və şərəf rəmzi hesab olunurdu. Onu itirmək böyük rüsvayçılıq hesab edilirdi. Kiminsə papağının oğurlanması onun sahibinə qarşı düşmən hücümü kimi qiymətləndirilirdi. Kişinin başından papağı vurub salmaq onu və onun bütün nəslini təhqir etmək demək idi. Papaq və onun formasına görə onun daşıyıcısının sosial vəziyyətini müəyyənləşdirmək olardı. Kişilər istənilən halda papağı başlarından çıxarmırdılar (hətta yemək yeyərkən), namazdan əvvəl dəstəmaz zaman istisna olmaqla. Ictimai yerlərdə baş geyimi olmadan görünmək rüsvayçılıq hesab olunurdu.

gorduyunuz kimi papagsiz gazmak ayib idi mi? sualina hech ehtiyac galmir....:)

• Replies 705
  • Created
  • Last Reply

[quote name='tatar' timestamp='1293741508' post='8000902']
Sizce AZERBAYCAN gadinlari 100 il gabag na ucun kalagayi geyibler? kalagayisiz gazmak ayib idi?
[/quote]

əvvəla, kəlağayı geyilmir, örtülür.
ikinci, 100 il bundan qabaq nəinki qadınlar, heç kişilər də başıaçıq gəzmirdilər.

Bu gun Azerbacanlilarin Hemreylik gunudur..Hamini hemrey olmaga cagiriram..Hicabli,hicabsiz,dindar ve ya ateist..dexli yoxdu..Savadli olmaq isteyen onsuzda olacaq, hecbir qadaga bunun qarshisin ala bilmeyecek..Olmaq istemeyen ise,ele hicabsiz ,papaqsiz da olsa bele,- bisavad qalacaq..
Teklif edirem,sonu olmayan,bu movzu baglansin..Bilirem ,ureyimizde deyilmeyen sozler cox qalib..Onsuzda Allahin izni olmadan hecbir bende bashqasini duz yola getire bilmeyecek..Ozunuzu ve eseblerinizi qoruyun..Hormetle her bir yuzere.. :rroza:

[quote name='tatar' timestamp='1293808419' post='8003519']
Kishini bashi acig olmasi ela siz terefde ayib sayilmirdi ne inki gadinlar bashi acig olmasi. Siz ozunuz Lankarandansiz yagin ki gorursuz o zonada bashi bagli gadinlar coxdur
[/quote]

Bakıdan çox deyil.
Bir də ki, kim bağlayır, əcəb edir, şəxsi işidir. Amma 100 il bundan qabaq belə olub, indi də belə olmalıdır fikri gülüncdür

[quote name='tatar' timestamp='1293815350' post='8003839']
Eceb mantig var sizde. sizin ucun o mollanin sozu peygambar sozudur?? mende de siza misal getire bilerem, meselen, ela musavatci var ki agzina galani danishir, bu o demak deyil ki butun musavatcilar beladir. duz mentig demirsiz)))
[/quote]

kim dedi ki, mən bunu Peyğəmbər sözü kimi qəbul edirəm? Sadəcə qadınların kişiyə tamah salıb-salmamaları haqqında əks fikri nəzərinizə çatdırdım.

[quote name='мусаватист' timestamp='1293490443' post='7983020']
sizin buraxdığınız səhvlər sübut edir ki, məsələ Quranda deyil, savadsız cameədədir
[/quote]

Təki sizin kimi "savadli" camaat az olsun, qalanı düzələr

[quote name='oxucu' timestamp='1293654966' post='7995431']
Hörmətli Nunu25. Sizin yaşınıza əlaqədar yanlişliğıma görə üzr istəyirəm. 3 ali təhsilinizin olmağı cox sevindiricidir. İnanıram ki, məni başa düşərsiniiz.
Mənim burda yazmagimin bir səbəbi oldu. Qeyd edim ki, bəlkə forumda ən az yazan mənəm. Günə 0,05. İnanın məni axirətim maraqlandırmır. Mən özüm müəllim işləyirəm. Orta məktəbdə. Rüşvət almıram. Göz yaşları, qarğışlara səbəb olan ruzi qazanmıram. Allahın göndördiyinə ruziya bərəkət deyib həyatımı yaşayıram. Mənim bu məsələyə bəlkədə bir az aqressiv reaksiya verməyim özümdın və ya ailəmdən ötrü deyil. Baş ağrısı olsa da çox uzaq yox , bir gün öncə olan şagirdimlə olan söhbəti çatdirim. 7 -ci sinif şagirdinin qardaşı indi 11-də oxumali idi. Hansi ki, cox gozəl başı var idi. Bəlkə də fitri istetad. Amma 7-ci sinifdın sonra uşaq dərsi atdi. dərslərə gəlmədi. Biz hələ bildik ki, kimlərə isə qoşulub. Sonra bildik ki,atası ilə məscidə gedir. Uşağı bizim məktəbdən cixradib, adini hardasa yazdiriblar.Kişik qardaşindan soruşdum , qardaşin nə iş görür. İnstituta hazırlaşır? Dedi yox, bu yaxinda Həcc ziyarətindən gəlib. Mən çaşdim. Necə yəni. Axi ziyarət dərs dövrunə düşüb. Bilirsiz, mən sizə bir nümunə dedim, amma bu yüzlərlədir. Mən sizdən xahiş edirəm Muftinin mənə müraciətini oxuyun. Mən ona cavab verməyəcəyəm. Hər misrasindan, hər kəlməsindən qan iyi gəlir. Bütün dinlərdə, ən əsas mənim dinimdə,İslam dinində intihar ən böyük günahdir. Biz demək olar ki, hər gün eşidirik ki, Pakistanda, Əfganistanda, İrakda biri özünü partladib və 10-larla, 100 -lərlə dinc əhali qirilib. Həmin parladanin yeri cəhənnimlikdir. Onu hec bir din müdafiə edə bilməz. Mənə deyə bilərlər, axi bizdədə muharibə vaxti insanlar ozlerini tank altina atiblar, intihar ediblər. Bəli, amma onlar ölüm sacan hərb maşinini məhv edib insanlari ölumdın qurtarib və şəhidlik zirvəsinə yüksəlib. Dinc əhalini qirib insanlari bədbəxt etməyib. İndi mən Sizdən soruşum, azi 11 sinif qurtaran bir şəxsi belə addim atmağa məcbur etmək olarmı? Gör insan nə qədər savadsiz olmali və Müfti kimlər onun beynini doldurmalidirlar ki, o bu addimi atsin. Bəkədə o üstündəki bombanı partladanda boynunda cənnətin açarın asıblar ki, o dünyada problem olmasın. Mən namaza qarşi deyilşm, özüm orucda tuturam, qurban da kəsirəm. Mən kecən postlarimda yazdim, mənim qorxum bunlari gəncləri cavanlari öz torlarina salib, bizi ucuruma salmasinlar. Hələlik onlar cəmiyyəti Hicab oyunu ilə dişlərinə vurdular. Bilmirəm istəklərinə catiblar ya yox.....amma Muftinin yazdigindan başa duşdüm ki, bunlarin iştahları böyükdür. Desyəsən o bir az tələsdi və öz istiqamət verənlərinin proqramasınin ucunu göstərdi
[/quote]

Hörmətli Oxucu!

Siz mənim yazıma cavab verməyi öznüzə sığışdırmasanız da, buna tənəzzül etməsəniz də mən sizə cavab verəcəyəm.

Çünki mənim inancıma, imanıma görə fikir söyləyən insan, düşünən insan dəyərlidir, cavab verilməyə layiqdir!

Onun fikrilə razılaşmasaq belə...

Mənim hər "misramı, hər kəlməm"i qoxulamayın, onu sadəcə diqqətlə oxuyun! Onda görəcəksiniz ki, mən heç kimi qana, intihara çağırmıram. Əksinə cəmiyyətdə var olan dünyagörüşlərinin bir-birinə dözümlü yanaşmasının tərəfdarıyam. Siz digərini toplumdan silib öz dünya görüşünüzü yeganə yaşamağa haqqı olan görüş kimi realizə etdiyiniz zaman onda faciə olacaq. Sənəti, kinonu, hakimiyyəti, mediyanı özünüzü ifadə üçün deyil, başqalarını məhv etmək, onun mənəvi dəyərlərini cəmiyyətdən silmək üşün istifadə etmək əslində sosial faşizmdir və sizin yazdıqlarınızdan bu anlaşıılırdı.

Eyni zamanda həqiqətən maraqlıdır ki, siz mənim hansı ifadədəmdən anladınız ki mən "gəncləri intihar əməliyyatlarına çağırıram" :)

Yoxsa "bizim filmlər, kinolar var" deyəndə onumu anladınız :) atalar demiş "Karın könlündəki"... (lətifəsi sizdən uzaq)...

Əgər bu ifadəyə görədirsə səhv anlamısınız :)Mən demək istəyirdim ki... zaman dəyişmiş, artıq siz dediyiniz vasitələrdən müsəlmanlar da istifadə edə bilir...

Müsəlmanlar da kino çəkir, məktəb açır, qəzet buraxır, siyasi partiya qurur, seçir, seçilir, hakimiyyətə gəlir və s.

Maraqlıdır siz bunu niyə intihar, özünü partlatmaq olaraq anladınız?! Bəli sizin belə anlamğınız çooox maraqlıdır və eyni zamanda məncə əsas problem budur!

[quote name='Mufti' timestamp='1294225443' post='8026675']

Əgər bu ifadəyə görədirsə səhv anlamısınız :)Mən demək istəyirdim ki... zaman dəyişmiş, artıq siz dediyiniz vasitələrdən müsəlmanlar da istifadə edə bilir...
Müsəlmanlar da kino çəkir, məktəb açır, qəzet buraxır, siyasi partiya qurur, seçir, seçilir, hakimiyyətə gəlir və s.

[/quote]

Mən həqiqətən Sizinlə diskussiyaya girmək istəmirdim. Məndə müsəlmanam, orucda tuturam, aşura günləri məscidə gedirəm, qurban kəsirəm..... və bütün dinlərə təriqətlərə hörmətlə yanışıram. Amma Sizin kimi müsəlmanlardan qorxuram. Siz deyənda biz müsəlmanlar kino çəkir, məktəb açır və sair. Deməlı məni və mənim kimi düşünəmləri inkar edirsən, məni özünə düşmən hesab edirsən. Mən və mənim kimi insanlar, hansı ki, sənin kimi düşünmür məhv edilməlidir. Bunun fərqi yoxdur ki, məndə azərbaycanliyam, səndə. Ona görə Sizə qardaş deyə bilmirəm, Sizdə qardaş ANCAQ dini birlikdir, o da ancaq sizi kimi düşünənlər. Amma dil birliyi qardaşliq rəmzı deyil. Ona görə bizləri aradan qaldırmaq üçün Ancaq ölüm..... İraandakı kimi, Əfqanıstandakı taliblər qoyduğu kimi. Ola bilər kəskin yazdım. Siz misal çəkdiniz. Məndə çəkim: Sizdə eşşəkə min, ata catinca prinsipidir. Siz hələ planlarınızı açmirsız. Özünüzü mələk kimi göstərirsiz.Amma tarixin öyrətdiyi açı həqiqət başqa şey deyir. Ağıllı başqalarının səhvindən, axmaq öz səhvindən öyrənir. Biz gərək İran, Əfqanıstndakı səhvləri təkrar etməyək.

[quote name='oxucu' timestamp='1294227578' post='8026952']
Siz hələ planlarınızı açmirsız. Özünüzü mələk kimi göstərirsiz.
[/quote]

Oxucu muellim,

Niye Siz ele fikirleshirsiz ki, butun muselmanlar geyri - semimidir? Belke bu adamin hech bir plani yoxdur ve o dogrudan da temennasiz insanlara komek etmek, yaxshilig etmek isteyir? NIye dushunursuz ki, melek kimi gorsenen insanin arxasinda sheytan durur?Muselman kimise dogru yola devet edirse , mekteb achirsa arxasinda mutleg mekr gizlenir?

[quote name='oxucu' timestamp='1294227578' post='8026952']
Mən həqiqətən Sizinlə diskussiyaya girmək istəmirdim. Məndə müsəlmanam, orucda tuturam, aşura günləri məscidə gedirəm, qurban kəsirəm..... və bütün dinlərə təriqətlərə hörmətlə yanışıram. Amma Sizin kimi müsəlmanlardan qorxuram. Siz deyənda biz müsəlmanlar kino çəkir, məktəb açır və sair. Deməlı məni və mənim kimi düşünəmləri inkar edirsən, məni özünə düşmən hesab edirsən. Mən və mənim kimi insanlar, hansı ki, sənin kimi düşünmür məhv edilməlidir. Bunun fərqi yoxdur ki, məndə azərbaycanliyam, səndə. Ona görə Sizə qardaş deyə bilmirəm, Sizdə qardaş ANCAQ dini birlikdir, o da ancaq sizi kimi düşünənlər. Amma dil birliyi qardaşliq rəmzı deyil. Ona görə bizləri aradan qaldırmaq üçün Ancaq ölüm..... İraandakı kimi, Əfqanıstandakı taliblər qoyduğu kimi. Ola bilər kəskin yazdım. Siz misal çəkdiniz. Məndə çəkim: Sizdə eşşəkə min, ata catinca prinsipidir. Siz hələ planlarınızı açmirsız. Özünüzü mələk kimi göstərirsiz.Amma tarixin öyrətdiyi açı həqiqət başqa şey deyir. Ağıllı başqalarının səhvindən, axmaq öz səhvindən öyrənir. Biz gərək İran, Əfqanıstndakı səhvləri təkrar etməyək.
[/quote]

Anlamdım, heeç anlamdım...

Niyə mən kino çəkəndə, məktəb açanda, şeir yazanda məndən qorxursunuz?

Niyə sizin kimi danışanda, gəlin dialoq içərisində olaq deyəndə siz təlaşlanırsınız?

Niyə insan haqlarından danışanda, "ümumi oyun qaydalarına" mən də əməl etməyə başlayanda siz qorxuya düşürsünüz?

Niyə axı mənim yerimə danışırsınız, mənim gizli planlarımın olduğunu boynuma zorla qoyursunuz?

Niyə zorla məni "zor"-a "şiddət"-çağırırsınız.

Mən istəmirəm deyirəm, sən deyirsən yox "istəyirsən", mən "öldürmürəm" deyirəm sən "öldürəcəksən"

Nədir, hardandır sizdə bu məni "adamyeyən görmək" eşqi...?

Niyə qorxursunuz? qorxmayın....

Çox Əfqanısatan, Əfqanıstan deyirsiniz.... Əfqanıstan sizi kimi düşünənlərin məhsuludur... o gözəlim ölkədə din də vardı dövlətdə vardı, babat inkişafda vardı.. Birdən-birə komunizm qurmağa, min ildir dinini saat kimi yaşayan toplumdan dini silməyə cəhd edəndə onun nəticəsi Taliban oldu...

Zor olmaz, nifrət olmaz...

Mən dialoq deyirəm... gəlin bu zaman görəcəksiniz mən mələyəmmi, şeytanammı, mən islahmı istəyirəm, ifsadmı...

Əgər öz həqiqətlərinizdən əminsinizsə, mənimkininsə çürük, geriçi irticadan ibarət olduğuna qətisinizsə niyə qorxursunuz...

Mənə görə bütün müsəlmanlar qardaşdır, digər insanlar da adəmdən gəldiklərinə görə qardaşdır...

Heç kimin haqqı da yoxdur mənə yalançı desin...

Doğurdanda bizim dioıoqumuz baş tutan deyil. Mən deyirəm mən musəlmanam, pis yaxşı kino da var, teatrda. Sən deyirsən mən müsəlmanam mən kino çəkmək istəyirəm. İstəyirsən, çək. Məktəb açmaq istəyirsən, aç. Bu səlahiyyətləri mən vermirəm. Yeri gəlmişkən bu yaxınlarda, səhv etmirəmsə ANS -də Həzrət ƏLi haqqında film gedirdi. Təəsüf ki, baxa bilmədim. Ancaq axırına catdım. Yəni burda qeyri adi heç nə yoxdur. Amma bu azdır. Siz yenə nələr-nələr istəyirsiz. İştah diş altındadır. Nə isə. Sizdə öz fikrinizdə qalırsız, mən də öz fikrimdə. Allah axırımızı xeyir etsin

[quote name='oxucu' timestamp='1294237796' post='8028421'] Nə isə. Sizdə öz fikrinizdə qalırsız, mən də öz fikrimdə. Allah axırımızı xeyir etsin
[/quote]

Amin!

Hərənin öz fikrində qalmasını qəbul etməniz belə böyük nailiyyətdir :)

[quote name='vusal114' timestamp='1294598670' post='8057049']
http://az.313news.net/index.php?dn=news&to=art&id=2097
[/quote]
Hadisələrin son cərəyanı bunun baş verəcəyini xəbər verirdi. Çox maraqlı cavablandırıb Misir m., guya bu qadağanı məktəb direktorları qoymuşdu ki, indi də valideynlər onlarla razılaşdırıb uşaqları məktəbə hicabla yollasın? Necə deyərlər, "tülkü tülküyə, tülkü də tülkünün quyryğuna."

men bu yaxinlara qeder hicaba olan munasibetimi aciq wekilde yazirdim...yeni ki,hicab geyinenlerin ekseriyyeti hicaba olan munasibetin ne qeder ciddi olmasini, mesuliyyetin ne olmasini ve umumiyyetle Islam ne demek oldugunu bilmirler!!
men artiq bu dediyim sozume emin oldum!! kim meni qinayir qinasin,amma, menim ucun ferqi yoxdur!!gozlerimden bawqa hec neye ve hec kese inanmiram!!!wubhelerim gerceklendi!!!

bu yaxinlarda ad gunum oldu...bir nece nefer refiqelerimle birlikde weherin qadinlar ucun olan eylence mekanlarinin birinde idik..iceride bizden bawqa bir nece nefer qizlar var idi..orda baw verenleri, qizin hereketlerini, ofisianta anasina nece zeng etdirdiyini onu yalanlar daniwmaga mecbur etmesinden daniwmiram...men butun bunlardan sonra qizin oradaca eynine uzun tuman, bawina hicab geyinmesinden daniwmaq isteyirem!!!!bu dehwet idi!! biz qariwiq orada her kesin gozu kellesine qalxmiwdi!!!bax budur Islamin adina leke getiren, inamsizliq yaradan, dini eylenceye ceviren, din altinda oz cirkin emellerini heyata keciren savadsiz, exlaqsiz,imansiz momin gencilk...

men dini qaydalara duzgun riayet eden esl muselman baci-qardawlarimizdan uzr isteyirem, amma men realligi da gizlede bilmirem!!

[quote name='nikowka' timestamp='1294647812' post='8060200']
men bu yaxinlara qeder hicaba olan munasibetimi aciq wekilde yazirdim...yeni ki,[b]hicab geyinenlerin ekseriyyeti[/b] hicaba olan munasibetin ne qeder ciddi olmasini, mesuliyyetin ne olmasini ve umumiyyetle Islam ne demek oldugunu bilmirler!!
men artiq bu dediyim sozume emin oldum!! kim meni qinayir qinasin,amma, menim ucun ferqi yoxdur!!gozlerimden bawqa hec neye ve hec kese inanmiram!!!wubhelerim gerceklendi!!!

bu yaxinlarda ad gunum oldu...bir nece nefer refiqelerimle birlikde weherin qadinlar ucun olan eylence mekanlarinin birinde idik..iceride bizden bawqa bir nece nefer qizlar var idi..orda baw verenleri, qizin hereketlerini, ofisianta anasina nece zeng etdirdiyini onu yalanlar daniwmaga mecbur etmesinden daniwmiram...men butun bunlardan sonra qizin oradaca eynine uzun tuman, bawina hicab geyinmesinden daniwmaq isteyirem!!!!bu dehwet idi!! biz qariwiq orada her kesin gozu kellesine qalxmiwdi!!![b]bax budur Islamin adina leke getiren, inamsizliq yaradan, dini eylenceye ceviren, din altinda oz cirkin emellerini heyata keciren savadsiz, exlaqsiz,imansiz momin gencilk...[/b]

men dini qaydalara duzgun riayet eden esl muselman baci-qardawlarimizdan uzr isteyirem, amma men realligi da gizlede bilmirem!!
[/quote]

Size ele gelmir ki, 1 nefere , 5 nefere gore ekseriyyet hagginda bele danishmag duz deyil?

Bezen hicabli xanimlar arasinda Siz tesvir etdiyiniz adamlara , hetta onlardan beterlerine de rast gelmek olar. Amma umumileshdirib hami hagginda fikir yurutmek lazim deyil

dindar baci -qardashlarimizdan sorushmaq isterdim,bir kimse bu xeberi oz qulaqlari ile eshidib ya yox?[url="http://deyerler.org/75433-misir-merdanov-hicabli-sagirdler-valideynleri-ile-birge-mektebe-gelsinler-ve-derslerde-istirak-ucun-direktora-muraciet-etsinler.html"]
Моя ссылка[/url]

[quote name='rovshan223' timestamp='1294648453' post='8060293']
Size ele gelmir ki, 1 nefere , 5 nefere gore ekseriyyet hagginda bele danishmag duz deyil?

Bezen hicabli xanimlar arasinda Siz tesvir etdiyiniz adamlara , hetta onlardan beterlerine de rast gelmek olar. Amma umumileshdirib hami hagginda fikir yurutmek lazim deyil
[/quote]

men hamiya wamil etmirem, sadece realligin bele oldugunu deyirem..bilirsiniz, insanlar momin, hicabli xanim gorende nedense aglinda saf, mesum, pak, agilli, savadli insan obrazi yaranir.
ve butun bunlardan sonra bele menzereye rast gelende tebii olaraq dehwete gelir!!
Siz meni qinamayin, amma bu yolu secen, Islam exlaqinda olan adam axi bu cur olmali deyil..demeli bunun daha haralarda ve kimlerde davamli baw vermeesi de qacilmazdir..
menim hemiwe dediyim o olub ki,men isterdim bizim mominlerimiz savadli, exlaqli, heqiqi Islam qayda qanunlarina riayet eden olsun, daha insanlarda wubhe oyadan eldeqayirmalardan olmasinlar!
menim fikrimi qeribciliye salmayin.

[quote name='Zehra7' timestamp='1294651097' post='8060638']
dindar baci -qardashlarimizdan sorushmaq isterdim,bir kimse bu xeberi oz qulaqlari ile eshidib ya yox?[url="http://deyerler.org/75433-misir-merdanov-hicabli-sagirdler-valideynleri-ile-birge-mektebe-gelsinler-ve-derslerde-istirak-ucun-direktora-muraciet-etsinler.html"]
Моя ссылка[/url]
[/quote]

Mesele deyildiyi kimidir. Her kesin gozu aydin!!!

[quote name='nikowka' timestamp='1294651513' post='8060686']
menim hemiwe dediyim o olub ki,men isterdim bizim mominlerimiz savadli, exlaqli, heqiqi Islam qayda qanunlarina riayet eden olsun, daha insanlarda wubhe oyadan eldeqayirmalardan olmasinlar!
[/quote]

Bu tek Sizin yox, ele hamimizin arzusudur. Bugunku Azerbaycanin realligi budur : eldegayirma muellim, hekim, hakim ve s. her addimbashi rast gelindiyi kimi bele din xadimleri de her yerde rast gelinir.Amma bu o demek deyil ki, hami beledir.

men hamiya wamil etmirem, sadece realligin bele oldugunu deyirem..bilirsiniz, insanlar momin, hicabli xanim gorende nedense aglinda saf, mesum, pak, agilli, savadli insan obrazi yaranir.
ve butun bunlardan sonra bele menzereye rast gelende tebii olaraq dehwete gelir!!
Siz meni qinamayin, amma bu yolu secen, Islam exlaqinda olan adam axi bu cur olmali deyil..demeli bunun daha haralarda ve kimlerde davamli baw vermeesi de qacilmazdir..
[/quote]
Sizi anlayiriq ,xanim..Men qisa yubkada,bol kosmetikadan istifade eden refiqeme exlaqsiz demirem.Siz de her hicablini muselman qadini kimi qebul etmeyin..Bu haqqda bu movzuda artiq cox danishilib.

[/quote]
Sizi anlayiriq ,xanim..Men qisa yubkada,bol kosmetikadan istifade eden refiqeme exlaqsiz demirem.Siz de her terbiyesiz hicablini muselman qadini kimi qebul etmeyin..Bu haqqda bu movzuda artiq cox danishilib.

[b]Hicab məsələsi bəhanədi, arxada siyasət dayanır [/b]

Müsahibimiz Təhlükəsizlik Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri, MTN sabiq əməkdaşı, politoloq İlham İsmayıldır.

- [b]İlham müəllim, sizin bu günlərdə mediaforum saytında “Açıq separatizmin məxfi tərəfləri” adlı məqalənizdən sonra Azərbaycanda fəaliyyət göstərən İmam Xomeyni İmdad Komitəsi Beynəlxalq Humanitar Təşkilatı etiraz bəyanatı yaydı. Sizə elə gəlmir ki, İran Azərbaycanda humanitar iş adı altında öz siyasi maraqlarını realiziya etməklə məşğuldur?[/b]

- Mən hələ Milli Təhlükəsizlik Nazirliyində işlədiyim vaxtlarda İran İslam Respublikasının islam bayrağı altında Azərbaycan Respublikası ərazisində ideoloji-təxribat xarakterli siyasət apardığı məlum idi. Ölkədə fəaliyyət göstərən mədrəsələrdə pulsuz dərs vermək, Azərbaycan vətəndaşlarının İranda pulsuz dini təhsil almasi kimi "humanist" addımların arxasında siyasi maraqların dayandığı dövlətə məlum idi və buna qarşı da lazımı tədbirlər görülürdü. İmdad imam Xomeyni komitəsinin də humanitar yardımları barədə informasiyalar zaman- zaman mətbuatdan bəlli olur və Azərbaycanın maraqlarına xidmət edən hər bir xeyirxah əməli alqışlayırıq. Təəssüf ki, bəzi dövlətlərin humanitar əməlləri arxasında vətənimizin maraqlarına əks olan təxribatlar da yer alır. Hansı ölkə tərəfindən olursa olsun, xeyirxahlıq nə qədər nəcib aksiya olsa belə, onun arxasında məkr varsa qarşısı alınmalıdır.

Ümumiyyətlə, Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi İİR tərəfindən ilk gündən xoş qarşılanmayıb. Diqqətinizə bir məsələni catdırım. Azərbaycanın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən bu günədək ifşa olunmuş casusların 90 faizinin İranla bağlılığı sübut olunmuşdur. Bu isə o deməkdir ki, xoş olmayan münasibət davam edir və ifşa olunmayan şəbəkələr də mövcuddur.

[b]-Bu gün xaricdən Azərbaycana qarşı separtçılığı, bölücülüyü təbliğ edən və bunu dəstəkləyən qüvvələr nə vaxtsa ölkəmiz üçün ciddi təhlükə yarada bilərlərmi?[/b]

-Separatçılıq istənilən ölkənin, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyini təhdid edən amildir. Separatçı meyllər xaricdən dəstək qazananda, təşkilatlandırılanda və təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunanda xüsusilə təhlükəli olur. Etnik mənsubiyyətinə görə bəzi Azərbaycan vətəndaşlarının ölkənin bütövlüyünə qarşı yönəlmiş fəaliyyəti xarici ölkədə dəstək tapmayanda xüsusi təhlükəli deyil, onu zərərsizləşdirmək, neytrallaşdırmaq, profilaktik tədbirlərlə qarşısını almaq problem olmur. Təəssüf ki, şimal və cənub qonşularımız Azərbaycana təzyiq vasitəsi kimi separatçıları hər zaman dəstəkləyir, öz ərazilərində onlar üçün uyğun şərait yaradırlar. Hesab edirəm ki, ölkənin müvafiq qurumları bu istiqamətdə baş verənləri nəzarətində saxlayır və gərəkən tədbirləri görürlər. Ancaq analiz göstərir ki, qarşı tərəfin aktivliyi fonunda, ona əks tədbirlər kompleks şəkildə deyil, sistemsiz bir formadadı, təkmilləşməsinə ehtiyac var.

[b]-Son vaxtlar ölkənin gündəməni zəbt edən hicab məsələsinin həllini necə görürsünüz?[/b]

- Hicab məsələsi zaman-zaman gündəmə gətirilsə də son günlər mütəşəkkil formada meydana çıxıb və təcrübədən məlumdur ki, belə məsələlər bir mərkəzdən idarə olunur və xüsusi göstəriş olmasa hərəkət edilmir. Respublikada ictimai-siyasi durum, insanların əhval ruhiyyəsi, ölkədə və dünyada baş verən hadisələrlə əlaqədar heç də yaxşı deyil. Azərbaycan cəmiyyəti ədalətsizlik, haqsızlıq, maddi çətinlik kimi faktoların içində boğulur, ciddi problemlər yaşanır. Belə vəziyyətdən yararlanmaq istəyən xarici və daxili var. Din isə belə məqamlarda ən hassas nöqtədir. Baxın, hicab bu gün ədalətimi bərpa edəcək, maddi vəziyyətimi düzəldəcək, məmur özbaşınalığının, monopoliyanın, rüşvətinmi, qabağını alacaq?Yox. İnsanlar dediyim hallardan əzab çəkir, hicab qadağasından deyil. Amma, bu bir bəhanə ola bilər. Cəmiyyət digər problemləri həll etmək üçün dini əllərində bayraq edə bilər, başqa problemlərdən nə qədər danışsalar da kütləvi etiraza yalnız din amili ilə nail olmağın mümkünlüyünü təşkılatçılar da bilirlər. Problem isə, qanun necə tələb edirsə elə də həll olunmalıdı, yəni məktəbə məktəbli formasıyla gəlmək məcburidi. Bu hicab qadağası deyil, bəlli bir qaydadı. Məscidə ayaqqablı girmək olmaz. Bu ayaqqabını qadağa etmək deyil ki? Konkret məkanda o məkanın tələbinə uyğun davranılmalıdı. Bu işdə bir məsələ gün kimi aydındı: hicab bəhanədi, arxada siyasət dayanır, Azərbaycanın marağına əks olan siyasət.

[b]-Vəziyyət belə davam edərsə, ölkəmizi istəməyən qüvvələr bu narazılıqdan istifadə edib və ölkədə vəziyyəti qarışdıra bilərlərmi?[/b]

- Bəli qarışdıra bilər. Ölkədə narazılıq yüksəkdi. Ciddi islahatlara ehtiyac var. Kataklizmlərin yaşanmayacağı islahatlar aparılmalıdı, bütün sferalarda. O zaman insanların dini hissləri, duyğuları ilə də oynanılmaz, bəhanələrin perspektivi olmaz.

Söhbətləşdi: Elnur Eltürk www.GunAz.Tv

[quote name='Garatel' timestamp='1294666398' post='8063085']
[b]Hicab məsələsi bəhanədi, arxada siyasət dayanır [/b]

Müsahibimiz Təhlükəsizlik Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri, MTN sabiq əməkdaşı, politoloq İlham İsmayıldır.

- Bu işdə bir məsələ gün kimi aydındı: hicab bəhanədi, arxada siyasət dayanır, Azərbaycanın marağına əks olan siyasət.

[b]-Vəziyyət belə davam edərsə, ölkəmizi istəməyən qüvvələr bu narazılıqdan istifadə edib və ölkədə vəziyyəti qarışdıra bilərlərmi?[/b]

- Bəli qarışdıra bilər. Ölkədə narazılıq yüksəkdi. Ciddi islahatlara ehtiyac var. Kataklizmlərin yaşanmayacağı islahatlar aparılmalıdı, bütün sferalarda. O zaman insanların dini hissləri, duyğuları ilə də oynanılmaz, bəhanələrin perspektivi olmaz.

Söhbətləşdi: Elnur Eltürk www.GunAz.Tv
[/quote]
Ona gore ,bir qerari vermekden evvel yaxsh-yaxshi dushunmek lazimdir..Bu qeder soh-sohbet,qalmaqal, narazilig dovletin neyine lazim idi? Vahid forma meger bashqa dovletlerde yoxdur?

[quote name='Garatel' timestamp='1294679809' post='8064434']
mene maraglidir, bashina hijab taxan mektebli gizlari idman dersine getmirler??

gonshu mektebli oglandan sorushdum, o dedi ki onlarda idmana gelen (finka, mayka geyinen) amma bashi ortulu gizlar var :wow1:
[/quote]
Eger cox maraqlidirsa deyerem,amma oz adimdan..Boyuk qizim idmana girmir,kicik qizim herden girir,amma bashqa geyimde(mayka ,finka YOX)..Vahid idman formasina kecseler,hec idmanada girmez)

[quote name='Zehra7' timestamp='1294688725' post='8065619']
Eger cox maraqlidirsa deyerem,amma oz adimdan..Boyuk qizim idmana girmir,kicik qizim herden girir,amma bashqa geyimde(mayka ,finka YOX)..Vahid idman formasina kecseler,hec idmanada girmez)
[/quote]

anlamadim, nece yani girmir?

idman dersi fakultativ zaddi ki ona istek ile girilsin ve ya giriilmesin??

men bele cavabi hech gozlemezdim

bes siz neyneyirsiz ki ushaginiz derse getmir- muellime, mekteb direktoruna rushvet verirsiz yoxsa Allah elemesin hekimden saxta arayish getirmisiz????

bes idman dersine gore illik ne giymet yazilir?

bir de [u]sizin[/u] mi isteyinizle ushagi idmandan mehrum edirsiniz, ushagin oz isteyini sorushdunuzmu??

ishde bu... gizlar idmana getmesinler

hijabli gizlara bashga ne gadagalar ortaya chixacag???

[quote name='Garatel' timestamp='1294692345' post='8066077']
anlamadim, nece yani girmir?

idman dersi fakultativ zaddi ki ona istek ile girilsin ve ya giriilmesin??

men bele cavabi hech gozlemezdim

bes siz neyneyirsiz ki ushaginiz derse getmir- muellime, mekteb direktoruna rushvet verirsiz yoxsa Allah elemesin hekimden saxta arayish getirmisiz????

bes idman dersine gore illik ne giymet yazilir?

bir de [u]sizin[/u] mi isteyinizle ushagi idmandan mehrum edirsiniz, ushagin oz isteyini sorushdunuzmu??

ishde bu... gizlar idmana getmesinler

hijabli gizlara bashga ne gadagalar ortaya chixacag???
[/quote]
Ne rushvet,ne arayish..Idman dersinde sadece oturub bashqa derslerini tekrarlayir:)Buna gorede 3 alir..Cavab qane etdi??

[quote name='Zehra7' timestamp='1294693064' post='8066150']
Ne rushvet,ne arayish..Idman dersinde sadece oturub bashqa derslerini tekrarlayir:)Buna gorede 3 alir..Cavab qane etdi??
[/quote]
Gadagani men qoymuram,veziyyet bele teleb edir..Ayrica qizlar ucun mekteb olsaydi,idmanlada meshgul olardilar..

[quote name='Zehra7' timestamp='1294693064' post='8066150']
[/quote]

xeyr gane elemedi...ye'ni siz elediyinizden el chekmeyeceksiz, me'lum meseledir, lakin bu ganun pozuntusudur

bele muellime de, direktora da tohmet ilishdirmek lazimdir...:) neden onda butun diger ushaglar da oturub bashga dersislerini tekrarlamirlar, neden bu ancag sechme gizlar uchun kecherlidir?

belke sabahlari bir kes deyecek, menim ushagima fizikadan 3 yazin, o dersde oturacag lakin oxumayacag.. Olarmi bele istisnalar?

[quote name='Garatel' timestamp='1294692345' post='8066077']

[/quote]
Siz indiyedek anlamamisiniz ki,hicaba mecburiyyet yoxdur??Menim qizlarim hersheyi yaxshi derk eleyirdiler hicaba kecende.Ve inanin ki,semimi deyirem,shexsen ozum eleyhine idim..Cunki bizim dovletde hicablilarin ne qeder problemlerle uzleshmelerini gorurdum..Amma sonda dushundum,meger menim ovladim pis yola dushub ki,men ona qadaga qoyum??Ve Allahima shukurler etdim!!!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Sad
        • Confused
        • Like
      • 150 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• Sad
      • 124 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
        • Like
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• Upvote
      • 240 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Haha
      • 15 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
    • Открытия сухопутных границ Азербайджана не будет
      Сейчас мы видим, что с закрытием на определенный период сухопутных границ Азербайджана безопасность в стране укрепляется. В прошлом наблюдалось множество случаев, некоторые из которых были обнародованы, а некоторые - нет.
      Как сообщает АЗЕРТАДЖ,  об этом заявил Глава республики 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему "СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана", организованном в Университете АДА.
      "Мы столкнулись с серьезными угрозами и проблемами извне. Именно это я и имел в виду, когда говорил, что все наши потенциальные риски могут исходить из-за рубежа", - сказал глава государства.
      https://ru.oxu.az/politics/863491
      • 151 replies
    • И опять Помогите))
      Девочки форума....кто может откликнитесь
      все все все...мне нужна ваша помощь....
      У дочери день варенье в понедельник, меня поставщики подвели, заказала костюм  Чуи(на вайлдберис) вобщем отказали ...
      А она у меня ужасная анимешница, вобщем решила сама смастерить ей костюм , благо не очень тяжёлый ...
      У меня есть пальтишко, портниха онун астарыны дейишечек, шляпку куплю , брюки черные и сарочка есть, остаётся только два элемента, серая жилетка и короткий пиджачок, серая жилетка может у кого то от костюма остался, могу купить, или за шоколадку взять, а что делать с пиджаком? Моя портиниха отказалась((( говорит переделать нет проблем , а новый сшить нет ...
      Очень мало времени ....помогите, можно и советом...
      По магазинам не могу пройтись с работы в 6 выхожу...могу успеть только в один но только если точно знать что могу купить , что надо
      • 18 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...