Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Recommended Posts

Siz onsuz da təsadüfsünüz dəə..Təsadüfən də yaranmisiniz.. :looool:

Haqqi görməmək üçün bəhanələrinizin sayi-hesabi yoxdur.. :nettt:

Daha sözüm yoxdur !

Pişiklərin həqiqətən ölən pişiyin məhz qəlbini masaj etməsini öyrənmək üçün təcrübə aparmaq lazımdı. Məsələn, 100 pişiyin yeni ölən pişik qarşısında davranışı test etmək üçün. Amma bir video ilə bunu ölçmək mümkün deyil. Bu hala rast gəlinmədiyi üçün bu hadisə böyük ehtimalla təsadüfdür.

Bu video və dedikləriniz barədə konkret əks arqument gətirə bilmirsinizsə gülüş işarələri, kinayələrlə, nida işarələri ilə bilmirəm kimi aldadırsınız. Siz videoya qulaq asıb bura dəqiq yaza bilmirsinizsə, mənim də sizə sözüm yoxdur.

• Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

birinci bilinmir ayagi kesilib yoxsa bashi yoxsa derisi soyulub sonra bashi kesilib hemin heyvanlardi

birinci harasinin kesilmesinin onemi var?elave de onu deyim ki heckim heyvanin derisini soyub sonra basini kesmez.bu sizin eyfariya aleminizdir.yox eger bele bir sey olsa bele menim islam inancindaki qida ile bagli halal haram anlayisim yoxdursa bu halda mene bunu niye irad tutmaga calisirsiniz?

Qaldi ki qoyunun huququna, Allah onu yaradib ki biz onu kesek yeyek. Eksine Allahin ona verdiyi huququ qoruyuruq.

yani ki qoyunu kesib yemesen,qoyunun huququnu pozacaqsan :huhh:

Daglarda yashayan qushlar var, olmush heyvanin hansi ki etini canavar ve s yeyib, sumuyunu qaldirir goyun qatina ordan buraxir yere. Qayalarin ustune. Hemin sumuk qirilir ve qush onun icinde olan iliyi yeyir. Bu suursuzluqdur? bu sade misaldi 1000 lerle misal getirmek olar.

Mən məhz o pişik videodan danışıram. İlk dəfədən dedim ki, heyvanların davranışı haqqında bilgi sahibi olmadığım üçün cavab vermirəm.

Demak istayirsen yahudiler xestediler ? Orda xesteden getmir sohbet. O torpaqlar Felestinindi, yahudiler soxulublar ora. Akkupaciya edirler, torpaqlari genishlendirmek ucun xalqa zulm edirler. Xalqinda silahi yoxdu deye bele qisasini alir.

Mən heç bir xalqa xəstə demirəm, kankret əməl dediz cavab verdim, fərdiyyət haqqında. Siz artıq siyasətə keçirsiz. Əslinə hər ikisi yaxşı millətdi,mənim üçün. Yenə də hər şey uzun illərin dövlət siyasətinin formalaşmasınnan, milli şüurdan asılı olub. İndi kimin səf kimi düz olması artıq gecdi. Xalqa ümumilkdə pis deməy olmaz.t2619.gif Bizim üçün pisdisə kimin üçünsə yaxşıdı.

Pişiklərin həqiqətən ölən pişiyin məhz qəlbini masaj etməsini öyrənmək üçün təcrübə aparmaq lazımdı. Məsələn, 100 pişiyin yeni ölən pişik qarşısında davranışı test etmək üçün. Amma bir video ilə bunu ölçmək mümkün deyil. Bu hala rast gəlinmədiyi üçün bu hadisə böyük ehtimalla təsadüfdür.

Bu video və dedikləriniz barədə konkret əks arqument gətirə bilmirsinizsə gülüş işarələri, kinayələrlə, nida işarələri ilə bilmirəm kimi aldadırsınız. Siz videoya qulaq asıb bura dəqiq yaza bilmirsinizsə, mənim də sizə sözüm yoxdur.

Yorulmadiniz araşdirma aparmaqdan.?Ay insan deyirlər ki,alimlərin elmi kəşfi işə keçmir,dinin önündə aciz qalib.Bunu başa düşürsünüz.?Axi buna qarşiliq bir sübutunuz da yoxdur.!Kəşf edənlər,alimləriniz guya nə isə kəşf etdi tapdi,qaldi siz.. :looool: Sizin yazdiqlariniza gülməsəm mümkün deyil..)))Mən nə arqument gətirəcəm ki.?Mən inaniram,sizsə müsəlmanin yazdiqlarinin səhv olduğunu isbat edəcək durumda deyilsiniz.İnanan insana deyirsiniz inanma,cahilsiniz,Kitabin tutarsizliğindan da yazan siz ateistlərsiniz,Məkkədən də danişan sizlərsiniz..Amma ağilli olub biriniz haqli olduğunuzu isbat etmirsiniz.Gözünüzü yummusunuz və deyirsiniz ki, o yoxdu bu yoxdu.Hə nə olsun.?Bəs isbat hani.?Göyə çixmişdiniz.?)))

Yorulmadiniz araşdirma aparmaqdan.?Ay insan deyirlər ki,alimlərin elmi kəşfi işə keçmir,dinin önündə aciz qalib.Bunu başa düşürsünüz.?Axi buna qarşiliq bir sübutunuz da yoxdur.!Kəşf edənlər,alimləriniz guya nə isə kəşf etdi tapdi,qaldi siz.. :looool: Sizin yazdiqlariniza gülməsəm mümkün deyil..)))Mən nə arqument gətirəcəm ki.?Mən inaniram,sizsə müsəlmanin yazdiqlarinin səhv olduğunu isbat edəcək durumda deyilsiniz.İnanan insana deyirsiniz inanma,cahilsiniz,Kitabin tutarsizliğindan da yazan siz ateistlərsiniz,Məkkədən də danişan sizlərsiniz..Amma ağilli olub biriniz haqli olduğunuzu isbat etmirsiniz.Gözünüzü yummusunuz və deyirsiniz ki, o yoxdu bu yoxdu.Hə nə olsun.?Bəs isbat hani.?Göyə çixmişdiniz.?)))

Nəisə o videoda haqsız çıxdınız. O video ilə bilmirəm mənə nəyi sübut edirdiniz. Söhbət buradan başlandı. İndi isə keçdiniz tamam ayrı mövzuya.

Sizdən baş açmaq olmure. Əvvəl deyirsiniz inanıram sadəcə. Sonra da öz inancınıza görə qarşınızdan onun olmamasına sübut gözlüyürsünüz. Sizin xəbəriniz yoxdu.

Mən də deyirəm Elvis Presli ölməyib. Elvis aramızda yaşayır.Elvisi mən qəlbən hiss edirəm. Onu yuxularda görürəm, məgər bu işarə deyil? Sübut edin ki, Elvis bizim aramızda deyil? Sübutunuz var? Göstərin də sübutu.

Sizin yuxarıda verdiyiniz suallardan sonrakı durumunuzdan sonra mən də bu suallar qarşısında eyni durumdayam. İnanclıq mənə görə problem deyil. Amma oradakı qanun-qaydanın cəmiyyətə güclə sırımaq, bunlara tabe olmadığın təqdirdə camaatı cəhənnəmlə qorxutmağın əleyhinəyəm. Dolayı yolla bunun mənə də təsiri var. Mənim də bu dinə qarşı çıxmağım normal haldı. İnan ki, bütpərəst olsaydı vecimə olmazdı. O daş, o da insan özü. Nə qədər istəyib dombalıb baş əysin ona, mənə nə? Amma səmavi dinlər sanki ideal qanun quraşdırır və camaatı da ona uymağa çalışır. Özü də irrasiona,izah edilməyən, müddəasız qanunlar yığını.

Zəhmət olmasa ətraflı izah edin, yararlı məlumat olsun.

Men bu barede yazmishdim,bir de deyerem.Meselchun sen tovbe elemek isteyirsen, senden qabaq Allah bilir ki sen tovbe eliyecheksen ve ya elemeyecheksen.Tovbeni senin alnina yazib.sechimi sen edirsen.

Men bu barede yazmishdim,bir de deyerem.Meselchun sen tovbe elemek isteyirsen, senden qabaq Allah bilir ki sen tovbe eliyecheksen ve ya elemeyecheksen.Tovbeni senin alnina yazib.sechimi sen edirsen.

Siz buna izahlı cavab deyirsiz ? t2625.gif

Siz buna izahlı cavab deyirsiz ? t2625.gif

Eger sizin dini savadiniz varsa menim qisa cavabimdan siz basha dushmelisiniz ki alin yazisi nedir.veya mendende yaxshi bilirsiniz ki alin yazisi nedir dine gore.Yox eger doqurdanda bilmirsinizse menim burda bu suali etrafli yazmaqa hevesim yoxdur.amma size meslehet vere bilerem.Internet dini saytlarnan doludur,axtarin tapin istediyiniz melumati...

Nəisə o videoda haqsız çıxdınız. O video ilə bilmirəm mənə nəyi sübut edirdiniz. Söhbət buradan başlandı. İndi isə keçdiniz tamam ayrı mövzuya.

Sizdən baş açmaq olmure. Əvvəl deyirsiniz inanıram sadəcə. Sonra da öz inancınıza görə qarşınızdan onun olmamasına sübut gözlüyürsünüz. Sizin xəbəriniz yoxdu.

Mən də deyirəm Elvis Presli ölməyib. Elvis aramızda yaşayır.Elvisi mən qəlbən hiss edirəm. Onu yuxularda görürəm, məgər bu işarə deyil? Sübut edin ki, Elvis bizim aramızda deyil? Sübutunuz var? Göstərin də sübutu.

Sizin yuxarıda verdiyiniz suallardan sonrakı durumunuzdan sonra mən də bu suallar qarşısında eyni durumdayam. İnanclıq mənə görə problem deyil. Amma oradakı qanun-qaydanın cəmiyyətə güclə sırımaq, bunlara tabe olmadığın təqdirdə camaatı cəhənnəmlə qorxutmağın əleyhinəyəm. Dolayı yolla bunun mənə də təsiri var. Mənim də bu dinə qarşı çıxmağım normal haldı. İnan ki, bütpərəst olsaydı vecimə olmazdı. O daş, o da insan özü. Nə qədər istəyib dombalıb baş əysin ona, mənə nə? Amma səmavi dinlər sanki ideal qanun quraşdırır və camaatı da ona uymağa çalışır. Özü də irrasiona,izah edilməyən, müddəasız qanunlar yığını.

Siz ayaqqabinizin bagini baglayanda dombalib baglayirsiz? yoxsa ahagi eyilirsiz? biraz medeni danish.

Eger sizin dini savadiniz varsa menim qisa cavabimdan siz basha dushmelisiniz ki alin yazisi nedir.veya mendende yaxshi bilirsiniz ki alin yazisi nedir dine gore.Yox eger doqurdanda bilmirsinizse menim burda bu suali etrafli yazmaqa hevesim yoxdur.amma size meslehet vere bilerem.Internet dini saytlarnan doludur,axtarin tapin istediyiniz melumati...

Əgər alın yazısı ilə insan yaşasaydı, həmin insan proqramlaşdırılmış bir məxluqa oxşayardı, özüdə hissiyyatsız olardı. ZOMBİ.

Alın yazısı + İnsanın azad məxluq olması ilə ziddiyyətlidi.

birinci harasinin kesilmesinin onemi var?elave de onu deyim ki heckim heyvanin derisini soyub sonra basini kesmez.bu sizin eyfariya aleminizdir.yox eger bele bir sey olsa bele menim islam inancindaki qida ile bagli halal haram anlayisim yoxdursa bu halda mene bunu niye irad tutmaga calisirsiniz?

yani ki qoyunu kesib yemesen,qoyunun huququnu pozacaqsan :huhh:

Qoyuna huququ sen verirsen? belke sizde qoyunlarin pasportu ve shexsiyyet vesiqeside var ))))

Qoyunu Allah yaradib ona lazimi huquqlarida verib. Bizede icaze verib ki onu kesek ve etinden qidalanaq.

Əgər alın yazısı ilə insan yaşasaydı, həmin insan proqramlaşdırılmış bir məxluqa oxşayardı, özüdə hissiyyatsız olardı. ZOMBİ.

Ay insan senin evine dostlarin gelin, cay suzursen metbexdeki aparasan qonaqlariva. Sen bilirsen ki onlar biraz sonra cay icecekler. Bu o demek deyil ki sen onlarin alin yazisini yazdin ki cay icecekler birazdan.

Allahda seni meni hamini yaradanda elmi o qederdi ki bilir ne bash verecek ve sonu neca olacaq. Bunlarinda hamisi evvelceden yazilib.

Bu sizin geldiyiniz neticedi))))))))))))Bize gore ise insan alin yazisi ile yashasaydi yox yashayir.Zombiler ise sizlerle forumda yazisha bilmez)))))))

Ay insan senin evine dostlarin gelin, cay suzursen metbexdeki aparasan qonaqlariva. Sen bilirsen ki onlar biraz sonra cay icecekler. Bu o demek deyil ki sen onlarin alin yazisini yazdin ki cay icecekler birazdan.

Allahda seni meni hamini yaradanda elmi o qederdi ki bilir ne bash verecek ve sonu neca olacaq. Bunlarinda hamisi evvelceden yazilib.

Alahın bilməsinnən danışırsız, daha sonra yazıdan ( alın yazısınnan ) danışırsız. Allahın bunları bilməsi üçün alın yazısına gərək yoxdu. Alın yazısı ona görə deyillər ki biz həmişə bilək ki Allah hər şeyin əvvəlini və sonunu bilir. Bunun üçün alın yazısına Allahın ehtiyacı yoxdu.  bu sözü ona görə fikirləşiblər ki biz başa düşə bilək. Allahın bu işləri bilməsini alın yazısı ilə uyğunlaşdırmaq düzgün deyil. Allah biləndi, bu o demək deyil ki bizim alın yazımız var. Düz anlamırsız.

Bu sizin geldiyiniz neticedi))))))))))))Bize gore ise insan alin yazisi ile yashasaydi yox yashayir.Zombiler ise sizlerle forumda yazisha bilmez)))))))

Eyni cavabı sizə də verirəm. Alahın bilməsinnən danışırsız, daha sonra yazıdan ( alın yazısınnan ) danışırsız. Allahın bunları bilməsi üçün alın yazısına gərək yoxdu. Alın yazısı ona görə deyillər ki biz həmişə bilək ki Allah hər şeyin əvvəlini və sonunu bilir. Bunun üçün alın yazısına Allahın ehtiyacı yoxdu. bu sözü ona görə fikirləşiblər ki biz başa düşə bilək. Allahın bu işləri bilməsini alın yazısı ilə uyğunlaşdırmaq düzgün deyil. Allah biləndi, bu o demək deyil ki bizim alın yazımız var. Düz anlamırsız.

Alahın bilməsinnən danışırsız, daha sonra yazıdan ( alın yazısınnan ) danışırsız. Allahın bunları bilməsi üçün alın yazısına gərək yoxdu. Alın yazısı ona görə deyillər ki biz həmişə bilək ki Allah hər şeyin əvvəlini və sonunu bilir. Bunun üçün alın yazısına Allahın ehtiyacı yoxdu.  bu sözü ona görə fikirləşiblər ki biz başa düşə bilək. Allahın bu işləri bilməsini alın yazısı ilə uyğunlaşdırmaq düzgün deyil. Allah biləndi, bu o demək deyil ki bizim alın yazımız var. Düz anlamırsız.

Sozun acigi alin yazisi haqda hec oxumamisham. Ancaq Allahin olacaq her sheyin evvelceden yazdigi bellidir.

Cunki onun elmi serhedsizdir ve her sheyi bilendir.

Siz bunu qurana esaslanib danishirsiniz yoxsa allah haqqinda oz rasional fikirlerinizdir?

Sozun acigi alin yazisi haqda hec oxumamisham. Ancaq Allahin olacaq her sheyin evvelceden yazdigi bellidir.

Cunki onun elmi serhedsizdir ve her sheyi bilendir.

Bəs mən deyirəm sizə bu sözü bizim dərk edə bilməyimiz üçün alın yazısı alnayışını veriblər. Əslində buna Allahın ehtiyacı yoxdu, onsuzda hər şey ona məlumdu. Sadəcə bizim anlaya bilməyimiz üçün belə ad veriblər.

Siz bunu qurana esaslanib danishirsiniz yoxsa allah haqqinda oz rasional fikirlerinizdir?

Hər şeyə əsaslanıram!

HƏR ŞEY ALLAHIN OLDUĞU ÜÇÜN HƏR ŞEYDƏN FAYDALANIRAM. İstəyir pis olsun, istəyir yaxşı. İstər ağıllı olsun, istər savadsız olsun, mən biliyi hər şeydən topıayıram. Bütün əsərlərdən bəhrələnirəm. Biz sadəcə vasitəyik, hər şeyin biliyi Allahındı. Mən hardan bilik toplasam, orda Allahın izi var. 

Hər şeyə əsaslanıram!

HƏR ŞEY ALLAHIN OLDUĞU ÜÇÜN HƏR ŞEYDƏN FAYDALANIRAM. İstəyir pis olsun, istəyir yaxşı. İstər ağıllı olsun, istər savadsız olsun, mən biliyi hər şeydən topıayıram. Bütün əsərlərdən bəhrələnirəm. Biz sadəcə vasitəyik, hər şeyin biliyi Allahındı. Mən hardan bilik toplasam, orda Allahın izi var. 

“Yerdə və göydə zərrə qədər bir şey sənin Rəbbindən gizli qalmaz. Ondan daha böyük, daha kiçik elə bir şey də yoxdur ki, açıq-aydın kitabda (lövhi-məhfuzda) olmasın!” (“Yunus”,61)Alin yazisini bu ayeye gore tefsir eliyirler.Sizinde fikrinizi beyenirem dushundurucudur...

“Yerdə və göydə zərrə qədər bir şey sənin Rəbbindən gizli qalmaz. Ondan daha böyük, daha kiçik elə bir şey də yoxdur ki, açıq-aydın kitabda (lövhi-məhfuzda) olmasın!” (“Yunus”,61)Alin yazisini bu ayeye gore tefsir eliyirler.Sizinde fikrinizi beyenirem dushundurucudur...

Təşəkkür edirəm. t2002.gif

Siz ayaqqabinizin bagini baglayanda dombalib baglayirsiz? yoxsa ahagi eyilirsiz? biraz medeni danish.

Başqalarının adından danışa bilmərəm, amma mən oturub bağlayıram. Dombalmaq pis sözdür ki? Dik durmaq var, əyilmək var, dombalmaq var,uzanmaq var. Və yaxud gözlər qorxudan dombala bilər. Sənin ağlında pis assossasiya yaranırsa sənin problemindir.

Tutagki,Allah bilir ki,men tovbe elemeliyem.Amma,men bunu etmirem.Onda nece?

Başqalarının adından danışa bilmərəm, amma mən oturub bağlayıram. Dombalmaq pis sözdür ki? Dik durmaq var, əyilmək var, dombalmaq var,uzanmaq var. Və yaxud gözlər qorxudan dombala bilər. Sənin ağlında pis assossasiya yaranırsa sənin problemindir.

Anar bey heqiqi sozumdur gozel yumor hissiniz var)))))))))gozler qorxudan dombala biler))))))))doyunca guldurdunuz meni)))))))))))))size teshekkur edirem))))))

"Etdikləri əməlin əvəzində Allahın cəzası olaraq oğru kişinin və oğru qadının əllərini kəsin! Allah Qüdrətlidir, Müd-rikdir." Maidə-38

Maraqlıdır ki,dünyəvi ölkələr Allahın bu əmrinə tabe olmurlar. Bilirlər ki,hal-hazırda bu cür cəza növü absurddur. Cinayətin qarşısını almağa acizdir. Sonra da deyirlər ki, islamı xilas edib islam ölkəsi quraq.

Anar bey heqiqi sozumdur gozel yumor hissiniz var)))))))))gozler qorxudan dombala biler))))))))doyunca guldurdunuz meni)))))))))))))size teshekkur edirem))))))

Məqsədim gözün nədən dombalmasından getmir. Dombalmaq sözünün istifadəsində idi. Birində həyəcandan dombalar, birində qorxudan, biri isə ümumiyyətlə domba gözdür.

"Etdikləri əməlin əvəzində Allahın cəzası olaraq oğru kişinin və oğru qadının əllərini kəsin! Allah Qüdrətlidir, Müd-rikdir." Maidə-38

Maraqlıdır ki,dünyəvi ölkələr Allahın bu əmrinə tabe olmurlar. Bilirlər ki,hal-hazırda bu cür cəza növü absurddur. Cinayətin qarşısını almağa acizdir. Sonra da deyirlər ki, islamı xilas edib islam ölkəsi quraq.

Islami xilas edib islam olkesi quraq...bu ne cumle oldu.........

Islami xilas edib islam olkesi quraq...bu ne cumle oldu.........

Ogün sual verdim ki, islamın xilası ya digər üsullarla insanlığın xilasını istiyirsiniz? Müsəlmanların çoxu islamın xilasını istiyir. Bəs siz hansını istiyirsiniz? Ölkədə islam dini baş alıb getsə, bizdə də şəriət ölkəsi qurulacaq. Bilmirdiniz ki bəs?

Allah sanki proqramistdir, biz də proqramın elementləri. İstədiyi kimi məzələnir həyatımızla. Başınızı yormayın belə şeylərlə :D

Yox,men zarafatsiz bilmek isterdim.Menim ucun de cox maraglidir.Men bilirem ki,Allahin izni olmasa agacdan bir yarpeg da dushe bilmez.Allah her sheyi bilendir.Amma,bu tale meselesi bir az ince meseledir.Ne ekersen,onu da bicersen meseli tale ucun daha uygundur.

İnsanın ömür yolunu necə istəyirsiniz adlandırın. Tale yolu, alın yazısı, qismət, ömür uzunu,Allahın verdiyi incə bəxşiş cığırı...O sualları din cavablandırır. Ateizm o məsələlərə qarışmır :D Yaşıyırsan və istədiyin həyatı qurursan

Yox,men zarafatsiz bilmek isterdim.Menim ucun de cox maraglidir.Men bilirem ki,Allahin izni olmasa agacdan bir yarpeg da dushe bilmez.Allah her sheyi bilendir.Amma,bu tale meselesi bir az ince meseledir.Ne ekersen,onu da bicersen meseli tale ucun daha uygundur.

Bu fikirnən razıyam. Ne ekersen,onu da bicersen meseli tale ucun daha uygundur. p0308.gif

Ogün sual verdim ki, islamın xilası ya digər üsullarla insanlığın xilasını istiyirsiniz? Müsəlmanların çoxu islamın xilasını istiyir. Bəs siz hansını istiyirsiniz? Ölkədə islam dini baş alıb getsə, bizdə də şəriət ölkəsi qurulacaq. Bilmirdiniz ki bəs?

Men dunyevi dovletin terefindeyem.Esl dunyevi dovletin vetendashi dini qadagasizda basha dushur ki ,insani meyarlar nedir.Olke qanunlarinin aliliyinide gozel derk edirler.Esil dunyevi dovletde allaha inanan insanlarda serbest shekilde oz ibadetlerini edirler.

İnsanın ömür yolunu necə istəyirsiniz adlandırın. Tale yolu, alın yazısı, qismət, ömür uzunu,Allahın verdiyi incə bəxşiş cığırı...O sualları din cavablandırır. Ateizm o məsələlərə qarışmır :D Yaşıyırsan və istədiyin həyatı qurursan

Ish burasindadir ki,hami istediyi heyati gura bilmir.Tale meselesi :morqqqq:

Beli alin yazisi var...

Demek isteyirsiz evvel allah alin yazisinda yazir ki bir insan yalanchi, ogru, adam olduren olacaq, neticede bu dunyada omrunu turmede kechirir, o biri dunyada da allah oz yazdigi alin yazisina gore ozu cezalandirib cehenneme atir. Onda niye eziyyet chekek?? Allah evvelden kimise cehenneme atmaq uchun onu uygun alin yazisi verib ve insan ne qeder chalishsa da alin yazisindan qacha bilmeyib cehenneme dushecek. Allah nese mentigsiz ishleyir....ozunun elediyine gore insani cezalandirir, bu ise hech yaxshi deyil. O yaziq insan ondan asili olmayan bir shey uchun niye cezalanmalidir?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Like
      • 46 replies
    • Как вы относитесь ко дню 9 мая ?
      Я отношусь к этому дню, как к важному событию для миллионов человек, которых почти уже и не сталось в живых.  Возможно, через пару десятков лет к 9 мая станут относиться примерно как 11 ноября — день окончания Первой Мировой войны.
      Считаю правильным, что в настоящее время в Азербайджане этот день является государственным праздником — День Победы над фашизмом. Более 700 тыс граждан нашей страны отправились на фронт из которых более  300 тыс погибли. Низкий поклон им всем. 

• Upvote
        • Confused
        • Haha
        • Like
      • 328 replies
    • В Азербайджане введены ограничения на услуги такси, таксисты в отчаянии
      Таксомоторная компания Bolt повысила стоимость заказов на 10%.
        • Milli
        • Sad
        • Confused
      • 201 replies
    • Для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов
      Baku TV разоблачил незаконную торговлю землей на кладбищах.
      В ходе расследования было установлено, что для получения места для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов. А стоимость места захоронения на Ясамальском кладбище особенно высока: 3 000 - 4 000 манатов на человека.
      Стоимость места для одной могилы на кладбище в Хырдалане начинается от 1 100 манатов и варьируется в зависимости от местоположения.
      На Мехдиабадском кладбище цена места на одного человека начинается от 2 000 манатов. Продажу мест на кладбище где-то контролируют муллы, а где-то председатели муниципалитета.
      Подробнее - в сюжете Baku TV.
      https://ru.oxu.az/society/869002

• Like
      • 29 replies
    • ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ в связи с затоплением кварталов в Хырдалане - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Причина затопления улицы Мехди Гусейнзаде и 26-го квартала Хырдалана заключается в том, что данный район расположен во впадине.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщил пресс-секретарь ОАО "Азерсу" Анар Джебраиллы.
      Он отметил, что на указанной территории имеется канализационная инфраструктура. Именно этот участок - обочина дороги Сумгайыт - Баку является самой низкой точкой Хырдалана.
      "Поскольку данная территория представляет собой впадину, дождевые воды, формирующиеся в Хокмели, Атъялы, а также самом Хырдалане, устремляются сюда. Поэтому во время интенсивных дождей канализационные линии не выдерживают нагрузки, что в итоге приводит к наводнению.
      .

Хочу отметить, что в свое время вся эта зона сплошь состояла из луж, озер и тростниковых зарослей. Потом территорию засыпали землей, построили дома.
      Если бы здесь не возвели здания, такой проблемы не возникло бы. Вода бы собиралась, часть ее впитывалась в почву, другая - испарялась, а третья - утекала.
      Одна из самых больших проблем на сегодняшний день - именно эта. Строительные дельцы осушают озера и лужи, строят на их месте дома, а после возникают такие сложности. Потом граждане жалуются, что подвалы домов и улицы затоплены", - заявил А.Джебраиллы.
      В завершение он отметил, что в настоящее время, когда дождь прекратился, большая часть проблем на упомянутой территории уже решена. Через пару часов воды там не останется.
      15:46
      Дождливая погода, наблюдаемая в Абшеронском районе, привела к последствиям в городе Хырдалан.
      Соответствующая информация поступила на горячую линию Baku.ws.
      На кадрах, сделанных одним из местных жителей, видно, что в Хырдалане затоплены улица Мехди Гусейнзаде и 26-й квартал.
      Данная ситуация выявила нахождение канализационной системы на указанной территории в аварийном состоянии.
      .https://ru.oxu.az/society/868584

• Milli
        • Like
      • 24 replies
    • Завершился первый полуфинал "Евровидения-2024": наши представители не прошли в финал - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Завершился первый полуфинал международного песенного конкурса "Евровидение-2024", который проходит в шведском Мальме.
      Как передает Oxu.Az, по результатам голосования представители Азербайджана Fahree и Илькин Довлатов не прошли в финал конкурса.
      Отметим, что второй полуфинал пройдет 9 мая, а финал - 11 мая.
      7 мая, 23:27
      В шведском городе Мальме начался первый полуфинал 68-го по счету песенного конкурса "Евровидение".
      Как сообщает Oxu.Az, в первый день мероприятия выступят 15 стран, 10 из которых пройдут в финал.
      Следует отметить, что Fahree и Илькин Довлатов представят нашу страну на конкурсе с песней Özünlə apar. Они выступят под 12-м номером.  https://ru.oxu.az/politics/868797
        • Haha
        • Like
      • 92 replies
    • В Баку снесут рынок Кешля
      Как сообщает Oxu.Az, соответствующая информация распространилась в социальных сетях.
      Причиной стало начало строительства новой автомобильной дороги от улицы Гасана Алиева параллельно проспекту Зии Буниятова до станции метро "Кероглу".
      Было отмечено, что снос будет осуществлен, поскольку часть дороги попадет на территорию рынка.
      В связи с этим мы направили запрос в Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА).
        Пресс-секретарь (ГААДА) Анар Наджафли сообщил Oхu.Az, что проводится разъяснительная работа.

"В настоящее время подготавливаются размеры жилых и нежилых объектов, а также земельных участков, входящих в зону строительства. Проводится предварительная оценка строений, подпадающих под снос при проведении строительных работ. После того как эти работы будут завершены, можно будет что-то сказать по этому поводу", - сказал он.https://ru.oxu.az/society/868677
        • Haha
      • 46 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...