Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Qulliver Ilə Müsahibə.

Kenul2012

Recommended Posts

Qulliver sənə can sağlığı arzulayıram.Sonuncu sualı sənə bilərəkdən verdim.Belə bir nəsihəti mənə atam 18 yaşında verib.Sənin düşüncələrin mənə doğma gəldi..

90-cı illər uşaqlıq illərimiz mövzusunu oxuyanda sənin dəcəl uşaq olduğun məlum olur))..İndi də yazılarından aktiv insan olduğun görsənir.

İstəyərsənmi,qızında özün kimi dəcəl olsun?))

P.S.mən evdə qardaşlarımdan da dəcəl və tərs olmuşam.İndi oğlanlarımın sakit və sözəbaxan olmasını istəyirəm.Hərdən öz uşaqlığımdan onlara danışanda bəzi dəcəlliklərim var ki,onları gizlədirəm,danışmıram.Deyirəm sonra deyərlər ki,özün etmisən,bizi qoymursan)))

Çox sağol Könül, Allah sənin kimi də insanları bizim  cəmiyyətə çox görməsin..Mənə müsahibə dəvət şəxsi məktubundan sonra xətrini çox istədim..Eyni illərin insanı olduğumuz, eyni tərbiyəni aldığımız mənə gün kimi aydın oldu..

Mən uşaqlıqda həqiqətən həddən artıq dəcəl olmuşam..Məktəbi bitirənə kimi məni küçələrdən yığıb yığışdıra bilməyiblər..))Həç əlaçı olmuşam, oplimpiyadalarda iştirak etmişəm həm də şuluq..O günlərdə bir toyda məktəbdəki coğrafiya müəlliməm məni görüb,yaxınlaşıb, öpüb qucaqlayıb və deyir gözlərimə inanmıram, sən sakitcə oturmusan?

Deyirəm ay müəllimə daha qız atasıyam yenə deyirsən durub onun bunun uşağına sataşım? ))

Qızım mən dedim demədim artıq eynən mənim uşaqlığımdı.)) İstər fikizi oxşarlığı istər xasiyyəti..Anam deyir sənin qız versiyandır..Atam məəttəl qalır ki uşaq səhər 8-dən oyanir ta axşam 9-a kimi dayanmadan bütün günü hərəkətdə olur..Bircə dəfə səhər bir dəfə də günorta yatır.Onun dəcəl olmağıyla fəxr edirəm..Qoy aktiv olsun..Sakit tənbəl uşaqdan xoşum gəlmir..

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tanışlıqla istəmirsən başqa cür deyərəm ))

Guya indiyə kimi eşitməmisən ki kişilərin ürəklərinə yol onların mədəsindən keçir?))

İstənilən kişiyə ac olanda problemlərdən, istəklərdən danışsan beyni çönəcək ))

Amma sən kişini bir yaxşı yedizdir, bir-iki də yaxşı söz de, vəssəlam, kredit kartı sənindir ))

Gerek sonra adınla müraciet edim sene )

Bele görürem ki,az qalır ideal deyesen özüve ) Biraz da menfi(-) cehetlerinden danış.Hansı özüne xoş olmayan cehetin var?

Qısqanclıq iki cür olur..Biri siz deyən kimi sevgidən digəri də güvənsizlikdən..) Amma hər ikisi normasında olanda yaxşı olur..

Məndə heç vaxt güvənsizlikdən qısqanclıq olmayıb..Yoldaşıma özümdən çox inanıram..Özümdən çox ona görə ki, bütün kişilər kimi mən də maşın sürərkən və ya yolda gedərkən gözəl xanım görəndə insan özündən asılı olmayaraq ani də olsa dönüb baxır..O demək deyil ki mənim bir kişi kimi o xanımdan xoşum gəldi, yox..Mənimçün ailəm, sevdiklərim hər şeydən önəmlidir..Sadəcə biz kişilər gözəlliyi sevirik..

Əliağa Vahidə deyirlər, şair yaman çox gözəllərdən, qadınlardan yazırsan..Deyəsən arvadbazsan )

Vahid cavab verir..Mən arvadbaz deyiləm mən gözəlbazam..))

İndi mən də gözəllik vurğunuyuam..Gözəl nə varsa sevirəm..Gözəl təbiəti, gözəl maşını, səliqəli gözəl evi, gözəl xasiyyəti və s. )

Mən yoldaşımı həmişə sevgidən qısqanmışam..Buğa bürcünün bir xüsusiyyəti var..Mənim olan yalnız mənə aiddir.İstər insan olsun istər əşya...Qızımı da bəzən qısqanıram kimsə qucağında çox tutanda..Mənə ləzzət edir, kimdə olur olsun mən gələn kimi hər şeyi atıb yanıma gəlir.)).Məni möhkəm qucaqlayır..Sonra başın arxaya çəkib diqqətlə üzümə baxır, toppuş əlləri ilə üzümə toxunur sanki atası olduğuma əmin olur və sakitləşir ))

Teshekkurler cavab uchun,maraqli ifade etmisiniz. :) 

Her shey zeherdir eslinde,muhum olan dozadir.)) Qisqancliq da normasini ashdiqda chekilmez hala geler,xususile de, eger o inamsizligin tezahurudurse.

Guvenmek sizin uchun ne ifade edir?Sevdiyiniz insanlara guvenirsiniz,yoxsa guvendiyiniz insanlari sevirsiniz?

Gerek sonra adınla müraciet edim sene )

Bele görürem ki,az qalır ideal deyesen özüve ) Biraz da menfi(-) cehetlerinden danış.Hansı özüne xoş olmayan cehetin var?

))))

Yox estağfurullah ideal insan olmayıb dünyada..))

Mənfi cəhətlərim də çoxdur..Məsələn, tez əsəbləşirəm adi bir şeydən..düzdü tez də sakitləşirəm ))

Planlarıma daxil olmayan bir iş çıxırsa beynim çönür ))

Məsələn bir də görürsən gediləcək yerə bir gün qalmış deyirlər ki sabah filan yerə getməliyik.Ay kiminsə ad günüdür ya nəbilim qonşunun uşağının qırxıdır...Vəssəlam..Üzümü görmə ))Mən bir həftə qabaqdan bilməliyəm ki həftə sonu filan yerə getməliyəm.

Vacib işdirsə, xəstədirsə kimsə və yaxud kimisə maşınla harasa aparmaq lazımdırsa, mənə deyirlərsə deməli etməliyəm..Bunu özümə borc bilirəm..Bircə anamın dediyi istənilən yerə sualsız filansız gedirəm..Çünki bu dünyada mənim rahatlığımı, sağlamlığı fikirləşən ən birinci insandır. Bir də nə olur olsun Yuventus futbol oynayan gün heç yana getmirəm..Gedirəmsə də oyuna yarım saat qalmış evdə öz divanımda olmalıyam..

Buralardan uzaq, bir də hüzür yerlərinə getməkdən heç xoşum gəlmir..Mollanın boş-boş danışdığını görəndə dayana bilmirəm..

Özümə xoş gəlməyən bir cəhətim də bəzən həddən artıq kiməsə yaxşılıq etmək istəyim olur..Bu həmişə yaxşı nəticə vermir..Gərək biləsən harda kimə nə yaxşlıq edirsən..Bu sənin aləmində düz ola bilər amma əslində heç də elə deyilmiş..

Teshekkurler cavab uchun,maraqli ifade etmisiniz. :) 

Her shey zeherdir eslinde,muhum olan dozadir.)) Qisqancliq da normasini ashdiqda chekilmez hala geler,xususile de, eger o inamsizligin tezahurudurse.

Guvenmek sizin uchun ne ifade edir?Sevdiyiniz insanlara guvenirsiniz,yoxsa guvendiyiniz insanlari sevirsiniz?

Əlbəttə tünd sirkə öz qabını çartladar, hər bir şey insanda aşırı dərəcədədirsə o mütləq fəsad verəcək..

Nizami demiş, Bir inci saflığı varsa da suda, artıq içiləndə dərd verir o da..

Güvənmək mənimçün bu həyatda yaşamağa həvəs verir..Doğmalarımdan və ailəmdən başqa, güvəndiyim insanları illərlə seçirəm..Bu 20 il sürsə belə...

Doğmalarıma həmişə güvənirəm..Məni qanımla bağlayan hər kəsə..Babam, atam, anam, qardaşım, bacılarım, yoldaşım, hətta əmim..Onlara ən çətin anımda bir kəlmə ilə güvənə bilərəm..Hətta az qala 50 yaşı olacaq əmimə də..Əmimin iki oğlu da rəhmətə gedib hələ uşaq ikən..Məni öz oğlu kimi görüb həmişə..Mən də oğulsuzluğu ona hiss etdirməməyə çalışmışam..

Güvənəcəyim dostlarım da çox idi..Hətta 19 il tanıyıram deyə düşündüyüm də olub..Amma yanılmışam..20-ci ildə o güvən bir az sarsılıb..

İki yaxın dostum var..Hər bir işimdə sözsüz söhbətsiz yanımdadırlar..Həmişə böyük qardaş kimi hörmətimi saxlayıblar..Ailəvi get-gəlimiz var..

Gəlim indi sizin suala..Deməli mən güvəndiyim insanları sevirəm..O insanları kimi mənimlə lazım gələrsə ölümə belə getməyə hazır olsunlar..Kor-koranə kimisə sevmərəm..

Etraflı cavabın üçün sağ ol,amna yene özünü terifledin.)

Sence gözel olan sevgilidir yoxsa sevgili olan gözeldir? )

Tərif deyəndə nədir odur da ))) Niyə gözün gözün götürmür məni?

Gəl sən də müsahibə ver, özüvü təriflə )) Bilirsən ki sənin də fanatların az deyil burda..İynəcik sevərlər hamisi orda olacaq ))

Mənə yenə qəliz, fəlsəfi suallar verirsən )))

Şəxsən mənimçün gözəl olan sevgidir..İnsanı öz xasiyyətinə görə insanlığına görə sevirəm..Sevdiyim şəxsi sırf xasiyyətinə, insanlığına görə sevirəm..Xarici görünüş illər keçdikcə unudulandır, gözəl xasiyyət isə həmişə səni yaşadır, sevdirir..

Tərif deyəndə nədir odur da ))) Niyə gözün gözün götürmür məni?

Gəl sən də müsahibə ver, özüvü təriflə )) Bilirsən ki sənin də fanatların az deyil burda..İynəcik sevərlər hamisi orda olacaq ))

Mənə yenə qəliz, fəlsəfi suallar verirsən )))

Şəxsən mənimçün gözəl olan sevgidir..İnsanı öz xasiyyətinə görə insanlığına görə sevirəm..Sevdiyim şəxsi sırf xasiyyətinə, insanlığına görə sevirəm..Xarici görünüş illər keçdikcə unudulandır, gözəl xasiyyət isə həmişə səni yaşadır, sevdirir..

Gözüm gözüm götürür )

Özümü teriflemeye ehtiyacım yoxdu senin kimi )

Suala cavabın ise yaxşıdı.

Gözüm gözüm götürür )

Özümü teriflemeye ehtiyacım yoxdu senin kimi )

Suala cavabın ise yaxşıdı.

)))) ölürsən də səhv tutmaqçün..gözüm sözünü özüm  iki dəfə yazdım, yəni hər iki gözün götürmür məni, biri olsa dərd yarı..)))

Yəni demək istəyirsən tərifə ehtiyacın yoxdu,  hər şey göz önündədir..

Cavabımı bəyəndiyinə sevindim..

Edited by Гулливер

• 2 weeks later...

Qulliveeeeeeer haralardasan?Beri gel sualım var ))

Dostoyevski deyib ki,sevgiyle kin qelbde uzun müddet qala bilmez..Sen bu işe ne deyirsen?)

Buralardayam İynəəəciiiiiik ))) Gəldim..

Suali bir az qarışıq başa düşdüm..Sevgiylə kin ikisi eyni vaxtda qala bilməz deyib ya ayrı ayrı?

Eyni vaxtda deyibsə məncə düz deyib..İnsanın qəlbində sonda bunlardan biri qalmalıdır..

Ancaq olmaya da bilər..Məsələn mən vaxtilə sevdiyim insanı bir gün sadəcə sevməyə bilərəm..Kin, nifrət mənlik deyil..

Kimdənsə xoşum gəlməyə bilər, amma daha ona nifrət edim, kin bəsləyim yox, bacarmıram..

Sevgi də bir az əslində sirli və fantastik bir məfhumdur..o qeder danismaq olar..))

Sizə belə bir sualim var. Yəqin ki bədii ədəbiyyatdan istifadə edirsiniz?

Ən təsrili bildiyiniz roman ve ya hekayə hansı olub?

Uşalıqdan bu yana sayını itirdiyim qədər kitab oxumuşam..Təkcə Çingiz Abdullayevin 100-dən çox romanın oxumuşam.

Gənclik dövrümdə daha çox macəra xarakterli əsəsrlər oxuyurdum..Jül vernin bütün romanlarını oxumuşam..dünya uşaq ədədbiyyatı kitabxanası 50 tomdan ibarətdir ..Hamısı oxumuşam..

Ən təsirli romanlar son illər Xalid Hüseyninin 3 romanı olub..Əsas da Çərpələng uçuran..

Size gore heyatin mahiyyeti nedir? Heyat haqqindaki fikirleriniz yashiniz artdiqca deyishir,yoxsa sabit qalir?

Həyatin menasini belke de inanmazsiz hele de belke derk etmirem..Daha dogrusu onu fikirlesmeye vaxtim ve gundelik bas veren hadiseler imkan vermir..))) Hal-hazirda menimcun maraqli olan qizimdir..Ne ediremse onun geleceyi ucun calisiram hele ki..İstemirem o da bizim kimi usaqliqdan eziyyet ceksin..Qoy fikrini ancaq derslerine yoneltsin..Heyat problemleri beyninde yer tutmasin..

Fikirler sozsuz deyisir iller kecdikce..Men her movzuda hessas oldugumdan, heyatda bas verenler mene tesir edir..calisiram televizorda gosterilen her xebere baxmayim..esas da kriminal hadiseler mende pis iz buraxir..insanligin ne qeder qeddarlasdigini, azginlasdigini qebul ede bilmirem..

daha cox komik ve idman verilislerine ve filmlerine baxiram..

Bilirem sualiniza bir az qarisiq ve belke de aidiyyati olmayan cavablar verdim..Amma nebilim bele alindi ))

Həyatin menasini belke de inanmazsiz hele de belke derk etmirem..Daha dogrusu onu fikirlesmeye vaxtim ve gundelik bas veren hadiseler imkan vermir..))) Hal-hazirda menimcun maraqli olan qizimdir..Ne ediremse onun geleceyi ucun calisiram hele ki..İstemirem o da bizim kimi usaqliqdan eziyyet ceksin..Qoy fikrini ancaq derslerine yoneltsin..Heyat problemleri beyninde yer tutmasin..

Fikirler sozsuz deyisir iller kecdikce..Men her movzuda hessas oldugumdan, heyatda bas verenler mene tesir edir..calisiram televizorda gosterilen her xebere baxmayim..esas da kriminal hadiseler mende pis iz buraxir..insanligin ne qeder qeddarlasdigini, azginlasdigini qebul ede bilmirem..

daha cox komik ve idman verilislerine ve filmlerine baxiram..

Bilirem sualiniza bir az qarisiq ve belke de aidiyyati olmayan cavablar verdim..Amma nebilim bele alindi ))

Eksine aidiyyati olan cavablardir ve her zaman semimiyyet hiss olunur yazilarinizda. :rroza: 

Yeniden heyata gelseydiniz ve ya heyatinizi yeniden yashamaq shansi verilseydi,onu eynile yashayardiniz,hansisa nuanslari deyishdirerdiniz, yoxsa silib yeniden yazardiniz?

Eksine aidiyyati olan cavablardir ve her zaman semimiyyet hiss olunur yazilarinizda. :rroza: 

Yeniden heyata gelseydiniz ve ya heyatinizi yeniden yashamaq shansi verilseydi,onu eynile yashayardiniz,hansisa nuanslari deyishdirerdiniz, yoxsa silib yeniden yazardiniz?

Təşəkkür edirəm Ceylin xanım, cavablarımın səmimiliyi sizin suallardan yaranır..

Həyata yenidən gələcəyimə mən əslində inanıram...Bəzən mənə elə gəlir yuxudayam, ayılacağam hər şey fərqli olacaq..Eşton Katçerin oynadığı Kəpənək effekti filmi yadınızdadır..Ordakı kimi..Amma o filmə baxmısınizsa görərsiniz baş qəhrəman hər dəfə keçmişinə qayıtsa da hər şeyi yenidən yaşamaq imkanı olsa da hər dəfə nəsə problemler qalır..

Məsələn mən hər nə qədər keçmişə qayıdıb, hal-hazırda həyatımda olmasını istəmədiyim hadislərin qarşısını almaq istəsəm də yenidən qayıtdığım dünyada fərqli bir problem olacaq..İdeal heç nə olmur..

Bircə şeyi bilirəm, dünyaya 10- dəfə də gəlmiş olsam, qızım həmişə eyni indi olduğu kimi yanimda olsun..Həmişə..Mən bu dünyaya göz yumana kimi..Onsuz heç bir dünyanı qəbul etmirəm..

Sualınız üçün çox sağolun, əslində bu sualın təsiri altında çox təsirləndim və həyatım ani də olsa gözümün önündən keçdi.

Hər bir insan ömrü haqqında bir böyük roman yazmaq olar deyiblər..Mənim yaşadıqlarım haqqında roman yazan olsa dəqiq bilirəm çox maraqlı alınar..))

Bəlkə bir gün özüm yazmaq istəyərəm..

Cavabın üçün sağ ol.Ümumiyyetle her şeye etraflı cavab verme bacarığın var.

Bir sual da verim.Bir insanı sence verdiyi suallara göre yoxsa cavablara göre daha yaxşı tanımaq olar?)

Bagisla İynecik sualini neecebse gormemisem ))

Mence her ikisine gore tanimaq olar, amma mueyyen qeder..İnsan var ki suallara ele qeseng cavab verir ki, deyirsen pay atonnan xeberimiz yoxuymus forumda ne agilli insanlar var imis..

Shexsen men suallara semimi, sade, dusunduyum kimi cavab verirem..Neyise bezeyib duzemeyi sevmirem..Hec kimin de meni oldugumdan artiq cox istemesini istemirem..Neceyemse eleyem..Hami hamiya xos gele bilmez ki..O qeder adamin menden zehlesi gedir ki ..Ne olsun..

Esas odur menim deyer verdiklerim menden razi olsun..Mene azaciq hormet eden insana 10 qatini ederem..

Deyesen yene qarmaqarisiq cavab verdim..)))

Bagisla İynecik sualini neecebse gormemisem ))

Mence her ikisine gore tanimaq olar, amma mueyyen qeder..İnsan var ki suallara ele qeseng cavab verir ki, deyirsen pay atonnan xeberimiz yoxuymus forumda ne agilli insanlar var imis..

Shexsen men suallara semimi, sade, dusunduyum kimi cavab verirem..Neyise bezeyib duzemeyi sevmirem..Hec kimin de meni oldugumdan artiq cox istemesini istemirem..Neceyemse eleyem..Hami hamiya xos gele bilmez ki..O qeder adamin menden zehlesi gedir ki ..Ne olsun..

Esas odur menim deyer verdiklerim menden razi olsun..Mene azaciq hormet eden insana 10 qatini ederem..

Deyesen yene qarmaqarisiq cavab verdim..)))

Gözlerin zeifleyib deyesen?)

Qulliver, salam. Musahibenizi bir xeyli oxudum. Maraqlidir...

Sualim ise beledir: agilli olmaq daha asandir, ya deli olmaq?

Salam Konsuela xanım..Sizin kimi maraqlı bir useri öz müsahibəmdə görmək çox xoşdur..Sizi forumda lap çoxdan tanıyıram..))

Mən yaşadığım 1/3 əsrdə onu başa düşmüşəm ki, yaşadığımız bu rəngli görünüb əslində ağ-qara olan dünyada asan heç nə yoxdur..

Dəfələrlə başıma gəlib ki asan bildiyim şey sən demə heç də asan deyilmiş..

Həm də bir şeyi də anladım ki insan öz psixologiyası, özünütəlqin ( самовнушения) ilə çox çətinləri asan edə bilər..

Bilmirəm verdiyim  cavablardan hiss olunur ya yox mən ümumilikdə görünəndə optimist adamam..Hər bir işə həvəslə, ümüdlə, optimistcəsinə baxıram..

" Hər şey yaxşı olacaq " sözü tam mənə görədir..Sualınızdan çox kənara çıxmaq istəmirəm, şəxsən mənimçün ağıllı olmaq daha asandır, nəinki dəli olmaq..İndi çox adamlar üzərlərinə düşən məsuliyyəti öz üzərlərindən atmaq üçün özlərini dəliliə, gicliyə vururlar...bu onlara daha asan görünür..dəli adı alıb hərbi xidmətdən qalanlar, dövlətdən müavinət alanlar var..hamı öz aləmlərində daha asan olanı seçirlər..

Amma bu şəxsən mənimçün çox böyük bir təhqirdir..Bəlkə də mən bu dövrün adamı deyiləm..Sovet dönəmi məni daha xoşbəxt edirdi..Bəlkə də uşaqlıq illərimə t\sadüf edib o illər ondandır..Bilmirəm..

Təşəkkür edirəm Ceylin xanım, cavablarımın səmimiliyi sizin suallardan yaranır..

Həyata yenidən gələcəyimə mən əslində inanıram...Bəzən mənə elə gəlir yuxudayam, ayılacağam hər şey fərqli olacaq..Eşton Katçerin oynadığı Kəpənək effekti filmi yadınızdadır..Ordakı kimi..Amma o filmə baxmısınizsa görərsiniz baş qəhrəman hər dəfə keçmişinə qayıtsa da hər şeyi yenidən yaşamaq imkanı olsa da hər dəfə nəsə problemler qalır..

Məsələn mən hər nə qədər keçmişə qayıdıb, hal-hazırda həyatımda olmasını istəmədiyim hadislərin qarşısını almaq istəsəm də yenidən qayıtdığım dünyada fərqli bir problem olacaq..İdeal heç nə olmur..

Bircə şeyi bilirəm, dünyaya 10- dəfə də gəlmiş olsam, qızım həmişə eyni indi olduğu kimi yanimda olsun..Həmişə..Mən bu dünyaya göz yumana kimi..Onsuz heç bir dünyanı qəbul etmirəm..

Sualınız üçün çox sağolun, əslində bu sualın təsiri altında çox təsirləndim və həyatım ani də olsa gözümün önündən keçdi.

Hər bir insan ömrü haqqında bir böyük roman yazmaq olar deyiblər..Mənim yaşadıqlarım haqqında roman yazan olsa dəqiq bilirəm çox maraqlı alınar..))

Bəlkə bir gün özüm yazmaq istəyərəm..

Ozunuz yazsaniz daha maraqli alinar,chunki,chox teferruatli yazi uslubunuz var. :)

Sizce ne uchun insanlar asanliqla elde etdiklerinin deyerini bilmirler?

Ozunuz yazsaniz daha maraqli alinar,chunki,chox teferruatli yazi uslubunuz var. :)

Sizce ne uchun insanlar asanliqla elde etdiklerinin deyerini bilmirler?

))) doğurdan da fikir verin, camaat kiçik bir sual verir mən 10 qatı qədər cavab verirəm..Sanki fikrimi insanlara daha aydın çatdlrmaq istəyirəm və ya düşünürəm bəlkə daha ətraflı izah etsəm daha yaxşı anlaşılar..

Elədir Ceylin xanım, insanlar əllərində olanların qədrini bilmirlər və ya sizin dediyiniz kimi asan əldə etdiklərinə çox əhəmiyyət vermirlər..

Götürün elə Allahın bizə verdiyi cismi, bədənimizi və onların üzvlərini..Hər şey bizə havayı verilib deyə çox vaxt gedib normal müalicə də olunmuruq..Amma maşın alırıq, bir yeri xarab olan kimi tez dəyişirik..Özümüzə isə qıymırıq..Hərəmizin bir yerində problem var..Ürək, böyrək nəbilim mədə, ciyər..Dəyərini bilmirik..Axı havayı verilib bizə..

10 il öncə bir roman yazmağa başladım, 8 A4 vərəqi qədər yazdım, qələmlə yazdım, sonuna çatdıra bilmədim..Göründüyü kimi asan deyilmiş..Gərək hekayələr yazam...Əslində beynimdə fikirlər çoxdur, sadəcə vaxt və bəzən səbirsizliyim mənə imkan vermir bunu etməyə..yazacam inşallah bir gün..Mütləq yazacam..

Kechmishinize donub baxdiginizda,heyatda charesizlik uzunden yanlish yola getdiyiniz zamanlariniz olubmu?

Elə bir hadisə yadıma gəlmir Ceylin xanım..Sanki mənim üçün çarəsizlik deyə bir şey yoxdur...

Hər şeyin bir yolu bir qaydası var mütləq..

Sadəcə son vaxtla sanki bir az yorulmuşam həyatdakı problemlərlə, çətinliklərlə mübarizə aparmaqdan..Çox gileylənməyi sevmirəm amma fikir vermişəm ki normal həyatımdan kənara atdığım hər bir addım arxasınca xeyli problem gətirir..Kənara addım deyəndə nəsə pis zərərli bir şey nəzərdə tutmuram..Demək istəyirəm bəiləri kimi biznes filan, öz işimdən əlavə nəsə iş görüb kiçik maliyyə problemlərimi ödəmək istədikdə bu məndə alınmmır..

Zəmanə adamı deyiləm deyəsən )) Heç kimin xətrinə dəyməsin , amma zəmanə adamı olmaq üçün bir az üzlü, bir az həyasız, bir az sanki artist olmaq lazımdır..)) Onu da bacarmıram..

Edited by Гулливер

• 4 weeks later...

Salam İynəcik, maraqlandığın üçün təşəkkür, mövzumu yaşatdığın üçün isə ikiqat təşəkkür )

İstanbulu kəşf etdim desəm yalan olar..Hələ gəzəsi görəsi çox yerlər var..

Ən sevdiyim isə şəhərin ən gəzməli yerlərini əhatə edən tramvay xəttinin olmasıdır..Çox super bir nəqliyyatdır..Bahalı olsa da çox maraqlı və sərfəlidir..

Burdakı kimi tıxac nədir orda görmədim..Küçələri çox dar idi )

İnsanları çox hörmətlə davranırlar..3-4 nəfərlə dostlaşdım..Kestane, mısır yedim )) bildiyim bütün muzeyləri gəzdim..)))

Salam İynəcik, maraqlandığın üçün təşəkkür, mövzumu yaşatdığın üçün isə ikiqat təşəkkür )

İstanbulu kəşf etdim desəm yalan olar..Hələ gəzəsi görəsi çox yerlər var..

Ən sevdiyim isə şəhərin ən gəzməli yerlərini əhatə edən tramvay xəttinin olmasıdır..Çox super bir nəqliyyatdır..Bahalı olsa da çox maraqlı və sərfəlidir..

Burdakı kimi tıxac nədir orda görmədim..Küçələri çox dar idi )

İnsanları çox hörmətlə davranırlar..3-4 nəfərlə dostlaşdım..Kestane, mısır yedim )) bildiyim bütün muzeyləri gəzdim..)))

Tixaclar esasen korpulerde ve genish yollarda olur.Ureyince olub tetil bu da yaxshidir.Kestanede umid edirem aldatmadilar?)

Salam.

Hansi ali məktəbi bitirmisiz?

Əgər xoşlamadığınız ölkədə yüksək məvacibli iş təklifi olsaydi köçərdiz?

Salam. Bakı Dövlət Universitetini bitirmişəm..

Pul çox şeydir, amma hər şey deyil..Mənimçün işlədiyim kollektiv, yaşadığım ölkə, qohumlar, dostlar çox önəmlidir..Bir dəki elə çox xarici ölkədə olmamışam ki seçimim olsun..

İki dəfə xaricdə iş təklifim olub..Bir dəfə Universiteti yeni bitirmişdim Rusiyada yaxşı pullu iş təklifi vardı, subay idim o zaman..Atam dedi bala ora gedən bir də qayıtmır..Bir il öncədə yaxın qohumum İstanbulda iş təklif etdi o da yüksək məvacib..Ailəmə görə gedə bilmədim..Qismət inşallah..Amma nə vaxtsa mütləq səviyyəli Avropa ölkəsində yaşamaq istəyərəm..

Tixaclar esasen korpulerde ve genish yollarda olur.Ureyince olub tetil bu da yaxshidir.Kestanede umid edirem aldatmadilar?)

Hə mən olan ərazilərdə tramvay işləyirdi deyə tıxac yox idi..

Kestanə yadımda idi, sən demişdin.ş.Dedim abi bu sıcaklarından qoy hamısını )))aldada bilmədilər ))

Salam. Bakı Dövlət Universitetini bitirmişəm..

Pul çox şeydir, amma hər şey deyil..Mənimçün işlədiyim kollektiv, yaşadığım ölkə, qohumlar, dostlar çox önəmlidir..Bir dəki elə çox xarici ölkədə olmamışam ki seçimim olsun..

İki dəfə xaricdə iş təklifim olub..Bir dəfə Universiteti yeni bitirmişdim Rusiyada yaxşı pullu iş təklifi vardı, subay idim o zaman..Atam dedi bala ora gedən bir də qayıtmır..Bir il öncədə yaxın qohumum İstanbulda iş təklif etdi o da yüksək məvacib..Ailəmə görə gedə bilmədim..Qismət inşallah..Amma nə vaxtsa mütləq səviyyəli Avropa ölkəsində yaşamaq istəyərəm..

Səviyyəli ölkədə kim istəməz ki )) Ona görə xoşlamadığınız ölkədə soruşmuşdum ) İnşaallah ən yüksək səviyyəli yerdən iş təklifi almağınızı arzu edirəm. Mən də BDU (Tətbiqi riyaziyyat) məzunuyam. Proqramçılığın çətin və azdəyərləndirilən ixtisas olduğunu yaxşı bilirəm. Bu ixtisası seçməynizə peşman deyilsiz?

Hə mən olan ərazilərdə tramvay işləyirdi deyə tıxac yox idi..

Kestanə yadımda idi, sən demişdin.ş.Dedim abi bu sıcaklarından qoy hamısını )))aldada bilmədilər ))

Seni hara aldadirlar ) Bes qarshilashdigin negativ hal oldumu?

Səviyyəli ölkədə kim istəməz ki )) Ona görə xoşlamadığınız ölkədə soruşmuşdum ) İnşaallah ən yüksək səviyyəli yerdən iş təklifi almağınızı arzu edirəm. Mən də BDU (Tətbiqi riyaziyyat) məzunuyam. Proqramçılığın çətin və azdəyərləndirilən ixtisas olduğunu yaxşı bilirəm. Bu ixtisası seçməynizə peşman deyilsiz?

Yox, xoşlamadığım ölkədə nə qədədr pul versələr də yaşamaram..Məsələn İranda 10 min dollar verseler de yasamaram..Həqiqi sözümdür..

Eyni ixtisası bitirmişik..Yaxşı proqramçıya hər hər yerdə iş var..sadəcə xətrinizə dəyməsin xanımlardan yaxşı proqramçı az-az olur..Əgər özünüzə güvənirsinizsə mənə ls yazın, bizdə çox yüksək maaşa vakant yerlər var..Bizim şirkətdə amma indiyə kimi 2 proqramçı xanım çalışıb..Yəni bacarığınız varsa, öyrəndiklərinizi unutmamısınızsa mən sizə kömək edərəm proqramçı kimi işləməyə..

Yox, xoşlamadığım ölkədə nə qədədr pul versələr də yaşamaram..Məsələn İranda 10 min dollar verseler de yasamaram..Həqiqi sözümdür..

Eyni ixtisası bitirmişik..Yaxşı proqramçıya hər hər yerdə iş var..sadəcə xətrinizə dəyməsin xanımlardan yaxşı proqramçı az-az olur..Əgər özünüzə güvənirsinizsə mənə ls yazın, bizdə çox yüksək maaşa vakant yerlər var..Bizim şirkətdə amma indiyə kimi 2 proqramçı xanım çalışıb..Yəni bacarığınız varsa, öyrəndiklərinizi unutmamısınızsa mən sizə kömək edərəm proqramçı kimi işləməyə..

İnaniram.. Qonşu dövlətlərdən bəxtimiz gətirməyib..

Tələbə vaxti yaxşı bacarirdim proqramlaşdırmanı, sevimli oyunum "Tetrisi"-i də özüm C++ ilə proqramlaşdırıb oynayirdim :) 

Özü də proqramlaşdırmanı demək olar ki sərbəst öyrənmişdim, univeristetdə demək olar ki heç nə öyrətmirdilər, əlavə kurslara da getmirdim. Sonra ixtisasa uyğun iş tapmadım, unuduldu getdi hamisi..

))) doğurdan da fikir verin, camaat kiçik bir sual verir mən 10 qatı qədər cavab verirəm..Sanki fikrimi insanlara daha aydın çatdlrmaq istəyirəm və ya düşünürəm bəlkə daha ətraflı izah etsəm daha yaxşı anlaşılar..

Hem yaxshi anlashilir hem de biz istifdeciler boyuk maraqla oxuyuruq , elbetteki maraqli userlerin fikirlerini..

Qacaq , de gorum gelmisen?)

Гулливер, on 06 Jan 2015 - 13:04, said:

Bu qadin xeylagini avtosalonda ishe goturmek kimi bir sheydir..))

Edited by azda

İnaniram.. Qonşu dövlətlərdən bəxtimiz gətirməyib..

Tələbə vaxti yaxşı bacarirdim proqramlaşdırmanı, sevimli oyunum "Tetrisi"-i də özüm C++ ilə proqramlaşdırıb oynayirdim :) 

Özü də proqramlaşdırmanı demək olar ki sərbəst öyrənmişdim, univeristetdə demək olar ki heç nə öyrətmirdilər, əlavə kurslara da getmirdim. Sonra ixtisasa uyğun iş tapmadım, unuduldu getdi hamisi..

))) qismet insallah..Proqramçı kimi işləmək üçün siz demiş gərək bildiklərini daim yeniləyəsən, təkrarlayasan..Elm, proqramlaşma günü gündən inkişaf edir..

Düzdü Universitetde çox gülməli paskal beyzik keçirdilər..Biz kibernetikada əlavə kurslara gedirdik..