Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Xarici dillər

Dark Lady

Recommended Posts

Əsliində forumda bu tipdə mövzu var, ümid edirəm mənə reytinq verməzlər. Sadəcə Azərbaycan dilində forumda da olmasını istədim, həm də burada da bəzi bənzər mövzuların mövcudluğu məni daha da ürəkləndirdi.
Beləliklə, hansı xarici dilləri bilirsiniz? Hansını öyrənirsiniz? Hansını öyrənmək istərdiniz?
Xarici dillərlə bağlı məlumatlarımızı, fikirlərimizi bu mövzuda paylaşa, hətta yeri gəldikdə, bir-birimizə kömək də edə bilərik.

• Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

[quote name='sambo' timestamp='1298229649' post='8397062']
Ingilis dilini oyrenmek isterdim
[/quote]
Bu, elə də çətin deyil axı. Soruşmaq ayıb olmasın, nə əcəb kurslara getmirsiniz? İndi ingilis dili komputerə görə əsas dillərdən birinə çevrilib Azərbaycanda. Hər yerdə tələb olunur.

Mən özüm internet vasitəsilə İtalyan dilini öyrənməyə başlamışam. Hələ ki ancaq düzgün yazılış və lüğıti öyrənirəm. Qrammatikaya başlamamışam hələ. Yeri gəlmişkən, maraqlı saytlar da var. Video-dərslər vasitəsilə dil öyrədirlər. Mən şəxsən razıyam nəticəsindən. İtalyan dilini hələ ki yaxşı öyrədirlər ))

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298228851' post='8396944']
Əsliində forumda bu tipdə mövzu var, ümid edirəm mənə reytinq verməzlər. Sadəcə Azərbaycan dilində forumda da olmasını istədim, həm də burada da bəzi bənzər mövzuların mövcudluğu məni daha da ürəkləndirdi.
Beləliklə, hansı xarici dilləri bilirsiniz? Hansını öyrənirsiniz? Hansını öyrənmək istərdiniz?
Xarici dillərlə bağlı məlumatlarımızı, fikirlərimizi bu mövzuda paylaşa, hətta yeri gəldikdə, bir-birimizə kömək də edə bilərik.
[/quote]

Fransiz,rus dillərini bilirəm.Hal hazirda ərəb dilini öyrənməyə çalişiram..İngilis dilini isə heç bilmirəm demək olarki..Dərslərim qurtarsa bəlkə öyrəndim..İngilis dilini öyrənməyə çalişsam da uğurlu bitmədi :unsure:

[quote name='azda' timestamp='1298267799' post='8399046']
Fransiz,rus dillərini bilirəm.Hal hazirda ərəb dilini öyrənməyə [b]çalişiram[/b]..İngilis dilini isə heç bilmirəm demək olarki..Dərslərim qurtarsa bəlkə öyrəndim..İngilis dilini öyrənməyə çalişsam da uğurlu bitmədi :unsure:
[/quote]
"çalışıram" sözünü yaxşı yazdınız, çünki doğurdan da çox qəliz dildir. Mən də çalışdım, Quran oxumaq səviyyəsində öyrəndim, indi daha öyrənə bilmirəm. Daha doğrusu, öyrədən yoxdur. Qardaşım ərəb dilində təmiz danışa bilsə də, öyrətmir, hövsələsizdir. Kurslara getmirəm, çünki sırf ərəb dilinin tədrisi səviyyəsi qane etmir doğrusu.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298231174' post='8397303']
Bu, elə də çətin deyil axı. Soruşmaq ayıb olmasın, nə əcəb kurslara getmirsiniz? İndi ingilis dili komputerə görə əsas dillərdən birinə çevrilib Azərbaycanda. Hər yerdə tələb olunur.

Mən özüm internet vasitəsilə İtalyan dilini öyrənməyə başlamışam. Hələ ki ancaq düzgün yazılış və lüğıti öyrənirəm. Qrammatikaya başlamamışam hələ. Yeri gəlmişkən, maraqlı saytlar da var. Video-dərslər vasitəsilə dil öyrədirlər. Mən şəxsən razıyam nəticəsindən. İtalyan dilini hələ ki yaxşı öyrədirlər ))
[/quote]
Kurslara getmeye vaxtim yoxdu. Yazilmistim axsam kurslarina .Bir defe gedirdim,ikinci defe bir ish cixirdi gede bilmirdim.Aylig odedim pulu amma sadece 3-4 defe getdim.Men azerbaycan dili kursunada yazilmistim,orada hemcinin mutemadi gede bilmirdim.Ingilis dilini ehemiyetli oldugu ucun oyrenmek istiyirem

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298270349' post='8399341']
"çalışıram" sözünü yaxşı yazdınız, çünki doğurdan da çox qəliz dildir. Mən də çalışdım, Quran oxumaq səviyyəsində öyrəndim, indi daha öyrənə bilmirəm. Daha doğrusu, öyrədən yoxdur. Qardaşım ərəb dilində təmiz danışa bilsə də, öyrətmir, hövsələsizdir. Kurslara getmirəm, çünki sırf ərəb dilinin tədrisi səviyyəsi qane etmir doğrusu.
[/quote]
Bunun üçündə məncə məscidlərdə dərs almaq lazimdi..3 ay getdim,1 hocamiz var idi Allah qorusun.Məndən 1 yaş balaca idi,dərsimi bilmədikdə bir səs-küyünə basirdi ki..Onu görəndə Allaha yalvarirdimki verdiyi butun suallara cavab verim.. musulman: Ərəb dilini öyrənmək çox asandi,amma gərək ona qarşi həvəs,istək ola..
Satişda bir çox kitablar var, elə kitablar var ki, müasir üsulda mətnlər və tapşırıqlar ilə öyrədir. Eləcədə sırf nəhv və sarf elmini öyrədən kitablar var.
İngilis dili isə sadəcə olaraq əsəbimi pozdu,yəqinki ona qarşi marağim olmamasindan irəli gəldi,fransiz dili isə mənə çox asandi..
:rroza:

[quote name='sambo' timestamp='1298271635' post='8399524']
Kurslara getmeye vaxtim yoxdu. Yazilmistim axsam kurslarina .Bir defe gedirdim,ikinci defe bir ish cixirdi gede bilmirdim.Aylig odedim pulu amma sadece 3-4 defe getdim.Men azerbaycan dili kursunada yazilmistim,orada hemcinin mutemadi gede bilmirdim.Ingilis dilini ehemiyetli oldugu ucun oyrenmek istiyirem
[/quote]
Doğrudur, ingilis dili hazırda çox əhəmiyyətlidir. Həm də xarici dil bilməyin ziyanı yoxdur ki, xeyri var. :morqqqq:

[quote name='azda' timestamp='1298272181' post='8399608']
Bunun üçündə məncə məscidlərdə dərs almaq lazimdi..3 ay getdim,1 hocamiz var idi Allah qorusun.Məndən 1 yaş balaca idi,dərsimi bilmədikdə bir səs-küyünə basirdi ki..Onu görəndə Allaha yalvarirdimki verdiyi butun suallara cavab verim.. musulman: Ərəb dilini öyrənmək çox asandi,amma gərək ona qarşi həvəs,istək ola..
Satişda bir çox kitablar var, elə kitablar var ki, müasir üsulda mətnlər və tapşırıqlar ilə öyrədir. Eləcədə sırf nəhv və sarf elmini öyrədən kitablar var.
İngilis dili isə sadəcə olaraq əsəbimi pozdu,yəqinki ona qarşi marağim olmamasindan irəli gəldi,fransiz dili isə mənə çox asandi..
:rroza:
[/quote]
Vallah, Azda xanım, həvəs də var, istək də var, pis də öyrənmirəm, yəni dil götürmək qabiliyyətim çox yaxşıdır Maşallah. Amma ərəb dilini öyrənmək mənə çoooox çətin gəlir. Sizə halal olsun ki, asanlıqla öyrənə bilirsiniz. Əsas da şətinlik şəkirəm "ayn"-ın tələffüzündə. İnşallah çalışacam öyrənim. Yapışacam qardaşımın yaxasından. :) Xarici dillərə çox həvəsim var. İnşallah bir gün burda yazacam 2Azda xanım, ərəb dilini bitirdim" :)

[quote]Fransız dilini öyrənirəm. Çox gözəl dildir.
[/quote]
doğurdan? Yuxarıda da Azda xanım onun çox asan olduğunu yazıb, bəlkə mən də başlayım öyrənməyə. Düzdür, təmiz öyrənə bilmərəm, amma hər halda qismən də olsa başa düşəcəm ki!

Alman dilinə həvəsim var, italyan dilini isə açığını deiym ki, həm İtaliyaya, həm də italyanlara simpatiyam olduğu üçün öyrənirəm. Əsas da Alessandro Del Piero bu dildə danışır deyə :urey:

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298274903' post='8400087']
Vallah, Azda xanım, həvəs də var, istək də var, pis də öyrənmirəm, yəni dil götürmək qabiliyyətim çox yaxşıdır Maşallah. Amma ərəb dilini öyrənmək mənə çoooox çətin gəlir. Sizə halal olsun ki, asanlıqla öyrənə bilirsiniz. Əsas da şətinlik şəkirəm "ayn"-ın tələffüzündə. İnşallah çalışacam öyrənim. Yapışacam qardaşımın yaxasından. :) Xarici dillərə çox həvəsim var. İnşallah bir gün burda yazacam 2Azda xanım, ərəb dilini bitirdim" :)

doğurdan? Yuxarıda da Azda xanım onun çox asan olduğunu yazıb, bəlkə mən də başlayım öyrənməyə. Düzdür, təmiz öyrənə bilmərəm, amma hər halda qismən də olsa başa düşəcəm ki!

Alman dilinə həvəsim var, italyan dilini isə açığını deiym ki, həm İtaliyaya, həm də italyanlara simpatiyam olduğu üçün öyrənirəm. Əsas da Alessandro Del Piero bu dildə danışır deyə :urey:
[/quote]
Ahhh!!!Ushagligdan arzum futbolcu olmag idi..Проклятый война!!! :rofl:

Rus və ingilis, bir az fransız, bir az da alman.

Başqa heç bir dil öyrənmək və təkmilləşdirmək fikrim yoxdur. Hər yerdə ingilis dili ilə yola vermək olar. Hesab edirəm ki, yeni bir dil öyrənmək üçün sərf edəcəyim vaxta dəyməz yeni bir dil.

Ingilis dilini pis bilmirem. Dilshunasam ingilis dili mutexessisiyem. Ancaq seviyyem meni lap da qane etmir. Daha cox oyrenmek lazimdir.

Rus dilini basha dushurem ancaq danisha bilmirem :unsure:

Rus dilinin qrammatikasi barede faydali linkler gozleyirem.

Fransiz dilini cox az bilirem. Turk dilini ise yaxshi bilirem demek olar. Bele de ki onu hami yaxshi bilir. :rolleyes: Men bir azca daha yaxshi. gizildish

ispan dilinde bezi sozleri bilirem. Oyrenmek isterdim cox maraqli ve asan dildir bildiyime gore.

Başqa dili öyrənmək mənə sadəcə olaraq ləzzət eləyir. Yeni bir şey öyrənmək, başqalarının dünyagörüşüylə tanış olub özünkünü genəltmək, mədəniyyətini daha da yüksəltmək digərlərinkini araşdıraraq, məncə, daima yararlıdır.

Yaxşı bildiyim dillər rusla ingilis dilləridir.(birisində native kimi danışıram, o birisində isə upper-intermediate-m)
Hal-hazırda Alman dilini öyrənirəm(4 ildir məktəbdə keçilsə də, ciddi öyrənməyim yalnız 2 aydır başlayıB). Hər gün qrammatikasını yadıma salıram, leksikaya aid tapşırıqlar eləyirəm, vaxtım olanda isə Deutsche Welle-dən də yararlanıram.
Almandan başqa ispan dilinə maraǧım var. Həftədə iki-üç dəfə imkan əldə edib onu öyrənməyə vaxt ayırıram; iki dərsliyim var, birisi dilin bütün aspektlərinə toxunur, o birisi isə yalnız danışıq dilinə həsr olunub.
Arabir ərəb dilinin dərsliyini vərəqləyirəm, amma özümə onu öyrənmək məqsədini qoymamışam.

Vaxtilə öyrəndiyim, daha doǧrusu maraqlandıǧım dillər: çincə, farsca, yəhudicə, islandca, fincə, ləzgicə, gürcücə, çeçencə, benqalca, qazaxca.

Arzum: norveç dili(hər iki variantı), çin dili, fransız dili.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298299717' post='8403731']
Başqa dili öyrənmək mənə sadəcə olaraq ləzzət eləyir. Yeni bir şey öyrənmək, başqalarının dünyagörüşüylə tanış olub özünkünü genəltmək, mədəniyyətini daha da yüksəltmək digərlərinkini araşdıraraq, məncə, daima yararlıdır.

Yaxşı bildiyim dillər rusla ingilis dilləridir.(birisində native kimi danışıram, o birisində isə upper-intermediate-m)
Hal-hazırda Alman dilini öyrənirəm(4 ildir məktəbdə keçilsə də, ciddi öyrənməyim yalnız 2 aydır başlayıB). Hər gün qrammatikasını yadıma salıram, leksikaya aid tapşırıqlar eləyirəm, vaxtım olanda isə Deutsche Welle-dən də yararlanıram.
Almandan başqa ispan dilinə maraǧım var. Həftədə iki-üç dəfə imkan əldə edib onu öyrənməyə vaxt ayırıram; iki dərsliyim var, birisi dilin bütün aspektlərinə toxunur, o birisi isə yalnız danışıq dilinə həsr olunub.
Arabir ərəb dilinin dərsliyini vərəqləyirəm, amma özümə onu öyrənmək məqsədini qoymamışam.

Vaxtilə öyrəndiyim, daha doǧrusu maraqlandıǧım dillər: çincə, farsca, yəhudicə, islandca, fincə, ləzgicə, gürcücə, çeçencə, benqalca, qazaxca.

Arzum: norveç dili(hər iki variantı), çin dili, fransız dili.
[/quote]
mən sizə həsəd aparıram. :aappll: Bir neçə xarici dil bilən insanlara xüsusi hörmətim olur.

Ingilis dilinde danishiram. Meishet ve ish seviyyesinde...Bu dilde kitab da oxuyuram, amma gezet oxumag alinmir, chox gelizdir. Bildiyime gore ingilis dilinde jurnalistika ayrica terminlerle doludur.

Ereb dilini oyrenmek isteyirem... 1 hefeteye oxumagi oyretmeyi 2 nefer soz verib amma tenbellik eleyirem... Hem de achigi , oxudugun sozlerin menasini basha dushmememk mene bir az geribe gelir...

[quote name='Tierra del fuego' timestamp='1298325566' post='8406741']
Rus, ingilis, türk və ispan dillərini öyrənmişəm. Hal-hazırda ərəb dilini öyrənirəm. qeyd etdikləri kimi çox çətin dildir. hələ ki, sərbəst yaza bilirəm, amma oxumaqda bir az çətinlik çəkirəm.
[/quote]
Ərəb dilində mən də sərbəst yazıb oxuyuram. Tam müstəqil və səhvsiz. Amma qrammatikanın daha da çətin olduğunu deyirlər deyə heç bilmirəm necə öyrənəcəm davamını. Yarımçıq da qoymaq istəmirəm. :(

[quote]Ingilis dilinde danishiram. Meishet ve ish seviyyesinde...Bu dilde kitab da oxuyuram, amma gezet oxumag alinmir, chox gelizdir. Bildiyime gore ingilis dilinde jurnalistika ayrica terminlerle doludur.

Ereb dilini oyrenmek isteyirem... 1 hefeteye oxumagi oyretmeyi 2 nefer soz verib amma tenbellik eleyirem... Hem de achigi , oxudugun sozlerin menasini basha dushmememk mene bir az geribe gelir...[/quote]

İngilis dilini əvvəllər lap yaxşı bilirdim, son zamanlar isə demək olar ki ümumiyyətləheç nə təkrar etmirəm. Qrammatikanıçox yaxşı bilirəm, amma söz ehtiyatım azdır. İşlətmirəm deyə tədricən yaddan çıxır. Amma kitab oxuyuram, 2 əsər oxumuşam ingilis dilində: "Skyjack" və "Three men in a boat". İkincisini hələ orta məktəbdə oxumuşdum deyə çox şey başa düşməmişdim :)
Siz 1 həftəyə ərəb əlifbasını öyrənə biləcəyinizə əminsiniz? Amma hər gün məşğul olsanız və dili qavrama qabiliyyətiniz yaxşıdırsa, onda öyrənə bilərsiniz.Mən düzü heç xatırlamıram neçə müddətə öyrənmişdim əlifbanı. :unsure:

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298378363' post='8411440']
Mən ərəbcə oxuyub yazmaǧı(hərəkələrlə) 3-4 saata öyrəndim. Yazmaǧı deyəndə ki, çap etməyi, elə belə yazmaǧın maraǧı yoxdur mənimçün.
Sonra nə isə alman-ispan işǧalı altına düşdü beynim=))
[/quote]
Aaaaa, nə yaxşı?! Mən bir az gec öyrəndim. Ümumiyyətlə gec yox ha, sizin göstərdiyiniz müddətdən gec :) Ərəb dili yeganə dildir ki, asanlıqla qavraya bilmirəm. Başqa bütün dilləri çox qısa müddətə öyrənə bilirəm. Hazırda italyan dilini də internet vasitəsilə öyrənirəm. Bir müddət keçsin, fransız, ispan, alman dilini də öyrənəcəm İnşallah. Ərəb dilini isə internet vasitəsilə öyənə biləcəyimdən əmin deyiləm. Amma sınayaram da, bilmək olmaz.

İnşAllah, öyrənərsiniz=)

Ərəbcə həqiqətən çox çetin dildir. Hələ də anlayammıram, onlar necə saitləri əks etmədən oxuya bilirlər. Oxumaqdan çox tapmacadır bu=) Gərək söz ehtiyatın böyük olsun. Burada livanlı dostum var, gözəl danışdığına baxmayaraq(Rusiyada qala-qala) heç oxuya bilmir.

Mən də bütün hazırda öyrəndiyim dilləri mükəmməl səviyyədə danışdığımdan sonra "arzularımı" yerinə yetirəcəyəm=)

Gərək vaxt olanda Türkçeyə də fikir verim. Az çox yazdığıma baxmayaraq pis danışıram.(bu gün müəllimlərimiz türk idi, "Merhaba", "İyiyim", "iyi günler" ve "Bir millet-iki devlet"dən başqa heç nə deyəmmdim; yazmaq məcburiyyətində qaldım)

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298400493' post='8414198']
İnşAllah, öyrənərsiniz=)

Ərəbcə həqiqətən çox çetin dildir. Hələ də anlayammıram, onlar necə saitləri əks etmədən oxuya bilirlər. Oxumaqdan çox tapmacadır bu=) Gərək söz ehtiyatın böyük olsun. Burada livanlı dostum var, gözəl danışdığına baxmayaraq(Rusiyada qala-qala) heç oxuya bilmir.

Mən də bütün hazırda öyrəndiyim dilləri mükəmməl səviyyədə danışdığımdan sonra "arzularımı" yerinə yetirəcəyəm=)

Gərək vaxt olanda Türkçeyə də fikir verim. Az çox yazdığıma baxmayaraq pis danışıram.([b]bu gün müəllimlərimiz türk idi, "Merhaba", "İyiyim", "iyi günler" ve "Bir millet-iki devlet"dən başqa heç nə deyəmmdim[/b]; yazmaq məcburiyyətində qaldım)
[/quote]
:)
Mənim də internetdə Əlcəzairli dostum var, İnşallah ərəb dilini öyrənməyə başlayanda xırda-xırda kömək alacam ondan. İndidən kömək etməyə başlayıb. Hansısa bir xarici dili əla bilən bir insanla söhbət etməkdənsə, həmin dil doğma dili olan insanlarla ünsiyyətə üstünlü verirəm. Düzgün tələffüzə kömək edir.

Xarici dillər arasında ingilis, yapon və rus dillərini bilirəm. Bu aralar ispan dilini öyrənirdim və xeyli qrammatik qanunları, sözləri mənimsəmişdim. Amma biraz fasilə verməliyəm, çünki ixtisasıma uyğun bəzi kitabları nəzərdən keçirməli və tədqiqatımı daha da effektli etmək məcburiyyətindəyəm.

İnşa`Allah ispan dilini sona çatdırdıqdan sonra, ərəb və koreya dillərini öyrənmək fikrim var. Onunla da xarici dillərin öyrənilməsi məsələsini dayandıracam.

[quote]Xarici dillər arasında ingilis, yapon və rus dillərini bilirəm. Bu aralar ispan dilini öyrənirdim və xeyli qrammatik qanunları, sözləri mənimsəmişdim. Amma biraz fasilə verməliyəm, çünki ixtisasıma uyğun bəzi kitabları nəzərdən keçirməli və tədqiqatımı daha da effektli etmək məcburiyyətindəyəm.

İnşa`Allah ispan dilini sona çatdırdıqdan sonra, ərəb və koreya dillərini öyrənmək fikrim var. Onunla da xarici dillərin öyrənilməsi məsələsini dayandıracam.
[/quote]
Yapon dili mənim zənnimcə ən çətin dillərdən biridir. Qardaşımın sinif yoldaşı Koreya dilini öyrənirdi, bir neçə il ancaq əlifba keçmişdilər ))

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298480815' post='8422106']
Yapon dili mənim zənnimcə ən çətin dillərdən biridir. Qardaşımın sinif yoldaşı Koreya dilini öyrənirdi, bir neçə il ancaq əlifba keçmişdilər ))
[/quote]

Koreya dilinin qrammatikası Azərbaycan və Yapon dillərinin qrammatikası ilə demək olar ki, eynilik təşkil edir.

Hətta Koreya dilində olan səslərin bəziləri Azərbaycan dilindəki kimidir.

Yapon dili çox çətin hesab olunur, amma öyrənmək mümkündür.

[quote name='One Step Beyond' timestamp='1298481006' post='8422132']
Koreya dilinin qrammatikası Azərbaycan və Yapon dillərinin qrammatikası ilə demək olar ki, eynilik təşkil edir.

Hətta Koreya dilində olan səslərin bəziləri Azərbaycan dilindəki kimidir.

Yapon dili çox çətin hesab olunur, amma öyrənmək mümkündür.
[/quote]
Çox adam deyir ki, bizim dilimizin də qrammatikası çox çətindir. Mən özüm azərbaycanlıyam deyə mənə qəribə gəlir bu iddia, amma bir çox adamdan eşitmişəm bunu. Yəni, Azərbaycan dilinin və qrammatikasının çətin olduğunu. :unsure:

Bütün xarici dilləri sevirəm, amma yapon dilini öyrənməyə məcbur olmaıqca öyrənmərəm. Çünki nadir dillərdəndir, yəni həmişə istifadə oluna bilən deyil. Avropa ölkələrinin dillərini öyrənməyə üstünlük verirəm.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298481899' post='8422230']
Çox adam deyir ki, bizim dilimizin də qrammatikası çox çətindir. Mən özüm azərbaycanlıyam deyə mənə qəribə gəlir bu iddia, amma bir çox adamdan eşitmişəm bunu. Yəni, Azərbaycan dilinin və qrammatikasının çətin olduğunu. :unsure:

Bütün xarici dilləri sevirəm, amma yapon dilini öyrənməyə məcbur olmaıqca öyrənmərəm. Çünki nadir dillərdəndir, yəni həmişə istifadə oluna bilən deyil. Avropa ölkələrinin dillərini öyrənməyə üstünlük verirəm.
[/quote]

Şərq dillərinin biliyinə malik olmaq insanları fərqləndirir. Münasibət də qeyri-adi olur. Bunun çox zaman şahidi olmuşam.

Azərbaycan dilinin tələffüzü çox çətindir. Bunu əksəriyyət xaricilər bildirirlər.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298402642' post='8414526']
:)
Mənim də internetdə Əlcəzairli dostum var, İnşallah ərəb dilini öyrənməyə başlayanda xırda-xırda kömək alacam ondan. İndidən kömək etməyə başlayıb. Hansısa bir xarici dili əla bilən bir insanla söhbət etməkdənsə, həmin dil doğma dili olan insanlarla ünsiyyətə üstünlü verirəm. Düzgün tələffüzə kömək edir.
[/quote]
Mənim dostum yalnız doğma şivəsində danışır, mən isə ədəbi dili öyrənir. Fərqləri böyükdür, bildiyiniz kimi.
Onunçün də mənə kömək olammaz.

Koreya dilini oyrenmek istayirdim amma alinmadi heyif. Oranin xalqina hormat baslayiram. Dillarindaki bazi sozlar bizim sozlara banzayir va eyni menani dashayir. Bir koreya serialinda qahramanlardan birindan "kachma" sozunu duydum va bu sozu tarcumada eshidanda "gedme" kimi tarcume olundu. Eslinda bu dil Altay dil qrupuna aid edilir va Azarbaycan diliyla yaxinligi da burdan irali gala bilar.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298487914' post='8423108']
Mənim dostum yalnız doğma şivəsində danışır, mən isə ədəbi dili öyrənir. Fərqləri böyükdür, bildiyiniz kimi.
Onunçün də mənə kömək olammaz.
[/quote]
Düz deyirsiniz, heç bu tərəfini düşünməmişdim. Mənim də ingilis dili müəlliməm o vaxt hər yay Amerikada və Böyük Britaniyada treninq keçirdi, mənim də dilə həvəsimi görüb çalışırdı ki sırf o istiqamətdə öyrətsin. Əsl ingilislərin, əsl amerikanların danışdıqları kimi danışırdım o vaxt. Mən İ WILL deyəndə irad tuturdular, halbuki ingilislər özləri shall işlətmirlər. "t" hərfini bəzi sözlərdə tələffüz emirlər. Sözümü ona gətirirəm ki, sizin fikrinizi taamilə dəstəkləyirəm, haqlısınız. Millətin özü başqa həmişə şivə ilə danışır təbii olaraq, amma başqası onun dilini öyrənəndə artıq onun kimi danışması üçün düşünürəm ki, illərlə həmin cəmiyyətdə yaşamağı lazımdır.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1298525965' post='8425220']
Koreya dilini oyrenmek istayirdim amma alinmadi heyif. Oranin xalqina hormat baslayiram. Dillarindaki bazi sozlar bizim sozlara banzayir va eyni menani dashayir. Bir koreya serialinda qahramanlardan birindan "kachma" sozunu duydum va bu sozu tarcumada eshidanda "gedme" kimi tarcume olundu. Eslinda bu dil Altay dil qrupuna aid edilir va Azarbaycan diliyla yaxinligi da burdan irali gala bilar.
[/quote]
Çox qəribə. Doğurdan hələ bu barədə məlumatım yox idi. :unsure:

Bali, bali Lady. Beledir )

Koreyalilar umumiyyatla digar asiya xalqlarindan farqlanirlar manca. Digar asiyali xalqlarindan fargli olaraq daha emosionaldirlar va yuksak madaniyyata malik xalqdir. Bununla yanashi yuksak saviyyada konspirasiya qanunlarina riayet eden millatdir. Madaniyyatlarini daha yaxindan oyrandikdan sonra, onlara hormatim yarandi.
Azarbaycanda gorduklari ishlara va olka iqtisadiyyatina yatirdiqlari investisiyalara gora 3cu yeri tuturlar, sahv etmiramsa ABS va Yaponiyadan sonra.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298639102' post='8438606']
Hansı dilləri deyə bilərsiz? yoxsa sirrdir?
[/quote]
İngilis, fransız, ispan və rus.
Bunların sayəsində mən italyan, katalan, portuqal, belarus, ukrayna və qeyri-keltik şotland dillərini anlayıram.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1298525965' post='8425220']
[/quote]

Koreya dilinde getme sozu "hacima kacima" kimi deyilir: hacima - etme (don't do), kacima - get ve ya getmek (to go) kimi. 3 ile yaxindir burda yasayiriq, amma ele de eyni seslenen soz esitmemisem. Birce defe men ogluma "su ich" deyende yerli biri esidib teeccublendi ki, biz de su deyirik, dedi ki, Chin dilinde de su deyilir ve bezen koreyalilar da "mul" evezine onu siledirler.
Biz bura gelmemisden evvel men de fikirlesirdim ki, Azerbaycan dili ile eyni dil qrupuna aid olduglari ucun mene asan olacaq Koreya dilini oyrenmek. Amma elifbani oyrenmeye basladim, sonra hevesden dusdum.
Basga xarici dillere gelende, rus ve ingilis dillerini bilirem, ispan dilini oyrenmek isteyirem. Afrikaans dilinde de bir nece soz oyrenmisdim, indi yadimdan cixir yavas yavas :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Азербайджан остается в числе стран с самыми низкими ценами на бензин в мире
      Средняя цена бензина в мире составляет 1,35 доллара США за литр.
      Такие данные приводятся в еженедельном отчете Global Petrol Prices.
      Согласно отчету, в рейтинге низких цен на бензин Иран занял первое место - 0.029 долларов США за литр. Самым дорогим по стоимости бензина стал Гонконг (3,212 долларов США за литр).
      В ТОП-3 входят Ливия (0,031 долларов США за литр) и Венесуэла (0,035 долларов США).
      В первую десятку стран также входит Туркменистан, расположившийся на 8-ом месте (0,428 долларов США).
      В ТОП-15 входят Казахстан - 13-ое место (0,554 долларов США за литр) и Азербайджан - 15-ое место (0,588 долларов США за литр).
      Россия заняла 16-ое место - 0.609 долларов США за литр.
      В Азербайджане в настоящее время автомобильный бензин марки АI-92 производится только на Бакинском НПЗ. Его розничная цена составляет 1 манат за литр.
      https://media.az/society/azerbajdzhan-ostaetsya-v-chisle-stran-s-samymi-nizkimi-cenami-na-benzin-v-mire
      • 6 replies
    • В Баку директор турфирмы обманула более 200 человек на сумму порядка полмиллиона манатов
      В Баку женщина нанесла ущерб 202 людям на сумму 498 175 манатов.
      Об этом на своей странице в Фейсбук написал начальник Управления пресс-службы МВД, полковник-лейтенант полиции Эльшад Гаджиев.
        Отмечается, что директор ООО Avion Travel Лала Раджабова через социальную сеть давала пострадавшим ложные обещания решить визовые вопросы.
      Л.Раджабова арестована, расследование продолжается.
      https://1news.az/news/20240515043429897-V-Baku-direktor-turfirmy-obmanula-bolee-200-chelovek-na-summu-poryadka-polmilliona-manatov-FOTO
      • 6 replies
    • В Баку водитель автобуса отказался открыть пандус человеку в инвалидной коляске – ВИДЕО
      В Баку уволен водитель, отказавшийся открыть пандус человеку в инвалидной коляске.
      Об этом сообщили baku.ws в Агентстве наземного транспорта Азербайджана (АЙНА).
      ««АЙНА» предупредила перевозчика об обеспечении условий для посадки на регулярный автобусный маршрут лиц с ограниченными физическими возможностями. Перевозчику еще раз поручено следить за соблюдением водителями правил пассажирских перевозок и исправностью пандусов в автобусах. Водитель, допустивший ошибки, уволен», - говорится в сообщении.
      Ранее сообщалось, что в Баку между водителем автобуса и пассажиркой произошел конфликт.
        Причиной конфликта стало то, что автобусом хотел воспользоваться человек в инвалидной коляске, однако водитель не открыл для него пандус.
      Одна из пассажирок, снимавшая происходящее на камеру, потребовала от водителя открыть пандус человеку с ограниченными возможностями и после его отказа конфликт еще больше разросся. Женщина вышла из автобуса, позвонила в полицию и добилась того, чтобы мужчина в инвалидной коляске смог воспользоваться автобусом.

• Like
      • 30 replies
    • Построенный за три года отель в центре Баку снесли за три дня. Ночные работы по демонтажу вызвали недовольство граждан
      В Сабаильском районе Баку сносится здание, которое строилось три года.
      Как сообщает хezerxeber.az, строительство объекта вблизи мечети Бибиэйбат было начато три года назад. Однако позже были выявлены проблемы с документацией, поэтому вот уже несколько дней ведутся работы по демонтажу.
      По словам проживающих на данной территории граждан, раньше там стоял трехэтажный жилой дом. Затем жильцов переселили, и на месте старого здания начали возводить современный отел. Утверждается, что в ходе работ были нарушены строительные нормы.
      Как заявили по данному вопросу в Исполнительной власти Баку, снос указанного здания осуществляется на основе обращения Госкомитета по градостроительству и архитектуре, а также других соответствующих структур. Было отмечено, что объект был незаконно построен некоторое время назад в оползневой зоне, поэтому его необходимо снести как можно скорее, так как есть риск возникновения оползней в этом районе.
      Подробнее - в сюжете:
      https://ru.oxu.az/society/871188
      Снос трехэтажного здания в Сабаильском районе Баку в ночное время вызвал недовольство местных жителей.
      По их словам, из-за шума невозможно спать.
      "Они не достроили здание, которое возводили на протяжении двух лет. А теперь начали его сносить. Никто из нас не может нормально выспаться, а утром ведь нужно идти на работу. Разве можно проводить такие работы в три часа ночи? А как объяснить это маленьким детям?" - сказал один из граждан.
      Как заявили по данному вопросу в Исполнительной власти Баку, снос указанного здания осуществляется на основе обращения Госкомитета по градостроительству и архитектуре, а также других соответствующих структур.
      Касательно времени проведения работ в ИВ отметили, что объект, незаконно построенный некоторое время назад в оползневой зоне, необходимо снести как можно скорее, так как есть риск возникновения оползней в этом районе.
      Подробнее - в сюжете Baku TV:
      https://ru.oxu.az/society/870331

• Upvote
        • Like
      • 10 replies
    • Подробности жуткого происшествия в Баку: собаки напали на 11-летнюю девочку - ВИДЕО
      Вечером 11 мая в жилом массиве Qobu Park-2, расположенном в поселке Локбатан Гарадагского района Баку, бродячие собаки напали на 11-летнюю Зейнаб Сулейманову.
      Девочка была госпитализирована в тяжелом состоянии.
      По словам бабушки пострадавшей, соседям в последний момент удалось спасти ребенка.
      "Из-за собак мы не можем выйти на улицу. На девочку напали три собаки, на теле Зейнаб нет места, которое бы они не поранили", - рассказала женщина.
      Как заявили в Клиническом медицинском центре, лечение пострадавшей продолжается в стационаре, ей оказывается необходимая медицинская помощь.
      "Пациентку вакцинировали от бешенства, ее состояние оценивается как стабильное", - отметили в медучреждении.
      Подробнее - в сюжете Baku TV:

• Downvote
        • Upvote
        • Like
      • 134 replies
    • Trendyol увеличил цены для Азербайджана
      Trendyol резко увеличил цены для Азербайджана

Известная турецкая компания по онлайн-продажам Trendyol внесла изменения в стоимость услуг по доставке товаров в Азербайджан.
      Как сообщает аxar.az, соответствующие цены выросли в 2,5 раза.
      Так, если до 12 мая данный тариф был равен 79,99 турецкой лиры (4,23 маната), то в настоящее время он увеличился до 199,99 лиры (10,63 маната).

https://ru.oxu.az/economy/870716
      • 17 replies
    • Цены на продукты питания в Азербайджане: что подорожало? - СПИСОК
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен в Азербайджане составил 100,0%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
      Как сообщает Госкомстат, индекс потребительских цен на продукты питания, напитки и табачные изделия составил 98,2%, на непродовольственные товары - 100,9%, на платные услуги, оказанные населению - 102,0%.
      Согласно информации, в апреле 2024 года индекс потребительских цен по сравнению с предыдущим месяцем составил 99,9%, а за первые четыре месяца по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - 100,7%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольшее снижение цен наблюдалось на манную и гречневую крупы, макароны, свежую рыбу, молоко, яйца, маргарин, подсолнечное и кукурузное масло, грецкие орехи, фундук, помидоры, огурцы, зелень, баклажаны и картофель. В то же время рост цен был зафиксирован на лимоны, бананы, яблоки, груши, киви, каштан, гранат, белокочанную капусту, сладкий перец, бурак и чеснок. Цены на другие продукты питания существенно не изменились.

Непродовольственные товары
      В апреле индекс потребительских цен на непродовольственные товары по сравнению с мартом составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 101,3%.
      В апреле по сравнению с предыдущим месяцем больше всего подорожали ювелирные изделия, цемент и пиломатериалы. Стоимость других непродовольственных товаров существенно не изменились.
      Платные услуги населению
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен на платные услуги населению по сравнению с предыдущим месяцем составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 102,4%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольший рост цен наблюдался на услуги международных авиаперевозок в страны СНГ, туры внутри страны, медицинские, стоматологические, парикмахерские и косметологические услуги, а также услуги платных дошкольных образовательных учреждений. Стоимость других платных услуг существенно не изменились.
      https://media.az/society/ceny-na-produkty-pitaniya-v-azerbajdzhane-chto-podorozhalo-spisok
      • 9 replies
    • На побережье Каспия откроется цирк
      Sea Breeze Resort активно развивает детское направление, и этим летом отдых с детьми на территории города-курорта станет еще интереснее – на территории курорта впервые откроется цирк.
      «1 июня в Sea Breeze под руководством обладателя циркового «Оскара» Аллахверди Исрафилова стартует международная программа «Легенды Монте-Карло» с участием артистов одного из самых престижных цирковых фестивалей в мире», - говорится в сообщении пресс-службы Sea Breeze.
      Отмечается, что цирковой шатер со зрительным залом вместимостью 1250 мест и 13-метровым манежем расположится между Лунапарком и Аквапарком, которые также начнут принимать гостей этим летом.
        Цирк откроется в Международный день защиты детей 1 июня, и первое шоу будет носить благотворительный характер - на него будут приглашены дети, оставшиеся без попечения родителей, и дети с ограниченными физическими возможностями.
      «Живые легенды Монте-Карло очаруют и детей, и взрослых сложными акробатическими трюками, виртуозным жонглерским мастерством, настоящей магией и впечатляющей эквилибристикой. А великолепные карабахские скакуны, покорившие своим выступлением публику Виндзорского королевского конного шоу, под управлением настоящих джигитов продемонстрируют невероятную скорость и грацию», - говорится в сообщении.
      https://1news.az/news/20240513022911888-Na-poberezhe-Kaspiya-otkroetsya-tsirk-FOTO
        • Like
      • 53 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...