Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Xarici dillər

Dark Lady

Recommended Posts

Əsliində forumda bu tipdə mövzu var, ümid edirəm mənə reytinq verməzlər. Sadəcə Azərbaycan dilində forumda da olmasını istədim, həm də burada da bəzi bənzər mövzuların mövcudluğu məni daha da ürəkləndirdi.
Beləliklə, hansı xarici dilləri bilirsiniz? Hansını öyrənirsiniz? Hansını öyrənmək istərdiniz?
Xarici dillərlə bağlı məlumatlarımızı, fikirlərimizi bu mövzuda paylaşa, hətta yeri gəldikdə, bir-birimizə kömək də edə bilərik.

• Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

[quote name='sambo' timestamp='1298229649' post='8397062']
Ingilis dilini oyrenmek isterdim
[/quote]
Bu, elə də çətin deyil axı. Soruşmaq ayıb olmasın, nə əcəb kurslara getmirsiniz? İndi ingilis dili komputerə görə əsas dillərdən birinə çevrilib Azərbaycanda. Hər yerdə tələb olunur.

Mən özüm internet vasitəsilə İtalyan dilini öyrənməyə başlamışam. Hələ ki ancaq düzgün yazılış və lüğıti öyrənirəm. Qrammatikaya başlamamışam hələ. Yeri gəlmişkən, maraqlı saytlar da var. Video-dərslər vasitəsilə dil öyrədirlər. Mən şəxsən razıyam nəticəsindən. İtalyan dilini hələ ki yaxşı öyrədirlər ))

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298228851' post='8396944']
Əsliində forumda bu tipdə mövzu var, ümid edirəm mənə reytinq verməzlər. Sadəcə Azərbaycan dilində forumda da olmasını istədim, həm də burada da bəzi bənzər mövzuların mövcudluğu məni daha da ürəkləndirdi.
Beləliklə, hansı xarici dilləri bilirsiniz? Hansını öyrənirsiniz? Hansını öyrənmək istərdiniz?
Xarici dillərlə bağlı məlumatlarımızı, fikirlərimizi bu mövzuda paylaşa, hətta yeri gəldikdə, bir-birimizə kömək də edə bilərik.
[/quote]

Fransiz,rus dillərini bilirəm.Hal hazirda ərəb dilini öyrənməyə çalişiram..İngilis dilini isə heç bilmirəm demək olarki..Dərslərim qurtarsa bəlkə öyrəndim..İngilis dilini öyrənməyə çalişsam da uğurlu bitmədi :unsure:

[quote name='azda' timestamp='1298267799' post='8399046']
Fransiz,rus dillərini bilirəm.Hal hazirda ərəb dilini öyrənməyə [b]çalişiram[/b]..İngilis dilini isə heç bilmirəm demək olarki..Dərslərim qurtarsa bəlkə öyrəndim..İngilis dilini öyrənməyə çalişsam da uğurlu bitmədi :unsure:
[/quote]
"çalışıram" sözünü yaxşı yazdınız, çünki doğurdan da çox qəliz dildir. Mən də çalışdım, Quran oxumaq səviyyəsində öyrəndim, indi daha öyrənə bilmirəm. Daha doğrusu, öyrədən yoxdur. Qardaşım ərəb dilində təmiz danışa bilsə də, öyrətmir, hövsələsizdir. Kurslara getmirəm, çünki sırf ərəb dilinin tədrisi səviyyəsi qane etmir doğrusu.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298231174' post='8397303']
Bu, elə də çətin deyil axı. Soruşmaq ayıb olmasın, nə əcəb kurslara getmirsiniz? İndi ingilis dili komputerə görə əsas dillərdən birinə çevrilib Azərbaycanda. Hər yerdə tələb olunur.

Mən özüm internet vasitəsilə İtalyan dilini öyrənməyə başlamışam. Hələ ki ancaq düzgün yazılış və lüğıti öyrənirəm. Qrammatikaya başlamamışam hələ. Yeri gəlmişkən, maraqlı saytlar da var. Video-dərslər vasitəsilə dil öyrədirlər. Mən şəxsən razıyam nəticəsindən. İtalyan dilini hələ ki yaxşı öyrədirlər ))
[/quote]
Kurslara getmeye vaxtim yoxdu. Yazilmistim axsam kurslarina .Bir defe gedirdim,ikinci defe bir ish cixirdi gede bilmirdim.Aylig odedim pulu amma sadece 3-4 defe getdim.Men azerbaycan dili kursunada yazilmistim,orada hemcinin mutemadi gede bilmirdim.Ingilis dilini ehemiyetli oldugu ucun oyrenmek istiyirem

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298270349' post='8399341']
"çalışıram" sözünü yaxşı yazdınız, çünki doğurdan da çox qəliz dildir. Mən də çalışdım, Quran oxumaq səviyyəsində öyrəndim, indi daha öyrənə bilmirəm. Daha doğrusu, öyrədən yoxdur. Qardaşım ərəb dilində təmiz danışa bilsə də, öyrətmir, hövsələsizdir. Kurslara getmirəm, çünki sırf ərəb dilinin tədrisi səviyyəsi qane etmir doğrusu.
[/quote]
Bunun üçündə məncə məscidlərdə dərs almaq lazimdi..3 ay getdim,1 hocamiz var idi Allah qorusun.Məndən 1 yaş balaca idi,dərsimi bilmədikdə bir səs-küyünə basirdi ki..Onu görəndə Allaha yalvarirdimki verdiyi butun suallara cavab verim.. musulman: Ərəb dilini öyrənmək çox asandi,amma gərək ona qarşi həvəs,istək ola..
Satişda bir çox kitablar var, elə kitablar var ki, müasir üsulda mətnlər və tapşırıqlar ilə öyrədir. Eləcədə sırf nəhv və sarf elmini öyrədən kitablar var.
İngilis dili isə sadəcə olaraq əsəbimi pozdu,yəqinki ona qarşi marağim olmamasindan irəli gəldi,fransiz dili isə mənə çox asandi..
:rroza:

[quote name='sambo' timestamp='1298271635' post='8399524']
Kurslara getmeye vaxtim yoxdu. Yazilmistim axsam kurslarina .Bir defe gedirdim,ikinci defe bir ish cixirdi gede bilmirdim.Aylig odedim pulu amma sadece 3-4 defe getdim.Men azerbaycan dili kursunada yazilmistim,orada hemcinin mutemadi gede bilmirdim.Ingilis dilini ehemiyetli oldugu ucun oyrenmek istiyirem
[/quote]
Doğrudur, ingilis dili hazırda çox əhəmiyyətlidir. Həm də xarici dil bilməyin ziyanı yoxdur ki, xeyri var. :morqqqq:

[quote name='azda' timestamp='1298272181' post='8399608']
Bunun üçündə məncə məscidlərdə dərs almaq lazimdi..3 ay getdim,1 hocamiz var idi Allah qorusun.Məndən 1 yaş balaca idi,dərsimi bilmədikdə bir səs-küyünə basirdi ki..Onu görəndə Allaha yalvarirdimki verdiyi butun suallara cavab verim.. musulman: Ərəb dilini öyrənmək çox asandi,amma gərək ona qarşi həvəs,istək ola..
Satişda bir çox kitablar var, elə kitablar var ki, müasir üsulda mətnlər və tapşırıqlar ilə öyrədir. Eləcədə sırf nəhv və sarf elmini öyrədən kitablar var.
İngilis dili isə sadəcə olaraq əsəbimi pozdu,yəqinki ona qarşi marağim olmamasindan irəli gəldi,fransiz dili isə mənə çox asandi..
:rroza:
[/quote]
Vallah, Azda xanım, həvəs də var, istək də var, pis də öyrənmirəm, yəni dil götürmək qabiliyyətim çox yaxşıdır Maşallah. Amma ərəb dilini öyrənmək mənə çoooox çətin gəlir. Sizə halal olsun ki, asanlıqla öyrənə bilirsiniz. Əsas da şətinlik şəkirəm "ayn"-ın tələffüzündə. İnşallah çalışacam öyrənim. Yapışacam qardaşımın yaxasından. :) Xarici dillərə çox həvəsim var. İnşallah bir gün burda yazacam 2Azda xanım, ərəb dilini bitirdim" :)

[quote]Fransız dilini öyrənirəm. Çox gözəl dildir.
[/quote]
doğurdan? Yuxarıda da Azda xanım onun çox asan olduğunu yazıb, bəlkə mən də başlayım öyrənməyə. Düzdür, təmiz öyrənə bilmərəm, amma hər halda qismən də olsa başa düşəcəm ki!

Alman dilinə həvəsim var, italyan dilini isə açığını deiym ki, həm İtaliyaya, həm də italyanlara simpatiyam olduğu üçün öyrənirəm. Əsas da Alessandro Del Piero bu dildə danışır deyə :urey:

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298274903' post='8400087']
Vallah, Azda xanım, həvəs də var, istək də var, pis də öyrənmirəm, yəni dil götürmək qabiliyyətim çox yaxşıdır Maşallah. Amma ərəb dilini öyrənmək mənə çoooox çətin gəlir. Sizə halal olsun ki, asanlıqla öyrənə bilirsiniz. Əsas da şətinlik şəkirəm "ayn"-ın tələffüzündə. İnşallah çalışacam öyrənim. Yapışacam qardaşımın yaxasından. :) Xarici dillərə çox həvəsim var. İnşallah bir gün burda yazacam 2Azda xanım, ərəb dilini bitirdim" :)

doğurdan? Yuxarıda da Azda xanım onun çox asan olduğunu yazıb, bəlkə mən də başlayım öyrənməyə. Düzdür, təmiz öyrənə bilmərəm, amma hər halda qismən də olsa başa düşəcəm ki!

Alman dilinə həvəsim var, italyan dilini isə açığını deiym ki, həm İtaliyaya, həm də italyanlara simpatiyam olduğu üçün öyrənirəm. Əsas da Alessandro Del Piero bu dildə danışır deyə :urey:
[/quote]
Ahhh!!!Ushagligdan arzum futbolcu olmag idi..Проклятый война!!! :rofl:

Rus və ingilis, bir az fransız, bir az da alman.

Başqa heç bir dil öyrənmək və təkmilləşdirmək fikrim yoxdur. Hər yerdə ingilis dili ilə yola vermək olar. Hesab edirəm ki, yeni bir dil öyrənmək üçün sərf edəcəyim vaxta dəyməz yeni bir dil.

Ingilis dilini pis bilmirem. Dilshunasam ingilis dili mutexessisiyem. Ancaq seviyyem meni lap da qane etmir. Daha cox oyrenmek lazimdir.

Rus dilini basha dushurem ancaq danisha bilmirem :unsure:

Rus dilinin qrammatikasi barede faydali linkler gozleyirem.

Fransiz dilini cox az bilirem. Turk dilini ise yaxshi bilirem demek olar. Bele de ki onu hami yaxshi bilir. :rolleyes: Men bir azca daha yaxshi. gizildish

ispan dilinde bezi sozleri bilirem. Oyrenmek isterdim cox maraqli ve asan dildir bildiyime gore.

Başqa dili öyrənmək mənə sadəcə olaraq ləzzət eləyir. Yeni bir şey öyrənmək, başqalarının dünyagörüşüylə tanış olub özünkünü genəltmək, mədəniyyətini daha da yüksəltmək digərlərinkini araşdıraraq, məncə, daima yararlıdır.

Yaxşı bildiyim dillər rusla ingilis dilləridir.(birisində native kimi danışıram, o birisində isə upper-intermediate-m)
Hal-hazırda Alman dilini öyrənirəm(4 ildir məktəbdə keçilsə də, ciddi öyrənməyim yalnız 2 aydır başlayıB). Hər gün qrammatikasını yadıma salıram, leksikaya aid tapşırıqlar eləyirəm, vaxtım olanda isə Deutsche Welle-dən də yararlanıram.
Almandan başqa ispan dilinə maraǧım var. Həftədə iki-üç dəfə imkan əldə edib onu öyrənməyə vaxt ayırıram; iki dərsliyim var, birisi dilin bütün aspektlərinə toxunur, o birisi isə yalnız danışıq dilinə həsr olunub.
Arabir ərəb dilinin dərsliyini vərəqləyirəm, amma özümə onu öyrənmək məqsədini qoymamışam.

Vaxtilə öyrəndiyim, daha doǧrusu maraqlandıǧım dillər: çincə, farsca, yəhudicə, islandca, fincə, ləzgicə, gürcücə, çeçencə, benqalca, qazaxca.

Arzum: norveç dili(hər iki variantı), çin dili, fransız dili.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298299717' post='8403731']
Başqa dili öyrənmək mənə sadəcə olaraq ləzzət eləyir. Yeni bir şey öyrənmək, başqalarının dünyagörüşüylə tanış olub özünkünü genəltmək, mədəniyyətini daha da yüksəltmək digərlərinkini araşdıraraq, məncə, daima yararlıdır.

Yaxşı bildiyim dillər rusla ingilis dilləridir.(birisində native kimi danışıram, o birisində isə upper-intermediate-m)
Hal-hazırda Alman dilini öyrənirəm(4 ildir məktəbdə keçilsə də, ciddi öyrənməyim yalnız 2 aydır başlayıB). Hər gün qrammatikasını yadıma salıram, leksikaya aid tapşırıqlar eləyirəm, vaxtım olanda isə Deutsche Welle-dən də yararlanıram.
Almandan başqa ispan dilinə maraǧım var. Həftədə iki-üç dəfə imkan əldə edib onu öyrənməyə vaxt ayırıram; iki dərsliyim var, birisi dilin bütün aspektlərinə toxunur, o birisi isə yalnız danışıq dilinə həsr olunub.
Arabir ərəb dilinin dərsliyini vərəqləyirəm, amma özümə onu öyrənmək məqsədini qoymamışam.

Vaxtilə öyrəndiyim, daha doǧrusu maraqlandıǧım dillər: çincə, farsca, yəhudicə, islandca, fincə, ləzgicə, gürcücə, çeçencə, benqalca, qazaxca.

Arzum: norveç dili(hər iki variantı), çin dili, fransız dili.
[/quote]
mən sizə həsəd aparıram. :aappll: Bir neçə xarici dil bilən insanlara xüsusi hörmətim olur.

Ingilis dilinde danishiram. Meishet ve ish seviyyesinde...Bu dilde kitab da oxuyuram, amma gezet oxumag alinmir, chox gelizdir. Bildiyime gore ingilis dilinde jurnalistika ayrica terminlerle doludur.

Ereb dilini oyrenmek isteyirem... 1 hefeteye oxumagi oyretmeyi 2 nefer soz verib amma tenbellik eleyirem... Hem de achigi , oxudugun sozlerin menasini basha dushmememk mene bir az geribe gelir...

[quote name='Tierra del fuego' timestamp='1298325566' post='8406741']
Rus, ingilis, türk və ispan dillərini öyrənmişəm. Hal-hazırda ərəb dilini öyrənirəm. qeyd etdikləri kimi çox çətin dildir. hələ ki, sərbəst yaza bilirəm, amma oxumaqda bir az çətinlik çəkirəm.
[/quote]
Ərəb dilində mən də sərbəst yazıb oxuyuram. Tam müstəqil və səhvsiz. Amma qrammatikanın daha da çətin olduğunu deyirlər deyə heç bilmirəm necə öyrənəcəm davamını. Yarımçıq da qoymaq istəmirəm. :(

[quote]Ingilis dilinde danishiram. Meishet ve ish seviyyesinde...Bu dilde kitab da oxuyuram, amma gezet oxumag alinmir, chox gelizdir. Bildiyime gore ingilis dilinde jurnalistika ayrica terminlerle doludur.

Ereb dilini oyrenmek isteyirem... 1 hefeteye oxumagi oyretmeyi 2 nefer soz verib amma tenbellik eleyirem... Hem de achigi , oxudugun sozlerin menasini basha dushmememk mene bir az geribe gelir...[/quote]

İngilis dilini əvvəllər lap yaxşı bilirdim, son zamanlar isə demək olar ki ümumiyyətləheç nə təkrar etmirəm. Qrammatikanıçox yaxşı bilirəm, amma söz ehtiyatım azdır. İşlətmirəm deyə tədricən yaddan çıxır. Amma kitab oxuyuram, 2 əsər oxumuşam ingilis dilində: "Skyjack" və "Three men in a boat". İkincisini hələ orta məktəbdə oxumuşdum deyə çox şey başa düşməmişdim :)
Siz 1 həftəyə ərəb əlifbasını öyrənə biləcəyinizə əminsiniz? Amma hər gün məşğul olsanız və dili qavrama qabiliyyətiniz yaxşıdırsa, onda öyrənə bilərsiniz.Mən düzü heç xatırlamıram neçə müddətə öyrənmişdim əlifbanı. :unsure:

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298378363' post='8411440']
Mən ərəbcə oxuyub yazmaǧı(hərəkələrlə) 3-4 saata öyrəndim. Yazmaǧı deyəndə ki, çap etməyi, elə belə yazmaǧın maraǧı yoxdur mənimçün.
Sonra nə isə alman-ispan işǧalı altına düşdü beynim=))
[/quote]
Aaaaa, nə yaxşı?! Mən bir az gec öyrəndim. Ümumiyyətlə gec yox ha, sizin göstərdiyiniz müddətdən gec :) Ərəb dili yeganə dildir ki, asanlıqla qavraya bilmirəm. Başqa bütün dilləri çox qısa müddətə öyrənə bilirəm. Hazırda italyan dilini də internet vasitəsilə öyrənirəm. Bir müddət keçsin, fransız, ispan, alman dilini də öyrənəcəm İnşallah. Ərəb dilini isə internet vasitəsilə öyənə biləcəyimdən əmin deyiləm. Amma sınayaram da, bilmək olmaz.

İnşAllah, öyrənərsiniz=)

Ərəbcə həqiqətən çox çetin dildir. Hələ də anlayammıram, onlar necə saitləri əks etmədən oxuya bilirlər. Oxumaqdan çox tapmacadır bu=) Gərək söz ehtiyatın böyük olsun. Burada livanlı dostum var, gözəl danışdığına baxmayaraq(Rusiyada qala-qala) heç oxuya bilmir.

Mən də bütün hazırda öyrəndiyim dilləri mükəmməl səviyyədə danışdığımdan sonra "arzularımı" yerinə yetirəcəyəm=)

Gərək vaxt olanda Türkçeyə də fikir verim. Az çox yazdığıma baxmayaraq pis danışıram.(bu gün müəllimlərimiz türk idi, "Merhaba", "İyiyim", "iyi günler" ve "Bir millet-iki devlet"dən başqa heç nə deyəmmdim; yazmaq məcburiyyətində qaldım)

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298400493' post='8414198']
İnşAllah, öyrənərsiniz=)

Ərəbcə həqiqətən çox çetin dildir. Hələ də anlayammıram, onlar necə saitləri əks etmədən oxuya bilirlər. Oxumaqdan çox tapmacadır bu=) Gərək söz ehtiyatın böyük olsun. Burada livanlı dostum var, gözəl danışdığına baxmayaraq(Rusiyada qala-qala) heç oxuya bilmir.

Mən də bütün hazırda öyrəndiyim dilləri mükəmməl səviyyədə danışdığımdan sonra "arzularımı" yerinə yetirəcəyəm=)

Gərək vaxt olanda Türkçeyə də fikir verim. Az çox yazdığıma baxmayaraq pis danışıram.([b]bu gün müəllimlərimiz türk idi, "Merhaba", "İyiyim", "iyi günler" ve "Bir millet-iki devlet"dən başqa heç nə deyəmmdim[/b]; yazmaq məcburiyyətində qaldım)
[/quote]
:)
Mənim də internetdə Əlcəzairli dostum var, İnşallah ərəb dilini öyrənməyə başlayanda xırda-xırda kömək alacam ondan. İndidən kömək etməyə başlayıb. Hansısa bir xarici dili əla bilən bir insanla söhbət etməkdənsə, həmin dil doğma dili olan insanlarla ünsiyyətə üstünlü verirəm. Düzgün tələffüzə kömək edir.

Xarici dillər arasında ingilis, yapon və rus dillərini bilirəm. Bu aralar ispan dilini öyrənirdim və xeyli qrammatik qanunları, sözləri mənimsəmişdim. Amma biraz fasilə verməliyəm, çünki ixtisasıma uyğun bəzi kitabları nəzərdən keçirməli və tədqiqatımı daha da effektli etmək məcburiyyətindəyəm.

İnşa`Allah ispan dilini sona çatdırdıqdan sonra, ərəb və koreya dillərini öyrənmək fikrim var. Onunla da xarici dillərin öyrənilməsi məsələsini dayandıracam.

[quote]Xarici dillər arasında ingilis, yapon və rus dillərini bilirəm. Bu aralar ispan dilini öyrənirdim və xeyli qrammatik qanunları, sözləri mənimsəmişdim. Amma biraz fasilə verməliyəm, çünki ixtisasıma uyğun bəzi kitabları nəzərdən keçirməli və tədqiqatımı daha da effektli etmək məcburiyyətindəyəm.

İnşa`Allah ispan dilini sona çatdırdıqdan sonra, ərəb və koreya dillərini öyrənmək fikrim var. Onunla da xarici dillərin öyrənilməsi məsələsini dayandıracam.
[/quote]
Yapon dili mənim zənnimcə ən çətin dillərdən biridir. Qardaşımın sinif yoldaşı Koreya dilini öyrənirdi, bir neçə il ancaq əlifba keçmişdilər ))

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298480815' post='8422106']
Yapon dili mənim zənnimcə ən çətin dillərdən biridir. Qardaşımın sinif yoldaşı Koreya dilini öyrənirdi, bir neçə il ancaq əlifba keçmişdilər ))
[/quote]

Koreya dilinin qrammatikası Azərbaycan və Yapon dillərinin qrammatikası ilə demək olar ki, eynilik təşkil edir.

Hətta Koreya dilində olan səslərin bəziləri Azərbaycan dilindəki kimidir.

Yapon dili çox çətin hesab olunur, amma öyrənmək mümkündür.

[quote name='One Step Beyond' timestamp='1298481006' post='8422132']
Koreya dilinin qrammatikası Azərbaycan və Yapon dillərinin qrammatikası ilə demək olar ki, eynilik təşkil edir.

Hətta Koreya dilində olan səslərin bəziləri Azərbaycan dilindəki kimidir.

Yapon dili çox çətin hesab olunur, amma öyrənmək mümkündür.
[/quote]
Çox adam deyir ki, bizim dilimizin də qrammatikası çox çətindir. Mən özüm azərbaycanlıyam deyə mənə qəribə gəlir bu iddia, amma bir çox adamdan eşitmişəm bunu. Yəni, Azərbaycan dilinin və qrammatikasının çətin olduğunu. :unsure:

Bütün xarici dilləri sevirəm, amma yapon dilini öyrənməyə məcbur olmaıqca öyrənmərəm. Çünki nadir dillərdəndir, yəni həmişə istifadə oluna bilən deyil. Avropa ölkələrinin dillərini öyrənməyə üstünlük verirəm.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298481899' post='8422230']
Çox adam deyir ki, bizim dilimizin də qrammatikası çox çətindir. Mən özüm azərbaycanlıyam deyə mənə qəribə gəlir bu iddia, amma bir çox adamdan eşitmişəm bunu. Yəni, Azərbaycan dilinin və qrammatikasının çətin olduğunu. :unsure:

Bütün xarici dilləri sevirəm, amma yapon dilini öyrənməyə məcbur olmaıqca öyrənmərəm. Çünki nadir dillərdəndir, yəni həmişə istifadə oluna bilən deyil. Avropa ölkələrinin dillərini öyrənməyə üstünlük verirəm.
[/quote]

Şərq dillərinin biliyinə malik olmaq insanları fərqləndirir. Münasibət də qeyri-adi olur. Bunun çox zaman şahidi olmuşam.

Azərbaycan dilinin tələffüzü çox çətindir. Bunu əksəriyyət xaricilər bildirirlər.

[quote name='Dark Lady' timestamp='1298402642' post='8414526']
:)
Mənim də internetdə Əlcəzairli dostum var, İnşallah ərəb dilini öyrənməyə başlayanda xırda-xırda kömək alacam ondan. İndidən kömək etməyə başlayıb. Hansısa bir xarici dili əla bilən bir insanla söhbət etməkdənsə, həmin dil doğma dili olan insanlarla ünsiyyətə üstünlü verirəm. Düzgün tələffüzə kömək edir.
[/quote]
Mənim dostum yalnız doğma şivəsində danışır, mən isə ədəbi dili öyrənir. Fərqləri böyükdür, bildiyiniz kimi.
Onunçün də mənə kömək olammaz.

Koreya dilini oyrenmek istayirdim amma alinmadi heyif. Oranin xalqina hormat baslayiram. Dillarindaki bazi sozlar bizim sozlara banzayir va eyni menani dashayir. Bir koreya serialinda qahramanlardan birindan "kachma" sozunu duydum va bu sozu tarcumada eshidanda "gedme" kimi tarcume olundu. Eslinda bu dil Altay dil qrupuna aid edilir va Azarbaycan diliyla yaxinligi da burdan irali gala bilar.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298487914' post='8423108']
Mənim dostum yalnız doğma şivəsində danışır, mən isə ədəbi dili öyrənir. Fərqləri böyükdür, bildiyiniz kimi.
Onunçün də mənə kömək olammaz.
[/quote]
Düz deyirsiniz, heç bu tərəfini düşünməmişdim. Mənim də ingilis dili müəlliməm o vaxt hər yay Amerikada və Böyük Britaniyada treninq keçirdi, mənim də dilə həvəsimi görüb çalışırdı ki sırf o istiqamətdə öyrətsin. Əsl ingilislərin, əsl amerikanların danışdıqları kimi danışırdım o vaxt. Mən İ WILL deyəndə irad tuturdular, halbuki ingilislər özləri shall işlətmirlər. "t" hərfini bəzi sözlərdə tələffüz emirlər. Sözümü ona gətirirəm ki, sizin fikrinizi taamilə dəstəkləyirəm, haqlısınız. Millətin özü başqa həmişə şivə ilə danışır təbii olaraq, amma başqası onun dilini öyrənəndə artıq onun kimi danışması üçün düşünürəm ki, illərlə həmin cəmiyyətdə yaşamağı lazımdır.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1298525965' post='8425220']
Koreya dilini oyrenmek istayirdim amma alinmadi heyif. Oranin xalqina hormat baslayiram. Dillarindaki bazi sozlar bizim sozlara banzayir va eyni menani dashayir. Bir koreya serialinda qahramanlardan birindan "kachma" sozunu duydum va bu sozu tarcumada eshidanda "gedme" kimi tarcume olundu. Eslinda bu dil Altay dil qrupuna aid edilir va Azarbaycan diliyla yaxinligi da burdan irali gala bilar.
[/quote]
Çox qəribə. Doğurdan hələ bu barədə məlumatım yox idi. :unsure:

Bali, bali Lady. Beledir )

Koreyalilar umumiyyatla digar asiya xalqlarindan farqlanirlar manca. Digar asiyali xalqlarindan fargli olaraq daha emosionaldirlar va yuksak madaniyyata malik xalqdir. Bununla yanashi yuksak saviyyada konspirasiya qanunlarina riayet eden millatdir. Madaniyyatlarini daha yaxindan oyrandikdan sonra, onlara hormatim yarandi.
Azarbaycanda gorduklari ishlara va olka iqtisadiyyatina yatirdiqlari investisiyalara gora 3cu yeri tuturlar, sahv etmiramsa ABS va Yaponiyadan sonra.

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1298639102' post='8438606']
Hansı dilləri deyə bilərsiz? yoxsa sirrdir?
[/quote]
İngilis, fransız, ispan və rus.
Bunların sayəsində mən italyan, katalan, portuqal, belarus, ukrayna və qeyri-keltik şotland dillərini anlayıram.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1298525965' post='8425220']
[/quote]

Koreya dilinde getme sozu "hacima kacima" kimi deyilir: hacima - etme (don't do), kacima - get ve ya getmek (to go) kimi. 3 ile yaxindir burda yasayiriq, amma ele de eyni seslenen soz esitmemisem. Birce defe men ogluma "su ich" deyende yerli biri esidib teeccublendi ki, biz de su deyirik, dedi ki, Chin dilinde de su deyilir ve bezen koreyalilar da "mul" evezine onu siledirler.
Biz bura gelmemisden evvel men de fikirlesirdim ki, Azerbaycan dili ile eyni dil qrupuna aid olduglari ucun mene asan olacaq Koreya dilini oyrenmek. Amma elifbani oyrenmeye basladim, sonra hevesden dusdum.
Basga xarici dillere gelende, rus ve ingilis dillerini bilirem, ispan dilini oyrenmek isteyirem. Afrikaans dilinde de bir nece soz oyrenmisdim, indi yadimdan cixir yavas yavas :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Стали известны подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку
      Стали известны некоторые подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку.
      Как передает xezerxeber.az, случай был зафиксирован около 07:00 по адресу: Сураханский район, поселок Гарачухур, улица Фармана Керимзаде, 67.
      По словам соседей, камень, которым было закрыто отверстие бака с водой, упал внутрь и нанес определенные повреждения. Хозяин дома решил вытащить камень и починить резервуар, но застрял в отверстии. Он находился в таком положении примерно 40 минут.
      На место происшествия незамедлительно прибыли сотрудники Службы спасения особого риска Министерства по чрезвычайным ситуациям. Они вызволили мужчину (1986 г.р.) с помощью специальных инструментов.
      Подробнее - в сюжете:
      13:35
      На горячую линию "112" Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана поступила информация о том, что на территории поселка Гарачухур Сураханского района столицы один человек оказался в беспомощном состоянии.
      Об этом сообщили в МЧС.
      На место происшествия незамедлительно были направлены сотрудники Службы спасения особого риска службы.
      При оценке оперативной обстановки выяснилось, что Т.Мамедов (1986 г.р.) проводил ремонтные работы в резервуаре для воды глубиной 2 метра и диаметром 1,5 метра в частном доме и не смог выбраться из него.
      Сотрудники  службы спасли мужчину с помощью спецтехники.
        • Confused
        • Like
      • 66 replies
    • Хлеб, обогащенный железом, будут продавать в Азербайджане
      Эксперт отметила, что принятию этого решения предшествовали исследования, которые проводились в различных регионах страны.  
        • Like
      • 110 replies
    • В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Like
      • 170 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• Upvote
        • Thanks
        • Like
      • 137 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
        • Like
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• Upvote
      • 241 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Red Heart
        • Like
      • 15 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...