Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Abdulla ibn Seba ve onun emelleri

Muslimun

Recommended Posts

[b]Tövbə surəsi 40-çı ayənin tərcümələri[/b]
• 9-40. Ecли вы нe пoмoжeтe eмy, тo вeдь пoмoг eмy Aллax. Boт изгнaли eгo тe, кoтopыe нe вepoвaли, кoгдa oн был втopым из двyx. Boт oбa oни были в пeщepe, вoт гoвopит oн cвoeмy [b]cпyтникy[/b]: "He пeчaльcя, вeдь Aллax - c нaми!" И низвeл Aллax Cвoй пoкoй нa нeгo и пoдкpeпил eгo вoйcкaми, кoтopыx вы нe видeли, и cдeлaл cлoвo тex, кoтopыe нe вepoвaли, низшим, в тo вpeмя кaк cлoвo Aллaxa - выcшee: пoиcтинe, Aллax - Мoгyчий, Мyдpый! Перевод Крачковского
• 9-40. Если вы не окажете Мухаммаду поддержки, то ведь Аллах уже оказал ему поддержку, когда его изгнали [из Мекки] неверующие и он был одним из двоих, когда они оба были в пещере и когда Мухаммад сказал своему [b]спутнику[/b]: «Не скорби, ибо Аллах — с нами». Тогда Аллах ниспослал ему уверенность [в сердце] и поддержал его воинами (т. е. ангелами), которых вы не видите. Аллах презрел призыв неверных [к многобожию], между тем призыв Аллаха превыше всего, ибо Аллах — великий, мудрый. Перевод Османова
• 9-40. Если (сейчас) вы не поможете ему, (Аллах ему окажет помощь).Ведь Он помог ему уже, Когда неверные его изгнали, И было только двое их. В пещере оба схоронились,И [b]спутнику[/b] сказал он своему: «Ты не печалься, с нами Бог!»Тогда низвел Аллах покой Свой на негоИ воинством небесным укрепил, Что было взору вашему незримо, И с корнем вырвал слово нечестивых,И слово Господа возвысил до небес. Поистине, Он мудр и могуч! Перевод Пороховой
• 9-40. Если вы не окажете ему (Мухаммаду) поддержки, то ведь Аллах уже оказал ему поддержку, когда неверующие изгнали его. Он был одним из тех двоих, которые находились в пещере, и сказал своему [b]спутнику[/b] (Абу Бакру): «Не скорби, ибо Аллах – с нами». Тогда Аллах ниспослал ему спокойствие и поддержал его воинами, которых вы не видели. Аллах сделал слово неверующих нижайшим, тогда как Слово Аллаха превыше всего. Аллах – Могущественный, Мудрый. Перевод Кулиева
Ey forum əhli [i] СПУТНИК[/i] azəri dilində nə deməkdir?

• Replies 100
  • Created
  • Last Reply

[size=3][quote name='tatar' post='2260807' date='Dec 23 2007, 22:44 ']Муслим в своей книге «Сахих», в разделе «Аль-Амарат» от Джабир ибн Самуры, что тот сказал: «Я с отцом посетил Пророка Ислама (с) в то время, когда он говорил: «Воистину, не истечет срок этого предписания (предписания Ислама) до тех пор, пока не закончится правление двенадцати халифов…». После, Пророк продолжил очень тихим голосом, что я не расслышал, тогда я спросил у отца: «Что изволил сказать Пророк?». Он ответил: «И все они из Курайшитов».
Бу хадиси йагин уйдурмадыр???[/quote]
Bize İbni Ebî Ömer rivayet etti. (Dedi ki) : Bize iSüfyân, Abdülmelik b. Umeyr'den, o da Câbir b. Semûra'dan naklen rivayet etti. Şöyle demiş: Peygamber (Sallatlahü Aleyhi ve Sellem) i :

«İnsanların (hilâfet) işi, kendilerine on iki zat hükmofr'iği müddetçe yürümekte devam edecektir.» buyurdu. Soma Peygamber (SaUallahü Aleyhi veSellem) bana gizli kalan bir söz konuştu. Hemen babiıma :

— Resûlüllah (Sallallahü Alevhi ve Sellem) m; söyledi? diye sordum.

— «Hepsi Kureyş'ten» (buyurdu) dedi (Muslim 1821)

Bize Heddâb b. Hâlid El-Ezdî rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hammâd b. Seleme, Simâk b. Harb'dan rivayet etti. Şöyle demiş : Câbir b. Semura'yi şunu söylerken işittim: Ben Resûlüllah (Sailailahü Aleyhi ve

Seltem)'i:

«İslâm on iki halîfeye kadar azîz olmakta devam edecektir!» buyu­rurken işittim. Sonra bir kelime söyledi ki, onu anlamadım. Ve babama :

— Ne söyledi? diye sordum.

— «Hepsi Kureyş'fen» (buyurdu) dedi. (Muslim)

Bize Ebû Bekir b. Ebi Şeybe rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ebû Muâviye, Dâvûd'dan, o da Şa'bî'den, o da Câhir b. Semûra'dan nak­len rivayet etti. Câhir şöyle demiş: Peygamber (Sailailahü Aleyhi ve Selîem) :

«Bu iş (hilâfet) on iki halîfeye kadar azîz olarak devam edecektir!» buyurdu. Sonra bir şey konuştu ki, onu anlamadım. Ve babama :

— Ne söyledi? diye sordum.

— «Hepsi Kureyş'ten» (buyurdu) dedi. (Muslim)

Bize Muhammed b. Râfi de rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Abdürrazzâk rivayet etti. (Dedi ki) : Biae Ma'mer, Hemmâm b. Münebbih'den rivayet etti. Hemmâm: Bize Ebû Hüreyre'nin Resûlüljah (Çallallâkû Aleyhi ve Sellem)'den rivayet ettiği budur... diyerek bir takım hadisler zikretti. Ezcümle: Gesûlüllah {Sallaîlahii Aleyhive Sellem) :

«İnsanlar bu işde Kureyş'e tâbi'dir. Müslümanları onların muslumanlanna, kâfirleri de onların kâfirlerine tâbidir.» buyurdular. Dedi. (Muslim)

Bu babda bir cox hedisler var ki,bunlar hamisi xilafetin Gureyshin haggi olmasina delalet edir.Indi sualiniz nedir?[/size]

[quote]Belke diger revayetlere de nezer yetiresen?Birinci revayete geldikde ise,o bu linkden goturulub. [url="http://www.allaahuakbar.net/shiites/shia_b...rding_allah.htm"]http://www.allaahuakbar.net/shiites/shia_b...rding_allah.htm[/url]
bunun fotokopyası burda vardı. Indi saytda ish gedir.Gozlemək lazımdır.
[url="http://www.ahnaf.com"]http://www.ahnaf.com[/url]
kafinin hindistan capında ona oxşar shey sehife 283-dedir
[url="http://islamicweb.com/beliefs/cults/shia_creed.htm"]http://islamicweb.com/beliefs/cults/shia_creed.htm[/url]
burda deyilir ki, sehife 148-dedir
[url="http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml"]http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml[/url][/size][/quote]
ay bala sen ozun hec ssilkali acib baxmisan?orda yazilanlar senin yazdigivin ele copyasidir sadece bashqa bir dilde.Biz ise senden usuli kafide hemin hedisin onlayn versiyasini veya scan versiyasini isteyirik.
Usuli Kafi 1 ci cild ise azerbaycan diline tercume olunub ve shexsen mendede var eger lazimdirsa gorushek verim axtar tap o hedisi menim ucun.

[b][center]Ey Quran ayesini tehrif eden "Muslimun"!
Ey Shie kitablarinda olmayan sheyleri iddia eden!
Yalani uze chixib biyabir olan Muslimin![/center][/b]

Sen Ebu Bekr barede qondarma hedisleri yazmaqla onun shexsiyetini boyudmek isteyirsen. Lakin diqqet etmirsen ki, artiq Ebu Bekre gore bu forumda biyabir olmusan. Ay Yalanchi ne oldu Kafinin 1-ci cildinin 328 sehifesinden mene getirdiyin hedis? Niye gostermirsen? Atalar demishken "YALANCHINI EVINE KIMI, QOVARLAR". Mende oz novbemde bu atalar misalna davam edib senin novbeti yalnlarini uznu vuracagam. Amma gorurem sen atdigin bohtanlardan utanmirsan... Eksine dahada azginlashirsan. Utanmazin biyabir olmagdan ne qorxusu.
Ay bedbaxt Ebu Bekr eger heqiqi canishin ve yaxshi insan olsaydi ona zekat vermekden xalq qaachmazdi.
Onlar Ebu Bekrin Peygamberin yerine heqiqi canishin olmasi baresinde shekk-shubhede olduqlarindan ona zekat vermekden imtina etdiler. Onlar hech de zekatin vacib olmamasindan shekk- shubhede deyildiler. Mehemmed Heseneyn heykel “Essiddiq Ebu Bekr” adli kitabinda bele yazir:
Meshhur muheddisler ve revayet ezberleyenler neql etmishler ki, Ebu Bekr sahabeleri bir yere yigib onlara muharibe aparmaq baresinde meshveret etdi. Omer ve bir qrupun fikri bu idi ki, Allah ve Peygambere iman getirenlerle muharibe etmek olmaz, eksine, onlardan Islam dushmenlerine qarshi muharibede istifade etmek lazimdir. Bu fikirde olanlar iclasda ishtirak edenlerin ekseriyyetini, muharibe terefdarlari ise azliq teshkil edirdiler. Bu tehlukeli ve hessaa mesele baresinde iki deste arasinda ciddi chekishme bashlandi, Ebu Bekr azliqda olanlarin terefini saxladi.
O oz nezerini heyata kechirmek uchun ciddi cehdle sey gosterir ve deyirdi: Allaha and olsun! Eger onlar Peygambere verdikleri illik zekati vermekden boyun qachirsalar, ele buna gore onlarla muharibe edeceyem.
Amma bu qerarin acinacaqli neticesini nezere alan Omer dedi: Onlarla hansi esasa gore muharibe edeceksen, halbuki, Peygamber buyurmushdur: “Mene emr olunmushdur ki, mushriklerle, Allahin tekliyine ve Muhemmedin Onun Resulu olduguna iman getirdikleri vaxta qeder muharibe edim.Her kes bunlara iman getirse, menim terefimden onun mali ve cani amandadir. Eger (iman getirdikden sonar) onun haqqini (laziminca) eda etmeseler, onlarinhesabi Allah iledir.”
Ebu Bekr Omerin sozune azaciq bele etina etmeden dedi: Allaha and olsun, namazla zekat arasinda ferq qoyan shexslerle muharibe edeceyem. Chunki zekat malin haqqidir ve Peaygamber buyurmushdur: “Onun haqqini eda etmeyenlerden bashqa”

Allah Ebu Bekrin gunahini bagishlasin, o, Peygamberin ashkar buyurdugunu nezere almamaq ve oz siyasetinin telebine esasen bunu esas goturerek muharibeye girishmek isteyirdi.
O gunde oldurulenler Allaha ve Peygambere iman getirmishdiler ve namazla zekat arasinda ferq qoymurdular. Onlar yalniz zekati Ebu Bekrin memurlarina tehvil vermekden imtina edirdiler. Chunki Ebu Bekrin dogurdan da Peygamberin canishini olmasi (bu barede yaranan shekk-shubhe sebebile) onlar uchun subuta yetmemishdi. Ona gore Ebu Bekre zekat vermemekde haqli idiler ve hetta bu ish uchun savab da qazanmishdilar.
Buna esasen, onlar eslinde bu ishden imtina etmekle oz mallarinin ve zekatlarinin haqqina riayet etdiler! Cunki zekatin ve malin huquqlarindan biri de bundan ibaretdir ki, her birinde yalniz Allahin, Peygamberin ve onlarin terefinden canishin olmasi ve ummete vilayet haqqina malik olmasi subuta yeten keslerin hokmune tabe olmali idier. Eger onlarin getirdiyi bu uzurlu sebeb Ebu Bekre chatsaydi, zekat vermekden imtina etdikleri uchun onlara mohlet vere bilerdi. Amma o zulm gormush shexsler sozlerini Ebu Bekre nece chatdira bilerdiler ki, onlari haqli bilsin?!
“ Sihah” kitablarindaki choxlu hedislerde bu kimi mominlerin qanlari ehtiramli ve toxunulmaz sayilmishdir. Bu hedislerin bezileri umumi, bezileri ise mutleq (qeydsiz-shertsiz) –dir. Umumi hedisleri xususileshdiren, qeydsizlere ise qeyd vuran hech bir hedis movcud deyildir ki, onun vasitesi ile hemin deste ile muharibe edib qanlarinin axidilmasina icaze verilib verilmemesi meselesini ortaya qoyaq.
Ebu Bekrin dediyi “zekat malin haqqidir” sozunde hech bir xususileshdirme ve qeyd yoxdur. Chunki bu sozden zekatin mukellef shexslere vacib olmasindan bashqa bir shey dushunulmur. Bu da onu chatdirir ki, veliyyi-emr, yeni Peygamberin yerine olan shexs zekati onlardan teleb ederek almalidir. Eger onlar zekat vermekden imtina etseler, muharibe olmadan, gucle onlardan alinmalidir.
Onlarla muharibe aparmaq onlarin qanlarinin toxunulmazliq haqqi ile tezad teshkil edir. Cunki, umumi revayetlerde muselmanin qaninin toxunulmazligi buyurulmushdur. Qeyd etdiyimiz kimi, Ebu Bekrin sadece zenni o umumi delilleri texsis verib istisna ede bilmez.
Indi “Sehihi-Muslum”de (2-ci cild, seh 224) bu qebilden olan umumi revayetleri qeyd edirik: Bu revayetde qeyd olunmushdur ki, Peygamber(s) Xeyber muharibesinde bayragi Eli(e)-in eline verdikde, buyurdu: Get ve oz etrafina baxma.
Eli(e) bir az getdi, sonar dayanib etrafina baxmadan uca sesle sorushdu: Ya Resulellah! Onlarla hansi esasda muharibe edim?
Buyurdu: Bu esasda muharibe et ki, Allahin birliyine ve Peygamberin Allahin Resulu olduguna shehadet versinler. Eger bu ishi gorseler, canlari ve mallari amandadir. Amma eger (dini qebul edib) haqqini eda etmeseler, hesablari Allahin ohdesindedir.
“Sehihi-Buxari” ve “Sehihi-Muslum”de Usame ibni Zeydden bele revayet olunmushdur: Peygamber (s) bizi hurqeye gonderdi. Subh zamani hemle edib onlari qetle yetirdik. Men ve ensardan olan bir kishi bir nefere hucum etdik. Bu zaman o: “la ilahe illellah” dedi, ensardan olan kishi bunu eshidib geri qayitdi, lakin men onu nizemle qetle yetirdim. Muharibeden qayitdiqa bu xeberi Peygambere chatdirdim, buyurdu: Ey Usame, o “la ilahe illellah” dedikden sonar onu oldurdunmu?!
Erz etdim: Men guman etdim ki, bu sozle “Allaha penah apardim” demek isteyir.
Peygamber (s) bu suali on qeder tekrar etdi ki, men arzu etdim: kash ki, o gunedek muselman olmayaydim!

Usame bunu o zaman arzu etdi ki, o zenn etdi: bu gunahi ondan qabaq etdiyi butun emelleri, o cumleden Allaha iman getirmek, namaz, oruc, hecc, Prygamberle silahdashliq, cihad ve sair emellerle aradna qaldira bilmez. Ve o, bilirdi ki, onun layiqli emelleri bu gunahin vastesile mehv olub aradan getmishdir.
Onun sozu gosterir ki, bu emelden sonar bagishlanmayacagindan qorxurdu. Buna gore de arzu edirdi ki, kash ki, bu hadiseden sonar iman getirmish olaydim ki, Peygamberin buyurdugu “Islami qebul etdikden sonar evvelki emellerin gunahi aradan gedir” kelamina gore gunahkar olmayaydim.
Biz Usamenin bu sozunden “la ilahe illellah” kelmesini deyen shexslerin can ve qaninin ehtiramli ve toxunulmaz olmasini derk edirik.
Buxari oz “Sehih” kitabinda “Eli (e)-in ve Xalidin Yemene gonderilmesi bashliqli hissede revayet edir ki, bir nefer ayaga qalxib dedi: Ya Resulellah, Allahdan qorx!
Peygamber buyurdu: Vay olsun sene! Meger men Allaha penah aparmaqda yer uzundeki insanlarin icherisinde en layiqlisi deyilemmi?!
Xalid dedi: Ya Resulellah, onun boynunu vurummu?
Buyurdu: Yox, belke o namaz qilandir?
Bu hedisi Ehmed ibni henbel “Musned”in 3-cu cildinin 4-cu sehifesinde Ebu Seid Xudriden neqlen qeyd etmishdir. Bunun oxsharini Ibni hecer Esqelani “El-isabe” kitabinda munafiq Serhuqun tercumeyi-halini sherh ederken neql etmishdir ki, onu oldurmek istediler, Peygamber buyurdu: O namaz qilirmi?
Dediler: her vaxt camaat onu gorurse, beli.
Peygamber (s) buyurdu: Allah meni namaz qilanlari oldurmekden chekindirmishdir.
Hemchinin Zehebi “Mizanul-etidal” kitabinda Amir ibni Ebdullah Yesarin tercumeyi-halini yazarken Enes ibni Malikden revayet edir ki, Peygamberin yaninda bir neferin adini chekdiler ve dedilerer ki, o, munafiqlerin siginacaq yeridir. Onun baresinde chox sozler danishdilar. Peygamber (s) onun qetlinin hokmunu verdi.
Sonra buyurdu: O, namaz qilirmi?
Dediler: Beli, amma bu namazin ona faydasi yoxdur.
Peygamber(s) buyurdu: Allah mene namaz qilanlari oldurmeyi qadagan etmishdir.

Kash ki, Xalid ibni Velid Malik ibni Nuveyrenin namaz qilmasina ehtiram qoyaydi ve onu oldurmekden chekineydi! Halbuki Ebdullah ibni Omer ve Ebu Qutade shahidlik etdiler ki, Malik qetle yetirildiyi gun onlarla birlikde subh namazi qilmishdi. Amma Xalid Malikin gozel arvadina ashiq olmushdu ve oz menfur niyyetine chatmaq uchun Maliki oldurdu.
“Sehihi-Muslum”de ve “Sehihi-Buxari”de Ebdullah ibni Omerden bele revayet olunmushdur: Bir gun Peygamber Mina daginda dayanib Kebeni gostererek buyurdu: Bilirsinizmi, bu hansi sheherdir?
Dediler: Allah ve Onun Peygamberi daha yaxshi bilir.
Buyurdu: Bu, mohterem bir sheherdir. (Sonra buyurdu) Bilirsiniz,bu gun ne gunudur?
Dediler: Allah ve Onun Peygamberi daha yaxshi bilir.
Buyurdu: Bu gun chox mohterem bir gundur. Allah da sizin mal ve namusunuzu bu gun, bu ay ve bu sheher kimi mohterem ve toxunulmaz saymishdir.
Sunnulerin moteber hedis kitablari bu qebilden olan ve ya onlarin mezmunlari ile eyni olan hedislerle doludur.
Bu xususda hech bir muselman shexs uchun shekk-shubheye yer yoxdur. Bu revayetlere esasen, bir muselman shexsi, sadece olaraq malin zekatini muselmanlarin hakimine vermekden imtina etmesi ile qetle yetirmek halal ve caiz deyildir. Xususile, onun bu ishden imtina etmesi ele bir shubheden ireli gelirdi ki, onu hokumet mensebinin ozunde shubhe ile yanashmaga mecbur etmishdi. Ele bezi ereb qebileleri de Peygamberin vefatindan sonar hemin veziyyete dushmushduler! Fitne-fesad ve usyan dalgalari yukselende ereblerin choxu dinden donduler, muhacirle ensar tayfalari xilafet baresinde chekishmeye bashladilar. Muhacirlerin bu barede iki, ensarin ise uch nezeriyyesi var idi.
Bu chekishmelerin qizgin chaginda Ebu Bekr beyet olundu. Qeyd etdiyimiz kimi, onunla ele bir uchurum idi ki, Allah-taala muselmanlari onun sherrinden saxladi.
Demeli, butun bunlarla bele, Ebu Bekrle beyetin ve ummetin bu barede yekdil nezerinin sehihliyine shubhe ile yanashilmasi tebii bir ish idi. Hetta ishin evvelinde sherait daha acinacaqli idi, shekk-shubhe ve perishanliq onlari burumushdu.
Buna esasen, Ebu Bekr xilafeti, onun dogurdan da Peygamberin qanuni canishini olmasinda, onun verdiyi emr ve fermanlara mutleq itaet olunmasinin vacib olmasinada shekde olan imanli shexsler mehz bu sebebe gore onun hokumetine zekat vermekden imtina etdile.

[size=3][center][color="#0000FF"][b]Sunnu mehzebinin yaranmasi RESULULLAHIN (S) VE NÜBUVVETİN MEQAMINI KIÇILDIB EVEZINDE XELIFELERIN VE SEHABELERIN MEQAMLARINI UCALTMAQDIR.[/b][/color][/center][/size]

Ehli sünnetin hedis kitablarında bezen Resulullahın (s) şexsiyyeti sındırılıb kiçildilir ve adi bir insan heddine endirilir. Hetta bezen adi insan heddinden de aşağı cilvelendirilir.
[b]Birinci hedis:[/b] Ebdullah ibn Ömer deyir: “Resulullahdan eşitdiyim bütün şeyleri hifz etmek üçün yazırdım. Amma Qureyş meni bu işi görmekden çekindirdi ve mene dediler ki, Resulullahdan eşitdiyin bütün şeyleri yazırsan? Resulullah da beşerdir, qezebli ve rizayet hallarında danışır. Men daha Resulullahın kelamlarını yazmaqdan el çekdim. Bu haqda Resulullaha deyende hezret eli ile ağzına teref işare edib dedi: “Yaz! And olsun o kese ki. Canım onun elindedir! Oradan ancaq haqq söz çıxır!” (“Sunene Ebu davud” kitab 19 el-elm, bab 3, cild. 2. seh. 342 metbee darul-cinan, “Sünenuddaremi” bab men ruxxise fi kitabetil-elm, cild.1, seh 125 metbee darul-kutubul-elmiyye, Musnede Ehmed ve haşiye Muntexeb Kenzul-ummal cild 2. seh 162 Beyrut çapı)
Hedisden melum olur ki, hele Resulullahın vefatından önce bir deste onu adi bir ferd kimi tanıtdırmağa çalışıblar. Onun mesum olduğunu inkar edib sair insanlar kimi sehv ve xeta ede bileceyini müselmanlara tehmil etmek isteyibler. Yeni o da adi insanlar kimi yersiz kimese qezeblenir ve bezen de günahsız bir kesi cezalandırır. Buna göre de ona qeyri adi insan kimi yanaşmaq lazım deyil.
[b]İkinci hedis:- [/b] Sehih Bxari ve Sehih Muslim kitablarında bir bab ayrılıb ki, orada Resulullahın lenet edib cezalandırdığı insanlara onun bu emelinin rehmet ve Allaha yaxınlıq meqamına yetişmek üçün sebeb olduğu bildirilir.
Ebu Hureyre neql edib: Resulullahdan (s) eşitdim deyirdi: “İlahi Muhemmed de bir beşerdir. Adi beşer nece qezeblenir o da o cür qezeblenir. Men seninle ehd peyman bağlamışam. İlahi menimle bağladığın peymana xilaf etmeyesen! Her vaxt bir mömini incitsem ya ona naseza desem ve ya ona şallaq vursam etdiyim emeli onun üçün keffare kimi qerar ver. Hemin emeli Qiyametin gününde onun üçün sene yaxın olmağa vasite qerar ver”(Sehih Muslim kitab 45, el-birr vessile vel-edeb bab 25, men leenehunnebiy (s) ov sebbehu ov dea eleyhi cild.4, seh 2008 hedis 2601 metbee “daru ihyautturas” Beyrut, Sehih Buxari kitabuddeevat, bab qovlunnebiy (s) men azeytehu..... cild 8, seh 435 “darul-qelem” Beyrut)
Eziz oxucu sizi and verirem qadir olan Allaha! Ebu Hureyrenin neq etdiyi bu revayete diqqetle ve insafla nezer salın. Ehli sünnet az qala Ebu Hurüyrenin adını bele destemazla çekmeyin lazım olduğunu söyledikleri halda onun qondardığı revayete bir baxın. Bu adam heya etmeden Resulullaha (s) bele bir iftiranı yaxmışdır. Bu hedisde açıq aşkar gösterilir ki, Resulullah (s) adi insanlar kimi bezen yersiz esebileşib camaata sebebsiz nasaza deyib, bezen söyüş söyüb ve bezen de vurubdur. Yeni hedisde Resulullaha ele şeyler nisbet verilib ki, hetta adi adamlara bele yaraşmır. Tesevvür edin ki, müselman olmayan bir şexs bu hedisi oxuyur, göresen o bu haqda ne deyecek? Heç şübhesiz bunu demeye onun haqqı olacaq: İnsanları hadayet etmeye gelmiş bir insan eger özünü idare ede bilmeyibse onda kütleni nece öz dalıyca apara biler ve onlara nece nümune ola biler?
Amma şieler deyirler ki, bu yalanlar heç de tesadüfden olmayıb, eksine meqsedyönlü şekilde siyasetle heyata keçirilmişdir. Muslim hemin babın axırında Resulullahın Muaviyeye etdiyi nifrini getiribdir. Ibn Abbas neql edib:-Bir gün Resulullah mene dedi;-“Get Muaviyeni menim yanıma çağır” Men Muaviyeni çağırmağa getdim. Muaviye dedi:- men yemek yeyirem. Men Resulullahın yanına qayıdıb Muaviyenin yemek yediyi üçün gelmediyini xeber verdim. Resulullah (s) yene de tekidle Muaviyeni onun yanına çağırmağı emr etdi. Men ikinci defe yene de onun yemeye meşğul olduğunu xeber verende Resulullah (s) dedi: “Allah heç vaxt onun qarnını doyuzdurmasın”(Sehih Muslim kitabul-birri vessile 2/968, hedis 1827 metbee Darusselam Mekke)
Muslimin izahatına göre Resulullahın Muaviyeye etdiyi nifrin onun üçün rehmetdir ve bu qarğış Muaviyeni günahlardan paklaşdırır. Onlar bu cür qondarma hedisleri neql etmekle iki hedef güdübler:
1. Resulullahın meqamını alçaldıb onu adi bir insan kimi tanıtdırmaq.
2. Resulullahın ümmetine rehber olmağa leyaqeti olmayanları tanıtdırdığı halda onları paklamaq.
[b]Üçüncü hedis:[/b] Ebu Hureyre neql edib: Cem namazı qılmaq üçün camaat cergeleri qurdular. Resulullah (s) gelib namazdakı yerinde duranda yadına düşdü ki, qusl etmeyib, camaata teref dönüb dedi:-“Yerinizde durun!” Sonra Resulullah (s) qusl etmek üçün evine qayıtdı. Bir qeder keçenden sonra Resulullah (s) saçlarını darayan halda bize teref qayıtdı. Biz cergelerde durduğumuz halda o qusl etmişdi. (“Sünene Ebu Davud” kitabutteharet bab 94, 1/110, “Sehih Buxari” kitabulazan, bab iza qalel imamu mekanekum hetta recee 1/ 164)
Ebu Hureyre bu qondarma hedisde Resulullahı cenabet quslune qarşı laqeyd bir ferd kimi tanıtdırmağa çalışıb. Resulullahı (s) adi imam camaata yaraşmayan laqeyd bir insan kimi bize tanıtdırıb. Göründüyü kimi Ebu Hureyre insanları hidayet etmek üçün Allah-tealanın gönderdiyi pak ve mesum rehberi şübhe altına alaraq onun mesumluğunu redd edib. Eger ferz etsek ki, doğrudan da Resulullah qusl etmeden namaza durub ve sonra yadına düşüb ki, qusl etmeyib. Nece ola biler ki, yadına düşende qusl etmeye gedende camaatı hemin yerde durmağa mecbur edib? Heç olmasa sehabelerden birine emr edeydi ki, onun yerine namazı qılaydı. Bes Ebu Hureyrenin ağız dolu teriflediyi sehabeleri imam durmağa layiq olmayıblar. Heç olmasa Resulullah Ebu Hureyreni onlarla namaz qılmağa teyin edeydi?

Birde besdir mene Buxariden axmaq hedislerini getirdin. Hemin axmaq ve uydurma hedislerin davamini mende vere bilerem.“Sehihi-Buxari”deki hedisleri “Rical” kitablarina nezer yetirib diqqetle arashdirsaniz, bir chox yalanchi ve uydurmachi insanlardan hedisler neql etmish olduqlarini gorersiniz. Meselen,chox yalanchi Ebu Hureyre(pishikler atasi), xaricilerden olan Ekreme Mehemmed ibn Ebd Semerqendi, Mehemmed ibn Beyan, Ibrahim ibn Mehdi Ebelli, Benus ibn Ehmed Vasidi, Mehemmed ibn Xalid hebli, Ehmed ibn Mehemmed Yemani, Ebdullah ibn Vaqid herrani, Ebu Davud Suleyman ibn Emr Kezzab ve Imran ibn Xettan kimi bir choxlari merdud ravilerden hedis neql etmishler. Lakin butun bu saydiglarim hamsi deyil.
Buxari sizing guman etdiyiniz kimi o qeder chox ehtiyatli ve diqqetli bir shexs de deyildi. O, ravilerin sadece xarici gorushune baxirdi. Gorunushu yaxshi olan her bir shexsden hedis neql etmishdir. Bu iddiamizi rical kitablari yazan alimlerinizde tesdiq edirler.
Alimler uydurma hedisleri mueyyen etmish, Muslim ve Buxarinin hedis neql etdiyi ravileri diqqetle arashdirmish ve bir choxlarinin eyiblerini ortaya chixarmishlar. Onlar bu ishi, bu gun bizler ve sizler de bunlardan xebardar olsunlar deye etmishler. Diqqetli, deqiq ve ehtiyatli bir alimin, etimad edilmeyen yalanchi ve uydurma ravilerden gulunc hedisler neql ederek, elm ehlinin rusvay etmesine sebeb olmaq, deqiq bir alimden hech gozlenile bilermi?
Kelimullah hezret Musanin(e) Ezrayila bir zerbe vurub, onu kor etmesi, ayaqyalin ve ovreti achiq halda beni-Israilin qarshisina chixmasi goresen, xurafat ve uydurma deyilmi?!
Goresen, Allahin Qiyametde ayagi yarali shekilde ayagini gostermesi kufr deyilmi?! Buxari bunlari “Sehih”inde neql etmish ve biz de qabaglar bashqa yuerlin yazilarinda bunu gormushuk.

Buxaride bir chox hedisler aqla zidd hedislerdir.Mentiq bunlari qebul etmekde acizdir.Onlardan bir necesini verecem:
1."Ebu-Hureyra deyir:Bir gun peygemberin yaninda idim.Peygember bele buyurdu:Men yatmisdim.Yuxuda gordum ki,bir qesrin yaninda bir qadin xeylaqi destemaz alir.O qesrin sahibinin kim olduqunu oyrendikde onun Omer bin Xettabin mulku olduqunu dediler.O zaman Omerin qeyretli sexs olduqunu xatirlayaraq ,qorxuyu dusub qacdim"
(Sehih el-Buxari,cild 4,seh 306."Kitab bedul-xelq","Ma cae sifetil-cenne"babi)
2-Ayise deyir:"Hebesistanlilar mescidde reqs edirdiler.Hezret Peygember oz ebasi ile meni burudu ki men onlarin oyunlarina baxim,Omer onlari bu isden cekindirdi.Peygember buyurdu:Onlarla isin olmasin.Sonra onlari tesviq etdi"
(Sehih el-Buxari,cild 4,Kitabul menaqib,Babu qissetul-Hebes:Sehih el-fatehul-eydeyn yuselli rek'eteyn)
Hedislere serh vermekden cekinirem cunki,eger men serh veresi olsam,qorxuram ResuAllah baresinde kunaha dusmus olam, ve ya bu hedislere baxsaq onda gelek biz de mescidlerde reqs mi edek????Ve ya Allahin dusmenleri bu hedisleri goturub bele netice cixara bilerler ,biz de gerek onda reqs etmeyin halal olmasina fetva verek mi????Allah bizleri sehv netice cixartmaqdan qorusun.

[color="#FF0000"][b]Novbeti tehrif ve yalanin!!![/b][/color]
[quote]İbn Abbasdan rəvayət olunur ki, Fatimə (bir gün) evinə gəldikdə, Əlinin başını Cəfərin ona bağışladığı kənizin qucağında gördü. Hər bir qadında olan qısqanclıq hissi ona güc gəldi. Baş örtüyünü bağlayıb, Peyğəmbərin yanına şikayətə getdi.("Biharul-ənvar", cild 39, səh. 207)[/quote]

Sen Bu hedisi ."Biharul-ənvar", cild 39, səh. 207 ozun oxumusan?! Elbetde oxumamisan. Chunki, sen savadsin birisen. Ve senin elkine ne veriller onuda arashdirmadan yene bura yazmaqda davam ediorsen. Ar olmadi sene bu qeder sehvlerin. Sen ne yaman arsiz adamsan?! Niye hedisi axira kimi yazmamisan? HEDISI AXIRA QEDER YAZMAMAQDA NE MEQSED GUDURSEN AY NASIBI?! Hz.Alinin meqamini ashaga salmaq isteyirsen Abu Bekr ve Omer kimi?!
BAx kor olmush gozlerini ach ve hedisin hamsini oxu!

[b][size=3][right]َ لَمَّا فَتَحَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَدِينَةَ خَيْبَرَ قَدِمَ جَعْفَرٌ ع مِنَ الْحَبَشَةِ فَقَالَ النَّبِيُّ ص لَا أَدْرِي أَنَا بِأَيِّهِمَا أُسَرُّ بِفَتْحِ خَيْبَرَ أَمْ بِقُدُومِ جَعْفَرٍ وَ كَانَتْ مَعَ جَعْفَرٍ ع جَارِيَةٌ فَأَهْدَاهَا إِلَى عَلِيٍّ ع فَدَخَلَتْ فَاطِمَةُ ع بَيْتَهَا فَإِذَا رَأْسُ عَلِيٍّ فِي حَجْرِ الْجَارِيَةِ فَلَحِقَهَا مِنَ الْغَيْرَةِ مَا يَلْحَقُ الْمَرْأَةَ عَلَى زَوْجِهَا فَتَبَرْقَعَتْ بِبُرْقِعِهَا وَ وَضَعَتْ خِمَارَهَا عَلَى رَأْسِهَا تُرِيدُ النَّبِيَّ ص تَشْكُو إِلَيْهِ عَلِيّاً فَنَزَلَ جَبْرَئِيلُ ع عَلَى النَّبِيِّ ص فَقَالَ لَهُ يَا مُحَمَّدُ اللَّهُ يَقْرَأُ عَلَيْكَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ لَكَ هَذِهِ فَاطِمَةُ أَتَتْكَ تَشْكُو عَلِيّاً فَلَا تَقْبَلَنَّ مِنْهَا فَلَمَّا دَخَلَتْ فَاطِمَةُ ع قَالَ لَهَا النَّبِيُّ ص ارْجِعِي إِلَى بَعْلِكِ وَ قُولِي لَهُ رَغِمَ أَنْفِي لِرِضَاكَ فَرَجَعَتْ فَاطِمَةُ عَلَيْهَا السَّلَامُ فَقَالَتْ يَا ابْنَ عَمِّ رَغِمَ أَنْفِي لِرِضَاكَ رَغِمَ أَنْفِي لِرِضَاكَ فَقَالَ عَلِيٌّ ع يَا فَاطِمَةُ شَكَوْتِينِي إِلَى النَّبِيِّ ص وَا حَيَاءَاهْ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أُشْهِدُكِ يَا فَاطِمَةُ أَنَّ هَذِهِ الْجَارِيَةَ حُرَّةٌ لِوَجْهِ اللَّهِ فِي مَرْضَاتِكِ وَ كَانَ مَعَ عَلِيٍّ خَمْسُمِائَةِ دِرْهَمٍ فَقَالَ وَ هَذِهِ الْخَمْسُمِائَةِ دِرْهَمٍ صَدَقَةٌ عَلَى فُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ وَ الْأَنْصَارِ فِي مَرْضَاتِكِ فَنَزَلَ جَبْرَئِيلُ عَلَى النَّبِيِّ ص فَقَالَ يَا مُحَمَّدُ اللَّهُ يَقْرَأُ عَلَيْكَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ بَشِّرْ عَلِي[/right][/size][/b]

Yazdigin tercume ora kimi teqriben duzdur. Lakin ardini tecume etdikde goruruk ki:
[center]"amma Xanim atasinin evine getmemishden evvel Aliden sorushur ki, Ali bele cavab verir: " Xeyr, And olsun Allaha ki, men bir shey etmemishem.Sen ne isteyirsen?
Bu sozlerden sonra Xanim atasinin evine getmek icazesi isteyir ve Ali ona icaze verir. Xanim Peyqmberin evine gelmemishden qabaq Cabrail nazil olur ve Peyqambere bele deyir ; : Ey Muhammad , Allah teala Sene Salam gonderir ve deyir ki, Fatime Senin huzuruna Aliden shikayet etmek uchun gelir.Sen onun Ali baresindeki shikayetini qabul etme.
Xanim peyqamberin huzuruna gelir ve neticede Peyqamber ona bele buyurur: ; "Qayit Alinin yanina ve ona bele de:" Mene raqmen Senin raziliqindir!( ya`ni her sheyden muhum Senin raziliqindir!)"[/center]
Burada da subut olunur ki, Cabrail Allah terfinden nazil olub Alinin hech bir qabahat etmemesini tesdiq edir...

========
Omer hetda Xanim Fatime ile Hz.Alinin arasini vurmaga chalishib.
Ne eceb kopiya etdiyin forumdan ashagda ki, yazacagam hedisi yazmadin?!
[quote]Başqa bir rəvayətdə isə bunu eşidən Fatimə Peyğəmbərin yanına gələrək, dedi: Sənin qövmün deyir ki, qızlarını qəzəbləndirmisən. Amma bax, Əli Əbu Cəhlin qızı ilə evlənir.
(Müslim, "Kitab Fadaili-s-sahaba, 96)[/quote]
Bele revayetleri bash qulagini keserek forumlarinizda yerleshdirmekle ne demek isteyirsiniz?! Senin kimi, axmaqlarda ordan kopya edib bashqa forumda yaymaqla Hz.Alini shexsiyyetinimi alchatmaq isteyirsnizi?!
[b]Eslinde hadise bele olub[/b]
sefillerin sefili Fatimenin, Muhammedin qizinin yanina geldi ve ona dedi: "Sen bilmirdin ki, Ali Abu Cehlin qizinin (Xataba) elini isteyib!" O dedi: "Dediyin doghrudurmu?" O uch defe dedi: "Dediyim doghrudur.."
>
> "O dedi: "FAtimenin qezebi shiddetlendi ve axshama qeder bunu uzerinde fikirlesherek durdu..."
>
> "peyghamber Aliye dedi: "Ya Ali! Bilmirsenmi Fatime menden bir hissedir ve men de Fatimeden bir hisseyem. Ona eziyyet veren, mene eziyyet verer ve mene eziyyet veren Allaha eziyyet verer. Ve kim onu menim olumumden sonra rahatsiz ederse, sanki menim heyatimda rahatsiz etmish kimdir ve kim onu men sagh iken rahatsiz ederse, sanki menim olumumden sonra rahatsiz etmishdir..."

Bura qadar hedis texminen duzdur, amma ardini tercume etsen bele olar:"
.Ali bele cavab verir: And olsun Seni haqq olaraq peyqamber gonderene,Menim ona yetishen ehvalatla hech bir alaqam yoxdur!Ve bu ish hech qalbimden de kechmeyib!Peyqamber onun cavabinda bele buyurur: Doqru dedin! Doqru dedin!
Asas yer bu yazdiqim idi.Bu hissede Ali hemin hadise ile hech bir alaqasi olmadiqini deyir ve Peyqamber ise onu tesdiqleyir.Bu sozsuz ki, Alye bir ifiradir!!!

[quote]Belke diger revayetlere de nezer yetiresen?Birinci revayete geldikde ise,o bu linkden goturulub. [url="http://www.allaahuakbar.net/shiites/shia_b...rding_allah.htm"]http://www.allaahuakbar.net/shiites/shia_b...rding_allah.htm[/url]
bunun fotokopyası burda vardı. Indi saytda ish gedir.Gozlemək lazımdır.
[url="http://www.ahnaf.com"]http://www.ahnaf.com[/url]
kafinin hindistan capında ona oxşar shey sehife 283-dedir
[url="http://islamicweb.com/beliefs/cults/shia_creed.htm"]http://islamicweb.com/beliefs/cults/shia_creed.htm[/url]
burda deyilir ki, sehife 148-dedir
[url="http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml"]http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml[/url][/size][/quote]
Burda sen yazdiqlaruvun bashqa dillerde tercumesidir.
Kitabin ozunden hemin sehiveden yazdiqlarini goster YALANCHI!!!

[size=3]Her sheyden once hamiya salamlar.Teesuf ki,men bir nece gun menden asili olmayan sebeblere gore forumda ishtirak edebilmemishdim.Movzuya gayidarag onu geyd etmek lazimdir ki,movzu artig oz axarindan cixib ve bu movzuda meseleye aid olmayan sohbetler gedir.Movzuyla bagli elave olarag ashagidaki melumatlari sizinle bolushmek isterdim.
[color="#0000FF"]http://forum.time.az/index.php?showtopic=1683[/color][/size]

[quote name='Sadr' post='2287326' date='Dec 29 2007, 12:13 '][b]Muslimun[/b]
Yeni ilde burda yazdigin yalanlara tovbe edersen.
Kafi cild 1 seh 328 seni gozleyir.[/quote]

Senin diger revayetlere olan sherhini bilmek maragli olardi.Allah shahitdir ki,sen indiye kimi bu forumda defelerle yalan ve bohtan xaraktrli yazilar yazmisan,olmayan sheyleri olmush,movcud hegigetleri ise inkar etmeye calishmisan.Sizin bu yalan ve tehrifleriniz kitablarinizda doludur.Sen de bu metodu seleflerinden goturmusen.Bu metod gara yaxma,ten etme,bohtan ve tehrif yoludur ki,bununla siz muselmanlari aldatmaga calishirsiz ve eslinde muselmanlarin arasinda vaxtile yehudiler terefinden atilmish fitneni alovlandirmagdasiz.Ashagidaki linke bax.
[url="http://www.kr-hcy.com/references/shia/002.shtml"]http://www.kr-hcy.com/references/shia/002.shtml[/url]
[url="http://www.abubakr-mescidi.com/forums/index.php?showtopic=515&st=0"]http://www.abubakr-mescidi.com/forums/inde...ic=515&st=0[/url]

[quote name='Muslimun' post='2289884' date='Dec 29 2007, 23:43 ']Senin diger revayetlere olan sherhini bilmek maragli olardi.Allah shahitdir ki,sen indiye kimi bu forumda defelerle yalan ve bohtan xaraktrli yazilar yazmisan,olmayan sheyleri olmush,movcud hegigetleri ise inkar etmeye calishmisan.Sizin bu yalan ve tehrifleriniz kitablarinizda doludur.Sen de bu metodu seleflerinden goturmusen.Bu metod gara yaxma,ten etme,bohtan ve tehrif yoludur ki,bununla siz muselmanlari aldatmaga calishirsiz ve eslinde muselmanlarin arasinda vaxtile yehudiler terefinden atilmish fitneni alovlandirmagdasiz.Ashagidaki linke bax.
[url="http://www.kr-hcy.com/references/shia/002.shtml"]http://www.kr-hcy.com/references/shia/002.shtml[/url]
[url="http://www.abubakr-mescidi.com/forums/index.php?showtopic=515&st=0"]http://www.abubakr-mescidi.com/forums/inde...ic=515&st=0[/url][/quote]
Cox gozel cox yaxshi ki axir ne ise scan edib bura qoydun.Indi ise bele bir sual eger bohtan atmirsansa ve orda yazilanalardan xeberin varsa onda buyur gorek orda ne yazilib?Men 100% inaniram ki sen orda yazilanlardan hec xeberin yoxdur.

[quote name='Muslimun' post='2289884' date='Dec 29 2007, 23:43 ']Senin diger revayetlere olan sherhini bilmek maragli olardi.Allah shahitdir ki,sen indiye kimi bu forumda defelerle yalan ve bohtan xaraktrli yazilar yazmisan,olmayan sheyleri olmush,movcud hegigetleri ise inkar etmeye calishmisan.Sizin bu yalan ve tehrifleriniz kitablarinizda doludur.Sen de bu metodu seleflerinden goturmusen.Bu metod gara yaxma,ten etme,bohtan ve tehrif yoludur ki,bununla siz muselmanlari aldatmaga calishirsiz ve eslinde muselmanlarin arasinda vaxtile yehudiler terefinden atilmish fitneni alovlandirmagdasiz.Ashagidaki linke bax.
[url="http://www.abubakr-mescidi.com/forums/index.php?showtopic=515&st=0"]http://www.abubakr-mescidi.com/forums/inde...ic=515&st=0[/url][/quote]
Dogurdanda yazig insansan beyem orda yazilib ki Allah tez tez yalan danishir?

:looool: Bu meger hemin revayetdir?!
Sen yazmishdin axi: [quote]1.Allah tez tez yalan danışır və səhv edir( usul kafi səh 328,yaqub kuleyni,cild1)[/quote]
Amma biz hemin revayetin tercumesinde bashqa shey goruruk.
[b]Tercumesi:[/b]
[img]http://i001.radikal.ru/0712/05/e78508c4992e.jpg[/img]

Hani bura Allahin yalan danishmagi?!

Bundan elave bu revayet zeifdir. Revayetin ravilerine diqqet et!

[size=4][b][center] [color="#FF0000"]عدة من أصحابنا[/color] عن أحمد بن محمد بن خالد عن[color="#FF0000"] بعض أصحابنا [/color]عن محمد بن عمرو الكوفي أخي يحيى عن مرازم بن حكيم قال سمعت أبا عبد الله ع يقول [/center][/b][/size]
Revayetin 2-yerinde[b] "Eshabdan bir destesi"[/b] ve[b] "Bezi eshablar" [/b]sozleri ishledilib. Hedis eliminde bu cur kelmeler hedisi moteberlikden salar. Chunki, hemib bezi ve bir deste olan eshab melum deyil kimlerdir!

[color="#FF0000"][center][b]Sen ki, iki eshsheyin arpasini bole bilmirsen, bunu nece bilesen?![/b][/center][/color]

Temmar,sen gulmeyini axirete saxla.Kimin gulub,kimin aglayacagini Allah bilir.Senin tekebburluyun seni yandirar,yavash ol.Atmacalarini,exlagini camaata numayish etdirme.
Sadr,men sene o link, geyd edilen revayetin unvanidir deye demedim.Sadece, sene o linke bax dedim.
Unvan ise birinci defe geyd olunan linklerdir.Ozun gorduyun kimi o linkde informasiya verilib.Men ozumden gorduyun kimi hec ne dememishem.
Sene sualim ise budur ki,Beda nedir ve siz ona inanirsinizmi?

[quote name='Muslimun' post='2294128' date='Dec 31 2007, 11:04 ']Temmar,sen gulmeyini axirete saxla.Kimin gulub,kimin aglayacagini Allah bilir.Senin tekebburluyun seni yandirar,yavash ol.Atmacalarini,exlagini camaata numayish etdirme.
Sadr,men sene o link, geyd edilen revayetin unvanidir deye demedim.Sadece, sene o linke bax dedim.
Unvan ise birinci defe geyd olunan linklerdir.Ozun gorduyun kimi o linkde informasiya verilib.Men ozumden gorduyun kimi hec ne dememishem.
Sene sualim ise budur ki,Beda nedir ve siz ona inanirsinizmi?[/quote]
YALAN DANISHMA. Sen hele o revayetin hemin unvanda oldugunu dushunub vermisen hemin linki. O ki, qaldi bedaya bu bashqa movzunu sohbetidir. Sen Allahin Yalan danishmagini Kafidsen goster mene!!!

[quote name='Sadr' post='2294163' date='Dec 31 2007, 11:28 ']YALAN DANISHMA. Sen hele o revayetin hemin unvanda oldugunu dushunub vermisen hemin linki. O ki, qaldi bedaya bu bashqa movzunu sohbetidir. Sen Allahin Yalan danishmagini Kafidsen goster mene!!![/quote]

Sen sohbeti niye uzadirsan?Gorunur mubahise etmeyi,soz oynatmagi xoshlayirsan.Ozunu dogru danishan kimi gostermek isteyirsen?Senin ve senin seleflerinin yalan ve bohtanlari butun aleme bellidir.
Sen menden hemin revayetin silkasini sorushdun,men de sene dedim ki,hemin revayet bu linklerden goturulub.
[url="http://allaahuakbar.in/article_read.asp?id=222"]http://allaahuakbar.in/article_read.asp?id=222[/url]
[url="http://www.ahnaf.com/"]http://www.ahnaf.com/[/url]
[url="http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml"]http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml[/url]
Ola biler ki,gosterilen unvanlardaki revayetin menbeyi ve ya neshriyyatin unvani sehv gosterilsin.Gorduyun kimi men ozumden hec ne dememishem.

[quote name='Muslimun' post='2295476' date='Jan 1 2008, 10:45 ']Sen sohbeti niye uzadirsan?Gorunur mubahise etmeyi,soz oynatmagi xoshlayirsan.Ozunu dogru danishan kimi gostermek isteyirsen?Senin ve senin seleflerinin yalan ve bohtanlari butun aleme bellidir.
Sen menden hemin revayetin silkasini sorushdun,men de sene dedim ki,hemin revayet bu linklerden goturulub.
[url="http://allaahuakbar.in/article_read.asp?id=222"]http://allaahuakbar.in/article_read.asp?id=222[/url]
[url="http://www.ahnaf.com/"]http://www.ahnaf.com/[/url]
[url="http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml"]http://www.kr-hcy.com/shia/kufr.shtml[/url]
Ola biler ki,gosterilen unvanlardaki revayetin menbeyi ve ya neshriyyatin unvani sehv gosterilsin.Gorduyun kimi men ozumden hec ne dememishem.[/quote]
qaqash 1 ci men tekeburluk elemirem sadece senin hereketlerin gulmelidir. 2ci sen gosterdiyin menbeler menbe deyil bunu basha dushursen?O linkler sen yazdigivin kopyasidir sadece bashqa dilde.O cur yalanlari eqidesiz her bir insan yazib muxtelif saytlarda qoya biler.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• На Земле началась сильнейшая за 20 лет магнитная буря
      На Земле началась сильнейшая за последние двадцать лет магнитная буря: ей присвоен наивысший уровень G5, сообщают космические институты России и США.
      Уровень G5 соответствует экстремально сильной магнитной буре. Во время неё могут возникать масштабные проблемы с объектами энергетики и космическими аппаратами. Полярные сияния могут фиксироваться даже в тропиках.
      В нескольких регионах России – от Ленинградской до Ростовской области, а также в Сибири и на Урале – наблюдалось северное сияние.
      Также полярное сияние фиксировали жители Грузии, Армении, Кубы, Беларуси и Украины.
      Ранее руководитель Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований РАН Сергей Богачёв сообщал, что продолжительность магнитного шторма может составить от 20 до 40 часов.
      "Земля погружена в облако плазмы. Выйдет из него не раньше чем через сутки", – говорил он. Богачёв пояснил, что за трое суток Солнце выбросило четыре исключительно крупных облака плазмы.
      https://www.svoboda.org/a/na-zemle-nachalasj-siljneyshaya-za-20-let-magnitnaya-burya/32941991.html
      • 0 replies
    • В Санкт-Петербурге автобус с пассажирами упал в реку: число погибших выросло
      В реку Мойку упал пассажирский автобус. Предварительно, там находилось около 20 человек. В региональном МВД сообщили, что спасатели достают людей из воды
      Очевидец сообщил, что автобус врезался в два автомобиля, пробил ограду и упал в воду. ТАСС со ссылкой на источник в оперативных службах пишет о госпитализации пяти человек, еще двоим проводят реанимационные мероприятия на месте происшествия.

Телеграм-канал Shot пишет, что из затонувшего автобуса спасли восемь человек. Состояние четверых из них оценивают как тяжелое — они госпитализированы. В больницу, как отмечает канал, в состоянии средней степени тяжести доставлен и водитель. Еще около десяти человек выбрались самостоятельно.
      Один человек погиб, указывает Shot. О жертвах также пишет телеграм-канал 78.

• 46 replies
    • Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Haha
      • 54 replies
    • Как вы относитесь ко дню 9 мая ?
      Я отношусь к этому дню, как к важному событию для миллионов человек, которых почти уже и не сталось в живых.  Возможно, через пару десятков лет к 9 мая станут относиться примерно как 11 ноября — день окончания Первой Мировой войны.
      Считаю правильным, что в настоящее время в Азербайджане этот день является государственным праздником — День Победы над фашизмом. Более 700 тыс граждан нашей страны отправились на фронт из которых более  300 тыс погибли. Низкий поклон им всем. 

• Red Heart
        • Like
      • 333 replies
    • В Азербайджане введены ограничения на услуги такси, таксисты в отчаянии
      Таксомоторная компания Bolt повысила стоимость заказов на 10%.
        • Upvote
        • Like
      • 255 replies
    • Для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов
      Baku TV разоблачил незаконную торговлю землей на кладбищах.
      В ходе расследования было установлено, что для получения места для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов. А стоимость места захоронения на Ясамальском кладбище особенно высока: 3 000 - 4 000 манатов на человека.
      Стоимость места для одной могилы на кладбище в Хырдалане начинается от 1 100 манатов и варьируется в зависимости от местоположения.
      На Мехдиабадском кладбище цена места на одного человека начинается от 2 000 манатов. Продажу мест на кладбище где-то контролируют муллы, а где-то председатели муниципалитета.
      Подробнее - в сюжете Baku TV.
      https://ru.oxu.az/society/869002

• 29 replies
    • ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ в связи с затоплением кварталов в Хырдалане - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Причина затопления улицы Мехди Гусейнзаде и 26-го квартала Хырдалана заключается в том, что данный район расположен во впадине.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщил пресс-секретарь ОАО "Азерсу" Анар Джебраиллы.
      Он отметил, что на указанной территории имеется канализационная инфраструктура. Именно этот участок - обочина дороги Сумгайыт - Баку является самой низкой точкой Хырдалана.
      "Поскольку данная территория представляет собой впадину, дождевые воды, формирующиеся в Хокмели, Атъялы, а также самом Хырдалане, устремляются сюда. Поэтому во время интенсивных дождей канализационные линии не выдерживают нагрузки, что в итоге приводит к наводнению.
      .

Хочу отметить, что в свое время вся эта зона сплошь состояла из луж, озер и тростниковых зарослей. Потом территорию засыпали землей, построили дома.
      Если бы здесь не возвели здания, такой проблемы не возникло бы. Вода бы собиралась, часть ее впитывалась в почву, другая - испарялась, а третья - утекала.
      Одна из самых больших проблем на сегодняшний день - именно эта. Строительные дельцы осушают озера и лужи, строят на их месте дома, а после возникают такие сложности. Потом граждане жалуются, что подвалы домов и улицы затоплены", - заявил А.Джебраиллы.
      В завершение он отметил, что в настоящее время, когда дождь прекратился, большая часть проблем на упомянутой территории уже решена. Через пару часов воды там не останется.
      15:46
      Дождливая погода, наблюдаемая в Абшеронском районе, привела к последствиям в городе Хырдалан.
      Соответствующая информация поступила на горячую линию Baku.ws.
      На кадрах, сделанных одним из местных жителей, видно, что в Хырдалане затоплены улица Мехди Гусейнзаде и 26-й квартал.
      Данная ситуация выявила нахождение канализационной системы на указанной территории в аварийном состоянии.
      .https://ru.oxu.az/society/868584

• 24 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
    • просто бросилось в глаза, оч часто в последнее время именно не русские помогают людям.
    • Страховая компания A-QROUP, по инициативе руководства, создает рабочие места для врачей, собирающихся или уже вышедших на пенсию (медицинские эксперты), чтобы они могли поделиться своим опытом и знаниями, ценнейшими ресурсами, с молодым поколением. Медицина – это призвание, и даже после шестидесяти врачи не должны бросать дело всей своей жизни. 20-30 лет стажа в медицине — это колоссальный потенциал, опыт и профессиональные знания. Для многих врачей возможность продолжить работу – это не только дело жизни, отказываться от которого они не намерены, даже несмотря на возраст, но и возможность дольше оставаться социально активными. Вакантные места для опытных врачей в СК A-QROUP: терапевт, хирург, невропатолог, гинеколог, невролог, офтальмолог, а также фармацевт. Возможна работа удаленно. Страховая компания A-QROUP очень высоко ценит опыт старшего поколения специалистов, а опыт приходит с годами, а в работе со здоровьем опыт имеет самое большое значение. Напомним, что СК A-Qroup является лидером на рынке медицинского страхования и почти 29 лет продолжает оставаться компанией, заботящейся о своих клиентах и обеспечивающей им высококвалифицированный сервис, соответствующий мировым стандартам. https://reklamazapreshena.tut/news/124392371
    • Пальцы, это ещё не беда...
    • Вот скажу о себе.   Я - врач. 10 лет стажа на "скорой". 2 года в токсикологической реанимации. 4 года работы в беженских лагерях, в гуманитарной организации. 18 лет стажа работы в оффшоре, на спасательных судах. Куча сертификатов. Даже вон благодарственным адресом наградили. За участие в реальной спасательной операции.    В настоящий момент остался без работы. Обивал пороги частных клиник, обращался в TƏBİB, в FHN.  Без толку.  Обращался в DOST. Безрезультатно.   Зарегистрировался на Linkedin. Пустопорожнее занятие, как оказалось. Рассылал своё CV на подходящие мне по должности и по уровню навыков и знаний вакансии. Всё, что получал - "мы не готовы предложить вам...".    Вынужденно сел за руль, чтобы хоть что-то приносить домой. Вроде бы дело потихоньку шло.    Вчера получил бан в программе, потому что моя машина слишком старая. У меня Opel Zafira 2006 года, держу в чистоте и тщательно слежу за техническим состоянием.  Видел машины значительно моложе в убитом состоянии. Но вот им можно работать. А мне нельзя.    Сижу и думаю, что делать.  В голову приходят не самые хорошие мысли.    "Скрипач не нужен." © Кин-дза-дза.
    • Прелестно! Прелестно!   Возвр бл попугая
    • Ок, только я не понимаю что вы хотите сказать перечисляя простые истины
    • Помимо болт, убер есть и другие агрегаторы (янго, максим, 911,189 и др.) , все они вместе боролись за клиента. А то что какой то владелец машины не следит за своей машиной,это уже его проблемы. Если не устраивает цена за поездку он может отказаться или перейти к другому агрегатору такси где больше платят, просто загрузив и зарегистрировавшись в их приложении. Проблемы безработицы это уже проблемы государства а не сторонних организаций.
  • Create New...