Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Etimologiya lüğəti

Tom Ford

Recommended Posts

Hörmətli forumçular,gözəl saytlardan birində həm maraqlı,həm də gülməli olan etimaloji sözlərə rast gəldim..
Onsuz da əziyyətli olan həyatımızda ani də olsa gülürüksə buna da şükür..
BU mövzuda mən yazdığım kimi hər kəs istədiyi sözün tərifini verə bilər..
Xahiş edirəm etikadan kənar çıxmayaq..
Ya Allah getdik.... gizildish

[b]Ofis[/b] – yəni offf! Yenə iş başladı.

[b]Qırışmal[/b] – yəni yaxşı qablaşdırılmamış, kisələrdə qırış-qırış olmuş mal (pal-paltar)

[b]Varvar[/b] – karvanbasanlarımız əcnəbi karvanlarna hücum edəndə əvvəlcə yüklərini yoxlayardılar ki, görək yaxşı bir şey varmı? Olanda dostlarını çağırardılar: «Var, var, gəlin».

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295250493' post='8111626']
[b]Ofis[/b] – yəni offf! Yenə iş başladı.

[b]Qırışmal[/b] – yəni yaxşı qablaşdırılmamış, kisələrdə qırış-qırış olmuş mal (pal-paltar)

[b]Varvar[/b] – karvanbasanlarımız əcnəbi karvanlarna hücum edəndə əvvəlcə yüklərini yoxlayardılar ki, görək yaxşı bir şey varmı? Olanda dostlarını çağırardılar: «Var, var, gəlin».
[/quote]
maraqlıdı,sizə +1 qoydum..Ardın gözləyirik )))

[b]Svetofor[/b] – yəni siftə ver. Qədimdə araba kəşf olunandan sonra şəhərlərdə dörd yol ayrıcında adam qoyurdular ki, arabalar bir-biri ilə toqquşmasın. Yolu keçəndə yabançı arabaçının yol tənzimləyəndən (keçmiş DYP) qulağının ilk eşitdiyi söz bu olurdu: «Siftə ver!»

[b]Axmaq[/b] - Babalarımız təkallahlı olduqlarından falçı, görücü, maq, kahin-filandan zəndi-zəhlələri gedib. Ona görə boş-boş danışana deyərdilər: ax, maq! Yəni maq (falçı) kimi sarsaq sözlər danışırsan.

[b]Axsaq[/b] - Yəni ax, ay sağlıq, sənin qədrini niyə bilmirik?

[b]Aypara[/b] - Bu sözün yaranmasının tarixçəsi belədi. Qədim merlərimizdən biri bir gün axşam çağı balkonda uzanıb xəyalata cumubmuş ki, aya, görəsən, daha şəhərin harasını satsam, nə qədər pul qazana bilərəm? Bu vaxt Ay buludların arxasından çıxıb işvəli-işvəli gülümsəməyə başlayıb. Və merimiz hövlnak: «Ay para!» deyə qışqırıb. Yəni tapdım, əgər imkan olsa, Aydakı torpaqları lap cəhənnəmə Sulutəpə qiymətinə satsam, ay para var ha!

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295251928' post='8111880']
[b]Aypara[/b] - Bu sözün yaranmasının tarixçəsi belədi. Qədim merlərimizdən biri bir gün axşam çağı balkonda uzanıb xəyalata cumubmuş ki, aya, görəsən, daha şəhərin harasını satsam, nə qədər pul qazana bilərəm? Bu vaxt Ay buludların arxasından çıxıb işvəli-işvəli gülümsəməyə başlayıb. Və merimiz hövlnak: «Ay para!» deyə qışqırıb. Yəni tapdım, əgər imkan olsa, Aydakı torpaqları lap cəhənnəmə Sulutəpə qiymətinə satsam, ay para var ha!
[/quote]
Bunun yeri var ))) :looool::aappll:

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295251928' post='8111880']
[/quote]

Бу йегин Туркийенин мери олуб)Пара онлара аид лаф

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295250388' post='8111612']
Hörmətli forumçular,gözəl saytlardan birində həm maraqlı,həm də gülməli olan etimaloji sözlərə rast gəldim..
Onsuz da əziyyətli olan həyatımızda ani də olsa gülürüksə buna da şükür..
BU mövzuda mən yazdığım kimi hər kəs istədiyi sözün tərifini verə bilər..
Xahiş edirəm etikadan kənar çıxmayaq..
Ya Allah getdik.... gizildish
[/quote]
Сизе + хал вермек истедим,олмады:)

[b]Axşam[/b]- Yəni qaranlıq qarışdı, ax, yenə yaddan çıxdı, şam almadıq!

[b]General[/b] – yəni genə yer al. Keçmişdə (onda hələ ATƏT anasının qoynuna düşməmişdi, təbii ki, o üzdən onun Minsk Qrupu da yox idi) sərkərdələrimiz gedirdi, çoxlu torpaq alırdı, qayıdırdı vətənə, qılıncındakı düşmən qanı qurumamış padşah bir də göndərirdi: “Əəə, yata-yata yanın ağrımadımı? Get, “GENƏ YER AL”.

[b]Personaj[/b]- bədii əsərdə əsas olanlar xarakter və tipdir, ikinci dərəcəlilərə personaj deyilir. Necə ki, cəmiyyətdə beş-üç nəfər mağıl dolanır, qalan personalar isə ac-yalavac. Personaj – yəni ac presonalar, əksəriyyət.

[b]Ləbbadə[/b] – yəni badə – rumka kimi dodaq

[b]İt-al-yan[/b] – bu, bir alver növüdür ki, buna baş vuran yanır, yəni zərərə düşür. Bir sözlə, faydasız alver (it alsan, yana-yana qalacaqsan).

[b]Bulvar[/b] – yəni pulun varsa, çıx gəz, yoxsa, qaxıl evdə otur, yüngülsaqqal olma. İkinci bir yozum odu ki, ora dilənmək üçün yaxşı yerdi, oraya çıxan adamlarda kalan pul var.

[b]Aliment[/b] – ali təhsilli polis işçisi, keçmişdə onlar daha çox bu növ ödəmələrə məruz qalırmış.

[b]Avara[/b] – yəni ov ara, axtar.

Salam aleykum hər kəsə. Temaniza qoşulmaq isteyirəm amma məndə xalq mahnılarımızın sözləri ilə əlaqəli post olacaq :) beləliklə başladıq...

[b]Mahnılarımızda aşiq obrazları[/b]

Azərbaycanın müstəqilliyə qədərki dövrünün aşiqi:
[b]Səxavətlidir.[/b] Adətən, kasıbdı, amma comərddi. Yara çox şeyi verməyə hazırdı, ələlxüsus canını. Hər halda özü belə deyir:
Bu canı istə verim, özgə bir şeyim yoxdur,
Mən aşiqəm, nəyim olsa, mənimki aşkaradır.

[b]Səliqəsizdi: [/b]
Piyalələr irəfdədi, Hərəsi bir tərəfdədi.

[b]«Abjora»dı: [/b]Mən gəlmişəm sizə qonaq, ay qız, mənə bax-bax,
Bişir mənə bir qayğanaq, ay qız, mən bax-bax..

Bəhanə tapmaqda ustadı:
Əyil üzündən öpüm, Əllərin xınalıdır.

[b]Sklerozdu: [/b]
Adı çıxıb yadımdan, Üzündə qoşa xal var.

[b]Prinsipial və israrlıdı:[/b]Ay qız, ay qız, ay qız, gəlləm dalınca,
Səndən əl çəkmərəm mənim olunca.

[b]Bədnəzərə inanır:[/b]
Sallana-sallana gələn Salatın,
Gəl elə sallanma, göz dəyər sənə.

[b]Türklər demiş, klıbıkdı (arvaddan qorxan):[/b]
Özünə qurbanam yar, sözünə qurbanam, yar...
Qadanı mən alım, gəl-gəl, başına dolanım, gəl-gəl.

[b]Dindən məhəbbət məqsədi ilə istifadə etmək istəyir: [/b]
Zairi-kuyinəm, ey şux, qoy öpüm xalindən
Həcəri öpməyənə xəlq deməzlər haci.
(Sənin başına dolanıram, qoy xalından da öpüm, çünki Kəbəyə gedib, Həcərül-Əsvədi öpməyənə «hacı» deməzlər)

[b]Fürsət düşkünüdü:[/b]
Mina qəddin zəbərcəddi, Nə desən, cana minnətdi,
El köçüb, ara xəlvətdi, Gəlsən alam busən, dilbər!

[b]İctimai rəyə fikir verir:
[/b]Əyil dəsmalın götür, Mən götürsəm, söz olar.
[b]Qisasçıdır. İstəyir ki, rəqiblərə dağ çəksin:[/b]
Sən ordan çıx, mən burdan, Kor olsun düşmanımız,

[b]Qarğışcıl və sadistdir: [/b]
Qurbani qaldı burada, Çağır xudan gəlsin dada,
Meyidin qalsin arada, El yığılıb götürməsin!
:)[url="http://www.bizimyol.az/?mod=news&act=view&nid=8939"]>>[/url]

[b]Avatara[/b] – bu söz daha çox hind dinlərində işlənilir. Avara sözü ilə qohumdur. Yəni əgər hökumət xalqı yaşatmaırsa, çıx ov və ot ara. Ov olar, ət yeyərsən, olmaz ot yeyərsən. Ölməkdən nə çıxar?

[b]UcaR[/b] – Keçmişdə adamlara heykəl qoymağa ruhanilər icazə vermədiyinə görə, padşahlara heykəl əvəzinə onların adının baş hərfinin abidəsini qoyurdular. Təbii ki, hər rayonda. Əskidə adı R hərfi ilə başlayan bir müdrik padşahımız var imiş. Herodot yazır ki, R hərfinə ən uca abidə qoyulan rayon sonralar UcaR adlanıb.

[quote name='Coldunya' timestamp='1295332776' post='8119272']
Salam aleykum hər kəsə. Temaniza qoşulmaq isteyirəm amma məndə xalq mahnılarımızın sözləri ilə əlaqəli post olacaq :) beləliklə başladıq...

[b]Səxavətlidir.[/b] Adətən, kasıbdı, amma comərddi. Yara çox şeyi verməyə hazırdı, ələlxüsus canını. Hər halda özü belə deyir:

Bəhanə tapmaqda ustadı:

(Sənin başına dolanıram, qoy xalından da öpüm, çünki Kəbəyə gedib, Həcərül-Əsvədi öpməyənə «hacı» deməzlər)

[/quote]
Maraqlidir,cox teshekkur...

Salam,

Məni də hər zaman bir mahnıda olan sual maraqlandırırdı.

Bağa girdim üzümə, tikan batdı dizimə,
Əyildim çıxarmağa, Yar sataşdı gözümə.

Sual olunur:
1. Əgər sən əyilmişdinsə (xahiş edirəm fikir verin; dizlə göz arasında olan məsafə bir az da qısalıB) dizindən tikan çıxarmağa, Yarın dizlə göz arasında işi nə idi?
2. Əgər Yar dizlə göz arasında deyldirsə, o zaman icazə verin Sizə sataşmağın ikinci mənasının olduğunu da xatırladım. Əgər sataşmağın bu mənasında verilmişsə (dizindən tikan çıxarmaq üçün əyilmiş adama sataşan yara); belə namussuz və fürsətcil yara da mahnı yazarlar?

Xahiş edirəm kimsə inciməsin. Mənim də bu mahnının musiqisindən çox xoşum gəlir!

[b]Şamxor[/b] –Bu rayonun əhalisi bir vaxtlar şam ağaclarına xor baxırmış.

[b]Parlament[/b] – Daxili İşlər Nazirliyində perspektivi olmayan paslanan adamların parlamaq yeri.

[b]Ödəmək[/b] – bu bir əmək növüdür ki, bunu edəndə adamın ödü ağzına gəlir.

[b]Saziş[/b] – yəni əla iş, uğurlu müqavilə. «Kitabi-Dədə Qorqud»da bu anlamda «kəsim» sözü işlənir. Təpəgöz Oğuz elinə sitəm eləyirmiş. Gündə nə qədər adam yeyirmiş. Dədə Qorqud onun yanına gedib təklif edir ki, gəl səninlə kəsim kəsək (saziş bağlayaq). Bu cür yeməyində davam eləsən, Oğuz elində adam qalmaz, sən də acından ölərsən. Sonra razılaşırlar ki, gündə iki adam, neçə yüzsə qoyun verəcəklər. Əvəzində Təpəgöz heç kəsə hücum eləməyəcək.

[b]SOSializm[/b] – «SOS» yəni təhlükə, təhlükəli formasiya.

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295345504' post='8121056']

[b]Parlament[/b] – Daxili İşlər Nazirliyində perspektivi olmayan paslanan adamların parlamaq yeri.

[b]Ödəmək[/b] – bu bir əmək növüdür ki, bunu edəndə adamın ödü ağzına gəlir.
[/quote]
Amma nə yaman yazmısız )))..Super..

[quote name='Coldunya' timestamp='1295332776' post='8119272']

Bəhanə tapmaqda ustadı:

[/quote]
Yadima Gedir Rustemovun oxudugu "ay dili-dili,dili-dili dilaver"mahnisi dushdu.. gizildish

[b]Qanqster[/b] – yəni Qanq istəyir. Qədimdə bir sıra xalqlarda insan qurbanlığı geniş yayılmışdı. O cümlədən Hindistanda. Bir fəlakət üz verəndə deyərdilər ki, müqəddəs Qanq çayı qurbanlıq istəyir. Təbii ki, əvvəllər ölkənin mühüm adamlarının övladları qurban verilirdi. Sonralar cəsur ruhanilər dedilər ki, sevimli övladları sevimsiz başqaları ilə əvəz etmək də olar. Daha sonra itizəkalı adamlar peyda oldu. Onlar padşaha hesab verməyən varlıların uşağını oğurlayıb deyirdilər ki, Qanq iki ayağını bir başmağa dirəyib sənin balanı istəyir. Verməsən, fəlakət olacaq və camaat səbəbini səndə görəcək. Məsələn, quraqlıq olsa, camaat evini daşqalaq edəcək və s. Varlılara təklif olurdu: «Pul ver, övladını qaytaraq, Qanqı (padşahı) razı salaq». Bu söz beləcə yaranıb. Mənə elə gəlir ki, «qanqster» sözünü milliləşdirib əvəzində Kürster, Arazster, Vələvələçayster və s. də demək olar.

Azərbaycan dilində "Qəmişini çək!" deyilen bir ifadə var. Bir defe bu ifadənin yaranması haqqında oxumuşdum. Həqiqət olduğunu dye bilmerem amma komik olduğundan burda oxuduğumu yazmaq qərarına gəldim.

Əvvəllər İranda varlı adamlar yaxşı yeyib içəndən sonra bir evə yığışıb tiryek çəkərmişlər. Kasib adamlar isə varlı adamların yığışdığı evin ətrafına toplaşıb palçıqdan tikilmiş (o vaxtlar kərpicdən ev olmazmış) evin divar məsamələrindən nazik qamış vasitəsilə içəridəki tiryəkin tüstüsünü çəkərmişlər (yəni havayı -)). Həmən o varlı adamların yığışdığı məclisi idarə edən (toy bəyi kimi bir adam) kəs görərmiş ki, divarın deşiklərindən içəri bir neçə dənə qamış uzanib. O da süpürgəni çirkli suya batırıb həmən o qamışlara vuraraq deyirmiş - Çək gəmişini!!!.

Bax bu yolla bu cür ifadə yaranıb -))

Belə bir ifadə var :Lülə gurutmag. Yəni bekarchilig,avarachilig edən, hech bir iş görməyən adam hagginda deyirlər filankəs lülə gurudur.Nəyə görəsə bu ifadəni eşidəndə lülə kabab gəlirdi gözümün gabagina.

Bu yaxinlarda bilimishəm bu sözün mənasını. Nə dərəcədə dogru olub olmadigini deye bilmərəm. Muharibə vaxtı topdan bir neçə atəş açildigdan sonra topun lüləsini xüsusi avadanligla temizləyib gurutmag lazim gelir. Bu işi də batareyada ən bacarigsiz,ən avara adama həvalə edirlərmiş. Başgaları hesabat aparib atəşin koordinatlarini hesablayir, nishangah seçir, nişan alib atəş açir, bu isə lülə gurudur. Yəni ən asan,ən yüngül iş.

[b]Aqamemnon[/b] – Hər bir padşah öz təbəələrini dözümlü hala gətirmək üçün çox əziyyətlər çəkib. Bambılı xalqlar qədimdən bəri çoxlu üsyanlar edib, padşahları rahat yaşamağa qoymayıb. Amma elə padşahlar olurdu ki, o, zülm edəndə xalq lazımi qədər dözüm göstərə bilirdi. Belə taleyi olan padşahlara qədim Yunanıstanda Ağaməmnun deyirdilər.

[b]İnhisar[/b] - yəni bura hasarlanıb, kənar şəxslər girə bilməz. Əgər tropik gözəli bananın bir kiloqramının qiyməti qonşu Gürcüstanda və Rusiyada bir dollar civarında, Azərbaycanda isə iki dollar yarıma yaxındısa, demək, bu sektor hasara (inhisar) alınıb. Əlini üz, əgər banan gətirmək istəyirsənsə, sərhəddən buraxmayacaqlar, deyəcəklər get silah gətir, olar, amma banan olmaz. Olsa, adamın gözünə mil çəkərlər.

[b]Milçək[/b] – milçək, yəni çibin çox ürəkbulandıran və xuliqan heyvandı. Adamın yaxasını tanıdımı, əl çəkən deyil. Necə qurtulmalı? Öldürmək olmaz, o da bir candı, jana qıymaq yaxşı deyil. Ona görə bir çıxış yolu var: tut və gözlərinə mil çək, nə səni görsün, nə də qanını sormaq üçün tamahlansın.

[b]Karyera[/b] – «kar» iş deməkdi, «yer» də məlum. Yəni iş yeri.
Yekəxana – böyük evi, imarəti olan adam. Adamın imarəti nə qədər yekə olsa, yerişi, duruşu, fısıltısı da o qədər əhatəli olar.

[b]Girəvə[/b] – yəni dəvət eləyirlərsə, heykəl kimi kandarda nə durmusan, gir evə, belə fürsət bir də ələ düşməz.

[b]Lakin[/b] – la ərəbcə «–sız» deməkdir. “Laməkan” məkansız, “lakin” də kin-kifirsiz deməkdir. Yəni əgər görsən ki, zalıma gücün çatmır, başını aşağı sal, ailəni dolandır, amma nəbadə kin saxlayasan.

[b]A-dam[/b] – yəni damı (evi) olmayan. Ruslar da evi olmayana damsız deyirlər (bez krışi nad qolovoy). Adamın, yəni əsl insanın evi olmaz. Olsa da, o vaxt olar ki, bütün diribaş həşəratların, onların oğlunun, qızının, nəvə-nəticəsinin, oynaşının… hərəsinin ölkədə və xarijdə altı-yeddi evi, bağı, hətta itinin belə lüks damı olsun. Bundan sonra, ya qismət… növbət ADAMA gələ, ya gəlməyə…

[b]A-dil[/b] – yəni dili olmayan. «Dil» ürək deməkdər. Dilavər, yəni ürəkli. «Adil» ədalətli deməkdi, həm də ürəksiz. Adil adamın işi getməz. Ələlxüsus dövlət başçısı olarsa. Sanisteban deyir ki, daxili amillər hesabına dövlət çevrilişi iki halda olur: ya güc strukturları başçının kontrolundan çıxır, ya da onlara əmr verməyə başçının dili çatmır - ürəksiz olur.

[quote name='Tom Ford' timestamp='1295251550' post='8111820']
[b]Svetofor[/b] – yəni siftə ver. Qədimdə araba kəşf olunandan sonra şəhərlərdə dörd yol ayrıcında adam qoyurdular ki, arabalar bir-biri ilə toqquşmasın. Yolu keçəndə yabançı arabaçının yol tənzimləyəndən (keçmiş DYP) qulağının ilk eşitdiyi söz bu olurdu: «Siftə ver!»

[b]Axmaq[/b] - Babalarımız təkallahlı olduqlarından falçı, görücü, maq, kahin-filandan zəndi-zəhlələri gedib. Ona görə boş-boş danışana deyərdilər: ax, maq! Yəni maq (falçı) kimi sarsaq sözlər danışırsan.

[b]Axsaq[/b] - Yəni ax, ay sağlıq, sənin qədrini niyə bilmirik?
[/quote]

Xoşuma gəldi)) Əsasən Axmaq məsələsi)) Cox sağolun

• 11 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• В Баку начинается строительство новой дороги
      С учетом перспективного развития города Баку Государственным агентством автомобильных дорог Азербайджана дается старт строительству новой автомобильной дороги от улицы Гасана Алиева до станции метро «Кероглу», параллельно проспекту Зии Буниядова.
      Об этом сообщили в госагентстве.
      Общая длина шестиполосной дороги составит 3896 метров с шириной полос 3,5 метра. На дороге будут построены четыре тоннеля и три подземных пешеходных перехода.
      В настоящее время от метро «Улдуз» в направлении улицы Алескера Гаибова ведутся работы по транспортировке тяжелой техники и оборудования на территорию.
      https://media.az/society/v-baku-nachinaetsya-stroitelstvo-novoj-dorogi
        • Like
      • 30 replies
    • В Баку выставлена на продажу квартира по фантастической цене - ФОТО
      В Баку выставлена на продажу квартира по фантастической цене.
      Как сообщает Oxu.Az, соответствующая информация распространена на сайтах объявлений.
      Так, девятикомнатную квартиру площадью 555 кв.м предлагают покупателям за 12 млн манатов.
        В объявлении упоминается, что на указанном этаже расположена только одна квартира и соседей не будет.
      https://ru.oxu.az/society/866997
        • Haha
        • Like
      • 96 replies
    • Где выгоднее отдыхать: в Азербайджане или за рубежом? - ОПРОС
      Baku TV провел опрос среди жителей столицы с целью узнать, где, по их мнению, выгодно отдыхать: в Азербайджане или за рубежом.
      Большинство участников опроса предпочло потратить деньги на отдых за границей.
      «Проживание в наших гостиницах обойдется в три раза дороже», - сказал один из опрошенных.
      Между тем сотрудники туристических компаний также отметили, что цены на отели за границей практически такие же, как у нас, а в некоторых случаях даже ниже.
      «Например, стоимость недельного тура на одного человека в Габалу начинается от 700 манатов. А тур на тот же период в Грузию обойдется от 500 манатов», - сказал один из них.

• Upvote
        • Like
      • 129 replies
    • Отомстил отцу за избиение матери: жуткие подробности убийства брата главы ИВ Лянкярана

Долгое время подробности этого жуткого происшествия не разглашались ни во время следствия, ни в ходе судебного процесса. Судьи решили, что слушания должны проходить в закрытом режиме, без допуска СМИ.
      Однако Qafqazinfo удалось выяснить некоторые детали этой семейной трагедии. Согласно материала
        • Like
      • 35 replies
    • Депутат: Некоторых женщин убивают за то, что они не считают мужей главой семьи
      В последнее время в Азербайджане растет число женщин, убитых своими мужьями.
      По данным расследования Bizim.Media, за последние два месяца Генеральная прокуратура зарегистрировала около 10 фактов убийства женщин их супругами. Эта печальная статистика актуализирует вопрос о необходимости прохождения парами психологического анализа перед вступлением в брак.
      Между тем заместитель председателя комитета по правам человека Милли Меджлиса Таир Керимли в своем заявлении Bizim.Media отметил, что не испытывает оптимизма относительно идеи обязательного психологического анализа для пар перед свадьбой.
      «Прохождение медицинского осмотра перед браком обязательно, поскольку только так можно выявить скрытые заболевания. Но психологический анализ в Азербайджане не применяется, да и за рубежом такой широкой практики нет, и то лишь в добровольном порядке», - отметил депутат.
      Что касается женщин, убитых мужьями, Таир Керимли полагает, что это происходит из-за вопросов чести.
      «Одна из главных причин заключается в том, что некоторые дамы, прикрываясь гендерным равенством, создают образ сильной женщины и не считают мужей главой семьи, а некоторые и вовсе идут по плохому пути. То есть зачастую убийства женщин происходят из-за вопросов чести», - сказал он.
      Депутат призвал стремиться к построению чистого общества, чтобы никому даже в голову не приходило сворачивать на плохой путь.
      «В советское время тоже были случаи убийства женщин мужьями на почве ревности. В любом случае я не поддерживаю идею применения психологического анализа перед браком на законодательном уровне. Это будет своего рода унижением для пары: как будто мы проверяем, в своем ли они уме», - заключил Т.Керимли.
      https://media.az/society/deputat-nekotoryh-zhenshin-ubivayut-za-to-chto-oni-ne-schitayut-muzhej-glavoj-semi
        • Milli
        • Upvote
        • Like
      • 54 replies
    • В районе метро Гара Гараева продаётся объект под новостройкой
      В Низаминском районе,около станции метро Г.Гараева, под новостройкой на 1-м этаже (18/1) продается объект общей площадью 65 кв.м. Очень интенсивный пешеходный и автомобильный трафик. Имеются все условия, развитая инфраструктура, паркинг и т.д. Все документы в порядке, купчая на нежилое помещение.Оплата 1%.   Цена 550000  манат     0552522225
      • 0 replies
    • Можно ли использовать пенсионные накопления до выхода на пенсию?
      Пенсионный возраст в Азербайджане является предметом многочисленных дискуссий.
      Для мужчин он составляет 65 лет, для женщин – 63,5 года. Возрастной предел для женщин увеличивается на шесть месяцев каждый год, начиная с 1 июля 2017 года. В 2027-м возраст выхода на пенсию для мужчин и женщин будет одинаковым - 65 лет.
      Как долго гражданин может прожить после выхода на пенсию - никто не знает. Таким образом, накопленный за годы работы пенсионный капитал можно будет получать в лучшем случае 10-15 лет.
      Почему мы не можем использовать накопления раньше, чем выйдем на пенсию? Обязательно ли нам ждать 65 лет, чтобы воспользоваться своим правом?
      Подробнее об этом - в сюжете İTV:
      https://media.az/society/mozhno-li-ispolzovat-pensionnye-nakopleniya-do-vyhoda-na-pensiyu
        • Like
      • 54 replies
    • AstraZeneca признала, что ее вакцина от COVID-19 может спровоцировать тромбоз
      Компания AstraZeneca признала, что ее вакцина против COVID-19 может вызвать редкое, но смертельное нарушение свертываемости крови.
      Фармацевтический гигант уже столкнулся с огромным количеством исков, поданных близкими тех, кто получил серьезные заболевания или умер в результате инъекции, сообщает Daily Mail.
      Отмечается, что юристы, представляющие десятки коллективных исков, говорят, что стоимость некоторых дел их клиентов может достигать 25 миллионов долларов (42,5 млн манатов), и настаивают на том, что вакцина фармацевтической фирмы является дефектным продуктом.
        Подчеркивается, что AstraZeneca в феврале признала, что ее вакцина может в очень редких случаях провоцировать состояние, называемое тромбозом с синдромом тромбоцитопении или TTS. Он может вызвать у пациентов образование тромбов, а также низкое количество тромбоцитов, что в некоторых случаях серьезно навредило тем, кто воспользовался вакциной, или даже привело к летальному исходу.
      Потенциальное осложнение было указано в качестве возможного побочного эффекта с момента выпуска вакцины, но признание AstraZeneca в феврале стало первым случаем, когда фармацевтический гигант сделал это в суде, сообщает Telegraph.

• Like
      • 452 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...