Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Isa Peyğəmbər Ve Məhəmməd Peyğəmbər

Recommended Posts

men fergli cehetlerden deyim

Isa terki-dunyalig idi... azad idi.. ailden, dovletden, cemiyyet gaygilarindan azad

Mehemmedin terki-dunyaligi uzun chekmedi... aile, dovlet gaygilarindan azad deyildi, peygemberlikle yanashi dovlet xadimi, siyasetchi, toplum baschisi olmag arzusunda idi

Isa valideynlere evlad olmadi, aileye saygisi az idi. Allaha evlad oldu

Mehemmed ata-ana istisi duymasa da valideyne saygili olmagi nesiyyet etmisdi. Allaha gul oldu..

Isa gadinlari "platonik" mehebbetle sevirdi ( sanki onlara enerji verirdi)

Mehemmed gadinlari boyuk sehvetle sevirdi ( sanki onlardan enerji alardi)

[quote name='Garatel' timestamp='1297337884' post='8314877']

Isa terki-dunyalig idi... azad idi.. ailden, dovletden, cemiyyet gaygilarindan azad

Mehemmedin terki-dunyaligi uzun chekmedi... aile, dovlet gaygilarindan azad deyildi, peygemberlikle yanashi dovlet xadimi, siyasetchi, toplum baschisi olmag arzusunda idi

Mehemmed ata-ana istisi duymasa da valideyne saygili olmagi nesiyyet etmisdi. Allaha gul oldu..

[/quote]

İsa (a) validi yoxdu, validəsi vardı və onu sevərdi... O Allahın elçisi idi... Allahı hər cür şirkdən və övladdan tənzih etmək üçün göndərilmişdi...

İsa aleyhissəlam da cəmiyyət adamı idid və cəmiyyət üçün göndərilmişdi:

İsa dedi: “Həqiqətən də, [b]mən Allahın quluyam[/b]! O mənə Kitab verdi və məni peyğəmbər etdi.... Harada oluramsa olum, məni mübarək etdi və nə qədər ki sağam, [b]mənə namaz qılıb zəkat verməyi əmr etdi.[/b]
Həm də [b](məni) [b]anama qarşı qayğıkeş [/b](etdi); məni lovğa və bədbəxt etmədi.[/b] (Məryəm surəsi)

[b]“Həqiqətən də, mən Allahın quluyam! O mənə Kitab verdi və məni peyğəmbər etdi. Harada oluramsa olum, məni mübarək etdi və nə qədər ki sağam, mənə namaz qılıb zəkat verməyi əmr etdi. Həm də (məni) anama qarşı qayğıkeş (etdi); məni lovğa və bədbəxt etmədi.[/b] (Məryəm 30-33)

Bu ayələr nə deyir?:

1) İsa Allahın qulu idi

2) ailəsinə bağlı idi, anasını sevərdi

3) Tərki dünya deyildi... həm ibadət edərdi, həm də işləyib qazanıb zəkat verərdi...

[quote name='Mufti' timestamp='1297688950' post='8346365']
İsa (a) validi yoxdu, validəsi vardı və onu sevərdi...
İsa dedi: Həm də [b](məni) [b]anama qarşı qayğıkeş [/b](etdi); məni lovğa və bədbəxt etmədi.[/b] (Məryəm surəsi)
[/quote]

Isa anasini nece sevirdi? belke misal getiresiz?

Anasina garsi saygisiz, merhemetsiz ve hissiyatsiz oldugu Incilden bellidir

[quote name='Garatel' timestamp='1297717863' post='8349793']
Isa anasini nece sevirdi? belke misal getiresiz?

Anasina garsi saygisiz, merhemetsiz ve hissiyatsiz oldugu Incilden bellidir
[/quote]

Mənim inancıma görə Bu günki incil təhrif olunmuş bir kitabdır və İsa (ə)-ın həyatına və dünya görüşünə qaynaq təşkil edə bilməz...

mənə görə Quran ən son ilahi məsaj və ən səhih kitabdır və İsa (ə) haqqında onun verdiyi bilgi ən mötəbərdir. Bu mənim imanımdır (yəni xristian dostlarımız düz başa düşsünlər).

Ancaq incildə belə bir fakt varsa maraqlıdır... bu bir daha yuxarıdakı Quran ayəsinin hansı boşluğu doldurduğunu göstərəcək,

Peyğəmbərlik ilahi bir müəssisədir...

Bütün peyğəmbərlər toplum üçün bir modeldir... Anasına sayğısız birisi necə insanlara sayğını və sevgini öyrədə bilər, ki dinin kökündə sayğı və sevgi var...

İsa peyğəmbər kimdir o ???
O atasız doğulmayıb və allahın da oğlu deyil. Allah heç bir vaxt öz qanunlarını pozmaz.Xristianlar buna inanmaqla günah işlədi5rlər. o sadəcə bir nağıl personajıdır.O qeybə çəkilməyib öləndən sonra adi insan kimi Eruselimdə basdırılıb.Qadınla eşqbazlığı xoşlayıb.Mariya Maqdalinə ilə intim münasibətdə olub.

ALLAHIN NƏYİNƏ LAZIM İDİ Kİ,UŞAQ ƏKSİN.BUNA EHTİYAC YOX İDİ.BÜTÜN DİNLƏR ALLAH HAQQINDA BİR CÜR FİKİR SÖYLƏYİR.BU GÜNAHDIR. DİNLƏRİN HEÇ BİRİ ALLAH HAQQINDA DÜZGÜN MƏLUMAT VERMİR.ƏVVƏL AXIR HƏQİQƏT AÇILAR DARVİN KİMİ.ƏSİLL ALLAH HAQQINDA HƏLƏ HEÇ KİM BİLMİR.BİLİNSƏYDİ BU QƏDƏR SAYDA DİNLƏR VƏ MƏSHƏBLƏR OLMAZDI.................

[color="#FF0000"]Caps-Lokdan istifadə 10%[/color]

[quote name='Garatel' timestamp='1297768928' post='8353556']
Isa da Mehemmed de ushagligda yalnızidıler. Diğer ushaglardan uzag durmagi isteyerdiler.

Lakin sonralar chox nufuzlu gadinlara rast gelirler - bashlarina ta'le gushu gonur...
[/quote]

Mehemmed peygemberin heyat yoluna nezer salaq... Hatice ile evleninceye qeder yalnız bir hayat sürurdü.

Ereb yarımadasının en zengin ve en güçlü qadını ona evlenmek teklifi verir. Bele bir teklifi eşıden Mehemmed evvelce duruxur lakin sonra teklifi tereddütsüz gebul edir:

Teklifi getiren Hz. Hatice'nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında şu konuşma geçti:

"Ey Muhammed, seni evlenmekten alıkoyan şey nedir?"
"Elimde evlenecek kadar param yok."
"Eğer bu temîn edilse ve sen, mala, güzelliğe, şeref ve denkliğe dâvet edilsen icâbet eder misin?"
"Kimdir bu?"
"Hüveylid in kızı Hatice."
"Ama, bu nasıl olabilir?"
"Orasını ben bilirim."
"O halde, ben de kabul ediyorum."

İslam dininin ortaya çıxmasında Haticenin rolü sanıldığından daha da boyüktür...

Haticenin Mehemmede olan te'siri danilmazdi... Hatice olmasaydı, belke de İslam da olmayacaqdi..

Hz. Xədicə...

qadın sədaqətinin, itaətinin tarixdə gəlmiş-keçmiş ən böyük abidəsi...

Rəsulullahdan sonra ilk müsəlman...

Rəsulullah onun vəfatından illər keçdikdən sonra belə həmişə onu xatırlar və "Hamı məni inkar və rəddə etdiyi zaman o mənə inandı və təsdiqlədi deyərdi"

[quote name='Mufti' timestamp='1297951642' post='8373082']
Hz. Xədicə...

qadın sədaqətinin, itaətinin tarixdə gəlmiş-keçmiş ən böyük abidəsi...

Rəsulullahdan sonra ilk müsəlman...

Rəsulullah onun vəfatından illər keçdikdən sonra belə həmişə onu xatırlar və "Hamı məni inkar və rəddə etdiyi zaman o mənə inandı və təsdiqlədi deyərdi"
[/quote]

Mehemmed Hatice ile evlendikden sonra bir gun bele chalıshmadı... Evlendiklerinden sonra Haticenin ishi getgede pisleshdi, eve chorek getiren de Hatice, ishaglara baxan da hatice.. Mehemmed de haticenin gozunde bir ushag idi... Mehemmedin ishi-gucu o idi ki, magarasina gederdi, erzagi, yemeyi bitdiyinde eve gelerdi ve tekrar magaraya donerdi...

Hatice de evde oturub 10 ushaga baxardi.. amma hech bir zaman shikayet etmezdi..

Hatice atasinin bir qizi idi... Atasi Huveylid en chox Haticeni isteyerdi, ticaret ishlerini onunla birge aparardi.. Huveylid Haticeye ne geder bagli olmushdursa, Hatice de kasib ve ozunden chox kichik Mehemmede bir o geder baglandi...

Rasûlullah (s.a.v.) Hatice'den bahsetmişti.

Babası Hatice'yi Efen­dimizle evlendirmek istemiyormuş. Hatice yiyecek içecek şeyler ha­zırlayıp babasını ve Kureyş'ten bir gurup insanı davet etmişti. Yiyip tâ sarhoş olana kadar içtiler.

O zaman Hatice babasına "Muhammed beni istiyor beni onunla evlendir" dedi. O da onunla (s.a.v.)in evlen­mesini kabul etti. Hatice de ona safran kokusu sürüp âdetleri üzeri­ne ona elbise giydirdi. Babası ayılınca kendi üstündekilere baktıki güzel koku sürülüp bitmiş. Bunun üzerine bana ne oluyor?? dedi.

Hz. Hatice de:
Beni Muhammed'le evlendirdin, cevabını verdi.

O da "Ben seni Ebû Talibin yetimiyle evlendirdim ha! Ömrüme yemin olsunki hayır!" dedi.

Haticede "Utanmıyormusun! sen benimle birlikte kendini sarhoş olmakla Kureyşin önünde akılsızmı yapmak istiyorsun," diye itiraz ederek sonunda buna babasını razı etti

Müsned 1/213-214

[quote name='Garatel' timestamp='1297965008' post='8374505']
Rasûlullah (s.a.v.) Hatice'den bahsetmişti.

Babası Hatice'yi Efen­dimizle evlendirmek istemiyormuş. Hatice yiyecek içecek şeyler ha­zırlayıp babasını ve Kureyş'ten bir gurup insanı davet etmişti. Yiyip tâ sarhoş olana kadar içtiler.

O zaman Hatice babasına "Muhammed beni istiyor beni onunla evlendir" dedi. O da onunla (s.a.v.)in evlen­mesini kabul etti. Hatice de ona safran kokusu sürüp âdetleri üzeri­ne ona elbise giydirdi. Babası ayılınca kendi üstündekilere baktıki güzel koku sürülüp bitmiş. Bunun üzerine bana ne oluyor?? dedi.

Hz. Hatice de:
Beni Muhammed'le evlendirdin, cevabını verdi.

O da "Ben seni Ebû Talibin yetimiyle evlendirdim ha! Ömrüme yemin olsunki hayır!" dedi.

Haticede "Utanmıyormusun! sen benimle birlikte kendini sarhoş olmakla Kureyşin önünde akılsızmı yapmak istiyorsun," diye itiraz ederek sonunda buna babasını razı etti

Müsned 1/213-214
[/quote]

Demek ki Haticenin atasi ichki ichen imish. Hatice de atasinin alkola olan zeifliyinden istifade edib onu yola getirir, Mehemmede ere getmek raziligini alir....

Mehemmed - Hatice evliliyi dogrudan ideal idi - bir terefden ozune vurgun, ozune gapanan Mehmmed, o biri terefden bashgasinin gaygisini chekmekden, bashgasini xoshbext etmekden zovg alan Hatice..

burda ata misali lap yerine dusher - tencere yuvarlanib gapagini tapar.. :)

[quote name='Garatel' timestamp='1297328357' post='8313082']
Iki din iki Peygember - onlari birleshdiren ve ferglendiren nogteler hansilardi?
[/quote]
İki din sözünü iştədirsinizsə qeyd eləməlisiz ki İsa Məsih xristianlar üçün Rəbb və Tanrıdır, Peyğəmbər yox.

[quote name='Garatel' timestamp='1297337884' post='8314877']

Isa gadinlari "platonik" mehebbetle sevirdi ( sanki onlara enerji verirdi)

Mehemmed gadinlari boyuk sehvetle sevirdi ( sanki onlardan enerji alardi)
[/quote]
Düz deyirsiniz, Muhəmməd qətiyyəm tərki-dünyalıq deyildi. Markiz De Sad belə ona həsəd apara bilərdi. Bir tərəfdən də, niyə tərki dünyalıq olmalı idi ki? bacardığı kimi yaşadı, istədiyini də elədi, bacaran etsin.

[quote name='advokatjamal' timestamp='1297860987' post='8363081']
İsa peyğəmbər kimdir o ???
O atasız doğulmayıb və allahın da oğlu deyil. Allah heç bir vaxt öz qanunlarını pozmaz.Xristianlar buna inanmaqla günah işlədi5rlər. o sadəcə bir nağıl personajıdır.O qeybə çəkilməyib öləndən sonra adi insan kimi Eruselimdə basdırılıb.Qadınla eşqbazlığı xoşlayıb.Mariya Maqdalinə ilə intim münasibətdə olub.
[/quote]
Eger dinlerin hamisi onun atasiz dogulmasini ve Meryemin bakire olmasini deyirse, Siz neye esaslanib bu qerara gelmisiz, bilmek olar?

[quote name='Lezgin_Lezgin' timestamp='1298290225' post='8402521']
2 DIN????????? Hansi dinlerdir o ele??? Isa (as) da muselman idi. Deveti de Islama idi.
[/quote]

Isa (as) namaz gilirdi? o, hansi cehetlere gore muselman sayilir?

Isa ve Muhammed evvelce Allaha ne geder mezlum bir gul olmush idilersede, sonradan ikisi de "Allahım, Men Ne Qeder Mükemmelem" deye bir terz tutmushdular...

Lap sonda ölüm ayaginda yene de chox mezlum, günaha batmish, Allahdan feryadla aman istemishler kimi gorünürler...

[quote name='Garatel' timestamp='1298356013' post='8407764']
Isa (as) namaz gilirdi? o, hansi cehetlere gore muselman sayilir?
[/quote]
Garatel bacim, siz awiqlarin menasiz deyiwmelerindense Quran oxusaydiniz hem dunyaniz, hem de axiretinzi u4un faydali olardi [b]ELBETTE QILIRDI..Butun Peyqamberler namaz qiliblar ve hamisi da muselman olublar. [/b] Quran oxuyun da ne olar...buyurun:

[b]Ey Məryəm![/b] Rəbbinə itaət et, səcdə qıl və [b]rükuya gedənlərlə birlikdə rükuya get![/b]” [b]3/43[/b]

[b](Zəkəriyya) mehrabda (ibadətgahda) ayaq üstə durub namaz qılarkən [/b]mələklər ona müraciət edib dedilər: “Allah sənə Özü tərəfindən gələn kəlməni[b] [/b](İsanı) təsdiq edən, (tayfasını) ağa, nəfsinə hakim və əməlisalehlər zümrəsindən bir [b]peyğəmbər olacaq Yəhyanın (dünyaya gələcəyi) xəbərini müjdə verir”[/b].[b] 3/39[/b][b]
[/b]

Bir zaman [b]Biz İsrail oğul-ları ilə:[/b] “Allahdan qeyrisinə ibadət etməyəcək, valideynlərə, qohum-əqrəbaya, yetimlərə və kasıblara xeyirxahlıq edəcək, insanlara xoş söz deyəcək, [b]namaz qılacaq [/b]və zəkat verəcəksiniz!”– (deyə) əhd bağladıq. [b]Sonra az bir qisminiz istisna olmaqla, (haqdan) üz çevirib döndünüz. 2/83[/b]

Biz evi (Kəbəni) insanlar üçün ziyarət və əmin-amanlıq yeri etdik. “İbrahimin dayandığı yeri namazgah edin!” [b]Biz İbrahimə və İsmailə:[/b] “[b]Evimi[/b] təvaf edənlər, etikafa girənlər, [b]rüku və səcdə edənlər üçün təmizləyin!”[/b]– dedik.[b] 2/125[/b][b]
[/b]

[b]Biz Musaya [/b]və onun qardaşına: “Camaatınız üçün Misirdə evlər tikin, [b]evlərinizi namazgah edin və namaz qılın.[/b] Möminləri müjdələ!”(– deyə) vəhy etdik. [b]10/87[/b]

Onlar dedilər: “[b]Ey Şueyb! [/b]Atalarımızın ibadət etdikləri (tanrılardan), yaxud mallarımızı istədiyimiz kimi istifadə etməkdən vaz keçməyimizi sənə [b]namazınmı əmr edir?[/b] Doğrudan da, sən yumşaq xasiyyətlisən, ağıllısan”. [b]11/87[/b][b]
[/b]

[b]Ibrahim peyqamberin duasina baxin Garatel bacim:
[/b]

[b]Bir zaman İbrahim demişdi: [/b]“Ey Rəbbim! Bu şəhəri əmin-amanlıq (yurdu) et. Məni və oğullarımı bütlərə tapınmaqdan uzaqlaşdır.Ey Rəbbim![b] Məni də, nəslimdən olanları da namaz qılan et! Ey Rəbbimiz! [/b]Duamı qəbul elə! [b]14/35-40
[/b]

[b]
[/b]

[b]
[/b]

Salam Aleykum. Doğrudur Qardaşlar layiqli cavab verməyə çalışmışlar. Amma İsa deyilən Allahın PeyğəmbəridirAdi yoldan keçən adam deyil.HZ İsa əleyissalam. Muhammed sallalahu aleyhi ve sellemde insanların ən üstünüdür. Bir peyğəmbər haqqında,səhabə haqqında insan Allahdan qorxmadan təhrif olunmuş nədənsə oxuyaraq necə danışa bilir,iftira ata bilir başa düşmürəm. Allah hidayət versin. İnsan dindən belə çıxar bu hörmətsizliyinə görə

• 1 year later...

[quote name='advokatjamal' timestamp='1297861511' post='8363192']
ALLAHIN NƏYİNƏ LAZIM İDİ Kİ,UŞAQ ƏKSİN.BUNA EHTİYAC YOX İDİ.BÜTÜN DİNLƏR ALLAH HAQQINDA BİR CÜR FİKİR SÖYLƏYİR.BU GÜNAHDIR. DİNLƏRİN HEÇ BİRİ ALLAH HAQQINDA DÜZGÜN MƏLUMAT VERMİR.ƏVVƏL AXIR HƏQİQƏT AÇILAR DARVİN KİMİ.ƏSİLL ALLAH HAQQINDA HƏLƏ HEÇ KİM BİLMİR.BİLİNSƏYDİ BU QƏDƏR SAYDA DİNLƏR VƏ MƏSHƏBLƏR OLMAZDI.................

[color=#FF0000]Caps-Lokdan istifadə 10%[/color]
[/quote]
Səhifiniz var cənab. Allah İsanın həyatını bakirə Məryəmin bətninə kÖÇÜrÜb. Nə ÜÇÜn? Sualınıza geniş və ətraflı cavab verəcəyəm.

İsa da, Məhəmməd (s.ə.s.) də peyğəmbərlərdir, fərqli həyat yollarına rəğmənhər ikisi eyni şeyləri təbliğ ediblər-Allaha şərik qoşmamağı, Allaha ibadəti.itaəti.İsa tanrı deyil, anası da tanrı deyil, tanrının oğlu da deyil.İsa sadəcə peyğəmbərdir.Peyğəmbərlərə iman vacibdir

Bu imanın altı əsasından biridir. Onsuz bəndənin imanı doğru olmaz.

Peyğəmbərlərə iman: Qəti etiqad etmək ki, Allah Öz risaləsini çatdırmaq üçün rəsullar seçmişdir. Onlara tabe olan hidayət olar, asi olan isə yolunu azar. Onlar Allahın nazil etdiyini tam layiqincə insanlara çatdırıb və əmanəti yerinə yetiriblər. ümmətə xeyirli olan şeyləri nəsihət, Allah yolunda layiqincə cihad ediblər və insanlara hüccət qaldırıblar. Onlara verilən risalələrdən nə bir şey azaldıb-əksiltməyib, nə də bir şey gizlətməyiblər. Allahın bizə adını çəkdiyi və adını çəkmədiyi peyğəmbərlərə iman edirik. Hər bir peyğəmbər Özündən sonra gələn peyğəmbərlə insanları müjdələyir, sonra gələn isə Özündən Öncəkini təsdiqləyir. Allah təalə buyurur: “(Ey mÖminlər! Yəhudi və xaçpərəstlərin sizi Öz dinlərinə dəvət etmələrinə cavab olaraq) belə deyin: Biz Allaha, bizə nazil olan Qurana, İbrahimə, İsmailə, İshaqa, Yəquba və onun Övladına (əl-əsbat) gÖndərilənlərə, Musaya və İsaya verilənlərə Rəbbi tərəfindən bütün Peyğəmbərlərə verilən şeylərə (mÖcüzələrə) inanmışıq. Onların heç birini digərindən ayırmırıq. Biz ancaq Allaha boyun əyən müsəlmanlarıq” (əl-Bəqərə/136).

Kim peyğəmbəri yalançı sayarsa, artıq onu təsdiq edən Allahı yalançı saymış, peyğəmbərə asi olan isə ona itaət etməyi əmr edən Allaha asi olmuş olar. Allah təalə buyurur: “Allahı və peyğəmbərlərini inkar edənlər, Allahı peyğəmbərlərindən ayırmaq istəyənlər. Biz peyğəmbərlərdən bəzisinə inanır, bəzilərinə isə inanmırıq,-deyənlər və bunun (iman ilə küfr) arasında bir yol (məzhəB) tapmaq istəyənlər. Bütün bunlar, həqiqətən, kafirdirlər. Biz (axirətdə) kafirlərdən Ötrü rüsvayedici əzab hazırlamışıq!” (ən-Nisa/150-151).

2) Peyğəmbərliyin həqiqəti:

Peyğəmbərlik: Xaliqin şəriətini çatdırmaq üçün Xaliq ilə məxluq arasında vasitədir. Allah onun üçün xəlqindən istədiyini seçər və onu bəndələrindən istədiyinə verər. Bu ixtiyarda Allah sübhənəhudan başqa bir ixtiyar sahibi olmaz. Allah təalə buyurur: “Allah mələklərdən də elçilər seçər, insanlardan da. Həqiqətən, Allah (hər şeyi) eşidən və gÖrəndir!” (əl-Həcc/75).

Peyğəmbərlik Allah tərəfindən verilir. O, nə qazanılmır, nə itaətin və ibadətin çoxluğu ilə əldə olunmur, nə də peyğəmbərin ixtiyarı və istəyi ilə gəlmir. O, yalnız Allah tərəfindən bir seçim və ixtiyardır. Allah təalə buyurur: “Allah istədiyi kimsəni Özünə (peyğəmbər) seçər və tÖvbə edib Ona tərəf qayıdan kəsi də doğru yola yÖnəldər!” (əş-Şura/13).

3) Peyğəmbərləri gÖndərməkdə hikmət:

Peyğəmbərləri gÖndərməyin hikməti bunlardır:

Birinci: Bəndələri, qulların ibadətindən, onların Rəbbinin ibadətinə və məxluqa qul kimi ibadətdən, onların Rəbbinin azad ibadətinə çıxartmaq. Allah təalə buyurur: “Səni də (ya Məhəmməd) aləmlərə (bütün insanlara və cinlərə) ancaq bir rəhmət olaraq gÖndərdik” (əl-Ənbiya/107).

İkinci: Allahın bu xəlqi xəlq etməyinin qayəsini insanlara tanıtmaq. Bu da, Allaha olan ibadət və tÖvhididir ki, onu Allahın Öz xəlqi arasından seçib, digər məxluqatdan üstün etdiyi peyğəmbərlərin vasitəsi olmadan bilmək mümkün deyil. Allah təalə buyurur: “Biz hər ümmətə: Allaha ibadət edin, Tağutdan çəkinin! - deyə peyğəmbər gÖndərmişdik” (ən-Nəhl/36).

üçüncü: Peyğəmbərləri gÖndərməklə xəlqin üzərində hüccət qaldırmaq. Allah təalə buyurur: “Biz peyğəmbərləri (mÖminlərə) müjdə gətirən və (kafirləri) əzabla qorxudan kimi gÖndərdik ki, daha insanlar üçün peyğəmbərlərdən sonra Allaha qarşı bir bəhanə yeri qalmasın. Allah yenilməz qüvvət və hikmət sahibidir!” (ən-Nisa/165).

DÖrdüncü: İnsanların ağıl ilə dərk edə bilmədikləri bəzi qeybi məsələləri: Allahın ad və sifətləri, mələkləri, axirət gününü və s-ni onlara çatdırmaq.

Beşinci: Peyğəmbərlərin Allahın onlara verdiyi mükəmməl əxlaq, şübhə və şəhvətlərdən məsum etməsi ilə, gÖzəl Örnək olmalarıdır. Allah təalə buyurur: “Onlar (adları çəkilən peyğəmbərlər) Allahın doğru yola yÖnəltdiyi şəxslərdir. Sən də onların haqq yolunu tutub get” (əl-Ənam/90).

Allah təalə buyurur: “(Ey mÖminlər!) And olsun ki, onlar sizin üçün, gÖzəl Örnəkdir” (əl-Mumtəhinə/6).

Altıncı: Nəfsləri islah etmək, təmizləmək, pak etmək və ona zərər verəcək şeylərdən qorumaq. Allah təalə buyurur: “(Əksəriyyəti yazıb oxumaq bilməyən) ümmi ərəblərə Özlərindən peyğəmbər gÖndərən Odur. Bu Peyğəmbər onlara Allahın ayələrini oxuyar, onları (günahlardan, şirk və küfr çirkabından) təmizləyər, onlara kitabı və hikməti (Quranı və şəriəti) Öyrədər” (əl-Cümə/2).

Peyğəmbər ona Allahın salavatı və salamı olsun belə buyurmuşdur: "Mən ən gÖzəl əxlaqları tamamlamaq üçün gÖndərilmişəm" (Əhməd və Hakim rəvayət etmişlər).

4) Peyğəmbərlərin vəzifələri:

Peyğəmbərlərin gÖzəl vəzifələri vardır, bunlardan:

a. Şəriəti təbliğ etmək və insanları Allahdan başqasını tərk edib yalnız Ona ibadət etməyə çağırmaq. Allah təalə buyurur: “O peyğəmbərlər ki Allahın hÖkmlərini (onlara verdiyi risaləti) təbliğ edər, (risaləti tərk etməkdə) Ondan çəkinər və Allahdan başqa heç kəsdən qorxmazlar. Allah Özü haqq-hesab çəkməyə kifayətdir” (əl-Əhzab/39).

b. Dində nazil olanları bəyan etmək: Bu haqda Allah təalə buyurur: “Biz onları (peyğəmbərliklərinin doğru olduğunu sübut edən) aşkar mÖcüzələr və kitablarla gÖndərdik. Sənə də Quranı nazil etdik ki, insanlara onlara gÖndəriləni (hÖkmləri, halal-haramı) izah edəsən və bəlkə, onlar da düşünüb dərk edələr!” (ən-Nəhl/44).

c. ümməti xeyrə yÖnəltmək, şərdən çəkindirmək, savab ilə müjdələmək və cəza ilə qorxutmaq. Allah təalə buyurur: “Biz peyğəmbərləri (mÖminlərə) müjdə gətirən və (kafirləri) əzabla qorxudan kimi gÖndərdik” (ən-Nisa/165).

d. İnsanlara sÖzdə və əməldə pak Örnək və gÖzəl nümunə olmaqla, onları islah etmək.

e. Bəndələrin arasında Allahın şəriətini ucaltmaq və tətbiq etmək.

f. Qiyamət günü Peyğəmbərlərin dini Öz ümmətlərinə açıq-aşkar çatdırmalarına şahidlik etmələri. Allah təalə buyurur: “(Ya Məhəmməd!) Hər ümmətdən (peyğəmbərini) bir şahid gətirəcəyimiz və səni də onlara şahid təyin edəcəyimiz zaman (kafirlərin halı) nə cür olacaq?” (ən-Nisa/41).

5) İslam bütün peyğəmbərlərin dinidir:

İslam bütün peyğəmbərlərin və rəsulların dinidir. Bu haqda Allah təalə buyurur: “Allah yanında (haqq olan) din, əlbəttə, islamdır” (Ali-İmran/19).

Peyğəmbərlərin hamısı Allahdan başqasına olan ibadəti tərk etməyə və tək Allaha ibadətə çağırırlar. Şəriətləri və hÖkmləri müxtəlif olsa da onların hamısı bir əsasda, tÖvhiddə müttəfiqdirlər. Peyğəmbər ona Allahın salavatı və salamı olsun demişdir: "Peyğəmbərlər bir atanın Övladlarıdırlar" (Buxari rəvayət etmişdir).

6) Peyğəbərlər bəşərdirlər və onlar qeybi bilmirlər:

Qeyb elmi peyğəmbərlərin sifətlərindən deyil, ilahi xüsusiyyətlərdəndir. çünki, peyğəmbərlər də başqaları kimi bəşərdirlər. Onlar da yeyər, içər, evlənər, yatar, xəstələnər və yorularlar. Bu haqda Allah təalə belə buyurur: “(Ya Məhəmməd!) Səndən əvvəl gÖndərdiyimiz peyğəmbərlər də, şübhəsiz ki, yemək yeyər, (ruzi qazanmaq üçün) bazarları gəzib dolaşardılar” (əl-Furqan/20).

Allah təalə buyurur: “(Ya Məhəmməd!) Biz səndən qabaq da peyğəmbərlər gÖndərdik, onlara zÖvcələr, Övladlar verdik” (ər-Rəəd/38).

İnsanlara baş verən kədər və sevinc onlara da baş verər. Sadəcə olaraq Allah onları dini təbliğ etmək üçün seçmişdir. Onlar qeybdən Allahın onlara bildirdiyindən başqa bir şey bilməzlər. Allah təalə buyurur: “Qeybi bilən ancaq Odur və Öz qeybini heç kəsə əyan etməz; Bəyənib seçdiyi peyğəmbərdən başqa! (qeybi nə bir mələk, nə də bir peyğəmbər bilər. Onun açarları ancaq Allahın əlindədir. Lakin Allah istədiyi bir peyğəmbərə bir mÖcüzə olaraq vəhy yolu ilə qeybdən bəzi xəbərlər bildirər). Allah onların Önündə və arxasında (mələklərdən ibarət) gÖzətçilər qoyar” (əl-Cinn/26-27).

7) Peyğəmbərlərin məsumluqları:

Allah təalə Öz risaləsi və onun təbliği üçün xəlqi və əxlaqı kamil, bÖyük günahlardan məsum və hər bir eyibdən uzaq olan ən üstün xəlqini seçmişdir ki, Onun vəhyini ümmətlərinə çatdırsınlar. İslam ümməti ittifaq etmişdir ki, onlar Allahın risaləsinin təbliğində verdikləri xəbərlərdə məsumdurlar. Allah təalə buyurur: “Ya Peyğəmbər! Rəbbin tərəfindən sənə endirilmiş olanı (Quranı) təbliğ et. Əgər (bunu) etməsən, Allahın risalətini (sənə həvalə etdiyi elçilik, peyğəmbərlik vəzifəsini) yerinə yetirmiş olmazsan. Allah səni insanlardan qoruyacaq” (əl-Maidə/67).

Allah təalə buyurur: “O peyğəmbərlər ki Allahın hÖkmlərini (onlara verdiyi risaləti) təbliğ edər, (risaləti tərk etməkdə) Ondan çəkinər və Allahdan başqa heç kəsdən qorxmazlar. Allah Özü haqq-hesab çəkməyə kifayətdir” (əl-Əhzab/39).

Allah təalə buyurur: “Peyğəmbərlərinin Öz Rəbbinin gÖndərdiklərini (nə cür) təbliğ etdiyini bilsin (bəlli etsin). Allah onlarda olanların hamısını (peyğəmbərlərin əhvalını və bütün əməllərini Öz elmi ilə) ehtiva etmişdir. O, hər şeyin sayını bilir!” (əl-Cinn/28).

Əgər onlar təbliğ ilə əlaqəsi olmayan kiçik bir günah edərlərsə, bu onlara bəyan edilər, onlar da dərhal Allaha tÖvbə edər və Ona qayıdarlar. Allah onları bağışlayar və bununla keçmiş məqamlarından da üstün məqama nail olarlar. çünki, Allah, peyğəmbərlərini kamil əxlaq, xeyir sifətlərlə fərqləndirmiş, onların qədrini və məqamını əksildən şeylərdən pak etmişdir.

8) Peyğəmbərlərin və rəsulların sayları və fəzilətliləri:

Sabit olmuşdur ki, rəsulların sayı üç yüz on beşdir. Bir hədisdə Peyğəmbərdən ona Allahın salavatı və salamı olsun rəsulların sayı haqda soruşularkən belə demişdir: "Sayca üç yüz on beşdirlər" (Hakim rəvayət etmişdir). Peyğəmbərlərin sayı isə bundan çoxdur. Onlardan bəzisini Allah bizə Öz kitabında xəbər vermiş, bəzisini isə xəbər verməmişdir. Allah Öz kitabında peyğəmbər və rəsullardan iyirmi beşinin adını çəkmişdir. Allah təalə buyurur: “Biz peyğəmbərlər gÖndərdik. Onların bəzisinin əhvalatını bundan əvvəl sənə danışdıq, bəzisinin əhvalatını isə sÖyləmədik” (ən-Nisa/164).

Allah təalə buyurur: “Bu, Bizim İbrahimə Öz tayfasına qarşı verdiyimiz dəlildir. Biz istədiyimiz şəxsi mərtəbə-mərtəbə yüksəldərik. Şubhəsiz ki, Rəbbin hikmət və elm sahibidir. Biz İshaqi və Yaqubu Ona əta etdik. Onların hər birini hidayətə (peyğəmbərliyə) çatdırdıq. Bundan əvvəl Nuhu və onun nəslindən olan Davudu, Süleymanı, Əyyubu, Yusifi, Musanı və Harunu da hidayətə qovuşdurmuşduq. Biz yaxşı iş gÖrənləri belə mükafatlandırırıq. Zəkəriyyanı, İsani, İlyasi da hidayətə çatdırdıq. Onların hamısı əməlisalehlərdən idi. Biz həmçinin İsmaili, Əlyəsəi, Yunusu və Lutu da hidayətə qovuşdurduq və onları (Özləri ilə bir dÖvrdə yaşayan bütün) insanlardan üstün etdik. Biz onların atalarından, nəsillərindən və qardaşlarından (bir qismini də) hidayətə çatdırdıq, onları seçdik və düz yola yÖnəltdik” (əl-Ənam/83-87).

Allah peyğəmbərləri biri-birindən üstün etmişdir və bu haqda Allah təalə buyurur: “Biz peyğəmbərlərin bəzisini digərlərindən üstün etdik” (əl-İsra/55).

Həmçinin Allah rəsulları biri-birindən üstün etmişdir. Allah təalə buyurur: “(Ya Məhəmməd!) Bu peyğəmbərlərin bəzisini digərindən üstün etdik” (əl-Bəqərə/253).

Rəsulların ən üstünü əzm (ulul-əzm) sahibləridir. Onlar Nuh, İbrahim, Musa, İsa və Peyğəmbərimiz Məhəmməddir - onlara Allahın salamı olsun. Allah təalə buyurur: “(Ya Məhəmməd!) Peyğəmbərlərdən əzm və səbat (şəriət) sahibləri olanların səbr etdiyi kimi, sən də (Allah yolunda çətinliklərə, əziyyətlərə) səbr et” (əl-Əhqaf/35).

Allah təalə buyurur: “(Ya Rəsulum!) xatırla ki, Biz bir zaman peyğəmbərlərdən əhd almışdıq: səndən də, Nuhdan da, İbrahimdən də, Musadan da, Məryəm oğlu İsadan da! Biz onlardan mÖhkəm bir əhd almışdıq” (əl-Əhzab/7).

Məhəmməd ona Allahın salavatı və salamı olsun rəsulların ən üstünü, peyğəmbərlərin sonuncusu, müttəqilərin imamı, adəm Övladının seyidi, bir yerə toplaşdıqda peyğəmbərlərin imamı və xatibi, qiyamət günü xəlqə şəfaətçidir. O, keçmiş və gələcəkdəkilərin qibtə etdikləri Məqami-məhmudun, həmd bayrağının, hovuzun, vəsilətin və fəzilətin sahibidir. Allah onu dininin ən üstün şəriəti ilə gÖndərmiş, ümmətini insanlara ən xeyirli ümmət etmişdir. Ona və ümmətinə, onları keçmişdəkilərdən fərqləndirən üstünlüklər və gÖzəlliklər vermişdir. Onlar yaradılışca sonuncu, qiyamət günü dirilişcə birinci ümmətdirlər.

Peyğəmbər ona Allahın salavatı və salamı olsun demişdir: "Peyğəmbərlərdən altı şeylə üstün olundum" (Müslüm rəvayət etmişdir). Başqa bir hədisdə isə belə buyurmuşdur: "Qiyamət günü mən adəm Övladının seyidiyəm. Həmd bayrağı mənim əlimdə olacaq və buna gÖrə fəxr etmirəm. O gün, Adəm və ondan sonrakı bütün peyğəmbərlər mənim bayrağım altında olacaqlar" (Əhməd və Tirmizi rəvayət etmişdir).

üstünlükcə Peyğəmbərdən ona Allahın salavatı və salamı olsun sonra gələnlərdən İbrahim Xəlilullahdır ona Allahın salamı olsun. İki Xəlil: Məhəmməd və İbrahim onlara Allahın salamı olsun əzm sahiblərinin ən üstünüdürlər. Onlardan sonra isə Nuh, Musa və İsadır.

9) Peyğəmbərlərin mÖcüzələri:

Allah təalə peyğəmbərlərini onlara Allahın salamı olsun əzəmətli ayətlər və aydın mÖcüzələrlə izzətləndirmişdir ki, insanlara hüccət olsun. Bu mÖcüzələrdən: Qurani kərim, ayın iki yerə bÖlünməsi, əsanın ilana dÖnməsi, palçıqdan quş düzəlməsi və s.

MÖcüzə, adətə müxalif olub sadiq peyğəmbərliyə dəlalət edir. Kəramət isə, sadiq peyğəmbərliyə şahidlik edənin sidqinə dəlalət edir. Allah təalə buyurur: “And olsun ki, Biz peyğəmbərlərimizi açıq-aşkar dəlillərlə (mÖcüzələrlə) gÖndərdik” (əl-Hədid/25).

Peyğəmbər ona Allahın salavatı və salamı olsun buyurmuşdur: "Peyğəmbərlərdən elə bir kimsə yoxdur ki, bəşərin iman gətirəcəyi kimi mÖcüzələr verilməsin. Mənə verilən mÖcüzə Allahın vəhyidir. İstərdim ki, qiyamət günü onların ən çox itaət ediləni olum" (Buxari və Müslüm rəvayət ediblər).

10) Peyğəmbərimiz Məhəmmədin ona Allahın salavatı və salamı olsun peyğəmbərliyinə iman:

Məhəmmədin ona Allahın salavatı və salamı olsun peyğəmbərliyinə iman gətirmək imanın ən əzəmətli əsaslarındandır. Ona iman gətirmədən iman hasil olmaz. Allah təalə buyurur: “Hər kəs Allaha və Onun Peyğəmbərinə iman gətirməsə, (bilsin ki,) Biz kafirlər üçün cəhənnəm odu hazırlamışıq!” (əl-Fəth/13).

[quote name='devotion' timestamp='1339441115' post='12771746']
Onlari birleshdiren Allah terefinden gonderilmesi idi.Ferqlendiren ise Mehemmed Allahin tekliyini subut edirdi,Isa ise Allaha mehebbetin ilkin addimlarini basha salirdi.
[/quote]
İsa Məsih yalnız Allaha məhəbbətin ilkin addımları haqqda danışmırdı. Siz "Məsih"-sözünün mənasının nə demək olduğunu bilirsinizmi? Əgər yox o zaman "İsa Məsih bəşəriyyətə xilas gətirəcək"-bölməyə nəzər yetirin.

[quote name='Eester' timestamp='1339398337' post='12762927']
Səhifiniz var cənab. Allah İsanın həyatını bakirə Məryəmin bətninə kÖÇÜrÜb. Nə ÜÇÜn? Sualınıza geniş və ətraflı cavab verəcəyəm.
[/quote]
kocurende yaninda olmusuz deyesen[img]http://img.dispute.az//public/style_emoticons/default/hah.gif[/img]
besdirin de bu nagillari danisdiz

[quote name='mister ali' timestamp='1339512645' post='12781274']
kocurende yaninda olmusuz deyesen[img]http://img.dispute.az//public/style_emoticons/default/hah.gif[/img]
besdirin de bu nagillari danisdiz
[/quote]
Xeyir yanında olmamışam amma sizdən fərqli olaraq peyğəmbərlərin qədimdən indiyədək qalmış kitablarını oxuyuram. Əgər yazsanız ki,buna inanmırsınız o zaman soruşacağam sizdən bəs tarixi faktlara necə inanırsız. Peyğəmbərlərin yazıları da tarixi faktdır özüdə əgər onu Allah özü qoruyursa.
Nağıllara gəldikdə isə siyasətçilərin yer üzündə sülh-əminamanlıq yaradacağı vədlər kimi nağıllara inanırsın Amma heç vaxt yalan danışmayan Allahın sülh yaradacağına isə yox.

[quote name='Eester' timestamp='1339521435' post='12782485']
Xeyir yanında olmamışam amma sizdən fərqli olaraq peyğəmbərlərin qədimdən indiyədək qalmış kitablarını oxuyuram. Əgər yazsanız ki,buna inanmırsınız o zaman soruşacağam sizdən bəs tarixi faktlara necə inanırsız. Peyğəmbərlərin yazıları da tarixi faktdır özüdə əgər onu Allah özü qoruyursa.
Nağıllara gəldikdə isə siyasətçilərin yer üzündə sülh-əminamanlıq yaradacağı vədlər kimi nağıllara inanırsın Amma heç vaxt yalan danışmayan Allahın sülh yaradacağına isə yox.
[/quote]
hec olmasa tarixde bele gulunc seyler deyilmir.ne bilim hansisa peygember esani tulladi foks gosterdi,ya dagi parcaladi,ya da ufurduler kiminse uzune hamile oldu..

[quote name='Eester' timestamp='1339473569' post='12773407']
İsa Məsih yalnız Allaha məhəbbətin ilkin addımları haqqda danışmırdı. Siz "Məsih"-sözünün mənasının nə demək olduğunu bilirsinizmi? Əgər yox o zaman "İsa Məsih bəşəriyyətə xilas gətirəcək"-bölməyə nəzər yetirin.
[/quote]
Elbette,Isa Mesih Allaha mehebbetden cox qisa xeber verib.O oz nesiyyetlerini 10 zapovedde verib.Sadece olaraq onun ardicillari onun nesihetlerine tam emel etmelidir.Eger hec kim ona emel etmirse hansi xilasdan danishmaq olar.
"Besheriyyete xilas" dedikde siz neyi nezerde tutursunuz.?Muselman alemi ucunde Mehemmed peyqember besheriyyete xilas getirib,he ne olsun ki.Bu "xilas" neden ibaretdir,insanlar neden xilas olmalidilar ki?

[quote name='devotion' timestamp='1339546512' post='12785338']
Elbette,Isa Mesih Allaha mehebbetden cox qisa xeber verib.O oz nesiyyetlerini 10 zapovedde verib.Sadece olaraq onun ardicillari onun nesihetlerine tam emel etmelidir.Eger hec kim ona emel etmirse hansi xilasdan danishmaq olar.
"Besheriyyete xilas" dedikde siz neyi nezerde tutursunuz.?Muselman alemi ucunde Mehemmed peyqember besheriyyete xilas getirib,he ne olsun ki.Bu "xilas" neden ibaretdir,insanlar neden xilas olmalidilar ki?
[/quote]
Zəhmət olmasa "İsa Məsih dünyaya xilas gətirəcək"-bolməsində postlarımı oxuyun.Sualınızın cavabını orada tapacaqsınız.

[quote name='Eester' timestamp='1339557807' post='12785471']
Zəhmət olmasa "İsa Məsih dünyaya xilas gətirəcək"-bolməsində postlarımı oxuyun.Sualınızın cavabını orada tapacaqsınız.
[/quote]
Siz orada umumi sozler yazmisiniz,hansi ki,men lap 5 yashindan bilirem.Sadece sual.Isa Mesih kimi ve neyi,kimden ve neden xilas edib,edir ve ya edecekdir?Qisa ve konkret cavab gozleyirem,dastansiz[img]http://img.dispute.az//public/style_emoticons/default/smile.png[/img]

[quote name='mister ali' timestamp='1339534772' post='12784647']
hec olmasa tarixde bele gulunc seyler deyilmir.ne bilim hansisa peygember esani tulladi foks gosterdi,ya dagi parcaladi,ya da ufurduler kiminse uzune hamile oldu..
[/quote]
Əgər elim nəyi isə sübut edə bilmirsə bu o demək deyil ki,bu hadisə tarixdə baş verməyib. Elm bu gün çox suallarını qarşısında acizdir.

[quote name='devotion' timestamp='1339562762' post='12785929']
Siz orada umumi sozler yazmisiniz,hansi ki,men lap 5 yashindan bilirem.Sadece sual.Isa Mesih kimi ve neyi,kimden ve neden xilas edib,edir ve ya edecekdir?Qisa ve konkret cavab gozleyirem,dastansiz[img]http://img.dispute.az//public/style_emoticons/default/smile.png[/img]
[/quote]
Qısa cavab alınmır.bağışlayın.zəhmət olsa da mənim 9-cu postlarımı oxuyun "İsa Məsih bəşəriyyətə xilas..." bölmədə. Əgər oxuduqdan sonra sualınız yaranarsa sizinlə həvəslə müzakirə etməyə hazıram.Diqqətinizə görə minnətdaram..

[quote name='mister ali' timestamp='1339534772' post='12784647']
[/quote]
Siz əksini sübut edən faktlar təqdim edə bilərsiz?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Обнародовано заключение повторной экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова
      Обнародовано окончательное заключение экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова, обвиняемого в жестоком убийстве пятерых членов своей семьи, двое из которых были несовершеннолетними.
      Как передает Qafqazinfo, на основании протеста прокуратуры, в отношении обвиняемого была проведена повторная экспертиза.
      В заключении повторной экспертизы, как и в предыдущей, также заявляется, что обвиняемый находился в невменяемом состоянии во время совершения преступления.
      На следующем этапе Ахмедову будет предъявлено окончательное обвинение, а уголовное дело будет передано в суд для рассмотрения. Если суд также придет к выводу, что обвиняемый совершил преступление в невменяемом состоянии, Ахмед Ахмедов будет освобожден от наказания.
      Однако он не будет отпущен на свободу, а ему назначат принудительное лечение в специализированном медицинском учреждении.
      https://media.az/society/obnarodovano-okonchatelnoe-zaklyuchenie-ekspertizy-o-psihicheskom-sostoyanii-ahmeda-ahmedova
      • 7 replies
    • В Азербайджане среди детей распространяются коклюш и «свинка»: как защитить ребенка?
    • В Баку мужчина винит персонал больницы в смерти своей дочери
      В Баку 17-летняя девушка, доставленная в больницу с жалобами на боль в области ребер, скончалась в медучреждении спустя два дня.
      По словам жителя Маштаги Умуда Гулиева, 5 февраля этого года он доставил свою дочь, Нурану Гулиеву, в расположенную в поселке объединенную городскую больницу №7. Однако 7 февраля девушка умерла. Мужчина утверждает, что причиной смерти дочери стали инъекции, сделанные в медучреждении.
      У.Гулиев рассказал, что в момент смерти Нураны врача в больнице не было - указания медсестре он давал по телефону. Родители немедленно отвезли тело девушки в Объединение судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии, где установили, что причиной смерти стало кровоизлияние в мозг.
      У.Гулиев заявил, что в ходе расследования, проведенного прокуратурой Сабунчинского района, было выявлено, что медсестра сделала пациентке укол, название которого она не знает.
      Мужчина требует, чтобы виновные за смерть его дочери понесли заслуженное наказание.
      Подробнее - в сюжете:

• Milli
        • Sad
        • Like
      • 19 replies
    • В Азербайджане ежемесячная минимальная зарплата может быть заменена почасовой
      Ежемесячная минимальная заработная плата в Азербайджане может быть заменена почасовой минимальной заработной платой.
      Это отражено в дорожной карте на 2024 год по внедрению улучшений и коммуникаций в соответствующей области, основанной на отчете Business Ready Группы Всемирного банка.
      Министерству труда и социальной защиты поручено до 1 июля текущего года подготовить и представить соответствующие предложения по замене ежемесячной минимальной заработной платы на почасовую.

https://media.az/society/v-azerbajdzhane-ezhemesyachnaya-minimalnaya-zarplata-mozhet-byt-zamenena-pochasovoj

Поясните, а как будут получать зарплату бюджетники, у которых фиксированная месячная зарплата?
      • 18 replies
    • Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Milli
        • Facepalm
        • Haha
      • 135 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
      • 25 replies
    • Начата реализация проекта трамвайной линии в Баку
      Генеральный план - это стратегический документ. Это не документ для ежедневного исполнения. Генплан - документ, определяющий будущее развитие города Баку на ближайшие 30 лет.
      Об этом в интервью Азертадж заявил председатель правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбей Гасымзаде, говоря о реализации в ближайшем будущем масштабных проектов в рамках Генплана.
      По его словам, на основе Генплана в различных частях города будут проведены конкретные работы.
      «Процессы проектирования этих работ уже начались. Например, одним из важнейших направлений Генплана является транспортная инфраструктура. Реализация проекта трамвайной линии в Баку уже начата. На мой взгляд, второй важный вопрос - строительство на месте кварталов с 1-2-этажными аварийными домами или даже крупного района современных жилых зданий», - отметил он.
      https://media.az/society/nachata-realizaciya-proekta-tramvajnoj-linii-v-baku
        • Facepalm
        • Haha
        • Like
      • 24 replies
    • Новый способ развода нашли гайцы. Останавливают машины на кругу там где техосмотр в сядяряке. Начинают с поиска доп оборудования потом проверяют на алкоголь, на наркотики ничего не найдя, поют песню про то что ты где-то линию пересёк и тебе 80 Ман 3 балла штраф. Просишь показать видео, говорит что нет, ему по рации передали задержать.  Что езжай в гор ГАИ там разбирайся, потом начинается сказка про доброго полицейского что он может ремень написать, заплатишь 40 Ман когда тех осмотр пройдешь. Зная что не со штрафом техосмотр не пройти. В конце ты сам уже предлагаешь 20 Ман что бы он отстал, и он типа по рации кому-то передает что йохлыйыб и хял едиб, хотя уверен что он никому ничего не передавал. 
      Вообще за последние два дня 3 раза остановили проверять алкоголь. Рейд у них какойто
        • Facepalm
        • Upvote
        • Haha
        • Like
      • 125 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...