Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Otaq bitkiləri

Dark Lady

Recommended Posts

• Replies 682
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Qızlar,kaktusun şüalanmadan qoruduğuna inanırsınız? Mən kompumun yanına qoymuşam,3-4 tələf olub artıq,amma bilmirəm nədən,şüalanmaya yoxsa başqa bir şeyə görə. :unsure:

Çox eşitmişəm bu barədə, amma düzünü desəm, inanmırdım. Bəlkə də haqlı imiş deyənlər, bilmirəm :unsure:

Qaynanam deyir ki,qız uşağı olan evdə kaktus saxlamaq olmaz ,düşər-düşməməzliyi olar,qız evdə qalar :looool: Amma mənim nənəm,mamam,həmişədən kaktus saxlayıb,heç kimə də heç nə olmayıb :D

Anam isə deyir ki,əksinə ,evdə kaktus saxlamaq yaxşıdır,tikanları göz qaytarır. B)

a4dff7b71a4820a18f6269d0ddf230f5.gif Diamanta, çox maraqlı müşahidədir. Amma mən əlamətlərə inanan insan olmadığım üçün belə şeylərə inanmıram (deyəsən bir dəfə yazmışdım axı) :nettt: amma göz qaytarmağı ola bilər. İnandırıcıdır.d6c9fee7a31785f3fbb8dce47953f0ab.gif Nəzərə inanıram, amma ona da çox yox :)

Ciddi deyirsiniz? Yaz gələn kimi inbox-unuzu doldursam, üzürlü hesab edin :) Çox minnətdar olaram. Evdə şəklin göstərmişdim, demişdilər istə qızdan, utanmışdım istəməyə :) :rroza:

Tam ciddi :)

Heç bir narahatçılıq yoxdur.Xoşdur :morqqqq:

Nə xeyri olduğunu bilmirəm :rolleyes: Dayım arvadı yaman gülbazdı :D , o tökür,mən də tökürəm ,ancaq fikir vermişəm ki, çay tökəndən sonra torpaq gec quruyur.

Mən eşitdiyimə görə olmaz çay yarpaqlarını tökmək. Çünki orada daim nəm qalaraq, çay yarpaqlarında kif göbələyi və sairə lazımsız mikroorqanizmlər çoxalırlar.Anamda demək olar ki, bütün güllər var, N sayda ensiklopediyaları da var

Mən eşitdiyimə görə olmaz çay yarpaqlarını tökmək. Çünki orada daim nəm qalaraq, çay yarpaqlarında kif göbələyi və sairə lazımsız mikroorqanizmlər çoxalırlar.Anamda demək olar ki, bütün güllər var, N sayda ensiklopediyaları da var

Mən Diamantanın sözündən sonra soraqlaşdım, çox adam təsdiqlədi bu fikri. Dediklərinə görə əlavə gübrədir. Amma hər bitkinin dibinə tökmək olmazmış ;)

Külün faydasını dəqiq bilirəm, mikroelementlər əmələ gəlir, fərqi yoxdur, siqaret külü, ya hansısa ağac və ya otun külü. Amma yaş çay yarpaqlarını dəqiqləşdirməniz yaxşı olardı. Dəqiqləşdirəndə bizdən əsirgəməyin)))

Külün faydasını dəqiq bilirəm, mikroelementlər əmələ gəlir, fərqi yoxdur, siqaret külü, ya hansısa ağac və ya otun külü. Amma yaş çay yarpaqlarını dəqiqləşdirməniz yaxşı olardı. Dəqiqləşdirəndə bizdən əsirgəməyin)))

:) gözüm üstə. Mütləq. İstəmərəm bitkilərə nəsə olsun, öyrənən kimi İnşallah paylaşacam. musulman:

X-Ray,ensiklopediyalarınızda kölgəsevər güllər barədə bir şey yazılıb, 1-2sinin adını və şəkilini yerləşdirə bilərsiniz burda? Prixojima belə bir gül qoymaq istəyirəm,amma heç bir məlumatım yoxdur.

Bu bolmeni gormemiwem, yoxsa coxdan qeweng bitkilerimin wekillerini yukleyerdim :rolleyes: axwam InshaAllah yadimdan cixmasa wekillerini cekerem.. bir dene fikusum artmiree((( biri curudu, bilmirem niye, indi tezesini ekmiwik, bir dene yarpaqdi.. artiq nece ay kecib, nece var elede qalib(( ewitmiwem ki, fikusu evde saxlamaq cox yaxwidir :morqqqq:

Bu bolmeni gormemiwem, yoxsa coxdan qeweng bitkilerimin wekillerini yukleyerdim :rolleyes: axwam InshaAllah yadimdan cixmasa wekillerini cekerem.. bir dene fikusum artmiree((( biri curudu, bilmirem niye, indi tezesini ekmiwik, bir dene yarpaqdi.. artiq nece ay kecib, nece var elede qalib(( ewitmiwem ki, fikusu evde saxlamaq cox yaxwidir :morqqqq:

Unknown girl,Fikusu kölgədə saxlayanda böyüməsi çox ləngiyir,yarpaqları və gövdəsi nazikləşir.O,kölgəsevər yox,sadəcə olaraq kölgəyədözümlü bitkidir.

Fikusu evdə saxlamaq doğrudan da yaxşıdır,o evin havasını təmizləyir ,toksinləri udur.

Unknown girl,Fikusu kölgədə saxlayanda böyüməsi çox ləngiyir,yarpaqları və gövdəsi nazikləşir.O,kölgəsevər yox,sadəcə olaraq kölgəyədözümlü bitkidir.

Fikusu evdə saxlamaq doğrudan da yaxşıdır,o evin havasını təmizləyir ,toksinləri udur.

Melumata gore cox sag olun :loveyouu: isti havalarda heyete qoymuwduq hamisini,amma men naoborot gunun altinda qoymurdum qalsin :unsure: havalar soyuyandan sonra eve pencerenin qiragina qoyduq.. O biri guller artir, qeweng boyuyubler,amma Fikusum qalib.. :rroza:

Melumata gore cox sag olun :loveyouu: isti havalarda heyete qoymuwduq hamisini,amma men naoborot gunun altinda qoymurdum qalsin :unsure: havalar soyuyandan sonra eve pencerenin qiragina qoyduq.. O biri guller artir, qeweng boyuyubler,amma Fikusum qalib.. :rroza:

Pəncərəniz şimala çıxırsa gün işığı az düşür deməli. Yerini dəyişib müşahidə edin :)

:rroza:

Sizdə olan bitkilərin şəkillərini yerləşdirə bilsəniz, maraqlı olar.

Məndə olan kaktus bitkisinin kənarlarından yeni budaqlar çıxır. Gərək onları kəsim, başqa bir dibçəyə yerləşdirim və sonra dəyişdirim, yaxud da istəyənlərə hədiyyə verim. Çünki həm gülün görüntüsünü pozur, həm də istəyirəm kimsə o güldən istəyirsə, onda da olsun :)

Dediyim bitkinin adı rusca Trexqrannıy moloçay gedir, azərbaycanca bilmirəm nədir adı. Əgər onun kənarlarını kəsməsəm, kol kimi bitəcək, bu isə heç də gözəl görünmür. Şəxsən mənim xoşuma gəlmir :nettt:

Sabah 2 dənə təzə gül alacam, burda saytda satırdılar. Birincisi "zolotoy us" , müalicəvi bitkidir,çox xeyirlidir.İkincisi isə dekorativ - xoya .Onu prixojima qoyacam, uzun bığları var,istəsəm sarmaşıq kimi güzgüyə dırmaşdıraram onu, istəməsəm bığlarını kəsəcəm eninə uzanacaq. Çox heyif ki,balkonumda əkə bilmərəm onu,çünki 18 dərəcədən aşağı soyuğa dözmür.

Ehh, riderim işləsəydi ,şəkillərini yükləyərdim...

Sabah 2 dənə təzə gül alacam, burda saytda satırdılar. Birincisi "zolotoy us" , müalicəvi bitkidir,çox xeyirlidir.İkincisi isə dekorativ - xoya .Onu prixojima qoyacam, uzun bığları var,istəsəm sarmaşıq kimi güzgüyə dırmaşdıraram onu, istəməsəm bığlarını kəsəcəm eninə uzanacaq. Çox heyif ki,balkonumda əkə bilmərəm onu,çünki 18 dərəcədən aşağı soyuğa dözmür.

Ehh, riderim işləsəydi ,şəkillərini yükləyərdim...

narahat olmayın, google kömək elədi tanışlığa ;)

Mən sarmaşıq kimi bitkiləri sevmirəm, daha doğrusu, otaqda saxlamağı. Nəsə ürəyim sıxılır uzanıb hər tərəfə sarmaşanda. :( amma aranjereyam olsaydı, saxlayardım :)

Qonşu mövzuda belə bir şey tapdım. Baş açmadım bu nədir. Yəni bildim ki bitkilər üçündür, amma mahiyyətini anlamadım.

Yazılıb bitkilər üçün akvaqrunt. Mən sözün mənasını bilirəm, sadəcə maraqlıdır ki, torpaqsız-filansız, təkcə bunu əlavə etməklə bitkilər doğurdanmı yaşayar?

Dark Lady,akvaqrunt barədə eşitmişəm,amma o təbii torpağı heç vaxt əvəz edə bilməz . Onu ən çox dekorativ məqsədlə ,və yaxud yayda tətilə gedəndə sulamaq problemi olanda işlədirlər.

Həm də ki cəmisi 1 - 1,5 il istifadə müddəti var.

Akvaqrunta su tökürsən , şariklər şişir,və təxminən 1 ay bitki üçün su mənbəyi olur.

Mən isə ətirli çiçək əv ya yarpaqları olan güllərlə maraqlanıram, adlarını tapmışam internetdən, gərək gül dükanlarını da gəzməyə vaxt tapım. Maraqlı gələn o oldu ki, kofe dənəsini əkəndə qəşəng ağac bitirmiş (çiy kofe dənəsi tapmaq mümkündür ki?((() Bir də bu xoşuma gəldi - konofitum, rast gəlsə alacam, onlara "jivıe kamni" deyirlərmiş)))

Mən isə ətirli çiçək əv ya yarpaqları olan güllərlə maraqlanıram, adlarını tapmışam internetdən, gərək gül dükanlarını da gəzməyə vaxt tapım. Maraqlı gələn o oldu ki, kofe dənəsini əkəndə qəşəng ağac bitirmiş (çiy kofe dənəsi tapmaq mümkündür ki?((() Bir də bu xoşuma gəldi - konofitum, rast gəlsə alacam, onlara "jivıe kamni" deyirlərmiş)))

Aaaa, Bilberry, çox gözəl güldür. Doğurdan da elə daşa oxşayır. :wow1:

Bu fikrimə bəlkə də güləcəksiniz ,amma çox istəyirəm balkonda sarmaşan bir bitki olsun, o da nə seçsəm yaxşıdır?))) Dekorativnaya tıkva, bizdə mən bildiyimə görə şamama deyirlər.

Bilberry,balkonda sarmaşan bitki mənim çoxdankı arzumdur,amma mən hələ heçnə tapmamışam...(((((

Primetalara gəldikdə isə ,mən 1ci səhifədə 1-2 dənə primeta yazmışam .Onların da yarısına inanıram ,yarısına yox :looool:

Dark lady, burada şəkillərlə adları var, bəlkə axtardığınızı tapmağa kömək oldu : http://www.domrastenia.com/entsiklopediya_komnatnich_rasteniy_v_kartinkach_9

Ətirlilərin siyahısını yazım də (internetdəndir məlumatlar, şəxsi təcrübə olmadığından :( ) stefanotis, murayya, exinopsis, xoya (bunu realda görmüşəm, həm sarmaşır, həm çox gözəl, xırda çiçəklər açır, ulduza oxşayırlar, hər rəngdə olur), pankrasium (dediklərinə görə vanil ətri gəlir, ölürəm vanil ərtri üçünn!), tuberoza (adı xoşuma gəlmədi, tuberkulyoza oxşayır :blink: ), lantana.

Diamanta ,sarmaşıq güllərin seçimi az deyil axı, niyə seçim edə bilmirsiniz? bu necədir? Asan və tez sarmaşır hər rastına çıxana :devil: adı ipomeyadır

aynanam deyir ki,qız uşağı olan evdə kaktus saxlamaq olmaz ,düşər-düşməməzliyi olar,qız evdə qalar :looool: Amma mənim nənəm,mamam,həmişədən kaktus saxlayıb,heç kimə də heç nə olmayıb :D

Mənim anam da kaktus saxlayırdı, özüm də məhz kaktuslara üstünlük veridrdim o vaxtlar. Amma bu günə qədər ömrümdə bir dəfə də evdə qalmamışam :looool:

Dark lady, burada şəkillərlə adları var, bəlkə axtardığınızı tapmağa kömək oldu : http://www.domrastenia.com/entsiklopediya_komnatnich_rasteniy_v_kartinkach_9

Ətirlilərin siyahısını yazım də (internetdəndir məlumatlar, şəxsi təcrübə olmadığından :( ) stefanotis, murayya, exinopsis, xoya (bunu realda görmüşəm, həm sarmaşır, həm çox gözəl, xırda çiçəklər açır, ulduza oxşayırlar, hər rəngdə olur), pankrasium (dediklərinə görə vanil ətri gəlir, ölürəm vanil ərtri üçünn!), tuberoza (adı xoşuma gəlmədi, tuberkulyoza oxşayır :blink: ), lantana.

Diamanta ,sarmaşıq güllərin seçimi az deyil axı, niyə seçim edə bilmirsiniz? bu necədir? Asan və tez sarmaşır hər rastına çıxana :devil: adı ipomeyadır

Mənim anam da kaktus saxlayırdı, özüm də məhz kaktuslara üstünlük veridrdim o vaxtlar. Amma bu günə qədər ömrümdə bir dəfə də evdə qalmamışam :looool:

:looll: Allah sizi güldürsün, Bilberry, nə qədər güldüm?! musulman:

Ətirli gül mən də sevirəm, amma eyni ətri uzun müddət hiss edəndə başım ağrayır. Qorxuram ona da tab gətirməyəm :( amma bayaqkı gül xoşuma gəldi, ondan tapmağa çalışacam. Ətirli güllərin siyahısını vermisiniz (bir qismini), təşəkkürlər, indi internetdə onların şəkillərinə baxıb özlüyümdə siyahı tutacam, alınmalı güllər siyahısı. :rroza:

Bilberry, bitkilərə baxdım. Exinopsis kaktusdur, mən isə kaktus sevmirəm. Mən gülə baxarkən, qulluq edərkən, onunla danışarkən yarpaqlarına, ləçəklərinə, ən azından torpağına toxunmağı sevirəm, ona görə də kaktus mənlik deyil. Uzaqdan xəbərdarlıq eləyir mənə yaxın gəlmə deyə.

Pankratsium da özünə görə güldür də :) çox xoşum gəlmədi.

Tuberoza daha çox həyət bitkisinə bənzəyir.

Amma stefanotis, murayyalantanadan çox xoşum gəldi. :rroza:

Bilberry, ipomeya açıq balkonda bitə bilər? Yəni soyuqa dözümlüdür?

Uşaqlarnan həyətdə gəzəndə 1ci mərtəbədəki qonşuların bağçalarına fikir verirəm.Hamının setkalarında sarmaşıq təbii yaşıl divar eləyib. hərdən istəyirəm 1-2sini kökündən çıxarıb gətirib evdə əkim,amma bilmirəm kökü nə uzunluqdadı,adi dibçəkdə ,çox dərin olmayan yerdə bitər ya yox?

• 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Стали известны подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку
      Стали известны некоторые подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку.
      Как передает xezerxeber.az, случай был зафиксирован около 07:00 по адресу: Сураханский район, поселок Гарачухур, улица Фармана Керимзаде, 67.
      По словам соседей, камень, которым было закрыто отверстие бака с водой, упал внутрь и нанес определенные повреждения. Хозяин дома решил вытащить камень и починить резервуар, но застрял в отверстии. Он находился в таком положении примерно 40 минут.
      На место происшествия незамедлительно прибыли сотрудники Службы спасения особого риска Министерства по чрезвычайным ситуациям. Они вызволили мужчину (1986 г.р.) с помощью специальных инструментов.
      Подробнее - в сюжете:
      13:35
      На горячую линию "112" Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана поступила информация о том, что на территории поселка Гарачухур Сураханского района столицы один человек оказался в беспомощном состоянии.
      Об этом сообщили в МЧС.
      На место происшествия незамедлительно были направлены сотрудники Службы спасения особого риска службы.
      При оценке оперативной обстановки выяснилось, что Т.Мамедов (1986 г.р.) проводил ремонтные работы в резервуаре для воды глубиной 2 метра и диаметром 1,5 метра в частном доме и не смог выбраться из него.
      Сотрудники  службы спасли мужчину с помощью спецтехники.
      • 4 replies
    • Хлеб, обогащенный железом, будут продавать в Азербайджане
      Эксперт отметила, что принятию этого решения предшествовали исследования, которые проводились в различных регионах страны.  
        • Like
      • 83 replies
    • В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Sad
        • Confused
      • 170 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• 137 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• Upvote
        • Like
      • 241 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Facepalm
      • 15 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...