Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Anarxizm

Recommended Posts

Anarxizm haqqında müxtəlif insanların müxtəlif düşüncələri var.Çoxu insan düşünür ki,anarxistlər dünya inqilabı edib dövləti aradan qaldırmağ məqsədi güdür,Çoxu insanda düşünür ki.bu utopiyadır.Mən isə öz anarxizmimdən danışmaq istəyirəm.Mənim nə məqsədim əlimə silah alıb sərhədləri yıxmaqdır,nədəki bunun birgün mütləq həyata keÇəcəyinidə düşünmürəm.Çünki ateist biri kimi necə düşünürəmki insanların inanmaq istəyi olduğu müddətdə din aradan qalxan deyil,vətənpərvər düşüncəli,faşist və irqÇi düşüncəli insanlar olduğu müddətcə,siyasətÇilərin bu kütlələrlə manupilasiyası belə güclü olduğu müddətdə dövlətdə aradan qalxan deyil.Bu sadəcə mənim mövqeyimdir.Necə ki,mən dini məsələlərdə ateist mövqedəyəm və bu o demək deyil ki,mən əlimə silah alıb bütün dindarları qırmalıyam.Bu məsələdədə elə.Mən dövlətin şər,insanları bölüb parÇalamaq üÇün bir yol olduğunu düşünürəm.Sizin uğrunda canınızı belə qurban verib ölməyə hazır olduğunuz bu torpaq mənim üÇün 86,6 kvadrat kilometrlik ərazidən başqa bir şey deyil.Sadəcə siz onu dəmir zəncirlərlə əhatəyə almısınız.Mən isə düşünürəm ki,insan azad varlıqdır,istədiyi əraziyə istədiyi şəkildə getməli bütün yer kürəsini öz vətəni hesab etməlidir.Axı heÇ kəs bizim olmayan bu yer kürəsini müəyyən hissəyə bölüb mənimsəməyimizə haqq qazandıra bilməz.NeÇə-neÇə dövlətlər və onun maraqları neÇə milyon insan qırğınına səbəb olub tarix boyu.Mən istəyirəm axı insanlar başa düşsünlər heÇ kəs başqasına ayrı millətdən,ayrı dövlətdən olduğu üÇün yuxarıdan aşağı baxa bilməz.Türk milləti ulu millətdir,alman milləti ulu millətdir kimi faşist ifadələrə qarşıdır anarxistlər.Çünki biz başa düşürük ki,hansısa bir millətə mənsub olmaq və hansısa dövlətdə doğulmaq bir insanın üstünlüyü ola bilməz.Çünki bu təsadüfdür.Mən burada yox başqa dövlətdədə doğula bilərdim.Bu heÇ kəsin günahı deyil.Ona görədə dövlətə,irqÇiliyə,faşizmə hər zaman qarşı olub anarxistlər.

Bu mövzunu aÇmaqda məqsədim biraz anarxizm haqqında məlumat vermək və əlbəttə ki,userlərimizində fikirlərini öyrənməkdir.ümidvaramki qarşılıqlı təhqir və lazımsız ifadələr işlədilmədən mövzuda gözəl şəkildə userlərimiz fikirlərini bildirəcəklər.Hörmətlə.

Edited by Heyat_Gozeldir

Maraqlı oldu mənə . Onda anarxist necə olur və ya olmalıdır ?rolleyes.gif

Ümumiyyətlə anarxistin necə olması və onun hər-hansı bir keyfiyyətləri haqqında nəsə demək dÜzgÜn deyil.Anarxist olan insanlar istər xasiyyətcə.istər dÜşÜncə tərzinə görədə tam fərqli ola bilərlər.Sadəcə bir ortaq məxrəc var oda dövlətin şər olduğunu dÜşÜnmək.Necə ki,ateistlər arasında tam ayrı dÜnyagörÜşÜnə,xasiyyətə,zövqə məxsus insanlar var amma aralarındakı ortaq məxrəc din uydurmasına inanmamaqdır buradada elə. smile.png

Edited by Heyat_Gozeldir

Anarxizm haqqında müxtəlif insanların müxtəlif düşüncələri var.Çoxu insan düşünür ki,anarxistlər dünya inqilabı edib dövləti aradan qaldırmağ məqsədi güdür,Çoxu insanda düşünür ki.bu utopiyadır.Mən isə öz anarxizmimdən danışmaq istəyirəm.Mənim nə məqsədim əlimə silah alıb sərhədləri yıxmaqdır,nədəki bunun birgün mütləq həyata keÇəcəyinidə düşünmürəm.Çünki ateist biri kimi necə düşünürəmki insanların inanmaq istəyi olduğu müddətdə din aradan qalxan deyil,vətənpərvər düşüncəli,faşist və irqÇi düşüncəli insanlar olduğu müddətcə,siyasətÇilərin bu kütlələrlə manupilasiyası belə güclü olduğu müddətdə dövlətdə aradan qalxan deyil.Bu sadəcə mənim mövqeyimdir.Necə ki,mən dini məsələlərdə ateist mövqedəyəm və bu o demək deyil ki,mən əlimə silah alıb bütün dindarları qırmalıyam.Bu məsələdədə elə.Mən dövlətin şər,insanları bölüb parÇalamaq üÇün bir yol olduğunu düşünürəm.Sizin uğrunda canınızı belə qurban verib ölməyə hazır olduğunuz bu torpaq mənim üÇün 86,6 kvadrat kilometrlik ərazidən başqa bir şey deyil.Sadəcə siz onu dəmir zəncirlərlə əhatəyə almısınız.Mən isə düşünürəm ki,insan azad varlıqdır,istədiyi əraziyə istədiyi şəkildə getməli bütün yer kürəsini öz vətəni hesab etməlidir.Axı heÇ kəs bizim olmayan bu yer kürəsini müəyyən hissəyə bölüb mənimsəməyimizə haqq qazandıra bilməz.NeÇə-neÇə dövlətlər və onun maraqları neÇə milyon insan qırğınına səbəb olub tarix boyu.Mən istəyirəm axı insanlar başa düşsünlər heÇ kəs başqasına ayrı millətdən,ayrı dövlətdən olduğu üÇün yuxarıdan aşağı baxa bilməz.Türk milləti ulu millətdir,alman milləti ulu millətdir kimi faşist ifadələrə qarşıdır anarxistlər.Çünki biz başa düşürük ki,hansısa bir millətə mənsub olmaq və hansısa dövlətdə doğulmaq bir insanın üstünlüyü ola bilməz.Çünki bu təsadüfdür.Mən burada yox başqa dövlətdədə doğula bilərdim.Bu heÇ kəsin günahı deyil.Ona görədə dövlətə,irqÇiliyə,faşizmə hər zaman qarşı olub anarxistlər.

Bu mövzunu aÇmaqda məqsədim biraz anarxizm haqqında məlumat vermək və əlbəttə ki,userlərimizində fikirlərini öyrənməkdir.ümidvaramki qarşılıqlı təhqir və lazımsız ifadələr işlədilmədən mövzuda gözəl şəkildə userlərimiz fikirlərini bildirəcəklər.Hörmətlə.

Bu dünyagörüşünə mən passiv anarxizm (yaxud ziyalı anarxizmi) deyərdim. Müsbət mənada . Çünki aktiv anarxizm artıq üsyankar , inqilabÇı , antiqlobalist və s. olmaqdır. Bunun da nəticəsini bilirsiniz... Mütləq pisin yerinə daha pisi gəlir (yaxşı da gələ bilər , təsadüfən , amma müvəqqəti olaraq) sad.png

Dövlət isə qaÇılmaz bir fakt olamğına baxmayaraq , hər halda təbii olaraq "azadlıqlara" qisqanc münasibətdədir...

Siz dovlətlə yanaşı həm də ölkələrin də əleyhinəsiniz ? Yoxsa fərq qoyursunuz?

Edited by Sunyata

Bu dünyagörüşünə mən passiv anarxizm (yaxud ziyalı anarxizmi) deyərdim. Müsbət mənada . Çünki aktiv anarxizm artıq üsyankar , inqilabÇı , antiqlobalist və s. olmaqdır. Bunun da nəticəsini bilirsiniz... Mütləq pisin yerinə daha pisi gəlir (yaxşı da gələ bilər , təsadüfən , amma müvəqqəti olaraq) sad.png

Dövlət isə qaÇılmaz bir fakt olamğına baxmayaraq , hər halda təbii olaraq "azadlıqlara" qisqanc münasibətdədir...

Siz dovlətlə yanaşı həm də ölkələrin də əleyhinəsiniz ? Yoxsa fərq qoyursunuz?

Ümumiyyətlə mən düşünürəmki ölkələr eyni maraq altında birləşsələr,ayrı-ayrı dövlətlər eyni bir ideaya(əlbəttə burda insanların mənfəəti,azadlığı və əzilməməsini təmin edəcək ideanı nəzərdə tuturam)sahib olsalar məncə buradada belə böyük bir problem görmürəm.Yəni əsas məqsəd ayrı-ayrı marağları olan dövlətlərin didişmələrinə son qoymağdır ki,bizimdə etiraz etdiyimiz nöqtə elə budur,insanların canı rahat olsun istəyirik.Dini anarxizm haqqında isə onu deyə bilərəm ki,mən bunu anarxizm adlandırmazdım.Əlbəttə siz xristian anarxizmini nəzərdə tutursunuz amma İslamın özündədə əgər eyni məntiqlə yanaşsaq bir anarxizm var,hədislərdə Mehdinin gəlişindən sonra İslam imparatorluğunun yaranması filan.Yəni hər yer bir imparatorluğun tabeÇiliyində olacaq.Mən isə buna anarxizm deməzdim,eynilə xristian anarxizmidə belədir.Yenədə insanların üzərində bir "böyük qardaş" dayanacaq,oda dindir.

Edited by Heyat_Gozeldir

Ümumiyyətlə mən dÜşÜnÜrəmki ölkələr eyni maraq altında birləşsələr,ayrı-ayrı dövlətlər eyni bir ideaya(əlbəttə burda insanların mənfəəti,azadlığı və əzilməməsini təmin edəcək ideanı nəzərdə tuturam)sahib olsalar məncə buradada belə böyÜk bir problem görmÜrəm.Yəni əsas məqsəd ayrı-ayrı marağları olan dövlətlərin didişmələrinə son qoymağdır ki,bizimdə etiraz etdiyimiz nöqtə elə budur,insanların canı rahat olsun istəyirik.Dini anarxizm haqqında isə onu deyə bilərəm ki,mən bunu anarxizm adlandırmazdım.Əlbəttə siz xristian anarxizmini nəzərdə tutursunuz amma İslamın özÜndədə əgər eyni məntiqlə yanaşsaq bir anarxizm var,hədislərdə Mehdinin gəlişindən sonra İslam imparatorluğunun yaranması filan.Yəni hər yer bir imparatorluğun tabeÇiliyində olacaq.Mən isə buna anarxizm deməzdim,eynilə xristian anarxizmidə belədir.Yenədə insanların Üzərində bir "böyÜk qardaş" dayanacaq,oda dindir.

Mən nəzərdə tuturdum ki, ölkə və dövlət eyni məzmuna Çox yaxın olsalar da fərqlidirlər. ölkə - milli ,mədəni, mentalitet , iqlim ,cografi birlik kimi başa dÜşÜlÜr. Dövlət - daha Çox hakimmiyət nəzərdə tutulur . Yəni , adətən , anarxistlər ikinciyə qarşıdırlar, amma birincini də inkar edənlər var.

Dini anaraxizm deyəndə , (wikipediada da yazılıb bu barədə ) xristian anarxistlər , TolstoyÇular , Russoda olan anarxist elementlər (deist olub) aid edirəm .

wikipediada hətta Lao Tszı- nı da aid edirlər , sonra yenə orada , Hakim Bey (Peter Lamborn Wilson) haqqında yazılıb individual anarxizmin nÜmayəndəsidir , Onun anarxizmində mistik , irrasional , fövqi təbii ideyalın oldugu yazılıb.

Mən nəzərdə tuturdum ki, ölkə və dövlət eyni məzmuna Çox yaxın olsalar da fərqlidirlər. ölkə - milli ,mədəni, mentalitet , iqlim ,cografi birlik kimi başa dÜşÜlÜr. Dövlət - daha Çox hakimmiyət nəzərdə tutulur . Yəni , adətən , anarxistlər ikinciyə qarşıdırlar, amma birincini də inkar edənlər var.

Dini anaraxizm deyəndə , (wikipediada da yazılıb bu barədə ) xristian anarxistlər , TolstoyÇular , Russoda olan anarxist elementlər (deist olub) aid edirəm .

wikipediada hətta Lao Tszı- nı da aid edirlər , sonra yenə orada , Hakim Bey (Peter Lamborn Wilson) haqqında yazılıb individual anarxizmin nÜmayəndəsidir , Onun anarxizmində mistik , irrasional , fövqi təbii ideyalın oldugu yazılıb.

Mən individual anarxizmi daha Çox Mark Ştinerin adıyla bağlayardım. smile.png

Sunyata,dini anarxizm barəsində fikirlərinlə razıyam belə anlayışlar mövcuddur amma mən bunu sırf anarxist dÜşÜncə hesab etmirəm,əlbəttə söhbət sol yönÜmlÜ anarxizmdən gedir.Talstoyu isə pasifist anarxist adlandırardım mən,hər-halda təbiəti sevən,panteist dÜşÜncəyə bağlı olan insanlar arasındada anarxistlər Çoxdur-məsələn David Thoreau.ölkə məsələsinə gəlincə isə yuxarıdada qeyd etmişəm sərhədləri mənasız hesab edirəm,amma yenədə dediyim kimi Ümumi idea altında ayrı-ayrı ölkələrin öz dəyərlərinidə qorumaq şərtilə birləşməsi heÇdə pis olmazdı.Herman Hesse demişkən mən sırf mədəniyyətlərə,dəyərlərə görə ölkələrin mövcudluğunu sevirəm smile.png

Edited by Heyat_Gozeldir

Mən də anarxiyanın tərəfdarıyam, amma insanlar belə quruluşda normal yaşayacaq ağıl səviyyəsində deyil.

Əlbəttə söhbət kütlədən gedir

Əlbəttə , anarxiyanı bir xaos kimi yox , yalnız hakimiyyətsizlik kimi qəbul edəndə , insanların yüksək şüur səviyyəsi vacibdir . Əlavə edim ki, anarxiya özü də hər halda ,hansısa bir formada hamılıqla qəbul edilən bir özünüidarə nəzərdə tutur yəqin . Necə deyərlər , azadlıq dərk olunmuş zərrurətdir smile.png (Deyirlər bunu Marksistlərdən əvvəl Spinoza deyib...)

Mən individual anarxizmi daha Çox Mark Ştinerin adıyla bağlayardım. smile.png Sunyata,dini anarxizm barəsində fikirlərinlə razıyam belə anlayışlar mövcuddur amma mən bunu sırf anarxist dÜşÜncə hesab etmirəm,əlbəttə söhbət sol yönÜmlÜ anarxizmdən gedir.Talstoyu isə pasifist anarxist adlandırardım mən,hər-halda təbiəti sevən,panteist dÜşÜncəyə bağlı olan insanlar arasındada anarxistlər Çoxdur-məsələn David Thoreau.ölkə məsələsinə gəlincə isə yuxarıdada qeyd etmişəm sərhədləri mənasız hesab edirəm,amma yenədə dediyim kimi Ümumi idea altında ayrı-ayrı ölkələrin öz dəyərlərinidə qorumaq şərtilə birləşməsi heÇdə pis olmazdı.Herman Hesse demişkən mən sırf mədəniyyətlərə,dəyərlərə görə ölkələrin mövcudluğunu sevirəm smile.png

David Thoreau haqqında oxudum bizim sevimli smile.png wikipediada ... Mən bu tipli , yəni pasifik anarxistlərə (David Thoreau ,Tolstoy, Russo və s. ) daha hörmətlə yanaşıram . XÜsusən də onların zorakılığa qarşı ("ненасилие") ideyalarının tərəfdarıyam. Qeyri zorakı protest formaları olan ("ненасильственное сопротивление") anarxizmin .

P.S. Azərbaycan dilində "ненасилие" dəqiq necə demək olar?

David Thoreau haqqında oxudum bizim sevimli smile.png wikipediada ... Mən bu tipli , yəni pasifik anarxistlərə (David Thoreau ,Tolstoy, Russo və s. ) daha hörmətlə yanaşıram . XÜsusən də onların zorakılığa qarşı ("ненасилие") ideyalarının tərəfdarıyam. Qeyri zorakı protest formaları olan ("ненасильственное сопротивление") anarxizmin . P.S. Azərbaycan dilində "ненасилие" dəqiq necə demək olar?

Azərbaycan dilində zorakılığa qarşı,yada qeyri-zorakılığda deyə bilərik.

Forumda bəzi mövzularda postinqlərimdədə qeyd etmişəm ki,mən qəti şəkildə şiddətə və zorakılığa qarşıyam.Ona görədə məndə anarxizmin sırf pasifist yönÜnə rəğbət bəsləyirəm.David Thoreau haqqında isə ancaq onu deyə bilərəm ki,dahi insan olub.Bəlkədə İnto the Wild filminə baxmısınız çox məsləhətli filmdir.Oradaki gəncin ideallarının mənbələrindən biridə Thoreaunun kitablarıdır :)

Edited by Heyat_Gozeldir

Forumda bəzi mövzularda postinqlərimdədə qeyd etmişəm ki,mən qəti şəkildə şiddətə və zorakılığa qarşıyam.Ona görədə məndə anarxizmin sırf pasifist yönÜnə rəğbət bəsləyirəm.David Thoreau haqqında isə ancaq onu deyə bilərəm ki,dahi insan olub.Bəlkədə İnto the Wild filminə baxmısınız çox məsləhətli filmdir.Oradaki gəncin ideallarının mənbələrindən biridə Thoreaunun kitablarıdır smile.png

Yox , baxmamışam. Amma , artıq qoydum download'a smile.png

Forumda bəzi mövzularda postinqlərimdədə qeyd etmişəm ki,mən qəti şəkildə şiddətə və zorakılığa qarşıyam.Ona görədə məndə anarxizmin sırf pasifist yönÜnə rəğbət bəsləyirəm.David Thoreau haqqında isə ancaq onu deyə bilərəm ki,dahi insan olub.Bəlkədə İnto the Wild filminə baxmısınız çox məsləhətli filmdir.Oradaki gəncin ideallarının mənbələrindən biridə Thoreaunun kitablarıdır smile.png

Filmə baxdım , xoşuma gəldi. Filmın sÜjeti real hadisələrdən götÜrÜldÜyÜ ÜçÜn maraq bir az da artır. Filmin janrı road movie - yol kinosu janrına çox yaxındır. Bu janrda filmlərdə filimin qəhrəmanı ( -ları) son Ünvana uzun yol keçirlər , yolun sonunda mÜdrikləşır , bəziləri son Ünvanda qalır , bəziləri geriyə dönÜr . Amma , əsas məsələ ,yol boyu qəhrəmanda daxili təmizlənmə və mÜdrikləşmə prosesi gedir. Bu filmdə də bunu hiss etdim.

Amma , filmin qəhrəmanı əslində psixoloji travma keçırən bir insanda protest , həyatda qəbul olunmuş şərtiliyə Üsyan təsiri bağışlayır. Yəni, onun dÜnyagörÜşÜnÜn formalaşmasının əsl səbəbi həmin psixoloji travamadır ( ailədə zorakılığın mövcudlugu ) .

David Thoreau və Lev Tolstoyu mÜtaliə etməsi də o ilkin protesdən yaranır.

Ümumiyyətlə bu da bir fərdi yoldur , amma, razılaş ki, kÜtləvi surətdə bu həyat tərzı də bir çıxış yolu ola bilməz. Həqiqət hardasa orta yoldadır (Buddanın dediyi kimi...) . Yəni , mÜasir sivilizasiyanı nə tam inkar etmək , nə də onun törətdiyi mənfi elementləri tam qəbul etmək olmaz. Orta yol - fərdi inkişafla kollektiv inkişafın yanaşi getməsi , məncə , daha səmərəli ola bilər.

P.s. Filmə görə təşəkkÜr edirəm.

Anarxizmin nəzəriyyəsi ictimai-siyasi quruluşlar arasında ən ədalətlisidir, lakin praktiki cəhətdən həyata keçirdikdə bu ya mümkün olmur, ya da qeyri-sağlam cəmiyyət formalaşır.

NO GODS, NO MASTERS. ANARCHISM - AGAINST ALL AUTHORITY!

33953369_fetch.jpg

Filmə baxdım , xoşuma gəldi. Filmın sÜjeti real hadisələrdən götÜrÜldÜyÜ ÜçÜn maraq bir az da artır. Filmin janrı road movie - yol kinosu janrına çox yaxındır. Bu janrda filmlərdə filimin qəhrəmanı ( -ları) son Ünvana uzun yol keçirlər , yolun sonunda mÜdrikləşır , bəziləri son Ünvanda qalır , bəziləri geriyə dönÜr . Amma , əsas məsələ ,yol boyu qəhrəmanda daxili təmizlənmə və mÜdrikləşmə prosesi gedir. Bu filmdə də bunu hiss etdim.

Amma , filmin qəhrəmanı əslində psixoloji travma keçırən bir insanda protest , həyatda qəbul olunmuş şərtiliyə Üsyan təsiri bağışlayır. Yəni, onun dÜnyagörÜşÜnÜn formalaşmasının əsl səbəbi həmin psixoloji travamadır ( ailədə zorakılığın mövcudlugu ) .

David Thoreau və Lev Tolstoyu mÜtaliə etməsi də o ilkin protesdən yaranır.

Ümumiyyətlə bu da bir fərdi yoldur , amma, razılaş ki, kÜtləvi surətdə bu həyat tərzı də bir çıxış yolu ola bilməz. Həqiqət hardasa orta yoldadır (Buddanın dediyi kimi...) . Yəni , mÜasir sivilizasiyanı nə tam inkar etmək , nə də onun törətdiyi mənfi elementləri tam qəbul etmək olmaz. Orta yol - fərdi inkişafla kollektiv inkişafın yanaşi getməsi , məncə , daha səmərəli ola bilər.

P.s. Filmə görə təşəkkÜr edirəm.

Dəyməz smile.png

Əsas məsələ odur ki, filmin qəhrəmanı geri qayıtmağı planlaşdırırdı.Yəni sırf təbiət vurğunluğu onu ora aparmışdı.Amma bir yalnış addım onu ölÜmə apardı.Bu səyahətin əsas səbəblərindən biri təbiət sevgisi idi,Cek Londonun Call of the Wild əsərinində bu səyahətdə böyÜk təsiri olub.Əlbəttə burda prostesidə mÜmkÜn qədər sezmək mÜmkÜndÜr.

Mən isə Buddanın sözÜylə mÜəyyən qədər razılaşmıram.Cəmiyyət yalnız Üsyankarlıq hesabına inkişaf edə bilər.Oskar Vayldın biri sözÜ var.Mən başqa bir mövzuda bunu qeyd etmişdim.Tarixi oxuyanlar bilirlərki Üsyankarlıq insana xas xÜsusiyyətdir.Cəmiyyət yalnız Üsyankarlıq hesabına inkişaf edə bilər.Bu sözlə məncə razılaşmamaq olmaz.Cəmiyyət Üsyankar olmadı "big brother"lər həmişə cəmiyyəti əzəcək. smile.png

Edited by Heyat_Gozeldir

• 6 months later...

Anarxizmin nəzəriyyəsi ictimai-siyasi quruluşlar arasında ən ədalətlisidir, lakin praktiki cəhətdən həyata keçirdikdə bu ya mümkün olmur, ya da qeyri-sağlam cəmiyyət formalaşır.

NO GODS, NO MASTERS. ANARCHISM - AGAINST ALL AUTHORITY!

33953369_fetch.jpg

Postunuzun üzərindən çox uzun zaman keçsədə bir maraqlı nümunəni deməsəm olmaz.Dediyiniz anarxizmin tətbiqi məsələsiylə bağlı.İspanya nümunəsindən söhbət gedir.Çox uğurlu alınıb.Hər-halda başqa mənbələrdən bu haqqda məlumat almısınızsa və Oruelin "Kataloniyaya məhəbbətlə" əsərini oxumusunuzsa,bu nümunənin anarxizmin tətbiqində çox uğurlu nümunə olduğuyla razılaşarsız. :)

• 1 year later...