Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Arvadini Qardasina Ver, Buxari ne deyir?

bag-bag

Recommended Posts

[url="http://hadith.worldofislam.info/index.php?page=sahih_bukhari/book_62"]http://hadith.worldofislam.info/index.php?...bukhari/book_62[/url]
Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 10:
Narrated Anas bin Malik: 'Abdur-Rahman bin 'Auf came (from Mecca to Medina) and the Prophet made a bond of brotherhood between him and Sad bin Ar-Rabi' Al-Ansari. Al-Ansari had two wives, so he suggested that 'Abdur-Rahman take half, his wives and property. 'Abdur-Rahman replied, "May Allah bless you with your wives and property. Kindly show me the market." So 'Abdur-Rahman went to the market and gained (in bargains) some dried yoghurt and some butter. After a few days the Prophet saw Abdur-Rahman with some yellow stains on his clothes and asked him, "What is that, O 'Abdur-Rahman?" He replied, "I had married an Ansari woman." The Prophet asked, "How much Mahr did you give her?" He replied, "The weight of one (date) stone of gold." The Prophet said, "Offer a banquet, even with one sheep."

Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 96:
Narrated Anas: When 'Abdur-Rahman bin 'Auf married an Ansari woman, the Prophet asked him, "How much Mahr did you give her?" 'Abdur-Rahman said, "Gold equal to the weight of a date stone." Anas added: When they (i.e. the Prophet and his companions) arrived at Medina, the emigrants stayed at the Ansar's houses. 'Abdur-Rahman bin 'Auf stayed at Sad bin Ar-Rabi's house. Sad said to 'Abdur-Rahman, "I will divide and share my property with you and will give one of my two wives to you." 'Abdur-Rahman said, "May Allah bless you, your wives and property (I am not in need of that; but kindly show me the way to the market)." So 'Abdur-Rahman went to the market and traded there gaining a profit of some dried yoghurt and butter, and married (an Ansari woman). The Prophet said to him, "Give a banquet, even if with one sheep."

Səhih Buxaridə yazılıb:
Ənəs ibn Malik deyir: Peyğəmbər Əbdürrəhman ibn Aufı ənsərli Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri ilə qardaş edir. Bundan sonra Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri Əbdürrəhmana deyir: Artıq sən mənim qardaşımsan, mənim bazarda yaxşı mallarım var, onların yarısını sənə verirəm və mənim iki arvadım var, onların birini sənə verirəm. Əbdürrəhman deyir: Saq ol, amma mənə heç nə lazım deyil. Göstər görək bazar haradadır. Əbdürrəhman bazara gedib oradan bir az yağ aldı. Bir neçə gündən sonra Peyğəmbər onu evlənmiş gördü.

Buna münasibətiniz necədir?
:looool:

[quote]Səhih Buxaridə yazılıb:
Ənəs ibn Malik deyir: Peyğəmbər Əbdürrəhman ibn Aufı ənsərli Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri ilə qardaş edir. Bundan sonra Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri Əbdürrəhmana deyir: Artıq sən mənim qardaşımsan, mənim bazarda yaxşı mallarım var, onların yarısını sənə verirəm və mənim iki arvadım var, onların birini sənə verirəm. Əbdürrəhman deyir: Saq ol, amma mənə heç nə lazım deyil. Göstər görək bazar haradadır. Əbdürrəhman bazara gedib oradan bir az yağ aldı. Bir neçə gündən sonra Peyğəmbər onu evlənmiş gördü.[/quote]

problem ondadır ki, Buxarin9n səhihindəki bütün hədisləri səhih bilirlər. FSYO

Bu hedisde ne problem gorduz? Saad teklif etdi ki arvadin birini boshasin, Abdurrahman ibn Auf onunla evlensin. Burda sohbet zina ye sigeden getmir. Boshanmag ve evlenmekden. Bu hedis ansarlarin muhacir qardashlai uchun her sheyini bolushdurmeye hazir oldugunu gosterir. Ne bileidiler ki 14 asrden sonra "aqilli" muselmanlar onlara laq edecek?

[quote name='Abdul Gaffar' post='2839032' date='May 4 2008, 01:59 ']Bu hedisde [size=3]ne problem [/size]gorduz? Saad teklif etdi ki arvadin birini boshasin, Abdurrahman ibn Auf onunla evlensin. Burda sohbet zina ye sigeden getmir. Boshanmag ve evlenmekden. Bu hedis ansarlarin muhacir qardashlai uchun her sheyini bolushdurmeye hazir oldugunu gosterir. Ne bileidiler ki 14 asrden sonra "aqilli" muselmanlar onlara laq edecek?[/quote]

heç bir problem yoxdur? forumda kimsə varmı, arvadını boşayıb mənim bir dostuma ərə versin? :agilversin:

[quote name='vusal114' post='2839076' date='May 4 2008, 02:16 ']heç bir problem yoxdur? forumda kimsə varmı, arvadını boşayıb mənim bir dostuma ərə versin? :agilversin:[/quote]

Ne deyesen sene?

Duz cavab verim. Eger Rasulullah muhacirlerden kimise mene qardash teyin ederdi, ve menim iki arvadim olsaydi, ve menim de imanim ve tagvam ensarlarin seviyyesinde olsaydi - men de o teklifi ederdim. men duzunu dedim .

Indi sen de - senin shie qardashlarindan elesi varmi anasinin sigesini razi olsun?

[quote name='vusal114' post='2839076' date='May 4 2008, 03:16 ']heç bir problem yoxdur? forumda kimsə varmı, arvadını boşayıb mənim bir dostuma ərə versin? :agilversin:[/quote]
O vaxtın insanları başqa cür olublar. Hərçənd bu şiğədən yaxşıdır. Həm də sən bilirsən ki, elə səhabələr var idi ki, onların cahiliyyədə 4-dən artıq arvad var idi. İslama gələndə Peyğəmbər, صلى الله عليه وآله وسلم, onlara əmr elədi ki, 4-ü saxlasınlar, qalanları boşasınlar. Sonra da onlar başqa kişilərə ərə getdilər.

[quote name='Abdul Gaffar' post='2839088' date='May 4 2008, 02:23 ']Ne deyesen sene?

Duz cavab verim. Eger Rasulullah muhacirlerden kimise mene qardash teyin ederdi, ve menim iki arvadim olsaydi, ve menim de imanim ve tagvam ensarlarin seviyyesinde olsaydi - men de o teklifi ederdim. men duzunu dedim .

Indi sen de - senin shie qardashlarindan elesi varmi anasinin sigesini razi olsun?[/quote]

yox yoxdu. məndə düzünü dedim

[quote name='Капитан' post='2839137' date='May 4 2008, 03:39 ']1 ci hədisdə boşamaq sözü yoxdur.2 ci egər lap boşayıbsa bəs qadın iddə gözləmir?Yoxsa sizlərdə qadın iddəsi deyilən şey yoxdur?[/quote]
O, hədisi tam gətirməyib. Əlbəttə boşanmaq nəzərdə tutulur. İddə də orada var. O qaqaş hədisləri qırıb kəsir. (Allah da onu qırsın!)

[quote name='Капитан' post='2839137' date='May 4 2008, 02:39 ']1 ci hədisdə boşamaq sözü yoxdur.2 ci egər lap boşayıbsa bəs qadın iddə gözləmir?Yoxsa sizlərdə qadın iddəsi deyilən şey yoxdur?[/quote]

Harada yazilib ki o dedi ki ele bugunden olun er-arvad? Eger bu bash verseydi- sen deyendir.
Lakin Saad teklif etdi - Abdurahman ibn Auf redd edti. Eger razi olsaydi - onda idde ve s. sohbetlerden danishardiz.
Sonrada bu hadise bash verib hicretin lap evvelinde. Belke onda hech idde ayeleri yox idi? Duzun men bilmirem idde ayeleri hachan enib.

[quote name='Lancelot' post='2839143' date='May 4 2008, 03:42 ']O, hədisi tam gətirməyib. Əlbəttə boşanmaq nəzərdə tutulur. İddə də orada var. O qaqaş hədisləri qırıb kəsir. (Allah da onu qırsın!)[/quote]
Buyur bütöv şəkildə gətir hədisi görək nə cürdür həmin hədis?

[quote]Harada yazilib ki o dedi ki ele bugunden olun er-arvad? Eger bu bash verseydi- sen deyendir.
Lakin Saad teklif etdi - Abdurahman ibn Auf redd edti. Eger razi olsaydi - onda idde ve s. sohbetlerden danishardiz.
Sonrada bu hadise bash verib hicretin lap evvelinde. Belke onda hech idde ayeleri yox idi? Duzun men bilmirem idde ayeleri hachan enib.[/quote]
A qadan alım hədisin axırında toydan söhbət gedir sənsə deyirsen hələm onlar ər arvad olmayıb :)

Onların əksəriyyəti ancaq zənnə qapılır. Şübhəsiz ki, zənn həqiqəti heç cür əvəz edə bilməz. Allah onların nə etdiklərini bilir.

[quote name='Капитан' post='2839163' date='May 4 2008, 02:49 ']A qadan alД±m hЙ™disin axД±rД±nda toydan sГ¶hbЙ™t gedir sЙ™nsЙ™ deyirsen hЙ™lЙ™m onlar Й™r arvad olmayД±b :)

Onların əksəriyyəti ancaq zənnə qapılır. Şübhəsiz ki, zənn həqiqəti heç cür əvəz edə bilməz. Allah onların nə etdiklərini bilir.[/quote]

a gadan alim, hedisi yakhshi yakhshi oxu - gor kimle evlenir?
[quote]Abdurrahman deyir: [b]Saq ol, amma mene hech ne lazim deyil[/b][/quote] Abdurahman ibn Auf teklifi redd edti, ne malini goturdu, ne evini, ne arvadini. Gedti oxu alver edib pul gazanib evlendi. Bu chox meshur hadisedir.
zenni de siz edirsiz. Zenn edirsiz - boshanmadi, idde gozlenilmedi ve s. Halbuki bunlar hedisde qeyd olunmur.

[quote name='Abdul Gaffar' post='2839168' date='May 4 2008, 03:54 ']a gadan alim, hedisi yakhshi yakhshi oxu - gor kimle evlenir? Abdurahman ibn Auf teklifi redd edti, ne malini goturdu, ne evini, ne arvadini. Gedti oxu alver edib pul gazanib evlendi. Bu chox meshur hadisedir.
zenni de siz edirsiz. Zenn edirsiz - boshanmadi, idde gozlenilmedi ve s. Halbuki bunlar hedisde qeyd olunmur.[/quote]
Nə isə.... hədis başdan ayağa ziddiyətlə doludur.

Ala, bu da sənin üçün hədis "Səhih-i Buxari"dən:
[right][size=2]لَمَّا قَدِمُوا الْمَدِينَةَ آخَى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بَيْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ عَوْفٍ وَسَعْدِ بْنِ الرَّبِيعِ قَالَ لِعَبْدِ الرَّحْمَنِ إِنِّي أَكْثَرُ الْأَنْصَارِ مَالًا فَأَقْسِمُ مَالِي نِصْفَيْنِ وَلِي امْرَأَتَانِ فَانْظُرْ أَعْجَبَهُمَا إِلَيْكَ فَسَمِّهَا لِي أُطَلِّقْهَا فَإِذَا انْقَضَتْ عِدَّتُهَا فَتَزَوَّجْهَا[/size][/right]
"Mühacirlər Mədinəyə gələndə, Allahın Elçisi, صلى الله عليه وآله وسلم, Əbdürrəhman ibn Övfi Səd ibn ər-Rəbi ilə qardaş elan etdi. Səd Əbdürrəhmana dedi: "Mən ən varlı ənsaram. Malımı səninlə yarıbayarı bölərəm. Mənim iki arvadım var. Bax hansı sənin çox xoşuna gəlsə, mənə adını de ki, [u]mən onu boşayım[/u]. [u]Onun iddəti qurtaranda isə onunla evlən[/u]".
Görürsən, necə yalançıdır mövzunu açan? Hədisin yarısını gizlətdi. Ar olsun! :angry::angry::angry:

Korlar üçün həsr olunur:

[right][size=3]فَانْظُرْ أَعْجَبَهُمَا إِلَيْكَ فَسَمِّهَا لِي [size=7]أُطَلِّقْهَا[/size] فَإِذَا انْقَضَتْ عِدَّتُهَا فَتَزَوَّجْهَا[/size][/right]

[quote name='Lancelot' post='2839247' date='May 4 2008, 04:45 ']Korlar üçün həsr olunur:

[right][size=3]فَانْظُرْ أَعْجَبَهُمَا إِلَيْكَ فَسَمِّهَا لِي [size=7]أُطَلِّقْهَا[/size] فَإِذَا انْقَضَتْ عِدَّتُهَا فَتَزَوَّجْهَا[/size][/right][/quote]
əvvəla danışığıvı bil ey Peygəmbər yolunu getdiyini iddia edən şəxs!Mən səndən həqiqəti bilmək üçün sual verdim.Sizlərdə sual verən şəxsi təhqir etmək kimin sünnətidir?

əslində günahkar temanı açan yox, ssılka verilən saytdır. səhv etmirəmsə elə sünnü saytıdır. ingiliscə verilən hədislərdə iddə və boşanma sözləri yoxdur

Hədisdə yazılmayıb ki, o arvadını boşayıb, qardaşına vermak istıyirdi. Amma mən Sizinlə razıyam, o orda yazılmasa da mən Sizin kimi fikirləşirəm, yani onun niyyəti arvadı boşayıb qardaşına vermək idi. Bunu neç kim inkar etmir. Mənim iradım başqa şeyədir. Mənə təəccüblü gəlir ki, niyə o öz arvadını boşayıb qardaşı mühacirə vermək istəyir? Məgər ərsiz arvad yoxdur? Əksinə kişilər müharibələrdə həlak olurdular və qadınların sayı kişilərdən bir neçə dəfə çox idi. Məgər kişi bu cür hərəkət edə bilər (yani arvadını başqa kişiyə təklif edə bilər)? Siz özünüz yazırsız: Bəs insanın şüuru?

[quote name='xeyyat' post='2840097' date='May 4 2008, 14:32 ']Hədisdə yazılmayıb ki, o arvadını boşayıb, qardaşına vermak istıyirdi. Amma mən Sizinlə razıyam, o orda yazılmasa da mən Sizin kimi fikirləşirəm, yani onun niyyəti arvadı boşayıb qardaşına vermək idi. Bunu neç kim inkar etmir. Mənim iradım başqa şeyədir. Mənə təəccüblü gəlir ki, niyə o öz arvadını boşayıb qardaşı mühacirə vermək istəyir? Məgər ərsiz arvad yoxdur? Əksinə kişilər müharibələrdə həlak olurdular və qadınların sayı kişilərdən bir neçə dəfə çox idi. Məgər kişi bu cür hərəkət edə bilər (yani arvadını başqa kişiyə təklif edə bilər)? Siz özünüz yazırsız: Bəs insanın şüuru?[/quote]

Pulsuz, parasiz, evsiz bizim dilnen desek qachqin adama evlenmek ele de asan deyil. Buna gore de Saad bu teklifi etdi.
Hedisin menesi budur ki Saad dinde olan qardashi uchun Allah rizasi uchun hech ne asirgememeye hazir idi. Bu chox teejublu mesele oldugu uchun bu geder meshur hadise oldu. Beli, her adam onu etmezdi. Ona gore de biz de bunu chetinlikle qabul edirik. Saad qardashini her sheyden ustun tutdu. Shexsen men buna heyretlenirem, menim imanim ve taqvanm o seviyyede deyil.

[quote name='Lancelot' post='2839227' date='May 4 2008, 04:33 ']Ala, bu da sənin üçün hədis "Səhih-i Buxari"dən:
[right][size=2]لَمَّا قَدِمُوا الْمَدِينَةَ آخَى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بَيْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ عَوْفٍ وَسَعْدِ بْنِ الرَّبِيعِ قَالَ لِعَبْدِ الرَّحْمَنِ إِنِّي أَكْثَرُ الْأَنْصَارِ مَالًا فَأَقْسِمُ مَالِي نِصْفَيْنِ وَلِي امْرَأَتَانِ فَانْظُرْ أَعْجَبَهُمَا إِلَيْكَ فَسَمِّهَا لِي أُطَلِّقْهَا فَإِذَا انْقَضَتْ عِدَّتُهَا فَتَزَوَّجْهَا[/size][/right]
"Mühacirlər Mədinəyə gələndə, Allahın Elçisi, صلى الله عليه وآله وسلم, Əbdürrəhman ibn Övfi Səd ibn ər-Rəbi ilə qardaş elan etdi. Səd Əbdürrəhmana dedi: "Mən ən varlı ənsaram. Malımı səninlə yarıbayarı bölərəm. Mənim iki arvadım var. Bax hansı sənin çox xoşuna gəlsə, mənə adını de ki, [u]mən onu boşayım[/u]. [u]Onun iddəti qurtaranda isə onunla evlən[/u]".
Görürsən, necə yalançıdır mövzunu açan? Hədisin yarısını gizlətdi. Ar olsun! :angry::angry::angry:[/quote]

Allah bu hadisi bele getirmekle sehabelere leke yaxmaq isteyenleri hem bu dunyada hem de axiretde eybini ortmesin! ALlah onu cezasini hem bu dunyada hem de axiretde versin. Amin!

Inid sual edirem:
1.Hansi shie dostunun boshanmish arvadini almaqi haram bilir?
2.Hansi shie oz arvadini boshamq niyyetine dushen kiminin bu hereketi etmemishden once muselman qardashina bu barede bildirmesini haram bilir?
3.Bir sualim da movzunu achan adamadir: Ona gore butun veziyyet teleb ederse ki, dul anasi ve ya bacisi ve ya yaxini mutleq siqe etmelidir yoxsa chetinlik olar O BUNA VELKILIK EDERMI? Yoxsa ona gore Allahin halal buyuruduqunu ozunkulerine haram eder?

P.S Sonuncu suali artiste verdim. Qoy diger shieler ozlerine goturmesinler. Her kesin hormeti ozune goredir.

[quote name='A C G' post='2840808' date='May 4 2008, 19:43 ']Allah bu hadisi bele getirmekle sehabelere leke yaxmaq isteyenleri hem bu dunyada hem de axiretde eybini ortmesin! ALlah onu cezasini hem bu dunyada hem de axiretde versin. Amin![/quote]

yenə deyirəm yalançı o yox ssılkası verilən saytdır. özü də şiə saytı deyil. hədisi yarımçıq gətirmək onların işidirş o sadəcə tərcümə edib?

[quote name='Lancelot' post='2839227' date='May 4 2008, 04:33 ']Ala, bu da sənin üçün hədis "Səhih-i Buxari"dən:
Görürsən, necə yalançıdır mövzunu açan? Hədisin yarısını gizlətdi. Ar olsun! :angry::angry::angry:[/quote]

а бедная jэншина?она хотите сказат ничто и никто.плеват хотела я на такого муja коториы подарит меня своему другу,или разведыетса со мноy штоб другу передат замуj.противно аj стало....какое грязное и странное представление у луuдеy которие якоби муsулмане о браке.я уверена што аллах етого не говорил а етим вимешленним хадисам нормалниy человек не поверит.
благодаря муллам ранше у jэншин не било прав.а сеyчас слава бога jэншина такого муja моjэт подалше послат

[quote name='madina' post='2841565' date='May 5 2008, 00:18 ']а бедная jэншина?она хотите сказат ничто и никто.плеват хотела я на такого муja коториы подарит меня своему другу,или разведыетса со мноy штоб другу передат замуj.противно аj стало....какое грязное и странное представление у луuдеy которие якоби муsулмане о браке.я уверена што аллах етого не говорил а етим вимешленним хадисам нормалниy человек не поверит.
благодаря муллам ранше у jэншин не било прав.а сеyчас слава бога jэншина такого муja моjэт подалше послат[/quote]
Там нигде не сказано, что у нее никто не спросит согласия. Шариат запрещает брак без согласия женщины.

[quote name='Lancelot' post='2841650' date='May 5 2008, 00:37 ']Там нигде не сказано, что у нее никто не спросит согласия. Шариат запрещает брак без согласия женщины.[/quote]

Fikir verme. Tesadufu gelib, qoy ureyini boshaltsin ve sakit qebul ele.
Allah hidayet versin!

[quote name='Lancelot' post='2839227' date='May 4 2008, 03:33 ']Səd Əbdürrəhmana dedi: "Mən ən varlı ənsaram. Malımı səninlə yarıbayarı bölərəm.[/quote]
demeli her ikisi en zenginlerden olardilar..demeli qardashida ozune arvad ala bilerdir...
[quote]Mənim iki arvadım var. Bax hansı sənin çox xoşuna gəlsə, mənə adını de ki, [u]mən onu boşayım[/u]. [u]Onun iddəti qurtaranda isə onunla evlən[/u]".[/quote]
senin qardahsin arvad alma imkani olsa,sen arvadini boshayib sene verim,hansindan xoshun gelirse,teklifi ederdin?
sehabeleri niye alchaldirsizki bele hedislerle?nedi nedi buxari yazib deye sehihdi?
Allah agil versin size.Amin!

[quote][quote name='Lancelot' post='2839227' date='May 4 2008, 03:33 ']
Səd Əbdürrəhmana dedi: "Mən ən varlı ənsaram. Malımı səninlə yarıbayarı bölərəm. Mənim iki arvadım var. Bax hansı sənin çox xoşuna gəlsə, mənə adını de ki, [u]mən onu boşayım[/u]. [u]Onun iddəti qurtaranda isə onunla evlən[/u]".[/quote]
[quote name='Hizbullah' post='2862603' date='May 8 2008, 16:12 ']demeli her ikisi en zenginlerden olardilar..demeli qardashida ozune arvad ala bilerdir...[/quote][/quote]

pulu, var-dövləti olmaz. ancaq arvadı bölmək olar :sluxii:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Upvote
        • Like
      • 119 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
      • 15 replies
    • Начата реализация проекта трамвайной линии в Баку
      Генеральный план - это стратегический документ. Это не документ для ежедневного исполнения. Генплан - документ, определяющий будущее развитие города Баку на ближайшие 30 лет.
      Об этом в интервью Азертадж заявил председатель правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбей Гасымзаде, говоря о реализации в ближайшем будущем масштабных проектов в рамках Генплана.
      По его словам, на основе Генплана в различных частях города будут проведены конкретные работы.
      «Процессы проектирования этих работ уже начались. Например, одним из важнейших направлений Генплана является транспортная инфраструктура. Реализация проекта трамвайной линии в Баку уже начата. На мой взгляд, второй важный вопрос - строительство на месте кварталов с 1-2-этажными аварийными домами или даже крупного района современных жилых зданий», - отметил он.
      https://media.az/society/nachata-realizaciya-proekta-tramvajnoj-linii-v-baku
      • 21 replies
    • Новый способ развода нашли гайцы. Останавливают машины на кругу там где техосмотр в сядяряке. Начинают с поиска доп оборудования потом проверяют на алкоголь, на наркотики ничего не найдя, поют песню про то что ты где-то линию пересёк и тебе 80 Ман 3 балла штраф. Просишь показать видео, говорит что нет, ему по рации передали задержать.  Что езжай в гор ГАИ там разбирайся, потом начинается сказка про доброго полицейского что он может ремень написать, заплатишь 40 Ман когда тех осмотр пройдешь. Зная что не со штрафом техосмотр не пройти. В конце ты сам уже предлагаешь 20 Ман что бы он отстал, и он типа по рации кому-то передает что йохлыйыб и хял едиб, хотя уверен что он никому ничего не передавал. 
      Вообще за последние два дня 3 раза остановили проверять алкоголь. Рейд у них какойто
        • Like
      • 100 replies
    • На Земле началась сильнейшая за 20 лет магнитная буря
      На Земле началась сильнейшая за последние двадцать лет магнитная буря: ей присвоен наивысший уровень G5, сообщают космические институты России и США.
      Уровень G5 соответствует экстремально сильной магнитной буре. Во время неё могут возникать масштабные проблемы с объектами энергетики и космическими аппаратами. Полярные сияния могут фиксироваться даже в тропиках.
      В нескольких регионах России – от Ленинградской до Ростовской области, а также в Сибири и на Урале – наблюдалось северное сияние.
      Также полярное сияние фиксировали жители Грузии, Армении, Кубы, Беларуси и Украины.
      Ранее руководитель Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований РАН Сергей Богачёв сообщал, что продолжительность магнитного шторма может составить от 20 до 40 часов.
      "Земля погружена в облако плазмы. Выйдет из него не раньше чем через сутки", – говорил он. Богачёв пояснил, что за трое суток Солнце выбросило четыре исключительно крупных облака плазмы.
      https://www.svoboda.org/a/na-zemle-nachalasj-siljneyshaya-za-20-let-magnitnaya-burya/32941991.html
        • Like
      • 29 replies
    • В Санкт-Петербурге автобус с пассажирами упал в реку: число погибших выросло
      В реку Мойку упал пассажирский автобус. Предварительно, там находилось около 20 человек. В региональном МВД сообщили, что спасатели достают людей из воды
      Очевидец сообщил, что автобус врезался в два автомобиля, пробил ограду и упал в воду. ТАСС со ссылкой на источник в оперативных службах пишет о госпитализации пяти человек, еще двоим проводят реанимационные мероприятия на месте происшествия.

Телеграм-канал Shot пишет, что из затонувшего автобуса спасли восемь человек. Состояние четверых из них оценивают как тяжелое — они госпитализированы. В больницу, как отмечает канал, в состоянии средней степени тяжести доставлен и водитель. Еще около десяти человек выбрались самостоятельно.
      Один человек погиб, указывает Shot. О жертвах также пишет телеграм-канал 78.

• Like
      • 59 replies
    • Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Haha
      • 59 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...