Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Namaz qılmayanlaırn xeyirli əməlləri

Recommended Posts

[quote name='Banzay' timestamp='1302700406' post='8821492']
[b]Paco[/b], Siz tam azad deyilsiniz ən azı ona görə ki, Sizi bu yazıları yazmağa və müzakirələr aparmağa nə isə vadar edir. Maraq, həmfikir tapmaq, cəhənnəmə yoldaş aparmaq)), özünüzə haqq qazandırmaq, "bəs məni niyə heç kəs düz yola gətirə bilmədi" deyərək "üzürlü" hesab edilmək və s.lər və ya bunlardan biri Sizin azadlığınızı məhdudlaşdıran faktorlardır. Bütün ateistlər kimi Siz də Allahdan qorxursunuz, yoxsa özünüzə bu qədər əziyyət verib polemika etməzdiniz. Deyə bilərsiz ki, bu Sizin üçün əziyyət deyil, əksinə mənəvi zövq alırsınız! Ancaq Quranı bəzi dindarlardan belə çox oxumağınız başqa ciddi narahatçılığınızdan xəbər verir. Məb Sizin nə vaxtsa hökmən İslama gələcəyinizə əminəm. O vaxt ki, oxuduqlarınızın hər biri öz lazımi hücrəsinə düşəcək o vaxt Siz nəyin nə demək olduğunu da gözəl bir şəkildə anlayacaqsınız İnŞaAllah! Mövzuya gəldikdə isə namaz qılmayanlar özlərinə "opravdaniya" qazanmaq məcburiyyətində deyillər, ən azı ona görə ki, bu "oprovdaniya"nı bəndə verə bilmir. Allah Özü lazımı hökmü Özü bildiiyi kimi verəcək, hər namaz qılan və qılmayanın hökmü Onun əlindədir.
P.S. Haqsıız verilmiş bandan çıxdığınız üçün hamımızın gözümüz aydın olsun :morqqqq: .[/quote]
Hörmətli Banzay, çox ziddiyyətli fikirləriniz var. Ümumiyyətlə, mən müşahidə etmişəm ki, dindar adamlarda "azadlıq" sözünə qarşı xarakterik reaksiya var. Bu reaksiya habelə onlara "qul" deyəndə özünü bariz göstərir. Dərhal gətirdikləri arqument odur ki, opponent də "tam azad deyil" və o da "nəyinsə quludur" :D Məncə bu müəyyən natamamlıq kompleksindən doğan fenomendir...

Təəssüf ki, siz də bu reaksiyadan azad deyilsiniz. Fikir verin, mən yazdım ki, ateist insan "ibadət" adlı şeydən (dini anlamda başa düşülməsi lazım) azaddır. Oxu - "buna malik deyil", "özünü bu çərçivəyə salmır" və s. Siz isə məsələni tamamilə fırladaraq "siz də tam azad deyilsiniz" deyə yazırsınız. Üstəlik, onlayn psixoloq kimi mənim motivlərimi xırdalamağa başlayırsınız. Özü də emosional motivləri azadlıqla (!) bağlayırsınız... Sizin sadaladıqlarınız STİMULLARDIR, azadlığı məhdudlaşdıran faktorlar deyil :)

Siz internet vasitəsilə görməyib tanımadığınız insanın ürəyini oxuya bilirsiniz? Axı azadlığın mənim yazdığıma ümumiyyətlə nə dəxli var? Mən heç tam azadlıq haqda yazdım?

Mən islamda olmuşam - bir daha o həbsxanaya qayıtmağa isə zərrə qədər də istəyim yoxdur :)

[quote name='Blok' timestamp='1302701298' post='8821627']
[i]Azad olmagı sizə kim təlim edib?[/i][/quote]
Bibliya və Quran :)

• Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Hörmətli Paco! Mən siz deyən kimi azadlıq sözünə "xarakterik" reaksiya verən dindarlardan deyiləm. On-line psixoloq barəsində deiklərinizlə isə razıyam, özümü bir qədər belə görürəm :morqqqq: . Stimula gəldikdə isə biz məgər mazoxist zadıq ki, özümüzə havayı əziyyət verək ya da qəfəsə salaq?! Mən hesab edirəmki, ən böyük stimul elə bizdədir. Orta məktəbdə oxuyanda dərsə hazır olmadıqda qarşındakı şagirdin arxasında gizlənirsən, müəllimənin sənə tərəf baxmağından ehtiyyat edirsən, tərpənməkdən belə çəkinirsən. Dərsini hazırladıqda isə çox rahat bir şəkildə dik oturursan, dərsə yaxşı əhvali ruhiyyədə gedib gəlirsən. Yəqin ki, nə dediyimi gözəl başa düşdünüz, çünki siz də pis psixoloq deyilsiniz, sadəcə bir qədər tənbəlləşib zəiflik göstərmisiniz. Sizə möhkəm iradə gəldikdə dərsinizə də tam hazır olacaqsınız, bu dəfə tam əminliklə və daha qəti formada. Bütün həzzlərin sonu təəssüflə bitir. Bir kişi kimi bunu ki, bilməmiş olmazsınız. Fanatiklərə uymasaz görərsiz ki, İslam ən gözəl yaşam tərziidir :morqqqq: .

[b]Banzay[/b], burda çox sadə bir formula var. Axı nədir o islam, xristianlıq, iudaizm, buddizm və s.? X, Y, Z...

X, Y, Z = Bir neçə fundamental əxlaqi prinsiplər + teoloji doktrinlər.

Vəssalam. Bütün dini cərəyanlar fundamental əxlaqi dəyərlərdə demək olar tamamilə həmrəydilər. İndi toplananların ikincisini qoyun qırağa. Yerdə qalır əxlaq, xeyirli əməllər görmək, haqqı tapdalamamaq, kamil insan olmağa çalışmaq və s. kimi fəzilətlər. Düzdür? Mənim dediyim odur ki, bütün bunlara əməl etmək üçün rasional və düşünən insan heç bir dinə sığınmağa ehtiyac duymur. Xeyirli əməllər etmək üçün, həyatını mənalı yaşamaq üçün sənə tunc dövrü insanlarının uydurma nağılları lazım deyil. Mən çox gözəl başa düşürəm din niyə güclüdür və niyə insanlar dinsiz yaşaya bilmirlər... Amma rasional adam üçün bu artıq şeydir. Okkamın ülgücün yadınıza salın :)

Vəssalam, məsələ çox sadədir. Ateist insan formulun ikinci toplananın qəbul etmirsə, bu o demək deyil ki, p zəifdir, nə bilim yolun tapmayıb və s. Əsla. Bu ona sadəcə lazım deyil, vəssalam. Bəyəm zorla elə nəyəsə inanmalıdır? Bu əksinə zəifliyin və natamamlığın əlamətidir.

[quote name='Islami Nur_313' timestamp='1302719851' post='8824297']
Yavas don basin firlanar...Sen Qurani bilmirem oxumusan ya yox...buna da subhe ile yanasiram cunki her sozunde nece diyerler seytani cucertiler tezahur edir!!!
Birce sen agilli oldun ki Qurani oxudun ve nese sene catmadi daha sonra ise ateist oldun...Sokdayam!!!
Onda gerek butun Qurani oxuyanlar ateist olardi hetta senden savadli,elmli insanlar da Qurani oxuyandan sonra ateist olmadi sense elmi mocuze yaratdin ve atiest oldun..

Sen burda yazmaqdansa get denizde baliq tut..rahatliyarsan,serin meh seni rahatladar...insanlarin inanclari ile oynamaqdan hezz alirsan diyesen..ne etsen de ibadet ehli haqqdan donen deyil..xeberin var ki 1,2 nefersiz (belke de eyni adam 2,3 user adi ile cixis edir burda) burda hey yazirsiz amma nese alinmir.....niye beledi sence??????buna cavab axtarmisiz hec??????[/quote]
Bilirsiniz nə var? Mən sizinlə mədəni və etik danışdıqca görürəm ki, siz get-gedə cızığınızdan çıxırsınız. Və başınızdan böyük danışmağa başlayırsınız. Mən sizin səviyyənizə enib sizin primitiv tonda danışmaq istəmirəm. Kobudluq da eləmək istəmirəm. Halbuki bunu çox rahat edə bilərəm.

Bundan sonra mənim postlarıma komment verməyin. Və mənə müraciət etməyin. Siz məndə ikrah hissi doğurursunuz... pukkee:

Comprendo, amigo?

Qılınc çəkmək? Siz deyəsən 7-ci əsrdən çıxmamısınız hələ...

Getdiniz ignor listine... İştahamı pozmamaq üçün sizin postlarınızı ümumiyyətlə görməsəm yaxşıdı...

Adios, amogo...

[quote name='Paco' timestamp='1302693112' post='8820045']
Məlumatsız sizsiniz... Ziddiyyət isə nə qədər istəyirsiniz var - görmürsünüzsə başqa məsələ... 

İnsanın ibadəti ona lazım deyilsə xeyir ola deyir ki insanları və cinləri ona ibadət etmək üçün yaradıb? Deməli nəyəsə görə lazımdır. 

Əgər oruc təkcə fiziki sağlamlıq üçün olsaydı, o bunu FƏRZ İBADƏT etməzdi. Orucdan başqa da fiziki sağlamlığa xeyirli əməllər var. Mən həftədə 3 dəfə idman edib müəyyən dieta saxlasam da sağlam olaram. Daha orucla özümə əziyyət verməyim lazım deyil. Allah nədir - dietoloq ya fitnes instruktoru? 

Namaz qılmaq allahın gözündə meditasiya deyil. Bu FƏRZDİR. Hər gün ona öz sadiqliyini bildirmək vasitəsidir - ibadətdir. Hər səhər və ya axşam basseynə gedib üzsən o sənin orqanizminə daha çox xeyir verər nəinki 5 dəfə əyilib qalxmaq. Gedib yoga da etmək olar. Namaz isə RİTUALDIR. Deməli başqa liqada olan əməldir. 

Understand?

[/quote]

Məlumatsız deyilsiz əmin oldum ki ağlıvız azdı, savadı demirəm çox savadlısız.

Oruc tək müsəlmanlar üçün deyil hamı üçündü İsa peyğambərdə oruc tutub, Nuh peyğambərdə?
İngilis alimləri oruc tutmaq ən sağlam diyta olduğu qənyətinə gəliblər.
Hər bir insan vacib deyil müsəlman olsun namaz qılsın, qocalana kimi namazin fiziki hərəkətlərini etsin o sənin fitnes klubuna bərabərdi.

1600 – il bunnan əvvəl fitnes klub olmayib, diyeta saxlamaq bilmirdilər nədi. Bunlar sağlam insanlığın inkişafı üçün lazımidi.

Ritual Azərbaycan dilində AYİN deməkdi buda hər bir dində var dini ayinlər.

[quote name='Blok' timestamp='1302754921' post='8826410']
'Paco'
[i]M.F. Axundov da sizin kimi düşünürdü..onunda aqibeti göz qabagında .)[/i][/quote]
Bu da dindarların sevdiyi digər klassik arqument: filankəsin aqibəti :) Teist inanca sahib olmayan bir insan qəzaya düşürsə, ölümcül xəstəliyə düçar olursa, ruhi xəstə olursa, başına digər bəla gəlirsə - aha, baxın aqibətinə ibrət götürün. Sizin arqument o zaman keçərli olardı ki, yuxarıda dediklərimin heç biri inanclı insanın başına gəlməzdi. Həccdən qayıdanda avtobus qəzasında həlak olan hacılarımız yadınızdadır? Bəlkə onlara da bu "aqibət" arqumentini tətbiq edək? Bəlkə xəstəxanalarda xərçəngdən əziyyət çəkən inanclı insanlara da bunu tətbiq edək? Axı bu absurddur...

[quote name='Simruq' timestamp='1302724825' post='8825136']
Məlumatsız deyilsiz əmin oldum ki ağlıvız azdı, savadı demirəm çox savadlısız.

Oruc tək müsəlmanlar üçün deyil hamı üçündü İsa peyğambərdə oruc tutub, Nuh peyğambərdə?
İngilis alimləri oruc tutmaq ən sağlam diyta olduğu qənyətinə gəliblər.
Hər bir insan vacib deyil müsəlman olsun namaz qılsın, qocalana kimi namazin fiziki hərəkətlərini etsin o sənin fitnes klubuna bərabərdi.

1600 – il bunnan əvvəl fitnes klub olmayib, diyeta saxlamaq bilmirdilər nədi. Bunlar sağlam insanlığın inkişafı üçün lazımidi.

Ritual Azərbaycan dilində AYİN deməkdi buda hər bir dində var dini ayinlər.[/quote]
Siz yaxşı olar ki başqalarının ağlını ölçdüyünüz bu xətkeşi qoyun qırağa - sizə bu haqqı heç kim verməyib...

Oruc ayini müxtəlif formalarda demək olar ki, bütün dini inanclarda mövcud olub. İbrahimi dinlər sadəcə bu ənəni davam edir. Burda iki məsələni dəqiq ayırmaq lazımdır: dini inancda buyurulan ibadət formasındakı oruc və sırf tibbi-müalicəvi/sağlamlıq keyfiyyəti daşıyan oruc (dieta). Dini nöqteyi-nəzərdən oruc sırf sakral məna daşıyır. Və bu əməl onu inandığı varlığa bağlayır. Əgər oruc sırf "dieta" və "orqanizmin təmizlənməsi" mənasın daşısaydı, ona dini məna geyindirmək artıq olardı. Mən sadəcə gedirəm həkimin və ya dietoloqun yanına və o məni müayinə edib, mənim orqanizmimə uyğun rejim müəyyən edir. Vəssalam.

Eynilə də namaza gimnastika mənası vermək mənasızdır. Əgər namaz sırf fiziki hərəkət mənası daşıyırsa, onda elə idmanla məşğul olmaq kifayətdir. Siz düz demirsiniz ki 1600 il əvvəl dietanın və "fitnesin" nə olduğunu bilmirdilər. Ola bilsin bisavad ərəblər bilmirdi, bəli. Yuxarıda oruc haqda ərz etdim. Qədim dünyada həkimlər pəhriz haqda çox gözəl təsəvvürə malik idilər. Yunanlarda qimnaziumlar vardı. Spartada uşaqları elə güclü fitnes proqramı ilə tərbiyə edirdilər ki indiki atletlərə fora verərdilər. Digər sivilizasiyalarda isə yoqa, daos texnikası, meditasiya kimi şeylər vardı. Yoqa və daos texnikası ilə məşğul olan adamlar elə ruhi və cismani nailiyyətlər əldə edirlər ki, gündə beş dəfə əyilib qalxmaq onların yanında heçdir. Onların orqanizminin gücü orta statistik müsəlmandan güclüdür. Ona görə də 7-ci əsrdən əvvəl də insanlar sağlam həyat haqda çox gözəl təsəvvürə malik idilər. Bu baxımdan sizin kitab yeni bir şey demədi.

[quote name='Paco' timestamp='1302760659' post='8827203']
Bu da dindarların sevdiyi digər klassik arqument: filankəsin aqibəti :) Teist inanca sahib olmayan bir insan qəzaya düşürsə, ölümcül xəstəliyə düçar olursa, ruhi xəstə olursa, başına digər bəla gəlirsə - aha, baxın aqibətinə ibrət götürün. Sizin arqument o zaman keçərli olardı ki, yuxarıda dediklərimin heç biri inanclı insanın başına gəlməzdi. Həccdən qayıdanda avtobus qəzasında həlak olan hacılarımız yadınızdadır? Bəlkə onlara da bu "aqibət" arqumentini tətbiq edək? Bəlkə xəstəxanalarda xərçəngdən əziyyət çəkən inanclı insanlara da bunu tətbiq edək? Axı bu absurddur...
[/quote]
[i] Fikirlərimi düzgün analamadın
Mən, M.F Axundovun `çürük` fkirlərinin sonrakı aibətni nəzərdə tutmuşam
yaman xoflu olmusan ))
[/i]

[quote name='Blok' timestamp='1302762523' post='8827570']
[i] Fikirlərimi düzgün analamadın
Mən, M.F Axundovun `çürük` fkirlərinin sonrakı aibətni nəzərdə tutmuşam[/i][/quote]
Sizin gətirdiyiniz misal ümumi "aqibət" düşüncə qəlibinin tərkib hissəsidir - mən bunu demək istəyirdim. Ona görə də konkret Axundovun həyatının müzakirəsinə varmaq istəmədim, çünki bu müzakirənin mövzusun xırdalaşdırır. Bunun mövzuya da aidiyyatı yoxdur. Mənim dediklərimə Axundov, Mollayev, Şeyxov, İmamov və s. şəxslərin misalını gətirməklə əks-arqument vermək yersizdir.

Filankəs də sənin kimi fikirləşirdi - sonda fikirlərinin aqibəti belə oldu - deməli səninkilər də mütləq belə olacaq... Bu arqument deyil axı :)

[i][quote]yaman xoflu olmusan ))[/quote]
[/i]Mənimlə diskussiyada belə düşünmək sizə mənəvi üstünlük hissi bağışlayırsa və istehza eqonuza komfort verirsə, buyurun - istədiyiniz kimi fikirləşin.

[quote name='Paco' timestamp='1302720312' post='8824390']
[b]Banzay[/b], burda çox sadə bir formula var. Axı nədir o islam, xristianlıq, iudaizm, buddizm və s.? X, Y, Z...

X, Y, Z = Bir neçə fundamental əxlaqi prinsiplər + teoloji doktrinlər.

Vəssalam. Bütün dini cərəyanlar fundamental əxlaqi dəyərlərdə demək olar tamamilə həmrəydilər. İndi toplananların ikincisini qoyun qırağa. Yerdə qalır əxlaq, xeyirli əməllər görmək, haqqı tapdalamamaq, kamil insan olmağa çalışmaq və s. kimi fəzilətlər. Düzdür? Mənim dediyim odur ki, bütün bunlara əməl etmək üçün rasional və düşünən insan heç bir dinə sığınmağa ehtiyac duymur. Xeyirli əməllər etmək üçün, həyatını mənalı yaşamaq üçün sənə tunc dövrü insanlarının uydurma nağılları lazım deyil. Mən çox gözəl başa düşürəm din niyə güclüdür və niyə insanlar dinsiz yaşaya bilmirlər... Amma rasional adam üçün bu artıq şeydir. Okkamın ülgücün yadınıza salın :)

Vəssalam, məsələ çox sadədir. Ateist insan formulun ikinci toplananın qəbul etmirsə, bu o demək deyil ki, p zəifdir, nə bilim yolun tapmayıb və s. Əsla. Bu ona sadəcə lazım deyil, vəssalam. Bəyəm zorla elə nəyəsə inanmalıdır? Bu əksinə zəifliyin və natamamlığın əlamətidir.
[/quote]
izin yazdığınız formula ali riyaziyyatdan çox uzaq olsa belə ya mən onu başa düşmədim, ya da sadə arifmetik səhf edibsiz. Toplananın birini elə-belə atmaq olmaur axı. Bunun üçün toplanan bərabərliyin sol tərəfindəki ifadədən özünə bərabər yüklə ixtisar edilməlidir, bunun isə sol tərəfdəki ekvivalentini tapmaq elə də asandeyil. Bundan başqa bərabərlik baş tutsa belə 2=2 ilə 100=100 bərabərlik olsa da fərqli bərabərliklərdir. Əgər sizə "tunc dövrünün " insanlarının doktrinası maraqlı deyilsə onda xeyir əməllər etmək, və s. nəəyinizə gərəkdir?! Biriylə iş qurursuz və ondan mütəmadi olaraq oğurluq edib kefi kök yaşayırsız, onun da xəbəri olmur. Sizdən də şübhələnən yoxdursa nədən narahat olacaqsız? Narahatlığınız olacaqsa nə səbəbdən olacaq? Nə isə sizin üzərinizə çox gedirlər, arqumentli və ya onsuz, mən sizi boş buraxım... Özünüz gözəl bilirsiz... Bundan əvvəlki postumu diqqətlə bir də oxuyun, elə bilin ki, təzədən yazdım.

[quote]Sizdən də şübhələnən yoxdursa nədən narahat olacaqsız? Narahatlığınız olacaqsa nə səbəbdən olacaq?[/quote]
kimse biler deye ogurluq etmirsiniz? ya da allah gorur deye ogurluq etmirsiniz? :blink:
ele siz inansaniz yaxsidir.allah varsa ve din gonderibse ele sizin kimiler ucun gonderib.

Hele de basa dusmek istemirsen yoxsa basa dusmemezlikden gelirsen>>>>>umumi olaraq ozunuzu agilli aparsaniz da amma bu tam eskidir!!Sizleri emin edirem ki kenardan gulunc obyekti olmusuz,Allah sizi hidayet etsun InsAllah.
Fikir ver ki imenno ateistler daim oz dusuncelerinde iflasa ugrayib ve ugrayacaq!!!
Millet inkisaf etmis ve inkisafda olan olkelerde İslami qebul edir sense burda ozuvi yeyib bitirirsen :D
Yene de diyessen ki bunlar geride qalib men inkisaf etmisem)) :D [/quote]
bunlari menim yazima sitat getirmeden de yazabilerdin. :morqqqq:

[quote name='Banzay' timestamp='1302770795' post='8829150']
izin yazdığınız formula ali riyaziyyatdan çox uzaq olsa belə ya mən onu başa düşmədim, ya da sadə arifmetik səhf edibsiz. Toplananın birini elə-belə atmaq olmaur axı. Bunun üçün toplanan bərabərliyin sol tərəfindəki ifadədən özünə bərabər yüklə ixtisar edilməlidir, bunun isə sol tərəfdəki ekvivalentini tapmaq elə də asandeyil. Bundan başqa bərabərlik baş tutsa belə 2=2 ilə 100=100 bərabərlik olsa da fərqli bərabərliklərdir. Əgər sizə "tunc dövrünün " insanlarının doktrinası maraqlı deyilsə onda xeyir əməllər etmək, və s. nəəyinizə gərəkdir?! Biriylə iş qurursuz və ondan mütəmadi olaraq oğurluq edib kefi kök yaşayırsız, onun da xəbəri olmur. Sizdən də şübhələnən yoxdursa nədən narahat olacaqsız? Narahatlığınız olacaqsa nə səbəbdən olacaq? Nə isə sizin üzərinizə çox gedirlər, arqumentli və ya onsuz, mən sizi boş buraxım... Özünüz gözəl bilirsiz... Bundan əvvəlki postumu diqqətlə bir də oxuyun, elə bilin ki, təzədən yazdım.[/quote]
Haqlısınız - arifmetik düstür terminləri ilə fikrimi izah etməyim bəlkə də ən uğurlu seçim deyildi. Sadəcə fikrimin canı o idi ki, dindən teoloji konseptləri çıxsan (inanc sütunları, doqmatlar, rituallar və s.), yerdə qalan normal insani əxlaq və davranış kodeksləri qalacaq. Məhz müəyyən fövqəltəbii varlığa inam və teologiyanın bura əlavə edilməsi dini din edir...

Xeyirli əməllər etmək, pislikdən uzaq durmaq, cinayət törətməmək və s. üçün motivlər təkcə dini inancla bağlı deyil. Əslində bütün bunları yalnız bir motivə - allah bağlamaq çox təhlükəlidir və əks effekt verə bilər. Və verir də. Bəyəm allahın adı ilə az cinayət və çirkinlik törədilmişdir? Detallara varmaq istəmirəm.

Siz mənə elə bir xeyirli əməl misalı çəkə bilməzsiniz ki onu ancaq dini inanca sahib adam edə bilsin, inancsız isə etməyə qadir olmasın. Deməli motivasiya məsələsi dini inanc müstəvisində deyil... Var vicdan, namus, insan cəmiyyətində qəbul edilmiş universal əxlaq normaları, qanunlar, tərbiyə, təhsilin və elmin verdiyi anlayış və düşüncə tərzi və s. faktorlar. [b]Ən azı qenetika var ![/b] Özünüz də gözəl bilirsiniz ki, dini inanca sahib olan insanların ancaq bəziləri həqiqi kamillik və fəzilət nümayiş etdirirlər. Bu səviyyə hər adamın işi deyil. Ateizm də mütləq yol deyil. Ateistlər arasında da paxıl, qəddar, antipatik adamlar var.

Buna görə də gətirdiyiniz konkret misal məndə təəcüb doğurdu... Yəni siz doğrudan da deyirsiniz ki, insanı partnyorundan oğurluq etməməkdən daşındıran YEGANƏ faktor allah qorxusudur?

[quote]Xeyirli əməllər etmək, pislikdən uzaq durmaq, cinayət törətməmək və s. üçün motivlər təkcə dini inancla bağlı deyil. Əslində bütün bunları yalnız bir motivə - allah bağlamaq çox təhlükəlidir və əks effekt verə bilər. Və verir də. Bəyəm allahın adı ilə az cinayət və çirkinlik törədilmişdir? Detallara varmaq istəmirəm. [/quote]
Razyam,belə hallar məqsəədli və ya məqsədsiz şəkildə baş verir. ən banal bir misal çəkim ki, keyfiyyətsiz mal satan fırıldaqçı Allaha and içməklə çox halda malıını sırıya bilir Beynəlxalq siyasət, terror, dini pərdə altında müxtəlif ölkələri, təriqətləri və məzhəbləri qrşıqaşıya qoymaq istedadı da elə həmin yalandan and içən kimidir, ancaq bu o demək deyil ki, dinin bunda səhvi var və ya kamil deyil.
[quote]Siz mənə elə bir xeyirli əməl misalı çəkə bilməzsiniz ki onu ancaq dini inanca sahib adam edə bilsin, inancsız isə etməyə qadir olmasın.[/quote]
Mən nə misal çəksəm kiminsə də bunu etdiyini deyə bilərsiniz, kompleks şəkildə isə Allah bunları bizə aşılıyır, bir növ təlim edir. Deməyim odur ki. ümumən insanları götürsək sadə bir kriteriya yanaşmasıyla hamının yaxşı hesab etdiyi insanların çox hissəsinin Allaha sığınan insanların içəriisində olma ehtimalı daha çoxdur.
[quote]Var vicdan, namus, insan cəmiyyətində qəbul edilmiş universal əxlaq normaları, qanunlar, tərbiyə, təhsilin və elmin verdiyi anlayış və düşüncə tərzi və s. faktorlar. [/quote]
Bu deyilən faktorlardan elə ən güclü təsir vasitəsi olanı dindir.
[quote]Özünüz də gözəl bilirsiniz ki, dini inanca sahib olan insanların ancaq bəziləri həqiqi kamillik və fəzilət nümayiş etdirirlər. Bu səviyyə hər adamın işi deyil. Ateizm də mütləq yol deyil. Ateistlər arasında da paxıl, qəddar, antipatik adamlar var. [/quote]
Ancaq çox xahiş edirəm ki, mənə savadsız mollaları, "həci" olub haram işlərlə məşğul olanları, namaz qılıb oruc tutaraq kənarda əyyaşlıq edənləri misal çəkməyin. Mən normal olaraq əqidəsi düz, sözü bütov, əqli yerində Allahın buyurduqlarına əməl edənlərdən danışıram. Yuxarıda sadaladıqlarımı misal çəkmək ilk olaraq öz zəifliyinə bəraət almaq istəyənlər üçündür. Elə siz özünüz məgər sizdən səhər tezdən durub namaz qılınmasını, ildə bir dəfə bir ay oruc tutulmasını, haramdan çəkilməsini tələb kimi qoyulmasa idi Allahdan əl çəkərdiz!? İnanmıram...
Göstərdiyim konkret misal isə mənə aid deyil, sadəcə cavab almaq istəyirdim ki, görüm nə deyirsiz? Cavab almadım. Vicdan, tərbiyyə və nəhayət genetika əgərcavabdırsa onda söhbət başqa bir istiqamətdə uzanacaq, çünki bu hissləri Yaradan haqqanda başqa bir polemika açmalı olacağıq.

[b]Banzay[/b], ok - əxlaqın, vicdanın və s. məhz "allah" deyilən varlığın (şüurun) toplam olaraq aşılaması və bunun mənbəyi olması ayrıca konseptual mövzudur. Ona görə söhbəti bir-iki misalla konkretləşdirim...

Bibliya və Quranda təsvir edilən monoallah quldarlığa, yəni bir insanın digər insana öz mülkü kimi sahib olmasına normal baxır, hətta bunu tənzimləyir. Bu mənim üçün əxlaq (мораль) baxımından qəbul edilməzdir. Bu elə adicə normal insan əxlaqı və humanizm baxımından qəbul edilməzdir - o ki qaldı bu iyrənc əməlin allah tərəfindən buyrulması...

İkinci misal : bu allah həmçinin qətlə də normal baxır, hətta buna da xeyir-dua da verir. Bu da mənim üçün qəbuledilməzdir.

Kainatın yaradıcısı, sevgi və yaxşılıq, gözəllik və ideallıq simvollarını təcəssüm edən, dünyanı və insanları sevgi ilə yaradan varlıq belə çirkin şeylərə fitva verə bilməz. Bu baxımdan mənə, məsələn buddist fəlsəfəsi daha simpatik gələr nəinki yəhudi-ərəb monoteizmi...

[b]Paco,[/b] Quranı kərim o zamanın insanlarının başa düşə biləcəyi üçün o zamanın gerçəkliyinə uyğun olaraq bütün zamanların insanları üçün göndərilib. Gəlin belə danışaq, siz ateistsiniz yoxsa hələ hansı dini isə seçmək qarşısında qalan bir insan? Bunu aydınlaşdırmamış söhbət etmək çox çətindir. Çünki ateislə ilk olaraq Allahın varlığı barədə mübahisə etmək lazımdırsa bütpərəslə mən bir müsəlman olaraq niyə İslamı seçmək lazım olduğu barədə danışmalıyam. Ordan-bura burdan ora keçmək bizə yaraşmaz. [quote]Bu baxımdan mənə, məsələn buddist fəlsəfəsi daha simpatik gələr nəinki yəhudi-ərəb monoteizmi... [/quote]
Bu deyiminiz məni bu sualı verməyə vadar etdi?

[quote name='Paco' timestamp='1302760659' post='8827203']

Siz yaxşı olar ki başqalarının ağlını ölçdüyünüz bu xətkeşi qoyun qırağa - sizə bu haqqı heç kim verməyib...

Oruc ayini müxtəlif formalarda demək olar ki, bütün dini inanclarda mövcud olub. İbrahimi dinlər sadəcə bu ənəni davam edir. Burda iki məsələni dəqiq ayırmaq lazımdır: dini inancda buyurulan ibadət formasındakı oruc və sırf tibbi-müalicəvi/sağlamlıq keyfiyyəti daşıyan oruc (dieta). Dini nöqteyi-nəzərdən oruc sırf sakral məna daşıyır. Və bu əməl onu inandığı varlığa bağlayır. Əgər oruc sırf "dieta" və "orqanizmin təmizlənməsi" mənasın daşısaydı, ona dini məna geyindirmək artıq olardı. Mən sadəcə gedirəm həkimin və ya dietoloqun yanına və o məni müayinə edib, mənim orqanizmimə uyğun rejim müəyyən edir. Vəssalam.

Eynilə də namaza gimnastika mənası vermək mənasızdır. Əgər namaz sırf fiziki hərəkət mənası daşıyırsa, onda elə idmanla məşğul olmaq kifayətdir. Siz düz demirsiniz ki 1600 il əvvəl dietanın və "fitnesin" nə olduğunu bilmirdilər. Ola bilsin bisavad ərəblər bilmirdi, bəli. Yuxarıda oruc haqda ərz etdim. Qədim dünyada həkimlər pəhriz haqda çox gözəl təsəvvürə malik idilər. Yunanlarda qimnaziumlar vardı. Spartada uşaqları elə güclü fitnes proqramı ilə tərbiyə edirdilər ki indiki atletlərə fora verərdilər. Digər sivilizasiyalarda isə yoqa, daos texnikası, meditasiya kimi şeylər vardı. Yoqa və daos texnikası ilə məşğul olan adamlar elə ruhi və cismani nailiyyətlər əldə edirlər ki, gündə beş dəfə əyilib qalxmaq onların yanında heçdir. Onların orqanizminin gücü orta statistik müsəlmandan güclüdür. Ona görə də 7-ci əsrdən əvvəl də insanlar sağlam həyat haqda çox gözəl təsəvvürə malik idilər. Bu baxımdan sizin kitab yeni bir şey demədi.,
[/quote]
ALLAH-ın Salamı olsun!Özünü "dindar"(sözün kökü görəsən nədir?!)adlandıranların, belə gülüş doğuran arqument gətirməsi utanc gətiricidir!Necə yəni "namaz" gimnastikadır?!Namaz sözünün özü, ALLAH-ın Quranda bu ibadət növünə verdiyi adı və mənanı insanların gözündə cılızlaşdırır!ALLAH Taala quranda namaz sözü işlətməyib!Bu söz ,çevirmədə islahat şözünə mənaca və məzmunca daha çox uyğun gəlir!"Əqimussalətə"-əqim -qalxmaq,qiyam etmək deməkdir."Əqimussalətə"-qalx islahat üçün deməyə daha yaxındır.Gündə 5 dəfə əməllərini islah etmək üçün ayağa qalxırsan.Və ALLAH-dan "fatihə" surəsi vasitəsi ilə istəyirsən ki,səni, seçib nemət verdiyi bəndələri arasına daxil etsin,pis əməllərdən çəkindirsin!Bu bir özünütəqliddir!Oradakı rükü və səcdələr isə ritualdır:göstərirsən ki,Rəbbim, mən sənin qarşında təkəbbür göstərib ucalıq axtaranlardan deyiləm!Sənin üçün baş əyə və yerə xar ola bilərəm!Bu ibadət əməllərin islahı üçün ALLAH tərəfindən buyrulub.
"Oruc"(mənası nədir bilmirəm) ALLAH Quranda "sıyəm" deyir.Bu, bir ay ərzində günəşin göründüyü vaxtlar,yeməkdən ,içməkdən və qadınlarla yaxınlıqdan imtina etməkdir!Bu ALLAH-ın əmridir,inananlar ALLAH-a xatir(yəni ALLAH-ın buyurduğunu üstün tutaraq) yemirlər,içmirlər, zövcələri ilə yaxınlıq etmirlər.Bu ibadətin inanana nə qədər və nə xeyri olmağını ALAH Taala bilir!Çünki,ALLAh Taala özü deyir ki,bilsəniz sizin üçün nə qədər xeyirdir?!Nə qədər və nə xeyir olduğunu demir.Özümüzdən şeylər uydurub deməyək ki,bunu ALLAH sağlamlıq üçün buyurub!O,çox şeyə xeyir ola bilər.

[quote name='Paco' timestamp='1303058036' post='8857047']
Ateist. Hətta anti-teist :D Allahın mövcud olub-olmaması haqda "Ateistliyə aid suallar" mövzusunda da söhbət etmək olar.

Abu Hurayra, əlləriniz yorulmasın :)
[/quote]
[b]Paco[/b], bütün mövzuları gəzib oxumuram. Hətta burada da yazmağına həvəssiz yazıram, çünki vaxtım olmur. Sadəcə mövzuya aid söhbəti deyirəm ki, bilmirəm necə quraq. Ateistsinizsə sizə bir başqa söhbət yanaşması olmalıdır, ona görə dedim. Yəni ki, ateistsinizsə onda deməyin ki, məs. buddizm islamdan bu cəhətinə görə üstündür. Korrekt olmur, sırf ateist alətlərindən istifadə edin, ələ nə keçdi ondan yox.
P.S. Yuxarıda adını çəkdiyiniz userin mən olduğunu düşünürsüz, yoxsa sizi düz başa düşmədim ?!

[quote name='Paco' timestamp='1302194904' post='8769122']
[b]Blok[/b], mənim sualımı cavabsız qoydunuz. [b]Təkrar edirəm: imtahan yolu ilə xalis bəndələrin üzə çıxarılması kimə lazımdır? Allaha?[/b][/quote]
De ki:" [b]Ən qəti dəlil ancaq Allahındır. Allah istəsəydi, əlbəttə, sizin hamınızı hidayətə yönəldərdi [/b]". (Ənam, 6/147-149).

[b]"Əgər Allah istəsəydi, sizin hamınızı hidayətə yönəldərdi"[/b] cümləsindən bunu anlaya bilərik:

"Ey insanlar! İmtahan şəklini təyini Allaha aiddir. Əgər istəsəydi, hamınız sinifi keçəcək şəkildə bir imtahan düzenleyebilirdik. Və ya heç imtahan etmədən hamınızı-də doğru yola salar-sinifdən keçirərdim. Bu mövzuda heç kim bizə mane də ola bilməzdi. Lakin, yaxşı insanlarla pis olanları , çalışqan tələbələrlə tənbəl olanları, Əbu Bəkr kimi haqqın xatirini sayan, doğrunu tövsiyə edən bunda ağılla düşünən insanlarla, Əbu Cəhl kimi qürurunu oxşayan nəfsinin arxasınca gedənləri bir-birindən ayırmaq istədik. Bu ədalətin də bir gərəyidir.

Bu tənzimləməni etməklə Allahın insanlara əsla zülm və haqsızlıq etmədiyinə dair, qatında sizi asanca razı edəcək dəlilləri çoxdur. Onun üçün haddinizi bilin, ona güvənin. O hər kəsi məsul tutub, sorğuya çəkər lakin heç kim onu sorğuya çəkə bilməz. Onun sonsuz elm və hikmətinin dənizi yanında sizin məlumatınız bir damla belə deyil.

Onun hikmətinə inanın ki, rəhmətinə güvənin, əfvinə qarşı ümid-var olun, Onun haqsızlıq yapmayacağına iman gətirin, müsəlman olaraq ona təslim olun və eləcə hüzuruna varın .. "
Прослушать
На латинице
Новинка! Нажмите на слова вверху, чтобы увидеть альтернативный перевод. Отказаться
Словарь

[quote name='Mister Elvin' timestamp='1303135249' post='8865839']
De ki:" [b]Ən qəti dəlil ancaq Allahındır. Allah istəsəydi, əlbəttə, sizin hamınızı hidayətə yönəldərdi [/b]". (Ənam, 6/147-149).

[b]"Əgər Allah istəsəydi, sizin hamınızı hidayətə yönəldərdi"[/b] cümləsindən bunu anlaya bilərik:

"Ey insanlar! İmtahan şəklini təyini Allaha aiddir. Əgər istəsəydi, hamınız sinifi keçəcək şəkildə bir imtahan düzenleyebilirdik. Və ya heç imtahan etmədən hamınızı-də doğru yola salar-sinifdən keçirərdim. Bu mövzuda heç kim bizə mane də ola bilməzdi. Lakin, yaxşı insanlarla pis olanları , çalışqan tələbələrlə tənbəl olanları, Əbu Bəkr kimi haqqın xatirini sayan, doğrunu tövsiyə edən bunda ağılla düşünən insanlarla, Əbu Cəhl kimi qürurunu oxşayan nəfsinin arxasınca gedənləri bir-birindən ayırmaq istədik. Bu ədalətin də bir gərəyidir.

Bu tənzimləməni etməklə Allahın insanlara əsla zülm və haqsızlıq etmədiyinə dair, qatında sizi asanca razı edəcək dəlilləri çoxdur. Onun üçün haddinizi bilin, ona güvənin. O hər kəsi məsul tutub, sorğuya çəkər lakin heç kim onu sorğuya çəkə bilməz. Onun sonsuz elm və hikmətinin dənizi yanında sizin məlumatınız bir damla belə deyil.

Onun hikmətinə inanın ki, rəhmətinə güvənin, əfvinə qarşı ümid-var olun, Onun haqsızlıq yapmayacağına iman gətirin, müsəlman olaraq ona təslim olun və eləcə hüzuruna varın .. "
Прослушать
На латинице
Новинка! Нажмите на слова вверху, чтобы увидеть альтернативный перевод. Отказаться
Словарь
[/quote]
Yuxarıda yazdıqlarım türk dilindən tərcümədir. Əgər səhv varsa üzrlü hesab edin.

[quote name='Paco' timestamp='1302199143' post='8769694']
Quranı oxumuşam. Dönə-dönə də oxuyuram...

Ona görə də sizə bu sualı verdim. Bir tərəfdən təsdiq etdiniz ki, son qərar allahındır, deməli qiyamətə qədər cəhənnəmə kimin girəcəyi heç bir insana məlum ola bilməz. O[b] biri tərəfdən isə dəqiqliklə deyirsiniz ki, namaz əhlindən olanlar da cəhənnəmə girəcək, onlardan filan şey soruşulacaq, onlar da filan şeyi cavab verəcəklər. Bunun üçün soruşdum ki, bu bilgi hardandır? [/b]Çünki belə bilgi varsa, onda allahın renomesi bir az yaxşı olmur :)

Bunu Qurandan oxumusunuz? Konkret hansı ayədə bu yazılıb? Bəlkə mən bu ayəni buraxmışam...
[/quote]
[i]“Vay halına o namaz qılanların ki, Onlar öz namazlarından qafildirlər”
(əl-Maun, ayə 5[/i])

[quote name='Blok' timestamp='1303193404' post='8870713']
[i]“Vay halına o namaz qılanların ki, Onlar öz namazlarından qafildirlər”
(əl-Maun, ayə 5[/i])[/quote]
Hə, indi burdan tam aydın olur ki namazlarından qafil olanlar cəhənnəmə düşəcəklər? :)

[quote name='Mister Elvin' timestamp='1303135249' post='8865839']

"Ey insanlar! İmtahan şəklini təyini Allaha aiddir. Əgər istəsəydi, hamınız sinifi keçəcək şəkildə bir imtahan düzenleyebilirdik. Və ya heç imtahan etmədən hamınızı-də doğru yola salar-sinifdən keçirərdim. Bu mövzuda heç kim bizə mane də ola bilməzdi. Lakin, yaxşı insanlarla pis olanları , çalışqan tələbələrlə tənbəl olanları, Əbu Bəkr kimi haqqın xatirini sayan, doğrunu tövsiyə edən bunda ağılla düşünən insanlarla, Əbu Cəhl kimi qürurunu oxşayan nəfsinin arxasınca gedənləri bir-birindən ayırmaq istədik. Bu ədalətin də bir gərəyidir.[/quote]
Bu passajlar mənim verdiyim suala cavab vermir.

İstəsəydi edərdi - amma etmir - çünki yaxşıları pislərdən ayırmaq istəyir. Sual olunur - mütləq biliyə malik varlıq bəyəm əvvəlcədən kimin yaxşı, kimin pis olduğunu bilmir? O imtahansız da hər şeyi bilir. Onda bu imtahan hoqqası a priori kimə və nəyə lazımdır?

[quote name='Paco' timestamp='1303217562' post='8875784']
Hə, indi burdan tam aydın olur ki namazlarından qafil olanlar cəhənnəmə düşəcəklər? :)
[/quote]
[i]Yezid də namaz qılan bir şəxs olub, nə olsun?
Hakimiyyət naminə Peygəmbər nəvəsinin qətlə yetirməkdən çəminmədi.
Qurani-Kərimdə buyrulur:""Həqiqətən namaz çirkin və pis əməllərdən çəkindirir." (əl-Ənkəbut/45)
O insanlar ki, pis əməllərdən çəkinmirlər, demək onlar, riyakar qəlbli insanlardı[/i]

[quote name='Blok' timestamp='1303218399' post='8875931']
[i]Yezid də namaz qılan bir şəxs olub, nə olsun?
Hakimiyyət naminə Peygəmbər nəvəsinin qətlə yetirməkdən çəminmədi.
Qurani-Kərimdə buyrulur:""Həqiqətən namaz çirkin və pis əməllərdən çəkindirir." (əl-Ənkəbut/45)
O insanlar ki, pis əməllərdən çəkinmirlər, demək onlar, riyakar qəlbli insanlardı[/i][/quote]
İndi guya siz mənim sualıma cavab verdiniz? Bununla sübut edirsiniz ki namaz əhlindən olanlar da cəhənnəmə girəcəklər? Yezidin bura ümumiyyətlə nə dəxli var? Yoxsa siz artıq allahın əvəzinə Yezidin cəhənnəmə girməsi qərarını vermisiniz? :D

P.S. Quranın müəllifi isə səhv yazıb... O gərək belə yazaydı - "həqiqətən də namaz çirkin və pis əməllərdən çəkindirmir" :D Çünki reallıq budur.
Bax Yezid misalının bura daha çox dəxli var nəinki mənim verdiyim suallara.

[quote name='Paco' timestamp='1303237969' post='8878513']
İndi guya siz mənim sualıma cavab verdiniz? Bununla sübut edirsiniz ki namaz əhlindən olanlar da cəhənnəmə girəcəklər? Yezidin bura ümumiyyətlə nə dəxli var? Yoxsa siz artıq allahın əvəzinə Yezidin cəhənnəmə girməsi qərarını vermisiniz? :D
[/quote]
[i]Yezid cəhənnəm əhlidir..
əgər sən bu indiki etiqadınla dünaydam köçəsi olsan, inanıram ki,Yezidi orda görəcəksən
[/i]

bes namaz qilib,oruc tutan,qadini bawini orten ailede defelerle (uzr isteyirem!) abort etdirmek nece? Namazlari,oruclari bele gunahi yuyacaqmi? Eger he... Onda men islami anlamaq istemirem! Bawini baqlayib ele etmekdense,bawi aciq,emeli saf ol

bes namaz qilib,oruc tutan,qadini bawini orten ailede defelerle (uzr isteyirem!) abort etdirmek nece? Namazlari,oruclari bele gunahi yuyacaqmi? Eger he... Onda men islami anlamaq istemirem! Bawini baqlayib ele etmekdense,bawi aciq,emeli saf ol

[quote name='Bilberry' timestamp='1303458781' post='8902656']
[/quote]
[i]Sen əvvəl Allahı tanı ve sonra Ona xatir namaz qil.
camaatin əmələrinə baxıb Allaha taniyacaqsansa, heç onda namaz qilmasan yaxshidi.
İnsanlar haqqa meyar deyil, haqq insanalrin emellerine meyardir.
( xeste adam hekimin dediklerine emel etmirse, buna hekim gunahkar deyil)[/i]

[quote name='Blok' timestamp='1303240257' post='8878823']
[i]Yezid cəhənnəm əhlidir.. [/i][/quote]
Fitvanın da altından əlbəttə ki şəxsən siz imza qoymusunuz :)

Hələ qiyamət gəlməmiş adamı by default cəhənnəmlik etmisiniz... :)

[quote name='Paco' timestamp='1303467153' post='8904394']
Fitvanın da altından əlbəttə ki şəxsən siz imza qoymusunuz :)

Hələ qiyamət gəlməmiş adamı by default cəhənnəmlik etmisiniz... :)
[/quote]
[i]Neinki Yezid, hetta Yezidi sevenler belə Cehennem ehli olacaqlar.
Sizin onsuz da axirət dünyasına etiqadiniz yoxdur. Ona gorə de belə meselelerle ilgilənməyə dəyməz.
Ateistlərin özləri var, Allahı yoxdur.
Sizlər "Allahdan başqa illah yoxdur" əqidəsinə qarşı
"özümüzdən başqa illah yoxdur" əqidəsinin daşıyıcılarsınız.[/i]

[quote name='Paco' timestamp='1303217913' post='8875849']
Bu passajlar mənim verdiyim suala cavab vermir.

İstəsəydi edərdi - amma etmir - çünki yaxşıları pislərdən ayırmaq istəyir. Sual olunur - mütləq biliyə malik varlıq bəyəm əvvəlcədən kimin yaxşı, kimin pis olduğunu bilmir? O imtahansız da hər şeyi bilir. Onda bu imtahan hoqqası a priori kimə və nəyə lazımdır?
[/quote]
Bilməklə etmənin çox fərqli şeylər olduğunu vurğulamaq lazımdır. Bizlərin bir nüvənin ağac olacağını bilməmiz onun ağac olmasına ehtiyac olmadığı mənasını verməz.

Bundan başqa, bir maşın və ya bina üçün bir plan edilsə, madam ki plan var elə isə binaya və maşına nə gərək var deyilə bilərmi.

Sabah bir yerə gedəcəyimizə və bunları yeməyimizi planlıyalım. Buna görə madam nə edəcəyimiz müəyyən elədik isə nə gərək var getməyə və yemək yeməyə deyə bilirikmi.

Biz belə gündəlik sadə şeylər üçün bunu deyə bilmiriksə, Allahın saysız hikmətlərlə yaratdığı insanı, madam nə edəcəyini bilirdi elə isə niyə sınayır deyə bilmərik.

Elvin, у меня вынос мозга от вашего поста... Tarix-nadiri yarıya kimi oxudum amma sizin nə yazdığınızı başa düşmədim. :D

Konkret fikrinizi deyin - allah bizə sınaq göndərərkən bizim nə edəcəyimizi əvvəlcədən bilir ya bilmir?

[quote name='Paco' timestamp='1303998291' post='8960403']
Elvin, у меня вынос мозга от вашего поста... Tarix-nadiri yarıya kimi oxudum amma sizin nə yazdığınızı başa düşmədim. :D

Konkret fikrinizi deyin - allah bizə sınaq göndərərkən bizim nə edəcəyimizi əvvəlcədən bilir ya bilmir?
[/quote]
Paco, siz tarix-nadiri yarıya qədər oxuduğunuza görə tam başa düşmədiniz. Tamamını oxumaq lazımdır. :)
Siz mənə sual olaraq ünvanladığınız postunuzda o suala cavab vermisiz artıq. Əlbəttə bilir.
[b]Sizin sualınız belə idi ki, onda bu imtahan hoqqası a priori kimə və nəyə lazımdır?[/b]
Mən də sizə bu cavabı yazdım:
Bilməklə etmənin çox fərqli şeylər olduğunu vurğulamaq lazımdır. Bizlərin bir nüvənin ağac olacağını bilməmiz onun ağac olmasına ehtiyac olmadığı mənasını verməz. [b]Yəni bir şeyi əvvəlcədən bilinməyi ona ehtiyac olmamağı anlamına gəlməz[/b].
Sonra da sizə misallar çəkdim ki, tam aydın olsun:
Bundan başqa, bir maşın və ya bina üçün bir plan edilsə, madam ki plan var elə isə binaya və maşına nə gərək var deyilə bilərmi.

Sabah bir yerə gedəcəyimizə və bunları yeməyimizi planlıyalım. Buna görə madam nə edəcəyimiz müəyyən elədik isə nə gərək var getməyə və yemək yeməyə deyə bilirikmi.

Biz belə gündəlik sadə şeylər üçün bunu deyə bilmiriksə, Allahın saysız hikmətlərlə yaratdığı insanı, madam nə edəcəyini bilirdi elə isə niyə sınayır deyə bilmərik.
Yəni, heç gündəlik həyatımızda olan bəzi şeylərə cavabımız müəyyən deyil.Cavab Ehtiyac olduğu üçündürsə belə insan daa imtahana ehtiyac olduğu üçün yaradılmışdır.Nəyə ehtiyac olduğunun cavabını isə Allahdan başqa heç kim cavab verə bilməz.

[quote name='Paco' timestamp='1303998291' post='8960403']
[/quote]
Paco
10-cu posta bu suala cavab verilmişdi.
yenidən geri qayıtmaq nəyə lazım?

[quote name='elovset' timestamp='1304054264' post='8964409']
[b]Yəni bir şeyi əvvəlcədən bilinməyi ona ehtiyac olmamağı anlamına gəlməz[/b]. [/quote]
Elvin, məncə sizin yazdığınızdan elə hasil olan odur ki, mənim vediyim sual ümumiyyətlə belə qoyula bilməz, suala cavabı da ancaq allah bilir. :) Əks halda gərək boynunuza alasınız ki, allah imtahanın nəticələrin bilsə də yenə də imtahan qurur - çünki buna ehtiyacı var.

[quote name='Blok' timestamp='1304054379' post='8964439']
Paco
10-cu posta bu suala cavab verilmişdi.
yenidən geri qayıtmaq nəyə lazım?[/quote]
O sualı Elvinə verin - dünən mənim postuma cavab yazdı - mən də indi ona cavab verirəm )))

Sizin cavab yadımdadır - imtahanla insanın özünü özünə tanıtmaq istəyir. Bu allahın yaxşı yumor hissi var. )))

[quote name='Paco' timestamp='1304062513' post='8966181']
Elvin, məncə sizin yazdığınızdan elə hasil olan odur ki, mənim vediyim sual ümumiyyətlə belə qoyula bilməz, suala cavabı da ancaq allah bilir. :) Əks halda gərək boynunuza alasınız ki, allah imtahanın nəticələrin bilsə də yenə də imtahan qurur - çünki buna ehtiyacı var.

O sualı Elvinə verin - dünən mənim postuma cavab yazdı - mən də indi ona cavab verirəm )))

Sizin cavab yadımdadır - imtahanla insanın özünü özünə tanıtmaq istəyir. Bu allahın yaxşı yumor hissi var. )))
[/quote]
Paco, siz sual verə bilərsiz əlbəttə.Ancaq elə sual verin ki, cavabı insanlar tərəfindən verilə bilən cavablar olsun.
Yoxsa Allah bizi imtahan etməyə nə ehtiyac duyur? Sizin bir həmfikrinizin verdiyi sual kimi:Allah özüündən böyük qutu və ya daş yarada bilərmi?
Cavabı burdakı hec bir insan dəqiq cavablandıra bilməz. Biz sonsuz gücə malik olan Allahdan danışırıq. Biz sadəcə onun yaratdıqlarıyıq. Hansı yaradılan onun hansı məqsədlə, hansı ehtiyacla yaradıldığını söyləyə, dərk edə bilər?

Mənim sözlərimdən də özünüz başa düşdüyünüz kimi yazmısınız. Mən heç bir yerdə qeyd etmədim ki, Allahın buna ehtiyacı var. İnsan da imtahan olmağa ehtiyacı olduğu üçün yaradılmışdır yazdım. Yəni imtahan olunmağa ehtiyacı olan Allah yox, bizlərik. Bunlar isə fərqli şeylərdir. Ancaq qeyd edirəm ki, bu fikir mənim sırf düşüncəmə görə yazdığım cavabdır. Ən düzgünü təbii ki,Allah bilir.
Allah xeyirli işlərdə köməyiniz olsun.

Mənim dini inanca sahib olan insanlarla həm virtualda həm realda apardığım söhbətlərin çoxu belə sonluqla bitir: "ən düzünü allah bilir".

Təəssüratım budur ki, düşüncəli dindarlar (lap fanatik dindarları demirəm - onların məsələsi qəlizdir) bir anlığa sanki anlayırlar ki bu sxemlər əslində tamamilə mənasız, məntiqsiz, ziddiyyətlərlə dolu uydurmalardır. Amma dərhal dini inanc immuniteti işə düşür və bu fikirləri qovmağa başlayır. Bu sxemi əsaslandırmaq və sadəcə inandıqları varlığı müdafiə etmək üçün day nə əsaslar uydurmurlar...

Mən çox arzu edərdim ki, siz bir gün gözünüzü açıb bir kənardan bu sxemə baxıb görəsiniz ki bu nə dərəcədə anti-insani və irrasionaldır... Ən düzünü allah da bilmir, çünki burda "düz" deyilən şey yoxdur. Çünki bütün dini sxemlər insan təxəyyülünün məhsuludur.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Haha
      • 121 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
        • Upvote
      • 15 replies
    • Начата реализация проекта трамвайной линии в Баку
      Генеральный план - это стратегический документ. Это не документ для ежедневного исполнения. Генплан - документ, определяющий будущее развитие города Баку на ближайшие 30 лет.
      Об этом в интервью Азертадж заявил председатель правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбей Гасымзаде, говоря о реализации в ближайшем будущем масштабных проектов в рамках Генплана.
      По его словам, на основе Генплана в различных частях города будут проведены конкретные работы.
      «Процессы проектирования этих работ уже начались. Например, одним из важнейших направлений Генплана является транспортная инфраструктура. Реализация проекта трамвайной линии в Баку уже начата. На мой взгляд, второй важный вопрос - строительство на месте кварталов с 1-2-этажными аварийными домами или даже крупного района современных жилых зданий», - отметил он.
      https://media.az/society/nachata-realizaciya-proekta-tramvajnoj-linii-v-baku
        • Milli
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • Новый способ развода нашли гайцы. Останавливают машины на кругу там где техосмотр в сядяряке. Начинают с поиска доп оборудования потом проверяют на алкоголь, на наркотики ничего не найдя, поют песню про то что ты где-то линию пересёк и тебе 80 Ман 3 балла штраф. Просишь показать видео, говорит что нет, ему по рации передали задержать.  Что езжай в гор ГАИ там разбирайся, потом начинается сказка про доброго полицейского что он может ремень написать, заплатишь 40 Ман когда тех осмотр пройдешь. Зная что не со штрафом техосмотр не пройти. В конце ты сам уже предлагаешь 20 Ман что бы он отстал, и он типа по рации кому-то передает что йохлыйыб и хял едиб, хотя уверен что он никому ничего не передавал. 
      Вообще за последние два дня 3 раза остановили проверять алкоголь. Рейд у них какойто
        • Milli
        • Like
      • 100 replies
    • На Земле началась сильнейшая за 20 лет магнитная буря
      На Земле началась сильнейшая за последние двадцать лет магнитная буря: ей присвоен наивысший уровень G5, сообщают космические институты России и США.
      Уровень G5 соответствует экстремально сильной магнитной буре. Во время неё могут возникать масштабные проблемы с объектами энергетики и космическими аппаратами. Полярные сияния могут фиксироваться даже в тропиках.
      В нескольких регионах России – от Ленинградской до Ростовской области, а также в Сибири и на Урале – наблюдалось северное сияние.
      Также полярное сияние фиксировали жители Грузии, Армении, Кубы, Беларуси и Украины.
      Ранее руководитель Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований РАН Сергей Богачёв сообщал, что продолжительность магнитного шторма может составить от 20 до 40 часов.
      "Земля погружена в облако плазмы. Выйдет из него не раньше чем через сутки", – говорил он. Богачёв пояснил, что за трое суток Солнце выбросило четыре исключительно крупных облака плазмы.
      https://www.svoboda.org/a/na-zemle-nachalasj-siljneyshaya-za-20-let-magnitnaya-burya/32941991.html
        • Haha
      • 29 replies
    • В Санкт-Петербурге автобус с пассажирами упал в реку: число погибших выросло
      В реку Мойку упал пассажирский автобус. Предварительно, там находилось около 20 человек. В региональном МВД сообщили, что спасатели достают людей из воды
      Очевидец сообщил, что автобус врезался в два автомобиля, пробил ограду и упал в воду. ТАСС со ссылкой на источник в оперативных службах пишет о госпитализации пяти человек, еще двоим проводят реанимационные мероприятия на месте происшествия.

Телеграм-канал Shot пишет, что из затонувшего автобуса спасли восемь человек. Состояние четверых из них оценивают как тяжелое — они госпитализированы. В больницу, как отмечает канал, в состоянии средней степени тяжести доставлен и водитель. Еще около десяти человек выбрались самостоятельно.
      Один человек погиб, указывает Shot. О жертвах также пишет телеграм-канал 78.

• Sad
      • 59 replies
    • Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Thanks
      • 59 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...