Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Azərbaycan qızları

Meliss

Recommended Posts

Məni bu mövzunu açmağa vadar edən rusdilli forumdakıların azəri qızlarına qarşı olan münasibətidir.
Bir çox mövzularda bizim qızların "əksəriyyətinin" mənəviyyatsız, pozğun,ərə getmək üçün ürəyi gedən,evdə oturub bozbaş bişirməkdən başqa bir şey bacarmadıqları bildirilir.Qızlarımızın ailə qurana qədər öz bakirəliyini qoruyub saxlamalarına rişxənd edilir, hətta onların qız olub min cür oyundan çıxmaqlarına eyham vurulur.
Bu yazıları oxuyanda mənə pis təsir edir. Bəlkə biz Azərbaycanda yaşamırıq? Mən iddia etmirəm ki, bizdə elə
qızlar yoxdur.Əlbəttə, var .Ancaq onlar azlıq təşkil edir.Hər kəs dönüb ətrafına baxsın. Çoxmu belə mənəviyyatsız,pozğun qızlar? Yox.Siz necə düşünürsünüz?

• Replies 118
  • Created
  • Last Reply

maraqli movzudur..en azindan oz adimdan burada cixiw edib urek sozlerimi deye bilerem..amma bilirem ki, aga qara leke yaxmaq isteyenler her yanda var, gelib missiyalarini heyata kecirmeye can atacaqlar...sadece bir soz deye bilerem ki, deyilenleri her kese wamil emtek olmaz!! gunahdir!!

men qinamiram, o sozu deyenlerin ehatesinde ancaq sozugeden tip qizlar movcud oldugundn, onlar bele daniwirlar! bu var!! amma milletin namusuna, qeyretli ogullarin ana-bacisina, temiz ailelerin ovladlarina o lekeni yaxmaq olmaz!!!

Mən başa düşürəm ki, o biri forumdakıların əksəriyyəti azərbaycanlı deyil.Amma bizimkilər də,özlərini supermüasir sayanlar, onlara qoşulanda adam əsəbiləşir.
Əvvəllər o temaları oxuyanda düşünürdüm ki, bəlkə mən geri qalmışam.Özüm müasir insanam,ali təhsilimi Rusiyada almışam,işləyirəm.Ətrafıma baxıram,təmiz,saf qızlarımız çoxdur.Həmişə də olacaq

[quote name='Meliss' timestamp='1302250554' post='8773902']
Məni bu mövzunu açmağa vadar edən rusdilli forumdakıların azəri qızlarına qarşı olan münasibətidir.
Bir çox mövzularda bizim qızların "əksəriyyətinin" mənəviyyatsız, pozğun,ərə getmək üçün ürəyi gedən,evdə oturub bozbaş bişirməkdən başqa bir şey bacarmadıqları bildirilir.Qızlarımızın ailə qurana qədər öz bakirəliyini qoruyub saxlamalarına rişxənd edilir, hətta onların qız olub min cür oyundan çıxmaqlarına eyham vurulur.
Bu yazıları oxuyanda mənə pis təsir edir. Bəlkə biz Azərbaycanda yaşamırıq? Mən iddia etmirəm ki, bizdə elə
qızlar yoxdur.Əlbəttə, var .Ancaq onlar azlıq təşkil edir.Hər kəs dönüb ətrafına baxsın. Çoxmu belə mənəviyyatsız,pozğun qızlar? Yox.Siz necə düşünürsünüz?
[/quote]

Azərbaycan , yalnız bu forumdan ibarət deyildir və ya Bakı şəhəri Azərbaycan deyildir .

Mənim aləmimdə Azərbaycan, Quba , Qusar , Naxçıvan, Biləsuvar , Salyan ,Cəlilabad , Astara , Lənkəran , Şirvan, Gəncə və sairə bölgələrdir . Həmçinin , Bakının özündə də milli adət-ənənəmizə uyğun yaşayan və ona sadiqliyi ilə seçilən qızlarımız da az deyil .

Bir çox mövzularda [b]bizim qızların "əksəriyyətinin" mənəviyyatsız, pozğun,ərə getmək üçün ürəyi gedən,evdə oturub bozbaş bişirməkdən başqa bir şey bacarmadıqları bildirilir.Qızlarımızın ailə qurana qədər öz bakirəliyini qoruyub saxlamalarına rişxənd edilir, hətta onların qız olub min cür oyundan çıxmaqlarına eyham vurulur.[/b]
[/quote]

Yazıq belə düşünənlər... Doğurdan da yazıq insanlardı, bir insan ki, anasının, bacısının yaşadığı, tərbiyə aldığı ölkənin qızları haqqında bu fikirdədi, bədbəxt insanlardı...

Bakida regonlara baxmiwken bele hadiseler artiq nadir deyil ve 10-15 il bundan qabaqki mentalitet yoxdur Azerbaycanda ve get-gede de pislewir.
[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=2]
[b][url="http://www5.disput.az/index.php?showuser=89139"]Azərbaycanlı[/url]-Senin sohbetin duzgun deyil, kiminse elediyi hereketde onun valideyninin gunahi yoxdur. Rusiyada Natawalar mehwurdur butun dunyada, Amma bu butun Rusiya demek deyil.[/b]
[/size][/font][/color]

Azerbaycanda olan mentalitet ve yazilmamiw qanunlar Islamda olmuyub olmayacaqda. Xaricin tesiri, Azerbaycan seviyyesiz telekanalari, Rusiyada yashiyan soydawlarimizin bura getirdiyi qeyri-qanunlar ve en esasi Azerbaycanin Avropa wurasina daxil olmaqdi uchun DOVLET siyaseti. Meselen bir qeyri hokumet tewkilati var, onlar oglanlarin transvistit olmaqlari uchun emeliyyati guclu mailewdirir.
Sozuin qisasi bu Xaricin tesiridi. SSSR-dovrunde olan hemin Azerbaycandir bawqa Azerbaycan yox.

Ele qizlarin o tipde boyumesine ele gunahkar valideyindir ki, var.Men bele ozlerini "sovremenniy" sayan cox aile gormuwem!Nece yeni.?Boyudub terbiyye verdiyi qizinin ne oyunlardan cixdigini ata-ana,qardaw gormur?Herden ele ana olur ki,qizini avtobusda,metroda ele terifleyir ki,deyirsen bunun qizindan yoxdu.Bu halda qiz nece olmalidir?Qiz da bunu adi hal kimi qebul edir,ayilir..ana.bala ele bilirler bunlardan yoxdu daaa.. :D
"Baliq bawdan iylenir."Uwaq gorduyunu goturer,bir sebebi de qandir.Qanda varsa eger qani dezinfeksiya da etsen mumkun deyil,hacansa biruze verecek.. :D

[b]Bir çox mövzularda bizim qızların "əksəriyyətinin" mənəviyyatsız, pozğun,ərə getmək üçün ürəyi gedən,evdə oturub bozbaş bişirməkdən başqa bir şey bacarmadıqları bildirilir[/b].Qızlarımızın ailə qurana qədər öz bakirəliyini qoruyub saxlamalarına rişxənd edilir, hətta onların qız olub min cür oyundan çıxmaqlarına eyham vurulur.
[/quote]
Siz hansı mövzuya əsasən belə qərara gəldiniz? Mən biləni, bu forumdakı xanımların əksəriyyəti yazdığı dildən asılı olmayaq azəridir,, dolayısıyla, sizin yazdığınız kimi bir şeylər yazılıbsa bu onların özünə də aid olacaq.Ki bunu da ağlı başında olan heç bir xanım etməz. Təəccübləndim açığı.

[quote name='adad333' timestamp='1302255815' post='8774804']
Eger qiz evden chixib gedib mektebde mektebli formasini mini yubka ile deyiwirse bunda valideynin ne gunhi var?
[/quote]
Valideynin günahı var. Nəzarəti düzgün etmək lazımdır. Şəxsən bizim məktəbimizdə valideynlər var idi ki, hər bir neçə vaxtdan bir elə-belə gəlirdilər uşaqların xəbəri olmadan məktəbə ki, görüm mənim qızım və ya oğlum nə işlə məşğuldur. Uşaq da bilirdi ki, bu hər vaxt təkrarlana bilər. Valideyndən çəkinən uşaq bunu biləndən sonra heç vaxt formanı dəyişib mini yubka geyinməz.

[quote name='Pari***' timestamp='1302256176' post='8774864']
Valideynin günahı var. Nəzarəti düzgün etmək lazımdır. Şəxsən bizim məktəbimizdə valideynlər var idi ki, hər bir neçə vaxtdan bir elə-belə gəlirdilər uşaqların xəbəri olmadan məktəbə ki, görüm mənim qızım və ya oğlum nə işlə məşğuldur. Uşaq da bilirdi ki, bu hər vaxt təkrarlana bilər. [b]Valideyndən çəkinən uşaq bunu biləndən sonra heç vaxt formanı dəyişib mini yubka geyinməz[/b].
[/quote]
Mən deyərdim düzgün tərbiyə görmüş uşağın beıə hərəkət ağlına gəlməz.

[quote name='adad333' timestamp='1302255815' post='8774804']
Eger qiz evden chixib gedib mektebde mektebli formasini mini yubka ile deyiwirse bunda valideynin ne gunhi var?
[/quote]
Valideyn ne ucundur?Indi herenin 1 qizi var ondan da xeberi olmayacaq??Kefsize.. :D

[quote name='Lady_ViRUS' timestamp='1302255355' post='8774719']
Siz hansı mövzuya əsasən belə qərara gəldiniz? Mən biləni, bu forumdakı xanımların əksəriyyəti yazdığı dildən asılı olmayaq azəridir,, dolayısıyla, sizin yazdığınız kimi bir şeylər yazılıbsa bu onların özünə də aid olacaq.Ki bunu da ağlı başında olan heç bir xanım etməz. Təəccübləndim açığı.
[/quote]
"Devstvennitsalıq",ailə qurmaq mövzularına baxsanız görərsiniz söhbət nədən gedir.Bir də ki, niyə təkcə xanımların postlarından danışırsınız? Orda kişilərin də fikirləri var.

http://www5.disput.az/index.php?showtopic=247650

[quote name='Lady_ViRUS' timestamp='1302256725' post='8774978']
[/quote]

Bilirsiz hər bir insanın yeniyetməlik deyilən dövrü var. Hansı ki, bu dövrdə xüsusi nəzarət olmalıdır. İnsandır ola bilər təsir altına düşər, ya hansısa belə deyək "kruq"a düşə bilər. Amma valideyn [b]düzgün[/b] nəzarət edərsə, bu dövrü atlata bilər.

[quote name='Pari***' timestamp='1302257363' post='8775128']
Bilirsiz hər bir insanın yeniyetməlik deyilən dövrü var. Hansı ki, bu dövrdə xüsusi nəzarət olmalıdır. İnsandır ola bilər təsir altına düşər, ya hansısa belə deyək "kruq"a düşə bilər. Amma valideyn [b]düzgün[/b] nəzarət edərsə, bu dövrü atlata bilər.
[/quote]
Əlbəttə nəzarət olmalıdır. valideyin elə bununçundur. Ama uşağın hər dəqiqəsini güdə bilməzsən ki. bünövrədən gərək elə tərbiyə olunsun ki, yeniyetməlik dövrünə çatanda zincirdən qırılmış kimi aparmasın özünü.

inanirsiniz..ureyim doludur..o qeder yazardim ki...sadece bu movzu ele ince movzudur ki, yene de here oz fikrinde qalacaq..hele bu deqiqe "rusdilli" xanimlar ele hucuma kececek ki, burada etirazla yanawan xanimlari ya gerideqalmiw adlandircaq, yada ki.... neise....

cox teesufler...

[quote name='Lady_ViRUS' timestamp='1302257713' post='8775206']
Əlbəttə nəzarət olmalıdır. valideyin elə bununçundur. Ama uşağın hər dəqiqəsini güdə bilməzsən ki. bünövrədən gərək elə tərbiyə olunsun ki, yeniyetməlik dövrünə çatanda zincirdən qırılmış kimi aparmasın özünü.
[/quote]
Mənim də deməyim odur ki, uşaq bilməlidir ki, hər zaman valideyni onun qarşısına çıxa bilər. Yəni bunun üçün hər dəqiqə güdmək lazım deyil.

:rroza:

[quote name='Meliss' timestamp='1302257246' post='8775101']
"Devstvennitsalıq",ailə qurmaq mövzularına baxsanız görərsiniz söhbət nədən gedir.Bir də ki, niyə təkcə xanımların postlarından danışırsınız? Orda kişilərin də fikirləri var.

http://www5.disput.az/index.php?showtopic=247650
[/quote]

oyy xanım, gərək üzürlü hesab edəsiniz,, kişi forumuna girib devstvennost movzularinı oxumamışdım umoril: dediyiniz mövzunun 1ci səhifəsini yarısına qədər oxuya bildim ancaq.

Ümumiyyətlə, açdığınız mövzunun mənası, məqsədi nədir? Azərbaycan qızları tərbiyəlidir mi? Tərbiyəlidirlər. Qeyrətlidirmi? qeyrətlidir. Ar namus nədi bilirlər? bilirlər. Hər user tək-tək girib bunu burda yazmalıdır? Siz hansı cavabları gözləyirsiz ki? Görünən kənd bələdçi istəməz.

O ki qaldı o mövzuda deyilən bəzi tipajlara.. elələri də var.. daha betərlərini deməsək. Biz başımızı straus kimi quma gizlətməklə deyilki. fakt faktlığında qalır. Əsas olan çoxluqdur ki, mən də çoxluğun hələ də təmiz adını hər şeydən üstün tutduğuna inanıram.

[quote name='Pari***' timestamp='1302258041' post='8775264']
Mənim də deməyim odur ki, uşaq bilməlidir ki, hər zaman valideyni onun qarşısına çıxa bilər. Yəni bunun üçün hər dəqiqə güdmək lazım deyil.

:rroza:
[/quote]

Razıyam :)

Bir dene SSSR-i multfilmi yadima duwdu, bu satira kimi bir ders idi. Bir oglan o qeder erkoyun boyuyur ki, hetta eskerlikde de onun valideynleri oglanin wexsi silahini gezdirir, plasda marw eliyir, qisaca oglanin eskerliyini onun nenesi, babasi, atasi, anasi chekir. Bunu satira kimi chekibler amma real heyat deyil bu. Valideyin her defe gedib uwaqin yerine mektebde oturmali deyiil ve hec bir valideyn uwaqinin ogru, fahiwe ve yaxud narkoman oldugunu istemir. Hansi ana uwaqa deyiir ki, ged neshe chek? ve yaxud hansi ata ogluna deyir ki, ged ogurluq ele. Var burda ele valideyn? Hami yazacaq ki, tebii ki, yoxdur amma Azerbaycanda ogurluq da var, fahiwelik de narkomanliq da!

[quote name='Lady_ViRUS' timestamp='1302256725' post='8774978']
[/quote]

sizinle raziyam. terbiyeni ele vermek lazimdir ki, qiz bu haqda hec dushunmesin. ona neyise qadagan etmek, her an qarshina cixa bilerem deye qorxutmaq yox duzgun tebligat aparmaq lazimdir.

Men indiden bunun yollarini axtariram, arashdiriram. Nece duzgun terbiye vere bilerem, nece oyretmeliyem, yaddashina hekk etmeliyem duzgun yolu. (Bura tek mini etek geymemek ve. s aid etmirem, duzgun heyat yolunu nezerde tuturam) Allah butun valideynlere komek olsun!

[quote name='nikowka' timestamp='1302251597' post='8774061']
maraqli movzudur..en azindan oz adimdan burada cixiw edib urek sozlerimi deye bilerem..amma bilirem ki, aga qara leke yaxmaq isteyenler her yanda var, gelib missiyalarini heyata kecirmeye can atacaqlar...sadece bir soz deye bilerem ki, deyilenleri her kese wamil emtek olmaz!! gunahdir!!

men qinamiram, [b]o sozu deyenlerin ehatesinde ancaq sozugeden tip qizlar movcud oldugundn[/b], onlar bele daniwirlar! bu var!! amma milletin namusuna, qeyretli ogullarin ana-bacisina, temiz ailelerin ovladlarina o lekeni yaxmaq olmaz!!!
[/quote]
:aappll: aşıq gördüyün çalar.Kimin ətrafında gündə biri ilə tanış olub,gündə bir evdə yatıb duran qızlar varsa,həmin insan bütün qızların o cür olduğunu düşünür..Əksinə mən çox az o tip azəri qızı tanıyıram..
Bizim qizlarımıza min şükür..Quzu kəsərəm elə onlara..

kor kora kor deməsə bagri cartlayar))))fikir verməyin bele boş sohbəntərə.[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rroza.gif[/img][img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rroza.gif[/img][img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rroza.gif[/img]

mənim ucun bir fakt danilmazdir Azəri qizlari ən saf ən temiz və ən gozəldirlər!!!təbii ki meşə cakkalsiz olmaz [img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif[/img]

Düzdü her kesin qanında,genində olmalıdır onun özünü aparması..Amma valideyn tərbiyəsi çox önəmlidir..Biz 4 uşaq idik ailədə..Atam,anam,nənəm və babm hərəsi ayrıca məşğul olurdular dərslər və tərbiyəmiz ilə..Anam məktəbdən çıxıb evə gələndə 5 dəq geciksəydim məni danlayardı..Universitetdə oxuduğum illərdə də mənimlə ciddi maraqlanırdılar..Kimlərlə dostluq etdiyimi,haralarda olduğumu bilirdilər..
Ətrafımda hər tip insan olub,amma üzərimdə valideyn nəzarəti məni bu səviyyəyə çatdırıb..Ömrümün sonuna kimi anama təşəkkür etsəm azdır..Atadan çox ana məşğul olur övladlarının tərbiyəsi ilə..İstər qızlarla istər oğlanlarla.
Allah valideynlərimizi qorusun..Amin!

[quote name='Migel Gonsales' timestamp='1302260919' post='8775826']
Düzdü her kesin qanında,genində olmalıdır onun özünü aparması..Amma valideyn tərbiyəsi çox önəmlidir..Biz 4 uşaq idik ailədə..Atam,anam,nənəm və babm hərəsi ayrıca məşğul olurdular dərslər və tərbiyəmiz ilə..Anam məktəbdən çıxıb evə gələndə 5 dəq geciksəydim məni danlayardı..Universitetdə oxuduğum illərdə də mənimlə ciddi maraqlanırdılar..Kimlərlə dostluq etdiyimi,haralarda olduğumu bilirdilər..
Ətrafımda hər tip insan olub,amma üzərimdə valideyn nəzarəti məni bu səviyyəyə çatdırıb..Ömrümün sonuna kimi anama təşəkkür etsəm azdır..Atadan çox ana məşğul olur övladlarının tərbiyəsi ilə..İstər qızlarla istər oğlanlarla.
Allah valideynlərimizi qorusun..Amin!
[/quote]

Amin ay qardaw!! gel cix daa...))heqiqeten de...sen meni qabaqladin..men de gorduyum terbiyeden yazmaq isteyirdim, amma nedense cekindim..cunki son zamanlar cox yaziram.ola biler ki, bu etrafimizdaki insanlarda menim haqqimda ozunden muwtebehlik kimi fikir formalawar..ona gore susdum..amma sen yazdinsa besdir..Azerbaycanin terbiyeli, qeyretli, savadli, insani keyfiyyetlere demek olar ki 100 faiz malik olan bir ovladini  boyuden numunevi ailelerden sitat getirdin!!   :aappll:

Bilirsiz mən deyərdim tərbiyədən hər şey asılıdır. Məktəbdə də, Universitetdə də, çox olur elə tipdə qızlar (yupkanı gəlib qısaldırdılar), amma uşaq düzgün tərbiyə olunubsa o elələrinə ancaq kinayə ilə baxacaq. Onun necə özünü alçaltdığını düşünəcək, daha ona baxıb öyrənməyəcək!
Çünki, ağıllı qız dərk edəcək ki, yupkanı qısaltmaqla ağlı artmayacaq.

Hamini eyni tutmaq olmaz... Ishde, heyatda bezen ozlerini azeri adlandiran ele qizlara rast gelirem ki, az qala azeri oldugumdan utanim. Beleleri her kollektivde var, az da deyiller teessuf ki. Lakin demek olmaz ki, hamisi eynidir. Chunki etrafimda ele xanimlar var ki, her defe onlara baxanda, ureyimden halal olsun sene terbiye veren valideyne demek kechir. Insanin ozunden asilidir. Terbiye de, namus da, qanacaq da insanin ichinden gelmelidir ve ailede de bu teblig olunmalidir ushaga. Tesevvur edin, bezi ailelerde, qiz "dostlari" ile gunlerle, heftelerle rayona ve ya olke xaricine sefer edirler. Eger bu dost qiz olsa idi ve ya qizli oglanli kollektiv shekilde gedilse idi sozum olmazdi. Burda sohbet bir qiz ve bir oglanin bir otaqda 1 hefte dincelmesinden gedir. Ozu de en qeribesi budur ki, beleleri ozlerini alicenab ve terbiyeli olmalarini insanlarin az qala gozune soxur, ozlerini hamidan yuksek ve agilli sayirlar. Ozlerine benzemeyenlere ise gerideqalmish ve agilsiz kimi baxirlar. Flirt, onlarin heyat terzine chevrilir. Ozu de ferq qoymadan, kiminle geldi ) Evlimidir, nishanlimidir, sevgilisimi var, dexli yoxdur ) Bezileri bu yolla ere getmek uchun deyil tanishlari, hetta en yaxin refiqelerinin bele yoldashina/nishanlisina tamah salir ve onlari ayirirlar. Shukurlr olsun ki, kishiler axmaq deyil o baximdan. Bir muddet istifade etdikden sonra tebii ki, agilli ve abirli saydiqlari qizlarla qalirlar. Hetta onlarla elaqeni davam etseler bele. (hansi ki hech dogru hereket deyildir). Bir tanishim bu barede bele bir soz demishdi.. Sene bankdan chixarib her hansi meblegi bagishlasalar goturmeyeceksen? Kishiler de eyni qaydada hereket edirler beleleri ile...

Deyim ki, ushaqliqdan 3 qardashin ehatesinde boyumushem ve oglan psixologiyasi mene daha aydin oldugundanmidir, ya nedendir, oglan dostlarim hemishe chox olub ve hemishe de meni oz dogma bacilarindan sechmeyibler ki, bu da mende qurur hissi dogurmaya bilmez. Bir defe, dostlarimdan biri mene yaxinlashib derdleshmek istediyini bildirdi. Naharda zamani oturduq eyni masa arxasinda ve inanin onun dediklerinden sonra butun ishtahim qachdi. Mesele burasindadir ki, oglan muselmandir ve ailelidir. 2 ovlad atasidir ve Allah butun saf subay qizlarimiza bele heyat yoldashi yetirsin, ailesine hedden artiq sadiq adamdir. Sozun qisasi dedi baci bilmirem nece deyim sene, amma mene meslehet ver men ne edim ki, insanin qelbini qirmadan uzaqlashim? Sen deme, ishdeki xanimlardan biri, hansi ile ki bu oglan xosh munasibetdedir ve eminem ki hemin gune kimi ona da baci gozu ile baxirdi, yaxinlashib ona rayona 2-3 gunluk istirahete ikilikde getmeyi teklif edib. Yaziq oglan shokda idi. Deyir bu nece qizdir ki, bir evde 3 gun oglanla qalmagi ozune? qardashinin, atasinin adina, namusuna yarashdirir?

Bilirsiz, eslinde bunlari yazmagim yeqin duzgun chixmir, amma men hemin an bir sheyi basha dushmurdum. Bu qizin atasi, qardashi hara baxir? Yeni bu qeder biqeyretchililyi boyunlarina aliblar ki, bacilarinin/qizlarinin kiminle harda qaldigina fikir vermesinler? Yoxsa biz o qeder muasirleshmishik??? Umumiyyetle muasirlikdirmi bu?

[quote name='Businka' timestamp='1302266759' post='8776855']
Hamini eyni tutmaq olmaz... Ishde, heyatda bezen ozlerini azeri adlandiran ele qizlara rast gelirem ki, az qala azeri oldugumdan utanim. Beleleri her kollektivde var, az da deyiller teessuf ki. Lakin demek olmaz ki, hamisi eynidir. Chunki etrafimda ele xanimlar var ki, her defe onlara baxanda, ureyimden halal olsun sene terbiye veren valideyne demek kechir. Insanin ozunden asilidir. Terbiye de, namus da, qanacaq da insanin ichinden gelmelidir ve ailede de bu teblig olunmalidir ushaga. Tesevvur edin, bezi ailelerde, qiz "dostlari" ile gunlerle, heftelerle rayona ve ya olke xaricine sefer edirler. Eger bu dost qiz olsa idi ve ya qizli oglanli kollektiv shekilde gedilse idi sozum olmazdi. Burda sohbet bir qiz ve bir oglanin bir otaqda 1 hefte dincelmesinden gedir. Ozu de en qeribesi budur ki, beleleri ozlerini alicenab ve terbiyeli olmalarini insanlarin az qala gozune soxur, ozlerini hamidan yuksek ve agilli sayirlar. Ozlerine benzemeyenlere ise gerideqalmish ve agilsiz kimi baxirlar. Flirt, onlarin heyat terzine chevrilir. Ozu de ferq qoymadan, kiminle geldi ) Evlimidir, nishanlimidir, sevgilisimi var, dexli yoxdur ) Bezileri bu yolla ere getmek uchun deyil tanishlari, hetta en yaxin refiqelerinin bele yoldashina/nishanlisina tamah salir ve onlari ayirirlar. Shukurlr olsun ki, kishiler axmaq deyil o baximdan. Bir muddet istifade etdikden sonra tebii ki, agilli ve abirli saydiqlari qizlarla qalirlar. Hetta onlarla elaqeni davam etseler bele. (hansi ki hech dogru hereket deyildir). Bir tanishim bu barede bele bir soz demishdi.. Sene bankdan chixarib her hansi meblegi bagishlasalar goturmeyeceksen? Kishiler de eyni qaydada hereket edirler beleleri ile...

Deyim ki, ushaqliqdan 3 qardashin ehatesinde boyumushem ve oglan psixologiyasi mene daha aydin oldugundanmidir, ya nedendir, oglan dostlarim hemishe chox olub ve hemishe de meni oz dogma bacilarindan sechmeyibler ki, bu da mende qurur hissi dogurmaya bilmez. Bir defe, dostlarimdan biri mene yaxinlashib derdleshmek istediyini bildirdi. Naharda zamani oturduq eyni masa arxasinda ve inanin onun dediklerinden sonra butun ishtahim qachdi. Mesele burasindadir ki, oglan muselmandir ve ailelidir. 2 ovlad atasidir ve Allah butun saf subay qizlarimiza bele heyat yoldashi yetirsin, ailesine hedden artiq sadiq adamdir. Sozun qisasi dedi baci bilmirem nece deyim sene, amma mene meslehet ver men ne edim ki, insanin qelbini qirmadan uzaqlashim? Sen deme, ishdeki xanimlardan biri, hansi ile ki bu oglan xosh munasibetdedir ve eminem ki hemin gune kimi ona da baci gozu ile baxirdi, yaxinlashib ona rayona 2-3 gunluk istirahete ikilikde getmeyi teklif edib. Yaziq oglan shokda idi. Deyir bu nece qizdir ki, bir evde 3 gun oglanla qalmagi ozune? qardashinin, atasinin adina, namusuna yarashdirir?

Bilirsiz, eslinde bunlari yazmagim yeqin duzgun chixmir, amma men hemin an bir sheyi basha dushmurdum. Bu qizin atasi, qardashi hara baxir? Yeni bu qeder biqeyretchililyi boyunlarina aliblar ki, bacilarinin/qizlarinin kiminle harda qaldigina fikir vermesinler? Yoxsa biz o qeder muasirleshmishik??? [b]Umumiyyetle muasirlikdirmi bu?[/b][/quote]

Yaxdıqlarınızı diqqətlə oxudum və sizin dediklərinizlə tam razıyam. Yaxşı sualdır.

[b]Bir çox mövzularda bizim qızların "əksəriyyətinin" mənəviyyatsız, pozğun,ərə getmək üçün ürəyi gedən,evdə oturub bozbaş bişirməkdən başqa bir şey bacarmadıqları bildirilir.Qızlarımızın ailə qurana qədər öz bakirəliyini qoruyub saxlamalarına rişxənd edilir, hətta onların qız olub min cür oyundan çıxmaqlarına eyham vurulur.[/b]
[/quote]

Mən əvvəllər o mövzulara girib qırğınlara qoşulurdum, amma sonralar istifadəçilər haqda təsəvvürüm yarandı, gördüm ki, o fikri deyən xanımlar o məsələ ......, kişilərin isə yəqin ki, anası, bacısı, arvadı elədir ki, elə düşünür, [b]Vse[/b] jenshini prodajni - deyən kişi haqda nə fikirləşmək olar??????

[quote name='Azərbaycanlı' timestamp='1302251138' post='8773989']
Bizim qızlardan yoxdur. İnsan Azərbaycan qızlarını bəyənmirsə, deməli, qadınlarını və dolayısıyla anasını da bəyənmir.
Pozǧunlar hər yerdə var, amma başqa ölkələrə baxanda bizdə, Allaha şükür, azdır.
[/quote]

++++++
[quote name='adad333' timestamp='1302253274' post='8774337']
Bakida regonlara baxmiwken bele hadiseler artiq nadir deyil ve 10-15 il bundan qabaqki mentalitet yoxdur Azerbaycanda ve get-gede de pislewir.
[color=#1C2837][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=2]
[b][url="http://www5.disput.az/index.php?showuser=89139"]Azərbaycanlı[/url]-Senin sohbetin duzgun deyil, kiminse elediyi hereketde onun valideyninin gunahi yoxdur. [b]Rusiyada Natawalar mehwurdur butun dunyada, Amma bu butun Rusiya demek deyil.[/b][/b]
[/size][/font][/color]
[/quote]
Rusun ağına da lənət, qarasına da!!! Rusların hamısı nataşadır də! Onları bizlə müqayisə etməyin lütfən!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[quote name='RamiN)' timestamp='1302256484' post='8774921']
Bizim qizdarin merfetine ve qanacaqina hec kim lag ede bilmez.. O bolmede ki, qizdar beyem cavab vere bilmirler ki???
[/quote]
Yaxşı olardı ki, siz kişilər cavabını verəsiniz onların, biz onların səviyyəsinə uyğun cavab verə bilmərik, bu elə bil ki, qadının söyüşə söyüşlə cavab verməsi olar...

[quote name='Businka' timestamp='1302266759' post='8776855']
Hamini eyni tutmaq olmaz... ..................
[/quote]

Businka, xoş gəldiniz!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• AstraZeneca признала, что ее вакцина от COVID-19 может спровоцировать тромбоз
      Компания AstraZeneca признала, что ее вакцина против COVID-19 может вызвать редкое, но смертельное нарушение свертываемости крови.
      Фармацевтический гигант уже столкнулся с огромным количеством исков, поданных близкими тех, кто получил серьезные заболевания или умер в результате инъекции, сообщает Daily Mail.
      Отмечается, что юристы, представляющие десятки коллективных исков, говорят, что стоимость некоторых дел их клиентов может достигать 25 миллионов долларов (42,5 млн манатов), и настаивают на том, что вакцина фармацевтической фирмы является дефектным продуктом.
        Подчеркивается, что AstraZeneca в феврале признала, что ее вакцина может в очень редких случаях провоцировать состояние, называемое тромбозом с синдромом тромбоцитопении или TTS. Он может вызвать у пациентов образование тромбов, а также низкое количество тромбоцитов, что в некоторых случаях серьезно навредило тем, кто воспользовался вакциной, или даже привело к летальному исходу.
      Потенциальное осложнение было указано в качестве возможного побочного эффекта с момента выпуска вакцины, но признание AstraZeneca в феврале стало первым случаем, когда фармацевтический гигант сделал это в суде, сообщает Telegraph.

• Haha
        • Like
      • 34 replies
    • Распространилось видео цепной аварии в центре Баку – ФОТО – ВИДЕО - ОБНОВЛЕНО
      Распространились кадры цепной аварии на улице Рашида Бейбутова в Насиминском районе, в результате которой пострадали 10 автомобилей.
      Кадры распространил Центр интеллектуального управления транспортом МВД Азербайджана.
      На кадрах видно, как два легковых автомобиля устроили гонку на улице Рашида Бейбутова. Но водитель одного из них сначала задел припаркованный на обочине кроссовер, после чего потерял управление, и произошла цепная авария.
      Во время аварии также были повреждены одна камера видеонаблюдения и коробка управления. https://t.me/faktlarla/47382
      10:15
        Минувшей ночью в Насиминском районе столицы произошло дорожно-транспортное происшествие с участием 10 автомобилей.
      На улице Рашида Бейбутова двое водителей, устроивших между собой гонку, потеряли управление своими автомобилями и врезались в транспортные средства, стоявшие на обочине дороги, повредив до 10 машин, пишет Qafqazinfo.
      Начальник отдела пропаганды безопасности дорожного движения и связи с общественными структурами Управления Государственной дорожной полиции города Баку Тогрул Насирли сообщил, что авария произошла в 00:54.
      В результате ДТП пострадал один человек. По факту в Управлении полиции Насиминского района проводится расследование.
      09:43
      На улице Рашида Бейбутова в Насиминском районе Баку произошла цепная авария.
      В результате ДТП повреждения получили 10 автомобилей, пишет АПА. 
        • Like
      • 17 replies
    • Наташа Королёва резко сменила имидж
      Телеведущая Лера Кудрявцева в соцсетях показала Наташу Королеву, свою коллегу по шоу «Суперстар!», с новым имиджем.
      50-летняя певица вдохновилась эпохой диско: она завила волосы мелкими кудрями и убрала их в высокую пышную прическу в афростиле. Яркий образ дополнили разноцветный бомбер, расшитый пайетками, массивные украшения и макияж с акцентом на глаза. Преображение удивило пользователей сети: «Даже не узнала тут Наташу», «Не совсем по возрасту оделась», «Пробует разное, молодец», «Вырви глаз, а не образ!» = https://lady.mail.ru/article/543509-koroleva-smenila-imidzh-zhena-gazmanova-pokazala-d/
      • 12 replies
    • Посоветуйте новостройку для покупки
      Здравствуйте.
      Посоветуйте, где сейчас в черте города будут строить новостройки? Мне нужно слегка вложиться в бакинскую недвижимость, желательно однокомнатные. Больше интересуют проекты, которые только начинают строительство. Район интересует, скорее всего Насиминский, от Каспиан Плазы вплоть до 28 мая. Спасибо!
      • 5 replies
    • В Баку появятся десятки новых автобусных остановок
      В Баку планируется установить 86 остановочных павильонов.
      Об этом сообщает пресс-служба Азербайджанского агентства наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
      «Продолжается установка и реконструкция остановочных павильонов в столице. С учетом состояния дорожной инфраструктуры в Баку устанавливаются павильоны для широких и узких тротуаров», - говорится в информации.

https://media.az/society/v-baku-poyavyatsya-desyatki-novyh-avtobusnyh-ostanovok
        • Milli
      • 24 replies
    • Известный актер Талех Юзбеков прижег лоб жены сигаретой
      Известный азербайджанский актер Талех Юзбеков прижег сигаретой лоб жены.
      Об этом сообщила сама супруга артиста, блогер Хатира Юзбекова.
      Она показала след от ожога на лбу своим подписчикам в Instagram.
      "Да, муж прижег мне лоб сигаретой", - сказала она.
      Хатира Юзбекова не предоставила подробной информации о случившемся.
      Отметим, что у Талеха и Хатиры Юзбековых двое детей.  https://www.instagram.com/reel/C6Va1qjuNjZ/?utm_source=ig_embed&ig_rid=fec0e9dd-befb-44ea-ab5e-6e57f827531b   https://ru.oxu.az/society/865516  https://ru.baku.ws/video/193254  
      .
        • Red Heart
        • Like
      • 47 replies
    • Стали известны подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку
      Стали известны некоторые подробности трагикомического происшествия, случившегося с жителем Баку.
      Как передает xezerxeber.az, случай был зафиксирован около 07:00 по адресу: Сураханский район, поселок Гарачухур, улица Фармана Керимзаде, 67.
      По словам соседей, камень, которым было закрыто отверстие бака с водой, упал внутрь и нанес определенные повреждения. Хозяин дома решил вытащить камень и починить резервуар, но застрял в отверстии. Он находился в таком положении примерно 40 минут.
      На место происшествия незамедлительно прибыли сотрудники Службы спасения особого риска Министерства по чрезвычайным ситуациям. Они вызволили мужчину (1986 г.р.) с помощью специальных инструментов.
      Подробнее - в сюжете:
      13:35
      На горячую линию "112" Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана поступила информация о том, что на территории поселка Гарачухур Сураханского района столицы один человек оказался в беспомощном состоянии.
      Об этом сообщили в МЧС.
      На место происшествия незамедлительно были направлены сотрудники Службы спасения особого риска службы.
      При оценке оперативной обстановки выяснилось, что Т.Мамедов (1986 г.р.) проводил ремонтные работы в резервуаре для воды глубиной 2 метра и диаметром 1,5 метра в частном доме и не смог выбраться из него.
      Сотрудники  службы спасли мужчину с помощью спецтехники.
        • Milli
        • Haha
        • Like
      • 82 replies
    • Хлеб, обогащенный железом, будут продавать в Азербайджане
      Эксперт отметила, что принятию этого решения предшествовали исследования, которые проводились в различных регионах страны.  
        • Haha
      • 116 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...