Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

ÖLÜMÜN NƏFƏSİNİN İSTİSİ ÜZÜNÜZƏ DƏYİBMİ?

Recommended Posts

Səhər işə gedəndə yaşadığım hadisə məni xeyli silkələdi, demək olar ki, həyata baxışımı alt-üst etdi...
Hər səhər iş yoldaşımı da götürürəm işə birlikdə gedirik, ikimizin də səhəri uşaqlarımızla çox qaçaqaçda açıldığından yolda stressimizi atırıq guya ki... Sevdiyimiz bir mahnı var idi son günlər (indi ona nifrət edirəm!!! O mənimçün ölüm marşı oldu), ona normal səs verib birlikdə oxuyurduq, bəlkə 5 dəfə təkrarlanırdı. Elə bu mahnı sədası altında hardan, necə gəldi görmədim, Qazel, amma köhnə deyildi, amma onun sürətini də deyə bilməyəcəm, çox idi, mənə elə gəldi ki, 100-ü keçmişdi, səkiyə çıxdım, demək olar ki, santimetrlər həll elədi bizim həyatımızı, əvvəlcə qazeldən kənara qaça bilməyə, sonra isə dirəyə dəyməməyə, daha sonra aşmamağa.

Nə isə... Həmin saniyələr mənə çox uzun gəldi, oğlumu fikirləşməyi də çatdırdım, o hələ ki, balacadır, mənə çox bağlıdır, həmin an Allaha yalvardım ki, oğluma görə məni qoru, onu kimlərəsə möhtac eləmə. Gec-tez öləcəyik də, amma oğlumun axırı necə olardı... Yaxud şikəst ola bilərdik, Allah eləməsin!
İş yoldaşımın da iki oğlu var, balacadırlar. Mənə elə gəldi ki, ölümü gördüm, qazellə toqquşsaydım, yaxud dirəyə dəysəydim... Bütün gün gözümün qabağına öz yas mərasimim, dəfn mərasimim, oğlumun və yoldaşımın vəziyyəti gəlib :looool: Hələ anamı demirəm)))

Əsla mənfi notlarda davam etmək istəmirəm, əksinə, ölümün nəfəsini hiss etdimsə, bu sanki mənə həyata daha pozitiv baxmağa güc verdi, ailəmə daha da sıx bağlandım, hər şeyin qədrini bir daha bildim.
[b]Siz nə zamansa ölümlə üzləşmisiniz?[/b]

WooooW X Ray-F yaxşı qurtarmısız! Şükür!

Mövzuya gəlincə, 14 yaşımda arxası üstə yıxılmışdım, başım asfalta möhkəm dəymişdi, ağrı hiss eləmədim, hiss elədiyim dəhşət soyuq oldu, elə bil başımdan ayaqlarıma kimi buzdadım, yarım saatdan sonra evimizə yaxın olan xəstəxanada idik, amma məni qəbul etmədilər,onda özümdə deyildim, heç nə başa düşmürdüm, sonradan bildim mamama demişdilər ki gec gətirmisiz, beyninə su dolub.... Növbəti xəstəxanada isə məni xilas etdilər, həkimim demişdi ki, yarım saat da gec gəlsəydiniz gecikəcəydiniz. Hətta hər şey qurtarandan sonra bu haqda qəzetlərin birində məqalə də çap edilmişdi, adı da təqribən belə idi "Filan xəstəxananın ölü diaqnozu qoyduğu 14 yaşlı qızı həyata qaytaran Filan xəstəxana......"

Uşaq idim, başa düşmürdüm ki ölə bilərəm, amma indi evdəkilər danışanda tüklərim biz biz durur, sən demə həmin o soyuq ölümün yaxınlaşması imiş :unsure:

[quote name='X Ray-F' timestamp='1302874450' post='8842701']
Səhər işə gedəndə yaşadığım hadisə məni xeyli silkələdi, demək olar ki, həyata baxışımı alt-üst etdi...
Hər səhər iş yoldaşımı da götürürəm işə birlikdə gedirik, ikimizin də səhəri uşaqlarımızla çox qaçaqaçda açıldığından yolda stressimizi atırıq guya ki... Sevdiyimiz bir mahnı var idi son günlər (indi ona nifrət edirəm!!! O mənimçün ölüm marşı oldu), ona normal səs verib birlikdə oxuyurduq, bəlkə 5 dəfə təkrarlanırdı. Elə bu mahnı sədası altında hardan, necə gəldi görmədim, Qazel, amma köhnə deyildi, amma onun sürətini də deyə bilməyəcəm, çox idi, mənə elə gəldi ki, 100-ü keçmişdi, səkiyə çıxdım, demək olar ki, santimetrlər həll elədi bizim həyatımızı, əvvəlcə qazeldən kənara qaça bilməyə, sonra isə dirəyə dəyməməyə, daha sonra aşmamağa.

Nə isə... Həmin saniyələr mənə çox uzun gəldi, oğlumu fikirləşməyi də çatdırdım, o hələ ki, balacadır, mənə çox bağlıdır, həmin an Allaha yalvardım ki, oğluma görə məni qoru, onu kimlərəsə möhtac eləmə. Gec-tez öləcəyik də, amma oğlumun axırı necə olardı... Yaxud şikəst ola bilərdik, Allah eləməsin!
İş yoldaşımın da iki oğlu var, balacadırlar. Mənə elə gəldi ki, ölümü gördüm, qazellə toqquşsaydım, yaxud dirəyə dəysəydim... Bütün gün gözümün qabağına öz yas mərasimim, dəfn mərasimim, oğlumun və yoldaşımın vəziyyəti gəlib :looool: Hələ anamı demirəm)))

Əsla mənfi notlarda davam etmək istəmirəm, əksinə, ölümün nəfəsini hiss etdimsə, bu sanki mənə həyata daha pozitiv baxmağa güc verdi, ailəmə daha da sıx bağlandım, hər şeyin qədrini bir daha bildim.
[b]Siz nə zamansa ölümlə üzləşmisiniz?[/b]
[/quote]
Movzunu ilk bawliq hissesini oxuyanda heyacan kecirdim,amma sonda guluw smayli gorende artiq heyecanim kecdi))Allah sizi oglunuza bagiwlayib.

2 defe denizde bogulmuwam,ayaqlarima qara tikanlar iliwmiwdi,hem de derine duwmuwdum,1 defe de cayda axmiwam,amma hec ne hiss etmemiwdim,ayilanda gordum ki,kend yas qurub,fatihemi oxumaga hazirlawirdilar. :looool:
Atalar 3-den deyib.)))

Yayda bizə 4-5 yaşlı uşaq gətirmişdilər, 6-ci mərtəbədən balkondan düşmüşdü, uşaq heç şokda da deyildi, amma anası indi dəli olmayıbsa yaxşıdır, ananın gözləri, baxışları yadımdan çıxmır, deyir ki, aşağı düşüb uşağı sadəcə ağlayan görəndə dünyamı mənə qaytardılar.
Allah bütün balaların üstündə olsun.
mən təsəvvür edirəm ananın o an yaşadıqlarını - elə o da ölümə bərabərdir!

İki dəfə ölümdən qayıtmışam. Biri təxminən 10-11 yaşım olanda saniyə söhbəti ilə ölümdən qurtarmışdım. Biri də keçən həftənin 6-cı günü. İkinci dəfə çox qorxmuşdum, özümə gələ bilmirdim. Amma heç biri barədə danışmaq istəmirəm.

Bir defe xarici olkelerin birinde mezuniyyetde olarken bashimia ele bir hadise gelib ki,indi de yadima dushende meni soyug ter basir.Men demezdim ki,olum tehlukesi var idi,sadece yaman gorxmushdum.Hadisenin detallarini ise yada salmag istemezdim,xozhagelmez hadiseleri tez-tez xatirlamag yaxshi elamet olmadigi ucun bundan vaz kecmek daha yaxshidir.

[quote name='X Ray-F' timestamp='1302874450' post='8842701']
[/quote]

Heyata baxishlariniz nece deyishdi? Evvel nece idi? Indi nece oldu?
Zennimce ekseriyyet hemin an basha dushur ki, her an olumle uzleshe biler, her shey geldi gederdir,bilmek olmur cemi 1 degigeden sonra ne bash verecek. Amma uzagbashi 2-3 gunden sonra butun bunlar yaddan chixir...

qardawimin toyu erefesi idi, anamgil gelin ucun nse aliw veriw ucun cixmiwdilar, men de seliqeli ev qizi kimi wuwebendin pencerelerini silirdim(o vaxt kohne idi, taxtadan), men bilmirem neyese gore pencereden asilib çöl terefi sildim (hec vaxt bele etmirdim, cunki taxta qopa biler), tebii ki taxta qopdu ve men yuxari mertbede aciq sema ile uz uze qaldim((((( tesevvure gelmez hissdir, qarwinda yalniz sema, sen yixilirsan ve bu an heyatim lent kimi doqurdan da qarwimdan kecdi, meni Allah saxladi, tam umidsizken ele bil kimse meni arxadan cekdi geriye, men hec yerden tutmamwidim, tutmaqa yer de tapmirdim, meni arxaya ne quvve cekdi bilmirem, birce onu bilirem ki zamanim deyilmiw, bu planetde hele ki missiyam sona catdirilmayib))

[quote name='rovshan223' timestamp='1302920318' post='8846411']
Heyata baxishlariniz nece deyishdi? Evvel nece idi? Indi nece oldu?
Zennimce ekseriyyet hemin an basha dushur ki, her an olumle uzleshe biler, her shey geldi gederdir,bilmek olmur cemi 1 degigeden sonra ne bash verecek. Amma uzagbashi 2-3 gunden sonra butun bunlar yaddan chixir...
[/quote]

Hər şeyə məncə daha bəsit baxırdım, daha doğrusu həyatın mənə bəxş etdiklərinə. elə bilirdim ki, eələ belə də olmalıdır, mənim olanlar həmişə mənim olacaq, onsuz da çox olmayan kiçik təkəbbürümü də bir kənara buraxdım, əminəm ki, keçib getməyəcək fikirlərim.

Dəyişən o oldu ki, gördüm ki, [b]ölümün özü qorxulu deyil , fəsadları qorxuludur[/b] (itirən mən yox, oğlum olacaqdı), gördüm ki, ölümdən özümə görə qorxmuram, dərindən dərk etdim ki, burada nələr olsa da müvəqqətidir, oraya hazırlaşmalıyam...

Heç yadımdan çıxmaz... Kəmərdə gəmi ilə dəniz səyaəhtinə çıxmışdıq...Gəmi arada fasiləyə dayandı və dgəmidəkilər suya düşdülər. Onların arasında əlbəttə ki, məndə var idim...Üzməyi yaxşı bacarıram...Ancaq bir müddəttdən sonra gördüm ki,gəmidən çox, çox uzağam...İnanın ki, necə uzaq düşdüyümü başa düşmədim...Bir onu bildim ki, atrıq üzmə qabiliyyətimi itirirdim..Elə bil ki, su məni dartırdı aşağı..Yazdıqca yenidəən yaşayıram o hadisəni...Özümü itirmədim...yerimdə dayandım və heç bir hərəkətsiz qışırmağa baladım...İnanın ki, artıq getdiyimi hiss edirdim....Artıq səsimi üzənlərdən edşidən tapılmışdı..Nəysə sonra gəmiyə xəbər verildi və məni xilas etdilər..Sonra bilmişik ki, sən demə mən üzdüyüm tərəfdə gəmi batıb neçə illər bundan qabaq və orada böşluq qaldığı üçün istər-istəməz çəkir insanı..Elə ona görə də qeyri-ixtiyarı gəmidən uzaq deşmeşəm və su məni içəri çəkirmiş :( Xülasə, ölümü yaşamışdım həmin an! Həmin müddətdə mənim üçün də çox şey dəyişilmişdi...baxışlar filan)) Ancaq indi eyni baxışlar və eyni düşüncədəyəm!! Vaxt keçdikcə unudulur hər bir hiss!

Təxminən 3 il əvvəl rayonda qonşumuzun oğlu maşınını qəsdən düz üstümə sürmüşdü. Dayanmışdım kənarda, o da sürətlə üstümə gəlməyə başladı. Düşündüm ki, yəqin yolun ortasına çökək var, ona görə kənara doğru hərəkət edir, indi təzədən çıxar yola, amma yanılmışam. Keyiyim qaldım, o da sürəti azaltmadan gəlirdi. Mən dayanıb maşına baxırdım, maşın da gəlirdi üstümə. Qızlarla idik, bir-birimizdən aralı durub voleybol oynayırdıq. Son anda qızlardan biri özünü çatdırıb çəkdi məni kənara. Qorxdum deyə bilmərəm, çünki həmin an elə şokdaydım ki, qorxmaq da ağlıma gəlməmişdi :) elə adicə sürətlə hərəkət edən maşının təkər səsləri adamı infarkt eləyir, o ki qaldı özü gələ üstünə.Nəysə. Bundan da belə xilas olmuşdum :)

Ölümdən heç vaxt qorxmamışam, amma cəmisi bir dəfə onun dəhşətini yaşamışam (postlarımın biridə yazmışım iki dəfə ölümdən son anda qurtulduğumu, hətta onda da bu qədər qorxmamışdım).
13 yaşım vardı, rayona istirahətə getmişdim. Təxminən 1.50-2 m eni olan çayın kənarında oynayırdıq, o biri sahildə də qonşumuzun oğlu özünü od vuraraq yandırdı. Və elə yana-yana da gəlib çaya girdi. Amma çox sakit, qışqırmadan, ağlamadan, heç bir artıq hərəkət etmədən. Sadəcə asta addımarla gəldi və suya girdi. Biz donub qalmışdıq və həmin an 13 yaşlı insanın nə hisslər keçirdiyini təsəvvür etmək çətin deyil məncə. Həyatımda ölümdən ən çox məhz onda qorxmuşdum.

X Ray-F, keçmiş olsun! :(

men heç vaxt belə hadiselerle rastlaşmamışam.
ama bir defe herbi xidmetde dövlet serhedinde gece 3-de naryaddan qayıtdım, meni evez eden esger 15-20 deq. sonra qaçaqmalçılarla atışmaya düşmüşdü. hemin vaxt nese ölüm zad haqda düşünmüşdüm )

Təxminən 10 il qabaq,17 yaşımda dostlarımla Mərdəkana dənizə getmişdik..Mərcləşdik,başladıq üzməyə.(o vaxt qoruma filan yox idi).Üzdüm üzdüm,bir de geri dönüb gördüm ki heç kim yoxdu mən də Allah bilir nə qədər uzaqdayam sahildən..Elə bu an ayağımı sudurqa tutdu..Yorghunluqdan da dayana bilmirem..Başladım qışqırmagha,ancaq su cekirdi ele bil meni ashaghi..Hec kim eshitmirdi meni.Dostlarim baxirdilar ki qishqiriram yeniden gedirem suyun dibine,ele bilirler zarafat edirem..Sonda ciddiliyi anlayib mene teref uzmeye bashladilar..
Men artiq suyun dibinde idim..Hushumu itirirdim tamamile.Və on anladim ki ən qorxulu olum bəlkə də suda batmaqdı..Nəfəs almaq olmurdu,goz gore gore olub gedirsen...Bir de gordum kimse guclu bir nefer meni qaldirdi suyun altindan..Dedi tut menden qorxma her shey yaxshi olacaq..Dedi ancaq bir ciynimden tut..Sahile cixanda gordum xilaskarim bir guleshci oghlandir..Sadece uzune baxib cox saghol qaqash dedim..

İkinci olumden qacdighim hadiseni de sonra danisharam..

[quote name='Tom Ford' timestamp='1303974369' post='8955498']
Təxminən 10 il qabaq,17 yaşımda dostlarımla Mərdəkana dənizə getmişdik..Mərcləşdik,başladıq üzməyə.(o vaxt qoruma filan yox idi).Üzdüm üzdüm,bir de geri dönüb gördüm ki heç kim yoxdu mən də Allah bilir nə qədər uzaqdayam sahildən..Elə bu an ayağımı sudurqa tutdu..Yorghunluqdan da dayana bilmirem..Başladım qışqırmagha,ancaq su cekirdi ele bil meni ashaghi..Hec kim eshitmirdi meni.Dostlarim baxirdilar ki qishqiriram yeniden gedirem suyun dibine,ele bilirler zarafat edirem..Sonda ciddiliyi anlayib mene teref uzmeye bashladilar..
Men artiq suyun dibinde idim..Hushumu itirirdim tamamile.[b]Və on anladim ki ən qorxulu olum bəlkə də suda batmaqdı..[/b]Nəfəs almaq olmurdu,goz gore gore olub gedirsen...Bir de gordum kimse guclu bir nefer meni qaldirdi suyun altindan..Dedi tut menden qorxma her shey yaxshi olacaq..Dedi ancaq bir ciynimden tut..Sahile cixanda gordum xilaskarim bir guleshci oghlandir..Sadece uzune baxib cox saghol qaqash dedim..

İkinci olumden qacdighim hadiseni de sonra danisharam..
[/quote]

Başıma belə hadisə gəlməsə, amma həmişə fikirləşmişəm ki, ən qorxulu ölüm Suda boğulmaqdı, bəlkə də üzə bilmədiyimə görə belə fikirləşirəm.....

Oğlum 1 yaş yarım idi, yıxılıb, huşunu itirmişdi, həmin an nələr keçirdim...
Saniyələr çəkdi, əlləri, qolları süstləşib qucağımda sallandı(((((((
Təzədən gözünü açanda təsvir edə bilmərəm, məndən ötrü bu da ölümün nəfəsini hiss etməyə bərabər olmuşdu musulman:

• 4 months later...

[quote name='miss saxara' timestamp='1315328279' post='9939625']
Denizde boqulanda butun heyetim 1 saniyeninicinde kino lenti kimi gozumun qabaqina geldi . Duzunu desem ozum ucun 1 qr qorxmadim bacim ucun cox qorxmuwdum.
[/quote]
eslinde ozunuz ucun gerek qorxardiz.....

size bir hadise daniwim.
namaza teze gelen vaxtlarim idi.. tesevvur edin gunahlarimdan oteri gece gunduz tovbe edirdim, yalvarirdim, coxlu namaz qilirdim. her gece dualar edirdim. bir gece de duani bele etdim: dedim ki ya allah eger men bundan sonra da bele gunahlar edecemse onda menim canimi beri bawdan al ki, cox gunahla kirlenmeyim. gece yuxumda gordum ki, mene dediler ki, zeytunluq baginin awagisi ile get bes biz senin canini alacagiq( biz zeytun bagina yaxin qaliriq)...
inanmazsiz dehwet icinde yuxudan durdum. o vaxtlar universitetde oxuyurdum. hardasa 3 saat yatagimdan terpene bilmedim. ne bilim sonra bawdadim vesiyyetler yazmaga, kime borcum var , kimlerden ne almiwam,kime ne verecem.. 1-2 saat da kecenden sonra birteher qorxa-qorxa pillekenden awahi duwmuwem. fikirlewirdim ki, day ecelim catib harda olsa ...neise daha sonra cox cetinlikle yaxindaki ziyarete getdim, sonrasin yaxwi oldu. bawa duwdum ki birde ozume ve ya bawqasina olum arzulamayim., heyatda esas gunahi elememek deyil. bundan da vacib olan weyler var. onsuzda gunahlarimizi allah bagiwlamasa hec birimiz hidayet ola bilmerik. eger gunahdan yayina bilmirikse geek yaxwi iwler gorerek bunu kompensasiya etmeye caliwaq. bu hadise de bunlari bawa duwdum.

[quote name='miss saxara' timestamp='1315472547' post='9953275']
Bumenim ozumden asili deyil bacim olmasaydi da bizimle birge batanlardan hansinsa fikirlewecekdim . Hec vaxt 1 ci ozumu fikirlawe bilmirem
[/quote]
hemin anda ozunuzu fikirlewmemek sizin bu andan evvelki yawayiwinizda bele olmaniz anlamina gelir. men eqaist olmaq menasinda yazmamiwamaaaa,
yani heyatinizi ozunuze gore qurun, ve yaxud ozunuze hormet qazanin bu menalarda, bilmirem izah ede bildimmi. bacinizin da , digerlerinin de allahi var ve allah onlari sizden daha yaxwi duwunur.

[quote name='miss saxara' timestamp='1315472547' post='9953275']
Bumenim ozumden asili deyil bacim olmasaydi da bizimle birge batanlardan hansinsa fikirlewecekdim . Hec vaxt 1 ci ozumu fikirlawe bilmirem
[/quote]
hemin anda ozunuzu fikirlewmemek sizin bu andan evvelki yawayiwinizda bele olmaniz anlamina gelir. men eqaist olmaq menasinda yazmamiwamaaaa,
yani heyatinizi ozunuze gore qurun, ve yaxud ozunuze hormet qazanin bu menalarda, bilmirem izah ede bildimmi. bacinizin da , digerlerinin de allahi var ve allah onlari sizden daha yaxwi duwunur.

• 3 weeks later...

Hər an bizi ölüm haqlaya bilər. Təkcə xatırlasaq ki, biz insanlar ucu-bucağı olmayan, sərt, həyat üçün əlverişsiz olan kainatda heç bir şeydən sallanmamış vəziyyətdə olan, ətrafını irili-xırdalı 100 minlərlə asteroid-meteoritlərin dövrəyə aldığı Yer Planetində yaşayırıq. Minlərlə ildi bu qədər sayı 100 minlərlə olan və bir çoxunun da yerin orbiti ilə kəsişdiyi asteroidlərin birinin planetimizlə toqquşmamasını təsadüf adlandırmaq məntiqsizlikdir. Üstəlik biz fövqəladə sürətlə kainatda hərəkətdəyik: [color="#8B0000"]YER KÜRƏSI ÖZ OXU ƏTRAFINDA saatda 1674 km, GÜNƏŞ ƏTRAFINDA isə saatda 108000 km (güllənin sürətindən təxminən 60 dəfə çoxdur) sürətlə hərəkətdəyik![/color]. Bəli biz belə bir ekstrim şəraitdə sakitcə həyatımızı davam etdiririk. 100 minlərlə ildir davamlı olaraq nizamlı proseslərin getdiyi sistemin təsadüfən meydana gəlməsini iddia etmək vicdanları titrətməlidir. Allaha həmd olsun.

Düşündürücü video - Dünya ətrafını sarmış kosmik cisimlər (asteroidlər):

[media]http://www.youtube.com/watch?v=S_d-gs0WoUw[/media]

• 2 weeks later...

[quote name='Hekari' timestamp='1318415188' post='10206424']
Ölümün də "isti" nəfəsi olur?))
[/quote]

Mənə isti gəlmişdi də, neyniyim))) Tibbi tərəfdən də izah edə bilərəm, stress zamanı hərarətin niyə artmasını))) Siz deyən soyuqluq uje [b]lap[/b] öləndə olur, mən lap ölməmişdim ki... bir az öldüm, o da psixoloji)))
ölə bilərdim... Allahıma çox şükürlər!!!
[size="1"]p.s. məndən əvvəlki userlə mənim avatarım[/size] :sluxii:

[quote name='X Ray-F' timestamp='1318771005' post='10234679']
Mənə isti gəlmişdi də, neyniyim))) Tibbi tərəfdən də izah edə bilərəm, stress zamanı hərarətin niyə artmasını))) Siz deyən soyuqluq uje [b]lap[/b] öləndə olur, mən lap ölməmişdim ki... bir az öldüm, o da psixoloji)))
ölə bilərdim... Allahıma çox şükürlər!!!
[size="1"]p.s. məndən əvvəlki userlə mənim avatarım[/size] :sluxii:
[/quote]
tezi geci oleceksen)))

[quote name='roberto5' timestamp='1318791337' post='10236506']
allah boyukdu , ona komek olar.))
[/quote]
Onda mən sənin indiki və ya gələcək övladlarına o cür, amma gözəl həyat arzulayıram , o qədər gözəl olsun ki, sənin olmamağını hiss eləməsinlər :devil:

[quote name='X Ray-F' timestamp='1318858612' post='10242707']
Onda mən sənin indiki və ya gələcək övladlarına o cür, amma gözəl həyat arzulayıram , o qədər gözəl olsun ki, sənin olmamağını hiss eləməsinlər :devil:
[/quote]
ovlad da bir dunyadi. yaqub peygember yusifi hedden ziyade istemeseydi allah ona bele cetin sinaq vermezdi, yaqub(e) un isteyi o zaman qebul oldu ki, o yusifi (e) onu yaradandan ustun tutmadi. biz balalrimiza o qeder baglanmiwiq ki, ne bilim ele bil allah bizi onlar ucun yaradib.

• 1 month later...

Salam dostlar.. Her kesin movzusunu oxudum maraqli ve heyecanli hadiselerdi. Allah ozu komek olsun her birimize. Coxlariniz yazirsiniz ki hele uwagim balacadi Tanri canimiza qiymasin.. Elbetde Tanri canimiza tzlikle qiymasin ama inandirim sizi ki uwaglariniz boyuyub boya bawa catandan sonra da bu olumun gelmesine hec kim bigane qalmayacaq.. Heyatda yawadiqlarin ne qeder aci olsa da heyatda yawamaq insana yene de wirin gelir..Men 100 yawinda qoca qarinin da Allahdan hele ozune nece can sagligi arzuladigini oz qulaqlarimla ewitmiwem ve gozlerimle gormuwem..Elbetde heyatda yawamaq insan ucun bir wansdir ki o dunyasina rehmet qazansin.. ama gorek bizler bu wansdan nece istifade edirik. Ne ise..
Menim de bawima bir hadise gelmiwdi, hansi ki o an men de olduyumun yaxinlawdigini hiss edirdim..Texminen 93-94-cu iller idi menim de olardi 10-11 yawim.. Her yay rayona istirahete gedirdik, gozel gunler idi nene baba yaninda istirahet etmek balaca uwaqlar ucun..bizim kendimiz serhed kend idi. Yene bir isti yay axwami ermenilerle bizimkiler arasinda guclu atiwmaya wahid oldum.. Atilan gullelerin alovu kendi o gece yarisi ele iwiqlandirmiwdi ki adam lap dehwete gelirdi.. 10 yawinda uwagin yadinda qalan tezehurratlari daniwiram.. Men birce onu deqiq gordum ki uzerimize gelen alovlu top gullesi geldi duz bizden 50-60 metrlikdeki evin uzerine duwdu..Hemin partlayiwdan bizim evin qapi penceresi sindi dagildi sadece biz uzanmiwdiq artiq yere.. inanin ki hemin anda men ya plen duweceyimizi gozleyirdim ya da hansisa 1000-le atilan gulleden birine tuw geleceyimi.. o vaxti ne uwagim var idi ne de mesuliyyetimde olan bir kimse ama yene de qorxurdum olumden..Hemin gun geceni sehere sengerde qaldiq, seher ise her wey oz qaydasinda idi.. Sanki axwamki vehweti yawayan bu kendin xalqi deyil.. ele bil oyrewibler bele heyata.. men onda bildim ki ferqi yoxdu ne ilse tez tez uz uze gelirsense o wey insan ucun adilewir.. bu ister olum olsun ister se de bir bawqa wey..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• В Баку начинается строительство новой дороги
      С учетом перспективного развития города Баку Государственным агентством автомобильных дорог Азербайджана дается старт строительству новой автомобильной дороги от улицы Гасана Алиева до станции метро «Кероглу», параллельно проспекту Зии Буниядова.
      Об этом сообщили в госагентстве.
      Общая длина шестиполосной дороги составит 3896 метров с шириной полос 3,5 метра. На дороге будут построены четыре тоннеля и три подземных пешеходных перехода.
      В настоящее время от метро «Улдуз» в направлении улицы Алескера Гаибова ведутся работы по транспортировке тяжелой техники и оборудования на территорию.
      https://media.az/society/v-baku-nachinaetsya-stroitelstvo-novoj-dorogi
        • Upvote
        • Like
      • 30 replies
    • В Баку выставлена на продажу квартира по фантастической цене - ФОТО
      В Баку выставлена на продажу квартира по фантастической цене.
      Как сообщает Oxu.Az, соответствующая информация распространена на сайтах объявлений.
      Так, девятикомнатную квартиру площадью 555 кв.м предлагают покупателям за 12 млн манатов.
        В объявлении упоминается, что на указанном этаже расположена только одна квартира и соседей не будет.
      https://ru.oxu.az/society/866997
        • Confused
        • Haha
      • 96 replies
    • Где выгоднее отдыхать: в Азербайджане или за рубежом? - ОПРОС
      Baku TV провел опрос среди жителей столицы с целью узнать, где, по их мнению, выгодно отдыхать: в Азербайджане или за рубежом.
      Большинство участников опроса предпочло потратить деньги на отдых за границей.
      «Проживание в наших гостиницах обойдется в три раза дороже», - сказал один из опрошенных.
      Между тем сотрудники туристических компаний также отметили, что цены на отели за границей практически такие же, как у нас, а в некоторых случаях даже ниже.
      «Например, стоимость недельного тура на одного человека в Габалу начинается от 700 манатов. А тур на тот же период в Грузию обойдется от 500 манатов», - сказал один из них.

• Haha
        • Like
      • 117 replies
    • Отомстил отцу за избиение матери: жуткие подробности убийства брата главы ИВ Лянкярана

Долгое время подробности этого жуткого происшествия не разглашались ни во время следствия, ни в ходе судебного процесса. Судьи решили, что слушания должны проходить в закрытом режиме, без допуска СМИ.
      Однако Qafqazinfo удалось выяснить некоторые детали этой семейной трагедии. Согласно материала
        • Sad
      • 35 replies
    • Депутат: Некоторых женщин убивают за то, что они не считают мужей главой семьи
      В последнее время в Азербайджане растет число женщин, убитых своими мужьями.
      По данным расследования Bizim.Media, за последние два месяца Генеральная прокуратура зарегистрировала около 10 фактов убийства женщин их супругами. Эта печальная статистика актуализирует вопрос о необходимости прохождения парами психологического анализа перед вступлением в брак.
      Между тем заместитель председателя комитета по правам человека Милли Меджлиса Таир Керимли в своем заявлении Bizim.Media отметил, что не испытывает оптимизма относительно идеи обязательного психологического анализа для пар перед свадьбой.
      «Прохождение медицинского осмотра перед браком обязательно, поскольку только так можно выявить скрытые заболевания. Но психологический анализ в Азербайджане не применяется, да и за рубежом такой широкой практики нет, и то лишь в добровольном порядке», - отметил депутат.
      Что касается женщин, убитых мужьями, Таир Керимли полагает, что это происходит из-за вопросов чести.
      «Одна из главных причин заключается в том, что некоторые дамы, прикрываясь гендерным равенством, создают образ сильной женщины и не считают мужей главой семьи, а некоторые и вовсе идут по плохому пути. То есть зачастую убийства женщин происходят из-за вопросов чести», - сказал он.
      Депутат призвал стремиться к построению чистого общества, чтобы никому даже в голову не приходило сворачивать на плохой путь.
      «В советское время тоже были случаи убийства женщин мужьями на почве ревности. В любом случае я не поддерживаю идею применения психологического анализа перед браком на законодательном уровне. Это будет своего рода унижением для пары: как будто мы проверяем, в своем ли они уме», - заключил Т.Керимли.
      https://media.az/society/deputat-nekotoryh-zhenshin-ubivayut-za-to-chto-oni-ne-schitayut-muzhej-glavoj-semi
        • Facepalm
        • Confused
      • 54 replies
    • В районе метро Гара Гараева продаётся объект под новостройкой
      В Низаминском районе,около станции метро Г.Гараева, под новостройкой на 1-м этаже (18/1) продается объект общей площадью 65 кв.м. Очень интенсивный пешеходный и автомобильный трафик. Имеются все условия, развитая инфраструктура, паркинг и т.д. Все документы в порядке, купчая на нежилое помещение.Оплата 1%.   Цена 550000  манат     0552522225
      • 0 replies
    • Можно ли использовать пенсионные накопления до выхода на пенсию?
      Пенсионный возраст в Азербайджане является предметом многочисленных дискуссий.
      Для мужчин он составляет 65 лет, для женщин – 63,5 года. Возрастной предел для женщин увеличивается на шесть месяцев каждый год, начиная с 1 июля 2017 года. В 2027-м возраст выхода на пенсию для мужчин и женщин будет одинаковым - 65 лет.
      Как долго гражданин может прожить после выхода на пенсию - никто не знает. Таким образом, накопленный за годы работы пенсионный капитал можно будет получать в лучшем случае 10-15 лет.
      Почему мы не можем использовать накопления раньше, чем выйдем на пенсию? Обязательно ли нам ждать 65 лет, чтобы воспользоваться своим правом?
      Подробнее об этом - в сюжете İTV:
      https://media.az/society/mozhno-li-ispolzovat-pensionnye-nakopleniya-do-vyhoda-na-pensiyu
        • Like
      • 54 replies
    • AstraZeneca признала, что ее вакцина от COVID-19 может спровоцировать тромбоз
      Компания AstraZeneca признала, что ее вакцина против COVID-19 может вызвать редкое, но смертельное нарушение свертываемости крови.
      Фармацевтический гигант уже столкнулся с огромным количеством исков, поданных близкими тех, кто получил серьезные заболевания или умер в результате инъекции, сообщает Daily Mail.
      Отмечается, что юристы, представляющие десятки коллективных исков, говорят, что стоимость некоторых дел их клиентов может достигать 25 миллионов долларов (42,5 млн манатов), и настаивают на том, что вакцина фармацевтической фирмы является дефектным продуктом.
        Подчеркивается, что AstraZeneca в феврале признала, что ее вакцина может в очень редких случаях провоцировать состояние, называемое тромбозом с синдромом тромбоцитопении или TTS. Он может вызвать у пациентов образование тромбов, а также низкое количество тромбоцитов, что в некоторых случаях серьезно навредило тем, кто воспользовался вакциной, или даже привело к летальному исходу.
      Потенциальное осложнение было указано в качестве возможного побочного эффекта с момента выпуска вакцины, но признание AstraZeneca в феврале стало первым случаем, когда фармацевтический гигант сделал это в суде, сообщает Telegraph.

• Facepalm
        • Confused
      • 452 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...