Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Ateistlərə suallar

Recommended Posts

Tutalim ki bir yaxin dostunuz(sebebsiz yere hec vaxt yalan danishmayan) bir gun gelib size deyir ki meshenin ici ile gedirdim, birden ishiq gordum.Yaxinlashanda gordum ki inoplanetyanlardi.Onlarda meni gordu...Yanlarina getdim menimle sohbet elediler.Dediler ki biz o biri qalaktikadan gelmishik.Burda tecrube aparib gedirik.Ve bir azdan ucub getdiler, ve gedende ne ise shua buraxdilar butun izleri hemen yerden yoxa cixdi...

Melum meseledir ki siz hemen dostunuza etibar etdiyiniz ucun onun sozlerini heqiqi sayacaqsiniz...Amma cemiyyetde insanlar arasinda sizdeki bu informasiya ile Inoplanetyan var deye tesdiq ede bilersinizmi?Tesdiq ucun subut lazimdir...En yaxshi halda bunu sizde diger dostlariniza inandira bilersiniz...Ne qeder cox insani inandira bilseniz, onda diger insanlarda ehtimal yaranacaq ki inoplanetyanlar var...Amma bu helede inoplanetyanlarin var olmasina tesdiq deyil...Tesdiq ucun subut lazimdir...

amma biz Allahin varliqina bəşər kelamina etibar edib iman etmemişik biz Allahin varliqina Allahın kelamina(qurana) etibar edib iman etmişik.

Siz ise deyirsiniz ki men Allaha iman edirem amma onun varliqini tesdiq etmirem.Bu yazdiqiniz cümleni size tercume etsem sehere qeder öz yazdiqniz cümleye gülersiniz.

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

amma biz Allahin varliqina bəşər kelamina etibar edib iman etmemişik biz Allahin varliqina Allahın kelamina(qurana) etibar edib iman etmişik.

Siz ise deyirsiniz ki men Allaha iman edirem amma onun varliqini tesdiq etmirem.Bu yazdiqiniz cümleni size tercume etsem sehere qeder öz yazdiqniz cümleye gülersiniz.

Yanilirsiniz cavan oqlan.......

Siz 7-ci esrde yashamish eslen ereb olan Mehemmedin dediklerine etibar edirsiniz...Yeni ki o sizi aldatmsayib...Quran onun dedikleri ile yazilib...Mehemmed iddiya edib ki bunu allah mene melek vasitesile deyir.Menim duz dediyime inanin mene etibar edin mene iman getirin men allahin elcisiyem...Iman getirmeyinde ele sherti budur ki Mehemmedin dediklerine etibar elemelisen....

Yanilirsiniz cavan oqlan.......

Siz 7-ci esrde yashamish eslen ereb olan Mehemmedin dediklerine etibar edirsiniz...Yeni ki o sizi aldatmsayib...Quran onun dedikleri ile yazilib...Mehemmed iddiya edib ki bunu allah mene melek vasitesile deyir.Menim duz dediyime inanin mene etibar edin mene iman getirin men allahin elcisiyem...Iman getirmeyinde ele sherti budur ki Mehemmedin dediklerine etibar elemelisen....

bu videoya baxın ve mene deyin ki 7 ci esrde Muhammed bunları bile bilerdimi,?Yoxsa o Allahın kəlamıdır?

Yəqin Quranın Alla kəlamı olduquna inamınız 0000000000000000000000.1 qədər olar.Amma bu videoya baxın ve mene deyin ki 7 ci esrde Muhammed bunları bile bilerdimi,?Yoxsa o Allahın kəlamıdır?

http://www.youtube.com/watch?v=gFr27bAJf2c&feature=player_detailpage

bu videoda gosterilenler en cuzi hissesidir

Siz iman getirdiyiniz ucun islama, qurana, umumiyyetle dine tenqidi nezerle baxmaqi ve ordaki ziddiyetlei aqliniza bele getirmirsiniz...Incimeyin menden siz dini ehkamlarin tesiri altindasiniz...

Eger dini elmin gozu ile elmin tenqidleri ile rasiyonal mentiqle arashdirsaniz cox sheyi basha dusheceksiniz...Sizin baxdiqiniz bu videolar hamisi islamin mehsuludur...

Siz iman getirdiyiniz ucun islama, qurana, umumiyyetle dine tenqidi nezerle baxmaqi ve ordaki ziddiyetlei aqliniza bele getirmirsiniz...Incimeyin menden siz dini ehkamlarin tesiri altindasiniz...

Eger dini elmin gozu ile elmin tenqidleri ile rasiyonal mentiqle arashdirsaniz cox sheyi basha dusheceksiniz...Sizin baxdiqiniz bu videolar hamisi islamin mehsuludur...

Belə sözləri adətən Quranın ecazı qarşısında çıxılmaz vəziyyətə düşənlərin son çıxış yolu kimi söylədiklərini çox görmüşəm.Onda mən də sizə deyirəm ki siz dinsizlik dininin ehkamları altındasınız.Mən sizə bu videonu qoymamışam ki mənə öyüd nəsihət verəsiniz mən bu videonu qoymuşam ki mənə izah edəsiniz ki Peyqemberliyini inkar etdiyiniz adam (Muhammed sas) bunları hardan bilirdi?Hələ bura videolar yerleşdire bilerem ki quranda الثقب الاسود -- qara dəliklər uşaqın ana qarnında merheleler ile yaradilisi ve üç mərhələdən keçişi iki denizin bir birine birleşmememesi goylerin yeeddi qat olmasi Dunya semasinin qoruyucu tavan rolunu oynamasi insanin barmaq izleri Quranda smetrik say mocuzesi ve sair gosterilir.

Buyurun cavab verin

Xahiş edirəm bu videonu sona qədər müşahidə edin ve ordakilara inamirsinizsa kağız ve varaq götütüb özünüz üçün qeydler aparın.Ve Sonra biraz düşünün çünki düşünmək vaxtıdır.Qorxmayin siz haqqi etiraf edib Qurani Allahin kitabi kimi qebul etseniz men size gulmeyecem eksine sevinecem ve sizi din qardaşı hesab edecem.

http://www.youtube.com/watch?v=zkd3Y43Fggg&feature=player_detailpage#t=222s

yer uzunde yəni belə kitab var?

Belə sözləri adətən Quranın ecazı qarşısında çıxılmaz vəziyyətə düşənlərin son çıxış yolu kimi söylədiklərini çox görmüşəm.Onda mən də sizə deyirəm ki siz dinsizlik dininin ehkamları altındasınız.Mən sizə bu videonu qoymamışam ki mənə öyüd nəsihət verəsiniz mən bu videonu qoymuşam ki mənə izah edəsiniz ki Peyqemberliyini inkar etdiyiniz adam (Muhammed sas) bunları hardan bilirdi?Hələ bura videolar yerleşdire bilerem ki quranda الثقب الاسود -- qara dəliklər uşaqın ana qarnında merheleler ile yaradilisi ve üç mərhələdən keçişi iki denizin bir birine birleşmememesi goylerin yeeddi qat olmasi Dunya semasinin qoruyucu tavan rolunu oynamasi insanin barmaq izleri Quranda smetrik say mocuzesi ve sair gosterilir.

Buyurun cavab verin

9 arvadi olub 51 yashinda 9 yashli (ayishe) qiz ushaqini ozune arvad eliyen ve arvadlarindanda biri oz gelini olub.....Bes siz bu mocuzeni mentiqli shekilde nece izah eliyersiniz?Dindarlar buna exlaq numunesi deyirler....

9 arvadi olub 51 yashinda 9 yashli (ayishe) qiz ushaqini ozune arvad eliyen ve arvadlarindanda biri oz gelini olub.....Bes siz bu mocuzeni mentiqli shekilde nece izah eliyersiniz?Dindarlar buna exlaq numunesi deyirler....

9 yaşında qız ilə evlenmeyi niye bu bu qeder problem etmisiniz bilmirem.Tibbde bu problem deyil.İsetseniz sizin ucun geniş şekilde bunu yaza bilerem.

Yalan danışmayın onun nece gəlini ola bilerdi ki onun oqlanlari korpe vaxti ölübler . Siz yuxaridakilara cavab verin.Eger size incilde muhammedin adini gostersem iman edersiniz ona?Xatirladim ki incil muhammedden 2 min il evvel gelib.

9 yaşında qız ilə evlenmeyi niye bu bu qeder problem etmisiniz bilmirem.Tibbde bu problem deyil.İsetseniz sizin ucun geniş şekilde bunu yaza bilerem.

Yalan danışmayın onun nece gəlini ola bilerdi ki onun oqlanlari korpe vaxti ölübler . Siz yuxaridakilara cavab verin.Eger size incilde muhammedin adini gostersem iman edersiniz ona?Xatirladim ki incil muhammedden 2 min il evvel gelib.

Men boyuk shubhe eliyirem ki hansisa dindar oz 9 yashli korpe qiz ushaqini 51 yashli kishiye ere verer...Mehemmed oz oqulluqa goturduyu(oqlunun)arvadini alib yeni.ferqi nedir qayinatasi olubda onun...Ne ise sizde buna mentiqli cavab vere bilmediniz...Cunki sizin ucun Mehemmedin sehvi ola bilmez...

Men boyuk shubhe eliyirem ki hansisa dindar oz 9 yashli korpe qiz ushaqini 51 yashli kishiye ere verer...Mehemmed oz oqulluqa goturduyu(oqlunun)arvadini alib yeni.ferqi nedir qayinatasi olubda onun...Ne ise sizde buna mentiqli cavab vere bilmediniz...Cunki sizin ucun Mehemmedin sehvi ola bilmez...

He biz dindarlar 9 yaşlı qızımızı 51 yaşlıya ərə veririk.Nəsə problem var?Amma biz qizimiza paçalarıni başqa kişilərin görməsi üçün 3 sm yupka geyindirmirik çünki bizim qeyrətimizi Allah sübhanehu teale teyin edir.

İndi keçek gəlin oğul meselesine.Mən sizin ilə mücadilyə başlayandan ta indiyecen fikr verirəm ki siz kəlimələrə kefiniz istədiyiniz mənanı yükləyib yazırsınız.Və siz dediniz ki onun gəlini sonra onun arvadi olub.Və mən sizdən soruşmaq məcburiyyətindəyəm gəlin sözünün leksik menasini mene yazin.Sonra mueyyen ede bilerik ki Muhammedin (sas )gelini onun arvadi olub yoxsa yox?

He biz dindarlar 9 yaşlı qızımızı 51 yaşlıya ərə veririk.Nəsə problem var?Amma biz qizimiza paçalarıni başqa kişilərin görməsi üçün 3 sm yupka geyindirmirik çünki bizim qeyrətimizi Allah sübhanehu teale teyin edir.

İndi keçek gəlin oğul meselesine.Mən sizin ilə mücadilyə başlayandan ta indiyecen fikr verirəm ki siz kəlimələrə kefiniz istədiyiniz mənanı yükləyib yazırsınız.Və siz dediniz ki onun gəlini sonra onun arvadi olub.Və mən sizdən soruşmaq məcburiyyətindəyəm gəlin sözünün leksik menasini mene yazin.Sonra mueyyen ede bilerik ki Muhammedin (sas )gelini onun arvadi olub yoxsa yox?

Oqulluqa goturduyu Zeydin arvadindan gedir sohbet...Vaxtile Mehemmed onun qaynatasi sayilirdi,yeni gelini idi...Zeyd boshayandan sonra ise ozu alir...

Oqulluqa goturduyu Zeydin arvadindan gedir sohbet...Vaxtile Mehemmed onun qaynatasi sayilirdi,yeni gelini idi...Zeyd boshayandan sonra ise ozu alir...

Yox heç kimin qaynatası sayılmırdı.Bu cahiliyye doneminin ərəb qəbilələrinin adəti idi ki bir kəsin köləsi onun oqlu sayılır .Buna gore onlar deyirdiler ki Muhammed zeydin atasidir .Tebii ki bu sefeh sozdur .bunu ne siz qebul edirsiniz ne de ki men .Cunki zeydin atasinin kim olmasi ve atasinin adinin harise حارثة- (Harise)olmasi tarixde bilinen bir şeydir.Demeli heqiqetde muhammed zeydin atasi deyilse ve zeydin atasi Harisedirse nece olur ki zeyd Muhammedin oqlu arvadi ise onun gelini adlanir?

Muhəmməd aranızdakı kişilərdən heç birinin atası deyildir.(Əhzab, 40).

Yox heç kimin qaynatası sayılmırdı.Bu cahiliyye doneminin ərəb qəbilələrinin adəti idi ki bir kəsin köləsi onun oqlu sayılır .Buna gore onlar deyirdiler ki Muhammed zeydin atasidir .Tebii ki bu sefeh sozdur .bunu ne siz qebul edirsiniz ne de ki men .Cunki zeydin atasinin kim olmasi ve atasinin adinin harise حارثة- (Harise)olmasi tarixde bilinen bir şeydir.Demeli heqiqetde muhammed zeydin atasi deyilse ve zeydin atasi Harisedirse nece olur ki zeyd Muhammedin oqlu arvadi ise onun gelini adlanir?

Muhəmməd aranızdakı kişilərdən heç birinin atası deyildir.(Əhzab, 40).

Hormetli Popito men sizinle dini movzuda sohbeti cox uzatmaq istemirem...Cunki men ozumde subyektiv olsada Allaha inanan adamam..Ve yaxshi biliremki inam nedir...Menim sizinle muzakire etmeyimin meqsedi budurki size basha salim ki inaminizi iddiya ile sehv salmayin...Siz Dine ve dinin iddiya elediyi allaha inanirsiniz...Ecebde eliyirsiniz.Bu sizin shexsi seciminizdir...Amma basha dushun bu inamdir...Elm yaxshi bilirki siz Mehemmedin dediklerine etibar edirsiniz...Elm ise buna yalniz inanmaq, etiqad etmek deyir...Elm ucun dinin idiyalari muzakire movzusu ola bilmez...Cunki dinde mentiq deyilen bir shey yoxdur......Bu heleki beledir...Ozunuz bilersiniz isteyirsiniz dine etibar edin isteyirsiniz elme....Sizin inanciniza hormet edirem....Allah imaninizi kamil elesin...

Hormetli Popito men sizinle dini movzuda sohbeti cox uzatmaq istemirem...Cunki men ozumde subyektiv olsada Allaha inanan adamam..Ve yaxshi biliremki inam nedir...Menim sizinle muzakire etmeyimin meqsedi budurki size basha salim ki inaminizi iddiya ile sehv salmayin...Siz Dine ve dinin iddiya elediyi allaha inanirsiniz...Ecebde eliyirsiniz.Bu sizin shexsi seciminizdir...Amma basha dushun bu inamdir...Elm yaxshi bilirki siz Mehemmedin dediklerine etibar edirsiniz...Elm ise buna yalniz inanmaq, etiqad etmek deyir...Elm ucun dinin idiyalari muzakire movzusu ola bilmez...Cunki dinde mentiq deyilen bir shey yoxdur......Bu heleki beledir...Ozunuz bilersiniz isteyirsiniz dine etibar edin isteyirsiniz elme....Sizin inanciniza hormet edirem....Allah imaninizi kamil elesin...

Yenə də cavab yazmaq əvəzinə ağlınıza nə gəldi yazıb doldurmusunuz bura.Quran elmi 1400 il qabaqlayıb.Əgər qara dəliyi (الثقب الاسود) kosmik araşdırmalar mərkəzi olan Nasa indi tapıbsa Quran Nasanı 1400 il evvel tozda qoyub.Belə olduqu halda hansı haqqla Quranı elmdən ayırırsınız.

Kim yazdi Qurana bunlari Muhammed hansi universitetde tehsil aldi hardan oqurladi bunlari niye susursunuz?Deyin bize.

Əgər Muhammed Qurani ozunden uydurubsa buyurun size olenecen vaxt veririk Quran kimi bir kitab yox sadece bir sure getirin .Amma bacarmazsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=MNfyGWd4Xuw&feature=player_detailpage#t=100s

Mən bilən arabistanda kosmik agentlik olmayib

Yenə də cavab yazmaq əvəzinə ağlınıza nə gəldi yazıb doldurmusunuz bura.Quran elmi 1400 il qabaqlayıb.Əgər qara dəliyi (الثقب الاسود) kosmik araşdırmalar mərkəzi olan Nasa indi tapıbsa Quran Nasanı 1400 il evvel tozda qoyub.Belə olduqu halda hansı haqqla Quranı elmdən ayırırsınız.

Kim yazdi Qurana bunlari Muhammed hansi universitetde tehsil aldi hardan oqurladi bunlari niye susursunuz?Deyin bize.

Əgər Muhammed Qurani ozunden uydurubsa buyurun size olenecen vaxt veririk Quran kimi bir kitab yox sadece bir sure getirin .Amma bacarmazsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=MNfyGWd4Xuw&feature=player_detailpage#t=100s

Mən bilən arabistanda kosmik agentlik olmayib

Ne ise oz inancinizda qalin...Men eminem ki siz Mehemmed baresinde hec vaxt shubheye dushmeyeceksiniz...Cunki siz esl muselmansiniz.......Geceniz xeyre qalsin....

Ne ise oz inancinizda qalin...Men eminem ki siz Mehemmed baresinde hec vaxt shubheye dushmeyeceksiniz...Cunki siz esl muselmansiniz.......Geceniz xeyre qalsin....

Mən gic deyiləm ki Muhammedin haqqinda şekk çubheye düşüm.Xususende bu videolardakilar mene izah edilmeyenden sonra .

Əslində gecə deyilən bir şey yoxdur.Gecə ona görə deyilir ki çünki günəş yoxdur.

Mən gic deyiləm ki Muhammedin haqqinda şekk çubheye düşüm.Xususende bu videolardakilar mene izah edilmeyenden sonra .

Əslində gecə deyilən bir şey yoxdur.Gecə ona görə deyilir ki çünki günəş yoxdur.

Nə danişirsiz?Onlar məntiqlə fikir yürüdənlərdirlərrr!Onlarin məntiqi nə dedi odur.. 3ef5 Adicə olaraq qizil nisbəti ateistlər qapi,pəncərə ölçüləri ilə əlaqələndirdilər,mən deyərdim ki,əziyyət çəkib rolik yerləşdirməyə dəyməz,çünki onlar baxmirlar ona,həm də birdən müsəlman olmayan alimlərin möcüzə ilə əlaqədar nə isə fikir yürütməklərindən ehtiyyat edirlər,Vüqara gəldikdə isə lazim olanda deyir inaniram,sual verəndəki bəs niyə inanirsiniz.?Deyəcək ki.sizin kimi inancimi kiməsə zorla isbat eləmirəm.Baxir cavaba əsas odur ki,həqiqəti qəbul etməsin,bizim inanca da yersiz desin.. ;)

sonra da deyir ki, men sizin inanca hormet edirem. oz inam baresinde fikirlerini nece -nece dindarlar arasinda iddia edir sonra da deyir ki, biz iddiaciyiq. ozu etiraf edir ki, menim inancim mentiqsizdi,, bu sozu ona deyende acigina gelir. ya bizi inanmaqda ,ya da muhafizekarliqda gunahlandirir. bunlari ona gore yaziram ki, vuqar bey fikrinizi duzlendiresiz. oz yazilariniza inanmayin. men her defe demiwem ki, ele weyler var ki, siz duz deyirsiz bu yalnizca inamdi. amma bunu butun islamin meyarlarina aid etmek olmaz. inam inkardan daha faydalidi.yoz eger inanmirsansa onda metiqinle gerek hormet edesen. cunki inanmaq hec de asant bir wey deyil.

sonra da deyir ki, men sizin inanca hormet edirem. oz inam baresinde fikirlerini nece -nece dindarlar arasinda iddia edir sonra da deyir ki, biz iddiaciyiq. ozu etiraf edir ki, menim inancim mentiqsizdi,, bu sozu ona deyende acigina gelir. ya bizi inanmaqda ,ya da muhafizekarliqda gunahlandirir. bunlari ona gore yaziram ki, vuqar bey fikrinizi duzlendiresiz. oz yazilariniza inanmayin. men her defe demiwem ki, ele weyler var ki, siz duz deyirsiz bu yalnizca inamdi. amma bunu butun islamin meyarlarina aid etmek olmaz. inam inkardan daha faydalidi.yoz eger inanmirsansa onda metiqinle gerek hormet edesen. cunki inanmaq hec de asant bir wey deyil.

Islamin butun koku inam ustunde qurulub...Sen hec dini duz emeli basha dushmemisen...Inanaraq yashamaq cox asandir cunki hec buna elm lazim deyil...Dushunerek, mentiqle yashamaq ise cox cetindir...Bax bunu her adam bacarmir...

Nə danişirsiz?Onlar məntiqlə fikir yürüdənlərdirlərrr!Onlarin məntiqi nə dedi odur.. 3ef5 Adicə olaraq qizil nisbəti ateistlər qapi,pəncərə ölçüləri ilə əlaqələndirdilər,mən deyərdim ki,əziyyət çəkib rolik yerləşdirməyə dəyməz,çünki onlar baxmirlar ona,həm də birdən müsəlman olmayan alimlərin möcüzə ilə əlaqədar nə isə fikir yürütməklərindən ehtiyyat edirlər,Vüqara gəldikdə isə lazim olanda deyir inaniram,sual verəndəki bəs niyə inanirsiniz.?Deyəcək ki.sizin kimi inancimi kiməsə zorla isbat eləmirəm.Baxir cavaba əsas odur ki,həqiqəti qəbul etməsin,bizim inanca da yersiz desin.. ;)

Inanmaq sirf subyektiv anlayishdir...Siz inandiqinizi ozunuz ucun heqiqet esl realliq kimi basha dushe bilersiniz...Bashqalarinida buna inandira bilersiniz...Amma her adami hec inandirada bilmersiniz...Meselen ele alimler var ki hec ehtimalda elemirler ki allah var...Sizin getirdiyiniz delillerin ise hec bir elmi cekisi yoxdur...Mehemmed ozunden gedirmish,ayilanda deyirmishki yazin mene vehy geldi...Sizin kimi insanlarda ona inanirdi...Bes bu inam deyi nedi?

Elbetdeki gic deyilsiz, mem dedimde siz esl muselmansiniz...

Müsəlman olmayan gic olur bəyəm.?

Inanmaq sirf subyektiv anlayishdir...Siz inandiqinizi ozunuz ucun heqiqet esl realliq kimi basha dushe bilersiniz...Bashqalarinida buna inandira bilersiniz...Amma her adami hec inandirada bilmersiniz...Meselen ele alimler var ki hec ehtimalda elemirler ki allah var...Sizin getirdiyiniz delillerin ise hec bir elmi cekisi yoxdur...Mehemmed ozunden gedirmish,ayilanda deyirmishki yazin mene vehy geldi...Sizin kimi insanlarda ona inanirdi...Bes bu inam deyi nedi?

O adamlar,hansi ki,Allahi inkar edir bilirsiniz niyə inkarçidirlar.?Mən bilirəm,izahati böyle..Məsələn,yol ilə gedəndə yixilib ayaqlari sinir,birdən yadlarina Allah düşür,deyirlər ki,həə dəə Allah yoxdu,olsa idi mən də onun bəndəsi idim,niyə mənim canimin əziyyət çəkməsini istəyirdi ki.?Bu da onlarin məntiqi: Allah yoxdur,çünki məni qorumur..

Budur məntiq???Belə məntiq olur ki.? :blink: Siz isə onlarin buna bənzər məntiqlərini tərifləyib göyə çixarmisiniz,elə bilirsiniz hami kordur!!)))Guya onlarin nə məntiqi var?Mən hələ onlardan bir tutarli məlumat ala bilməmişəm,nəyinki mən hətta heç bir user,onlari dəstəkləyən də elə onlar kimidir,məntiqsiz..Bəs onlara sual vermisiniz ki,ay insan hardan bilirsən Allah yoxdur?Hara getdin baxdin,göyə çixmişdin,yerin altini fəth elədin,nədir sübutun?

İnama gəldikdə isə o qədər sübut gətirmişəm N qədər,hansinin səhv olduğunu isbat etdiniz,ən azindan birinin yanliş olduğunu deyin mən də sizə amin deyim!Bir də siz həmişə məni səhv başa düşürsünüz,mən kimsəyə deməmişəm ki,mən inaniram sən də inan,ya da mən inaniram deyə sən də inanmalisan vəssəlam..Mən niyə vilka-qaşiğa inanmiram?Çünki o müqəddəs deyil,onun müqəddəsliyinin elmi izahi yoxdur,lakin mənim inandiğimin elmi izahi bəs qədərdir,görən görür görməyən də deyir hardadir?))

http://deyerler.org/40204-amerikald-alimljjr-insandn-allaha-olan-inamdndn.html

http://deyerler.org/22785-nyu-sayantds-jurnali-dnsan-fdtrzhtdndzh-allaha.html

"Nyu Sayantis" jurnalıda dərc edilən araştırmada insan beynin "səbəb və nəticə" üzərində kökləndiyini açıqlamışdır. Daha sonra qeyd edilir ki, heç bir dini təhsil almadan 6-7 yaşlı uşaqlar belə dünyadakı hər bir şeyin səbəbinin olduğunu bilirlər.

Bu kəşfləri müsəlman alimlər deyil,Britaniya,Amerika alimləri araşdirib,bəs bunlar sübut deyil,nədir???İnamin mənbəyi,səbəbi var Vüqar bəy,bəsdirin inadkarliq etdiniz...

Bir də onu əlavə edim ki, Vüqar,əgər bu alimlərin də firildaqçi,yalançi olduğunu deyəcəksinizsə bu şərhimi cavabsiz da qoya bilərsiniz,araşdirin,öyrənin zaman varkən,linkıərdə səhv olduğunu,orada yazilanlarin elmi izahati olmadiğini,inamin mənbəyinin,səbəbinin olmadiğini siz özünüz də elmi sübutlarla izah etməsəniz yenə də deyirəm,öz subyektiv fikrinizi bildirməsəniz də olar..

oqo minusumun biri də gəldi.. :devil: Caniniz sağ olsun..)

Azda xanim sualdan yayinmayin cavab verin sonra diger movzuya kecek...

Mehemmed ozunden gedirmish ayilanda deyirmishki mene vehy geldi...Menim duz deiyime inanin...Kim inanmirsa cehenneme gedecek....

Burda mentiqden eser elamet var? Bu yalniz ve yalniz inam ve etiqatdir....Ne qeder terif elesenizde bu hadise ciddi elmi muzakire movzusu ola bilmez...Heleki realliq beledir...Men elme etibar edirem...

Azda xanim sualdan yayinmayin cavab verin sonra diger movzuya kecek...

Mehemmed ozunden gedirmish ayilanda deyirmishki mene vehy geldi...Menim duz deiyime inanin...Kim inanmirsa cehenneme gedecek....

Burda mentiqden eser elamet var? Bu yalniz ve yalniz inam ve etiqatdir....Ne qeder terif elesenizde bu hadise ciddi elmi muzakire movzusu ola bilmez...Heleki realliq beledir...Men elme etibar edirem...

"Кошкин дом" nağilindandir bu məlumat sizə?Elə bir ayənin olduğunu düşünmürəm,sizə hardandir bu məlumat?Bizə də göstərin!

Kitabda elə ancaq bunu oxumusuz?(o da varsa.)

p.s.İnamin səbəbini yazmişam..

Allah Kitabda (Quranda) sizə nazil etmişdir (bildirmişdir) ki, Allahın ayələrini inkar edildiyini və onlara istehza olunduğunu eşitdiyiniz zaman müşriklər başqa bir söhbətə girişməyənə qədər onlarla bir yerdə əyləşməyin! Çünki o vaxt siz də onların tayı olarsınız. Həqiqətən, Allah münafiqlərin və kafirlərin hamısını Cəhənnəmdə bir yerdə toplayacaqdır! (Nisa, 4/140)

İndi siz deyin,niyə Gurani-Kərimin ayələrini inkar edərək ələ salirsiniz.?Allah müşrikləri sevmir,müşriklərin yeri cəhənnəmlikdir,burda başa düşməyəcək nə var.?Siz inanmirsinizsa niyə hansisa ayədən qorxursunuz.?Sizə görə cəhənnəm yoxdur,gedin yaşayin hələki.Ancaq biz inaniriq,bəli göydən mələk endi inaniriq,göyə mələk qalxir inaniriq,Kitab nazil olub inaniriq,Məkkəyə inaniriq,Allaha və peygəmbərlərinə inaniriq,evliyalara inaniriq,dini möcüzələrə inaniriq..Peygəmbərə inanmağimizin bir səbəbi sələmçiliyin,möhtəkirliyin hökm sürdüyü bir zamanda,qəbilə təəsüblərinin hökmranliq sürdüyü,şirkə və bütpərəstliyə çulğalaşmiş bir dövrdə,40 il yazi yazib,oxuma qabiliyyətinə malik olmayan bir insan belə bir Kitabi yaza biləcəyinə şübhə edildiyindəndir..Bəli,vəhy nəticəsində o yazmaği-oxumaği öyrənib,çünki ərəbstanda o zaman yazmaği-oxumaği bilən çox nadir halda tapilardi,hətta iqtisadi vəziyyəti və istehsal məhsulları o dövrdə olan geridə qalan ölkələrindən də dala qalmişdi,belə bir dövrdə belə bir insanin 40 yaşdan sonra təsadüfən savadlanmaği qəribə deyilmi.?

Islamin butun koku inam ustunde qurulub...Sen hec dini duz emeli basha dushmemisen...Inanaraq yashamaq cox asandir cunki hec buna elm lazim deyil...Dushunerek, mentiqle yashamaq ise cox cetindir...Bax bunu her adam bacarmir...

eksine inkar elemek cox asantdi. meselen siz: evvel bu forumda namaz qilanlarin fikrine o qeder hormet edirdiz ki, ele bilmiwdim siz de namaz qilansiz. amma ateistlerin inkarci fikirlerini goren kimi inancinizi satdiz. eger inanmaq size bele asant idise "mentiqinizi" bogardiz. bu mentiqiniz daha cox inkarla koklenib. size bu sozleri butun musalmanlar deyir. tekce men demirem. bir bele musalmanla iddianizi isbat etmeye caliwirsiz. halbuki islam baresinde hecne bilmirsiz. muzakire bir az boyuyen kimi sen inanirsan deye beledi, sen muhafizekarliq edirsen ve s. kimi sozlerle muzakireni baglayirsiz.

en azindan savadiniz olsaydi bilerdiz ki, allaha inannalar oz canindan, malindan, balasindan, ailesinden, dunyanin naz-nemetinden ne bilim wahliqdan, ve s kimi allahin onlara verdiklerinden kecmiwler. budur asant yawamaq? ateistlerin("mentiqle" yawayan inkarcilar) ise hec bir gunah, savab meyari yoxdu. bizdeki ateistler bele olmasalarda: amma digerleri beledi. onlar ucun aile, ana , baci, muqeddes corek meyarlari yoxdu.siz bele deyilsiz amma onlarin terefini saxlayaraq bize qarwisiz. buraxin bu inadkarligi...

Nə demək istəyirsiniz?Bir Allahin varliğini qəbul edirsiniz nə əcəbsə!Ondan da vaz keçmək niyyətindəsiniz bir inancli olaraq.?Ya da başqa cür deyim,siz də inanirsinizsa o dediyiniz məntiqin,düşünməyin sizinlə nə əlaqəsi var,əgər inanclilari məntiqsiz və düşünməyən adlandirirsinizsa.???

eksine inkar elemek cox asantdi. meselen siz: evvel bu forumda namaz qilanlarin fikrine o qeder hormet edirdiz ki, ele bilmiwdim siz de namaz qilansiz. amma ateistlerin inkarci fikirlerini goren kimi inancinizi satdiz. eger inanmaq size bele asant idise "mentiqinizi" bogardiz. bu mentiqiniz daha cox inkarla koklenib. size bu sozleri butun musalmanlar deyir. tekce men demirem. bir bele musalmanla iddianizi isbat etmeye caliwirsiz. halbuki islam baresinde hecne bilmirsiz. muzakire bir az boyuyen kimi sen inanirsan deye beledi, sen muhafizekarliq edirsen ve s. kimi sozlerle muzakireni baglayirsiz.

en azindan savadiniz olsaydi bilerdiz ki, allaha inannalar oz canindan, malindan, balasindan, ailesinden, dunyanin naz-nemetinden ne bilim wahliqdan, ve s kimi allahin onlara verdiklerinden kecmiwler. budur asant yawamaq? ateistlerin("mentiqle" yawayan inkarcilar) ise hec bir gunah, savab meyari yoxdu. bizdeki ateistler bele olmasalarda: amma digerleri beledi. onlar ucun aile, ana , baci, muqeddes corek meyarlari yoxdu.siz bele deyilsiz amma onlarin terefini saxlayaraq bize qarwisiz. buraxin bu inadkarligi...

Demeli dine inanmaq ucun mentiqimi boqmaliyam...Neyin xatirine muselman olmaq ucun....Allah aqil verib mene muselmanlarida mushahide eliyirem diger milletleride...Allaha muselman olmasamda inaniram...21-CI esrin muselmani olmaq ucun men cahillerin cergesinde olmaliyam...Cunki 21-ci esrin muselmani mene deyirki mentiqini boq......

Nə demək istəyirsiniz?Bir Allahin varliğini qəbul edirsiniz nə əcəbsə!Ondan da vaz keçmək niyyətindəsiniz bir inancli olaraq.?Ya da başqa cür deyim,siz də inanirsinizsa o dediyiniz məntiqin,düşünməyin sizinlə nə əlaqəsi var,əgər inanclilari məntiqsiz və düşünməyən adlandirirsinizsa.???

Size gore allahi yalniz muselmanlar derk eliye biler....Yerde qalan 5-6 milyard insan yox.....Azda xanim 7-ci esrin yuxularindan ayilin.....

Size gore allahi yalniz muselmanlar derk eliye biler....Yerde qalan 5-6 milyard insan yox.....Azda xanim 7-ci esrin yuxularindan ayilin.....

Sizə verdiyim suallarla yazdiğiniz şərhin nə əlaqəsi var.?

Bu linkdəki məlumati soruşmuşduz,indi də bu haqda,inam haqqinda sizdən fikir gözləyirəm,özünüz dediniz ki,sualima cavab verin,sonra mövzuya qayidaq.Buyurun..

Demeli dine inanmaq ucun mentiqimi boqmaliyam...Neyin xatirine muselman olmaq ucun....Allah aqil verib mene muselmanlarida mushahide eliyirem diger milletleride...Allaha muselman olmasamda inaniram...21-CI esrin muselmani olmaq ucun men cahillerin cergesinde olmaliyam...Cunki 21-ci esrin muselmani mene deyirki mentiqini boq......

yazdiqlarinizi dogru olmasina da inanirsiz. sizin biliyiniz az olduguna gore inanirsiz. yaxwi ki az bilirsiz, yoxsa cox inkar ederdiz. cahil, nedir bilmirsiz, ele bilirsiz ki, bilirsiz.

allah size agil veribse onda siz yalniz deliden ferqlenirsiz.

Sizə verdiyim suallarla yazdiğiniz şərhin nə əlaqəsi var.?

Bu linkdəki məlumati soruşmuşduz,indi də bu haqda,inam haqqinda sizdən fikir gözləyirəm,özünüz dediniz ki,sualima cavab verin,sonra mövzuya qayidaq.Buyurun..

Yazdiqiniz saytin adina baxin sonra netice cixarin....Sizi qinamiram dine inandiqiniz ucun sizin xeyrinize ne melumat gorseniz o melumatin menbeyi elmi cekisi size maraqli deyil.......

Yazdiqiniz saytin adina baxin sonra netice cixarin....Sizi qinamiram dine inandiqiniz ucun sizin xeyrinize ne melumat gorseniz o melumatin menbeyi elmi cekisi size maraqli deyil.......

Alinan nəticə:Sayt Amerika,Britaniya və b. alimlərin adindan istifadə edərək firildaqçiliq edib.. umoril: Bəli əla məntiqə sahibsiniz,bundan artiğini da sizdən gözləmək olmaz..Mənim inamim məntiqin süzgəcindən keçib narahat olmayin.Cümlə sonluqlarindaki nöqtələrin sayinin da artmasi əsəbinizin son həddini göstərir.Azadsiz daha.))

Alinan nəticə:Sayt Amerika,Britaniya və b. alimlərin adindan istifadə edərək firildaqçiliq edib.. umoril: Bəli əla məntiqə sahibsiniz,bundan artiğini da sizdən gözləmək olmaz..Mənim inamim məntiqin süzgəcindən keçib narahat olmayin.Cümlə sonluqlarindaki nöqtələrin sayinin da artmasi əsəbinizin son həddini göstərir.Azadsiz daha.))

Sizin inaminiz mentiq suzgecinde ilisib qalib..... Ozunuzde bunu yaxshi bilirsiniz.....

Sizin inam hissiniz netice cixartdi ki men esebiyem...Sehv neticedir...Din baresindede bele sehv neticeler cixarirsiniz...

Bilmirəm bu fikir kimin fikridir, amma elə düşünən insan bəri başdan özünü aldadır.

Allahı dərk etmək?!

~Allahı dərk etmək~ - ifadəsi çox böyük səslənir. Biz insan beynimizlə Allahın dərkinə necə nail ola bilərik?! Belə düşünün - Allahın mövcud olduğu areal, O`nun bizi yaratması və yaşatması kimi faktları nəzərə alsaq, heç kim hətta ən dindar insan belə Allahı dərk etdiyini deyə bilməz. Bizim müstəvilərimiz başqadır, bizim zehnimiz bu dərk`i dərk edə bilməyəcək dərəcədə zəifdir.

Biz Allahı yalnız hiss edə və sevə bilərik.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Haha
      • 53 replies
    • Как вы относитесь ко дню 9 мая ?
      Я отношусь к этому дню, как к важному событию для миллионов человек, которых почти уже и не сталось в живых.  Возможно, через пару десятков лет к 9 мая станут относиться примерно как 11 ноября — день окончания Первой Мировой войны.
      Считаю правильным, что в настоящее время в Азербайджане этот день является государственным праздником — День Победы над фашизмом. Более 700 тыс граждан нашей страны отправились на фронт из которых более  300 тыс погибли. Низкий поклон им всем. 

• Milli
        • Downvote
        • Upvote
        • Thanks
        • Red Heart
        • Like
      • 332 replies
    • В Азербайджане введены ограничения на услуги такси, таксисты в отчаянии
      Таксомоторная компания Bolt повысила стоимость заказов на 10%.
        • Facepalm
        • Sad
      • 241 replies
    • Для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов
      Baku TV разоблачил незаконную торговлю землей на кладбищах.
      В ходе расследования было установлено, что для получения места для захоронения в селах и поселках Баку необходимо потратить не менее 2 000 - 3 000 манатов. А стоимость места захоронения на Ясамальском кладбище особенно высока: 3 000 - 4 000 манатов на человека.
      Стоимость места для одной могилы на кладбище в Хырдалане начинается от 1 100 манатов и варьируется в зависимости от местоположения.
      На Мехдиабадском кладбище цена места на одного человека начинается от 2 000 манатов. Продажу мест на кладбище где-то контролируют муллы, а где-то председатели муниципалитета.
      Подробнее - в сюжете Baku TV.
      https://ru.oxu.az/society/869002

• Facepalm
      • 29 replies
    • ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ в связи с затоплением кварталов в Хырдалане - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Причина затопления улицы Мехди Гусейнзаде и 26-го квартала Хырдалана заключается в том, что данный район расположен во впадине.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщил пресс-секретарь ОАО "Азерсу" Анар Джебраиллы.
      Он отметил, что на указанной территории имеется канализационная инфраструктура. Именно этот участок - обочина дороги Сумгайыт - Баку является самой низкой точкой Хырдалана.
      "Поскольку данная территория представляет собой впадину, дождевые воды, формирующиеся в Хокмели, Атъялы, а также самом Хырдалане, устремляются сюда. Поэтому во время интенсивных дождей канализационные линии не выдерживают нагрузки, что в итоге приводит к наводнению.
      .

Хочу отметить, что в свое время вся эта зона сплошь состояла из луж, озер и тростниковых зарослей. Потом территорию засыпали землей, построили дома.
      Если бы здесь не возвели здания, такой проблемы не возникло бы. Вода бы собиралась, часть ее впитывалась в почву, другая - испарялась, а третья - утекала.
      Одна из самых больших проблем на сегодняшний день - именно эта. Строительные дельцы осушают озера и лужи, строят на их месте дома, а после возникают такие сложности. Потом граждане жалуются, что подвалы домов и улицы затоплены", - заявил А.Джебраиллы.
      В завершение он отметил, что в настоящее время, когда дождь прекратился, большая часть проблем на упомянутой территории уже решена. Через пару часов воды там не останется.
      15:46
      Дождливая погода, наблюдаемая в Абшеронском районе, привела к последствиям в городе Хырдалан.
      Соответствующая информация поступила на горячую линию Baku.ws.
      На кадрах, сделанных одним из местных жителей, видно, что в Хырдалане затоплены улица Мехди Гусейнзаде и 26-й квартал.
      Данная ситуация выявила нахождение канализационной системы на указанной территории в аварийном состоянии.
      .https://ru.oxu.az/society/868584

• Haha
        • Like
      • 24 replies
    • Завершился первый полуфинал "Евровидения-2024": наши представители не прошли в финал - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
      Завершился первый полуфинал международного песенного конкурса "Евровидение-2024", который проходит в шведском Мальме.
      Как передает Oxu.Az, по результатам голосования представители Азербайджана Fahree и Илькин Довлатов не прошли в финал конкурса.
      Отметим, что второй полуфинал пройдет 9 мая, а финал - 11 мая.
      7 мая, 23:27
      В шведском городе Мальме начался первый полуфинал 68-го по счету песенного конкурса "Евровидение".
      Как сообщает Oxu.Az, в первый день мероприятия выступят 15 стран, 10 из которых пройдут в финал.
      Следует отметить, что Fahree и Илькин Довлатов представят нашу страну на конкурсе с песней Özünlə apar. Они выступят под 12-м номером.  https://ru.oxu.az/politics/868797
        • Like
      • 92 replies
    • В Баку снесут рынок Кешля
      Как сообщает Oxu.Az, соответствующая информация распространилась в социальных сетях.
      Причиной стало начало строительства новой автомобильной дороги от улицы Гасана Алиева параллельно проспекту Зии Буниятова до станции метро "Кероглу".
      Было отмечено, что снос будет осуществлен, поскольку часть дороги попадет на территорию рынка.
      В связи с этим мы направили запрос в Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана (ГААДА).
        Пресс-секретарь (ГААДА) Анар Наджафли сообщил Oхu.Az, что проводится разъяснительная работа.

"В настоящее время подготавливаются размеры жилых и нежилых объектов, а также земельных участков, входящих в зону строительства. Проводится предварительная оценка строений, подпадающих под снос при проведении строительных работ. После того как эти работы будут завершены, можно будет что-то сказать по этому поводу", - сказал он.https://ru.oxu.az/society/868677
        • Sad
      • 47 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...