Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Ateistlərə suallar

Recommended Posts

ola biler men fikrimi duz bawa sala bilmedim, siz peygemberin ozunu wexsen kutlevi duwunceye aid edirsiz ya yox? ve oz felsefenizin duzgun olmasini ne ile tesdiqleyirsiz? yoxsa sadece olaraq ferqli duwunmek isteyirsiz?

men tekamul nezeriyyesi deyilende ne bawa duwursuz soruwmuwmaq istemiwem, oz fikrimle onun fikrinin ust-uste duwub duwmemesini bilmekistedim.

Mən sizə dedim axı, indi gərək bütün verdiyim suallara yenə cavab verim. Buna cavab verəcəm yenə sual gələcəy, ən rahatı baxın yazılarıma və tanış olun mövqeyimlə, mən heçara qaçmıram burdayam, nə vaxt istəsəz müzakirə apara bilərik. Başa düşməlisiz ki bir suala 20 - dəfə cavab verə bilmərəm, hər kəsə ayrı ayrı cavab verə bilmərəm. İş ondadı ki peyğambərlər bu işin yaradıcısı, yəni idarəçisidilər, kütləni idarə edənlər. Yenə deyirəm araşdırın, müzakirə aparaq. Lucifer13 mənim yazılarımı bilir, bu səbəbdən onu bütün suallarına cavab verirəm, qərəz yoxdu.

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mən sizə dedim axı, indi gərək bütün verdiyim suallara yenə cavab verim. Buna cavab verəcəm yenə sual gələcəy, ən rahatı baxın yazılarıma və tanış olun mövqeyimlə, mən heçara qaçmıram burdayam, nə vaxt istəsəz müzakirə apara bilərik. Başa düşməlisiz ki bir suala 20 - dəfə cavab verə bilmərəm, hər kəsə ayrı ayrı cavab verə bilmərəm. İş ondadı ki peyğambərlər bu işin yaradıcısı, yəni idarəçisidilər, kütləni idarə edənlər. Yenə deyirəm araşdırın, müzakirə aparaq. Lucifer13 mənim yazılarımı bilir, bu səbəbdən onu bütün suallarına cavab verirəm, qərəz yoxdu.

men sizin felsefenizle muzakire apara bilecek savadda deyilem. yazdiqlarinizin coxsunu bawa duwmurem. onda suali bu cur verim.. meselen isa peygemberin cemi 7-8 heqiqi davamcisi olub, yani az sayda. kutle ise qondarma dine tabe olub. bu durumda kutlevi duwunceye kimler sahibdi? tebii ki sade yazmaginizi xahiw edirem.

men sizin felsefenizle muzakire apara bilecek savadda deyilem. yazdiqlarinizin coxsunu bawa duwmurem. onda suali bu cur verim.. meselen isa peygemberin cemi 7-8 heqiqi davamcisi olub, yani az sayda. kutle ise qondarma dine tabe olub. bu durumda kutlevi duwunceye kimler sahibdi? tebii ki sade yazmaginizi xahiw edirem.

Çox sadə cavab 

İsa peyğambərin davamçıları olubsa bu artıq bir kütlədi. Fərqi yoxdu 8 - nəfər və ya 8.000.000 - nəfər, kütlə elə kütlədi, idarəçi İsa peyğambər.

Əgər kütlə varsa fərqi yoxdu, qondarmadı, qondarma deyil, artıq kütləvi düşüncə var.

Çox sadə cavab 

İsa peyğambərin davamçıları olubsa bu artıq bir kütlədi. Fərqi yoxdu 8 - nəfər və ya 8.000.000 - nəfər, kütlə elə kütlədi, idarəçi İsa peyğambər.

Əgər kütlə varsa fərqi yoxdu, qondarmadı, qondarma deyil, artıq kütləvi düşüncə var.

bawa duwdum cox sag ol.

Baw qowmuram, ozun nece qorursen, qirirem nese maraqli bir wey oxumaqa senin menasiz felsefenden bawqa hech ne gore bilmirem. Sen dogurdan da fikirlewirsen ki, "senin" felsefen agillidir? Ozude herden bir bir fikirlew sence de, herflerin heddinden chox deyil? cirib dagidmaqa ise gelince sen burda ozunu dawa divara chirpirsan, qoy olsun sen hamidan agillisan. Ya da ki, men senin dilinde bilmirem. Sen burda sual verirsen, nese tebliqat aparirsan, ozun sual verib ozun cavab verirsen yoxsa islami yeridirsen burdakilara? Ikinci meseleye gelince ise gerek insan adam dilini bawa duwsun, bawa duwmurse gerek bawqa cur cavab veresen. Sen burda camaata medeni sto vpered gedme. Hormetsizliyi medeni suretde ozun eliyirsen.

Kiwiliye gelince ise kimsenin dudkasi altinda terekeme oynayana kiwi adi vermek olmaz. Ancaq yene de bu el arasinda iwledilen bir zarafat idi, sen ise islamchi deyilsen, islamda var oglanlar ele menim dostlarimin arasinda da ve emin ol ki, onlar senin kimi deyiller. senin islamin oz alemindedir ve muselmanchiliqa hech bir dexlisi olmayan mentiqsiz wexsi fikirindir. Ruslarin bir sozu var. Все очень красиво но тупо.

ateizm, deizm ve s. ise din filan deyil. Bawqa yerde deyersen gulub eliyerler sene, burda ise hammiz ozumunkulerik, chox narahat olma. Ozude ele yapiwmisan haminin yaxasindan ateist ateist. ele bil ateist adam oldurendi nedi. Fikir chox sadedir, ola bilsin insan hansisa bir ali varliqin olmasina inanir amma bunu uwaq nagillarina oxwayan islamdaki oldugu kimi qebul elemir. Sen 100 faiz hech neden emin ola bilmersen, bunu da hami bawa duwur. Sen ozunde chox gozel bawa duwursen.

Oz islam ideoloqiyani ye wexsi movzunda, yox eger islama aiddirse islam movzusunda muzakire ele. Burda ise insanlar movzunun adinda melum oldugu kimi real heyatda baw veren hadiselerden, tarixden ve elmden nese bir wey yazib oyredmek ve oyrenmek isteyirler. Men hele senden hech ne oyrene bilmemiwem amma burda iki-uch nefer var onlardan nese gotururem. Bir imkan ver de. Sualin var sual ver cavab versinler, cavab vere bilmirler ikinci sualini ver. Yoxsa oturmusan kopirovat-vstavit, kopirovat-vstavit. baxiram sehifeye, senin poeman, kechirirem arxa sehiveye yene. O yekeliyde sual olar men bawa duwmurem?

Se bir defelik yaz hami bilsin, sual verensen yoxsa cavab veren?

Baw qowmuram, ozun nece qorursen, qirirem nese maraqli bir wey oxumaqa senin menasiz felsefenden bawqa hech ne gore bilmirem. Sen dogurdan da fikirlewirsen ki, "senin" felsefen agillidir? Ozude herden bir bir fikirlew sence de, herflerin heddinden chox deyil? cirib dagidmaqa ise gelince sen burda ozunu dawa divara chirpirsan, qoy olsun sen hamidan agillisan. Ya da ki, men senin dilinde bilmirem. Sen burda sual verirsen, nese tebliqat aparirsan, ozun sual verib ozun cavab verirsen yoxsa islami yeridirsen burdakilara? Ikinci meseleye gelince ise gerek insan adam dilini bawa duwsun, bawa duwmurse gerek bawqa cur cavab veresen. Sen burda camaata medeni sto vpered gedme. Hormetsizliyi medeni suretde ozun eliyirsen.

Kiwiliye gelince ise kimsenin dudkasi altinda terekeme oynayana kiwi adi vermek olmaz. Ancaq yene de bu el arasinda iwledilen bir zarafat idi, sen ise islamchi deyilsen, islamda var oglanlar ele menim dostlarimin arasinda da ve emin ol ki, onlar senin kimi deyiller. senin islamin oz alemindedir ve muselmanchiliqa hech bir dexlisi olmayan mentiqsiz wexsi fikirindir. Ruslarin bir sozu var. Все очень красиво но тупо.

ateizm, deizm ve s. ise din filan deyil. Bawqa yerde deyersen gulub eliyerler sene, burda ise hammiz ozumunkulerik, chox narahat olma. Ozude ele yapiwmisan haminin yaxasindan ateist ateist. ele bil ateist adam oldurendi nedi. Fikir chox sadedir, ola bilsin insan hansisa bir ali varliqin olmasina inanir amma bunu uwaq nagillarina oxwayan islamdaki oldugu kimi qebul elemir. Sen 100 faiz hech neden emin ola bilmersen, bunu da hami bawa duwur. Sen ozunde chox gozel bawa duwursen.

Oz islam ideoloqiyani ye wexsi movzunda, yox eger islama aiddirse islam movzusunda muzakire ele. Burda ise insanlar movzunun adinda melum oldugu kimi real heyatda baw veren hadiselerden, tarixden ve elmden nese bir wey yazib oyredmek ve oyrenmek isteyirler. Men hele senden hech ne oyrene bilmemiwem amma burda iki-uch  nefer var onlardan nese gotururem. Bir imkan ver de. Sualin var sual ver cavab versinler, cavab vere bilmirler ikinci sualini ver. Yoxsa oturmusan kopirovat-vstavit, kopirovat-vstavit. baxiram sehifeye, senin poeman, kechirirem arxa sehiveye yene. O yekeliyde sual olar men bawa duwmurem?

Se bir defelik yaz hami bilsin, sual verensen yoxsa cavab veren?

adad333.Sen burda sual verirsen, nese tebliqat aparirsan, ozun sual verib ozun cavab verirsen yoxsa islami yeridirsen burdakilara? 

Simruq.Siz hələ islam və müsəlman nə olduğunu bilmirsiz. Ay insan mən nə müsəlmanam nədə ki islamçı, mənim on larla heç bir aydiyatım yoxdu. Siz özünüzü inandırmaq istəyirsiz ki mən müsəlmanam, islamçıyam. Onda sizdə ateizsiz, amma büdpərst, görürsüz heç dəxli yoxdu, sizində mənə müsəlman, islamçı deməyinizin və onlardan misal çəkməyinizin dəxili yoxdu. Bu sizin zəifliyinizdən xəbər verir.Mən hələ heç kimin dinini, fəlsəfəsini qəbul etməmişəm, özüm öz fəlsəfəmi yaradmışam, yəni heç kimin havası ilə oynamıram. Heç fikir verirsiz nə qədər yersiz və yalan iradlar, iddialar edirsiz. Yenə deyirəm, mənim fəlsəfəm dinlərdən asılı deyil və mən onları qəbul etmirəm, siz axı yalannan niyə dini mənim adıma yazırsız, izah edin bilək.

adad333. Sen burda camaata medeni sto vpered gedme. Hormetsizliyi medeni suretde ozun eliyirsen.

Simruq. Mən hələ heç kimin üstünə gedməmişəm, hörmətsizliyi elə mədəni surətdə edəllər, yoxsa sizin kimi nə abır var nə həya.

adad333.Baw qowmuram, ozun nece qorursen, qirirem nese maraqli bir wey oxumaqa senin menasiz felsefenden bawqa hech ne gore bilmirem. 

Simruq. Ay yoldaş mənasızdı oxumayın, mundardısa, sizin mənim mundar yazılarımın içində nə işimiz var. Bu sualın cavabını özünüzdə axtarın.

adad333.Sen dogurdan da fikirlewirsen ki, "senin" felsefen agillidir? Ozude herden bir bir fikirlew sence de, herflerin heddinden chox deyil? 

Simruq. Bəli mənim fəlsəfəm mənim üçün kifayyət qədər ağıllıdı. Bu fəlsəfəni mən kütlə üçün hazırlamamışam, özüm üçün hazırlamışam. Sizdən fərqli olaraq mən verilən suala ətraflı cavab verib izah edirəm, deməli həriflər həddən artıq çox deyil.

adad333.cirib dagidmaqa ise gelince sen burda ozunu dawa divara chirpirsan, qoy olsun sen hamidan agillisan. Ya da ki, men senin dilinde bilmirem.

Simruq. Mən heç kimə heç nəyi sübut etmirəm, sadəcə cavab yazıram bu cavabları fəlakətə çevirən sizin kimi insanlardı, hamıdan ağıılı ola bilmərəm, nəyin ki mən heçkim.

adad333. Ikinci meseleye gelince ise gerek insan adam dilini bawa duwsun, bawa duwmurse gerek bawqa cur cavab veresen. 

ateizm, deizm ve s. ise din filan deyil. Bawqa yerde deyersen gulub eliyerler sene, burda ise hammiz ozumunkulerik, chox narahat olma. 

Simruq. Ateizimə dini ancaq axmaq adam deyər, mən nə vaxtsa demişəmsə posu göstərin, siz hər dəfə bir yalan tapıb danışırsız. Oturun bir fikirləşin ki bu insan bu sözləri deməyib bu insan müsəlman, islamçı deyil, ateizimə din demir və xəcalət çəkin.

adad333. Ozude ele yapiwmisan haminin yaxasindan ateist ateist. ele bil ateist adam oldurendi nedi. Fikir chox sadedir, ola bilsin insan hansisa bir ali varliqin olmasina inanir amma bunu uwaq nagillarina oxwayan islamdaki oldugu kimi qebul elemir. Sen 100 faiz hech neden emin ola bilmersen, bunu da hami bawa duwur. Sen ozunde chox gozel bawa duwursen. 

Simruq. Ateizimə çox gözəl yanaşıram və onlara böyük hörmətim var. Mənim üçün ateistlərin olması mütləqdi. Heç vax onları öz yolunnan döndərmək fikirim olmayıb.Guya ki Ali Yaradan bilmirdi ki ona inanmayanlar olacaq, mən indi ağıllı çıxmışam Ali Yaradanın səhfini düzəldirəm. Sizin kimi insanların olması mütləqdi, özünüzü təcrid olunmuş hiss etməyin.

adad333. Oz islam ideoloqiyani ye wexsi movzunda, yox eger islama aiddirse islam movzusunda muzakire ele. Burda ise insanlar movzunun adinda melum oldugu kimi real heyatda baw veren hadiselerden, tarixden ve elmden nese bir wey yazib oyredmek ve oyrenmek isteyirler. Men hele senden hech ne oyrene bilmemiwem amma burda iki-uch nefer var onlardan nese gotururem. Bir imkan ver de. Sualin var sual ver cavab versinler, cavab vere bilmirler ikinci sualini ver. Yoxsa oturmusan kopirovat-vstavit, kopirovat-vstavit. 

Simruq. Sizə 70 - ci dəfə deyirəm, mən müsəlman, islam idialogiyasınnan uzaq bir insanam. Adama sözü bir neçə dəfə deyəndə başa düşər, görürəm sizdə başa düşmək adında bir şey yoxdu. İmkan sizindi kim sitəyir müzakirə aparsız, əgər istəyirlərsə. Mən elə çox vaxtı sizi kiminsə söhbətinə müdaxilə edən görürəm, yeni bir şey demirsiz, mən hələ bu mövzuda bir dənə kopi etməmişəm.

adad333. baxiram sehifeye, senin poeman, kechirirem arxa sehiveye yene. O yekeliyde sual olar men bawa duwmurem?

Simruq. yenə deyirəm mən ətraflı izah edirəm ki aydın olsun bi mənim fəlsəfəyə olan məsuliyyətimnən irəli gəlir.

adad333.Se bir defelik yaz hami bilsin, sual verensen yoxsa cavab veren?

Simruq. Mən hələ ki cavab verirəm, nadir hallarda sual verirəm. BİLİN.

fabce43178d2d1ea618c0393955eeb66.gif

Çox gözəl mən hamıdan öyrənirəm, istər savadlı olsun, istər savadsız olsun HAMIDAN. Belə demək olar ki mən hamıdan öyrənirəm, siz bunnan narahar olmayın. ( Kakarz yox, yeri gəlmişkən ). Əgər məntiqiniz olsaydı, bilərdiniz ki özünüz artıq Allahı salamladız, mənim burda heç bir işim ola bilməz.

Yaxşı olar siz NİSBİ, ƏDALƏT, MÜTLƏQ, ƏBƏDİYYƏT kimi sözlər araşdırın, baxın görün bu sözlər neçə qurupa bölünür, daha sonra öz iddialarınızı bildirin. Əgər güclü araşdırma və təhlillər aparsaz, sizinlə güclü müzakirə olacaq, yox əgər belə davam etsə, elə on sualdan, cabvabdan yetdisi ŞABLON olacaq. Yəqin şablonlarnan işləməyi sevirsiz.

sizin nagillariniza efsanelerinize elmi ve felsefi bir cavab vermek mence lazimsizdir.bunun ucun cox besit formada cavab vermeyi secirem.mene de her defe get onu bunu oxu deme.mene ele gelir sen hergun yeni ne ise oxuyan kimi gelib burada fexrle danismaga calisirsan. :looool: narahat olma,eger men senden az oxumusamsa bele yene de senden cox bilirem.cunku senin geldiyin felsefe ozu ozluyunde nagillar yiginidir.bele bir neticeye gelen ise oxuduqlarini basadusmeyib demekdir.

sizin nagillariniza efsanelerinize elmi ve felsefi bir cavab vermek mence lazimsizdir.bunun ucun cox besit formada cavab vermeyi secirem.mene de her defe get onu bunu oxu deme.mene ele gelir sen hergun yeni ne ise oxuyan kimi gelib burada fexrle danismaga calisirsan. :looool:  narahat olma,eger men senden az oxumusamsa bele yene de senden cox bilirem.cunku senin geldiyin felsefe ozu ozluyunde nagillar yiginidir.bele bir neticeye gelen ise oxuduqlarini basadusmeyib demekdir.

Lucifer13.sizin nagillariniza efsanelerinize elmi ve felsefi bir cavab vermek mence lazimsizdir.bunun ucun cox besit formada cavab vermeyi secirem.

Simruq.Quranda nağıldı, Bing Bang də nağıldı, Ateizm və Təkamüldən başqa hər şey nağıldı, bu da sizin məntiq. Sizin müalicəyə ehtiyacınız var. Çünki sizin İradlar üstündə qurulam Fəlsəfənizdə ciddi problemlər var.

Lucifer13.mene de her defe get onu bunu oxu deme.mene ele gelir sen hergun yeni ne ise oxuyan kimi gelib burada fexrle danismaga calisirsan.

Simruq. Mən sizə hər dəfə demirəm, söhbət mənim kitab oxumağımnan gedirsə, axrıncı dəfə nə vaxt kitab oxumuşam yadıma gəlmir.

Lucifer13.narahat olma,eger men senden az oxumusamsa bele yene de senden cox bilirem.

Simruq. Sizin mənnən çox bilməyiniz, ancaq sizin bilməyinizdən asılıdı ? Hərə öz sahəsində yaxşı bilir. Sizn bilik təhlillərinizi 4 - yaşında uşaqlar edir.

Lucifer13.cunku senin geldiyin felsefe ozu ozluyunde nagillar yiginidir.bele bir neticeye gelen ise oxuduqlarini basadusmeyib demekdir.

Simruq. Bir insan ki, başa düşə bilmədən, nəticə çıxarırsa o insan heç vaxt heç nəyi başa düşə bilməz. Siz özünüz deyirsiz ki başa düşmədən nəticə çıxarıram, bu nəticə deyil ay yoldaş AYILIN qəflət yuxusunnan.

baca7a18d24d7b189f17e526cd526faf.gif

Salam.

Bütün səhifələri vərəqləməyə həvəs olmadı düzü, ümid edirəm bu sualı sizə ünvanlayan olmayıb.

Çox maraqlıdır, biz, yəni müsəlmanlar, Allahın varlığını və təkliyini qəbul edənlər axirət üçün yaşayırıq. Yəni, biz inanclıyıq, biz nəyəsə çatmağa, Allahın sevimli bəndəsi olub cənnəti qazanmağa çalışırıq. Bizim məqsədimiz (bu dünyadakı missiyamız) bəllidir. Bəs siz sonunuzu necə düşünürsünüz? Nəyə can atır, nəyə nail olmağa çalışırsınız? Sadəcə yaşamaq deməyin, qane etməyəcək bu cavab.

Hörmətlə. :rroza:

Кайся-детя мое, бог тебя прощает)

O adam ki bilir və biliyi ilə başqalarını heyran edir, o alimdir; ona ehtiram edin. 

O adam ki bilir və biliyinə güvənmir, o özündən xəbərsizdir; onu tənqid edin. 

O adam ki bilmir və öyrənməyə cəhd edir, o zəhmətkeşdir; ona kömək edin. 

O adam ki bilmir və öyrənmək də istəmir, o ağılsızdır; ondan uzaq olun

7f48a00b57c2d58fea6ee869d99cd35e.gif

Hamida oldugu kimi, Yawamaqin menasi heyatda baw veren elementar yazilmayan qanunlar, aile qurub uwaq boyutmek, nese oyrenib-oyredmek ve nesili davam eletdirmekdi. Kim bacarir olkesi uchun nese eliyir, kim bacarir ele bir wey eliyir ki, haminin yadinda bu qalir. Ola bilsin bu Quranda insanlara meslehet vereilen qanunlara oxwayir amma tek-Allahliqdan da qabaq insanlar yawiyib dinyada ozu de deyirler 50 min il. Qerb olkelerinde ve inkishaf etmiw olkelerde demek olar ki, din o qeder de inkiwaf etmeyib, emin ola bilersiz ki, onlarin heyatinin menasi ve meqsedleri isalam olkelerinden ele Azerbaycan da daxil olmaqla 1000 defe ustundur.

Bir az real olmaq lazimdir, o dunya uchun hami yawasa hech hami yox, insanlarin cuzi faizi heyat bele murekkeb ve qeddar olmazdi. Herden bir duwunun ki, olub gedeceksiz ve ne o dunya ne de ki, o dunyada cavab olacaq.

O adam ki bilir və biliyi ilə başqalarını heyran edir, o alimdir; ona ehtiram edin.

O adam ki bilir və biliyinə güvənmir, o özündən xəbərsizdir; onu tənqid edin.

O adam ki bilmir və öyrənməyə cəhd edir, o zəhmətkeşdir; ona kömək edin.

O adam ki bilmir və öyrənmək də istəmir, o ağılsızdır; ondan uzaq olun

7f48a00b57c2d58fea6ee869d99cd35e.gif

Uzr isteyirem sizden, elbette chaliwacam sizden uzaq olum.

Salam.

Bütün səhifələri vərəqləməyə həvəs olmadı düzü, ümid edirəm bu sualı sizə ünvanlayan olmayıb.

Çox maraqlıdır, biz, yəni müsəlmanlar, Allahın varlığını və təkliyini qəbul edənlər axirət üçün yaşayırıq. Yəni, biz inanclıyıq, biz nəyəsə çatmağa, Allahın sevimli bəndəsi olub cənnəti qazanmağa çalışırıq. Bizim məqsədimiz (bu dünyadakı missiyamız) bəllidir. Bəs siz sonunuzu necə düşünürsünüz? Nəyə can atır, nəyə nail olmağa çalışırsınız? Sadəcə yaşamaq deməyin, qane etməyəcək bu cavab.

Hörmətlə.

siz her muselmanam deyen insanin heyatdaki meqsedinin bu oldugunu dusunursunuz?yoxsa cemiyyete nezer salmirsiniz?heyatda herkes maddi real istekleri ucun yasayir.heckim cennet cehennem dusuncesi ucun yasamir.bu baximdan siz butun muselmanlari deyil sadece dindarlari(esl mominleri) sorussaydiniz sualiniza cavab vermek olardi.diger bir mesele ise heyatin meqsedin dinden toremediyidir.meger islam yaranmamisdan evvel semavi dinleri qebul etmeyen atalarimiz(turkler) meqsedsiz yasayirdi?bu kimi oz icinde ziddiyyet doguran suallara ateistlerin cavabi ancaq bu formada olmalidir mence. :)

Tebii ki, meqsedleri var, sehralarda ABS dollari qazanaraq terror tewkilatlari yaradmaq, hecc-turist seferlerinden pul qazanmaq, orda kesilen qoyunlar hech bilinmir hara gedir. Qisaca din wohretperestlik, pul, hakimiyyet ve muxtelif milletleri imperia ideoloqiyasi altinda birlewdirmek. Muassir heyatda chox menali hereketler eliyirler bele baxanda)

.Quranda nağıldı, Bing Bang də nağıldı, Ateizm və Təkamüldən başqa hər şey nağıldı, bu da sizin məntiq. Sizin müalicəyə ehtiyacınız var. Çünki sizin İradlar üstündə qurulam Fəlsəfənizdə ciddi problemlər var.

bu qeder eseblesmeyinize deymez.big bang nezeriyyedir testiqlenmeyib demisem ve qeyd etmisem ki testiqlense bele bir tanridan soz gedebilmez....

Mən sizə hər dəfə demirəm, söhbət mənim kitab oxumağımnan gedirsə, axrıncı dəfə nə vaxt kitab oxumuşam yadıma gəlmir.

bu halda "men arasdiriram,oxuyuram oyrenirem oz biliyimi guclendirirem ve.s" demeyizin menasini basadusebilmirem.gorunur yalniz ve yalniz saytlardan oxuyursunuz.yene de ne ise oxuyursunuzsa bu da yaxsidir.terefli saytlardan olsa bele.

Sizin mənnən çox bilməyiniz, ancaq sizin bilməyinizdən asılıdı ? Hərə öz sahəsində yaxşı bilir. Sizn bilik təhlillərinizi 4 - yaşında uşaqlar edir.

yazilarin oz bilgini ortaya qoyur.bu yazilarin sahibi olan bir beyinin menden az bildiyine suphem yoxdur...

Bir insan ki, başa düşə bilmədən, nəticə çıxarırsa o insan heç vaxt heç nəyi başa düşə bilməz. Siz özünüz deyirsiz ki başa düşmədən nəticə çıxarıram, bu nəticə deyil ay yoldaş AYILIN qəflət yuxusunnan.

yanlis deyerlendirme deye bir sey esitmediyin halda menim postuma cavab yazmagina deymezdi....

bu qeder eseblesmeyinize deymez.big bang nezeriyyedir testiqlenmeyib demisem ve qeyd etmisem ki testiqlense bele bir tanridan soz gedebilmez....

Bing Bang nəzəriyəsi çoxdan öz təsdiqini tapıb. Siz çox şeydən xəbərsizsiz.

XX əsrin əvvəllərinədək materialistlərin hakim olduğu elm dünyasında geniş yayılmış görüş belə idi: kainatın sonsuz ölçülərə sahibdir, sonsuz əvvəldən bəri mövcuddur və sonsuz gələcəyə qədər də mövcud olacaqdır. “Sabit kainat modeli” adlandırılan bu inanca görə kainatın başlanğıcı və sonu yoxdur, kainat hüdudsuz maddələrin bütövüdür. Materialist fəlsəfənin əsasını təşkil edən bu görüş kainatın yaradıldığını da inkar edirdi.

Materializmə inanmış və ya bu fəlsəfənin təsirinə düşmüş çox sayda alim də sözügedən “sonsuz kainat” modelini elmi fəaliyyətlərində əsas olaraq götürürdülər. Astronomiya və fizika sahələrindəki bütün çalışmalar maddənin sonsuzluqdan bəri mövcud olduğu fərziyyəsinə əsaslanırdı. Qısaca desək, bir çox alim uzun illər boyu boş yerə səy göstərmişdi. Çünki elm çox keçmədən bu əfsanələri məhv edəcəkdi.

Sonsuz kainat modelinin səhv olduğunu görən və buna qarşı elmi alternativ gətirən ilk şəxs belçikalı alim Corc Lematr (Georges Lemaitre) oldu. Lematr rus alimi Aleksandr Fredmanın (Alexandre Friedmann) bəzi hesablamalarına əsaslanaraq, kainatın əslində bir başlanğıcı olduğunu və bu başlanğıcdan etibarən davamlı olaraq genişləndiyi nəzəriyyəsini irəli sürdü. Bundan başqa, bu başlanğıc anından qalan radiasiyanın müəyyən oluna biləcəyini də bildirdi.

Burada Corc Lematrın bir din alimi olmasını da vurğulamaq lazımdır. Lematr “kainatı Allahın yoxdan yaratdığı”na ürəkdən inanırdı. Yəni elmə materialistərdən çox fərqli bir təməldən yanaşırdı.

Sonrakı illər Lematrın inandığı təməlin doğru olduğunu ortaya çıxaracaqdı. İlk dəfə amerikalı astronom Edvin Habl (Edwin Hubble) istifadə etdiyi nəhəng teleskopla ulduzların həm bizdən, həm də bir-birlərindən davamlı surətdə uzaqlaşdıqlarını kəşf etdi. Bu müşahidələrə əsasən kainatdakı hər şey bir-birindən uzaqlaşırdısa, bunun göstərdiyi bir nəticə vardı: Kainat genişlənirdi, yəni materialistlərin iddia etdikləri kimi hərəkətsiz, sabit deyildi.

Kainatın sabit olmadığını əslində Albert Eynşteyn daha əvvəl nəzəri olaraq hesablamışdı. Lakin bu hesablamalar nəticəsində əldə etdiyi faktlar o dövrün sabit kainat modeli ilə uyğun gəlmədiyi üçün bu kəşfinin üzərində dayanmamış və bir kənara qoymuşdu. Eynşteyn sonralar bu hadisəni “karyerasının ən böyük xətası” adlandırmışdı.

Kainatın genişlənməsi daha vacib bir həqiqəti də göstərirdi: kainat genişləndiyinə görə, zaman ərzində geriyə doğru getdikdə kainatın bir nöqtədən genişlənməyə başladığı ortaya çıxırdı. Aparılan hesablamalar nəticəsində isə bu tək nöqtənin sıfır həcmə malik olması aydınlaşırdı. Elə kainat da bu nöqtənin partlaması nəticəsində ortaya çıxmışdı. Bu partlayışa “Big Bang”, yəni “Böyük Partlayış” adı verildi.

Əslində bu partlayan nöqtənin sıfır həcmə malik olması ifadəsi nəzəri olaraq istifadə edilir. Çünki sıfır həcm ifadəsinin qarşılığı “yoxluq” deməkdir. Yəni kainat yoxluqdan yaranmışdır. Ən doğru şəkildə ifadə etsək, “yoxdan yaradılmışdır”.

«Big Bang» nəzəriyyəsi yoxdan yaradılma həqiqətini açıq-aşkar göstərir. Lakin bu nəzəriyyənin qəbul edilməsi üçün elmi dəlillərinin də tapılması lazım idi. 1948-ci ildə Georgi Qamov kainatın böyük bir partlayışla əmələ gəldiyi halda, Lematrın da daha əvvəl bildirdiyi kimi, kainatda bu partlayışdan qalan radiasiyanın olmasının və bu radiasiyanın kainatın hər tərəfində bərabər miqdarda yayılması fərziyyəsini irəli sürdü.

Qamovun tapılmasının vacib olduğunu dediyi bu dəlil isə qısa müddətdə aşkar edildi. 1965-ci ildə Arno Penzias və Robert Uilson (Arno Penzias, Robert Wilson) adlı iki tədqiqatçı bu radiasiyanın qalıqlarını kəşf etdilər. “Kosmik Fon Radiasiyası” adlandırılan bu radiasiya lokal deyildi və kainatın hər yerinə yayılmış radiasiya idi. Beləliklə, uzun müddət kainatın hər yerindən bərabər ölçüdə alınan istilik dalğasının «Big Bang»-in ilk dövrlərindən qaldığı ortaya çıxdı. Penzias və Uilson bu kəşflərinə görə Nobel mükafatına layiq görüldülər.

1989-cu ildə isə Amerika Milli Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi NASA Kosmik Fon Radiasiyasını araşdırmaq üçün kosmosa «COBE» süni peykini göndərdi. Bu təkmilləşdirilmiş peykə yerləşdirilmiş həssas ötürücülər də Penzias və Uilsonun hesablamalarını bir neçə dəqiqə ərzində təsdiqlədilər.

Kainatın Allah tərəfindən “Big Bang” ilə yoxdan yaratdığı həmin bu dəlillərlə sübuta yetirilməsi materialist elm adamlarını çox çaşdırdı. Çünki illər boyu fəaliyyətlərinin, ortaya atdıqları fikirlərin, əsassız nəzəriyyələrinin bir-bir məhv olduğuna şahid olurdular. Tanınmış ateist filosof Entoni Flyu (Anthony Flew) bu barədə fikirlərini belə ifadə edir:

«Etirafın insan ruhuna xeyirli olduğunu söyləyirlər. Mən də bir etiraf edəcəyəm: «Big Bang» modeli bir ateist baxımından olduqca sıxıntı verəndir. Çünki elm dini mənbələr tərəfindən müdafiə edilən bir iddianı isbat etmişdir: kainatın bir başlanğıcı olduğu iddiasını. Mən hələ də ateizmə inanıram, amma bunu «Big Bang» qarşısında müdafiə etməyin o qədər də asan və rahat olmadığını etiraf etməliyəm». (Henry Margenau, Roy Abraham Vargesse. Cosmos, Bios, Theos. La Salle IL: Open Court Publishing, 1992, s. 241)

Qeyd edək ki, daha sonralar Entoni Flyu bütün bu elmi faktlar qarşısında səmimi davranmışdır. Entoni Flyu-nun 2004-cü il açıqlaması bu şəkildədir. “Ateizmi könüllü şəkildə tərk edirəm… Kainatın bir Ağıl tərəfindən yaradılması labüddür. Bir super Ağılı qəbul etmək, həyatın başlanğıcının və təbiətin kompleksliyinin ən doğru açıqlaması olduğunu düşünürəm.”

(http://www.biola.edu/anthonyflew/flew-interview.pdf)

Bununla belə, bu gün bir vaxtlar Allahın varlığını inkar edən, ateist dünyagörüşünə inanan bir çox elm adamları kainatın sonsuz güc sahibi Allah tərəfindən yaradıldığını qəbul etmişdir. Məsələn, «Big Bang»-lə bağlı fəaliyyətləri ilə tanınan amerikalı alim Uilyam Leyn Kreyq (William Lane Craig) bu barədə belə deyir:

«Əslində “heçlikdən sadəcə heçlik çıxar” qanununa uyğun olaraq, «Big Bang»-in fövqəltəbii bir səbəbi olmalıdır. Partlayışdan əvvəlki təklik hər cür zaman-məkan məfhumlarının sona çatdığı hədd olduğuna görə, «Big Bang»-in fiziki bir səbəbi olması qeyri-mümkündür. Əksinə «Big Bang»-in səbəbinin fiziki fəza və zaman hüdüdlarından tamamilə kənar, kainatdan tamamilə müstəqil və ağlın dərk etməyəcəyi dərəcədə qüdrətli olması lazımdır. Üstəlik, bu səbəb özü müstəqil iradəsinə sahib olan şüurlu varlıq olmalıdır… Dolayısı ilə, kainatın mənbəyinin səbəbi kainatı sırf öz iradəsi ilə müəyyən bir zaman əvvəl var edən bir Yaradıcıdır. (William Lane Craig, Cosmos and Creator, Origins & Design, Bahar 1996, cild 17, s. 18)

«Big Bang» nəzəriyyəsinin bizə göstərdiyi əhəmiyyətli bir nəticə də budur ki, İlahi biliklərə istinad edən elm anlayışı kainatın sirlərini açmaqda son dərəcə uğurludur. Materialist fəlsəfəyə istinad edən elm adamları ortaya “sonsuz kainat” modelini atmış, ancaq bütün səylərinə baxmayaraq, bu nəzəriyyəni əsaslandıra bilməmişdilər. Corc Lematrın dini mənbələrə əsaslanaraq irəli sürdüyü «Big Bang» nəzəriyyəsi isə elmin inkişafına təkan vermiş və kainatın həqiqi başlanğıcının başa düşülməsini təmin etmişdir. XX əsrin elm tarixinə baxdığımız zaman buna bənzər vəziyyətin digər sahələrdə də mövcud olduğunu görə bilərik.

bu halda "men arasdiriram,oxuyuram oyrenirem oz biliyimi guclendirirem ve.s" demeyizin menasini basadusebilmirem.gorunur yalniz ve yalniz saytlardan oxuyursunuz.yene de ne ise oxuyursunuzsa bu da yaxsidir.terefli saytlardan olsa bele.

yazilarin oz bilgini ortaya qoyur.bu yazilarin sahibi olan bir beyinin menden az bildiyine suphem yoxdur...

yanlis deyerlendirme deye bir sey esitmediyin halda menim postuma cavab yazmagina deymezdi....

Lucifer13.bu halda "men arasdiriram,oxuyuram oyrenirem oz biliyimi guclendirirem ve.s" demeyizin menasini basadusebilmirem.gorunur yalniz ve yalniz saytlardan oxuyursunuz.yene de ne ise oxuyursunuzsa bu da yaxsidir.terefli saytlardan olsa bele.

Simruq. Mən hər şeyi real həyatdan öyrənirəm, dəfələrnən demişəm ki mənim üçün Quranı oxuyub öyrənməkdən daha yaxşı, insanı öyrənməkdi, insanı öyrənmək elə kitab oxumaq kimidi. Mən yalnız araşdırma zamanı kitablara müraciyyət edirəm, da oturub əvvəldən, sona kimi oxumuram. Kitablarımım çoxu elektron variyantdadı. Hansı cümlə lazımdı axtarış verib tapıram və həmin hissəni oxuyuram. Yəni buna tam olarar kitab oxuyuram demək olmaz, insanı daha çox öyrənirəm. El arasında söz var, deyilir, insanı oxuyuram !

Lucifer13.yazilarin oz bilgini ortaya qoyur.bu yazilarin sahibi olan bir beyinin menden az bildiyine suphem yoxdur...

Simruq. Şübhəniz yoxdusa, mənim şübhəm var, izah edin. İzah edə bilməmək sizin ən yaralı yerinizdi.

Salam.

ALLAH-ın Salamı olsun!

:rroza:

Bing Bang nəzəriyəsi çoxdan öz təsdiqini tapıb. Siz çox şeydən xəbərsizsiz.

XX əsrin əvvəllərinədək materialistlərin hakim olduğu elm dünyasında geniş yayılmış görüş belə idi: kainatın sonsuz ölçülərə sahibdir, sonsuz əvvəldən bəri mövcuddur və sonsuz gələcəyə qədər də mövcud olacaqdır. “Sabit kainat modeli” adlandırılan bu inanca görə kainatın başlanğıcı və sonu yoxdur, kainat hüdudsuz maddələrin bütövüdür. Materialist fəlsəfənin əsasını təşkil edən bu görüş kainatın yaradıldığını da inkar edirdi.

Materializmə inanmış və ya bu fəlsəfənin təsirinə düşmüş çox sayda alim də sözügedən “sonsuz kainat” modelini elmi fəaliyyətlərində əsas olaraq götürürdülər. Astronomiya və fizika sahələrindəki bütün çalışmalar maddənin sonsuzluqdan bəri mövcud olduğu fərziyyəsinə əsaslanırdı. Qısaca desək, bir çox alim uzun illər boyu boş yerə səy göstərmişdi. Çünki elm çox keçmədən bu əfsanələri məhv edəcəkdi.

Sonsuz kainat modelinin səhv olduğunu görən və buna qarşı elmi alternativ gətirən ilk şəxs belçikalı alim Corc Lematr (Georges Lemaitre) oldu. Lematr rus alimi Aleksandr Fredmanın (Alexandre Friedmann) bəzi hesablamalarına əsaslanaraq, kainatın əslində bir başlanğıcı olduğunu və bu başlanğıcdan etibarən davamlı olaraq genişləndiyi nəzəriyyəsini irəli sürdü. Bundan başqa, bu başlanğıc anından qalan radiasiyanın müəyyən oluna biləcəyini də bildirdi.

Burada Corc Lematrın bir din alimi olmasını da vurğulamaq lazımdır. Lematr “kainatı Allahın yoxdan yaratdığı”na ürəkdən inanırdı. Yəni elmə materialistərdən çox fərqli bir təməldən yanaşırdı.

Sonrakı illər Lematrın inandığı təməlin doğru olduğunu ortaya çıxaracaqdı. İlk dəfə amerikalı astronom Edvin Habl (Edwin Hubble) istifadə etdiyi nəhəng teleskopla ulduzların həm bizdən, həm də bir-birlərindən davamlı surətdə uzaqlaşdıqlarını kəşf etdi. Bu müşahidələrə əsasən kainatdakı hər şey bir-birindən uzaqlaşırdısa, bunun göstərdiyi bir nəticə vardı: Kainat genişlənirdi, yəni materialistlərin iddia etdikləri kimi hərəkətsiz, sabit deyildi.

Kainatın sabit olmadığını əslində Albert Eynşteyn daha əvvəl nəzəri olaraq hesablamışdı. Lakin bu hesablamalar nəticəsində əldə etdiyi faktlar o dövrün sabit kainat modeli ilə uyğun gəlmədiyi üçün bu kəşfinin üzərində dayanmamış və bir kənara qoymuşdu. Eynşteyn sonralar bu hadisəni “karyerasının ən böyük xətası” adlandırmışdı.

Kainatın genişlənməsi daha vacib bir həqiqəti də göstərirdi: kainat genişləndiyinə görə, zaman ərzində geriyə doğru getdikdə kainatın bir nöqtədən genişlənməyə başladığı ortaya çıxırdı. Aparılan hesablamalar nəticəsində isə bu tək nöqtənin sıfır həcmə malik olması aydınlaşırdı. Elə kainat da bu nöqtənin partlaması nəticəsində ortaya çıxmışdı. Bu partlayışa “Big Bang”, yəni “Böyük Partlayış” adı verildi.

Əslində bu partlayan nöqtənin sıfır həcmə malik olması ifadəsi nəzəri olaraq istifadə edilir. Çünki sıfır həcm ifadəsinin qarşılığı “yoxluq” deməkdir. Yəni kainat yoxluqdan yaranmışdır. Ən doğru şəkildə ifadə etsək, “yoxdan yaradılmışdır”.

«Big Bang» nəzəriyyəsi yoxdan yaradılma həqiqətini açıq-aşkar göstərir. Lakin bu nəzəriyyənin qəbul edilməsi üçün elmi dəlillərinin də tapılması lazım idi. 1948-ci ildə Georgi Qamov kainatın böyük bir partlayışla əmələ gəldiyi halda, Lematrın da daha əvvəl bildirdiyi kimi, kainatda bu partlayışdan qalan radiasiyanın olmasının və bu radiasiyanın kainatın hər tərəfində bərabər miqdarda yayılması fərziyyəsini irəli sürdü.

Qamovun tapılmasının vacib olduğunu dediyi bu dəlil isə qısa müddətdə aşkar edildi. 1965-ci ildə Arno Penzias və Robert Uilson (Arno Penzias, Robert Wilson) adlı iki tədqiqatçı bu radiasiyanın qalıqlarını kəşf etdilər. “Kosmik Fon Radiasiyası” adlandırılan bu radiasiya lokal deyildi və kainatın hər yerinə yayılmış radiasiya idi. Beləliklə, uzun müddət kainatın hər yerindən bərabər ölçüdə alınan istilik dalğasının «Big Bang»-in ilk dövrlərindən qaldığı ortaya çıxdı. Penzias və Uilson bu kəşflərinə görə Nobel mükafatına layiq görüldülər.

1989-cu ildə isə Amerika Milli Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi NASA Kosmik Fon Radiasiyasını araşdırmaq üçün kosmosa «COBE» süni peykini göndərdi. Bu təkmilləşdirilmiş peykə yerləşdirilmiş həssas ötürücülər də Penzias və Uilsonun hesablamalarını bir neçə dəqiqə ərzində təsdiqlədilər.

Kainatın Allah tərəfindən “Big Bang” ilə yoxdan yaratdığı həmin bu dəlillərlə sübuta yetirilməsi materialist elm adamlarını çox çaşdırdı. Çünki illər boyu fəaliyyətlərinin, ortaya atdıqları fikirlərin, əsassız nəzəriyyələrinin bir-bir məhv olduğuna şahid olurdular. Tanınmış ateist filosof Entoni Flyu (Anthony Flew) bu barədə fikirlərini belə ifadə edir:

«Etirafın insan ruhuna xeyirli olduğunu söyləyirlər. Mən də bir etiraf edəcəyəm: «Big Bang» modeli bir ateist baxımından olduqca sıxıntı verəndir. Çünki elm dini mənbələr tərəfindən müdafiə edilən bir iddianı isbat etmişdir: kainatın bir başlanğıcı olduğu iddiasını. Mən hələ də ateizmə inanıram, amma bunu «Big Bang» qarşısında müdafiə etməyin o qədər də asan və rahat olmadığını etiraf etməliyəm». (Henry Margenau, Roy Abraham Vargesse. Cosmos, Bios, Theos. La Salle IL: Open Court Publishing, 1992, s. 241)

Qeyd edək ki, daha sonralar Entoni Flyu bütün bu elmi faktlar qarşısında səmimi davranmışdır. Entoni Flyu-nun 2004-cü il açıqlaması bu şəkildədir. “Ateizmi könüllü şəkildə tərk edirəm… Kainatın bir Ağıl tərəfindən yaradılması labüddür. Bir super Ağılı qəbul etmək, həyatın başlanğıcının və təbiətin kompleksliyinin ən doğru açıqlaması olduğunu düşünürəm.”

(http://www.biola.edu/anthonyflew/flew-interview.pdf)

Bununla belə, bu gün bir vaxtlar Allahın varlığını inkar edən, ateist dünyagörüşünə inanan bir çox elm adamları kainatın sonsuz güc sahibi Allah tərəfindən yaradıldığını qəbul etmişdir. Məsələn, «Big Bang»-lə bağlı fəaliyyətləri ilə tanınan amerikalı alim Uilyam Leyn Kreyq (William Lane Craig) bu barədə belə deyir:

«Əslində “heçlikdən sadəcə heçlik çıxar” qanununa uyğun olaraq, «Big Bang»-in fövqəltəbii bir səbəbi olmalıdır. Partlayışdan əvvəlki təklik hər cür zaman-məkan məfhumlarının sona çatdığı hədd olduğuna görə, «Big Bang»-in fiziki bir səbəbi olması qeyri-mümkündür. Əksinə «Big Bang»-in səbəbinin fiziki fəza və zaman hüdüdlarından tamamilə kənar, kainatdan tamamilə müstəqil və ağlın dərk etməyəcəyi dərəcədə qüdrətli olması lazımdır. Üstəlik, bu səbəb özü müstəqil iradəsinə sahib olan şüurlu varlıq olmalıdır… Dolayısı ilə, kainatın mənbəyinin səbəbi kainatı sırf öz iradəsi ilə müəyyən bir zaman əvvəl var edən bir Yaradıcıdır. (William Lane Craig, Cosmos and Creator, Origins & Design, Bahar 1996, cild 17, s. 18)

«Big Bang» nəzəriyyəsinin bizə göstərdiyi əhəmiyyətli bir nəticə də budur ki, İlahi biliklərə istinad edən elm anlayışı kainatın sirlərini açmaqda son dərəcə uğurludur. Materialist fəlsəfəyə istinad edən elm adamları ortaya “sonsuz kainat” modelini atmış, ancaq bütün səylərinə baxmayaraq, bu nəzəriyyəni əsaslandıra bilməmişdilər. Corc Lematrın dini mənbələrə əsaslanaraq irəli sürdüyü «Big Bang» nəzəriyyəsi isə elmin inkişafına təkan vermiş və kainatın həqiqi başlanğıcının başa düşülməsini təmin etmişdir. XX əsrin elm tarixinə baxdığımız zaman buna bənzər vəziyyətin digər sahələrdə də mövcud olduğunu görə bilərik.

Simruq əslində kopipeystdən zəhləm getsə də amma məcburam .

Akademik Vitaliy Qinzburqun " Вера в Бога несовместима с научным мышлением " məqaləsindən :

"“Большой Взрыв” (Big Bang). Представление о таком “взрыве” было введено в 1927 г. и позже бельгийским астрономом Г.Леметром (1894 1966), при этом Леметр в большой мере опирался на предшествовавшие работы нашего соотечественника А.Фридмана (1888 1925)

Интересно, что Леметр был не только космологом, но и католическим священником и, более того, с 1960-го до своей кончины в 1966 г. являлся президентом Ватиканской (папской) академии наук. На посвященном космологии XI Международном Сольвеевском конгрессе в 1958 г. Леметр заявил: “В той мере, в какой я могу судить, такая теория (имеется в виду теория расширяющейся Вселенной с особой точкой “началом времени”. В.Г.) полностью остается в стороне от любых метафизических или религиозных вопросов. Она оставляет для материалиста свободу отрицать любое трансцендентное бытие. В отношении начала пространства времени материалист может оставаться при том же мнении, которого он мог придерживаться в случае неособенных областей пространства-времени”.

Mən hər şeyi real həyatdan öyrənirəm

size ugurlar.nece oxuyursunuz oxuyun...

Şübhəniz yoxdusa, mənim şübhəm var, izah edin. İzah edə bilməmək sizin ən yaralı yerinizdi.

sizin supheniz bezi aksiomalara hec bir tesir gosterebilmez.sebebi ise: aksioma... :D

Simruq əslində kopipeystdən zəhləm getsə də amma məcburam .

Akademik Vitaliy Qinzburqun " Вера в Бога несовместима с научным мышлением " məqaləsindən :

"“Большой Взрыв” (Big Bang). Представление о таком “взрыве” было введено в 1927 г. и позже бельгийским астрономом Г.Леметром (1894 1966), при этом Леметр в большой мере опирался на предшествовавшие работы нашего соотечественника А.Фридмана (1888 1925)

Интересно, что Леметр был не только космологом, но и католическим священником и, более того, с 1960-го до своей кончины в 1966 г. являлся президентом Ватиканской (папской) академии наук. На посвященном космологии XI Международном Сольвеевском конгрессе в 1958 г. Леметр заявил: “В той мере, в какой я могу судить, такая теория (имеется в виду теория расширяющейся Вселенной с особой точкой “началом времени”. В.Г.) полностью остается в стороне от любых метафизических или религиозных вопросов. Она оставляет для материалиста свободу отрицать любое трансцендентное бытие. В отношении начала пространства времени материалист может оставаться при том же мнении, которого он мог придерживаться в случае неособенных областей пространства-времени”.

Siz mənim kopi past etdiyim məqalənin hamsını oxuduz, çünki orda sizin bu məqalədəki genişlənməyə aid məlumat var. Biz bir dəfə sizinlə danışmışdıq ki istənilən nəzəriyyənin, teoremin əksinə gedənlər var və deyillər ki səhfdi bu normaldı, proqres elə belə baş verir.

size ugurlar.nece oxuyursunuz oxuyun...

sizin supheniz bezi aksiomalara hec bir tesir gosterebilmez.sebebi ise: aksioma... :D

Lucifer13.size ugurlar.nece oxuyursunuz oxuyun...

Simruq. Sizədə uğurlar, necə varsız elədə qalın, sizə ümüdlərimiz böyükdü bizi məyus etməyin. Öz işinizi yaxşı görürsüz, belə də davam edin. Mən sizə həmişə bunu demişəm, mübahisə yaradan siz olmusuz.

Lucifer13. sizin supheniz bezi aksiomalara hec bir tesir gosterebilmez.sebebi ise: aksioma...

Simruq. Şübhə hər şeyə təsir edir, bu bizim ayrılmaz bir hissimiz, inistinktimizdi.

suphe nezeriyye teoriya uzerinde tesirli olabiler.

Şübhə olmasa, ziddiyyətli fikirlər olmaz, bu ziddiyyətli fikirlərin sayəsində araşdırmalar aparılır və nəticə çıxarılır. Bütün nəzəriyyələrə və teoremlərə şübhənin təsiri olub, əgər olmasaydı, nəticə olmazdı. Təsirli yox təsiri ola bilər və olub. Şübhəsiz insan var ki. İnsan istənilən işnən, özüdə ki məsuliyyətli işnən məşqul olanda həyəcan keçirir və onda şübhə hissi yaranmağa başlayır. Bəlkə elə oldu, bəlkə belə oldu. Siz hər sözü kobud başa düşürsüz, bir mənalı.

Salam.

Biz deməyəcəm ,çünki bütün ateistlərin əvəzindən danışmağa nə haqqım nə də həvəsim var .Özümə gəlincə isə ...

Siz sadəcə axirət üçün yaşayırsınız mən isə YAŞAYIRAM .Yaşayıram ki arzularıma çatım ,yaşayıram ki suallara cavablar tapım ,keçmişimi öyrənim ,gələcəyimi görüm ,duymadığım duyğuları duyum ,bilmədiyim elmləri öyrənim ,işimdə uğurlar qazanım ,bütün dadlılardan yeyim ,bütün gözəl müsiqilərə qulaq asım ,təbiətdən zövq alım ,uşaqlarımı böyüdüm ,sevinim ,kədərlənim ,təəcüblənim ,sevim ,sevilim ,gülüm ,ağlayım.....Səhərə qədər yazmaq olar,yaşamağa isə bir ömür lazım .Az deyil ? :rroza:

Yox ee qaqaw sen duzgun bawa duwmedin, a kvadrati uste gel kokaltinda 8 ve diskriminant tenlik =Allah, konkret o dunya var, zor weyler, diskoteka zad ya da kritiy zon) otur zahidliyini ele bu dunyada.

Bütün nəzəriyyələrə və teoremlərə şübhənin təsiri olub, əgər olmasaydı, nəticə olmazdı.
suphe nezeriyye teoriya uzerinde tesirli olabiler.

sagol ki sozumu testiqlemisen.

indi bax gor ne yazmisam:

sizin supheniz aksiomalara hec bir tesir gosterebilmez.sebebi ise: aksioma

sagol ki sozumu testiqlemisen.

indi bax gor ne yazmisam:

Nə dediyinizi özünüz başa düşürsüz ?

Mən sizin yazınızı görmürdüm, yoxsa bilmirdim siz nə yazmısız ?

Yenə deyirəm siz bu kimi olan ( əbədiyyət, nisbi, zaman, məkan, mütləq, inam və,s ) sözləri bir mənalı başa düşürsüz. Sizin probleminiz burdan yaranır. Mən sizin dediyiniz sözləri ən azı 5 - müxtəlif söz qurluşunda təhlil edirəm ki əsas mənasını aça bilim. Siz isə hər sözə səthi yanaşırsız, bir mənalı.

Yenə deyirəm siz bu kimi olan ( əbədiyyət, nisbi, zaman, məkan, mütləq, inam və,s ) sözləri bir mənalı başa düşürsüz. Sizin probleminiz burdan yaranır. Mən sizin dediyiniz sözləri ən azı 5 - müxtəlif söz qurluşunda təhlil edirəm ki əsas mənasını aça bilim. Siz isə hər sözə səthi yanaşırsız, bir mənalı.

burada ne yazdigini bilmeyen bir insan varsa o eminlikle deyebilerem ki sensen.emin ol.menim ne demek istediyimi yene basadusmemisen.bir sozun 5 menasini bilmek olar.amma ne ucun istifade edildiyini bilmirsense o halda heyf o 5 menani oyrendiyin vaxta :looool:

geceniz xeyre forum ehli.allah amaninda :looool:

Biz deməyəcəm ,çünki bütün ateistlərin əvəzindən danışmağa nə haqqım nə də həvəsim var .Özümə gəlincə isə ...

Siz sadəcə axirət üçün yaşayırsınız mən isə YAŞAYIRAM .Yaşayıram ki arzularıma çatım ,yaşayıram ki suallara cavablar tapım ,keçmişimi öyrənim ,gələcəyimi görüm ,duymadığım duyğuları duyum ,bilmədiyim elmləri öyrənim ,işimdə uğurlar qazanım ,bütün dadlılardan yeyim ,bütün gözəl müsiqilərə qulaq asım ,təbiətdən zövq alım ,uşaqlarımı böyüdüm ,sevinim ,kədərlənim ,təəcüblənim ,sevim ,sevilim ,gülüm ,ağlayım.....Səhərə qədər yazmaq olar,yaşamağa isə bir ömür lazım .Az deyil ? :rroza:

Cavaba görə təşəkkürlər.

Amma bütün bunlar sadəcə ateistlərin etdikləri deyil ki. Bunu biz də edirik, çünki bu həyatı biz də yaşayırıq. :rroza:

Cavaba görə təşəkkürlər.

Amma bütün bunlar sadəcə ateistlərin etdikləri deyil ki. Bunu biz də edirik, çünki bu həyatı biz də yaşayırıq. :rroza:

Siz ateistlerden nese qeyri adi bir wey gozleyirsiz?Neylemeliyik cixib 16 mertebenin ustunden yere atmaliyiqki ozumuzu kimdense ferqlenek?Bizde normal heyatimizi yawayiriq. :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Хлеб, обогащенный железом, будут продавать в Азербайджане
      Эксперт отметила, что принятию этого решения предшествовали исследования, которые проводились в различных регионах страны.  
        • Haha
        • Red Heart
        • Like
      • 57 replies
    • В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Upvote
      • 169 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• Facepalm
        • Haha
      • 136 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• 241 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Like
      • 15 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
    • Открытия сухопутных границ Азербайджана не будет
      Сейчас мы видим, что с закрытием на определенный период сухопутных границ Азербайджана безопасность в стране укрепляется. В прошлом наблюдалось множество случаев, некоторые из которых были обнародованы, а некоторые - нет.
      Как сообщает АЗЕРТАДЖ,  об этом заявил Глава республики 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему "СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана", организованном в Университете АДА.
      "Мы столкнулись с серьезными угрозами и проблемами извне. Именно это я и имел в виду, когда говорил, что все наши потенциальные риски могут исходить из-за рубежа", - сказал глава государства.
      https://ru.oxu.az/politics/863491
        • Like
      • 151 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...