Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Konfutsi Ilə Müsahibə .

Sunyata

Recommended Posts

Sunyata tekce forumda yox,umumiyyetle heyatda bir az sert olmag lazimdir.Siz dogrudan da balansi saxlaya bilirsiniz..Men neyi deyisherdim?Yegin ki,eylenceli movzulari bir az ixtisara salardim..Her kes internetde eylenmeye ne istese tapa biler,forumda ise muzakire etmek ve hem de neyi ise oyrenmek daha onemlidir mence..Hem de men demirem umumiyyetle eylence olmasin,sadece azaltmag lazimdir.Bir de az postu olan istifadeciye movzu acmaga mehdudiyyet goyardim..

Konfutsi  ,   cavaba  görə təşəkkür !   İmkan olsa dediklrəinizə sizin mövzunuzda deyil , başqa mövzularda qayıdarıq  )) 

• Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cox sag olun xosh sozlere gore.Heyatimi hansi rengde gorurem?Onu bilirem tek ag ve gara renglerden ibaret deyil...

Ikinci sualiniza hec bilmirem nece cavab verim?Insanlarda anlamadigim cox sheyler var,ona gore de bele xirda meselelere o geder de fikir vermemeye calishiram...

Esas odurki, heyatinizin ritmi rengarengdir. Insan heyati  uchun  bu chox vacibdir. Inanin mene!

Ikinici cavabinizla da raziyam, heyatda ele insanlar varki, onlari anlamaq heqiqetende mumkun deyil, Xususende bu cur insanlari. Ele men ozumde bele xirda meselelere ehemiyyet vermirem. Fikrinizi oyrenmek istedim. 

Bilirem ki , idmanin muxtelif saheleri ile hem maraqlanirsiz, hemde meshul olursunuz. Hetta idman sahesinde nailiyyetlerinizde olub, 

Uzguchuluyu sevirsiniz, hetta yaxshi uzmeyide bacarirsiniz. Olubmu ki, ani ehtiyatsizliga gore, bogulmaq tehlukesi ile uz-uze qalmisiniz? 

Bilirem ki , idmanin muxtelif saheleri ile hem maraqlanirsiz, hemde meshul olursunuz. Hetta idman sahesinde nailiyyetlerinizde olub,

Uzguchuluyu sevirsiniz, hetta yaxshi uzmeyide bacarirsiniz. Olubmu ki, ani ehtiyatsizliga gore, bogulmaq tehlukesi ile uz-uze qalmisiniz?

Glamorous xanim heyatda bu cur hal ile garshilashmamisham,amma dushunurem ki,bele bir hadiseye rast gelsem de uzub sahile cixa bilerem..

Musiqi və idman haqda soruşuldu. Keçək filmlərə, filmləri xoşlayırsızmı? Əgər xoşlayırsızsa, hansı janrı?

Janr yox,men umumiyyetle yaxshi filmleri xoshlayiram...amma onu deyim ki,"ujas","boyevik","fantastik" filmlere hec vaxt baxmiram.

Milli mətbəxə münasibətiniz necədir?Xoşladığınız xörək və şirniyyat smile.png

Milli metbexe munasibetim nece ola biler ki?)))Еlbette yaxshi...O ki,galdi xoshladigim yemeye ve ya shirniyyata,vallah men yemekde o geder de "kapriz"lik gosteren deyilem.Amma shirniyyati daha cox xoshlayiram..

Glamorous xanim heyatda bu cur hal ile garshilashmamisham,amma dushunurem ki,bele bir hadiseye rast gelsem de uzub sahile cixa bilerem..

Arzu edirem ki, bele halla umumiyyetle hech bir zaman qarshilashmayasiniz. Chox sagolun cavablariniz uchun.romashka.gif

Milli metbexe munasibetim nece ola biler ki?)))Еlbette yaxshi...O ki,galdi xoshladigim yemeye ve ya shirniyyata,vallah men yemekde o geder de "kapriz"lik gosteren deyilem.Amma shirniyyati daha cox xoshlayiram..

kişi və mətbəx - bu sizcə normadan kənaraçıxmadır, yoxsa kişiyə məharətini göstərmək üçün növbəti şans?

kişi və mətbəx - bu sizcə normadan kənaraçıxmadır, yoxsa kişiyə məharətini göstərmək üçün növbəti şans?

Sualiniz mene lap coxdan baxdigim "Sinyor Robinzon" filmini xatirlatdi.))))Hemin filmde uzag bir adada evlenmek fikrine dushen kishilerin nece testden kecirdiklerini cox gozel gosterirler.Bizde de kishilere evlenerken artig bir cox testler tetbig etmek vaxti catib ki,onlardan biri de yemek bishirmekdir..)))))))Elbette men sizin neyi nezerde tutdugunuzu anlayiramve ona gore de tam ciddi olarag deyirem ki,men kishini metbexde tesevvur ede bilmirem(tebii ki,evde,ailede).Hansisa shtatdankenar veziyyetlerde kishinin metbexe kecerek ne ise hazirlamasini nezere almasam, kishini ailede o rolda gormek istemezdim.Cunki gadinin metbexde olmasi ele bil ki,ailede bir rahatcilig,istilik,mehribancilig,dogmalig yaradir..Gadini metbexe kecende ele bil ki,dirijor orkestri idare etmek ucun pult arxasina kecir..Nece ki,orkestrde musigicilerin fikri,gozleri daim dirijorda olur,ailede de butun aile uzvlerinin diggeti metbexde ailenin xaniminda olur.Kishi yemek bishirmeyi,hem de onu yox cox sheyi bacarmalidir ki,heyatda bash verecek ve hec kesin sigortalanmadigi bele hallarda veziyyetden cixa bilsin.Carodeyka xanim kishileri sinagdan cixarmag ucun shans olarag metbexe yox pul gazanmaga gonderseniz onun faydasi daha cox olardi..))))))))Beledir de butun dunyaya car cekib feminizmden danishsaniz da kishileri istismar fikrinden de el cekmek istemirsiniz..)))))))))))

Men her il boyuyurem, amma yashlanmiram. Xarici gorunushum deyishir, amma qelbim deyishmir. Sizin bu fikire olan munsibetinizi bilmek isteyirem.

Boyumek hagginda daha ciddi dushunmek lazimdir..))))))))Xanim yegin ki,yazdiglarimin zarafat oldugunu anladiniz..incimeyin sozlerimden.. Her bir kes insan kimi ferdidir..ve dushunurem ki,bu hamida bele deyil.Insanlar da var ki,30 yashinda 60 yashindakilar kimi (hem xarici hem de daxilen)tesir bagishlayir..Bir de ki,heyat guzgusunde kim ne isteyirse onu da gorur..Ne olsun ki,kishiler de var ki,heyata kishi kimi gelse de ozlerini daim "gadin" kimi hiss edir..))))))Neylemek olar,fransizlar demishken," si la vi..."

''İmkansız'' deyərsə qürur, ''riskli'' deyərsə  təcrübə,''mənasız'' deyərsə məntiq, ''yenə də sınamağa dəyər'' deyərsə ürək, Siz,hansının dediyinə əməl edərdiniz? Ümumiyyətlə daha çox məntiqlə davranırsınız kimi gəlir mənə.smile.png 

Sualinizi duz anladimsa, bizde bele bir streotip movcuddur ki, meselen imkansiz,kasibdirsa demeli gururludur..ve hemcinin de diger getiriyiniz misallar..Bilirsiniz Ceylin xanim,demek bashgadir,amma gebul etmek tamam bashga cur olur heyatda.Memmed Arazin bir sheri var:

Kasibina biz merd dedik,

Merd kasiba giz vermedik.....

Konkret olarag menim fikrim bilmek isteyirsinizse,heyatda illiuziyaya gapanarag yashamag menlik deyil.Hemishe calishiram ki,etrafimda bash verenlere "soyug" bashla ,mentigle giymet verim.Fikir vermisinizse insanlar yashadigimiz dovrde her sheye sethi yanashmaga calishirlar..hec kes ozunu eziyyete salib gundelik temasda oldugu insani anlamag bele istemir,coxlari siz dedikleriniz meselelerde derine getmekden cekinirler.. Bir de tekrar edirem men mentigle hereket ederdim...

Sualiniz mene lap coxdan baxdigim "Sinyor Robinzon" filmini xatirlatdi.))))Hemin filmde uzag bir adada evlenmek fikrine dushen kishilerin nece testden kecirdiklerini cox gozel gosterirler.Bizde de kishilere evlenerken artig bir cox testler tetbig etmek vaxti catib ki,onlardan biri de yemek bishirmekdir..)))))))Elbette men sizin neyi nezerde tutdugunuzu anlayiramve ona gore de tam ciddi olarag deyirem ki,men kishini metbexde tesevvur ede bilmirem(tebii ki,evde,ailede).Hansisa shtatdankenar veziyyetlerde kishinin metbexe kecerek ne ise hazirlamasini nezere almasam, kishini ailede o rolda gormek istemezdim.Cunki gadinin metbexde olmasi ele bil ki,ailede bir rahatcilig,istilik,mehribancilig,dogmalig yaradir..Gadini metbexe kecende ele bil ki,dirijor orkestri idare etmek ucun pult arxasina kecir..Nece ki,orkestrde musigicilerin fikri,gozleri daim dirijorda olur,ailede de butun aile uzvlerinin diggeti metbexde ailenin xaniminda olur.Kishi yemek bishirmeyi,hem de onu yox cox sheyi bacarmalidir ki,heyatda bash verecek ve hec kesin sigortalanmadigi bele hallarda veziyyetden cixa bilsin.Carodeyka xanim kishileri sinagdan cixarmag ucun shans olarag metbexe yox pul gazanmaga gonderseniz onun faydasi daha cox olardi..))))))))Beledir de butun dunyaya car cekib feminizmden danishsaniz da kishileri istismar fikrinden de el cekmek istemirsiniz..)))))))))))

vay vay, ne yamn pisliye yozduz fikrimi?)))) istismar nedir? mence kiwi her gun yox, amma arabir bayramdan bayrama ailesi ucun hansisa yemeyi hazirlayirsa burda pis ne var ki? meselen kabab ve ya hansia ela, cox dadli et yemeyi, meyer bu istismardir? eksine mence qadina xow olar ki yoldawinin ondan da dadli yemek biwire bildiyini gorsun:)

vay vay, ne yamn pisliye yozduz fikrimi?)))) istismar nedir? mence kiwi her gun yox, amma arabir bayramdan bayrama ailesi ucun hansisa yemeyi hazirlayirsa burda pis ne var ki? meselen kabab ve ya hansia ela, cox dadli et yemeyi, meyer bu istismardir? eksine mence qadina xow olar ki yoldawinin ondan da dadli yemek biwire bildiyini gorsun:)

Doktor daha kabab hec de..Men demedim ki,kababi da siz bishirin)))))))) bunu siz cox isteseniz de bizim kimi bishire bilmeyeceksiniz..))))))Hem de yazdim axi,kishilerin xorek bishire bilmeyini vacib sayiram,heyatda hemishe lazim ola biler,amma aile uzvlerini metbexde yaratdiglari ile bashina yigmagi evin xanimina hevale etsek daha yaxshi olar.Menim ucun her hansi bir xoreyi ve ya gelyanaltini hazirlamag ele bir cetin ish deyil ve inanin ki,tevezokarligdan uzag olsa da mende bu cox gozel alinir,amma bunu xanimin etmesini daha megsedeuygun sayiram.

Boyumek hagginda daha ciddi dushunmek lazimdir..))))))))Xanim yegin ki,yazdiglarimin zarafat oldugunu anladiniz..incimeyin sozlerimden.. Her bir kes insan kimi ferdidir..ve dushunurem ki,bu hamida bele deyil.Insanlar da var ki,30 yashinda 60 yashindakilar kimi (hem xarici hem de daxilen)tesir bagishlayir..Bir de ki,heyat guzgusunde kim ne isteyirse onu da gorur..Ne olsun ki,kishiler de var ki,heyata kishi kimi gelse de ozlerini daim "gadin" kimi hiss edir..))))))Neylemek olar,fransizlar demishken," si la vi..."

Size nece xoshdursa ve nece uygun bilirsinizse ele de cavablaya bilersiniz suallari. Ixtiyar sahibisiniz. Amma achigi cavabiniz meni qane etmedi. Neylemek olar, bir haldaki fransizlar "si la vi" deyir. O zaman  "mafi mushkul" (erebler demishken)diablotin.gif

Size nece xoshdursa ve nece uygun bilirsinizse ele de cavablaya bilersiniz suallari. Ixtiyar sahibisiniz. Amma achigi cavabiniz meni qane etmedi. Neylemek olar, bir haldaki fransizlar "si la vi" deyir. O zaman  "mafi mushkul" (erebler demishken):devil:

Mafi mushkul menim en cox ishletdiyim ifadedir..

Sualinizi duz anladimsa, bizde bele bir streotip movcuddur ki, meselen imkansiz,kasibdirsa demeli gururludur..ve hemcinin de diger getiriyiniz misallar..Bilirsiniz Ceylin xanim,demek bashgadir,amma gebul etmek tamam bashga cur olur heyatda.Memmed Arazin bir sheri var:

Kasibina biz merd dedik,

Merd kasiba giz vermedik.....

Konkret olarag menim fikrim bilmek isteyirsinizse,heyatda illiuziyaya gapanarag yashamag menlik deyil.Hemishe calishiram ki,etrafimda bash verenlere "soyug" bashla ,mentigle giymet verim.Fikir vermisinizse insanlar yashadigimiz dovrde her sheye sethi yanashmaga calishirlar..hec kes ozunu eziyyete salib gundelik temasda oldugu insani anlamag bele istemir,coxlari siz dedikleriniz meselelerde derine getmekden cekinirler.. Bir de tekrar edirem men mentigle hereket ederdim...

Düz edirsiniz, ən düzgün yol budur.

Suallarim cox oldu :) forumda muxtelif ve deyerdim ki hedsiz movzular acilib. Bes acilmasini istediyiniz ve ya cavab vermek istediyiniz, lakin rey bildirmediyiniz movzu varmi? Nece deyerler deyilmemis sozunuz qalibmi? Varsa, bolusseniz maraqli olar.

Bu gune qeder yasadiginiz omru hansi isare ile ifade ederdiz - ..., ?. !, .

Edited by zerishka

Deyirler insanin iki "men"i var- real ve menevi (daxili) men. Bezen bu iki terwf bir-biri ile ziddiyyetli olur bezen de barisiq halinda. Bes sizde nece? Sizin menevi meniniz ile real meniniz bir-birile ziddiyyetdedir yoxsa eksine?

Bir az geribe sual oldu bu.....Insan ister-istemez mueyyen meselelerde tereddud edirse,hansi bir addim atarken inamsizlig ve ya irade gosterirse bu artig onun daxili ile mubarizesidir..Inaniram ki,bunu heyatda hami yashayir,o cumleden men de.Insan cox murekkeb,ziddiyyetli bir mexlugdur ve sizin dedikleriniz her bir kesde bash verecek geder realligdir.Heyatda cox olub ki,dilemma garshisinda galmisham..Bu yaxinlarda menim ucun en eziz bir insana garshi olan munasibetde bu cur hal yashamisham..Men indi her sheyi konkret olarag burada yazmag istemezdim,amma dogrudan da urekden,daxilden atmag istediyim addimi hec cur ata bilmedim,cunki ele sheyler var ki,insana hetta yuksek derecede malik oldugu egoistliyi de mane olur bu cur meselelerde...mendeki bashga bir "men" buna ele bil ki,icaze vermedi...Bilmirem hec fikrimi izah ede bildim size,amma sualinizi anladigim geder cavablandirmaga calishdim...

Ele insanlar var ki agli ve istedadi ile digerlerinden keskin ferqlenen dahidirler. Sizin aglina ve istedadina qibte etdiyiniz dahi shexs varmi?

Coxdur bu cur insanlar...amma men hec vaxt dahilere gibte etmemishem.Neyleyek indi Allah meni dahi yaratmayib da..Dahilere yox amma insanlar var ki,gibte etmishem...ve indi de edirem.

Suallarim cox oldu :) forumda muxtelif ve deyerdim ki hedsiz movzular acilib. Bes acilmasini istediyiniz ve ya cavab vermek istediyiniz, lakin rey bildirmediyiniz movzu varmi? Nece deyerler deyilmemis sozunuz qalibmi? Varsa, bolusseniz maraqli olar.

Bu gune qeder yasadiginiz omru hansi isare ile ifade ederdiz - ..., ?. !, .

Bilirsiniz,men foruma niye geldiyimin sebeblerini yazmishdim burada..Dogrusu men hec vaxt konkret movzu axtrmamisham ki,fikrimi yazim va ya oxuyum.Vaxt olanda,ishden bezende,darixanda girirem bura..ve deyim ki,yazsam da yazmasam da,burada men ozumu ele bil ki,bir anlig vetende hiss edirem.Ele olub ki,umumiyyetle 6-7 ay belke de hec ne yazmamisham,..Deyilmemish sozum heyatda heddinden artigdir...amma narahat olmaga deymez heyat hele gabagdadir..))))))Sorushursunuz ki,yashadiginiz omru hansi ishare ile ifade ederdiniz?Maraglidir,bu hagda hec vaxt fikirleshmek bele aglima gelmeyib.Yegin ki,coxlu nogteler...)))))))Lap coxlu...

Müsahibədə son "akkordlar" vurulur :)

Hansı fəsil xarakterinizə daha uyğun gəlir? Yoxsa, ümumiyyətlə sizin üçün bir fərqi yoxdur? Çünki çox vaxt standart bir cavab var ki, hər bir fəslin öz gözəlliyi var. Bəs siz necə düşünürsünüz?

Museyib dogrudan bu hagda fikirleshmek hec aglima da gelmeyib..Ushag vaxti sebirsizlilkle yayi gozleyirdim..Sonralar daha cox bahar xoshuma gelirdi.Amma son iller fesillerin deyishmesini hec hiss ede de bilmirem,cunki indi yashadigim olkede butun il boyu yaydir.))))))

Cavablara görə təşəkkürlər.:)

Bürcünüzü bimək olar?Onun xüsusiyyətləri xarakterinizdə əks olunur?

Ceylin xanim Oglag burcundenem,amma ulduz falina,goroskopa umumiyyetle inanan deyilem..Hesab edirem ki,xarakterin de ulduzlarla hec bir elagesi yoxdur.Duzdur inananlari da basha dushmeye calishiram..

Museyib dogrudan bu hagda fikirleshmek hec aglima da gelmeyib..Ushag vaxti sebirsizlilkle yayi gozleyirdim..Sonralar daha cox bahar xoshuma gelirdi.Amma son iller fesillerin deyishmesini hec hiss ede de bilmirem,cunki indi yashadigim olkede butun il boyu yaydir.))))))

Maraqli geldi. Bilmek olar, hansi olkede yasayirsiniz ki, hemise yaydir

Konfutsi,  size daha bir sual: Eger mocuze neticesinde , arzularinizi yerine yetiren qizil baliqla qarshilashsaydiniz, bu halda hansi uch arzunuzun qizil baliq terefinden yerine yetirilmesini  isterdiniz. :)

Glamur xanim eger dogrudan da siz dediyiniz gizil baligla ele bir gorush olsaydi,uc arzumun yerine yetmesini yox,heyatimda menim ucun boyuk probleme cevrilmish bir meselenin hellinde yardim isterdim.Cunki bu problem artig heyatda mene ishlemeye,yashamaga mane olur..Hansi problem oldugunu ise sorushmayin...bu hagda danishmag istemezdim..

Glamur xanim eger dogrudan da siz dediyiniz gizil baligla ele bir gorush olsaydi,uc arzumun yerine yetmesini yox,heyatimda menim ucun boyuk probleme cevrilmish bir meselenin hellinde yardim isterdim.Cunki bu problem artig heyatda mene ishlemeye,yashamaga mane olur..Hansi problem oldugunu ise sorushmayin...bu hagda danishmag istemezdim..

Bashqasinin shexsi ishine qarishmaq kimi xususiyyet mene yaddir. Odur ki , ureyinizi buz kimi saxlayin. Don't worry :)

Bununla da size olan suallarima yekun vurmaq isteyirem. Xosh musahib oldugunuz uchun teshekkur edirem size.romashka.gif

Bashqasinin shexsi ishine qarishmaq kimi xususiyyet mene yaddir. Odur ki , ureyinizi buz kimi saxlayin. Don't worry :)

Bununla da size olan suallarima yekun vurmaq isteyirem. Xosh musahib oldugunuz uchun teshekkur edirem size.:romashka:

Siz de cox sag olun .