Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Həvəskaram, çəkməyi öyrənirəm.

gapgara

Recommended Posts

Mövzu həvəskar fotoqraflar  üçün açılıır.  Şəkil çəkmə ilə əlaqədar nə suallarınız varsa burda müzakirə apara bilərsiz. Bilmədiklərimizi öyrənək, bildiyimizi paylaşaq.  Şəkil qoyanda şəkil haqqında  informosiya yazılsa daha yaxşı olar.  Ümüd edirəm təcrübəli fotoqraflar bilgılırini əsirgəməzlər məni kimi yeni başlayanlardan )

• Upvote 1

D-lighting funksiyasından nə vaxt istifadə olunur? Adi şəraitdə bu funksiyanı hansı rejimdə saxlamaq məsləhətdir, avto yoxsa off ?

P.S. Düşünürəm mövzuda  Атилла aktiv olacaq, məsləhətlərini əsirgəməz bizdən.

• Upvote 1

В 06.09.2016 в 20:03, gapgara сказал:

D-lighting funksiyasından nə vaxt istifadə olunur? Adi şəraitdə bu funksiyanı hansı rejimdə saxlamaq məsləhətdir, avto yoxsa off ?

Minnətdaram bu mövzuya dəvət etdiyinizə görə və böyük məmuniyyətlə bir həvəskar kimi sizlərdən biliklənib və bildiklərimlə bölünərəm.

Sözün düzü "D-lighting" funksiyasından, deməık olar ki, hələ istifadə etməmişəm. Bir-iki kadr yoxlamaq üçün çəkmişəm, amma sonra fotoşopda açıb nə qədər şəkilə təsir etdiyinə baxmamışam. Amma bir funksiya kimi çox maraqlı bir funksiyadır və əsasən də krop fotoaparatlarında böyük xeyri ola bilər. 
Adətən yay vaxtı işiq mox olduğundan şəkillər (JPEG formatında çəkirsinizsə) həddindən artıq kontrast alınır - işiqlı yerlər "yanır", kölgəli hissələr isə "qaranlığa" düşür. Bunun əsasında şəkildəki detallarda itkilər əmələ gəlir. D-light funsiyası aktiv olanda, fotoaparat çəkilmiş şəkili hazirlayanda (JPEG orijinal sayılmır, bu artıq fotoaparatda postobrabotka olunmuş məsuldur) işıqlı hissələri azaldır və kölgəli hissələri yumuşaldır. Bununla da ekspozisiya sizin gözlə gördüyünüzə daha uyğun alınır. 

Nümünə:

dlight.jpg

• Upvote 2

5 часов назад, Атилла сказал:

Minnətdaram bu mövzuya dəvət etdiyinizə görə və böyük məmuniyyətlə bir həvəskar kimi sizlərdən biliklənib və bildiklərimlə bölünərəm.

Sözün düzü "D-lighting" funksiyasından, deməık olar ki, hələ istifadə etməmişəm. Bir-iki kadr yoxlamaq üçün çəkmişəm, amma sonra fotoşopda açıb nə qədər şəkilə təsir etdiyinə baxmamışam. Amma bir funksiya kimi çox maraqlı bir funksiyadır və əsasən də krop fotoaparatlarında böyük xeyri ola bilər. 
Adətən yay vaxtı işiq mox olduğundan şəkillər (JPEG formatında çəkirsinizsə) həddindən artıq kontrast alınır - işiqlı yerlər "yanır", kölgəli hissələr isə "qaranlığa" düşür. Bunun əsasında şəkildəki detallarda itkilər əmələ gəlir. D-light funsiyası aktiv olanda, fotoaparat çəkilmiş şəkili hazirlayanda (JPEG orijinal sayılmır, bu artıq fotoaparatda postobrabotka olunmuş məsuldur) işıqlı hissələri azaldır və kölgəli hissələri yumuşaldır. Bununla da ekspozisiya sizin gözlə gördüyünüzə daha uyğun alınır. 

Nümünə:

Təşəkkür cavabınız üçün. Bir neçə şəkil çəkdim mən. Amma nəticəni görməyə kifayət eləmədi. viderjkanı fərqli etməşəm,  avto rejimdə və high rejimdə. fərq görə bilmirəm. İndi nə isə şəkil qoymaqda problem yarandı, radikal.ru sözə baxmır. Düzələndə qoyaram şəkli. 

1.500,125,high.JPG

Dağa baxanda dumanlı görünür, bu funksiya dumanı azaltmalıdır. Amma effekt yoxdur. 

Edited by gapgara

Manual rejimdə cəkin, həm fərqi görmək üçün, həm də fotoaparatın funksiyalarına öyrəşmək üçün. Avto rejimdə bədii şəkillər alınmaz.

Baxın, siz D-light-ı yoxlamaq üçün fotoaparatı keçirmisiz avto rejimə. İki şəkil çəkirsiz - biri D-laytla, biri D-laytsız. Hər iki variant kökündə, D-layt olsa, olmasada, fərgli şəkillər alınar, cünki rejim avtomatikdir - fotoaparat istər-istəməz özündən dəyişiklər edər. Manual rejimdə isə bütün çəkdiyiniz şəkillər eyni olacaq, çünki siz fotoaparatı qoymursuz özündən düzəlişlər eləsin. Buna görədə testlərin daha doğru olması üçün manual rejimində D-laytla və D-laytsız çəkin. Birdə D-layt dumanı yığışdırmamalıdır, o ekspozisiyanı daha doğru qurmağa kəmək etməlidir. 
Siz təbiəti yox, daha iri obyektləri çəkməklə yoxlayın. Misal üçün otağı, ya da portret. Bir məsləhət də görərdim, fərqin daha da cox gözə çarpması üçün - kontr işiqda çəkin. Nümünədəki şəkillərə baxın, obyektlər işıqa doğru yox, əks istiqamətdə durublar, işıq arxadan düşür. Kontr işıqda, adətən, səma "yanır", obyekt isə kölgədə batır.

• Upvote 2

Mən elə manual rejimdə edirəm, avto rejimi atmışam kənara. 

D-ligh funksiyasını yoxlayanda bu funksiyanın özünün rejimi barədə yazmışdım. avto/off/high/extra high.  Yenə yoxlayaram siz deyən qaydada imkan olan kimi. 

Dünən elə bir vəziyyətdə şəkil çəkdim, meşə kənarı idi, arxanı gün yandırırdı, şəkil bir qədər qaranlıq alındı, arxa fon isə çox işiqlı qaldı. 

Onda mən sizi düz başa düşməmişəm :)
Mən heç bilmirdim ki Nikonda D-light on/off rejimlərindən başqa hələ high və extra high-a bölünür. Canonda D-light başqa cür adlanır - "D+". Ancaq ON və OFF rejimlərindədir.

Mən exspozisiyanı cəkiliş zamanı düzgün qurmağa çalışıram deyə, üstəlik RAW formatında çəkirəm və fotoşopdan aktiv istifadə etdiyim üçün D-layt funksiyası mənim üçün o qədərdə önəmli deyil. Amma yuxarıda geyd etdiyim kimi, JPEG-də çəkənlər üçün D-layt önəmli ola bilər.

Edited by gapgara
  • Upvote 1

22 часа назад, Атилла сказал:

Onda mən sizi düz başa düşməmişəm :)
Mən heç bilmirdim ki Nikonda D-light on/off rejimlərindən başqa hələ high və extra high-a bölünür. Canonda D-light başqa cür adlanır - "D+". Ancaq ON və OFF rejimlərindədir.

Mən exspozisiyanı cəkiliş zamanı düzgün qurmağa çalışıram deyə, üstəlik RAW formatında çəkirəm və fotoşopdan aktiv istifadə etdiyim üçün D-layt funksiyası mənim üçün o qədərdə önəmli deyil. Amma yuxarıda geyd etdiyim kimi, JPEG-də çəkənlər üçün D-layt önəmli ola bilər.

Nikonun doğma farmatı NFP-dir, ancaq bu farmatda şəklin həcmi dəhşət böyük olur, üstəlik şəkillərim sonra farmatını çevirmək lazım gəlir. Fotoşopla isə dost deyiləm )

Hələ buna oxşar bir maraqlı funksiya da var HDR. Bu barədə sonra danışarıq. 

14 часа назад, gapgara сказал:

M, SPD 1/50, F5, İSO 12800 Sual - bu şəkili daha parlaq, işıqlı çəkmək olardımı?

DSC_0256.JPG

İSO-nu həddindən artıq qaldırmısız :) Gecə şəkillərinin dostu ştativ və balaca İSO-dur. Onda şəkildə detallar çirkin olmaz və daha parlaq görünərlər. Birdə belə şəkillərdə ağ rəngin balansı (sırf JPEG-də çəkirsinizsə) böyük rol oynayır. Nə qədərdə xoşlamasanız, NEF (RAW) formatında çəkmək lazımdır :) 

NEF formatının həcmi helə ona görə böyük olurki, o özündə daha çox informasiya daşıyır və fotonu sonra fotoşopda işləmək asan olur. Misal üçün, bir adı istifadəçi kimi çoxlarını telefona çəkilən şəkilin keyfiyyətidə qane edir. Mənə o qədər dəhşətli keyfiyyətli şəkil verirlər ki çap edim. Mən belə şəkilləri heç yadıgar olsun deyə çap etmərəm. Çünki mən balaca telefon ekranında yox, 22 duymlu monitorda şəkilə baxıram. Şəkilə 10x15 ölçüsündə yox, real ölçüdə baxıb üzərində işləyirəm. 10x15 ölçüdə olan şəkili çapa verəndə, onu çapdansonra ölçüsüçndən 300% böyük formada hazırlayıram ki detallarda itki olmasın, halbuki bu fərq bəlkə heç gözə çarpmaz. 
Biz fotoaparatı, telefona çəkənlərdən fərqli olaraq, helə ona görə alırıq ki şəkildə keyfiyyət, rənglər, detallar olsun :) 
Hər halda, yuxarıda yazdığıma qayıdarkən, JPEG-də çəkəndə ağ rəngin balansına fikir verin. Fotoaparat balansı səf qurarsa (belə hallar tez-tez olur, əsasəndə geçə şəkillərində), şəkildə rənglər sizin gözlə gördüyünüzdən çox fərqli olar. 

Prossesin ardıcıllığı: İSO 100-200, ştativ, rejim manual, diafragma 5-11, görüntünü keçirirsiz ekrana, başlayırsız vıderjkanı dəyişməyə görüntü sizi qane edənə qədər, rənglər xoşunuza gəlmirzə ağ rəngin balansını dəyışırsiz (AWD, дневной свет, тень, лампа накаливания və sair rejimləri).

• Upvote 1

9 часов назад, Атилла сказал:

İSO-nu həddindən artıq qaldırmısız :) Gecə şəkillərinin dostu ştativ və balaca İSO-dur. Onda şəkildə detallar çirkin olmaz və daha parlaq görünərlər. Birdə belə şəkillərdə ağ rəngin balansı (sırf JPEG-də çəkirsinizsə) böyük rol oynayır. Nə qədərdə xoşlamasanız, NEF (RAW) formatında çəkmək lazımdır :) 

NEF formatının həcmi helə ona görə böyük olurki, o özündə daha çox informasiya daşıyır və fotonu sonra fotoşopda işləmək asan olur. Misal üçün, bir adı istifadəçi kimi çoxlarını telefona çəkilən şəkilin keyfiyyətidə qane edir. Mənə o qədər dəhşətli keyfiyyətli şəkil verirlər ki çap edim. Mən belə şəkilləri heç yadıgar olsun deyə çap etmərəm. Çünki mən balaca telefon ekranında yox, 22 duymlu monitorda şəkilə baxıram. Şəkilə 10x15 ölçüsündə yox, real ölçüdə baxıb üzərində işləyirəm. 10x15 ölçüdə olan şəkili çapa verəndə, onu çapdansonra ölçüsüçndən 300% böyük formada hazırlayıram ki detallarda itki olmasın, halbuki bu fərq bəlkə heç gözə çarpmaz. 
Biz fotoaparatı, telefona çəkənlərdən fərqli olaraq, helə ona görə alırıq ki şəkildə keyfiyyət, rənglər, detallar olsun :) 
Hər halda, yuxarıda yazdığıma qayıdarkən, JPEG-də çəkəndə ağ rəngin balansına fikir verin. Fotoaparat balansı səf qurarsa (belə hallar tez-tez olur, əsasəndə geçə şəkillərində), şəkildə rənglər sizin gözlə gördüyünüzdən çox fərqli olar. 

Prossesin ardıcıllığı: İSO 100-200, ştativ, rejim manual, diafragma 5-11, görüntünü keçirirsiz ekrana, başlayırsız vıderjkanı dəyişməyə görüntü sizi qane edənə qədər, rənglər xoşunuza gəlmirzə ağ rəngin balansını dəyışırsiz (AWD, дневной свет, тень, лампа накаливания və sair rejimləri).

Mən ağ balansı "kölgə" rejiminə qoymuşəm bu şəkildə, başqa rejimlər uyğun gəlmir, bir də "avto" rejiminə qoymaq olar. 

İSO -nun 100-200 çərçivəsi ilə həmişə gün işığında istıfadə etmişəm. Geçə çəkilişi üçün 200 İSO çox-çox azdır, nəzərə alsaq ki, vspışkadan istıfadə etmirik. Sizin dediyiniz ardıcıllığı bu günlərdə yoxlayıb nəticəni deyərəm. 

В 12.09.2016 в 00:41, gapgara сказал:

Mən ağ balansı "kölgə" rejiminə qoymuşəm bu şəkildə, başqa rejimlər uyğun gəlmir, bir də "avto" rejiminə qoymaq olar. 

İSO -nun 100-200 çərçivəsi ilə həmişə gün işığında istıfadə etmişəm. Geçə çəkilişi üçün 200 İSO çox-çox azdır, nəzərə alsaq ki, vspışkadan istıfadə etmirik. Sizin dediyiniz ardıcıllığı bu günlərdə yoxlayıb nəticəni deyərəm. 

Axşam şəkillərində vıderjka ilə işləmək lazımdır. İSO və diafragma qurulur, sonra isə vıderjka ilə lazım olan işıqlıq əldə edilir. Təbii vıderjka uzun olduğundan əldən çəkmək mümkün olmur, buna görədə ştativ lazımdır, ya da ki fotoaparatı bir yerdə yerləşditmək ki əsməsin.

50 минут назад, gapgara сказал:

EXP M, İSO 200, viderjka 1, WB-avto. ştativsiz çəkilib, 

DSC_0064.JPG

Bax bu başqa məsələ :) Şəkilin keyfiyyətinə baxın, qaranlıq hissələrində birdənədə çirkin piksel yoxdur. 
Bir məsləhətdə verim, səma qara olmasın deyə çalışın axşamüstü, qaranlıq tam düşməyən vaxtı çəkin. Onda şəkildə həm günün gecə vaxti olduğuda bilinər, həmdə səmanın tünd göy rəngi qalar, belə zil qara görsənməz. 

• Upvote 3

5 часов назад, gapgara сказал:

Gecə çəkilişi vıderjkanın aşağı həddində keyfiyyəti batır, ştativsiz . Ancaq maraqlıdır, İSO-nun yuxarı həddindən nə vaxt istifadə olunur?

Fotokadrın məzmunu şəklin keyfiyyətindən vacib olanda, işıq çatışmayan zaman, keyfiyyəti qurban verib İSO-nu qaldırırlar. Peyzaj janrında rənglər vaçib rol oynayır, yüksək İSO-da isə çirkin piksellər rəngləri bulanıq edir. Üstəlik peyzaj elə bir janrdır ki, kadrda heçnə ani deyil, statikdir, və tələsmədən minimal İSO-da çəkçək olur. 

Edited by gapgara
  • Upvote 1

4 часа назад, Атилла сказал:

Bax bu başqa məsələ :) Şəkilin keyfiyyətinə baxın, qaranlıq hissələrində birdənədə çirkin piksel yoxdur. 
Bir məsləhətdə verim, səma qara olmasın deyə çalışın axşamüstü, qaranlıq tam düşməyən vaxtı çəkin. Onda şəkildə həm günün gecə vaxti olduğuda bilinər, həmdə səmanın tünd göy rəngi qalar, belə zil qara görsənməz. 

Yayda  gəzintiyə çıxmışdım, bir mağaraya girdik. Yaxşı şəkillər çəkmək olardı, amma vspışkadan istifadə etməyə icazə vermədilər şəkil çəkmək üçün, çox heyfsiləndim, şəkil çəkə bilmədim (

Bu şəkilə baxın, binanın divarı gözlə güclə görünür amma şəkildə normal görünür. Aparatı aldadıb çəkmişəm, fokusu kənarda tutmuşam

viderjka1/2, WB avto, İSO Hi

DSC_1714.JPG

• Upvote 1

19 часов назад, gapgara сказал:

Yayda  gəzintiyə çıxmışdım, bir mağaraya girdik. Yaxşı şəkillər çəkmək olardı, amma vspışkadan istifadə etməyə icazə vermədilər şəkil çəkmək üçün, çox heyfsiləndim, şəkil çəkə bilmədim (

Bu şəkilə baxın, binanın divarı gözlə güclə görünür amma şəkildə normal görünür. Aparatı aldadıb çəkmişəm, fokusu kənarda tutmuşam

viderjka1/2, WB avto, İSO Hi

...

Mən fotoaparatın üstündə olan vspışkanı xoşlamıram. Onunla çəkməkdənsə çəkməməyə üstünlük verirəm. İşıq az olan yerdə diafraqmanı açın, viderjkanı azaldın və İSO-nu bir balaca artırın. Ümumiyyətlə öncədən bir necə test edin və aparatınızın hansı İSO-ya qədər normal çəkdiyini müəyyən edin. Fikrimcə sizin fotoaparatda təxminənə 600-800 İSO-ya qədər şəkillərin keyfiyyəti yararlı olmalıdır. 1600 İSO-da yarıya bilər, amma şəklin ölçüsünü azaltmalı olacaqsız. 

• Upvote 2

В 9/16/2016 в 13:03, Атилла сказал:

Mən fotoaparatın üstündə olan vspışkanı xoşlamıram. Onunla çəkməkdənsə çəkməməyə üstünlük verirəm. İşıq az olan yerdə diafraqmanı açın, viderjkanı azaldın və İSO-nu bir balaca artırın. Ümumiyyətlə öncədən bir necə test edin və aparatınızın hansı İSO-ya qədər normal çəkdiyini müəyyən edin. Fikrimcə sizin fotoaparatda təxminənə 600-800 İSO-ya qədər şəkillərin keyfiyyəti yararlı olmalıdır. 1600 İSO-da yarıya bilər, amma şəklin ölçüsünü azaltmalı olacaqsız. 

Vspışka almışam. İSO-nun siz deyən testini etməmişəm, yoxlayaram. Bu arada ştativ də almaq lazımdır )

В 17.09.2016 в 20:25, gapgara сказал:

Vspışka almışam. İSO-nun siz deyən testini etməmişəm, yoxlayaram. Bu arada ştativ də almaq lazımdır )

Ştativ alın, çox kömək edər sizə. Peyzaj, əsasəndə dəniz və su mənzərələrində bəzi çəkiliş sirləri  ştativsiz heç cür mümkün deyil. 10-20 manata yolaveriçi ştativ almaq olar, sadəcə muğayat olmaq lazımdır, onlar küləkli havada nəinki əsir, hətta yıxılma etimalı çoxdur. 

• Upvote 2

17 минут назад, ceylin сказал:

Həvəskarlar üçün maraqlı mövzudur Gapqara,təşəkkürlər sizə,Atilla bəy də DSLR  çəkilişlərini xırdalıqları ilə izahlı şəkildə başa saldığı üçün xüsusən də ona.

Mövzumuzun və söhbətlərimizin sizə maraqlı olmduğuna şadam. 

• Upvote 1

2 часа назад, Атилла сказал:

Ştativ alın, çox kömək edər sizə. Peyzaj, əsasəndə dəniz və su mənzərələrində bəzi çəkiliş sirləri  ştativsiz heç cür mümkün deyil. 10-20 manata yolaveriçi ştativ almaq olar, sadəcə muğayat olmaq lazımdır, onlar küləkli havada nəinki əsir, hətta yıxılma etimalı çoxdur. 

Normal bir şey mütləq alacaq yaxın bir zamanda.

• Upvote 1

5 минут назад, gapgara сказал:

Normal bir şey mütləq alacaq yaxın bir zamanda.

İmkanınız olsa mən sizə aliexspresdən çox yaxşı kitay ştativi sifariş verməyi məsləhət görərdim. O həm monopod olur (gəzintilərdə rahat olardı), həm başıaşağı çəkməyə imkan verir, həm də dözümlü və davamlıdır. Onun qiyməti 55-70 dollar arasıdır. Mən özün çoxdan onu sifariş vermək istəyirdim, iş də belə gətirdiki bir proyektlə əlaqədar onu mənə sifariş eləməlidirlər. 

3 минуты назад, Атилла сказал:

İmkanınız olsa mən sizə aliexspresdən çox yaxşı kitay ştativi sifariş verməyi məsləhət görərdim. O həm monopod olur (gəzintilərdə rahat olardı), həm başıaşağı çəkməyə imkan verir, həm də dözümlü və davamlıdır. Onun qiyməti 55-70 dollar arasıdır. Mən özün çoxdan onu sifariş vermək istəyirdim, iş də belə gətirdiki bir proyektlə əlaqədar onu mənə sifariş eləməlidirlər. 

Mən VCT 690rm almaq istəyirəm, belə normal bir şeydir.  Siz hansı modeli deyirsiz baxaq.

3 минуты назад, gapgara сказал:

Gözəl bir maldır ) almağa dəyər. 

Tamamilə razıyam. Mən əvvəl fikirləşirdimki fərq etməz, təki fotoaparatı yerləşdirməyə ştativ olsun. Sonra 10 manatlıq bir ştativi görüb sınayandan sonra özümə söz verdim ki dözərəm, gözləyərm amma yaxşı ştativ alaram. Yuxarıda dediyim ştativ heç də bahalı firma ştativlərindən fərqlənmir, hətta həm tripod, həm monopod olmaqla bəzilərindən üstundür. Üstəlikdə çox ücüzdür. 

• Upvote 1

31 минуту назад, Атилла сказал:

Tamamilə razıyam. Mən əvvəl fikirləşirdimki fərq etməz, təki fotoaparatı yerləşdirməyə ştativ olsun. Sonra 10 manatlıq bir ştativi görüb sınayandan sonra özümə söz verdim ki dözərəm, gözləyərm amma yaxşı ştativ alaram. Yuxarıda dediyim ştativ heç də bahalı firma ştativlərindən fərqlənmir, hətta həm tripod, həm monopod olmaqla bəzilərindən üstundür. Üstəlikdə çox ücüzdür. 

Haqlısız, sərfəli maldır. Seçımı qərarlaşdırıb almaq lazımdır. 

• Upvote 1

• 2 weeks later...

Atilla, telefonlarda şəkil çəkmək üçün "панорамный обзор" rejimi var. Yəni videoiskateldən görünən mənzərə genişlənir, çəkmə bucağı kifayət qədər böyüyür. 

Belə bir funksiya fotoaparatlarda var?

5 часов назад, gapgara сказал:

Atilla, telefonlarda şəkil çəkmək üçün "панорамный обзор" rejimi var. Yəni videoiskateldən görünən mənzərə genişlənir, çəkmə bucağı kifayət qədər böyüyür. 

Belə bir funksiya fotoaparatlarda var?

Salam.
Bəzi fotoaparatlarda belə çəkiliş rejimi var. Bu rejim olmayan fotoaparatlarlada panorama çəkmək olur. Bunun üçün ya fotoshop, ya da başqa bir bu işə yararlı proqramdan istifadə etmək lazımdır. Nümunə kimi sizə bu günlərdə Xınalıq kəndinin yolunda çəkilmiş pamoramanı göstərim. Nəzərə alın ki bu şəkil hələ horizontal yox, vertikal formada çəkilmiş kadrlardan ibarətdir. Yəni ki, kadrların horizontal olması halda panorama daha da geniş alınardı. Amma mənim məqsədim vertikal çəkmək idiki yuxarıdan və aşağıdan 50mm obyektivə daha çox görüntü götürməkdən ibarət idi.

PS. Başqa proqramlarda deyə bilmərəm, amma fotoshopda panoramanı avtomatik yığmaq üçün şəkillərin RAW formatında çəkilməsi şərtdir.

İstifadə olunan kadrlar, ardıcıllığla:
p1.jpg

Nəticə:
IMG_0336-3.jpg

• Upvote 3

3 часа назад, Атилла сказал:

PS. Başqa proqramlarda deyə bilmərəm, amma fotoshopda panoramanı avtomatik yığmaq üçün şəkillərin RAW formatında çəkilməsi şərtdir.

Nəticə:
IMG_0336-3.jpg

Bu şəkili yuxarıdakı kadrlardan siz özünüz yığmısız, yoxsa aparat çəkəndir?

3 минуты назад, gapgara сказал:

Bu şəkili yuxarıdakı kadrlardan siz özünüz yığmısız, yoxsa aparat çəkəndir?

Məndə fotoaparatda panorama rejimi yoxdu. Bu ardıcıllıqla çəkilmiş şəkillərdir, fotoşop onları avtomatik birləşdirib.

12 минуты назад, Атилла сказал:

Məndə fotoaparatda panorama rejimi yoxdu. Bu ardıcıllıqla çəkilmiş şəkillərdir, fotoşop onları avtomatik birləşdirib.

Ehh, fotoşop daha nələr bacarmır ) Amma fotoşop effekti heç bilinmir.

Bəs bu kadırları hansı rejimlə çəkirsiz?

24 минуты назад, gapgara сказал:

Ehh, fotoşop daha nələr bacarmır ) Amma fotoşop effekti heç bilinmir.

Bəs bu kadırları hansı rejimlə çəkirsiz?

Fotoşopda bu kadırları əlnəndə, bir birinə tutuşdura-tutuşdura yığmaq olar, amma proqram bunu özü daha tez və daha mükəmməl edirsə özünü yormağa dəyməz.

Bu kadırlar adi manual rejimində çəkilib, hər dəfə kameranı biraz sağa elə çəkərək ki əvvəlki kadrdakı planın bir hissəsi düşsün. 

1 минуту назад, Атилла сказал:

Fotoşopda bu kadırları əlnəndə, bir birinə tutuşdura-tutuşdura yığmaq olar, amma proqram bunu özü daha tez və daha mükəmməl edirsə özünü yormağa dəyməz.

Bu kadırlar adi manual rejimində çəkilib, hər dəfə kameranı biraz sağa elə çəkərək ki əvvəlki kadrdakı planın bir hissəsi düşsün. 

Başa düşdüm, sağ olun, test edərəm. 

Düzdür bu dəfə mən o qədərdə geniş görüntü ala bilməmişəm, amma məqsəd də o deyildi. 50mm horizontal görüntüsü məni qane edirdi. Mən yuxarı və aşağıdan daha daha çox görüntü əldə etmək istəyirdim və bu üsulla onu əldə edə bildim.

8 минут назад, Атилла сказал:

p3.jpg

Şəkil yaxşı alınıb, təbii, adi mənzərə şəklindən qəti fərqlənmir.

Bəs bu şəkili wide angle obyektivlə belə götürmək mümkündür?