Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Azərbaycan dilində Danışıq Klubu

Recommended Posts

• Replies 639
  • Created
  • Last Reply

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289506811' post='7681523']
Caan nolub sənə? Çuxdandı gürünmürsən Pşa Pşaiç :D
[/quote]
Elə indi nahar vaxtı oturub "Evləri köndələn yar" tamaşasına baxdım..Ən çox sevdiyim tamaşalardandı,amma öncə "Hicran"

-Necəsən Dadaşbala?
-Yemişəm perəşki... :looool:

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289506811' post='7681523']
Caan nolub sənə? [b]Çuxdandı gürünmürsən Pşa Pşaiç [/b]:D
[/quote]

Soyuq deyib(Sen necesen?
)))Duz deyirsen,amma bu bolmede cox progresler var)Masallah.[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rroza.gif[/img]

[quote name='Гулливер' timestamp='1289559403' post='7684782']
Elə indi nahar vaxtı oturub [b]"Evləri köndələn yar"[/b] tamaşasına baxdım..Ən çox sevdiyim tamaşalardandı,amma öncə "Hicran"

-Necəsən Dadaşbala?
-Yemişəm perəşki... :looool:
[/quote]
Mənim də ən çox sevdiyim tamaşadır. Əsasda orda Yaşarın oynamağı))

[quote name='*SaMaNtA*' timestamp='1289567204' post='7685786']
Soyuq deyib(Sen necesen?
)))Duz deyirsen,amma bu bolmede cox progresler var)Masallah.[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/rroza.gif[/img]
[/quote]

2 gündi düz əməlli girə bilmirəm. Nə isə kompüterim xarab olmuşdu.
Səni burda görməyimə şad oldum, hərdən baş çək ))

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289683658' post='7694614']
2 gündi düz əməlli girə bilmirəm. Nə isə kompüterim xarab olmuşdu.
Səni burda görməyimə şad oldum, hərdən baş çək ))
[/quote]

Menimde modemim herden istiyir herden yox(
Kstati))Seni niya moderator elemiler?

[quote name='*SaMaNtA*' timestamp='1289736343' post='7696476']
Bu gun duz 1 ildi ki men disputdayam[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/biggrin.gif[/img]
[/quote]

Xeyirli olsun, 100 faizi də vurmusan :)

hamiya salamlar!
demeli, men cox shadam ki, bele movzu tapmisham) men hemishe azerb-n dili temiz bilmek isteyirdim, amma alinmir(
hem ailede de hami rusca danishir, hem butun dostlarim.
umumiyyetle, dilleri orgenmeyi cox xoshtayiram, amma utancagam. utaniram, ki sehvlerim cox olacaq)

indi bu movzuda ishtirak elemeye ozume soz verirem)
birinci postdan oxudum ki, ancaq azerbaycanca danishmaliyik, bes..men neyise basha dushmeyende, ya da hansisa sozlerinin tercumesi bilmeyende, rusca sorushsam,olar?)
a. yaxshi ki, yadima dusdu! menim sehvlerimi deyin, zehmet olmasa) ve GULMEYIN!!))
gorushene geder!))

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289757217' post='7698269']
hamiya salamlar!
demeli, men cox shadam ki, bele movzu tapmisham) men hemishe azerb-n dili temiz bilmek isteyirdim, amma alinmir(
umumiyyetle, dilleri orgenmeyi cox xoshtayiram, amma utancagam. utaniram, ki sehvlerim cox olacaq)

birinci postdan oxudum ki, ancaq azerbaycanca danishmaliyik, bes..men neyise basha dushmeyende, ya da hansisa sozlerinin tercumesi bilmeyende, rusca sorushsam,olar?)
a. yaxshi ki, yadima dusdu! menim sehvlerimi deyin, zehmet olmasa) ve GULMEYIN!!))
gorushene geder!))
[/quote]

Xoş gəlmisən :loveyouu:

Səni burada görməyə çox şadam. Mən Русско-азербайджанский разговорник mövzusu açmışam və forumun başında bərkidmişəm. Nə sualın alsa orada verə bilərsən :)
Belədə isə yaz, soruş, müzakirə et :loveyouu:

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289757217' post='7698269']
hamiya salamlar!

gorushene geder!))

[/quote]

Xos gelmisen[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/loveyouddd.gif[/img]
Men de az.dili temiz bilmirem,basadusurem,amma ki danisanda akcentim var,balacahimnan Rusiyatde galmisam,amma dili hec kecmirdim.Ona gorede cox seflerim olur.Utaniram yazmaqa.Hemise q/g/x/h/ve g ustunde - sef saliram(

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289757714' post='7698343']
Xoş gəlmisən :loveyouu:

Səni burada görməyə çox şadam. Mən Русско-азербайджанский разговорник mövzusu açmışam və forumun başında bərkidmişəm. Nə sualın alsa orada verə bilərsən :)
Belədə isə yaz, soruş, müzakirə et :loveyouu:
[/quote]

tesekkurler))
belke men neyise duz basha dushmedim,amma..men sen deyen razgovorniki gormurem((

kstati) sen meni yadina saldin?)

[quote name='*SaMaNtA*' timestamp='1289758231' post='7698394']
Xos gelmisen[img]http://img.dispute.az/public/style_emoticons/default/loveyouddd.gif[/img]
Men de az.dili temiz bilmirem,basadusurem,amma ki danisanda akcentim var,balacahimnan Rusiyatde galmisam,amma dili hec kecmirdim.Ona gorede cox seflerim olur.Utaniram yazmaqa.Hemise q/g/x/h/ve g ustunde - sef saliram(
[/quote]

))) men bu herifleri [u]ferg eleyirem[/u](deyesen, bu sozu duz tapmamisam-[u]razlichayu[/u] demek isteyirdim[u]))[/u])))
men de ki..yazanda yaziram)) danisanda amma..utaniram-avtobusda misal ucun))hem de hirsli ve nervli olanda butun sozleri qarishdiriram))sonra [u]ozum ozumden[/u]([u]sama nad soboy[/u]-duz tercume elemishem?)) gulurem))

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289758879' post='7698476']

))) men bu herifleri[b] [u]ferg eleyirem[/u][/b](deyesen, bu sozu duz tapmamisam-[u]razlichayu[/u] demek isteyirdim[u]))[/u])))
men de ki..yazanda yaziram)) danisanda amma..utaniram-avtobusda misal ucun))hem de hirsli ve nervli olanda butun sozleri qarishdiriram))sonra [u][b]ozum ozumden[/b][/u]([u]sama nad soboy[/u]-duz tercume elemishem?)) gulurem))
[/quote]

Duz 1-ayiriram(различать)-.
2-ozum ozumuste...doherdan ozumde degig bilmirem.

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289758352' post='7698408']
tesekkurler))
belke men neyise duz basha dushmedim,amma..men sen deyen razgovorniki gormurem((

kstati) sen meni yadina saldin?)
[/quote]

Ayrıca mövzu açılıb forumda, rus dilli istifadəşilərin azərbaycan dilini öyrənmələri və sual verməkləri üçün http://www0.disput.az/index.php?showtopic=217227

"Kstati" yerinə misal üçün "Yeri gəlmişkən" yaza bilərsən.

Təbii ki yadıma saldım :D

Bu ay yenə həmin yetimlər evinə gedəcəyik. Qoşulmaq istəmirsən?

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289758879' post='7698476']

))) men bu herifleri[b] [u]ferg eleyirem[/u][/b](deyesen, bu sozu duz tapmamisam-[u]razlichayu[/u] demek isteyirdim[u]))[/u])))
men de ki..yazanda yaziram)) danisanda amma..utaniram-avtobusda misal ucun))hem de hirsli ve nervli olanda butun sozleri qarishdiriram))sonra [u][b]ozum ozumden[/b][/u]([u]sama nad soboy[/u]-duz tercume elemishem?)) gulurem))
[/quote]

Duz 1-ayiriram(различать)-.
2-ozum ozumuste...dohurdan ozumde degig bilmirem.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289759753' post='7698594']
Ayrıca mövzu açılıb forumda, rus dilli istifadəşilərin azərbaycan dilini öyrənmələri və sual verməkləri üçün [url="http://www0.disput.az/index.php?showtopic=217227"]http://www0.disput.a...howtopic=217227[/url]

Bu ay yenə həmin yetimlər evinə gedəcəyik. Qoşulmaq istəmirsən?
[/quote]

yeri gelmishken..bu sozu hami yadinda saxlamalidi! onu rusca hec danismayan adamlardan tez-tez eshidirem.
men cox isteyerdim ki, dilleri qarishtirmiyaq. misal ucun, eger rusca danisiriq "ok"-siz danisaq, azerb-casa "kstati"siz..ve s. bilmirem nece bir soznene basa salim "dillinin [u]temizliyine[/u]....." yeqin ki, duz deyil) (za chistotu yazika)
ozumde de hemin problem var.

teesuf ki, siznen gede bilmirem( amma cox istiyerdim..

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289762517' post='7698888']
yeri gelmishken..bu sozu hami yadinda saxlamalidi! onu rusca hec danismayan adamlardan tez-tez eshidirem.
men cox isteyerdim ki, dilleri qarishtirmiyaq. misal ucun, eger rusca danisiriq "ok"-siz danisaq, azerb-casa "kstati"siz..ve s. bilmirem nece bir soznene basa salim "dillinin [u]temizliyine[/u]....." yeqin ki, duz deyil) (za chistotu yazika)
ozumde de hemin problem var.

teesuf ki, siznen gede bilmirem( amma cox istiyerdim..
[/quote]

Təmamilə düz deyirsən, dilin təmizliyi naminə. Ümumiyyətlə təbii ki, hər bir dildə təmiz danışmaq ən gözəldi və belə də olmalıdır amma bunu etmək hər zaman alınmır əfsuslar olsun ki :( Mən özümdə danışanda sözləri qatma qarışıq danışıram. Babam da məni buna görə hər zaman danlayardı.

Sən istəyirsən bir çalış azərbaycan klaviaturıynan yaz. Hərfləri düzgün yazmaq üçün, ama alınmasa eybi yoxdu, yavaş yavaş öyrənərsən.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289763921' post='7699025']
Təmamilə düz deyirsən, dilin təmizliyi naminə. Ümumiyyətlə təbii ki, hər bir dildə təmiz danışmaq ən gözəldi və belə də olmalıdır amma bunu etmək hər zaman alınmır əfsuslar olsun ki :( Mən özümdə danışanda sözləri qatma qarışıq danışıram. Babam da məni buna görə hər zaman danlayardı.

Sən istəyirsən bir çalış azərbaycan klaviaturıynan yaz. Hərfləri düzgün yazmaq üçün, ama alınmasa eybi yoxdu, yavaş yavaş öyrənərsən.
[/quote]

[u]" не хочу хвалиться" ??
[/u]amma men grammatik duz yaziram)
esas sehvler danishanda -shekilcilerde olur. herden sozleri tapa bilmirem.herden da cumleleri duz qura bilmirem..((
amma men ressamam..menim ucun yaxshi danishmaq,oz fikirlerimi catdirmaq , [u]"sobesednikimi"? [/u] duz basha dushmek cox vacibdi..

hem de artiq yaxmisham ki, nervli, hirsli olanda butun sozleri qarishtiriram))

[quote name='citadel_schastya' timestamp='1289764510' post='7699091']
[u]" не хочу хвалиться" ??
[/u]amma men grammatik duz yaziram)
esas sehvler danishanda -shekilcilerde olur. herden sozleri tapa bilmirem.herden da cumleleri duz qura bilmirem..((
amma men ressamam..menim ucun yaxshi danishmaq,oz fikirlerimi catdirmaq , [u]"sobesednikimi"? [/u] duz basha dushmek cox vacibdi..

hem de artiq yaxmisham ki, nervli, hirsli olanda butun sozleri qarishtiriram))
[/quote]

"Təvazökarlıqdan uzaq olsa da"
Mənim bu öz fikrimdi bilmirəm ola bilər düz demirəm amma məncə dili öyrənməkdə ən əsas ünsür oxuyub qulaq asmaqdı, əsasən də həmin dildə oxumaqdı. Qrammatikanı minimum səviyyədə bilə bilərsən ama praktikan olduöuna görə bir dildə normal yazıb, danışa bilərsən. Əsas praktikadı.

Bədii ədəbiyyat çox oxusan və həmçinin filmlərə baxsan məncə danışığını da düzəldə bilərsən.

собеседник- həmsöhbət.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289765096' post='7699158']
"Təvazökarlıqdan uzaq olsa da"
Mənim bu öz fikrimdi bilmirəm ola bilər düz demirəm amma məncə dili öyrənməkdə ən əsas ünsür oxuyub qulaq asmaqdı, əsasən də həmin dildə oxumaqdı. Qrammatikanı minimum səviyyədə bilə bilərsən ama praktikan olduöuna görə bir dildə normal yazıb, danışa bilərsən. Əsas praktikadı.

Bədii ədəbiyyat çox oxusan və həmçinin filmlərə baxsan məncə danışığını da düzəldə bilərsən.

собеседник- həmsöhbət.
[/quote]

tamamile raziyam. esas praktikadi. men de indi yaxshi bilmesem, bir az danishiram, basha dushurem, ona gore ki ushaqliqda heyyetde oynayirdim, bir de universitetde calishirdim az sektornan azerb-ca danishim. amma men hara gelirdim hami rusca danishmaga bashtiyirdi, hami deyirdi- biznen rusca danish, ki biz da rus dilini bilek)

mence burda biz bir movzu sechmeliyik, hamimiz onu [u]obsujdat?? [/u]eleyek.
ya da hansisa filmden, kitabdan danishaq. amma [u]meshur?? [/u](izvestniy) olsun.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1289759753' post='7698594']
Ayrıca mövzu açılıb forumda, rus dilli istifadəşilərin azərbaycan dilini öyrənmələri və sual verməkləri üçün http://www0.disput.az/index.php?showtopic=217227

Bu ay yenə həmin [b]yetimlər [/b]evinə gedəcəyik. Qoşulmaq istəmirsən?

[/quote]

uzr isteyirem, amma mnece [i]uwaq evi[/i] deseydiniz daha yaxwi seslenerdi...
yenede subyektiv fikirmi bildirdim ..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• TikTok запускает «Ночь музеев» с ведущими музеями Азербайджана
      Накануне Международного дня музеев, который отмечается 18 мая, ведущая платформа для просмотра и создания коротких видеороликов TikTok совместно с Министерством культуры АР и главными музеями страны запускает проект «Ночь музеев».
      Azerbaidzhana-PODROBNOSTI
        • Haha
        • Like
      • 11 replies
    • Эмоциональный Интеллект
      Умственный интеллект (IQ) отвечает за то, как мы воспринимаем информацию через анализ происходящего, решаем задачи и принимаем решения. Но этого недостаточно, чтобы достичь успеха в карьерном росте. В 1990 году американские психологи Джон Д. Майер и Питер Саловей рассказали о новом виде интеллекта, который отвечает за эмоциональное восприятие информации. Это открытие произвело фурор: поняв, что с помощью эмоционального интеллекта (EQ) можно прийти к успеху, учёные и психологи стали активно исследовать эту тему и описывать свойства EQ. А работодатели при приёме на работу начали обращать большее внимание на социальные навыки кандидатов. Эмоциональный интеллект относится к soft skills, которые можно и нужно прокачивать для эффективного взаимодействия с людьми. Этот навык позволяет быстро осознать суть проблемы, использовать подходящий управленческий приём и получить максимальный результат.

Тест на определение насколько вы управляете собственными эмоциями можно пройти здесь.

А как ведёте себя ВЫ перед лицом проблемы?
      • 10 replies
    • Сильный пожар в цветочном магазине Ağ çiçəyim
      Предполагается, что пожар в цветочном магазине, расположенном на проспекте Азадлыг в Насиминском районе Баку,
        • Like
      • 28 replies
    • Свалки, спрятанные среди гор: почему в Азербайджане образуются "мусорные сели"
      Сели смыли мусорный полигон в Гёйчайском районе, актуализировав проблему в сфере утилизации бытовых отходов в Азербайджане.

• 1 reply
    • Азербайджан остается в числе стран с самыми низкими ценами на бензин в мире
      Средняя цена бензина в мире составляет 1,35 доллара США за литр.
      Такие данные приводятся в еженедельном отчете Global Petrol Prices.
      Согласно отчету, в рейтинге низких цен на бензин Иран занял первое место - 0.029 долларов США за литр. Самым дорогим по стоимости бензина стал Гонконг (3,212 долларов США за литр).
      В ТОП-3 входят Ливия (0,031 долларов США за литр) и Венесуэла (0,035 долларов США).
      В первую десятку стран также входит Туркменистан, расположившийся на 8-ом месте (0,428 долларов США).
      В ТОП-15 входят Казахстан - 13-ое место (0,554 долларов США за литр) и Азербайджан - 15-ое место (0,588 долларов США за литр).
      Россия заняла 16-ое место - 0.609 долларов США за литр.
      В Азербайджане в настоящее время автомобильный бензин марки АI-92 производится только на Бакинском НПЗ. Его розничная цена составляет 1 манат за литр.
      https://media.az/society/azerbajdzhan-ostaetsya-v-chisle-stran-s-samymi-nizkimi-cenami-na-benzin-v-mire
        • Like
      • 36 replies
    • В Баку директор турфирмы обманула более 200 человек на сумму порядка полмиллиона манатов
      В Баку женщина нанесла ущерб 202 людям на сумму 498 175 манатов.
      Об этом на своей странице в Фейсбук написал начальник Управления пресс-службы МВД, полковник-лейтенант полиции Эльшад Гаджиев.
        Отмечается, что директор ООО Avion Travel Лала Раджабова через социальную сеть давала пострадавшим ложные обещания решить визовые вопросы.
      Л.Раджабова арестована, расследование продолжается.
      https://1news.az/news/20240515043429897-V-Baku-direktor-turfirmy-obmanula-bolee-200-chelovek-na-summu-poryadka-polmilliona-manatov-FOTO
        • Haha
        • Like
      • 17 replies
    • В Баку водитель автобуса отказался открыть пандус человеку в инвалидной коляске – ВИДЕО
      В Баку уволен водитель, отказавшийся открыть пандус человеку в инвалидной коляске.
      Об этом сообщили baku.ws в Агентстве наземного транспорта Азербайджана (АЙНА).
      ««АЙНА» предупредила перевозчика об обеспечении условий для посадки на регулярный автобусный маршрут лиц с ограниченными физическими возможностями. Перевозчику еще раз поручено следить за соблюдением водителями правил пассажирских перевозок и исправностью пандусов в автобусах. Водитель, допустивший ошибки, уволен», - говорится в сообщении.
      Ранее сообщалось, что в Баку между водителем автобуса и пассажиркой произошел конфликт.
        Причиной конфликта стало то, что автобусом хотел воспользоваться человек в инвалидной коляске, однако водитель не открыл для него пандус.
      Одна из пассажирок, снимавшая происходящее на камеру, потребовала от водителя открыть пандус человеку с ограниченными возможностями и после его отказа конфликт еще больше разросся. Женщина вышла из автобуса, позвонила в полицию и добилась того, чтобы мужчина в инвалидной коляске смог воспользоваться автобусом.

• Upvote
        • Like
      • 40 replies
    • Построенный за три года отель в центре Баку снесли за три дня. Ночные работы по демонтажу вызвали недовольство граждан
      В Сабаильском районе Баку сносится здание, которое строилось три года.
      Как сообщает хezerxeber.az, строительство объекта вблизи мечети Бибиэйбат было начато три года назад. Однако позже были выявлены проблемы с документацией, поэтому вот уже несколько дней ведутся работы по демонтажу.
      По словам проживающих на данной территории граждан, раньше там стоял трехэтажный жилой дом. Затем жильцов переселили, и на месте старого здания начали возводить современный отел. Утверждается, что в ходе работ были нарушены строительные нормы.
      Как заявили по данному вопросу в Исполнительной власти Баку, снос указанного здания осуществляется на основе обращения Госкомитета по градостроительству и архитектуре, а также других соответствующих структур. Было отмечено, что объект был незаконно построен некоторое время назад в оползневой зоне, поэтому его необходимо снести как можно скорее, так как есть риск возникновения оползней в этом районе.
      Подробнее - в сюжете:
      https://ru.oxu.az/society/871188
      Снос трехэтажного здания в Сабаильском районе Баку в ночное время вызвал недовольство местных жителей.
      По их словам, из-за шума невозможно спать.
      "Они не достроили здание, которое возводили на протяжении двух лет. А теперь начали его сносить. Никто из нас не может нормально выспаться, а утром ведь нужно идти на работу. Разве можно проводить такие работы в три часа ночи? А как объяснить это маленьким детям?" - сказал один из граждан.
      Как заявили по данному вопросу в Исполнительной власти Баку, снос указанного здания осуществляется на основе обращения Госкомитета по градостроительству и архитектуре, а также других соответствующих структур.
      Касательно времени проведения работ в ИВ отметили, что объект, незаконно построенный некоторое время назад в оползневой зоне, необходимо снести как можно скорее, так как есть риск возникновения оползней в этом районе.
      Подробнее - в сюжете Baku TV:
      https://ru.oxu.az/society/870331

• Upvote
        • Haha
        • Like
      • 12 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...