Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Başınıza gələn maraqlı dini hadisələr

Recommended Posts

bir defe avtobusda gedirdim.o vaxtlar namaza teze bawlamiwdim. birden yadima bir 'hedisi qudsi'(quds yani allah demekdir) duwdu:" ALLAH tala buyurur; herkim mene teref bir addim yaxinlawsa men ona teref 10 addim ataram ve her kim mene teref 10 addim atsa men ona teref 100 addim ataram" oz- ozume fikirlewdim ki, indi men bu hedisi ureyimde zikr eledim -yeni bir addim atdim goresen ALLAH tala mene teref nece addim atacaq(allah meni bagiwlasin). yanimda da bir oglan oturmuwdu. birden onun elinde ki kitaba fikr verdim, nese dini kitab idi , hemde allah baresinde yazilar var idi. oglandan xahiw etdim ki kitabi baxmaga mene versin, ureyimde de dedimki, catana kimi bir az oxuyum sonra qaytararam. men catana bir az qalmiw oglan yerinden durdu , mende kitabi qayatarmaq istedim amma mene gorun ne didi" bu kitabi ALLAH adina sene hediyye etdim, bunu allahdan qebul ele. ustelik de duwersiz." men bu zaman "yox , yaxwi deyil, siz duwersiz" , "yox bunu da allahdan qebul edin" deyib duwdu getdi. (allah onun komeyi olsun). elbetde ki bu hissleri bilmirem ne derecede size catdira bilirem amma men cox heyacanlandim, hetta gozlerim de doldu. ele bil inancim bir az da artdi.

:rroza:

öyrətmək olmasın sizə "a" deyənə ateist damgası vurmayın. sizə kim öyrədib ki, sizinlə razılaşmayanlar ateistdirlər ? bəli məscidin də qapısı açıqdır amma din sizə bunu öyrədibsə vay dinin halına ya da vay sizin halınıza.

həyatda ən çətin bir iş bilirsiz nədir ? Qanmazı qandırmaq. Qeyri mümkün deyil a çətindir. Qanmaz şarlatan olduqda onun beyni tam qıfıllanır və onun qanması ümumiyyətlə lap çətinləşir. Onda onun üzərinə su da buraxırsan axıb gedir amma yenə də batmır. Həmişə suyun üzərində qalmanızı istəməzdim . Amma sizin tərbiyəsizliyiniz məni məcbur etdi sizə yerinizi göstərim. ugaurlar.

bu sozlweri cox yaxwi yazmisiz. cox tesirlidi. men size ateist dediyime gore terbiyesizlik etmiwemse uzr isteyirem. yazilariniz cox oxwadi ona gore bele etdim.

yox eger menim cekdiyimi misal sizw toxunubsa.: eger bu misali bele yozmusuzsa onda o misala gore siz itden de pissiz . yox eger men niyyetimde size it demek istemiwemse onda men haminin icinde deyirem ki, qoy ozum it olum.

yox bunlari da qebul etmeyib yene ozunuzu haqli bilirsizse sadece olaraq yene deyirem unudaq getsin.

Burda bir xanim bashina gelen hadiseni yazib...Shikesti yamsilayarken ayaqi burxulub...Gelin bu hadiseni bir az tehlil eliyek...Inanan insanlar ucun bu hadisede dini bir motiv var...Yeni shikesti yamsiladiqina gore allah cezalandirdi....

Snayper adli ateistde bunu mentile bele izah elediki burda qeribe bir shey yoxdu,ayaqi yerle temasda olduqu ucun burxulub, ele qolu burxulardida...

Burdan ne netice cixir?

Inanan insan bilmeden veya qesden etdiyi bir emelin pis neticesini gordukde bunu allahin qanunu pozduqu ucun basha dushur...Ve bu emelinden peshman olub bunu birde etmeyeceyine gore dua eliyir...ibadet eliyir...

Ateit insanda hemcinin etdiyi emelin pis neticesini gordukde ,mentiqini ishe salib fikirleshir...Shikest adamlari yamsilamaq yaxshi shey deyil...Eger tesadufen hemin anda ayaqim burxularsa ictimayi qinaqa tush gelerem...

Demeli shikest adami yamsilamaq hem mentinen hemde inamnan goturende pis elametdir...netice eyni oldu...

insanlarin inancini tehlil etmek sizce ne derecede dogrudu? bu subyektiv inancdi.

Roberto yenede yanildin..Shikesti yamsilayarken ayaqi burxulub... Xanim inanir ki allah cezalandirib...Bu senin ucun inancdir menim ucun ise tebii hadise...Men hadiseni tehlil elemishem...Burda rasiyonalliqdan kenar bir shey yoxdur....

Birdeki Roberto menim ne demek istediyimi sen hec basha dushmemisen........

dini hadisə nə deməkdir ki vapşe? :unsure:

Tutalim ki bir nefer 9-cu mertebeden yere yixilir...Amma xoshbextlikden olmur ve ciddi zede almir...Allaha inianan insanlar burda dini bir motiv gorur...Yeni Yeni fovqeltebii bir quvve tebiet qanunlarina mudaxile ederek o insani olumden qurtarir...Nece deyerler allah saxladi....

Herden ise ele olurki allah cezalandirir...Yeni kimse xeste bir adami laqa qoyursa bashina xoshagelmez bir ish gelir....

Inanan insanlar bele hadiselere umumileshdirilmish shekilde dini hadise deyirler...

vuqar rehimov

Roberto yenede yanildin..Shikesti yamsilayarken ayaqi burxulub... Xanim inanir ki allah cezalandirib...Bu senin ucun inancdir menim ucun ise tebii hadise...Men hadiseni tehlil elemishem...Burda rasiyonalliqdan kenar bir shey yoxdur....

Birdeki Roberto menim ne demek istediyimi sen hec basha dushmemisen........

bu sozlweri cox yaxwi yazmisiz. cox tesirlidi. men size ateist dediyime gore terbiyesizlik etmiwemse uzr isteyirem. yazilariniz cox oxwadi ona gore bele etdim.

yox eger menim cekdiyimi misal sizw toxunubsa.: eger bu misali bele yozmusuzsa onda o misala gore siz itden de pissiz . yox eger men niyyetimde size it demek istemiwemse onda men haminin icinde deyirem ki, qoy ozum it olum.

yox bunlari da qebul etmeyib yene ozunuzu haqli bilirsizse sadece olaraq yene deyirem unudaq getsin.

unudaq. amma tövsiyəm budur ki, tanımadıgınız insanlarla ünsiyyətdə bu cür misallar çəkməyin, kobud ifadələrdən çəkinin. Heç bir halda bu yaxşı nəticə verməz. Ən yaxşı halda kobud cavab eşidib qanınızı qaraldarsız.

ya biz normal disput apara bildiyimizi, nadan və cahil olmadıgımızı özümüzə və digərlərinə sübut etməliyik. Bilmdəiyimizi öyrənməli, razılaşmadıgımızı anlayışla qarşılamalıyıq. Ya da söyüşə söyüşə biabir olmalıyıq. Hamını özümüzə güldürməliyik.

Sən nə qədər öz inamında israrlısansa, sən deyənin əksini deyən də sənin qədər, səndən də artıq dediyinə inanır. Onun fikrinə hörmətlə yanaşmaq sənin bir insan kimi borcundur.

unudaq. amma tövsiyəm budur ki, tanımadıgınız insanlarla ünsiyyətdə bu cür misallar çəkməyin, kobud ifadələrdən çəkinin. Heç bir halda bu yaxşı nəticə verməz. Ən yaxşı halda kobud cavab eşidib qanınızı qaraldarsız.

ya biz normal disput apara bildiyimizi, nadan və cahil olmadıgımızı özümüzə və digərlərinə sübut etməliyik. Bilmdəiyimizi öyrənməli, razılaşmadıgımızı anlayışla qarşılamalıyıq. Ya da söyüşə söyüşə biabir olmalıyıq. Hamını özümüzə güldürməliyik.

Sən nə qədər öz inamında israrlısansa, sən deyənin əksini deyən də sənin qədər, səndən də artıq dediyinə inanır. Onun fikrinə hörmətlə yanaşmaq sənin bir insan kimi borcundur.

ok. bir az sert yazmiwam. yani ilk yazidan gerek bir az yumwaq yazardim.

yene deyirem menim yazdigim yalnizca bir atalar meselidi. ozunuz duwunun sizin oftop elemeniz nece-nece userlerin oftop elemesine sebeb oldu.

caniniz sag olsunee sohbet burda oftopdan getmir,bu bow weydi, amma heyatda da beledi. bunu bawa duwmenizi ve yawadiginiz heyatda nizamli olmaginizi arzu edirem(dua edirem)

Roberto men Fovqeltebii bir quvvenin olmasina inaniram, Senin kimi inancimi camaata iddiya kimi sirimiramki kimse menim inancimda mentiqsizlik axtarsin...

sende inkarini camaata sirayirsan. hansi useri gorursen isteyirsen ki, ona bawa salasan ki, senin inamin bilik deyil, mentiqsizdi. insanlarin subyektiv inanclarina bele qariwirsiz.

• 9 months later...

Yazda tut agaci ekmişdim. dibine Allahin bir nece gozel adini yazib qoydum ki, agac Allahin izni ile tutsun (cucersin). amma ustunden bir ay kecdi , havalar isindi amma agac goyermedi. oz-ozume: ay Alllah bu ne ishdi bele, bir az bikef oldumsad.png , agaca su vermedim ki, bu 40-45 gun erzinde cucermedise innen bele hara cucerir.

otengunu eve gelende gordum ki, kimse agaca setkaya alib. (heyetde toyuq, cuce olduguna gore)

qaca-qaca evdekilere: beyem agac cucerib ki?

atam dediki cucerib. gelib diqqetle baxanda gordum ki, Allahin izni ile ashagi hacalanan govdesinden tezece cucerib. Allaha cox shukurpraygg.gif .

qaranliq bir mekteb dehlizi,maraq qorxudan ireli geldiyi uchun qalxmiwdim 2ci mertebesine,ve orada dayanib qaranliqda sanki nese axtarirdim,birden bedenimi uwutme tutdu,qeribe hissler baw verdi,qaranliq ichinnen kiminse mene teref geldiyini gordum,mene yaxinlawirdi ve ichimnen kechdi o an bedenimi titretme tutdu qorxu yox idi ne oldugunu bilmirem belkede qaranliqda beynimin qurdugu holusinasiiya idi deye bilmerem

qaranliq bir mekteb dehlizi,maraq qorxudan ireli geldiyi uchun qalxmiwdim 2ci mertebesine,ve orada dayanib qaranliqda sanki nese axtarirdim,birden bedenimi uwutme tutdu,qeribe hissler baw verdi,qaranliq ichinnen kiminse mene teref geldiyini gordum,mene yaxinlawirdi ve ichimnen kechdi o an bedenimi titretme tutdu qorxu yox idi ne oldugunu bilmirem belkede qaranliqda beynimin qurdugu holusinasiiya idi deye bilmerem

aha ozunuz de duz qeyd etdiz bu sadece holusinaisyadir.olan seydi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Haha
      • 50 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
        • Sad
      • 8 replies
    • Начата реализация проекта трамвайной линии в Баку
      Генеральный план - это стратегический документ. Это не документ для ежедневного исполнения. Генплан - документ, определяющий будущее развитие города Баку на ближайшие 30 лет.
      Об этом в интервью Азертадж заявил председатель правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбей Гасымзаде, говоря о реализации в ближайшем будущем масштабных проектов в рамках Генплана.
      По его словам, на основе Генплана в различных частях города будут проведены конкретные работы.
      «Процессы проектирования этих работ уже начались. Например, одним из важнейших направлений Генплана является транспортная инфраструктура. Реализация проекта трамвайной линии в Баку уже начата. На мой взгляд, второй важный вопрос - строительство на месте кварталов с 1-2-этажными аварийными домами или даже крупного района современных жилых зданий», - отметил он.
      https://media.az/society/nachata-realizaciya-proekta-tramvajnoj-linii-v-baku
        • Milli
        • Like
      • 16 replies
    • Новый способ развода нашли гайцы. Останавливают машины на кругу там где техосмотр в сядяряке. Начинают с поиска доп оборудования потом проверяют на алкоголь, на наркотики ничего не найдя, поют песню про то что ты где-то линию пересёк и тебе 80 Ман 3 балла штраф. Просишь показать видео, говорит что нет, ему по рации передали задержать.  Что езжай в гор ГАИ там разбирайся, потом начинается сказка про доброго полицейского что он может ремень написать, заплатишь 40 Ман когда тех осмотр пройдешь. Зная что не со штрафом техосмотр не пройти. В конце ты сам уже предлагаешь 20 Ман что бы он отстал, и он типа по рации кому-то передает что йохлыйыб и хял едиб, хотя уверен что он никому ничего не передавал. 
      Вообще за последние два дня 3 раза остановили проверять алкоголь. Рейд у них какойто
        • Haha
      • 80 replies
    • На Земле началась сильнейшая за 20 лет магнитная буря
      На Земле началась сильнейшая за последние двадцать лет магнитная буря: ей присвоен наивысший уровень G5, сообщают космические институты России и США.
      Уровень G5 соответствует экстремально сильной магнитной буре. Во время неё могут возникать масштабные проблемы с объектами энергетики и космическими аппаратами. Полярные сияния могут фиксироваться даже в тропиках.
      В нескольких регионах России – от Ленинградской до Ростовской области, а также в Сибири и на Урале – наблюдалось северное сияние.
      Также полярное сияние фиксировали жители Грузии, Армении, Кубы, Беларуси и Украины.
      Ранее руководитель Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований РАН Сергей Богачёв сообщал, что продолжительность магнитного шторма может составить от 20 до 40 часов.
      "Земля погружена в облако плазмы. Выйдет из него не раньше чем через сутки", – говорил он. Богачёв пояснил, что за трое суток Солнце выбросило четыре исключительно крупных облака плазмы.
      https://www.svoboda.org/a/na-zemle-nachalasj-siljneyshaya-za-20-let-magnitnaya-burya/32941991.html
        • Haha
      • 29 replies
    • В Санкт-Петербурге автобус с пассажирами упал в реку: число погибших выросло
      В реку Мойку упал пассажирский автобус. Предварительно, там находилось около 20 человек. В региональном МВД сообщили, что спасатели достают людей из воды
      Очевидец сообщил, что автобус врезался в два автомобиля, пробил ограду и упал в воду. ТАСС со ссылкой на источник в оперативных службах пишет о госпитализации пяти человек, еще двоим проводят реанимационные мероприятия на месте происшествия.

Телеграм-канал Shot пишет, что из затонувшего автобуса спасли восемь человек. Состояние четверых из них оценивают как тяжелое — они госпитализированы. В больницу, как отмечает канал, в состоянии средней степени тяжести доставлен и водитель. Еще около десяти человек выбрались самостоятельно.
      Один человек погиб, указывает Shot. О жертвах также пишет телеграм-канал 78.

• Like
      • 59 replies
    • Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Haha
        • Thanks
        • Like
      • 59 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...