Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Bitkilərdə Olan Xəstəliklər Və Onların Müalicəsi.

Kenul2012

Recommended Posts

Ramil bəy,sizi əziyyətə salacağam.Amma mənə bu şəkillər lazımdır.Sizin gülün səs-sədası xarici saytlardakılara qədər gedib çıxıb.Hamımız maraqla sizdən bu nadir bitkinin şəklini gözləyirik. :rolleyes:

Salam Könul xanim.

Acıqı mənidə təcübləndirdiniz.

Hər birşey uyğun gəlir sadəcə uc hissəsi fərqlidir.

• Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ramil bəy,sizi əziyyətə salacağam.Amma mənə bu şəkillər lazımdır.Sizin gülün səs-sədası xarici saytlardakılara qədər gedib çıxıb.Hamımız maraqla sizdən bu nadir bitkinin şəklini gözləyirik. :rolleyes:

Könül xanım birdə bu gülün dibinə dəhşətli dərəcədə mığ-mığa yiğışıb ona görədə onu balkona cixtmışam.

Görəsən orda ona soyuq olmaz?

Əyər sizin dediyiniz sinediumdursa o 10 dərəcəyə qədər soyuqa davamlıdır o cücüləri yox etmək ücün nə etməlyəm?

Torpağın üst qatini dəyişsəm olar?

Könül xanım birdə bu gülün dibinə dəhşətli dərəcədə mığ-mığa yiğışıb ona görədə onu balkona cixtmışam.

Əyər sizin dediyiniz sinediumdursa o 10 dərəcəyə qədər soyuqa davamlıdır o cücüləri yox etmək ücün nə etməlyəm?

Şəkilləri bitki ekspetlərinə göstərim.Həqiqətən bu sinadeniumdursa nə lazımdırsa deyərlər yazaram bura edərsiniz.Düzü ,mənim bu bitkiyə marağım yoxdur.Bu bitkini yetişdirənlərin marağına ona görə səbəb olub ki,sizin ki qollu-budaqlıdır.Sinadeniumsa qol-budaq,şaxələnməyə meyilli deyil.Sizinki necə olub?  ) Şəkilləri yollayım,cavab olarsa bura yazacağam.Görək sizin gülünüzdən nə çıxır)  

Belə hallarda mən aktara ya topazdan istifadə etməyi məsləhət görürəm.Həm bitkiyə püskürdürəm ,həm də torpağı sulayıram.Torpaqda olan cücülər  ,çox vaxt hədsiz sulanmaqdan əmələ gəlir.Ümumiyyətlə ,soyuq aylarda güllərinizi torpaq,torf quruyandan iki gün sonra su verin

Edited by Kenul2012

Belə hallarda mən aktara ya topazdan istifadə etməyi məsləhət görürəm.Həm bitkiyə püskürdürəm ,həm də torpağı sulayıram.Torpaqda olan cücülər ,çox vaxt hədsiz sulanmaqdan əmələ gəlir.Ümumiyyətlə ,soyuq aylarda güllərinizi torpaq,torf quruyandan iki gün sonra su verin

Düzü mən bilmirəm bu nəyə görə belə çox şaxəlidir hələ bir böyük qanadın kəsib iş yoldaşıma verdim).

Onuda qeyd edimki bu gül Lənkərannan gəlib.

Bidə mən kecən dəfə Tibilisi Pospektindəki gül dükanina getdim aktara sordum orda yox idi.siz belə dərmanlari almaq üçün harani məsləhət görərdiz?

Düzü mən bilmirəm bu nəyə görə belə çox şaxəlidir hələ bir böyük qanadın kəsib iş yoldaşıma verdim).

Onuda qeyd edimki bu gül Lənkərannan gəlib.

Bidə mən kecən dəfə Tibilisi Pospektindəki gül dükanina getdim aktara sordum orda yox idi.siz belə dərmanlari almaq üçün harani məsləhət görərdiz?

Şəhərdə Flora mağazasına baxın. Mən bütün dərmanlarımı Maştağadakı dərman mağazasından alıram,ya da Zabrat yolunun üstündə  yerləşən Ema-dan.Əgər buralar sizə uzaqdırsa forumun satış bölməsində bitki satan userlərdən ala bilərsiniz.

Liliya xanımdan soruşun onda müxtəlif dərmanlar olur. Mövzusuna sılka verirəm .http://www.disput.az/index.php?showtopic=780910&view=getnewpost

Coxsağolun Könül xanım Xalqlar metrosu tərəfdə gül dükanınan topazı tapıb aldım.

1 ədəddə bu gülü aldım orxideya növünə aiddir amma dəqiq bilmədilər adıni deyə bilərsiz.

Coxsağolun Könül xanım Xalqlar metrosu tərəfdə gül dükanınan topazı tapıb aldım.

1 ədəddə bu gülü aldım orxideya növünə aiddir amma dəqiq bilmədilər adıni deyə bilərsiz.

Deyəsən özüm tapdım

"orxideya vanda" səfdə deyə bilərəm,

Düzünü siz bilərsiz)

Edited by Ramil Ibayev

Deyəsən özüm tapdım

"orxideya vanda" səfdə deyə bilərəm,

Düzünü siz bilərsiz)

Gecədən bura girməmişəm ,deyə gec yazdım.O biri gülünüz də elə sinadenim çıxdı.Onu necə qollu -budaqlı etmisiniz? Əhsən,sizə..Cücülər üçün onu ilıq su ilə çimdirin quruyandan sonra dərmanlayın.Bir həftədən sonra yenə dərmanlayın.Sonra gözləyin,əgər hər hansı bir xəstəlik əlaməti olarsa bir həftədən sonra yenə dərman vurun olmazsa, bir ay,ay yarım dəyməyin.Suyunu da dibi quruyandan sonra və az miqdarda verin.Onu yuyanda ,şalışın,yarpaqlarının alt hissəsinə su və dərman dəysin.Mütləq gövdəni də nəzərə alın.

Yeni gülünüz mübarək.)..Bəli,səhv etmirsiz vandadır.Çox kaprizli orxideya növüdür.Mənim orxideyalarla təcrübəm yoxdur deyə ,bu haqda Fikus Elastica xanımdan və bu mövzudan məlumat ala  bilərsiniz. http://www.disput.az/index.php?showtopic=623613&view=getnewpost

ele indice öyrendim ki sen deme bu ağ uçan kiçik parazitler, o ağ qırxayağ kimi olanlarla eyni imiş. sadece biri sürfesi o biri ise yetkin ferd imiş. bu da onların heyat dövresi

attachicon.gifImageUploadedByDisput.Az1444978333.381532.jpg

men bunları ayrı ayrı parazit kimi tanıyırdım. sen deme eyni imişler.

Hamısı bir bezin qırağıdır.)Hamısını məhv etmək lazımdır.Sukkulentlərdən təmizləmək üçün ən asan yolu tapmışam.Pambıqlı çöpləri spirtə batırıb silirəm.Pambığı bərk sıxmaq lazımdır axmasın və bir çöpü başqa bitkiyə istifadə etmək olmaz.Bu cür yarpağın altında olan yumurtaları da yığmaq olar.Qalanlar da ona spirt dəydiyindən ,rəngi dəyişib özü töküləcək.

Hamısı bir bezin qırağıdır.)Hamısını məhv etmək lazımdır.Sukkulentlərdən təmizləmək üçün ən asan yolu tapmışam.Pambıqlı çöpləri spirtə batırıb silirəm.Pambığı bərk sıxmaq lazımdır axmasın və bir çöpü başqa bitkiyə istifadə etmək olmaz.Bu cür yarpağın altında olan yumurtaları da yığmaq olar.Qalanlar da ona spirt dəydiyindən ,rəngi dəyişib özü töküləcək.

çox sağol Könül xanım, sukkulentlerde spirti bilmirdim. men de bir-bir çöpnen ezib öldürürem, sabahsı gün tezeden çıxırlar. )))

çox sağol Könül xanım, sukkulentlerde spirti bilmirdim. men de bir-bir çöpnen ezib öldürürem, sabahsı gün tezeden çıxırlar. )))

Spirt və ancaq  spirt. Bir -iki dəfə etsəniz daha çıxmayacaq.Bir neçə ay əvvəl  aptekdən litrlik spirt istəmişdim .Həkimlərdə görmüşdüm)  Aptekdə deyirlər evdə xəstəniz var.Deyirəm yox,gülləri silirəm. (Evdə hərdən qapı cəftələrini ,pəncərələri ,pultları ,telefonları spirtləyirəm)  Flakonla almaq heç sərf etmir.Hər dəfə 5 manatlıq alıram.Mənə bir təhər baxırlar )) 

Amma pambığı sıxın,damcılamasın.Üstündə nəm qalsa yana bilər.Silən kimi qurumalıdır.Bir az edəndən sonra əliniz öyrəşəcək..

Edited by Kenul2012

Amma pambığı sıxın,damcılamasın.Üstündə nəm qalsa yana bilər.Silən kimi qurumalıdır.Bir az edəndən sonra əliniz öyrəşəcək..

he onda Bakı istehsalı olan sprey spirt olmaz. he? evde onnan var idi ona göre dedim. pambığı istadım eliyerem. birdaha minnetdaram. ağır yükden xilas elediz meni.

he onda Bakı istehsalı olan sprey spirt olmaz. he? evde onnan var idi ona göre dedim. pambığı istadım eliyerem. birdaha minnetdaram. ağır yükden xilas elediz meni.

Spreyi artıq təcrübə toplayandan sonra edin.Əvvəlcə çox az edin .Bilmirsiz ,bəlkə bitkiniz yanar.Sizə kömək etmək istədiyim yerdə  daha da ziyan vurmuş olaram.Mənim güllərim dözümlüdür..Mən onları martdan noyabr ayına kimi  açıq havada  saxlayıram,üstlərində müxtəlif təcrübələr aparıram :devil: ,bitkinin həssas və zərif olmasından ,sizin necə bacaraqlı gülçü olmağınızda da şərt var.Bütün bunları nəzərə alıb əvvəlcə sınaq kimi edin.Bir həftə sonra baxın,hər şey qaydasındadırsa ,artırıb azalda bilərsiz..Bir sözlə özünüz öz güllərinizin bağbanı olmalısınız.İllər keçdikcə daha təcrübəli ,cəsarətli və acımasız olacaqsız))  

Bir sözlə özünüz öz güllərinizin bağbanı olmalısınız.İllər keçdikcə daha təcrübəli ,cəsarətli və acımasız olacaqsız))  

belə baxıram siz mütəmadi olaraq mübarizə aparana oxşuyursuz. birdəfəlik bunlardan canımızı qutarmağın bir üsulu yoxdu məgər?

mən de kaktuslarımı çıxarmışam çölə, dəqiqədə bir yağış yağır üstlərin bağlıyıram. bu yağışların qorxusu varmı onlara?

belə baxıram siz mütəmadi olaraq mübarizə aparana oxşuyursuz. birdəfəlik bunlardan canımızı qutarmağın bir üsulu yoxdu məgər?

mən de kaktuslarımı çıxarmışam çölə, dəqiqədə bir yağış yağır üstlərin bağlıyıram. bu yağışların qorxusu varmı onlara?

Elə indicə onu yazacaqdım.İndi qəşəng yağış yağdı,kaktuslarım çimib yuyundu.Kiçik dibçəkli sukkulentlər üstü bağlı eyvandadır.Böyüklər isə həyətdə ,pilləkənlərin dibinə düzmüşəm.Kiçikləri sudan ona görə gzilətmişəm ki,çürüyə bilər.Böyüklərin qorxusu yoxdur.Onlar bu yağışı rahat çıxara bilərlər.Onları o zaman bağlayın ki,2-3 gün durmadan yağış yağır .Çox su sukkulenti məhv edir.

Bu cücülərdən can qurtarmağın yolu yoxdur.İstər-istəməz yeni bitki gətirəndə onunla gəlir ,hava ilə gəlir.Mütəmmadi mübarizə aparmaq lazımdır.Hətta əminsiz ki,bitkiniz təmizdir,üç aydan bir onu proflaktik tədbir kimi bir dəfə olsun dərmanlamalısız.

Məni bu işdə ən çox qane edən topaz və spirtdir.Digərləri həmin uzun müddətli effekti vermir.Bir aydan sonra yenə peyda olurlar.

Belə hallarda mən aktara ya topazdan istifadə etməyi məsləhət görürəm.Həm bitkiyə püskürdürəm ,həm də torpağı sulayıram.Torpaqda olan cücülər ,çox vaxt hədsiz sulanmaqdan əmələ gəlir.Ümumiyyətlə ,soyuq aylarda güllərinizi torpaq,torf quruyandan iki gün sonra su verin

Salam Könül xanım mən bu TOPAZI necə istifadə edim üstündə qarışıq yazılıb tam anlaya bilmədim.

Birdə deyəsən təhlükəli bir şeydir bizdə evdə 2 uşaq var bina evidir yəni səhf etmirəmsə üstündə yazılmağına görə, dərmanladıqdan sonra cox aralıda olmalıdır.

BİRDƏ BU MIĞ-MIĞALAR YARPAQLARIN ÜSTÜNDƏ DEYİL, YALNIZ TORPAQDADİR.

BUNUNÇÜN YARPAĞA DƏRMAN VURMAĞA EHTİYAC VAR???

TƏŞƏKKÜRLƏR)))

Edited by Ramil Ibayev

bu Topaz`ı hardan tapa bilərəm?

PS. Topaz həm də qiymətli daşdı bilirdinizmi?

Bütün bitkilərə aid dərman mağazalarında satılır.

P.S.xəbərim var.)Şir bürcünün daşı topazdır.Atam mənə topazlı komplekt bağışlamışdı.Medalyonu tulpan formasındadır.Sırğalarını oğurlasalar da ,üzük və medalyonunu indiyə kimi saxlayıram.Onu mənə bağışlayan insandan mənə gözəl xatirədir.

Salam Könül xanım mən bu TOPAZI necə istifadə edim üstündə qarışıq yazılıb tam anlaya bilmədim.

Birdə deyəsən təhlükəli bir şeydir bizdə evdə 2 uşaq var bina evidir yəni səhf etmirəmsə üstündə yazılmağına görə, dərmanladıqdan sonra cox aralıda olmalıdır.

BİRDƏ BU MIĞ-MIĞALAR YARPAQLARIN ÜSTÜNDƏ DEYİL, YALNIZ TORPAQDADİR.

BUNUNÇÜN YARPAĞA DƏRMAN VURMAĞA EHTİYAC VAR???

TƏŞƏKKÜRLƏR)))

Necə qarışıq? Məncə aydın yazılmalıdır.Ampulanın üstündə suya nə qədər qatılmağı yazılıb.Şpristlə çəkib suya qatın. Balkonda saxlayın.Dərmanı uşaqların əli çatmayan yerə qoyun.Bizim evdə də iki uşaq və bir pişik var.Ehtiyatlı davransanız qorxusu yoxdur.Dərmanı və dərmanı vurduğunuz alətləri ortalıqda buraxmayın.

Proflaktika üçün bir dəfə yarpaqlarına püskürdün.Bunu siz gözlə görə bilmədiyiniz cücülər üçün edin.

P.S.Forumda CAPS LOCK-la yazmaq qadağandır.

Bütün bitkilərə aid dərman mağazalarında satılır.

P.S.xəbərim var.)Şir bürcünün daşı topazdır.Atam mənə topazlı komplekt bağışlamışdı.Medalyonu tulpan formasındadır.Sırğalarını oğurlasalar da ,üzük və medalyonunu indiyə kimi saxlayıram.Onu mənə bağışlayan insandan mənə gözəl xatirədir.

teşekkür bir daha))

PS. o zaman bunu bilmelisiz ki tekce şirin deyil hem de eqrebindi. alacam balaca da olsa, cibde gezdirmeyçün.

Edited by drrufatqizilbash

Necə qarışıq? Məncə aydın yazılmalıdır.Ampulanın üstündə suya nə qədər qatılmağı yazılıb.Şpristlə çəkib suya qatın. Balkonda saxlayın.Dərmanı uşaqların əli çatmayan yerə qoyun.Bizim evdə də iki uşaq və bir pişik var.Ehtiyatlı davransanız qorxusu yoxdur.Dərmanı və dərmanı vurduğunuz alətləri ortalıqda buraxmayın.

Proflaktika üçün bir dəfə yarpaqlarına püskürdün.Bunu siz gözlə görə bilmədiyiniz cücülər üçün edin.

Çох teşekkür edirəm cuculər öldü.

Gülüdə pəncərənin çöl tərəfdən önünüə qoymuşam.

Sizcə o açıq havada nə qədər qalmalıdır?

Salam Könül xanım.

Bu antiriumu qardaşım gilin gülünün dibinnən çıxartmışam bu güldən anlayişınız var?

1) torfda əkmişəm.

2) altinda dəlik var və drenaj etmişəm.

Suyunu bir dəfə əkəndə suladığimdı.

Bir aya yaxındı necə əkmişəm elədə qalıb balaca yarpağı böyünür.

Nə məsləhət görə bilərsiz???

çox xahiş edirəm əvvəlcədən təşəkkür edirəm

Buda bu gün aldığıməz yeni gül orxideya)))

İstəyirəm bunun qabini dəyişim biraz böyük qaba qoyum nə məsləhət görürsüz.

Görəsən güllərinə zərər dəyməzki?

Çox gözeldir.. Bunlar neçeyedir, beynime düşüb , almaq isteyirem [emoji5]️

Diger forumda yazdım cavab yoxdur, sonra bu mövzunu gördüm. Eslinde sualım bura aiddir.. Bu gün bu mövzunu evvelden axıra oxudum .. Drenaj ve. S. Melumat aldım - heç xeberim yox idi ki penoplastla drenaj etmek olar.. Ne ise demek bize lenkerandan kinkan ( quql adını ele verdi ) getiribler.. Dibçeyini deyişdim .. Drenaj filan elememişem.

10 gün olar ekilen . Xoşuma gelmir veziyyeti.

Bir de oxudum Kenul xanım yazmısız sitrus demden qalan çay sevir. Bu kinkana da aiddirmi?

Töküremse ne qeder töküm.. Yani ne vaxtdan bir?!

Sonra sinadenium mende de var .. Çox uzanıb , inkişaf edir.. Ama bu muçnıstıy çervdi nedir bezdirib meni.. Axır bu gün duşun altına salıb feyri ile çimizdirib yarpaqların bezilerin temizledim.

Aktara alaram , çıxa bilmirem., vaxt yoxdu. Başqa ne elemek olar ?! Spirt püskürdürdüm, arada sehhetimle elaqedar baxa bilmedim , dehşet çoxalmışdı, şire kimi idi yarpaqlar.. Yene de spirtle davam edim ?

Dert burasıdır ki kitayskiy rozamı zarazit eleyib . Bütün yumurtalı yarpaqların qırdım onu da sildim feyri ile.. Çox dilxoram [emoji20]

Sonra sinadenium mende de var .. Çox uzanıb , inkişaf edir.. Ama bu muçnıstıy çervdi nedir bezdirib meni.. Axır bu gün duşun altına salıb feyri ile çimizdirib yarpaqların bezilerin temizledim.

Aktara alaram , çıxa bilmirem., vaxt yoxdu. Başqa ne elemek olar ?! Spirt püskürdürdüm, arada sehhetimle elaqedar baxa bilmedim , dehşet çoxalmışdı, şire kimi idi yarpaqlar.. Yene de spirtle davam edim ?

Dert burasıdır ki kitayskiy rozamı zarazit eleyib . Bütün yumurtalı yarpaqların qırdım onu da sildim feyri ile.. Çox dilxoram [emoji20]

Siz əvvəlki səhifələrdə yəqinki oxumusuz hansı gülə xəstəkik dəydisə birinci növbədə dərhal onu digər güllərdən ayirmaq lazımdır.

Məndə sinadenium məndədə əjsinə dibində dəhşətli dərəcədə miğ-mığalar yiğılmışdı səhf etmirəmsə aktara idi su ilə 30 ml'lik sprey qabı doldurdum 2-3 damcı o dərmannan qatib yalnız torpağına püsgürtdüm 1 dəfəyə hamısı məhv oldu.

Amma deyəsən cox qatmışdım süd rəngi oldu. Prob ücün aşağı tərəfdə yarpağın birinədə püsgürdüm səhəri gün baxdım həmən yarpaq sap-sarı olub.

Məndə litirlik sprey qab olmadığından topaz'ı istifadə etməmişəm Könül xanımın məsləhətinə görə onnanda istifadə edəcəm inşAllah.

İki gündür mövzuya baxmamışam.Çalışım suallarınızı növbə ilə cavablandırım)) Hamınıza salam ..Gülsevərlərimizin sayı artdıqcq sevinirəm. :romashka:

Salam Könül xanım.
Bu antiriumu qardaşım gilin gülünün dibinnən çıxartmışam bu güldən anlayişınız var?
1) torfda əkmişəm.
2) altinda dəlik var və drenaj etmişəm.
Suyunu bir dəfə əkəndə suladığimdı.
Bir aya yaxındı necə əkmişəm elədə qalıb balaca yarpağı böyünür.
Nə məsləhət görə bilərsiz???
çox xahiş edirəm əvvəlcədən təşəkkür edirəm

Sinadenium hava yaxşıdır,qoyun bir az bayırda qalsın .

Anturiumunuz normaldır.Çox gec böyüyür.Gül açmağı qışa və yaya təsadüf edir əsasən.Cod suyu sevmir.İki həftədən bir suya bir damcı limon damçıladıb sulayın.Yarpaqlarına su püskürdün 3-4 gündən bir.Yayda və kombili evdə daha tez -tez.QHava quru olsa yarpaqların ucu quruyub  yanacaq.

Orxideyalar haqqında Fikus Elastika xanımdan soruşun.O daha təcrübəlidir.Mən onları sevmirəm deyə ,onlarla maraqlanmıram.Mənim sahəm deyil yəni)

Edited by Kenul2012

Diger forumda yazdım cavab yoxdur, sonra bu mövzunu gördüm. Eslinde sualım bura aiddir.. Bu gün bu mövzunu evvelden axıra oxudum .. Drenaj ve. S. Melumat aldım - heç xeberim yox idi ki penoplastla drenaj etmek olar.. Ne ise demek bize lenkerandan kinkan ( quql adını ele verdi ) getiribler.. Dibçeyini deyişdim .. Drenaj filan elememişem.

10 gün olar ekilen . Xoşuma gelmir veziyyeti.

Bir de oxudum Kenul xanım yazmısız sitrus demden qalan çay sevir. Bu kinkana da aiddirmi?

Töküremse ne qeder töküm.. Yani ne vaxtdan bir?!

attachicon.gifImageUploadedByDisput.Az1445267710.037843.jpg

attachicon.gifImageUploadedByDisput.Az1445267727.269784.jpg

Drenaj bütün dibçəklərə mütləqdir.Mənim də kinkanım var.Keçən il üstü meyvəli almışdım.Bu il özüm də meyvə verdi.Axşam bağa gedib şəklini çəkə bilsəm ,bura qoyaram.Ürəklənib mandarin və limon aldım.Bəli,dəmi sevir.Dəm çaynikinin içindəkini atanda kinkanın dibinə tökün( soyuq halda təbii ki)  Torpağı bir az torf,çürüntü və torpaqdan olmalıdır.Tək torf onun üçün yetərsizdir.Bir də ara-sıra onu çimdirin.Yarpaqları təmiz və parıltılı olacaq.Başqa güllərə vurduğunuz həşərat əleyhinə dərmanları ona da istifadə edə bilərsiz.Mənimki indi açıq havadadır.Noyabr kimi açıq havada qalacaq.Sonra qapalı eyvana köçürəcəyəm.

Xəstə bitkiləri sağlamdan mütləq ayırmaq lazımdır.Onları ilıq su ilə yuyun.Spirt üstündə qalsa yarpaq yana bilər.Pambıq daha məsləhətlidir.Muçinistiy çerv üçün Topaz alın.Uçan cücülər üçün aktara.. Çervi spirtli pambıqla silin.Pambığı yaxşı sıxın.

Edited by Kenul2012

Çox sag olun Kenul xanım, zehmet çekib cavablandırdınız .

Biz patamdartda qalırıq, lap yuxarıda Dağın üstünde, sözüm odur ki burda güclü külekler olur.

Ona göre kinkanı eve saldım.

Çayın qederin nece bilim ? Yani her gün töküm yoxsa arada bir

Derman almağa bir az çekinirem , çünki hamileyem . Bilmirem internetde Here bir söz yazır.. Olar -olmaz.. Yoldaşım ise ne marağı var, ne vaxtı.. Helelik spirtle yola vererem, görüm nece olur

Çox sag olun Kenul xanım, zehmet çekib cavablandırdınız .

Biz patamdartda qalırıq, lap yuxarıda Dağın üstünde, sözüm odur ki burda güclü külekler olur.

Ona göre kinkanı eve saldım.

Çayın qederin nece bilim ? Yani her gün töküm yoxsa arada bir

Derman almağa bir az çekinirem , çünki hamileyem . Bilmirem internetde Here bir söz yazır.. Olar -olmaz.. Yoldaşım ise ne marağı var, ne vaxtı.. Helelik spirtle yola vererem, görüm nece olur

Sağ salamat azad olun.Az miqdarda istifadə heç nə etməz) Yenə də ehtiyatlı olun..

Evdə saxlayırsızsa çay dəmini ayda bir dəfə tökün.Çox olanda mız salır.Ara bır torpağını millə eşin,dəm torpağa qarışıb alta getsin.

Sağ salamat azad olun.Az miqdarda istifadə heç nə etməz) Yenə də ehtiyatlı olun..

Evdə saxlayırsızsa çay dəmini ayda bir dəfə tökün.Çox olanda mız salır.Ara bır torpağını millə eşin,dəm torpağa qarışıb alta getsin.

Amin , çox sağ olun.

Ümüd edirem kinkanım bize öyreşer. Çox sevirem sitrus bitkilerine evde baxmağı.

Bu alınsa limon da alacam inşallah