Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Скажите Шиизму "прощай".

mayday

Recommended Posts

...как разьяснение всякой вещи... Тибьянна лли кулли шей... 16:89

Вы сейчас не мне сопротивляетесь.

кораниты по Гуран ничего незнают,потому,что тоже как вахаббиты ручные изделия у онти ислсм.

• Downvote 1

)

Peyğəmbərdən hədislər rəvayət edən səhabələr, 4 məzhəb alimləri hamısı səhv başa düşmüşdü, 14 əsrdi müsəlmanlar səhv yoldadı, indi birdən-birə özünə koranit deyən insanlar doğru yoldadı?

В этом ответе очевидно то, что контраргументов у вас нет.

Все, на этом. Мир вам.

Edited by abu Usman

Hansısa yazıçıdan, qədim filosofdan sitatlar olanda əminəm ki oxuyursuz, pəyğəmbərimizin dediklrini rədd edirsiz?

Вот именно, я отношусь к хадисам(тем из них, которые не противоречат Гурану) как к подобным цитатам. Но они не дают ничего того, чего нет в Гуране, и не заменяют то, что Аллах в Гуране уже обьяснил. И не обьясняют ничего нового. Религия не должна строиться на литературе небожественного происхождения.

И ещё... Забыл сказать. Это не я сам себя называю коранитом. Это вы меня так называете. Для меня это неприятно, я - против, точно так же как вы - против того, чтобы вас называли мурджи или ваххабиткой. Я - мусульманин. Другого определения моей религии я не беру.

Edited by abu Usman

И ещё... Забыл сказать. Это не я сам себя называю коранитом. Это вы меня так называете. Для меня это неприятно, я - против, точно так же как вы - против того, чтобы вас называли мурджи или ваххабиткой. Я - мусульманин. Другого определения моей религии я не беру.

Bağışlayın bilmirdim, Elə bilirdim özünüz özünüzə koranit deyirsiz. 

Bağışlayın bilmirdim, Elə bilirdim özünüz özünüzə koranit deyirsiz. 

Не волнуйтесь. Все в порядке. Я не в обиде. Вы создаете впечатление хорошего человека. Аллах - вам в помощь!

• Upvote 1

Banzay, Siz iddia edirsiniz ki əhli-beyti sevizsiniz. indi suala cavab verin sizin zövcəniz (həyat yoldaşınız) və sizə görə həyatından keçməyə hazır olan yaxınlarınızı (RəsuluLLahın səhabələri belələrindən olub) söyən və lənətləyən adamlar sizin dostlarınızdır yoxsa düşmənləriniz? Elə isə digər postlarınızda səhabələrə lənət ifadəsinizi işlətməklə əqidənizi göstərdiniz. Əgər bu şiəlikdirsə onda tüpürüm belə əqidəyə. O nə əqidədir ki öz həyat yoldaşının "qeyrətini" çəkir amma RəsuluLLahın zövcəsini söyür. Əgər sizin zövcəniz və sizə görə həyatında keçməyə hazır olanları söyəndə siz normal qəbul edirsinizsə, amma BİZ Allah və Rəsulunun yolunu gedənlər buna görə o adamı ümumiyyətlə RəsuluLLahın düşməni sayırıq. RəsuluLLahın da düşməni Müsəlmanın düşmənidir. ona görə birinci gedin əqidənizi düzəldin. Başa düşürəm ki sizin əqidənizə görə zövcə əhli-beyt sayılmır, boşadım getdi də. Amma bunu birinci özünüzə aid edin və RəsuluLLahın haqqına girməyin.

Edited by Hangugsaram

Banzay, Siz iddia edirsiniz ki əhli-beyti sevizsiniz. indi suala cavab verin sizin zövcəniz (həyat yoldaşınız) və sizə görə həyatından keçməyə hazır olan yaxınlarınızı (RəsuluLLahın səhabələri belələrindən olub) söyən və lənətləyən adamlar sizin dostlarınızdır yoxsa düşmənləriniz? Elə isə digər postlarınızda səhabələrə lənət ifadəsinizi işlətməklə əqidənizi göstərdiniz. Əgər bu şiəlikdirsə onda tüpürüm belə əqidəyə. O nə əqidədir ki öz həyat yoldaşının "qeyrətini" çəkir amma RəsuluLLahın zövcəsini söyür. Əgər sizin zövcəniz və sizə görə həyatında keçməyə hazır olanları söyəndə siz normal qəbul edirsinizsə, amma BİZ Allah və Rəsulunun yolunu gedənlər buna görə o adamı ümumiyyətlə RəsuluLLahın düşməni sayırıq. RəsuluLLahın da düşməni Müsəlmanın düşmənidir. ona görə birinci gedin əqidənizi düzəldin. Başa düşürəm ki sizin əqidənizə görə zövcə əhli-beyt sayılmır, boşadım getdi də. Amma bunu birinci özünüzə aid edin və RəsuluLLahın haqqına girməyin.

Sizin deyəsən itiriləsi heç bir şeyiniz yoxdur, ona görə də burada artıq danışaraq digər insanların, forum üzvlərinin ailəsini müzakirə edirsiniz. Narahat deyilsiz ki, birdən biri fərqli əxlaqda çıxıb sizin bütün qadın cinsində olanlarınızı müzakirəyə qoyar. Bilirsiz ki, mən bu əxlaqda deyiləm nə kiminsə ailəsinə nə də Peyğəmbərin(S.A.A.S.) züvcələrinə söyüş və lənət deməmişəm və yazmamışam. Demişəmsə(yazmışamsa) göstərin, deməmişəmsə(yazmamışamsa) onda elə sizin əqidənin daşıyıcılarının hər birində olduğu kimi siz də ailənizin müzakirəsindən narahat olmayan, qul haqqından qorxmayan böhtançısız! Dediyim kimi dərhal mənə atdığınız böhtanı nəyə əsasən dediyinizi deyin!

Banzay, 1-cisi mənim RəsuluLLahımın zövcəsini söyənin öz zövcəsinin qeyrətini çəkməsi sual altındadır. 2-cisi İslamdan uzaq olan şəxsin RəsuluLLahın zövcəsini söyməsini anlatmaq üçün misal gətirilməlidir ki başa düşsün ki, zövcəni söymək olmaz, yaxşı misal çəkdiniz ki zövcə haqqında danışmaq təhlükəli məsələdir. 3-cüsü heç kimin zövcəsini müzakirə eləmədim, o cür əqidə mənə yaddır, sadəcə misal çəkəndə insan başa düşürki zövcə məsələsi qəliz şeydir, ona toxunmaq olmaz.4-cüsü sizi şəxsən səhabəyə lənət etməyinizi misal çəkdim, zövcəni ümumiyyətlə əqidəyə aid etdim. sübut kimi "lənətullahi səhabə" dediyiniz post var. Orada kimi nəzərdə tutursunuz? Aydınlaşdırın bilək. RəsuluLLahımın səhabələrinimi söyürdünüz? və ən sonda şiə dediyiniz şəxsən tanıdığım adamlar var ki, RəsuluLLahın zövcəsini söyür, böhtan atır. Və əsas məsələ mən RəsuluLLahın zövcəsini söyənlərə öz zövcəsi haqqında düşünməyə vadar etdim, başqalarla işim yoxdur. Əgər kimsə onun zövcəsini müzakirə etdiyimi iddia edirsə, deməli RəsuluLLahın zövcəsini təhqir edənlərdəndir.

Edited by Hangugsaram

Banzay, Konkret misal istəyirsinizsə LS-ə yazın deyim sizə gedin. görün nə danışırlar bəzi "şiə" məscidlərdə səhabələr və Aişə r.a haqqında. Əgər siz bundan hiddətə gəlmirsinizsə, onda Allah sizə hidayət versin.

Mənim hiddətə gəlib gəlməməyimin bura nə dəxli var? Mənim ailəmin adını hallandırıb məni demədiyim, yazmadığım bir şeydə məni günahlandırırsız!  Mənə kiminsə hardasa nəsə deməyini LS də yazmaq lazım deyil! Mən də elə sizin dillə desəm o əqidəyə tüpürüm ki, mənə qara yaxır, utanmadan mənə şər atır, qul haqqından qorxmur, narahat deyil ki, haqsız olaraq kiminsə ailəsini hallandıranda özünün bütün qadın cinsindən olanlarını, ana bacısını ortalığa qoymuş olur!

İndi ya mənə atdığınız şəri etiraf edin və üzr istəyin, ya da bütün özünüzün yazdığınız söyüş və lənətləri öz ailənizə qəbul edin! 

Banzay, Mənə elə gəlir bunu nəfsə görə yazdığıma görə başa düşməlisiniz.

mən sizə LS-ə də yazdım və açıq aydın göstərdim niyyətimi və hətta burda da yazdım ki, ailə məsələsini sizə yox konkret kimə aiddir onu da yazdım. Yazdıqlarım da pis məna veribsə və düz başa düşmədinizsə üzr də istədim. 

Edited by Hangugsaram

Banzay, Mənə elə gəlir bunu nəfsə görə yazdığıma görə başa düşməlisiniz.

mən sizə LS-ə də yazdım və açıq aydın göstərdim niyyətimi və hətta burda da yazdım ki, ailə məsələsini sizə yox konkret kimə aiddir onu da yazdım. Yazdıqlarım da pis məna veribsə və düz başa düşmədinizsə üzr də istədim. 

Mən indi sizdən ls gördüm, ancaq heç açıb oxumamışam. Siz məni ls -də ittiham etdiz ki, ls- də üzr istəyirsiz? Mənim bu mövzuda (temada) yazdığıma baxmısız, və yaxud da digər yerlərdə. Açıq aşkar böhtan atdız. Nə  isə, bitsin bu söhbət! 

LS-ə yazdığımı aşağıda olduğu kimi yazdım..  O ki qaldı "lənətuLLahi səhabə" sözünə onu özümdən yazmamışam, sizin postlarda görmüşəm, sadəcə tapmadım hardadı o post. Sizin də Aşura orucu barədə 2 sözünüzdən biri "vəhabi"-dir. saleh sələflərin yolunu gedənlərə böhtan atırsınız?! xeyr sadəcə sadəcə sizə elə gəlir ki biz saleh sələflərin yolunu getmirik. mən sizin halınızdan xəbərim var deyə ki bunu öz nəfsimə görə yozub sizə ittihamlandırmıram. o demək deyilki siz düz deyirsiniz. İnsan bir şeyi əxlaqla edirsə onu mənə elə gəlirki normal qarşılamaq lazımdır.

LS

Salam, zəhmət olmasa postu nəfsinizə görə yozmayın. O sözlər Peyğəmbər səv.-in zövcəsini söyüb öz zövcəsini belə əhli-beytinə aid etməyənlərə aiddir. Məni də kiminsə ailəsini müzakirə etməyimi də iddia etmək ağır məsələdir. Əgər mənim postumun niyyətimi ifadə edə bilməmişəmsə və sizin haqqınıza girmişəmsə sizdən üzr istəyirəm. İzahatı da postumda yenidən yazmışam. Hörmətlə,

dogru sechim, əslində şiəlik deyilən şey əzəldən məzhəb-təriqət yəni nə əqidə, nə də fiqh kimi bir parçalanma olmayıb, sadəcə Əli r.a.tərəfdarları olub. O əqidə ilə yaşamaq normal bir şeydir yəni insanlar xəlifənin tərəfində olublar.Lakin illər keçdikcə tək şiəlik deyil, əhli-sünnədə də parçalanmalar əqidə və digər dəyişikliklər yer alıb və bugünki vəziyyət yaranıb.

• Upvote 1

dogru sechim, əslində şiəlik deyilən şey əzəldən məzhəb-təriqət yəni nə əqidə, nə də fiqh kimi bir parçalanma olmayıb, sadəcə Əli r.a.tərəfdarları olub. O əqidə ilə yaşamaq normal bir şeydir yəni insanlar xəlifənin tərəfində olublar.Lakin illər keçdikcə tək şiəlik deyil, əhli-sünnədə də parçalanmalar əqidə və digər dəyişikliklər yer alıb və bugünki vəziyyət yaranıb.

raziyam 

bu ise sonraki şiələrin halı 

Ах вот откуда Ваш насибизм, дурачок Абу Зейд настропил... :facepalm:

Чё то прводы затянулись, в общем, лучше, "давай ваххабизм, да свидания"

Aydın məsələdir. Mən deyirdim axı bu vaxt ərzində sünniləri təkfir edirdilər, indi də tövhid gələndə sünnilərə başqa adlar qoyub, əlavə olaraq sünni-şiə qardaşdırlar deyirlər. Səhv etmişəm. Əqidə dəyişməyib.

Ontolog, deyin Allaha and olsun və Allah şər atanın axırına çıxsın ki vəhhabi deyilən əqidə var. Yəni bu dünyada özünü elə adlandıran firqə var. Başqa bu əqidədə olanları da dəvət edirəm and içməyə. Siz and içən kimi naxadu bir Amin deyəcəm. GÖZLƏYİRƏM......... 

Edited by Hangugsaram

Əqidəsi olan insan dediyi sözün arxası ilə dəlil gətirər. Yoxsa quru palçıq divara yapışmaz. Yaş da eləsən quruyan kimi tökülür yerə. Sistani, Küleyni, Lənkərani və sairləri də siz deyən fikirdədir. Necə olur ki onların bu fikirlərini götürürsünüz amma siğə məsələsində şeyxlərinizə tabe olmursunuz? İnciyərlər

Ontolog, deyin Allaha and olsun və Allah şər atanın axırına çıxsın ki vəhhabi deyilən əqidə var. Yəni bu dünyada özünü elə adlandıran firqə var. Başqa bu əqidədə olanları da dəvət edirəm and içməyə. Siz and içən kimi naxadu bir Amin deyəcəm. GÖZLƏYİRƏM......... 

К бен Базу!

https://www.youtube.com/watch?v=hErnsT4gFMw

https://youtu.be/hErnsT4gFMw

Lap əla. Əminsinizsə and için də. Nə problem var ki?!

Заместо бен База? :facepalm:

Не позорьтесь, это фиаско, и не уподобляйтесь некоторым насибитам, там пробу негде ставить, идите с миром.

)) Смешно читать. Все вы  относительно взрослые люди  и сами можете выбрать то, что  считаете правильным по вашему субъективному мнению. Зачем навязывать его другим? )  

Əqidəsi olan insan dediyi sözün arxası ilə dəlil gətirər. Yoxsa quru palçıq divara yapışmaz. Yaş da eləsən quruyan kimi tökülür yerə. Sistani, Küleyni, Lənkərani və sairləri də siz deyən fikirdədir. Necə olur ki onların bu fikirlərini götürürsünüz amma siğə məsələsində şeyxlərinizə tabe olmursunuz? İnciyərlər

вы сперьво провильное предложении сачиняйте(гуру почыг).

• Downvote 1

Слушайте бывший "шиит" к чему эти двух часовые ролики, тем более записанные небось в какой то чайхане. Этому чуваку видать его "Аллах" в свое время наступил на ухо, что он себя не слышит когда говорит.

Пусть он сначала определится у Аллаха 2 голени или одна.

ШейхулИслам Ибн Таймия приводит этот хадис в Акида Уасатия: "He перестанут бросать людей в Ад, а он будет говорить: "Будет ли добавка?", - до тех пор, пока Господь славы не наступит на него Своей ногой (а в другом риваяте ступней) и тогда одна его часть войдет в другую, и Ад скажет: "Довольно, довольно".
Салих Али Шейх говорит в шархе акида Уасатия: "Аллах субханаху описывается голенью, описывается ногой и описывается ступней. Кроме этих трех не пришло не пришло ничего: ступня, нога, голень". А на следующем уроке добавляет: "В этом хадисе сыфат ступня пришел в единственном числе. Но у Аллаха две ступне, как пришло это от Ибн Аббаса то, что он сказал: "Курси - место двух ступней Аллаха".
Хадисы с двумя риваятами "ступней и ногой" приводит Муслим от Анаса 2848, Бухари 7384; также в хадисе который привел брат Абу Марьям, только там после слова "свою ногу" приходит еще "или ступня". (Китаб ас Сунна, шейх Албани сказал иснад хадиса достоверен).

• 4 weeks later...

Ну какая разница между "выпускателем птиц" Гаджи Шахином и куфийскими шиитами времен Имама Хусейна (ра)?

Вначале он хвалит смутьяна Тале Багирзаде

https://www.youtube.com/watch?v=AgU_3TCn7lU

https://www.youtube.com/watch?v=4-WQ-2GZeoc

Ну а потом предает этого же негодяя Багирзаде

https://www.youtube.com/watch?v=x5rdY19KiSI

Arada İmam Hüseynin (ra) adından istifadə olunur. (((((

Edited by dogru sechim

Шииты, 

Можете смело отмечать Новый Год. "Выпускатель птиц" гаджи Шахин говорит МОЖНО. При этом ссылается на муджтахидов. ))))))

Главное чтобы не было какой-то христианской символики. )))))

https://www.youtube.com/watch?v=D5e-ZaP1EKM

И это называется "религия, которую берут у самого Ахли Бейта Пророка (с)". ((((((

• Upvote 1

В войске Имама Али (а) была группа людей, которые тоже считали себя его последователями, но шиитами они не стали.

А этот вахабит не стал шиитом, ведь туп как пробка.

https://www.youtube.com/watch?v=KjYONSIte4A

Если Йезид и имамы жили в наши дни, кто из них стал бы праздновать языческий праздник новый год?

Ответ очевиден:Йезид.

Современные шииты в большинстве последователи Йезида, но выдают себя за последователей Ахли бейта, имамов.

• Upvote 2