Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Ananalarımızın və nənələrimizin mahnıları və laylaları

Recommended Posts

[quote name='stomatolog' timestamp='1296509038' post='8234400']
Rəhmətlik nənəm danışardı ki, onlar uşaq olanda bibisi onlara bir laylar oxuyardı, axırı belə idi:
"... Sən çox yaşa, sən çox yaşa
Mustafa Kamal Paşa ..."
20-ci illərdə ən dəbdə olan laylay idi. Sonra ona qadağan qoydular.
[/quote]

qadağan qoyarlar de ))))) men esitmisem bunu nenemden....

Laylay əməyim bala,
Duzum çörəyim bala.
Gözlərəm böyüyəsən,
Görüm köməyin bala.

Laylay dedim yatasan,
Qızıl gülə batasan.
Qızılgül kölgəsində
şirin yuxu tapasan

Laylay, a şirin bala,
Yuxusu dərin bala.
Tanrıdan əhdim budur,
Toyunu görüm, bala.

[quote name='gagulya-Consigliere' timestamp='1296373843' post='8219397']
Balaca vaxtı hansı mahnıları və laylaları eşitmisiniz boyuklərimizdən? :)

Mənin nənəm həmişə bunu oxuyardı:

Ay Allah bundan beş dənə ver
Daqlarda ucan quşlara ver
Qarıyıb qocalmışlara ver
Evdə qalmışlara ver ;)
[/quote]

Menim qaynanam indi bunu qizima soyleyir umoril:

Sumqayitda qalanda mekteb düz evimizin arxasında idi... Hetta ele yaxin idi ki, sinifde oturanlarin kimliyini müeyyen etmek olardi.

Rehmetlik babam meni qucağina alib bele deyerdi....

mektebe geden ushaqlar...
gözləyin balam da gelsin....

gagulya-Consigliere, Allah senden razı olsun... uşaqlığim yadıma düşdü...

Qarıyıb qocalmışlara ver
Evdə qalmışlara ver ;)
[/quote]

elə bu oxunub...

Anamın (xalamın, o böyüdüb məni) ətri gəldi burnuma, sağ olsa yəqin ki, indi oğluma oxuyardı bunu...

Qarıyıb qocalmışlara ver
Evdə qalmışlara ver ;)
[/quote]

Allah sizden razi olsun Qardaw))

mene oxuyardilar ki,

Ay Allah bundan bew dene ver..
Goyde ucan quwlara ver..
Hesretin cekmiwlere ver..
Hesreti cekmiwlere ver..

men indi bacimin uwaqlarina bunu oxuyuram))

birde bunu oxuyurdular:

Pompullu fere,
Cixma cepere,
Seni tutarlar,
Qazana qoyarlar, biwirib yeyerler.. :looool:

yadima duwende yazacam))

:rolleyes: onda bawladim)))

:blush: Atimi bagladim nar agacina,
Acilib dolawdi gul agacina..

Nargile, nargile, nar gilesiyeeem..
Atamin-anamin Bir denesiyem...
Nargile, nargile, nar gilesiyeeeem,
Atamin -anamin bir denesiyem!!!! :nemmi:

ardi var.. :morqqqq:

[quote name='nikowka' timestamp='1296895798' post='8272580']
:rolleyes: onda bawladim)))

:blush: Atimi bagladim nar agacina,
Acilib dolawdi gul agacina..

Nargile, nargile, nar gilesiyeeem..
Atamin-anamin Bir denesiyem...
Nargile, nargile, nar gilesiyeeeem,
Atamin -anamin bir denesiyem!!!! :nemmi:

ardi var.. :morqqqq:
[/quote]
)))))) deyilene gore men "Sona bulbulleri" oxuyurammiw :D "Sona bulbuller" eeee :looool:

[quote name='gagulya-Consigliere' timestamp='1296841630' post='8269376']
Allah rehmet elesin :rroza: qalanlara da can saqliqi versin...
[/quote]

Sağ olun. Sizə təşəkkür edirəm ki, belə mövzu açdız.

[quote name='nikowka' timestamp='1296895228' post='8272515']
menim ozum uwaq vaxti oxudugum mahnilar yadima duwdu)))

oxuyum??? :morqqqq:
[/quote]

Hm, axı biz uşaq vaxtı oxuyanda, oynayanda elə tərifləyərdilər ki, biz elə bilərdik ki, biz talantıq)))
İndi oxumursuz heç? Mən oxuyuram, radioda sevdiyim mahni gedende mən də ürəyimdə oxuyuram )))

[quote name='X Ray-F' timestamp='1296925614' post='8275244']
Hm, axı biz uşaq vaxtı oxuyanda, oynayanda elə tərifləyərdilər ki, biz elə bilərdik ki, biz talantıq)))
İndi oxumursuz heç? Mən oxuyuram, radioda sevdiyim mahni gedende mən də ürəyimdə oxuyuram )))
[/quote]

Mən indi də oxuyuram .... Hamamda :looool:

Uşaq vaxti yadima gəlmir nə oxumuşam, cox sakit uşaq olmuşam, indi davakar olsam da ;)

Yadima bir mahni da düşdü uşaqliqdan....

Laylay dedim ucadan,
Tüstüm çıxdı bacadan,
Səni tanrı saxlasın,
Çicəkdən,qızılcadan.

İnanmazsınız, nənəm dayım oğluna bir dəfə nə cür layla oxudusa, uşaq az qalmışdı durub sinə vursun :looool: Mənimçün də az oxumayblar vaxtilə, amma xatırlamıram. Bəziləri bir az qulağımda səslənir hələ də, amma dəqiq xatırlaya bilmirəm sözlərini təəssüf ki.

Men usaqlar yatanda duzu nagil oxuyuram onlara.Amma seher baxcaya aparmaq ucun durguzanda ozumnen mahni qosub oxuyuram ki yuxudan ayilanda kefleri yaxsi olsun.Inekden.qoyundan ne bilim,agliam ne gelirse mahni formasinda oxuyuram))))

[quote name='Умная' timestamp='1296374157' post='8219421']
Bizə dovşan mahnısını oxuyurdular
Dovşanim meşəyə gedər
balaca dovşan meşəyə gedər
Dovşanım çal oynasın
balaca dovşan çaı oynasın
[/quote]

Aha mənə də bu mahnını oxuyardılar. Deyirlər mahnının sözlərinə uyğun hərəkətləri canladnırırammış. Uşaq ki uşaq)))) umoril:

Indiki uwaqlar bir bawqa alemdir... Mence biz daha sadelovh olmuwuq indiki uwaqlardan... Anam, yoldawim uwaqlarima naqil daniwanda onlar hemiwe naqillara ve mahnilara iz werhlerini verirler... Meselen mamam Tik-tik xanimi daniwanda orda Tik-tik xanimin mahnisini anam boyuk oqluma oxuyanda birden o bele dedi: "Yox eeee, Tik-tik xanim o mahnini oxumadi ee, waka-waka oxuyub" (Shakirajin mahnisi) :looool:

[quote name='X Ray-F' timestamp='1296925614' post='8275244']
Sağ olun. Sizə təşəkkür edirəm ki, belə mövzu açdız.

[/quote]

oxuyuram)) :rolleyes: hetta bir zamanlar mugenni de olmaq isteyirdim)))))yaxwi ki, mane oldular))))))
amma indi xususi gunleri karaoke klubda qeyd etmeyi sevirik)))
[quote name='rovshan223' timestamp='1296928874' post='8275550']
Men mektebde ashagi siniflerde oxuyanda "Mishar" mahnisini oxumusham:

ay mishar ,teles mishar,
Taxtani tez kes mishar
[/quote]

men birinci sinifde oxumuwam:

Bilirsiniz men kimem?
Balaca bir hekimem..
Trubkani qulagima bax belece taxaram,
Xestelre bax belece, bax belece baxaram.. :nemmi:

))))

İndiki ushaqlar coxbilmishdiler. Menim yeddi ayliq qizim yemeyini hazirlayana kimi onu goturmemishem deye menden kusmushdu. ne meymunluq eledim uzume baxmadi ))))

Men indi qizima yatanda gozelim sensen oxuyuram, bir de Reshid Behbudovun Alagoz mahnisini. Yaman xoshlayir :rolleyes:

Mənə vaxtilə oxusalar da mən oxumuram oğluma, heç təsəvvür də etmirəm ki, mən laylay, mahnı oxuyum :looool:
100 ildən sonra folklorun bu hissəsi nağıl kimi xatırlanacaq(((

[quote name='gagulya-Consigliere' timestamp='1297018175' post='8281429']
Indiki uwaqlar bir bawqa alemdir... Mence biz daha sadelovh olmuwuq indiki uwaqlardan... Anam, yoldawim uwaqlarima naqil daniwanda onlar hemiwe naqillara ve mahnilara iz werhlerini verirler... Meselen mamam Tik-tik xanimi daniwanda orda Tik-tik xanimin mahnisini anam boyuk oqluma oxuyanda birden o bele dedi: "Yox eeee, Tik-tik xanim o mahnini oxumadi ee, waka-waka oxuyub" (Shakirajin mahnisi) :looool:
[/quote]

Mənim oğlum elə bizim dövrdəki kimi sadəlövh və safdır ((((, Bu məni qorxudur

[quote name='charodeyka' timestamp='1297080963' post='8287298']
qardaşıma uşaq vaxtı laylay oxuyan kimi təsirlənib ağlayırdı :looool:

ly lay dedim yatasan
qəzəlgülə batasan
qızılgülün içində
şirin yuxu tapasan

amma mən qardaşım oğluna rusca oxuyurdum laylayı
[/quote]

Təşəkürlər! Bu da məni apardı uzuuuun illər əvvəllərə :(

• 2 weeks later...

movzudan kenar olsada, bu movzu meni aparir qaygisiz illerime..konlume uwaqliq caglarim duwur...
uwaq vaxti boyuma bicilmiw rollardan biri de "Tiq-Tiq xanim" olub)))))

Surme cekdim gozume,
Duwdum colun duzune,
Dost gezirem ozume...
dost gel hardasan,
Tez gel hardasan,
Ti-tiq-tiq-tiq..

baxdim baxdim guzguye,
baxdim-baxdim ozgeye,
qorxdum-qorxdum goz deye...
Ah, gozelem men,
Bax gozelem men,
Tiq-tiq-tiq-tiq...

Cemende cicek qowa,
colde kepenek qowa,
suda baliq tek deyil,
yuvada bocek qowa..

bir korpe boceyem men,
cicekden goyceyem men,
dost axtardim tapmadim,
tekceyem, tekceyem men...
:looool:

P.S. qulaqlara qurguwun!! ;)

• 1 month later...

[quote name='Умная' timestamp='1296374157' post='8219421']
Bizə dovşan mahnısını oxuyurdular
Dovşanim meşəyə gedər
balaca dovşan meşəyə gedər
Dovşanım çal oynasın
balaca dovşan çaı oynasın
[/quote]

Bunu bizim evde bashqa cur oxuyurdular:

Dovshanim mesheye geder,
Balaca dovshan a dovshan.
Dovshanim kelem yeyer,
Balaca dovshan a dovshan. :):rolleyes:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Haha
      • 117 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
      • 13 replies
    • Начата реализация проекта трамвайной линии в Баку
      Генеральный план - это стратегический документ. Это не документ для ежедневного исполнения. Генплан - документ, определяющий будущее развитие города Баку на ближайшие 30 лет.
      Об этом в интервью Азертадж заявил председатель правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбей Гасымзаде, говоря о реализации в ближайшем будущем масштабных проектов в рамках Генплана.
      По его словам, на основе Генплана в различных частях города будут проведены конкретные работы.
      «Процессы проектирования этих работ уже начались. Например, одним из важнейших направлений Генплана является транспортная инфраструктура. Реализация проекта трамвайной линии в Баку уже начата. На мой взгляд, второй важный вопрос - строительство на месте кварталов с 1-2-этажными аварийными домами или даже крупного района современных жилых зданий», - отметил он.
      https://media.az/society/nachata-realizaciya-proekta-tramvajnoj-linii-v-baku
      • 19 replies
    • Новый способ развода нашли гайцы. Останавливают машины на кругу там где техосмотр в сядяряке. Начинают с поиска доп оборудования потом проверяют на алкоголь, на наркотики ничего не найдя, поют песню про то что ты где-то линию пересёк и тебе 80 Ман 3 балла штраф. Просишь показать видео, говорит что нет, ему по рации передали задержать.  Что езжай в гор ГАИ там разбирайся, потом начинается сказка про доброго полицейского что он может ремень написать, заплатишь 40 Ман когда тех осмотр пройдешь. Зная что не со штрафом техосмотр не пройти. В конце ты сам уже предлагаешь 20 Ман что бы он отстал, и он типа по рации кому-то передает что йохлыйыб и хял едиб, хотя уверен что он никому ничего не передавал. 
      Вообще за последние два дня 3 раза остановили проверять алкоголь. Рейд у них какойто
        • Sad
        • Like
      • 99 replies
    • На Земле началась сильнейшая за 20 лет магнитная буря
      На Земле началась сильнейшая за последние двадцать лет магнитная буря: ей присвоен наивысший уровень G5, сообщают космические институты России и США.
      Уровень G5 соответствует экстремально сильной магнитной буре. Во время неё могут возникать масштабные проблемы с объектами энергетики и космическими аппаратами. Полярные сияния могут фиксироваться даже в тропиках.
      В нескольких регионах России – от Ленинградской до Ростовской области, а также в Сибири и на Урале – наблюдалось северное сияние.
      Также полярное сияние фиксировали жители Грузии, Армении, Кубы, Беларуси и Украины.
      Ранее руководитель Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований РАН Сергей Богачёв сообщал, что продолжительность магнитного шторма может составить от 20 до 40 часов.
      "Земля погружена в облако плазмы. Выйдет из него не раньше чем через сутки", – говорил он. Богачёв пояснил, что за трое суток Солнце выбросило четыре исключительно крупных облака плазмы.
      https://www.svoboda.org/a/na-zemle-nachalasj-siljneyshaya-za-20-let-magnitnaya-burya/32941991.html
        • Haha
      • 29 replies
    • В Санкт-Петербурге автобус с пассажирами упал в реку: число погибших выросло
      В реку Мойку упал пассажирский автобус. Предварительно, там находилось около 20 человек. В региональном МВД сообщили, что спасатели достают людей из воды
      Очевидец сообщил, что автобус врезался в два автомобиля, пробил ограду и упал в воду. ТАСС со ссылкой на источник в оперативных службах пишет о госпитализации пяти человек, еще двоим проводят реанимационные мероприятия на месте происшествия.

Телеграм-канал Shot пишет, что из затонувшего автобуса спасли восемь человек. Состояние четверых из них оценивают как тяжелое — они госпитализированы. В больницу, как отмечает канал, в состоянии средней степени тяжести доставлен и водитель. Еще около десяти человек выбрались самостоятельно.
      Один человек погиб, указывает Shot. О жертвах также пишет телеграм-канал 78.

• Like
      • 59 replies
    • Post in Вынесен приговор известному спортсмену, чьи действия привели к гибели 7-летнего мальчика
      Был наркоманом и мстил: новые подробности о тренере, осужденном за убийство 7-летнего Фарида

• Sad
        • Like
    • Предупреждение от эксперта: кассовые чеки представляют угрозу для здоровья человека - ВИДЕО
      В составе краски, наносимой на кассовые чеки, присутствует опасное химическое соединение.
      Об этом предупреждает председатель Союза свободных потребителей Азербайджана Эюб Гусейнов.
      Чеки из супермаркета или банкомата - каждый прикасается к ним чуть ли не десятки раз в день, совсем не подозревая, какой вред эти с виду безобидные клочки бумаги могут нанести здоровью. 
        Дело в том, что в 90% чеков содержится бисфенол - опасное соединение фенола с ацетоном, которое способно проникать в кровь и внутренние органы через кожу, повышая риск развития смертельных недугов.
      Подробнее - в сюжете ATV Xəbər:

• Like
      • 59 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...