Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Xristianlıqa aid suallar

Recommended Posts

[quote]boyuk ata ,ogul ve mugeddes ruh bunlar bir Ilah kimi gebul olunur xristiyanligda.[/quote]
birincisi, mən Quran yazanda - böyük hərflə yazıram
Məhəmməd yazanda böyük hərf ilə yazıram.
sizdəndə mənim dinimdə nə böyük hərf ilə yazılmalıdırsa - eləcədə yazmağınızı xahiş edirəm.

Ata, Oğul (Kəlam) və Müqəddəs Ruh - Bir olan Allahdır.
Dünyanı idarə edən hər şeyə qadir, Külli-İxtiyar Allahdır, ona görədə Onun Kəlamının İnsan olmağı, İnsan kimi ölməyi dünyanın idarə olunmasına mane törətmir. Axı Biz Allahdan danışırıq.
Külli-İxtiyar Allah Alilərin Alisi olduğu kimi - Kiçiklərin Kiçiyi olmağı və bəndəsi ilə istənilən yol ilə ünsiyyət qurmağa bacaran olmalıdır. İnsan çox şeydə acizdir və imkanları məhduddur. Allah isə Allahdır.

• Replies 298
  • Created
  • Last Reply

[quote]nece ki Isanin Allah olmasi sizin ( xristianlarin) neticesidir[/quote]

xeyr. bu üz-üzə qaldığımız Həqiqətdir. kimsə qəbul etdi, kimsə yox.

[quote]Isanin sagirdleri neden ozleri ile silah gezdirirdiler? [/quote]

Konkret neyi nezerde tutursan?
İncildən hansısa hissəni - sualını konkretləşdir, xahiş edirəm.

[quote]Bu kimin fikridir Allahin, yoxsa xristiyan kilsesinin? [/quote]

Bu Allahın Ruhundan ilhamlanan, İlahi Vəhy ilə üz-üzə qalan insan şüurunun gəldiyi nəticədir.
Üçlükdə Bir olan Allah, Allahın insan olmağı, Allah Oğlunun Çarmıxa çəkilməsi - bunlar hamısı əslində insan şüuru üçün çətin olan və fövgəltəbii anlayışlardır.
Miqdar cəhətdən bir və yaxud üç olan, cismani olan, bir sözlə - "başa düşülən ilah" yaxud "ilahlara"a iman etmək daha asan olardı. Lakin Vəhy Allahı bu insan anlayışlarından daha müqaisə olunmaz dərəcədə fərqli oldu.

[quote name='nervous' timestamp='1297340416' post='8315412']
xeyr. bu üz-üzə qaldığımız Həqiqətdir. kimsə qəbul etdi, kimsə yox.
[/quote]

inad elemeyin Nervous

bu [b]xristianlarin[/b] üz-üzə qaldığlari Həqiqətdir - ozleri bu Hegigeti yaradiblar ozleri onu gebul edirler

ona galsa ele men de Allaham kimsə qəbul etse de, etmese de

[quote]gulagin kesilmeyini [/quote]
Yəhya 18, 10-11
[i]Şimon Peterin yanında qılınc var idi. Onu çəkib baş kahinin qulunu vuraraq sağ qulağını kəsdi. O qulun adı Məlik idi. Onda İsa Peterə dedi: «Qılıncı qınına qoy! Atanın Mənə verdiyi kasanı içməyimmi?» [/i]

Qılınc, bıçaq və ya digər alət gəzdirmək İsaya şagird olmağının nə göstəricisi olub, nədə ki bir tələb kimi irəli sürünüb.
Peter, həvarilərin çoxu kimi balığçı idi, ola bilsiz ona görə əlində bıçaq var idi.
Lakin, İsaya olan məhəbbətdən Onu qorumaq istəyindəndə bu irəli gələ bilərdi.

Bilirik ki, Məsih Çarmıx haqqında danışanda, Peter Onunla razı olmadı, yəni bunun Müəlliminin başına gəlməsini istəmirdi.
Eləcədə, Səməriyyədən keçəndə, Məsihə orda olan insanlar yəhudi kimi göründüyünə görə hörmətsizlik etdilər, bunu görən həvarilərin ikisi - Yəhya və Yaqub - çox qəzəbləndilər, lakin Məsih onlara başa saldı ki, bu düzgün deyil.

[quote name='nervous' timestamp='1297341915' post='8315721']
Bu Allahın Ruhundan ilhamlanan, İlahi Vəhy ilə üz-üzə qalan insan şüurunun gəldiyi nəticədir.
[/quote]

Bu umumi cavabdir Nervous. Sual ise beledir ki, Incilde bele bir qayda varmi ki, Allah ki4ilib insan qiyafesine duwe biler ve bu onun Allahliqindan bir wey eskiltmez?

[quote]Sual ise beledir ki, Incilde bele bir qayda varmi ki, Allah ki4ilib insan qiyafesine duwe biler ve bu onun Allahliqindan bir wey eskiltmez? [/quote]

İncil Kitabında konkret bele bir ifadə yoxdur.
Lakin İncil kitabında bu fikrə qəlmək üçün kifayət gədər səbəb var.
Yenədə bundan öncə yazdıqlarımı xatırlatmaq istərdim.

[quote] Xristianlıq hərfi mənada "kitab" dini deyil, Şəxsiyyət dinidir.
Biz dini təlimimizi konkret Məsih tərəfindən deyilən sözlər ilə məhdudlaşdırmırıq (halbuki oda vacibdir).
Ona görə xristianlığı tanımaq üçün ilk növbədə hərfi yanaşmadan imtina etmək lazımdır. [/quote]

[quote name='nervous' timestamp='1297342858' post='8315906']
İncil Kitabında konkret bele bir ifadə yoxdur.
Lakin İncil kitabında bu fikrə qəlmək üçün kifayət gədər səbəb var.
Yenədə bundan öncə yazdıqlarımı xatırlatmaq istərdim.
Xristianlıq hərfi mənada "kitab" dini deyil, Şəxsiyyət dinidir.
[u]Biz dini təlimimizi konkret Məsih tərəfindən deyilən sözlər ilə məhdudlaşdırmırıq[/u] [b](halbuki oda vacibdir)[/b].
Ona görə xristianlığı tanımaq üçün ilk növbədə hərfi yanaşmadan imtina etmək lazımdır.
[/quote]

1. O zaman dininize dair bilgiler yenedemi gelmekdedir???
2. Mesihin adini iknci dereceli kimiiwletdiniz Halbuku o da vacibdir cumlesi o demekdir ki, daha vacibleri var. Kimlerdir onlar. Umumiyyetle xristiyanliqda indinin ozunde bele Mesihle elaqe anlayiwi varmi? Yoxsa o zman bu ilham SOZ SAHIBLERI hesab etdiyiniz insanlarda hardandir?

[quote]buna cavab verən olacaq?

bayaqdan öz aranızda sporlaşırsız [/quote]

Mən cavab vermişdim, təəsüfki, cavabım silinib.

[quote]xristianlıqda Allah birdir yoxsa 3?[/quote]

Xristianlıqda Allah Birdir,
Xristian İnam Şəhadəti belə səslənir

Bir olan Allaha inanıram
Credo in Umun Deum.

[quote name='nervous' timestamp='1297342601' post='8315859']
Yəhya 18, 10-11
[i]Şimon Peterin yanında [b]qılınc[/b] var idi. Onu çəkib baş kahinin qulunu vuraraq sağ qulağını kəsdi. O qulun adı Məlik idi. Onda İsa Peterə dedi: «Qılıncı qınına qoy! Atanın Mənə verdiyi kasanı içməyimmi?» [/i]

Qılınc, bıçaq və ya digər alət gəzdirmək İsaya şagird olmağının nə göstəricisi olub, nədə ki bir tələb kimi irəli sürünüb.
Peter, həvarilərin çoxu kimi balığçı idi, ola bilsiz ona görə əlində [b]bıçaq[/b] var idi.
Lakin, İsaya olan məhəbbətdən Onu qorumaq istəyindəndə bu irəli gələ bilərdi.

[/quote]

bichag yox axi yazib qilinc var idi

bichag ile qilinc fergli doyus aletleridi Nervous

Peter qilincini nece gezdirib ki Isa onu gormeyib ve ginamayib?

Belke Peter Isanin cangudeni idi...

Belke de Isa Peterin gilincini gorende ilhama gelib ve deyib ki men size sulh yox qilinc getirmisem?)))

[quote]1. O zaman dininize dair bilgiler yenedemi gelmekdedir???[/quote]

Vəhy baxımından - xeyr.
Lakin İlahiyyat Elmi baxımından bəzi iman həqiqətlərinin daha dərin anlayışı mümkündür.

[quote]Mesihin adini iknci dereceli kimiiwletdiniz Halbuku o da vacibdir cumlesi o demekdir ki, daha vacibleri var[/quote]

Düzgün başa düşməmisiniz.
Məsihin Sözləri ən Vacibidir. Lakin Onun Sözləri İncildə yazılanlar ilə, yəni kitab ilə bitmir.
Kilsə Təlimi Müqəddəs Yzılara arxalandığı kimi, eyni zamanda Həvari Rəvayətinə, yəni həvarilərdən tutmuş Kilsənin canlı inam təcrübəsinə arxalanır.

Məsih deyib İncildə:

[i]Mən də Atadan xahiş edəcəyəm və O sizə başqa bir Vəsatətçi göndərəcək ki, daim sizinlə olsun.
O, həqiqət Ruhudur. Onu dünya qəbul edə bilməz, çünki Onu nə görür, nə də tanıyır. Sizsə Onu tanıyırsınız, çünki sizinlə qalır və daxilinizdə olacaq.
Sizi yetim qoymaram, yanınıza gələcəyəm.
Az bir müddətdən sonra dünya daha Məni görməyəcək, amma siz Məni görəcəksiniz. Mən yaşadığım üçün siz də yaşayacaqsınız.
O gün biləcəksiniz ki, Mən Atamdayam, siz Məndəsiniz və Mən sizdəyəm.
[/i]

[i]Hələ sizə söylənəcək çoxlu sözüm var, amma indi bunlar ağlınıza sığmaz.
Lakin O – həqiqət Ruhu gələndə sizə hər həqiqətə yol göstərəcək. Çünki heç nəyi Özündən söyləməyəcək, nə eşidirsə, onu söyləyəcək və gələcəyi sizə bildirəcək. [/i]

Doğrudanda İsa Məsihin Zühuru zamanı belə şagirdlərin Onun haqqında bilgiləri və təsəvvürləri kamil deyildi. Lakin Məhz Müqəddəs Ruhun göndərilməsindən sonra, yəni Kilsənin - məsihilər cəmiyyətinin yaranmasından sonra - Məsih fövgəltəbii yol ilə, Müqəddəs Ruhun ilhamı ilə, Kilsəyə Onu, Əməllərini, Sözlərini, Çarmıx Sirrini v Dirilmənin Mənasını tam və düzgün şəkildə dərk etdirdi.

[quote]Umumiyyetle xristiyanliqda indinin ozunde bele Mesihle elaqe anlayiwi varmi? Yoxsa o zman bu ilham SOZ SAHIBLERI hesab etdiyiniz insanlarda hardandir? [/quote]

Kilsə əlbətdə Məsihlə əlaqədadır. Lakin bu əlaqə spiritik seansa bənzəmir və transa bənzəmir.
Kilsə - icmadır. Kilsənin başçıları - yepiskoplar, həvari vərasətini davam etdirirlər və arası kəsilmədən Kilsə Təlimini qoruyurlar. Ümumiyyətlə Bibliyada belə görürük ki, Allah hansısa həqiqəti çatdırmaq istəyəndə - insanın xüsusiyyətlərini ləğv etmir, onu sadəcə "baxıcı" kimi, "medium" kimi istifadə etmir - insanın azadlığını və şəxsi keyfiyyətlərini qoruyaraq, zamanın dili ilə bu həqiqətləri çatdırır.

[quote name='nervous' timestamp='1297339826' post='8315309']
birincisi, mən Quran yazanda - böyük hərflə yazıram
Məhəmməd yazanda böyük hərf ilə yazıram.
sizdəndə mənim dinimdə nə böyük hərf ilə yazılmalıdırsa - eləcədə yazmağınızı xahiş edirəm.

Ata, Oğul (Kəlam) və Müqəddəs Ruh - Bir olan Allahdır.
Dünyanı idarə edən hər şeyə qadir, Külli-İxtiyar Allahdır, ona görədə Onun Kəlamının İnsan olmağı, İnsan kimi ölməyi dünyanın idarə olunmasına mane törətmir. Axı Biz Allahdan danışırıq.
Külli-İxtiyar Allah Alilərin Alisi olduğu kimi - Kiçiklərin Kiçiyi olmağı və bəndəsi ilə istənilən yol ilə ünsiyyət qurmağa bacaran olmalıdır. İnsan çox şeydə acizdir və imkanları məhduddur. Allah isə Allahdır.
[/quote]

Ay Gardash bes sen neca Mukemmel ve Butun Insan SIfetlerinden uzag olan Uca Tanrini Insan cildine yarashdirisan ???

Onda hele cixir ki Budda da Peygember Ve Ilah idi ??? Xristiyanliga gore bu bela olmalidi (mentiqce)

[quote]Ay Gardash bes sen neca [b]Mukemmel ve Butun Insan SIfetlerinden uzag olan[/b] Uca Tanrini Insan cildine yarashdirisan ???[/quote]

Birincisi - mən bunu etmirəm. Bu mənim seçimim deyil. Bu Onun seçimi oldu.
Xristianlıqda bizi Allaha bağlayan səbəblərdən biridə elə odur ki - sən demə Allah insanı alçaq saymır, sadəcə qul kimi ona baxmır, insan olmaqdan belə çəkinmir.
Allah Kəlamının Təcəssümü, insan olması - Allahın insanlara məhəbbətinin və insana nə dərəcədə dəyər verdiyinin ən gözəl sübutudur.

Allahın bu əməlinin əsasında xristianlar insanlara, bəşəriyyətə münasibət qururlar.
Mən hər bir insana, hətta xoşum gəlməyən bir insana baxanda düşünməliyəm ki, Allah onun dəyərini Öz Təcəssümündə artıq verib, mən kiməm ki, onu özümdən alçaq sayım.

[quote]
Onda hele cixir ki Budda da Peygember Ve Ilah idi ??? Xristiyanliga gore bu bela olmalidi (mentiqce) [/quote]

Belə nəticəyə siz gəlmisiz. Xristian məntiqi bu nəticəyə gəlmir.

[quote]Bəs xristianlar İsanı tanrı oğlu tanrı saymırlar? [/quote]

Allah birdir.
Lakin Biblyadan, Əhdi-Ətiq kitablarında gizli, Əhdi-Cədid kitablarında isə daha aydın, belə görünür ki, Allah bir olmaqla, bizim düşündüyümüz kimi, riyazi mənada "bir" deyil.
Allah heç kəsdə və heçnədə ehtiyacı olmayan bir Kamil Varlıqdı, Həyatın Özüdür, daxilində də bir Ünsiyyət yaşayır.

Allahın Kəlamı var, və bu Kəlam Allahın yaradılmamış olduğuna görə, Onun təbiyyəti - Allahın təbiyyəti ilə eynidir və Kəlamda yaradılmamışdır. Kəlam Allahı tam əks etdirir, O - İlahi Şəxsiyyətdir, İlahi Simadır, çünki Şəxsiyyət olan Allahın təbiyyəti ilə Onun təbiyyəti eynidir. Onun iradəsi var, lakin Allahın iradəsi ilə eynidir.

Məhz Allahın Kəlamı bəşəriyyət tarixinin konkret bir zamanında İnsan oldu. Adı - İsa (yahudi - Yeşua) missiyası isə - Məsih (Maşıax) - yəni Məsh edilmiş.
Bu İlahi Məsihin gəlişi haqqında Əhti-Ətiq kitablarında qədim peyğəmbərlər xəbər veriblər.
Ona İncildə "Allahın Oğlu" deyilir, bu anlayış Allah ilə İsa Məsihin arasında olan xüsusi bağlılığı və əlaqəni vurğulamaq üçün isitfadə olunub, lakin əlbəttə insan dili insan şüuru kimi məhduddur və Allahın daxili Həyatının Sirrini tam əks etdirə bilməz.

Allahın bəşəriyyətlə münasibəti Kəlam vasitəsi ilə yanaşı, Ruhu ilə də həyata keçirilir.
Allahın Ruhu, yaxud Müqəddəs Ruh - Üçüncü İlahi Simadır. O da - Şəxsiyyətdir, çünki Allahın təbiyyəti ilə eynidir, iradəsi də Allahın iradəsi ilə eynidir.

Vəhy, Məsihin gətirdiyi Həqiqət və iman təcrübəsi əsasında biz [b]Üçlükdə Bir olan Allaha iman edirik.[/b]

[b]Hər şeyi Kəlamı ilə yaradan və Ruhu ilə təqdis edən Allaha iman edirik. [/b]

[quote name='nervous' timestamp='1297418729' post='8322989']
Allahın bəşəriyyətlə münasibəti Kəlam vasitəsi ilə yanaşı, Ruhu ilə də həyata keçirilir.
Allahın Ruhu, yaxud Müqəddəs Ruh - Üçüncü İlahi Simadır. O da - Şəxsiyyətdir, çünki Allahın təbiyyəti ilə eynidir, iradəsi də Allahın iradəsi ilə eynidir.
[/quote]
[b]bunu başa düşmədim müqəddəs ruh xristianlıqda daha dəqiq kimdir? Cəbrayıldır ya başqası?[/b]

[quote]Vəhy, Məsihin gətirdiyi Həqiqət və iman təcrübəsi əsasında biz [b]Üçlükdə Bir olan Allaha iman edirik.[/b] [/quote]
3-ü birində nə deməkdir? [b]3 hissədən ibarət 1 olan tanrı?[/b]

[quote]bunu başa düşmədim müqəddəs ruh xristianlıqda daha dəqiq kimdir? Cəbrayıldır ya başqası?[/quote]

Müqəddəs Ruh - Allahın Ruhu, Allahdır.
Cəbrail xristianlıqda Ali-Mələkdir. Allahın yaratdığı ali-mələklərdən biri.

[quote]3-ü birində nə deməkdir? 3 hissədən ibarət 1 olan tanrı? [/quote]

hissə burada düzgün söz deyil.
yenə təkrar etmək istərdim:

[quote]Hər şeyi Kəlamı ilə yaradan və Ruhu ilə təqdis edən Allaha iman edirik. [/quote]

Burada Kəlam və Ruh - yaradılmış vasitələr yox, İlahi Simalardı.
Təbiyyət, İradə baxımından Allah birdir, lakin Üç Simadadır.

Xristianlığın bu əsas sirri haqqında həllə 5 əsrin böyük xristian ilahiyyatçısı Avqustin çox düşünürdü. Bir dəfə, Ali-Müqəddəs Üçlük sirrini başa düşməyə çalışanda, o, okeanın sahilində gəzirdi. Birdən, sahildə balaca quyu qazan oğlanı gördü. Avqustin oğlanın nə etdiyini soruşdu və oğlan ona belə cavab verdi: “Mən bu okeanı bu balaca quyuya tökmək istəyirəm”. “Axı sən necə bu boyda okeanı bu balaca quyuya yerləşdirə bilərsən?!” deyə Avqustin təəccübləndi. Oğlan isə ona belə cavab verdi: “Bəs sən Uca Allahı öz kiçik insan şüurunda yerləşdirmək istəmirdin?”. Bunu deyib oğlan qeyb oldu. Bu yolla Allah Avqustinin şübhələrinə son qoydu və Öz Sirri qabağında Avqustini təvazökar olmağa çağırdı.

[quote name='nervous' timestamp='1297421115' post='8323399']
Müqəddəs Ruh - Allahın Ruhu, Allahdır.
Cəbrail xristianlıqda Ali-Mələkdir. Allahın yaratdığı ali-mələklərdən biri.

hissə burada düzgün söz deyil.
yenə təkrar etmək istərdim:

Burada Kəlam və Ruh - yaradılmış vasitələr yox, İlahi Simalardı.
Təbiyyət, İradə baxımından Allah birdir, lakin Üç Simadadır.

Xristianlığın bu əsas sirri haqqında həllə 5 əsrin böyük xristian ilahiyyatçısı Avqustin çox düşünürdü. Bir dəfə, Ali-Müqəddəs Üçlük sirrini başa düşməyə çalışanda, o, okeanın sahilində gəzirdi. Birdən, sahildə balaca quyu qazan oğlanı gördü. Avqustin oğlanın nə etdiyini soruşdu və oğlan ona belə cavab verdi: “Mən bu okeanı bu balaca quyuya tökmək istəyirəm”. “Axı sən necə bu boyda okeanı bu balaca quyuya yerləşdirə bilərsən?!” deyə Avqustin təəccübləndi. Oğlan isə ona belə cavab verdi: “Bəs sən Uca Allahı öz kiçik insan şüurunda yerləşdirmək istəmirdin?”. Bunu deyib oğlan qeyb oldu. Bu yolla Allah Avqustinin şübhələrinə son qoydu və Öz Sirri qabağında Avqustini təvazökar olmağa çağırdı.
[/quote]
Siz özünüz hissə sözünü bir tərəfdən inkar edirsiz amma yenə sizin bu nəzəriyyənizi hissə sözü olmadan başa düşmək mümkün deyil. adicə okenın bir [b]hissəsini[/b] quyuya tökməklə yenə mən deyənə gəlirsiz.
mən belə başa düşdüm ki, əvvəlcə Allah sizdə Kəlam və Ruh adlanan hissələrdən ibarətdir. sonra isə İsa doğulandan sonra 3-cü hissə meydana gəldi ki, onu da tanrı hesab edirsiz. və bunları birləşdirib necə vahid tanrı kimi qəbul edirsiniz ? bu aydın deyil məsələn Allahın sizin qəbul etdiyiniz ikisi kəlam və ruhu göydədir . İsa isə yerdə idi. bunlar necə bir ola bilərdi?

[quote name='nervous' timestamp='1297415867' post='8322539']

Belə nəticəyə siz gəlmisiz. Xristian məntiqi bu nəticəyə gəlmir.
[/quote]

Xeyir . hecbir dinden olmayan insan sizin devetinizi eshitse o bu neticeye gerer inanin mene..

sizden haish edirem Youtubda Ahmad Didatin Xristiyanlarin boyuk alimleri ile apardigi debatlara Baxin ve siz INSHALLAH hagg yolun tapacagsiz... menlik bugader size

[quote name='ma40' timestamp='1297424429' post='8324017']
Xeyir . hecbir dinden olmayan insan sizin devetinizi eshitse o bu neticeye gerer inanin mene..

sizden haish edirem Youtubda Ahmad Didatin Xristiyanlarin boyuk alimleri ile apardigi debatlara Baxin ve siz INSHALLAH hagg yolun tapacagsiz... menlik bugader size
[/quote]

Bu movzu Ahmad Didat PR uchun achilmayib, sual-cavabdir.

[quote]Siz özünüz hissə sözünü bir tərəfdən inkar edirsiz amma yenə sizin bu nəzəriyyənizi hissə sözü olmadan başa düşmək mümkün deyil. [/quote]

Xeyr.
Hissə sözü - burada tam yersizdir.
nə Kəlam, nə Ruh Allahın hissəsi deyillər.
mən axı dedim - Allah - Üçlükdə, yəni Üç İlahi Simada Birdir.

məhşur pravoslav ilahiyyatçısı, ata Pavel Florenski deyirdi: "Ali-Müqəddəs Üçlük haqqında doqmat (yəni iman həqiqəti) insan şüuru üçün bir çarmıxdı", yəni insan heç bir zaman Allahın bu sirrini tam dərk edə bilməz.
Lakin Vəhy bizə başqa yol qoymur. Bunu imanla qəbul edirik.

Bilirsiz, mə istəməzdim ki burada fəlsəfi disput açılsın.
fəlsəfə əzi dini həqiqətləri başa düşməyə yardım edə bilər, lakin fəsləfə bütün suallara cavab verə bilməz və imanı yalnız fəlsəfə ilə izah etmək və onu yalnız fəlsəfi yol ilə sübut etmək düz olmaz.

[quote]mən belə başa düşdüm ki, əvvəlcə Allah sizdə Kəlam və Ruh adlanan hissələrdən ibarətdir. sonra isə İsa doğulandan sonra 3-cü hissə meydana gəldi ki, onu da tanrı hesab edirsiz. və bunları birləşdirib necə vahid tanrı kimi qəbul edirsiniz ? bu aydın deyil məsələn Allahın sizin qəbul etdiyiniz ikisi kəlam və ruhu göydədir . İsa isə yerdə idi. bunlar necə bir ola bilərdi? [/quote]

tamamilə səhf başa düşmüsüz.
yazdığınız xristian dinində mövcud deyil.

[quote]Xeyir . hecbir dinden olmayan insan sizin devetinizi eshitse o bu neticeye gerer inanin mene.. [/quote]

birincisi, burada dəvət yoxdur.
suallara cavab var.

ikincisi, bir zaman məndə dindən kənar idim, lakin xristianlığı bütün şüurum və qəlbim ilə qəbul etdim və imanımda heç bir ziddiyət görmürəm.

[quote]sizden haish edirem Youtubda Ahmad Didatin Xristiyanlarin boyuk alimleri ile apardigi debatlara Baxin ve siz INSHALLAH hagg yolun tapacagsiz... menlik bugader size [/quote]

mən artıq haqq yolundayam.
təəsüfki, hələ ayağım çox büdrəyir bu yolda, hələ də Allahın məhəbbət əmrini yerinə yetirməkdə axsıyıram.
lakin əminəm ki, Həqiqət, Həyat və Yol olan Məsihlə olsam - əbədiyyatda Allaha qovuşacam.

Əhməd Didata gəldikdə isə - marağlanmışam.
sadəcə belə.

[quote name='nervous' timestamp='1297425582' post='8324211']
birincisi, burada dəvət yozdur.
suallara cavab var.

ikincisi, bir zaman məndə dindən kənar idim, lakin xristianlığı bütün şüurum və qəlbim ilə qəbul etdim və imanımda heç bir ziddiyət görmürəm.

mən artıq haqq yolundayam.
təəsüfki, hələ ayağım çox büdrəyir bu yolda, hələ də Allahın məhəbbət əmrini yerinə yetirməkdə axsıyıram.
lakin əminəm ki, Həqiqət, Həyat və Yol olan Məsihlə olsam - əbədiyyatda Allaha qovuşacam.

Əhməd Didata gəldikdə isə - marağlanmışam.
sadəcə belə.
[/quote]

Men axi Sizden haish eladim . yaxshica baxin onun debatlarina ve diggetle , menim imanimi berkitdi ... sizede cox shey oyredecek ... teshekur edirem :rroza: !

[quote name='nervous' timestamp='1297425295' post='8324160']
Xeyr.
Hissə sözü - burada tam yersizdir.
nə Kəlam, nə Ruh Allahın hissəsi deyillər.
mən axı dedim - Allah - Üçlükdə, yəni Üç İlahi Simada Birdir. [/quote]

[b]Mən başa düşmürüm siz hissə sözünü etiraf etməklə nəyi itirirsiz?[/b] onsuz da sizin bayaq yazdıqlarınız buna gətirib çıxardır

[quote]məhşur pravoslav ilahiyyatçısı, ata Pavel Florenski deyirdi: "Ali-Müqəddəs Üçlük haqqında doqmat (yəni iman həqiqəti) insan şüuru üçün bir çarmıxdı", yəni insan heç bir zaman Allahın bu sirrini tam dərk edə bilməz.
Lakin Vəhy bizə başqa yol qoymur. Bunu imanla qəbul edirik. [/quote]
[b]Əgər siz özünüz öz yazdıqlarınızı Pavel kimi dərk edə bilmirsinizsə aydın olur ki, xristianlıq dolaşıq ağla sığmayan bir şeydir.[/b] Özünüz bunu deyirsiz.

[quote]tamamilə səhf başa düşmüsüz.
yazdığınız xristian dinində mövcud deyil.[/quote]

bu yazdığım sizin başa düşülməyən nəzəriyyənizin sadə variantıdır. burda nə var ki? xristianlığı başqa nə cür izah etmək olar? Heç kəs başa düşməsin deyə sizin yazdığınız anlaşılmaz cümlələrinizlə?

[quote]Mən başa düşmürüm siz hissə sözünü etiraf etməklə nəyi itirirsiz? onsuz da sizin bayaq yazdıqlarınız buna gətirib çıxardır[/quote]

mən hissə sözündən ona görə imtina edirəm ki, bu söz inandığım Allaha aid deyil.
kimsə bu fikrə gələ bilər, ancaq mən hissə sözünü və mənasını Allaha şamil edə bilmərəm.
Çünki Bibliyadan, Kilsə Təlimindən və öz şəxsi inam təcrübəmdən görürəm ki Allahın üç hissəsi yoxdur, üç Siması var və hər birisi İlahi Şəxsiyyətdir və bir biri ilə İradə Biryində yaşayırlar.

[quote]Əgər siz özünüz öz yazdıqlarınızı Pavel kimi dərk edə bilmirsinizsə aydın olur ki, xristianlıq dolaşıq ağla sığmayan bir şeydir.[/quote]

Xristianlıq dindir, Allah ilə bağlı və insanı Allaha yönəldən, yəni bü dünyanın reallıqlarından - Səmavi Səltənətə aparan yoldur. Əlbəttə Gərçək Allah ilə bağlı nə varsa - insan şüurunda bir müəmmalıq yaradacaq.

İbrahim Peyğəmbərdə Allahdan evlad diləyirdi. Allah arzusunu yerinə yetirdi. lakin İbrahimin və Sarranın artıq axıl yaşına çatdıqdan sonra...Sarranın insan məntiqinə uyğun və tam başa düşüləsi şübhələri var idi...Lakin oğul dünyaya gətirdi...

Bu qədər oğul həsrətində olan İbrahim istəkli evladını qurban qətirmək əmrini aldı Allahdan... hər bir insan bunu nə dərəcədə məntiqsiz olduğunu deyə bilər və insani cəhətdən haqqlı olar... Ancaq İbrahim Allahın əmrinə tabe oldu və "bütün imanlıların" atası oldu...

Allah İbrahimə nəslinin saysız olduğunu vəd etmişdir. Lakin İbrahim bunu həyatında görmədi... Allahı yalanda itdiham etmək d insan məntiqinə görə olardı...lakin bu gün yahudilər, xristianlar və müsəlmanlar hamısı İbrahimin evladları deyillərmi?

[quote]bu yazdığım sizin başa düşülməyən nəzəriyyənizin sadə variantıdır. burda nə var ki? xristianlığı başqa nə cür izah etmək olar? Heç kəs başa düşməsin deyə sizin yazdığınız anlaşılmaz cümlələrinizlə? [/quote]

Mən xristian dinin iman həqiqətləri haqqında suallara cavab verdim. sizin sualınızada cavab verdim.
siz hansı nəticəyə gəlirsizsə - sizin işinizdi.
Mənim vəzifəm: sizin gəldiyiniz nəticənin tam səhf olduğunu və xristian dini təliminə uyğun olmadığını deməkdir.

[quote name='nervous' timestamp='1297427004' post='8324499']
mən hissə sözündən ona görə imtina edirəm ki, bu söz inandığım Allaha aid deyil.
kimsə bu fikrə gələ bilər, ancaq mən hissə sözünü və mənasını Allaha şamil edə bilmərəm.
Çünki Bibliyadan, Kilsə Təlimindən və öz şəxsi inam təcrübəmdən görürəm ki Allahın üç hissəsi yoxdur, üç Siması var və hər birisi İlahi Şəxsiyyətdir və bir biri ilə İradə Biryində yaşayırlar. [/quote]

mən belə başa düşdüm kimi siz özünüzdə olan terminlərlə danışmaq istəyirsiz.[b] Əgər Allahı bir varlıq kimi qəbul edirsinizsə və onun 3 simadan ibarət olduğunu iddia edirsinizsə həmin simalar artıq müstəqil hissələr- varlıqlar deməkdir [/b]. Niyə bunu qəbul etməkdən imtina edirsiz başa düşmürəm

İ[quote]brahim Peyğəmbərdə Allahdan evlad diləyirdi. Allah arzusunu yerinə yetirdi. lakin İbrahimin və Sarranın artıq axıl yaşına çatdıqdan sonra...Sarranın insan məntiqinə uyğun və tam başa düşüləsi şübhələri var idi...Lakin oğul dünyaya gətirdi...

Bu qədər oğul həsrətində olan İbrahim istəkli evladını qurban qətirmək əmrini aldı Allahdan... hər bir insan bunu nə dərəcədə məntiqsiz olduğunu deyə bilər və insani cəhətdən haqqlı olar... Ancaq İbrahim Allahın əmrinə tabe oldu və "bütün imanlıların" atası oldu...

Allah İbrahimə nəslinin saysız olduğunu vəd etmişdir. Lakin İbrahim bunu həyatında görmədi... Allahı yalanda itdiham etmək d insan məntiqinə görə olardı...lakin bu gün yahudilər, xristianlar və müsəlmanlar hamısı İbrahimin evladları deyillərmi?
[/quote]

bu misallarınızın 3-lük əqidəsi ilə müqasə etmək lap mənasızdır. bəlkə deyəsiniz uşaq sinifdə məsləni eləyə bilmirdi oturdu evdə başa düşdü?[b]gəlin 3-lük əqidəsini ona oxşar bir şeylə müqayisə edək məslən Nescafe ilə orda da 3-ü birindədir[/b]

[quote]Mən xristian dinin iman həqiqətləri haqqında suallara cavab verdim. sizin sualınızada cavab verdim.
siz hansı nəticəyə gəlirsizsə - sizin işinizdi.
Mənim vəzifəm: sizin gəldiyiniz nəticənin tam səhf olduğunu və xristian dini təliminə uyğun olmadığını deməkdir.
[/quote]
bu sizin versiyanızdır izah eləmək əvəzinə sırıyırsız

[quote]mən belə başa düşdüm kimi siz özünüzdə olan terminlərlə danışmaq istəyirsiz.[/quote]

Dəqiq terminlər vacibdir, çünki arxasında böyük ilahiyyata dair mənalar var.
Siz müsəlmansınız? Yəgin ki onda bilirsiz ki, bəzi ərəb mənşəlli islam ilahiyyat elminə dair sözlərin mansını çatdırmaq nə dərəcədə vacibdir.

[quote]Əgər Allahı bir varlıq kimi qəbul edirsinizsə və onun 3 simadan ibarət olduğunu iddia edirsinizsə həmin simalar artıq müstəqil hissələr- varlıqlar deməkdir . Niyə bunu qəbul etməkdən imtina edirsiz başa düşmürəm[/quote]

Artiq bu cümlənizdə bir balaca irəliyə addım görürəm.
Allah mozaika yaxud konsturtor deyilki onu üç hissədən ibarət olduğunu deyək...burada müsəlmanların dəqiq infədaəsi yadıma düşdü - əstaqfirullah!

Allahı biz seçməmişik nə də ki biz uydurmuşuq ki - istədiyimiz kimi, başa düşdüyüçüz kimi olsun.
Mən Allahı uydursaydım, yaxud ilahlar arasında seçim etsəydim, bir insan kimi - ən sadə və başa düşüləni seçərdim. Ya riyazi mənada bir, yada da bir neçə ilahlara inanardım .

Allahın Özü haqqında Vəhyi - tam Allahın təşəbbüsüdür.
Xristianların istinad etdiyi Əhdi-Ətiq və Əhdi-Cədid kitabları, yenədə təkrar edirəm - İsa Məsihin şagirdləri və ilk davamçıları olan həvarilərin şahidliyi və inamı bizi bir həqiqət qarşısında qoyur. Allah - Üç Simada Birdir. Ata, Oğul (Kəlam) və Müqəddəs Ruh. Vəssalam.

[quote] bu misallarınızın 3-lük əqidəsi ilə müqasə etmək lap mənasızdır. [/quote]

Misal lap yerinə düşdü, çünki söhbətimiz başa düşülən, insan məntiqinə uyğun olan və yaxud olmayan dini anlayılardan gedir. Məndə misal gətirdim ki, əyinki Allahın Təbiəti və Daxili Həyatı - elə Allah ilə ilk münasibətdə olan imanlılar arası İbrahimin Allah ilə münasibətləri bir çox vaxtlarda insan məntiqinə sığmırdı.

[quote] gəlin 3-lük əqidəsini ona oxşar bir şeylə müqayisə edək məslən Nescafe ilə orda da 3-ü birindədir
bu sizin versiyanızdır izah eləmək əvəzinə sırıyırsız [/quote]

bu iki cümlənizdə mən artıq səbirsizlik və mədəniyyətsizlik görürəm.
Siz mənimlə mənim dinim haqqında danışırsız. ona görə "Nescafe" kimi bəsit, səfeh misallardan və "sirimaq" kimi ifadələrdən imtina etməlisiz.
Etməsəniz - söhbətimiz tutmayacaq.

[quote name='nervous' timestamp='1297429000' post='8324846']
Dəqiq terminlər vacibdir, çünki arxasında böyük ilahiyyata dair mənalar var.
[/quote]

sizin sima termininiz 3-lük əqidəsi ilə düzgün gəlmir . termin özü səhv işlənilib sima üz, sifət deməkdir. sizin əqidəyə hissə daha uyğun gəlir

[quote]Artiq bu cümlənizdə bir balaca irəliyə addım görürəm.
Allah mozaika yaxud konsturtor deyilki onu üç hissədən ibarət olduğunu deyək...burada müsəlmanların dəqiq infədaəsi yadıma düşdü - əstaqfirullah! [/quote]
Əgər sizdə tanrı ata, oğul və müqəddəs ruhdan ibarətdirsə onda buna hissə demək lazımdır sima yox
[quote]Allahın Özü haqqında Vəhyi - tam Allahın təşəbbüsüdür.
Xristianların istinad etdiyi Əhdi-Ətiq və Əhdi-Cədid kitabları, yenədə təkrar edirəm - İsa Məsihin şagirdləri və ilk davamçıları olan həvarilərin şahidliyi və inamı bizi bir həqiqət qarşısında qoyur. [b]Allah - Üç Simada Birdir. Ata, Oğul (Kəlam) və Müqəddəs Ruh. Vəssalam.[/b] [/quote]
[u][b]bəs bunlardan biri olmasa nə olacaq?[/b][/u]

[quote name='ma40' timestamp='1297770478' post='8353842']
nervous sen sadece haggi gebul elamak istemirsen ay gardash !! bir yazdiglarimizda hegigeti tapmaga calish ! ! sen deyirsen Ata ,ogul ve mugeddes ruh, bunlar birdi duzdu ?? yani bir Sifet kimi gedir ??
[/quote]
mənə bu qəribə gəlir xristianlıqda tanrı niyə sifət kimi gedir? başqa termin tapmadılar?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Цены на продукты питания в Азербайджане: что подорожало? - СПИСОК
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен в Азербайджане составил 100,0%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
      Как сообщает Госкомстат, индекс потребительских цен на продукты питания, напитки и табачные изделия составил 98,2%, на непродовольственные товары - 100,9%, на платные услуги, оказанные населению - 102,0%.
      Согласно информации, в апреле 2024 года индекс потребительских цен по сравнению с предыдущим месяцем составил 99,9%, а за первые четыре месяца по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - 100,7%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольшее снижение цен наблюдалось на манную и гречневую крупы, макароны, свежую рыбу, молоко, яйца, маргарин, подсолнечное и кукурузное масло, грецкие орехи, фундук, помидоры, огурцы, зелень, баклажаны и картофель. В то же время рост цен был зафиксирован на лимоны, бананы, яблоки, груши, киви, каштан, гранат, белокочанную капусту, сладкий перец, бурак и чеснок. Цены на другие продукты питания существенно не изменились.

Непродовольственные товары
      В апреле индекс потребительских цен на непродовольственные товары по сравнению с мартом составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 101,3%.
      В апреле по сравнению с предыдущим месяцем больше всего подорожали ювелирные изделия, цемент и пиломатериалы. Стоимость других непродовольственных товаров существенно не изменились.
      Платные услуги населению
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен на платные услуги населению по сравнению с предыдущим месяцем составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 102,4%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольший рост цен наблюдался на услуги международных авиаперевозок в страны СНГ, туры внутри страны, медицинские, стоматологические, парикмахерские и косметологические услуги, а также услуги платных дошкольных образовательных учреждений. Стоимость других платных услуг существенно не изменились.
      https://media.az/society/ceny-na-produkty-pitaniya-v-azerbajdzhane-chto-podorozhalo-spisok
      • 1 reply
    • На побережье Каспия откроется цирк
      Sea Breeze Resort активно развивает детское направление, и этим летом отдых с детьми на территории города-курорта станет еще интереснее – на территории курорта впервые откроется цирк.
      «1 июня в Sea Breeze под руководством обладателя циркового «Оскара» Аллахверди Исрафилова стартует международная программа «Легенды Монте-Карло» с участием артистов одного из самых престижных цирковых фестивалей в мире», - говорится в сообщении пресс-службы Sea Breeze.
      Отмечается, что цирковой шатер со зрительным залом вместимостью 1250 мест и 13-метровым манежем расположится между Лунапарком и Аквапарком, которые также начнут принимать гостей этим летом.
        Цирк откроется в Международный день защиты детей 1 июня, и первое шоу будет носить благотворительный характер - на него будут приглашены дети, оставшиеся без попечения родителей, и дети с ограниченными физическими возможностями.
      «Живые легенды Монте-Карло очаруют и детей, и взрослых сложными акробатическими трюками, виртуозным жонглерским мастерством, настоящей магией и впечатляющей эквилибристикой. А великолепные карабахские скакуны, покорившие своим выступлением публику Виндзорского королевского конного шоу, под управлением настоящих джигитов продемонстрируют невероятную скорость и грацию», - говорится в сообщении.
      https://1news.az/news/20240513022911888-Na-poberezhe-Kaspiya-otkroetsya-tsirk-FOTO
        • Like
      • 17 replies
    • Обнародовано заключение повторной экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова
      Обнародовано окончательное заключение экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова, обвиняемого в жестоком убийстве пятерых членов своей семьи, двое из которых были несовершеннолетними.
      Как передает Qafqazinfo, на основании протеста прокуратуры, в отношении обвиняемого была проведена повторная экспертиза.
      В заключении повторной экспертизы, как и в предыдущей, также заявляется, что обвиняемый находился в невменяемом состоянии во время совершения преступления.
      На следующем этапе Ахмедову будет предъявлено окончательное обвинение, а уголовное дело будет передано в суд для рассмотрения. Если суд также придет к выводу, что обвиняемый совершил преступление в невменяемом состоянии, Ахмед Ахмедов будет освобожден от наказания.
      Однако он не будет отпущен на свободу, а ему назначат принудительное лечение в специализированном медицинском учреждении.
      https://media.az/society/obnarodovano-okonchatelnoe-zaklyuchenie-ekspertizy-o-psihicheskom-sostoyanii-ahmeda-ahmedova
        • Like
      • 14 replies
    • В Азербайджане среди детей распространяются коклюш и «свинка»: как защитить ребенка?
    • В Баку мужчина винит персонал больницы в смерти своей дочери
      В Баку 17-летняя девушка, доставленная в больницу с жалобами на боль в области ребер, скончалась в медучреждении спустя два дня.
      По словам жителя Маштаги Умуда Гулиева, 5 февраля этого года он доставил свою дочь, Нурану Гулиеву, в расположенную в поселке объединенную городскую больницу №7. Однако 7 февраля девушка умерла. Мужчина утверждает, что причиной смерти дочери стали инъекции, сделанные в медучреждении.
      У.Гулиев рассказал, что в момент смерти Нураны врача в больнице не было - указания медсестре он давал по телефону. Родители немедленно отвезли тело девушки в Объединение судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии, где установили, что причиной смерти стало кровоизлияние в мозг.
      У.Гулиев заявил, что в ходе расследования, проведенного прокуратурой Сабунчинского района, было выявлено, что медсестра сделала пациентке укол, название которого она не знает.
      Мужчина требует, чтобы виновные за смерть его дочери понесли заслуженное наказание.
      Подробнее - в сюжете:

• 32 replies
    • В Азербайджане ежемесячная минимальная зарплата может быть заменена почасовой
      Ежемесячная минимальная заработная плата в Азербайджане может быть заменена почасовой минимальной заработной платой.
      Это отражено в дорожной карте на 2024 год по внедрению улучшений и коммуникаций в соответствующей области, основанной на отчете Business Ready Группы Всемирного банка.
      Министерству труда и социальной защиты поручено до 1 июля текущего года подготовить и представить соответствующие предложения по замене ежемесячной минимальной заработной платы на почасовую.

https://media.az/society/v-azerbajdzhane-ezhemesyachnaya-minimalnaya-zarplata-mozhet-byt-zamenena-pochasovoj

Поясните, а как будут получать зарплату бюджетники, у которых фиксированная месячная зарплата?
        • Like
      • 20 replies
    • Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Upvote
        • Like
      • 135 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
        • Like
      • 26 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...