Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Vəhabi Əqidəsi

Recommended Posts

Hə hamsı, bir mənim nənəmnən başqa))

Məntiqdən, əntiqdən danışmayacam. Oxu, başa düş. Kişinin öz qızı yaşında bir şəxsnən ailə qurması müstəhəb deyil. Kişi öz qızı yaşında olan şəxsə meyil etməməlidi. Əgər 30-35 yaşında kişi 12-13 yaşında olan qıza meyiledirsə....?????......

Başqa vaxtı deyirsiz, əmim yaşında kişisən heç utanmırsan.

Onda siz hemişə hazırsız ki, hansısa əmi, sizin 12-13 yaşında olan qıza, gözü düşə bilər.

Kişi yaşca onnan böyük və kiçik xanımlarnan evlənməsə yaxşıdı. Elə qadınlarda. Belə hallar əxlaqı pozur.

Əgər kişi ilə qadın bərabər hüquqludularsa. Onda oğlanlarda, xalaları yaşdakılarnan evlənsin. Bu artıq incest olur.

P.S Məncə müzakirəni uzadmasaq xoş olar.

mən deyəsən yuxarida yazmişdım ki peyğəmbərin qoca arvadlari da olub, birinci arvadi özündən 16 yaş böyük olub. Sənin dar düşüncənə görə yaş fərqi ailə qurmağa maneədir. Lakin böyük yaş fərqi ilə evlənib çox xoşbəxt olanlar da var onu bil.

• Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mən deyəsən yuxarida yazmişdım ki peyğəmbərin qoca arvadlari da olub, birinci arvadi özündən 16 yaş böyük olub. Sənin dar düşüncənə görə yaş fərqi ailə qurmağa maneədir. Lakin böyük yaş fərqi ilə evlənib çox xoşbəxt olanlar da var onu bil.

Mənim dar düşüncəm, sənin və Allahıvın ümumi düşüncəsini keçe bilməy ixtidarındadı. Yəni sizin gen düşüncəviz elə budu))

Edited by Simruq

Bir sual verim.

Sizlər ( yəni tərəfdarlar ) öz qızıvızı 6-9 yaşında ərə verərdiz ?

Mən burada heç kimin tərəfində deyiləm. Bu mövqeyim neytiral olacaq. Hələki!

Əgər "mən" Peygəmbər kimi insanla nəyin bahasına olursa olsun, qohum olmaq istəyirəmsə...Dəqiq bilirəmki Hz Peygəmbər o yaşda qıza hec vaxt meyl etməz. O vaxtlar Peygəmbərlə qohum olmaga cox insanlar can atırdı, Hz Fatiməyə nə qədər elçılər gəldi, imkanlı, adlı, sanlı, amma kimə qismət oldu?..Peygəmbər qızları ilə də izivac qurmaq istəyənləin sayi həddən çox idi. Edited by roberto5

Bu infomasiyalar sadəcə sözlərə əsaslanır. İslamın ən səhih mənbələri təsdiqləyir ki, Aişə uşaq kimi ərə verilib təqribən 9-13 yaş aralığında, Bu halda da o uşaq idi. Dəqiq məlumatdır ki, öz oyuncaqları ilə ərinin evinə gətirilib. Bunu bütün islam alimləri də təsdiqləyir.

Ümumiyyətlə şəriətlə yaşayan ölkələrdə hazırda da bu qaydalar tətbiq edilir., Səudiyyə ərəbistanı, İran v.s ölkələrdə hazırda da uşaqlarla evlənmə normal hal kimi qəbul olunur. Rayonlarda da harda ki, şəriət adətləri saxlanılıb azyaşlı uşaqların ərə verildiyini görə bilərsiniz. Bu İslam quruluşu üçün normal haldır. Əslində 7-ci əsrin primitiv qanunlarını geyim və həyat tərzini qəbul edən və o formada yaşamaq istəyən insanlar üçün bu təbii hal kimi qarşılanmalıdır.

Siz bu qədər məlumatlisinizsa onda Hz.Əsranin  hicrət əsnasında 27-28 yaşlarında olduğunu  və Aişədən10 yaş böyük idisə, demək ki hz. Aişə hicrət əsnasında 18 yaşlarında olduğunu bilirsiz. Oyuncaq oynayibmiş , belə  inanirsizsa onda hədislərdə Hz. Aişənin ev işləri gördüyü haqqinda hədisləri də nəzərinizdən qaçirmayin..

Elə dindən anlayişi olmayan bəzi bir qisim savadsiz müsəlmanlar da   qızlarının uşaq yaşda evliliklərinə razılıq göstərirlər. 

Bu yazi da qaraladiğim cümlənizə əsasəndir:

-Prof. Dr. Muhammed Hamidullahın naklettiğine göre, Arap geleneğinde, kızların yaşı ay hali görmeye başlamasından itibaren hesabedilmektedir. Sıcak memleketlerde,  çocukların ortalama 9-10 yaşlarında ergenlik çağına girdikleri ( Cevad ali, El Mufassal 3/629-644) düşünülürse, Hz. Aişe r.a.nın nişanlandığı yaşı 16,evlendiği yaş 19 olur. Bunu Arap dilindeki bir kullanış da teyit etmektedir. Arapçanın en büyük ve sahih lügatı Lisan'ül-Araba bakıldığı takdirde, arapçada 11 den 19 kadar olan sayılar kullanılırken, birler hanesi zikredilerek  onlar hanesi de kastedilmektedir. Bir bedevi "vahhid-birle, bir yap" dediği zaman, "cebimde 10 dirhem var, 1 de sen ver de cebimdeki parayı 11 yap."  demek istemektedir. Hz. Aişe r.a. Arapçayı en edebi konuşan hanımlardan biridir. Arapçadaki bu özelliği kullanarak 6 ve 9 yaşla 16 ve 19 yaşı kasdettiği anlaşılmalıdır.

Bu qədər insan özünü dərin quyuya atinca bir ərəb tapib onla bu müzakirəni aparmaq daha səmərəli olar düşünürəmki.

Hz. Aişe r.a.nın nişanlandığı yaşı 16,evlendiği yaş 19 olur. 

Siz turkiyədəki romantik professorların yazıları ilə İslam dininin tarixi barədə heç bir dəqiq məlumat əldə edə bilməzsiniz. İslamda ən səhih məlumatlar, bir neçə mənbəyə əsaslanır hansılar ki, səhih yazılar və Şeyx il İslam statuslu alimlərdəndir.,  Məsəl üçün  ən hörmətli islam alimi səhih Buxari-dən

8:73:151 Aişə evə gələndə  oyuncaqlarını gətirmişdi digər rəfiqələri ilə oynamaq adəti var idi, peyğəmbər isə at oyuncağını görüb gülümsəyir və soruşur., bu nədir atın qanadı olur. Sual verir, Aişə cavab verir ki, Suleyman peyğəmbərin atının qanadı olub bilmirdin o isə gülümsəyib otaqdan çıxır. 

Başqa mənbələrdən, 6 yaşından nişanlandığı və 9da ərə gedib bir yerdə yaşadığı bildirilir. Fath Al bari 6130, Muslim 

Ümumiyyətlə coxluqda mənbələr onun 6 yaşda artıq ərə verildiyi və 9 yaşda isə münasibətdə olduğunu təsdiqləyir, 

Bəzi mənbələr isə 13 yaşda olduğunu iddia edir. İstənilən halda heç bir mənbə 13 yaşdan artıq yaşda cinsi münasibətdə olduğunu iddia etmir. 

Məsəl üçün qafkaz müsəlmanlarının səhifəsində bir cox səhih hədislərə əsaslanan məlumatlar var, burada 9 yaşda artıq onların birlikdə yaşadıqları təsdiqlənir.

http://islam-today.ru/istoria/licnosti/kogo-iz-zen-proroka-allaha-mir-emu-i-blagoslovenie-vsevysnego-nazyvali-siddyjka-i-humejra/

Plotophyte bilirəm ki, islam dini barəsində kifayət qədər bilgiyə sahibsiniz...Onuda bilirəm ki, hər hansısa bir hadisəyə siz baxış bucağını dəyişib başqa bir nəticə çıxartmağıda bacarırsınız...Yəni istəsəniz dini müdafiə etməyi bacarırsınız...)

Sizə bir sualım var...

Dini müdafiə etmək üçün bu məsələni(Məhəmməd(p) və 9 yaşlı Aişə) necə izah edərdiniz ?

Siz turkiyədəki romantik professorların yazıları ilə İslam dininin tarixi barədə heç bir dəqiq məlumat əldə edə bilməzsiniz. İslamda ən səhih məlumatlar, bir neçə mənbəyə əsaslanır hansılar ki, səhih yazılar və Şeyx il İslam statuslu alimlərdəndir.,  Məsəl üçün  ən hörmətli islam alimi səhih Buxari-dən

8:73:151 Aişə evə gələndə  oyuncaqlarını gətirmişdi digər rəfiqələri ilə oynamaq adəti var idi, peyğəmbər isə at oyuncağını görüb gülümsəyir və soruşur., bu nədir atın qanadı olur. Sual verir, Aişə cavab verir ki, Suleyman peyğəmbərin atının qanadı olub bilmirdin o isə gülümsəyib otaqdan çıxır. 

Başqa mənbələrdən, 6 yaşından nişanlandığı və 9da ərə gedib bir yerdə yaşadığı bildirilir. Fath Al bari 6130, Muslim 

Ümumiyyətlə coxluqda mənbələr onun 6 yaşda artıq ərə verildiyi və 9 yaşda isə münasibətdə olduğunu təsdiqləyir, 

Bəzi mənbələr isə 13 yaşda olduğunu iddia edir. İstənilən halda heç bir mənbə 13 yaşdan artıq yaşda cinsi münasibətdə olduğunu iddia etmir. 

Məsəl üçün qafkaz müsəlmanlarının səhifəsində bir cox səhih hədislərə əsaslanan məlumatlar var, burada 9 yaşda artıq onların birlikdə yaşadıqları təsdiqlənir.

http://islam-today.ru/istoria/licnosti/kogo-iz-zen-proroka-allaha-mir-emu-i-blagoslovenie-vsevysnego-nazyvali-siddyjka-i-humejra/

Quranda açıq aydin yazilib həddi buluğa çatanlar evlənir, müxtəlif mənbələrin, müxtəlif  rəqəmlərin əhəmiyyəti yoxdur. Qafqaz müsəlmanları mollalardan ibarətdir onlara uydurma hədisə səhih demək problem deyil.

Quranın və sünnənin doğru başa düşülməsi mövzusunda insanlara öndərlik edən insanin necə 7-8 və ya 10 13 yaşi ola bilər.? Bu təcrübəsi hələ uşaq deyiləcək yaşda bir insanın əldə etmiş olmasını qəbul etmək olduqca çətindir.  Aişənin Cübeyr ilə nişanlanmış olduğu da ərəb adətlərinə görə evlilik üçün  lazimi yaşında olduğunu göstərməyə kafidir. Noldu dünyanin bütün bucağindan xəbər verən Peygəmbər 4-5-6 yaşda qizla evlənir bunu camaat görmür.?)

Sizin dəlil kimi gətirdiyiniz hədisləriniz prof.challanger nickli istifadəçinin gətirdiyi hədislərin səviyyəsinə bərabər yazilardi. 

Edited by azda

Sizin dəlil kimi gətirdiyiniz hədisləriniz prof.challanger nickli istifadəçinin gətirdiyi hədislərin səviyyəsinə bərabər yazilardi. 

Bir din haqqında müzakirə aparanda nağıllara yox, o dinin əsas aslimlərinə əsaslanırlar. İslam tarixində ən böyük rol oynamış Səhih al Buxari və Muslim kimi alimlərdən dəlillər sizə kifayət deyilsə, onda bu müzakirəni davam etmək mənasəzdır. 

Dini müdafiə etmək üçün bu məsələni(Məhəmməd(p) və 9 yaşlı Aişə) necə izah edərdiniz ?

Hazırda müdafiə mövqeyində deyiləm, onu demək olar ki, Məhəmməd öz peyğəmbərliyini iddia edəndən sonra, dinlə bərabər dövlət də qurmaqla məşğul idi, səpələnmiş beduin tayfaları bir din altında birləşdirirdi. Bunun üçün isə onun müttəfiqlərə ehtiyacı var idi, Onun arvadlarının yaşca ondan böyük olması onunla əlaqədardır ki, o arvadları özlərinə görə yox ailələrinin nüfuzu və müttəfiqliyə görə seçirdi. Onların içində nüfuzlu yəhudi, ərəb, xristian ailələrindən dul qadınlar  var idi. 

Aişə onun tək arvadıdır ki, kimi ki, o qərəzsiz seçib və təbii ki, o vaxtlar beduinlər üçün uşaqla evlənmə tam normal bir hal idi, o da öz dövrü üçün heç bir mənəvi normadan qıraq iş görməyib. Sadəcə olaraq cavan zövcə ilə evlənib və mənəvi zövq alıb. 

Bir din haqqında müzakirə aparanda nağıllara yox, o dinin əsas aslimlərinə əsaslanırlar. İslam tarixində ən böyük rol oynamış Səhih al Buxari və Muslim kimi alimlərdən dəlillər sizə kifayət deyilsə, onda bu müzakirəni davam etmək mənasəzdır. 

Hazırda müdafiə mövqeyində deyiləm, onu demək olar ki, Məhəmməd öz peyğəmbərliyini iddia edəndən sonra, dinlə bərabər dövlət də qurmaqla məşğul idi, səpələnmiş beduin tayfaları bir din altında birləşdirirdi. Bunun üçün isə onun müttəfiqlərə ehtiyacı var idi, Onun arvadlarının yaşca ondan böyük olması onunla əlaqədardır ki, o arvadları özlərinə görə yox ailələrinin nüfuzu və müttəfiqliyə görə seçirdi. Onların içində nüfuzlu yəhudi, ərəb, xristian ailələrindən dul qadınlar  var idi. 

Aişə onun tək arvadıdır ki, kimi ki, o qərəzsiz seçib və təbii ki, o vaxtlar beduinlər üçün uşaqla evlənmə tam normal bir hal idi, o da öz dövrü üçün heç bir mənəvi normadan qıraq iş görməyib. Sadəcə olaraq cavan zövcə ilə evlənib və mənəvi zövq alıb. 

siz trollinqlə məşğulsuz burda, 100 dəfə izah olundu sizə hədislərin hamısı səhih deyil, əgər bir hədis qurana ziddirsə heç vaxt qəbul olunmur, Hər bir islam aliminin səhvi ola bilər. Səhvsiz olan qurandir. Quran da uşaqlarla evliliyə icazə vermir, vəssəlam. Alimin hədislərini sübut kimi gətirməyin yeri yoxdu. 

yazısan Məhəmməd dövlət qurmaqla məşğul idi. buyur oxu,

Bu shekildeki fikirler axi hec bir elmi subuta tarixi fakta soykenmir! Siz nece bele urekden inana bilirsiniz yazilanlara? Siz bele deyirsiniz men de deye bilerem ki bu saydiqlarinizin hamisina ve qat qat artigina Mehemmed nail oldu. 

Bu shekildeki fikirler axi hec bir elmi subuta tarixi fakta soykenmir! Siz nece bele urekden inana bilirsiniz yazilanlara? Siz bele deyirsiniz men de deye bilerem ki bu saydiqlarinizin hamisina ve qat qat artigina Mehemmed nail oldu. 

inanmırsız, gedin tarixçilərdən soruşun.

Qetiyyen aqressivlesmeyin rica edirem. Mene sadece muselmanlarin inam mexanizmini oyrenmek lazimdir. Siz meselen hansi tarixcilere istinaden bele dusunursunuz?

mən aqressiv nə dedim ki? )) siz dediz yalançı tarixi faktlar yaziriq, mən dəd dedim inanmirsiz tarixçilərə müraciət edin ) Mən tarixçi deyiləm.

mən aqressiv nə dedim ki? )) siz dediz yalançı tarixi faktlar yaziriq, mən dəd dedim inanmirsiz tarixçilərə müraciət edin ) Mən tarixçi deyiləm.

Men bilirem siz tarixci deyilsiniz...inandiginiz bu fikir ki var..Mehemmed peygembere filan sheyler teklif elediler o da imtina eledi. Buna  hansi tarixciye esasen inanirsiniz? Yeni bu fikirlerin bir subutu varmi ki heqiqeten peygember her sheyden imtina eledi?

Men bilirem siz tarixci deyilsiniz...inandiginiz bu fikir ki var..Mehemmed peygembere filan sheyler teklif elediler o da imtina eledi. Buna  hansi tarixciye esasen inanirsiniz? Yeni bu fikirlerin bir subutu varmi ki heqiqeten peygember her sheyden imtina eledi?

Mən tarixçi olmadığıma görə sizə mənbələr sübutlar yaza bilmərəm başa düşürsüz? Mənim kimi insanlar tarixəaid kitabları oxuyur, mənbələri sübutları bilən isə o kitabı yazan tarixçilərdir. 

Mən tarixçi olmadığıma görə sizə mənbələr sübutlar yaza bilmərəm başa düşürsüz? Mənim kimi insanlar tarixəaid kitabları oxuyur, mənbələri sübutları bilən isə o kitabı yazan tarixçilərdir. 

Bes men de deyirem ki, rica edirem o tarixe aid kitablari bendenizle de paylasin zehmet olmasa

mənim evimdə arxiv, kitabxana yoxdu.

vaxtim olanda chalisharam axtarim mənbələr ayrica bir tema achim bu haqda

Amma menim evimde kitabxana var. Men sizden ne xahis etdim ki? Arxivin kitabxananin ne dexli var ki muzakiremize? Sadece oxuduguz tarixe aid kitablardan hec olmasa birce denesinin adini yaxud muellifini deseydiniz peygember ve islam haqqindaki fikirleri mehz tarixe aid kitablardan oxumaq cox maraqli olardi. 

Amma menim evimde kitabxana var. Men sizden ne xahis etdim ki? Arxivin kitabxananin ne dexli var ki muzakiremize? Sadece oxuduguz tarixe aid kitablardan hec olmasa birce denesinin adini yaxud muellifini deseydiniz peygember ve islam haqqindaki fikirleri mehz tarixe aid kitablardan oxumaq cox maraqli olardi. 

dedim axi vaxtim olanda chalishib axtararram o kitablari və müəllifləri

Kitab oxuyanda once onun adina ve muellifine baxirlar ki yalnish melumat, qeyri deqiq melumat elde elemish olmayaq. Muzakire ucun tesekkur edirem Size. Allah imaninizi kamil elesin 

mən oxuduğum kitab müsəlmanlar tərəfindən yazilib..... siz deyəcəksiz ki müsəlmanlar hamısı yalançıdı yalandan yaziblar, mən çalışaram tapım neytral mənbələr. başa düşürsüz?

Edited by Selс@n

mən oxuduğum kitab müsəlmanlar tərəfindən yazilib..... siz deyəcəksiz ki müsəlmanlar hamısı yalançıdı yalandan yaziblar, mən çalışaram tapım neytral mənbələr. başa düşürsüz?

Xeyr basa dusmurem. Mene sizin tarixe aid oxudugunuz istenilen kitab maraqli idi. Efsus. Men shexsen ne vaxt demisem ki muselmanlar hamisi yalancidir??? Siz cari muzakireni menle aparirsiniz ola biler kimse desin bunu menle elaqelendirmeyin 

Xeyr basa dusmurem. Mene sizin tarixe aid oxudugunuz istenilen kitab maraqli idi. Efsus. Men shexsen ne vaxt demisem ki muselmanlar hamisi yalancidir??? Siz cari muzakireni menle aparirsiniz ola biler kimse desin bunu menle elaqelendirmeyin 

Mən tarixi oxumuşam sovetin dövründə məktəbdə, sonra yalan başdan universitetdə, islama gələndən sonra müsəlmanların yazdığı peyğəmbərin həyati kitabindan, və tarixi-dini məqalələrdə. Əgər müsəlmanları yalançı hesab etməsəydiz sübut istəməzdiz. Bütün müsəlman bu tarixi fakti yazir, sübut istəyirsizsə hamisini yalançı hesab edirsiz. Ona görə neytral mənbələr tapsam yazaram burda.

buyurun:
_____

Məkkəli müşriklər Həzrət Peyğəmbərin (sallAllahu aleyhi və səlləm) yanına gələrək sitayiş etdikləri bütləriylə mübarizədən imtina etməsi üçün bu təklifləri etdilər:

“- Zəngin olmaq istəyirsənsə, sənə istədiyin qədər mal verək! Rəislik arzusundasansa, səni özümüzə başçı təyin edək! Əsil-nəcabətli bir qadınla evlənmək fikirindəsənsə, sənə Qüreyşin ən gözəl qadınlarından hansını istəsən verərik! Nə istəsən etməyə hazırıq. Yetər ki, gəl bu iddiandan vaz keç!”

Allah Rəsulu (sallAllahu aleyhi və səlləm) isə o bütpərəstlərə bu cavabı verdi:

“- Bəhs etdiyiniz şeylərin heç biri məni maraqlandırmır! Mən sizə gətirdiyim şeylərlə nə mallarınızı istəmək, nə aranızda şan-şöhrət qazanmaq, nə də başınıza rəhbər olmaq üçün gəlmişəm. Lakin Allah məni sizə bir peyğəmbər olaraq göndərdi və mənə kitab endirdi. Sizin (qəbul edənləriniz) üçün (cənnətlə) müjdələyici, (qəbul etməyənləriniz üçün də cəhənnəmlə) qorxudan bir carçı olmamı mənə əmr etdi. Rəbbimin mənə verdiyi risalət vəzifələrini sizə təbliğ etdim və sizə nəsihət etdim! Sizə gətirdiyim dini qəbul etsəniz, o, dünyada və axirətdə nəsib və azuqəniz olar! Əgər onu qəbul etməz, rədd etsəniz, mənim edəcəyim Uca Allah mənimlə sizin aranızda hökmünü verənə qədər Allahın əmrini yerinə yetirmək üzrə, bütün çətinliklərə səbr etməkdir.

Mənbə: [İbn İshaq, Sirət, s. 179; İbn Hişam, I, 295-296; İbn Kəsir, əl-Bidayə, III, 99-100.]

• 1 month later...

Sualım mövzunu açanadır.

1. Əgər mövzunun adı barədə şübhəniz yoxdursa onda and içinki vəhabi dediyiniz adamlar özlərini siz adlandıran kimi adlandırır?

əgər onlar özlərini elə adlandırmırsa onda zəhmət olmasa təkzib yazın, mövzunun adını dəyişin və müsəlmanların haqqına girdiyiniz üçün üzr istəyin və bundan sonra nəyi nəzərdə tutursunuzsa elə öz adı ilə adlandırın.

2. Ya da ən azı dəlillər gətirin ki müsəlmanı öz və sizin əqidədə olanlarının nəfsinə görə qara yaxmırsınız?!

Çünki əgər siz dediyiniz adlı əqidə varsa, onda elə sizi və sizin kimi düşünənlərə də mən öz istədiyim kimi ad qoymağa haqqım var.

bir xahiş. bu forumda dubinka, söyüş və sairlə hədələyənlər kifayət qədərdir. ona görə səmimi suala səmimi cavab istəyirəm

ki həqiqət üzə çıxsın.

Bir əlavə edim ki, əgər söhbət Azərbaycandan gedirsə, əhli-sünnənin yayılması bir çox bəlaların qarşısını alıb, bura əqidədə olan şirk, bidətlər, dünyəvi məsələlərdə isə içki, zina, siqaret və s. kimi bəlalardır. hətta sovet dağılandan sonra mollalar da bunu görür və məclislərdə əhval-ruhiyyəyə uyğun danışırlar. 2-cisi də dini düzgün başa düşməyənlər də var saleh sələflərin getdiyi yolu da düzgün başa düşməyənlər var, bunu inkar etmək lazım deyil. Və bunu da şirk və bidət əhli və üstəgəl islam xaricində olan düşmənlər çox məharətlə istifadə edir. Buna görə RəsuluLLah səv-in əqidəsini və onun əqidəsinə qara yaxıb, pisləmək, ad qoymaq və s. ən azı savadsızlıq və ən çoxu isə cəhənnəmə aparan yoldur.

Hədis kitabını heç kim müqəddəs saymır )) Sən get bir az dincəl, sonra hədis elmi haqqında öyrən, mən sənə yazdım sənə çatmadı, hədislərin səhihi zəifi olur,  

bir sheye ki etibar yoxdur, zeifi, guclusu var - onu zaten ixtisara salmaq gerekmir mi ?

niye Qur'an sizlere yetmir, niye RAbbil Aleminin dediklerini inkar edirsiniz??

Uca Allah deyir ki Qur'an yetir, siz deyirsiniz ki , yox eee bele deyil.....