Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Allah Olsaydıq ...

Recommended Posts

• Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Бу юмуми принспидир) Пярвизка, Мярвизка фярг елямяз)

Offtop olmasın, deyə sizə bu cür cavab verərdim;

Allah olsaydım ,Az.forumun keyfiyyətli yazan userlərinin sayını artırardım.Portugaletsi də AZ.foruma üzv edərdim.)))

Offtop olmasın, deyə sizə bu cür cavab verərdim;

Allah olsaydım ,Az.forumun keyfiyyətli yazan userlərinin sayını artırardım.Portugaletsi də AZ.foruma üzv edərdim.)))

Бу гёзял фикирдир)) Тяшяккюрляр, дяйярли Кенюль 2012))

Allah mənəm.bu dünyanı özüm üçün yaratmışam ki darıxmayım.hal hazırdakı cismim isə bir oyun personajıdır

felsefi noqteyi-nezerden baxsaq maraqlı fikirdir ...allah evvelce butun shertleri yaradir sonra ozunu hisselere bolerek evvelki tamligini unudur...hal hazırda biz her birimiz allahın bır hissesiyik,yeni allahlarıq.

amma burada bir mesele var...ne ehtiyac olub ki,allah oz tamligini bu cur hisselere bolsun?eger obrazlı desek bu heyat oyundursa allah neden darixib ozu vasiyesile bele bir oyun teskil edib?

Allah mənəm.bu dünyanı özüm üçün yaratmışam ki darıxmayım.hal hazırdakı cismim isə bir oyun personajıdır

Sen Allah olsan bele, bezi varluqlardan zeif olardin. Cunki darixmaq seviyyesinde sen zeifsen. Darixmaq ehtiyacdi.. Sen ne Allahsan ki ehtiyac icindesen))

Son zamanlar daxa bawqa weyler bawa duwmuwem... Insanin, Allahi duwunce ve tesevvuru, konkretlewdirilmiw obraza soykenir. Allah konkret anlayiw seviyyesindedi. Bu da bir xeta.

Butun Ilahi tesevvurler, yeni Allah haqqinda olan tesevvurler, noqsan icindedi.

P.S. Bir neche 100 ilden sonra insan, sizin tesevvur etdiyiniz Allahliqi edecey.

uqurlar duwuncevizde))

Fantaziyamız boldur.Amma Allahlıq iddiası bir az yaxşı düşmür.

Bir anlıq təsəvvür etməyə çalışdım.Və belə bir şey alındı;

"Bir ölkənin yaradıcı və qurucusuyam.Hər bir şeyə qadirəm.Hamıya 100 il ömür verərdim.Doğulduğu gündən etibarən və 100 ili tamam olan kimi hamı ölməlidir.Sosial ayrı seçkiliyə yol verməzdim.Hamı yeyir və işləyir.Artıq tamahlıq,əmlak və var -dövlət yığmaq ideyası yoxdur.Heç bir silah və insanı məhv edən amillər ölkəmdə yoxdur.Bütün əxlaqı pozan (narkotika,spirtli içki,əxlaqsızlıq vəs.) amillər ölkəmdə qadağandır.

Zorakılıq edən,pedofil,zoofil,psixapat,şizofreniya və s.100 illərin tamamını gözləmədən məhv edərdim.

Ailə .İki gənc 24 yaşına çatır evlənir..Və toxunulmazlıq statusu alır.Ayrı evdə yaşayır.Müdaxilə edən qaynana ,o saat ölüm hökmünə layiq görülür.

Din.Tək Allahlılıq olsun.Heç bir din və məzhəb olmasın.Sitayiş,pərəstiş və s.qadağandır.Hər kəs Allahla qəlbində rabitə qursun.Ona minnətdarlığını dünyadakı əməlləri ilə sübut etsin.

Heç bir avtomabil olmaz.

Amma mobil tel və internet vacibdir.)))

Geyim.Sadə və dress code var.Hər yerin öz geyimi olmalıdır.

Hər yer yaşıllıq,gül-çiçək içində olmalıdır.Bu mütləqdir.Heyvanlar xüsusi qayğı və diqqət olmalıdır.

Qocalara və xəstələrə sağlam insanlar növbə ilə təmənnasız xidmət etməlidirlər.

Ağlıma ilk gələn bu oldu.

P.S.Çoxdu ciddi qəbul etməyin.Bu dəqiqə dövlət qurmuram)).

Elə ona görə də,siz Allah ola bilmərsiniz.Allahın böyüklüyü də məhz bundadır.Onun vəzifəsini,özündən başqa heç kəs yerinə yetirə bilməz.Düzdür,yaxşı fikirləriniz də var idi.Amma nə qədər olsa da,subyektiv yanaşma,insan amili özünü biruzə verir və bu hamımıza aiddir.

Allah olsaydım darıxdırıcı olardı.

Tutalım ki, yaratdım gözəl bir qalaktika, planetləri plastilinnən düzəldib səpələdim günəşin ətrafına, açdım 3Dmaxı tez-bazar landşaft dizaynı ilə təbiət çəkdim, oturdum mırta adam düzəltdim, təfəkkürümün 0.000000001% ni verdim ona i start verdim həyata! (qabaqcadan proyekti Save eliyirəm ki, birdən dağıdarlar dünyanı vosstanovit eliyə bilim)

Sonra nə olacaq? Durub yuxarıdan bütün günü nəzarət eliyəcəm ki, aa filankəs məni söydü, onu gərək cəhənnəmdə kaznit eliyim! 

Yada, aa bu zor oğlandı, ona cənnətdə yerim var))

Bu territoriyada bir Allahə yoxdur ki, tanış olardım başım qarışardı))

Vəssalam.

Heç kimin imanına inamına toxunmaq istəmirdim. Üzrlü hesab edin.

Sözüm ondadır ki, insan beyninin məhsulu çox primitivdir)

Elə ona görə də,siz Allah ola bilmərsiniz.Allahın böyüklüyü də məhz bundadır.Onun vəzifəsini,özündən başqa heç kəs yerinə yetirə bilməz.Düzdür,yaxşı fikirləriniz də var idi.Amma nə qədər olsa da,subyektiv yanaşma,insan amili özünü biruzə verir və bu hamımıza aiddir.

Tutalim ki mene aid deyil!

Subiyektiv yanawmanin ozu de obyektiv olmalidi.

Allah olsaydım darıxdırıcı olardı.

Tutalım ki, yaratdım gözəl bir qalaktika, planetləri plastilinnən düzəldib səpələdim günəşin ətrafına, açdım 3Dmaxı tez-bazar landşaft dizaynı ilə təbiət çəkdim, oturdum mırta adam düzəltdim, təfəkkürümün 0.000000001% ni verdim ona i start verdim həyata! (qabaqcadan proyekti Save eliyirəm ki, birdən dağıdarlar dünyanı vosstanovit eliyə bilim)

Sonra nə olacaq? Durub yuxarıdan bütün günü nəzarət eliyəcəm ki, aa filankəs məni söydü, onu gərək cəhənnəmdə kaznit eliyim!

Bu territoriyada bir Allahə yoxdur ki, tanış olardım başım qarışardı))

Vəssalam.

Heç kimin imanına inamına toxunmaq istəmirdim. Üzrlü hesab edin.

Sözüm ondadır ki, insan beyninin məhsulu çox primitivdir)

Cox tesuff Allah deyilsen))

Bəziləri dünyada baş verənlərdə Allahı günahkar görür.Yəni ki,"əgər belə böyük və qüdrətlidirsə,niyə müdaxilə etmir(və ya ümumiyyətlə mövcuddursa) ".Mən də o insanlara üzümü tutub deyirəm ki,bəlkə hər şeydən əvvəl,bizim dünyanı nə hala saldığımızı fikirləşək?Böyük hesabla,dünyadakı bütün problemlərin başında biz - insanlar dayanırıq.Müxtəlif tipli virusları kimi yaradır?İnsan.Kütləvi şəkildə adamların tələf olmasına kim səbəb olur?"İnsan"."Mənəm mənəmlik" iddiasına qalxan və bütün təbiətə qan udduran məxluq kimdir?"İnsan".

Allah,etməli olduğundan artığını insana edib.Əslində insan şanslı bir məxluqdur.Yer üzündə heç bir canlının sahib olmadıqları şeylərə sahibdir.Bunlardan ən əsası da intellektdir.Tək lazım olan,bunlardan ağılla yararlanmaq və qudurğanlıq etməməkdir ki,bunun öhdəsindən nə yazıq ki,gələ bilmirik.

Qaldı ki mövzuya,yer üzündəki heç bir insan,Allahlıq edə bilməz."Kiri kiri" söhbətinə görə demirəm.Dünyanın ən təmiz insanını seçib,bu vəzifəyə təyin etsən,həmin insan dünyanı altı günə dağıdar.Mən bu sualın üstündə bir dəfə dərindən fikirləşdim.Bir şeyi başa düşdüm ki,biz həqiqətən də,Allaha dəyər vermirik.

Tutalim ki mene aid deyil!

Subiyektiv yanawmanin ozu de obyektiv olmalidi.

"Mənə aid deyil" deyəndə nəyi nəzərdə tutursunuz və nida işarəsinin qüdrəti haqqında danışın.Yəni,bu nəyə lazım idi?Mənim sizə sözüm olsaydı,sizi "kvotlayardım".Mən Könül xanımın postuna fikirimi bildirdim.Öz-özünüzə niyə xoflanırsınız?Bəlkə fikirinizi mən anlamadım,aydınlıq gətirin,bilək.Ola bilər mən səhv başa düşdüm postunuzu.

"Mənə aid deyil" deyəndə nəyi nəzərdə tutursunuz və nida işarəsinin qüdrəti haqqında danışın.Yəni,bu nəyə lazım idi?Mənim sizə sözüm olsaydı,sizi "kvotlayardım".Mən Könül xanımın postuna fikirimi bildirdim.Öz-özünüzə niyə xoflanırsınız?Bəlkə fikirinizi mən anlamadım,aydınlıq gətirin,bilək.Ola bilər mən səhv başa düşdüm postunuzu.

Bu sizin post... Düzdür,yaxşı fikirləriniz

də var idi.Amma nə qədər olsa

da,subyektiv yanaşma,insan

amili özünü biruzə verir və bu

hamımıza aiddir.

Hamimiza aiddir. Menim yerime niye cavab verdiz?

Bəziləri dünyada baş verənlərdə Allahı günahkar görür.

Allahın tərəfini elə tutub danışdız ki, pis çıxmasın yazığım gəldi ona) Sağlam düşüncəli realist insan, görmədiyi üzləşmədiyi bir məfhumu günahlandıra bilməz. Bizim şikayətimiz situasiyalara ola bilər, hansısa tərs gedən vəziyyətlə bağlı etiraz ola bilər, amma heç cür Allaha aid olmaz.

Hal-hazırda böyüyüb başa çatmışıq, özümüzü dərk edirik və görürük ki, uşaqlıqdan beynimizə qoyulan Allah obrazı informasiya olaraq qalır. Axı biz onu indiyə qədər görə bilmirik, və təsəvvür edin o boyda anonim güclü bir varlığın mövcudluğunu yalnız bir kitab sübut eləməyə çalışır. Həmin o güclü varlıq məni yaradanda bilirdi axı, insanı təbiətin fenomeni edirsə, şüur ağıl verirsə, bu insan materialist kimi onu yaradanını görmək istəyəcək, ona toxunmaq onu kəşf etmək arzusunda olacaq. Quran kitabı isə cavabında yalnız ümidvar edir, gözləyin axirətdə görüş olacaq. 

Detskiy sual yaranır, axı bu axirət milyon ildir gəlmir, bəs nə vaxt?

Allahın tərəfini elə tutub danışdız ki, pis çıxmasın yazığım gəldi ona) Sağlam düşüncəli realist insan, görmədiyi üzləşmədiyi bir məfhumu günahlandıra bilməz. Bizim şikayətimiz situasiyalara ola bilər, hansısa tərs gedən vəziyyətlə bağlı etiraz ola bilər, amma heç cür Allaha aid olmaz.

Hal-hazırda böyüyüb başa çatmışıq, özümüzü dərk edirik və görürük ki, uşaqlıqdan beynimizə qoyulan Allah obrazı informasiya olaraq qalır. Axı biz onu indiyə qədər görə bilmirik, və təsəvvür edin o boyda anonim güclü bir varlığın mövcudluğunu yalnız bir kitab sübut eləməyə çalışır. Həmin o güclü varlıq məni yaradanda bilirdi axı, insanı təbiətin fenomeni edirsə, şüur ağıl verirsə, bu insan materialist kimi onu yaradanını görmək istəyəcək, ona toxunmaq onu kəşf etmək arzusunda olacaq. Quran kitabı isə cavabında yalnız ümidvar edir, gözləyin axirətdə görüş olacaq. 

Detskiy sual yaranır, axı bu axirət milyon ildir gəlmir, bəs nə vaxt?

attachicon.gifrT7IFdm227dyVOf6R8fm0vIWi42teR.jpg

Mən tərəf tutmuram.Sadəcə,bir insan kimi əlimi vicdanımın üstünə qoyub danışıram.Sizin niyə mövcud olmayan bir şeyə yazığınız gəlir?

Axirət?Mən din adamı deyiləm.Bunu onlardan soruşun.Mənə qalsa,artıq axirətin "göbəyindəyik".Bundan o yana nə axirət?Ətrafda baş verənlər isə, çox aydın bir nümunədir.

Haminin adinnan yene daniwmaqa davam edirsiz. Sizden ve sizin tesevvur etdiyiniz Allahdan, derrakem artiqdi. Savadim eskikdi.

Yaxşı,onda öz adınızdan özünüz yazın ki,sonra da yalnış səmtin "günahkarı" mən olmayım.Ürəyinizi boşaldın,heç kəs qabağınızı almır.Siz özünüz özünüzü tutursunuz.Elə bil məndən asılısınız :hmmm: .Mən "hamımız" yazmaqla,siz guya "hamı" oldunuz.Bu mənim subyektiv fikirim idi.İndi isə siz,ali bir varlıq olaraq,fikirinizi bildirin(Təbii ki,fikir bildirmək istəyirsinizsə.Öz işinizdir.),mənə fikir verməyin.

Allah olsaydim muselmanlari(vaxtinda) kochurerdim heyat uchun elverishli olan planete. 

Emek qabilliyetine malik olan kimi bashlayacaqdilar bir-birini qirmaqa, oturub tum chirtiyib kayf alardim buna baxmaqdan.

Duz deyirsen "qardash", sen ne deyirsen duz deyirsen)))

Allah olsaydim din barede dunyaya melumat vermezdim umumiyyetle. Ki, insanlarin qorxusu olmasin ve yaxshini-pisi Allah qorxusuna gore yox, ozleri ayird ede bilsinler) Cennet bom-bosh olacaqdi onda)) Allahin bashi da sakit)

Yaxşı,onda öz adınızdan özünüz yazın ki,sonra da yalnış səmtin "günahkarı" mən olmayım.Ürəyinizi boşaldın,heç kəs qabağınızı almır.Siz özünüz özünüzü tutursunuz.Elə bil məndən asılısınız :hmmm: .Mən "hamımız" yazmaqla,siz guya "hamı" oldunuz.Bu mənim subyektiv fikirim idi.İndi isə siz,ali bir varlıq olaraq,fikirinizi bildirin(Təbii ki,fikir bildirmək istəyirsinizsə.Öz işinizdir.),mənə fikir verməyin.

Beli. Bu eynen size de aitdi. Men sizden ve fikir versez gorersiz ki hec bir userden cavab gozlemirem. Oz fikirimi bildirirem. Ali varliq deyilem, xec onlardan zeif de deyilem. Allahivizin size verdiyi istehzani, verdiyi yerde saxlayin.

Hələ belə güldüyüm olmamışdı.Görün insanlar nələr düşünür,nələr.Guya özünü göz qabağında düzgün insan kimi aparsan,cənnətə düşürsən?Daxili aləmini hər kəsdən gizlətmək olar,ancaq Tanrıdan gizlədə bilmərsən.

Bir məsəl var.Bir müəllim uşaqları sınamaq üçün,deyir ki,filan əşyanı elə yerdə gizlədin ki,Tanrı belə onun yerini tapa bilməsin.Səhərisi gün uşaqların hamısı dərsə gəlir.Hamısı müəllimə böyük həvəslə,əşyanı gizlətməyi barəsində danışır.Bir uşaq isə,qıraqda dayanıb baxır.Müəllim ona yaxınlaşıb soruşur.Niyə belə fikirlisən?Uşaq deyir.Müəllim,nə qədər çalışdımsa da,gizlətməyə yer tapmadım.Hara apardımsa,Tanrı məni gördü.

Beli. Bu eynen size de aitdi. Men sizden ve fikir versez gorersiz ki hec bir userden cavab gozlemirem. Oz fikirimi bildirirem. Ali varliq deyilem, xec onlardan zeif de deyilem. Allahivizin size verdiyi istehzani, verdiyi yerde saxlayin.

Mən fikirimi nə cür istəsəm,o cür də ifadə edəcəm.Bununla heç kəs nə irəli düşür,nə də geri düşür.Kimsə düşünür ki "hamı qoyundur".İndi bu o demək deyil ki,hamı qoyundur.Bir daha təkrar edirəm,siz özünüz özünüzü asılı olaraq göstərirsiniz.Mən də insanam və mənim fikirlərim də subyektivdir.Subyektivliyin içində obyektivlik axtarırsınızsa,onda dərrakəniz təsvir etdiyiniz qədər də yüksək deyil.Ona görə də,gərək özünü kimdənsə üstün tutmayasan."Hamımız" sözünü də,məhz buna görə yazmışdım.

P.S. Очередное палево.

Mən fikirimi nə cür istəsəm,o cür də ifadə edəcəm.Bununla heç kəs nə irəli düşür,nə də geri düşür.Kimsə düşünür ki "hamı qoyundur".İndi bu o demək deyil ki,hamı qoyundur.Bir daha təkrar edirəm,siz özünüz özünüzü asılı olaraq göstərirsiniz.Mən də insanam və mənim fikirlərim də subyektivdir.Subyektivliyin içində obyektivlik axtarırsınızsa,onda dərrakəniz təsvir etdiyiniz qədər də yüksək deyil.Ona görə də,gərək özünü kimdənsə üstün tutmayasan."Hamımız" sözünü də,məhz buna görə yazmışdım.

P.S. Очередное палево.

Obyektivlik  özü şərti olaraq çoooxlu subyektiv  fikirlərin  məcmusu kimi nəzərdə  tutulur.    Yəni  ,  "hamımız"   subyektiv fikirlərimizi  ifadə edirik .   Nə qədər çox subyektiv fikir ifadə etsək ,   bəlkə Allah da bunları  nəzərə alar )) 

Hər halda Allah olsaydım bunları nəzərə  alardım .  Ən azı  subyektiv fikirlərə daha diqqətli olardım ))

Umumiyyetle insanlar Allahdan qorxdugu ucun yox,iclerinden geldiyi ucun yaxshiliq etseydi,namaz qilib,oruc tutsaydi daha gozel olardi dunya..Qorxu ustunde qurulan her sheyde mecburiyyet ve saxtaliq olur.

za

Obyektivlik  özü şərti olaraq çoooxlu subyektiv  fikirlərin  məcmusu kimi nəzərdə  tutulur.    Yəni  ,  "hamımız"   subyektiv fikirlərimizi  ifadə edirik .   Nə qədər çox subyektiv fikir ifadə etsək ,   bəlkə Allah da bunları  nəzərə alar )) 

Hər halda Allah olsaydım bunları nəzərə  alardım .  Ən azı  subyektiv fikirlərə daha diqqətli olardım ))

Bəli.Belə görürəm ki,mənim kimi insanlar,get gedə həmin o "obyektivlikdən" çıxmağa başlayır.Artıq demək olar ki,mənim həyata baxışlarım və fikirlərim tam bir subyektivliyə çevrilib.Çünki mənim kimi düşünən insanlar azalıb.Bu da zamanın tələbatlarının dəyişdiyini göstərir.Nə edək,uyğunlaşıb yaşamaq lazımdır.

felsefi noqteyi-nezerden baxsaq maraqlı fikirdir ...allah evvelce butun shertleri yaradir sonra ozunu hisselere bolerek evvelki tamligini unudur...hal hazırda biz her birimiz allahın bır hissesiyik,yeni allahlarıq.

amma burada bir mesele var...ne ehtiyac olub ki,allah oz tamligini bu cur hisselere bolsun?eger obrazlı desek bu heyat oyundursa allah neden darixib ozu vasiyesile bele bir oyun teskil edib?

Məncə,sualınıza özünüz də cavab vermisiz.)

)) İdeyalarınız maraqlıdır.Məhz,bu barədə yazdıqlarınız diqqətimi çəkdi.Biz insanlar üçün maraqsız olardı.Amma bir nüansı da qeyd edim.Allah deyir, seçimi öhdənə buraxıram.Məni dərk edib,pis əməldən çəkinsən,bəndəmsən.Yuxarıdan baxır bir insan pis əməllərindən bezib,onu tanıyıb ,onu qəbul edib ,tövbə edib,pisdən yaxşı insana çevrilmə prosesinə ,yaxud da əksinə, yaxşı insanın pisin təsirindən necə cənnətdən əl üzüb cəhənnəmlik olduğunu seyr etmək maraqlı olardı.

Bir düzəliş edim Allahə yox ,İlahə)))

Edited by Kenul2012

Men menden evvelki usere sual vermisem....Bes siz nece dusunursunuz?

Vüqar,əvvəl qatı dindar olmuşam.) Quranı,dini kitabları acgözlüklə oxuyurdum.Bütün deyilənlərə kor-korənə inanırdım.Mənim saatlarla namaz qıldığımı bilsəniz))..Ətrafımda çox dindar insan var idi.Onları müşahidə etməyə başladım.Bir çox gördüklərimdən sonra məndə bir müddət inamsızlıq ,içimə şübhə düşdü.

İndi özüm üçün bir yol tutub gedirəm.Allah var və mən onu sonsuz məhəbbətlə sevirəm.Amma molla və axundlarsız.Allahla rabitə nə pirə,nə məsciddə lazımdır.O mənim ürəyimdədir.Çətin anımda pıçıldayıram,ilahi kömək et ,mənə yol göstər.Ən çətin anımda sanki,bir anın içində içimdə dəyişiklik olduğunu hiss edirəm.Heç kim çətinliyə düşəndə mollanın ətəyindən yapışmır Allah mənim bu müşkülüm haqqında nə buyurub.Molla və axundları insanları qorxudub,daha çox pul qoparmaları üçün çalışdığını düşünürəm.Əgər Allahı həqiqətən sevirsənsə kiminsə səni qorxutmasına ehtiyac yoxdur.Mən onu sevirəmsə,mənim qəlbim onun nuru işıqlanırsa məni məcbur etsələrdə qan tökməyəcəyəm,oğurluq etməyəcəyəm vəs.

Yox o sevgi yalandırsa ,min din gəlsin,milyon ehkam yazılsın mənim qəlbim qara qalacaq.Mən dəyişən deyiləm.İnsan içində əməli saleh ola bilərəm.Amma qəlbim qara olacaq.

Mənim dinim ,Allahı sevirəm.şərtsiz,qarşılıqsız.O var və inanıram.

Edited by Kenul2012

her halda tek agilli mexluq kimi insan yaradilmayib bildiyimiz ve bilmediyimiz bir chox mexluqlar var. Bu suala ise here bir cur cavab verecek pessimistler bir cur optimistler ise bashqa cur. Kimin ne chatishmazligi varsa onu duzeltmeye chalishacaq. kimde ne problem varsa problemin olmamasi haqqinda dushunub cavab verecek. Insanda yaradici quvvedi her halda keshf onuda yaradmir keshf edir. bilmek olmaz belke insanin ruhuda ali ruh derecesine ne zamansa chatacaq. her halda dunyaya geldiyimizde Allahla olan muqavilemiz var defelerle bize sual olundu ve burda bashimiza geleceklerden xeberdar edildik lakin yenede dunyaya gelmeyi ve ruhumuzu dehe bir neche derece artirmagi sechdik biz sechilmishlerik bize gelen kitablar ise bizim bura gelish meqsedimizu xatirlatmaqdi.Unutmayaq ki gelish sebebimiz ruhumuzun diger ruhlardan ustun olmasina goredi. He bunu ne derece bacaririq sual altindadi belkede hech gelmeseydik daha rahat olardi?

Vüqar,əvvəl qatı dindar olmuşam.) Quranı,dini kitabları acgözlüklə oxuyurdum.Bütün deyilənlərə kor-korənə inanırdım.Mənim saatlarla namaz qıldığımı bilsəniz))..Ətrafımda çox dindar insan var idi.Onları müşahidə etməyə başladım.Bir çox gördüklərimdən sonra məndə bir müddət inamsızlıq ,içimə şübhə düşdü.

İndi özüm üçün bir yol tutub gedirəm.Allah var və mən onu sonsuz məhəbbətlə sevirəm.Amma molla və axundlarsız.Allahla rabitə nə pirə,nə məsciddə lazımdır.O mənim ürəyimdədir.Çətin anımda pıçıldayıram,ilahi kömək et ,mənə yol göstər.Ən çətin anımda sanki,bir anın içində içimdə dəyişiklik olduğunu hiss edirəm.Heç kim çətinliyə düşəndə mollanın ətəyindən yapışmır Allah mənim bu müşkülüm haqqında nə buyurub.Molla və axundları insanları qorxudub,daha çox pul qoparmaları üçün çalışdığını düşünürəm.Əgər Allahı həqiqətən sevirsənsə kiminsə səni qorxutmasına ehtiyac yoxdur.Mən onu sevirəmsə,mənim qəlbim onun nuru işıqlanırsa məni məcbur etsələrdə qan tökməyəcəyəm,oğurluq etməyəcəyəm vəs.

Yox o sevgi yalandırsa ,min din gəlsin,milyon ehkam yazılsın mənim qəlbim qara qalacaq.Mən dəyişən deyiləm.İnsan içində əməli saleh ola bilərəm.Amma qəlbim qara olacaq.

Mənim dinim ,Allahı sevirəm.şərtsiz,qarşılıqsız.O var və inanıram.

Hansı məzhəbin dini kitablarını oxuyurduz?

SIĞMAZAM 

Mende sığar iki cahan, men bu cahana sığmazam,
Gövher-i lamekan menem, kövnü mekane sığmazam.
Arşla ferşü nun mende bulundu cümle çün
Kes sesini ve ebsem ol, şerhi beyane sığmazam.
Kövnü mekandır ayetim, zati dürür bidayetim,
Sen bu nişanla bil meni, bil ki, nişane sığmazam.
Kimse güman-ü zan ile olmadı hak ile biliş,
Hakkı bilen bilir ki, men zann-u gümane sığmazam.
Surete bak menini suret içinde tanı kim,
Cism ile can menem, veli cism ile cane sığmazam.
Hem sedefem, hem inciyem, haşru sırat esenciyem,
Bunca kumaş-ü raht ile men bu dükane sığmazam.
Genc-i nihan menem men uş, ayn-ı ayan menem men uş
Gövher-i kan menem men uş, behrev-ü kane sığmazam.
Gerçi muhite zemem, adım ademdir, ademem,
Dar ile künfekan menem, men bu mekane sığmazam.
Can ile hem cahan menem, dehrile hem zaman menem,
Gör bu latifeyi ki, men dehr-ü zamane sığmazam.
Encüm ile felek menem, vahy ile hem melek menem,
Çek dilini ebsem ol, men bu lisane sığmazam.
Zerre menem, güneş menem, çar ile penç-ü şeş menem,
Sureti gör beyan ile, çünkü beyane sığmazam.
Zat ileyem sifat ile, kadr ileyem berat ile,
Gülşekerem nebat ile, beste dehane sığmazam.

Nar menem, şecer menem, arşa çıkan hacer menem,
Gör bu odun zebanesin, men bu zebane sığmazam.
Şems menem, kamer menem, şehd menem, şeker menem,
Ruh-i revan bağışlaram, ruh-i revane sığmazam.
Tir menem, kaman menem, pir menem, cavan menem,
Dövlet-i Cavidan menem, ayinedane sığmazam.
Gerçi bugün Nesimiyem, Haşimiyem, Kureyşiyem,
Bundan uludur ayetim, ayet-i şane sığmazam

Nesimi insanlari Allah derecesinde gorurdu.Men onunla raziyam=)

SIĞMAZAM 

Mende sığar iki cahan, men bu cahana sığmazam,

Gövher-i lamekan menem, kövnü mekane sığmazam.

Arşla ferşü nun mende bulundu cümle çün

Kes sesini ve ebsem ol, şerhi beyane sığmazam.

Kövnü mekandır ayetim, zati dürür bidayetim,

Sen bu nişanla bil meni, bil ki, nişane sığmazam.

Kimse güman-ü zan ile olmadı hak ile biliş,

Hakkı bilen bilir ki, men zann-u gümane sığmazam.

Surete bak menini suret içinde tanı kim,

Cism ile can menem, veli cism ile cane sığmazam.

Hem sedefem, hem inciyem, haşru sırat esenciyem,

Bunca kumaş-ü raht ile men bu dükane sığmazam.

Genc-i nihan menem men uş, ayn-ı ayan menem men uş

Gövher-i kan menem men uş, behrev-ü kane sığmazam.

Gerçi muhite zemem, adım ademdir, ademem,

Dar ile künfekan menem, men bu mekane sığmazam.

Can ile hem cahan menem, dehrile hem zaman menem,

Gör bu latifeyi ki, men dehr-ü zamane sığmazam.

Encüm ile felek menem, vahy ile hem melek menem,

Çek dilini ebsem ol, men bu lisane sığmazam.

Zerre menem, güneş menem, çar ile penç-ü şeş menem,

Sureti gör beyan ile, çünkü beyane sığmazam.

Zat ileyem sifat ile, kadr ileyem berat ile,

Gülşekerem nebat ile, beste dehane sığmazam.

Nar menem, şecer menem, arşa çıkan hacer menem,

Gör bu odun zebanesin, men bu zebane sığmazam.

Şems menem, kamer menem, şehd menem, şeker menem,

Ruh-i revan bağışlaram, ruh-i revane sığmazam.

Tir menem, kaman menem, pir menem, cavan menem,

Dövlet-i Cavidan menem, ayinedane sığmazam.

Gerçi bugün Nesimiyem, Haşimiyem, Kureyşiyem,

Bundan uludur ayetim, ayet-i şane sığmazam

Nesimi insanlari Allah derecesinde gorurdu.Men onunla raziyam=)

Xeyr,Nesimi ele bir iddiada olmayib bu sonradan onu "kafir" chixartmaq isteyenlerin yalanchi fikirleridi..