Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Ateistlərə suallar

Recommended Posts

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nece isteyiremse o cur de qebul edecem, amma sizde :size hec bir ferqi olmayacagi barede sozunuzun ustunde durun, istesem soyecem istesem terifleyecem))))))))))cunki sizin niyyetde qara reng yoxdu.

Əlbəttə ki, fərqi yoxdur, çünki mən o kitabdab öyrənəcəyimi öyrənmişəm. Sizin o kitabla nə edib etməyəcəyiniz öz işinizdir, problem yoxdu, kef eliyin;D

eslinde mende ele bawa duwdum amma istedim diger postda meni bawqa cur bawa duwmeyinize dair cavab verim neise bu meseleni curutmeyek.

o ki qaldi cavaba sozun menbeyi sizsiz se sizi arawdirmaq niye duzgun deyil, siz deyirsiz duzgun deyil bunu izah edin mende bawa duwum ki, siz haqlisiz. menden oz bilik ve bacarigimi gore cavab isteyirsizse menim sizin oz bilik ve bacariginizi arawdiraraq o sozun tesevvurunu vermek niye yalniw olsun? men bunu ede bilerem,(xotwillanin tesevvuru: bu sozun tesevvuru yoxdu, cunki tesevvuru olmadigi ucun tesevvur edilmesi istenilib, eger sehv deyiremse axilles siz inkar edin men tezeden arawdirim) size tesevvur lazim deyil? ne ferqi hansi yolla edirem.

Roberto, söhbət fırlatmaqla məşğul olmayın. Məsələ bu cürdür; Simruq dedi ki, o, görmədiyi və bilmədiyi bir şeyin təsəvvürünü verə bilər. Mən də ona sual verdim ki, o zaman buyur filan sözün təsəvvürünü ver. Siz də söhbətə kurs oldunuz. Demə ki, siz də görmədiyiniz və bilmədiyiniz bir şeyin təsəvvürünü vermək istəmisiz. O zaman buyurun verin da, nə istəyirsiz? Siz mənim bilik və bacarığımı araşdırsanız da, o sözün təsəvvürünü verə bilməzsiniz. Başa düşmürsüz?? Çünki, helə bir şey yoxdur. Elə məsələ də bundadır ki, siz olmayan bir şeyin təsəvvürünü verməlisiniz.

Siz yazmısınız ; "(xotwillanin tesevvuru: bu sozun tesevvuru yoxdu, cunki tesevvuru olmadigi ucun tesevvur edilmesi istenilib, eger sehv deyiremse axilles siz inkar edin men tezeden arawdirim)" - budu təsəvvür???!

Nəticə; təsəvvürü verə bilmədiniz. Demə ki, heç bir insan, beyninin paylarının böyük və ya kiçikliyindən, neyronlarının gücündən asılı olmayaraq, GÖRMƏDİYİ və BİLMƏDİYİ bir şeyin təsəvvürünü verə bilməz. Bu da, bilməyənlər üçün, bir bilik olsun. Bu barədə müzakirəmiz bitmiş elan olunur, Roberto.

Tatar,siz doğrudanmı məni başa düşmürsünüz? Pri4em tut mənim subyektiv fikrim. Mən deyirəm ki, əgər siz müsəlmansınızsa, insanın yaradılışının Adəm və Həvva variantına inanmalısınız, çünki ayrı variantınız yoxdur. Və avtomatik olaraq da insesti qəbul etməlisiniz. Bu barədə mövzu açmaq istəyirsinizsə, buyurun açın, orada söhbət edək. Lap əla olar.

Bu konkret olaraq nağıldı, insesti qoyuram bir qırağa, bütün insanlar iki nəfərdən əmələ gəlsə idi, bu qədər yaxın qohumların uşaqları ilan-qurbağaya oxşuyardı :)

Achilles_

Tatar,siz doğrudanmı məni başa düşmürsünüz? Pri4em tut mənim subyektiv fikrim. Mən deyirəm ki, əgər siz müsəlmansınızsa, insanın yaradılışının Adəm və Həvva variantına inanmalısınız, çünki ayrı variantınız yoxdur. Və avtomatik olaraq da insesti qəbul etməlisiniz. Bu barədə mövzu açmaq istəyirsinizsə, buyurun açın, orada söhbət edək. Lap əla olar.

Ne gozel misallar cekirsiniz))) Sizin sozunuzden bela cixir ki, ateistlerin en boyuyu Darvinin sozu sizde duzdur??(insan meymundan emele gelib? Siz bunu gabul edirsiz??? Siz soz atdiniz ki islamda insest var buyurun davam edin cavab verim)) geribedir, ibn sinada, Nesreddin Tusi Behmenyar bilmirdiki Islamda insest varmish, amma Axilles bilib,)) yaman zarafatcilsiniz.

Adina rus forumunda kifayət qədər məntiqli yazan 1-2 nəfərdəndir. Monşörün adminliyindən narazılıq edirsiz ki, onun sayəsində dindarlar təhqir görürlər. Siz bu bölmənin, məhz bu mövzunun əvvəlki ssılkalarına baxın, görəcəksiniz sizin dindar qardaşlarınız bizlərə nələr yazıblar. Və belə çıxır ki mən də bunu Paradise_Bird xanımın müsəlmanlığı ilə əlaqələndirməliyəm. Görün, nə qədər düzgün çıxır?..Söyüş və təhqir qarşılıqlı olur Tatar, bunu siz də çox gözl bilirsiz. Və tolerantlığa qalsa, müsəlmanlar bu anlamda ən sonuncu yerdədirlər. Monşörlə heç bir şəxsi tanışlığım olmadığına görə isə, onun nə içib içməməsi barəsində fikir yürüdə bilmərəm. Mən də İslama qarşıyam, nəinki islama, bütün dinlərə. O zaman məni də din düşmanı elan edin, mən də sizi məmnuniyyətlə ateistlərin düşmanı elan edərəm;)

Beli, eger moder musalmandirsa Allaha inanirsa mutlag Allahi peygambari gurani tehgir edani ban vermelidir, amma helelik o forumda bu gaydalara moder riayet etmir.

Menim ateist tanishlarimda var, cox gozelde unsiyyetimiz var. amma bu suallara onlar cavab verirler ki bilmirik.

Sizin dini tehgir edirsizse ve ionunla dushmencilik edirsizse, bes ne ucun dini bayramlarda dincelirsiz?? ne ucun meclislerde fatihe oxuyursuz?? ne ucun umumen etiraz etmirsiz dina garshi?? yeni size bela rahatdir ki forumlarda dine garshi cixmag yalniz??

Mesele orasindadir ki, Sokrat ozu dinsizliyi pisleyib, yeni sozumun megzi budur ki o boyuk filosoflar Ilahi guvveye inaniblar Eyshteyn inanib. daha kimi sizin ucun misal getire bilerem??

Amma sizin Nicshe ne gune dushub omrunun axirinda bilirsiz??

Sual

Ne ucun ateistler Ilahi ganunlari genul edir?? Afrikada Allah tanimirlar ve adam eti yeyirler

Ateizm - kommunizm deyil, Tatar. Bilirsiz niyə? Ateizm dini görüşü rədd etmək, kommunizm isə, sosial-ictimai formasiyadır. Fərqi görə bilmirsiniz?? Siz tamamilə ayrı ayrı kateqorilayarda olan anlayışları eyniləşdirirsiniz. Mən də deyirəm ki, müsəlman - şovunistlər 7ci əsrdən başlayaraq vəhicəsinə Albaniyaya soxularaq, yerli xristian əhalini zorla islamlaşdırmış, boyun əymək istəməyənləri isə qılıncadan keçirmişlər. 711- ci ildə Pireneyə soxulmuş, qılınc gücünə Qrenadanı işğal etmiş, Kordova xilafətini yaratmışlar. Bunun kimi onlarla misal gətirərəm. Sizin bunlardan xəbəriniz yoxdur? Bu müsəlmanlar tarix boyu milyonlarla günahsız insanları məhv ediblər (qaraladığım cümlənizi oxuyun).

Oooooo, sanki müsəlmanların əqidəsi o qədər fayda gətirib ki müasir dövrə..İxtira və kəşfələrinin, qanunvericilik və idarəçilikdəki reformalarının sayı hesabı yoxdur..Tatar, Dubaydakı "Cümeyd palması" adasını kimlər tikdi? Ərəb nefti dünya bazarına necə çıxır? Ərəbistanın infrakstruktur cəhətdən inkişaf etməsinə nə və kimlər səbəb oldu?? Niyə müsəlman dünyasında teokratik monarxiya, monarxiya üsul idarəsi aradan qalxa bilmir?

Müsəlmanlar bu işləri heç yuxularında da görə bilməzdilər..Daha ardını demirəm.

Sualnız açıq filan qalmadı. Hansi ateist ilahi qanunlarla yaşayır? Adını deyin, misal göstərin, quru iddialara heç nə vermirlər.

Sualim ateistleredir, Ilahi ganunlara gore Gurana gore, kishi kishi ile evlenmeyi boyuk gunahdir, ateizm egidesine gore bu iyrenc emel necadir?? EGER PSIDIRSE HANSI KRITERIYALARA GORE??

Tutaq ki butun deyerlerin, meyarlarin koku hele lap qedim dinlerden gelir....Amma elme gore bu dinlerde insan beyninin mehsuludu...Yeni burda hec bir ilahi mocuze yoxdur....Elm subut eliyir ki dinleri insanlar ozu yaradib....Menim fikrimce dinlerdeki sosial mezmunlu bezi iddialar beyenilendir...Cemiyyetin terbiyelenmesinde rolu var...Amma ifrat veziyyet almasa...

Tutaq ki butun deyerlerin, meyarlarin koku hele lap qedim dinlerden gelir....Amma elme gore bu dinlerde insan beyninin mehsuludu...Yeni burda hec bir ilahi mocuze yoxdur....Elm subut eliyir ki dinleri insanlar ozu yaradib....Menim fikrimce dinlerdeki sosial mezmunlu bezi iddialar beyenilendir...Cemiyyetin terbiyelenmesinde rolu var...Amma ifrat veziyyet almasa...

mence vuqar bey indi deyerlerin bele itmesi, pozgunluq ve vehwiliyin bu derecede artmasinin qarwisin ancaq din ala biler. eslinda bele bir iddiani din ireli surur. amma ondan qeyri hec bir qurum bu mesele ile din qeder yaxindan maraqlanmir. hele ateistler vabwe. onlar deyecekler ki, biz ancaq neyi isteyirikse onu inkar edirik. mence esl ateist ucun savab gunah yoxdu, yaxwi pis anlayiwlari yoxdu. bizdeki ateistler musalman balalaridi. yani dinlerden olan adet enenelere yaxindan, cani dilden emel etmeye mecburdular. bunlari inkar ede bilmeyecekler. yani ateizm burda kecmir. eslinde bu yaxwidi. men de isterdim ki, xaricden bize gele yeni dini ideyalara qarwi ateizm inkiwaf etsin. cunki xaricileri niyyetinde(ereb,fars,turk) neler oldugu deqiq bilinmir. birce noqtede adami allatsalar onlara besdi.

Sualim ateistleredir, Ilahi ganunlara gore Gurana gore, kishi kishi ile evlenmeyi boyuk gunahdir, ateizm egidesine gore bu iyrenc emel necadir?? EGER PSIDIRSE HANSI KRITERIYALARA GORE??

Günah olub-olmaması evlənənin boynuna .Amma bir az fikirləşsək ...Yer üzündə təxminən 8 millard insan yaşayır bunun 1.6 milliardı müsəlmandır .Nəzərə alsaq ki təxminən bunların yarısı kişi yarısı qadındır onda 800 million kişi müsəlman var .

Və əgər nəzərə alsaq ki zakonnan bunların hərəsinə 4 arvad polojnıdır onda cəmi qadınların (4milyard) 3.2 milliardı müsəlmanların halal malıdır. Yerdə qalan kişilərin (3.2 milliard) payına isə cəmi 800 million qadın qalır ki bu da 4 kişiyə bir qadın nisbətidir .İndi bu yazıqlar bir-biri ilə evlənməsin neyləsin ?))))))))))

umoril:

Günah olub-olmaması evlənənin boynuna .Amma bir az fikirləşsək ...Yer üzündə təxminən 8 millard insan yaşayır bunun 1.6 milliardı müsəlmandır .Nəzərə alsaq ki təxminən bunların yarısı kişi yarısı qadındır onda 800 million kişi müsəlman var .

Və əgər nəzərə alsaq ki zakonnan bunların hərəsinə 4 arvad polojnıdır onda cəmi qadınların (4milyard) 3.2 milliardı müsəlmanların halal malıdır. Yerdə qalan kişilərin (3.2 milliard) payına isə cəmi 800 million qadın qalır ki bu da 4 kişiyə bir qadın nisbətidir .İndi bu yazıqlar bir-biri ilə evlənməsin neyləsin ?))))))))))

umoril:

eyyyyy bizim kiwiler qeyri musalmanlari(qadinlar) musalman edir)))))))))))))))) duwun bir az cemiyyetde bele soylentiler var ki, bizim neslimiz musalmanlardan toreyib. o vaxt muharibede butun kiwileri qiriblar. sonrasini day yazmiram.

Roberto, söhbət fırlatmaqla məşğul olmayın. Məsələ bu cürdür; Simruq dedi ki, o, görmədiyi və bilmədiyi bir şeyin təsəvvürünü verə bilər. Mən də ona sual verdim ki, o zaman buyur filan sözün təsəvvürünü ver. Siz də söhbətə kurs oldunuz. Demə ki, siz də görmədiyiniz və bilmədiyiniz bir şeyin təsəvvürünü vermək istəmisiz. O zaman buyurun verin da, nə istəyirsiz? Siz mənim bilik və bacarığımı araşdırsanız da, o sözün təsəvvürünü verə bilməzsiniz. Başa düşmürsüz?? Çünki, helə bir şey yoxdur. Elə məsələ də bundadır ki, siz olmayan bir şeyin təsəvvürünü verməlisiniz.

Siz yazmısınız ; "(xotwillanin tesevvuru: bu sozun tesevvuru yoxdu, cunki tesevvuru olmadigi ucun tesevvur edilmesi istenilib, eger sehv deyiremse axilles siz inkar edin men tezeden arawdirim)" - budu təsəvvür???!

Nəticə; təsəvvürü verə bilmədiniz. Demə ki, heç bir insan, beyninin paylarının böyük və ya kiçikliyindən, neyronlarının gücündən asılı olmayaraq, GÖRMƏDİYİ və BİLMƏDİYİ bir şeyin təsəvvürünü verə bilməz. Bu da, bilməyənlər üçün, bir bilik olsun. Bu barədə müzakirəmiz bitmiş elan olunur, Roberto.

sizin netice bele oldu. neynek. amma bawa duwmurem niye gore tesevvur verilerken beynin yalniz anatomik, morfoloji ve ya fizioloji imkanlarindan istifade etmeliyik. ve yaxud da gormediyim bilmedyim bir weyin yox sohbet sozden gedir axilles. soz mutleqdir ki kiminse agzindan cixib. yox eger her hansi bir cisimdise men bunun haqqinda tesevvur versem siz bunu gormediyiniz ucun mutleqdir ki

meni inkar etmeyesiz, cunki siz bilmirsiz. men ise bildiyimi deyirem.

baglayaq deyirsiz baglayaq.

Əlbəttə ki, fərqi yoxdur, çünki mən o kitabdab öyrənəcəyimi öyrənmişəm. Sizin o kitabla nə edib etməyəcəyiniz öz işinizdir, problem yoxdu, kef eliyin;D

gormursuz ki men gulmek iwaresi qoymuwam men bunu ciddi demedim ki , axilles. hele size bir xal da veren olub. amma sen kitabdan inkardan bawqa bir wey oyrenmemisen yani bu forumda bele gorsenir belke islamin hansisa yaxwi xususiyyetlerini menimsemisiz ola biler, her halda men pis bir wey elemek istemerem, eger istesem bele burda kitabin ne gunahi? men meger yazilarimin hamisina qurandan aye getirirem? burda menim oz duwuncelerim de var. sehv de olur duzde olur....

yaxwi paco demeli hec biri heqiqet deyil, yazinizdan bele cixdi. amma siz heqiqi oldugunuzu iddia etmisiz bunu subut etmeli deyildiz? sohbet bu postdan gedir. men size bele bir iddia etmemiwem. buyurun subut edin.

Başa düşmürəm, konkret nəyi sübut edim? Mən əvvəl ərz eləmişdim ki, özüm üçün yəqin etdiyim həqiqət budur ki, dinlərdə həqiqət yoxdur. Deyirsiniz bu həqiqəti sübut edim?

Axı niyəsini demişdim. Əgər müxtəlif dinlər, cərəyanlar, sektalar və s. eyni kateqoriyalar haqda müxtılif şeylər deyirsə, hərəsi sinəsinə döyüb həqiqətin məhz onda olduğunu iddia edirsə, deməli hamısını apar tulla. Onların hamısı yanılır. Həqiqət yalnız birində ola bilər, amma onların dediyi ancaq inanc üstündə qurulduğundan, bunu müəyyən etmək qeyri-mümkündür. Məsələn, siz islamdan yapışıb onun həqiqi olduğuna inanırsınız. Amma heç bir qarantiya yoxdur ki, ölümdən sonra Osirisin məhkəməsinə düşməyəcəksiniz. :D

Başqa sualınız var?

Başa düşmürəm, konkret nəyi sübut edim? Mən əvvəl ərz eləmişdim ki, özüm üçün yəqin etdiyim həqiqət budur ki, dinlərdə həqiqət yoxdur. Deyirsiniz bu həqiqəti sübut edim?

Axı niyəsini demişdim. Əgər müxtəlif dinlər, cərəyanlar, sektalar və s. eyni kateqoriyalar haqda müxtılif şeylər deyirsə, hərəsi sinəsinə döyüb həqiqətin məhz onda olduğunu iddia edirsə, deməli hamısını apar tulla. Onların hamısı yanılır. Həqiqət yalnız birində ola bilər, amma onların dediyi ancaq inanc üstündə qurulduğundan, bunu müəyyən etmək qeyri-mümkündür. Məsələn, siz islamdan yapışıb onun həqiqi olduğuna inanırsınız. Amma heç bir qarantiya yoxdur ki, ölümdən sonra Osirisin məhkəməsinə düşməyəcəksiniz. :D

Başqa sualınız var?

paco men de etiraf edirem ki, men wexsen ozum heqiqeti tapmamiwam, ve deqiq biliremki, o mehkemede men cennetlik deyilem cunki tapmamiwam heqiqeti. amma sizin duwuncenizle de menim bunu tapmayacagim da hec bir qarantiniz yoxdu, yani siz deye bilmezsiz ki, sen hqiqeti tapmayacaqsan. ona gore de sizin iddia etdiyiniz heqiqeti subut ede bilmezsiz. butun muslmnlari qoyun kenara men de ateisteri qoyuram kenara. sohbet allaha inancdan getmir umumiyyetle inancla insan heyatda cox weye nail olur. menim fikrimce mentiqli inanc en guclusudur. allah kimi varligi derk etmek mumkun olmadigindan inancla derk etmek belke mumkun olsun. bu teriqetlerden hansinin dogru oldugunu mueyyen etmek beli qeyri mumkundu, amma eger allah seni hidayet etse bawqa cure. birde ki, burda esas mesele heqiqetin dogru olmasi deyil allahin razi qaldigi heqiqetdi, size gore dogru olmasa da olar. ve yaxud butun mexluqata gore dogru olmasa da olar. meselen siz bulari revayet adlandirirsiz amma biz inaniriq: bir nefer zulmkar olen vaxt allaha bele deyir: ey uca allah yani sen oz ucaliginla menim zulmlerimi bagiwlaya bilmezsen , yani sen mene baw qowacaqsan, mene ezab vereceksen?

seheri gunu hemin qovmun peygemberi allahin hemin adami bagiwladigini buyurdu. yani men demirem ki siz buna inanasiz onu demek isteyirem ki, heqiqeti tapmaq insanin oz xisletindedi. men bele duwunurem.

Hörmətli ateistlər, xahiş edirəm əvvəlki çox sadə sualıma cavab verəsiniz: obyektiv meyar varmı?

Sizin fikirlərinizi bilmək istərdim. Öncədən təşəkkürlər.

Var. Məsələn, heç bir insanın dini və ya irqi mənsubiyyəti ona digər insanlar üzərində üstünlük vermir.

paco men de etiraf edirem ki, men wexsen ozum heqiqeti tapmamiwam, ve deqiq biliremki, o mehkemede men cennetlik deyilem cunki tapmamiwam heqiqeti. amma sizin duwuncenizle de menim bunu tapmayacagim da hec bir qarantiniz yoxdu, yani siz deye bilmezsiz ki, sen hqiqeti tapmayacaqsan. ona gore de sizin iddia etdiyiniz heqiqeti subut ede bilmezsiz.

Mən artıq sizdən yoruldum... "Məntiqli inanc..." :facepalm:

Siz sadəcə mənim yazdıqlarımın məğzinə varmırsınız. Ona görə də sizinlə polemikanı əbəs sayıram. Xudahafiz

Mən artıq sizdən yoruldum... "Məntiqli inanc..." :facepalm:

Siz sadəcə mənim yazdıqlarımın məğzinə varmırsınız. Ona görə də sizinlə polemikanı əbəs sayıram. Xudahafiz

xudahafiz- XUDA HAFIZ-- XUDA YANI ALLAH SIZI DE HIFZ ELESIN. cox sag olun

Bu konkret olaraq nağıldı, insesti qoyuram bir qırağa, bütün insanlar iki nəfərdən əmələ gəlsə idi, bu qədər yaxın qohumların uşaqları ilan-qurbağaya oxşuyardı :)

Oxşayardı - əgər bu məsələ nağıl olmasaydı;)

Tatar. Ne gozel misallar cekirsiniz))) Sizin sozunuzden bela cixir ki, ateistlerin en boyuyu Darvinin sozu sizde duzdur??(insan meymundan emele gelib? Siz bunu gabul edirsiz??? Siz soz atdiniz ki islamda insest var buyurun davam edin cavab verim)) geribedir, ibn sinada, Nesreddin Tusi Behmenyar bilmirdiki Islamda insest varmish, amma Axilles bilib,)) yaman zarafatcilsiniz.

Achilles. Tatar, məni düzgün başa düşməyə çalışın; sizin nə darvinin dediklərindən, nə də ümumiyyətlə təkamül prosesinin nə olduğundan zərrə qədər də xəbəriniz yoxdur..Ən azından Darvinin insan və meymunun ümumi bir əcdadının olmasını iddia etməsini bilsəydiniz, adamı yandırmazdı..

Mən söz atmadım, konket olaraq deyirəm; islamda insest var, səbəbini də kifayət qədər açıq aydın yazmışam. Etirazınız var? Buyurun, sizin əks sübutu gözləyirəm. Konkret olaraq cavab verin, söhbəti ora bura çəkməyək, ayıbdır. N.Tusi də, Bəhmənyar da sizin kimi müsəlman idisə, hansı əsasla gözləyirdiniz ki, onlar islamdakı insesti etiraf etsinlər? Zarafat budu eeeee;)))

Tatar. Beli, eger moder musalmandirsa Allaha inanirsa mutlag Allahi peygambari gurani tehgir edani ban vermelidir, amma helelik o forumda bu gaydalara moder riayet etmir.

Achilles. Dinin tənqidini təhqir kimi başa düşürsünüzsə, bu sizin probleminizdir, neynəmək olar? İkincisi də, Tatar, mən yenə təkrar edirəm, tolerantlığa qalsa, siz müsəlmanlar ən axırıncı yerdəsiniz. Səbr deyilən şey yoxdur sizdə (istisnalar qanunauyğunluqları pozmur).

Tatar. Menim ateist tanishlarimda var, cox gozelde unsiyyetimiz var. amma bu suallara onlar cavab verirler ki bilmirik.

Achilles. Sizin suallarınıza elə bu cür cavab vermək yaxşıdır, Tatar, çünki siz o cavabları ümumiyyətlə eşitmirsiniz.

Tatar. Sizin dini tehgir edirsizse ve ionunla dushmencilik edirsizse, bes ne ucun dini bayramlarda dincelirsiz?? ne ucun meclislerde fatihe oxuyursuz?? ne ucun umumen etiraz etmirsiz dina garshi?? yeni size bela rahatdir ki forumlarda dine garshi cixmag yalniz??

Achilles. Siz nələr danışırsınız?? Çox üzr istəyirəm, Sizin neçə yaşınız var? Mən bu cür iddialar eşidəndə, monitorun qabağındaca quruyuram ki, neujeli bu cür düşünən insanlar hələ də mövcuddur?

1.Müsəlmanlar dini bayramlarda dincəlirlər ki? Yəni, dini bayramların təyinatı dincəlməkdir yoxa dini ayinləri yerinə yetirmək, dua etmək və s.? Çox maraqlıdır. Siz ümumiyyətlə sualı düzgün qoymamısınız. Mən sizdən soruşuram; hansı ateisti dini bayramlarda dua oxuyan və ya qurban kəsən və s. görmüsünüz?!

2. Dəfn mərasimlərində nə üçün fatihə oxudugumuzu, salavat çevirdiyimizi mən sizə azı 2-3 dəfə izah etmişəm. Əgər bunları etməklə bizim əslində müsəlman olduğumuzu iddia edirsinizsə və bu sizə rahatlıq gətirirsə, buyurun ürəyiniz istəyən kimi düşünün. Siz yalnız bu cür quru inanclarla rahatlıq tapırsınız onsuz da, sizi ondan da məhrum etmək insafsızlıq olardı..

3. Nə üçün ümumi etiraz etməliyik dinə qarşı? İnananlar sadəcə sizlərdən ibarət deyil ki? Milyonlarla sakit inananlar var, heç kimə mane olmurlar, sadəcə və sadəcə inana-inana yaşayırlar və qarşılarındakıları da kafir damğası ilə damğalamırlar, bir sözlə həyatı çətinləşdirmirlər. Biz mübarizəni sizin kimi İDDİAÇILARLA aparırıq. Bu da kifayət edir hələ ki. Maraqlıdır ki, siz niyə ateizmə qarşı ümumi etiraz etmirsiniz?

Tatar. Mesele orasindadir ki, Sokrat ozu dinsizliyi pisleyib, yeni sozumun megzi budur ki o boyuk filosoflar Ilahi guvveye inaniblar Eyshteyn inanib. daha kimi sizin ucun misal getire bilerem??

Amma sizin Nicshe ne gune dushub omrunun axirinda bilirsiz??

Achilles. Tatar, onu bunu misal gətirməyin burda, siz bizimlə müzakirə edirsiniz, Sokratla və ya Nitşse ilə yox. Onlar nə bizim peyğəmbərlərimiz deyil, nə də rəhbərimiz, nə də avtoritet. Bunu birdəfələik qəbul edin ki, hər dəfə problemimiz çıxmasın. Biz sizlər kimi kimlərisə və ya kimlərinsə dediklərini DOGMA və QURAN AYƏSİ kimi qəbul etmirik.

Tatar. Sual; Ne ucun ateistler Ilahi ganunlari genul edir?? Afrikada Allah tanimirlar ve adam eti yeyirler.

Achilles. Sual kökündən yanlışdır. Heç bir ateist ilahi qanunla filan yaşamır. Yaşayan varsa da, o ateist deyil, sizə yalan deyir.

Zəhmət olmasa ayə və surəni göstərin.

sizin netice bele oldu. neynek. amma bawa duwmurem niye gore tesevvur verilerken beynin yalniz anatomik, morfoloji ve ya fizioloji imkanlarindan istifade etmeliyik. ve yaxud da gormediyim bilmedyim bir weyin yox sohbet sozden gedir axilles. soz mutleqdir ki kiminse agzindan cixib. yox eger her hansi bir cisimdise men bunun haqqinda tesevvur versem siz bunu gormediyiniz ucun mutleqdir ki

meni inkar etmeyesiz, cunki siz bilmirsiz. men ise bildiyimi deyirem.

baglayaq deyirsiz baglayaq.

Roberto, siz beynin daha hansı imkanlarından faydalanmaq istəyirsiniz? Buyurun, ümumiyyətlə nədən istəyirsiniz faydalanın, sizə bir məhdudiyyət qoymadım ki mən??;)

Deyirsiz ki, söhbət sözdən gedir. Buyurun sözün izahını verin, nə fərqi? İstənilən halda o sözün aid olduğu bir obyekt var. Məcburən onun təsəvvürünü verməli olacaqsınız.

Mən o şeyi görmədiyim üçün təsəvvür edə bilmirəm, siz də həmçinin. Siz o söz haqqında min şey uydura bilərsiniz, ancaq hamsı da boş şeydir, çünki əslində o şey yoxdur. Olmayan bir şeyin təsəvvürünü necə verə bilərsiniz? Hələ üstəlik, mən onu görmədiyim üçün, öz dediyinizin doğru olacağını hansı məntiqlə iddia edə bilərsiniz??..Özünüzü yormayın, gurultulu iddialar edəndə, axırı belə olur da, Roberto, bunu düşünmək lazım idi..Mənim məqsədim bu cür bir şeyin mümkün olmadığını digərlərinə izah etmək idi. Yəni, Allah deyilən şeyi görə bilmirsinizs, dərk etmirsinizsə, və s. və ilaxır, o zaman onu təsəvvür də edə bilməzsiniz. Bu isə o deməkdir ki, özünüzü fantaziyalarla aldatmayın. Deyək ki aldanmısınız və geri dönmək istəmirsiniz, o zaman ətrafdakıların düşüncələrini zəhərləməyin..Bu qədər sadə.

gormursuz ki men gulmek iwaresi qoymuwam men bunu ciddi demedim ki , axilles. hele size bir xal da veren olub. amma sen kitabdan inkardan bawqa bir wey oyrenmemisen yani bu forumda bele gorsenir belke islamin hansisa yaxwi xususiyyetlerini menimsemisiz ola biler, her halda men pis bir wey elemek istemerem, eger istesem bele burda kitabin ne gunahi? men meger yazilarimin hamisina qurandan aye getirirem? burda menim oz duwuncelerim de var. sehv de olur duzde olur....

Mən o postumda xətrinizə dəyəcək bir söz işlətmişəmsə, üzr istəyə bilərəm, problem yoxdur..Mən burda xal yığmaq üçün yazmıram, Roberto, bonus zad deyil ki, mağazada endirim filan eləsinlər?;)

Roberto, bir problem də ondadır ki, siz o kitabı oxumamış, mənim oradan əxz etdiklərim barəsində nəticə çıxarırsınız..Olmadı daa..Əvvəlcə onu oxuyun, sora məni nədəsə günahlandırmağa əsasınız olsun. Yox,əgər oxumayacaqsınız, bu kitab məsələsini bağlayaq, problem yoxdur.

Siz dinlə bağlı yazdığınız istənilən məsələ ilə bağlı Qurandan sitat gətirməlisiniz Roberto, əks halda sizin dedikləriniz əsassızdır. Yoxsa, siz islam qayda qanunlarını oxumamış bilirsiz? Məsələ bundadır..

Deyirsiz ki, öz düçüncələrinizi yazırsınız, səhv də ola bilər, düz də. Narahat olmayın, bacardığımız qədər səhvləri düzəltməyə çalışırıq. Heç bir insan səhvdən sığortalanmayıb.

menim fikrimce mentiqli inanc en guclusudur.

Roberto, bizim məntiq və inamla bağlı yazdığımız, göstərdiyimiz, sübut etdiyimiz dağlar, dənizlər nə bilim, planetlər qədər fərq harda qaldı bəs???Siz doörudanmı onları oxumursunuz???..."Məntiqli inanc" deyilən bir hissiyat yoxdur, o ki qaldı onun anlayışı ola. Ya məntiqli olarsan, ya da inanclı, ikisini birdən eləmək mümkünsüzdür. Sinteziniz alınmayacaq.

Var. Məsələn, heç bir insanın dini və ya irqi mənsubiyyəti ona digər insanlar üzərində üstünlük vermir.

Cümlə bir az qatıçıqlıdır. Bir də onu daha aydın formada yaza bilərsiniz? Təxminən başa düşdüm, amma dəqiq bilmək istərdim. Bu nəyə görə obyektiv meyardır? Bu daha çox hansısa yazılmış hüquqi sənədin cümləsinə oxşayır.

Cümlə bir az qatıçıqlıdır. Bir də onu daha aydın formada yaza bilərsiniz? Təxminən başa düşdüm, amma dəqiq bilmək istərdim. Bu nəyə görə obyektiv meyardır? Bu daha çox hansısa yazılmış hüquqi sənədin cümləsinə oxşayır.

Yəni, bir nəfərin dərisi ağ olduğuna görə və ya o müəyyən dinə mənsub olduğuna görə, özünü yalnız bu meyarlara görə digərlərindən üstün saya bilməz - haqqı yoxdur. Bu obyektiv meyardır, çünki dərinin rəngi və ya dini mənsubiyyət sənə digər insanlar üzərində heç bir üstünlük vermir. Yəni, ağ adam deyə bilməz ki, mənim dərimin rəngi ağ olduğuna görə mən zəncidən üstün insanam. Bu absurddur...

Roberto, siz beynin daha hansı imkanlarından faydalanmaq istəyirsiniz? Buyurun, ümumiyyətlə nədən istəyirsiniz faydalanın, sizə bir məhdudiyyət qoymadım ki mən??;)

Deyirsiz ki, söhbət sözdən gedir. Buyurun sözün izahını verin, nə fərqi? İstənilən halda o sözün aid olduğu bir obyekt var. Məcburən onun təsəvvürünü verməli olacaqsınız.

Mən o şeyi görmədiyim üçün təsəvvür edə bilmirəm, siz də həmçinin. Siz o söz haqqında min şey uydura bilərsiniz, ancaq hamsı da boş şeydir, çünki əslində o şey yoxdur. Olmayan bir şeyin təsəvvürünü necə verə bilərsiniz? Hələ üstəlik, mən onu görmədiyim üçün, öz dediyinizin doğru olacağını hansı məntiqlə iddia edə bilərsiniz??..Özünüzü yormayın, gurultulu iddialar edəndə, axırı belə olur da, Roberto, bunu düşünmək lazım idi..Mənim məqsədim bu cür bir şeyin mümkün olmadığını digərlərinə izah etmək idi. Yəni, Allah deyilən şeyi görə bilmirsinizs, dərk etmirsinizsə, və s. və ilaxır, o zaman onu təsəvvür də edə bilməzsiniz. Bu isə o deməkdir ki, özünüzü fantaziyalarla aldatmayın. Deyək ki aldanmısınız və geri dönmək istəmirsiniz, o zaman ətrafdakıların düşüncələrini zəhərləməyin..Bu qədər sadə.

siz soze tesevvur vererken bir terefli duwunursuz. yani soze aid bir obyekt var deyirsiz mense deyirem bundan elave sozun menbesi de var. eger soze aid bir obyekt tapa bilmirikse onda sozun menbesini arawdiraraq bu soz haqqinda ola bilecek tesevvurleri vermeye caliwmaq lazimdi. ola biler hec tesevvur alinmasin men inkar etmirem amma bunu etmemiw tesevvurun olmadigini iddia etmek yalniwliqdi. bir deki ozunuzu oymeyin men yazmiwam ki, buna tesevvur vermek ucun yol gostermiwem, verdiyim tesevvurun de dogru olmasini iddia tememiwem dedim ki eger dogru deyilse men yeniden tesevvur vermeye caliwim. eger dogrudanda bu fantaziyadi :kimi duwunursuzse bunun dogru olmadigini subut etmeye ne ehtiyaciniz var? tutaq ki, bu bir fantastik filmdi, men bu filmden hezz almaq ucun bu filmde geden obrazlara mutleqdir ki inanim. burda mentiq iwletmek mentiqsizlikdi. axilles sizse hele qiraqdan iddia edirsiz ki bu mentiqsizlikdi, bunu demeyinizde bele mentiqiniz yoxdu. men kinodan kayf tuturam sizse deyirsiz ki, filmdeki 2 bawli ewdaha heqiqi deyil.)))) qadan alim mene onun heqiqi olmasi yox kayf vermesi lazimdi. ona gore de hormetli axilles eger bunun bir fantastika olmasini duwunursuzse onda inkar etmeniz mentiqsizlikdi. sizin a-teist olmaga bilmirem ne derecede haqqiniz var!!!!!!!!!!!yox eger ataniz da ateist olubsa ve siz bu yoldan donmek istemirsizse men size hecne deye bilmerem. yolun aciq olsun.

siz soze tesevvur vererken bir terefli duwunursuz. yani soze aid bir obyekt var deyirsiz mense deyirem bundan elave sozun menbesi de var. eger soze aid bir obyekt tapa bilmirikse onda sozun menbesini arawdiraraq bu soz haqqinda ola bilecek tesevvurleri vermeye caliwmaq lazimdi. ola biler hec tesevvur alinmasin men inkar etmirem amma bunu etmemiw tesevvurun olmadigini iddia etmek yalniwliqdi. bir deki ozunuzu oymeyin men yazmiwam ki, buna tesevvur vermek ucun yol gostermiwem, verdiyim tesevvurun de dogru olmasini iddia tememiwem dedim ki eger dogru deyilse men yeniden tesevvur vermeye caliwim. eger dogrudanda bu fantaziyadi :kimi duwunursuzse bunun dogru olmadigini subut etmeye ne ehtiyaciniz var? tutaq ki, bu bir fantastik filmdi, men bu filmden hezz almaq ucun bu filmde geden obrazlara mutleqdir ki inanim. burda mentiq iwletmek mentiqsizlikdi. axilles sizse hele qiraqdan iddia edirsiz ki bu mentiqsizlikdi, bunu demeyinizde bele mentiqiniz yoxdu. men kinodan kayf tuturam sizse deyirsiz ki, filmdeki 2 bawli ewdaha heqiqi deyil.)))) qadan alim mene onun heqiqi olmasi yox kayf vermesi lazimdi. ona gore de hormetli axilles eger bunun bir fantastika olmasini duwunursuzse onda inkar etmeniz mentiqsizlikdi. sizin a-teist olmaga bilmirem ne derecede haqqiniz var!!!!!!!!!!!yox eger ataniz da ateist olubsa ve siz bu yoldan donmek istemirsizse men size hecne deye bilmerem. yolun aciq olsun.

Roberto, sən canın, öz yazdığını diqqətlə oxumusan??..Mən sənə sadəcə mət qalmışam..Mənim sənə verdiyim sualdan və izahdan başqa, hər şeydən yazmısan..Burada söhbət inanmaqdan və ya ateist olmaqdan getmir ee, qadan alım (sən demişkən), söhbət anlayışın mövcudluğundan və onun təsəvvür olunub oluna bilməyəcəyindən gedir. Mən sənin üçün daha hansı cür izah edim, bilmirəm..Nəysə, söhbət elə çürüdü və zibili çıxdı ki, uje yazası bir söz də qalmadı. Boş verin getsin..

Roberto, sən canın, öz yazdığını diqqətlə oxumusan??..Mən sənə sadəcə mət qalmışam..Mənim sənə verdiyim sualdan və izahdan başqa, hər şeydən yazmısan..Burada söhbət inanmaqdan və ya ateist olmaqdan getmir ee, qadan alım (sən demişkən), söhbət anlayışın mövcudluğundan və onun təsəvvür olunub oluna bilməyəcəyindən gedir. Mən sənin üçün daha hansı cür izah edim, bilmirəm..Nəysə, söhbət elə çürüdü və zibili çıxdı ki, uje yazası bir söz də qalmadı. Boş verin getsin..

bu diger postnuzdaki cavabin deyiwmiw formasidi. menim beynim bir cur duwunur, men bir noqteden bunlara izah verirem. amma gorurem sizin hem musalman, hem ateist hemde diger formalarda duwunmek ucun muxtelif beyinleriniz var. qaraladigim cumleye men bu terefden izah vermiwem. men lap birinci gunden siz menim postuma werh yazarken(wubhe ve derk etme baresinde simurgla yazilarimiz) dedim ki, axilles siz etraf alemi derk etmekle meneviyyati derk etmeni qariwdirirsiz. siz eyni cur izahlar edirsiz.

Yəni, bir nəfərin dərisi ağ olduğuna görə və ya o müəyyən dinə mənsub olduğuna görə, özünü yalnız bu meyarlara görə digərlərindən üstün saya bilməz - haqqı yoxdur. Bu obyektiv meyardır, çünki dərinin rəngi və ya dini mənsubiyyət sənə digər insanlar üzərində heç bir üstünlük vermir. Yəni, ağ adam deyə bilməz ki, mənim dərimin rəngi ağ olduğuna görə mən zəncidən üstün insanam. Bu absurddur...

Salam. Təşəkkür edirəm cavabınıza görə. Amma məncə bu prisnipdir, meyar deyil. Çünki bu prinsipi də hansısa meyar əsasında siz irəli sürürsünüz. Yani bu prinsiplə razılaşan - haqlı, razılaşmayan - haqsızdır. Amma bunu nəyəsə əsaslanaraq deməlisiniz. Dindarlar bunu öz dini mənbələrlə əsaslandıra bilərlər, bəs dinsizlər? Yaxşı-pis nəcə müəyyən olunur?

bu diger postnuzdaki cavabin deyiwmiw formasidi. menim beynim bir cur duwunur, men bir noqteden bunlara izah verirem. amma gorurem sizin hem musalman, hem ateist hemde diger formalarda duwunmek ucun muxtelif beyinleriniz var. qaraladigim cumleye men bu terefden izah vermiwem. men lap birinci gunden siz menim postuma werh yazarken(wubhe ve derk etme baresinde simurgla yazilarimiz) dedim ki, axilles siz etraf alemi derk etmekle meneviyyati derk etmeni qariwdirirsiz. siz eyni cur izahlar edirsiz.

Sənin izahın sənə görə düzgündür, əslində isə yanlışdır. Sən düz dediyini düşünürsən, daha doğrusu düzgün izah etdiyinə İNANIRSAn. Ancaq yenə də yanılırsan. Bu barədə olan yazışmalarımızı bir də diqqətlə oxusan, bəlkə nəyin nə olduğunu görə bilərsən

Ooooo, mənəviyyarın dərk edilməsindən yazırsan. İzah et görək nə cür prosesdir bu?? Mənəviyyat deyəndə allahı nəzərdə tutursansa, yazmasan da olar.

Sənin izahın sənə görə düzgündür, əslində isə yanlışdır. Sən düz dediyini düşünürsən, daha doğrusu düzgün izah etdiyinə İNANIRSAn. Ancaq yenə də yanılırsan. Bu barədə olan yazışmalarımızı bir də diqqətlə oxusan, bəlkə nəyin nə olduğunu görə bilərsən

Ooooo, mənəviyyarın dərk edilməsindən yazırsan. İzah et görək nə cür prosesdir bu?? Mənəviyyat deyəndə allahı nəzərdə tutursansa, yazmasan da olar.

beli menim izahim mene gore duzgundu, senin de inkarin sene gore duzgundu. day menim inancim korkorane mentiqsiz yox eslinde sizinki korkorane mentiqsizdi. menim nelere inandiqlarimi siz hec bilmirsiz. siz umumen musalmanlara nezeren mene werh yazirsiz.

meneviyyat: elbette ki insanin ozunu derk etmesidi. bu cox murekkeb meseledi, ve yaxud insanin ozunu tanimasidi.

beli menim izahim mene gore duzgundu, senin de inkarin sene gore duzgundu. day menim inancim korkorane mentiqsiz yox eslinde sizinki korkorane mentiqsizdi. menim nelere inandiqlarimi siz hec bilmirsiz. siz umumen musalmanlara nezeren mene werh yazirsiz.

meneviyyat: elbette ki insanin ozunu derk etmesidi. bu cox murekkeb meseledi, ve yaxud insanin ozunu tanimasidi.

Izah fakta əsaslanmalıdır Roberto, izah verənin şəxsi düşüncələrinə yox. Mənim inkarım sənin izahındakı məntiqsizliyə əsaslanır. Qaraladığım cümlənə bax. İnanc məntiqli ola da bilməz. Bunu sədə yüz dəfə izah etdiyimizə, sübut etdiyimizə baxmayaraq, sən yenə də inancın məntiqindən yazmısan..Bizim məntiqimizi nəyə əsasən kor koranəlikdə günahlandırırsan? Bizim inanc obyektimiz yoxdu ki? Biz bir şeyi bilirik, ya da bilmirik, vəssalam.

Roberto, bir sualmı cavab ver, ancaq tez cavab vermə, bir qədər düşün, araşdır, dəqiqləşdir sonra. Sənin axırıncı cümləndəki fikirlərə əsasən; İnsanın özünü tanıması=mənəviyyat. Özünü tanıma=özünü dərk etmə. Avtomatik olaraq, mənəviyyat=özünü dərk. Demək ki, hər şey yənə də dərkə gəldi çıxdı. İndi sən insanın ətrafı dərk etməklə, özünü dərk etməsi arasındakı fərqi göstərə bilərsənmi?

Izah fakta əsaslanmalıdır Roberto, izah verənin şəxsi düşüncələrinə yox. Mənim mentiqsiz inkarım sənin izahındakı məntiqsizliyə əsaslanır. Qaraladığım cümlənə bax. İnanc məntiqli ola da bilməz. Bunu sədə yüz dəfə izah etdiyimizə, sübut etdiyimizə baxmayaraq, sən yenə də inancın məntiqindən yazmısan..Bizim məntiqimizi nəyə əsasən kor koranəlikdə günahlandırırsan? Bizim inanc obyektimiz yoxdu ki? Biz bir şeyi bilirik, ya da bilmirik, vəssalam.

Roberto, bir sualmı cavab ver, ancaq tez cavab vermə, bir qədər düşün, araşdır, dəqiqləşdir sonra. Sənin axırıncı cümləndəki fikirlərə əsasən; İnsanın özünü tanıması=mənəviyyat. Özünü tanıma=özünü dərk etmə. Avtomatik olaraq, mənəviyyat=özünü dərk. Demək ki, hər şey yənə də dərkə gəldi çıxdı. İndi sən insanın ətrafı dərk etməklə, özünü dərk etməsi arasındakı fərqi göstərə bilərsənmi?

inkar da fakta esaslanmalidi, yoxsa dindeki revayetler uydurmadi deyende hansi faktdan daniwirsiz?yuxarida bir qeder duzeliw etdim, ola biler ki bele yazmaq istemiwdiz. cunki mende sizin kimi duwunurem. inanc mentizsizdirse, onu inkar etmek de mentiqsizdi, men de bunu defelerle size yazmiwam hetta misallar bele cekdim. sizin inanc obyektiniz var niye yoxdu deyirsen, siz islami inkar edenlerin duwuncelerinin mentiqli olduguna inanirsiz, bunu ne ile subut edirsiz? beyninizde buna weksiz inanirsiz cunki sizin duwuncelerle ust-uste duwur, ve ona gore de inanirsiz. ola biler ki bir iki duwunceni analiz edesiz amma coxuna weksiz inanirsiz. neise bu movzular cox uzanir.

sualiniza cavab verirem. amma duwunurem ki, ola biler bu menim yalniz subyektiv duwuncelerim olsun yani caliwacam cavab verim. ona gore de eger bu sahede ozunuzu daha savadli bilirsizse o zaman bir az anlayiwli olmanizi isterdim.

men etraf alem deyende insaniyyetden kenar olani nezerde tuturam.etraf alem: bitki, heyvan, canli ve ya cansiz alem, ewyalar,bunlar arasinda qanuna uygunluqlar,kimya, biologiya ,fizika , ve s. yani bu elmleri arawdiran insanin meneviyyata hec bir dexli yoxdu. buna esasen bele ferq qoyuram. amma bir insan paxildirsa eger o oz paxilliginin qarwisini almaq ucun hansi yollardan istifade etmelidi? ve yaxud o qeder etrafimizda insanlar taniyiriq ki, oz hereketlerinde hec xeberi bele yoxdu, bogazdan yuxari daniwir, eleye bilmeyeceyi weyleri soz verir, yalanci dogrucu olmaq onu maraqlandirmir, kiwi ve ya qadin kimi reftar etmek onu maraqlandirmir, oldugu kimi gorunmur, ve s. yeni insanin ozunu derk etme prosesi. bu proseslerde ne fizika qanunlari ne de kimyanin qanunlari kecmir. eger cemiyyetde insan butun hereketlerini derrakeli wekilde heyata kecirse sozsuz ki, o boyuk bir insan seviyyesindedi. islam bize bunu ved edir.

inkar da fakta esaslanmalidi, yoxsa dindeki revayetler uydurmadi deyende hansi faktdan daniwirsiz?yuxarida bir qeder duzeliw etdim, ola biler ki bele yazmaq istemiwdiz. cunki mende sizin kimi duwunurem. inanc mentizsizdirse, onu inkar etmek de mentiqsizdi, men de bunu defelerle size yazmiwam hetta misallar bele cekdim. sizin inanc obyektiniz var niye yoxdu deyirsen, siz islami inkar edenlerin duwuncelerinin mentiqli olduguna inanirsiz, bunu ne ile subut edirsiz? beyninizde buna weksiz inanirsiz cunki sizin duwuncelerle ust-uste duwur, ve ona gore de inanirsiz. ola biler ki bir iki duwunceni analiz edesiz amma coxuna weksiz inanirsiz. neise bu movzular cox uzanir.

sualiniza cavab verirem. amma duwunurem ki, ola biler bu menim yalniz subyektiv duwuncelerim olsun yani caliwacam cavab verim. ona gore de eger bu sahede ozunuzu daha savadli bilirsizse o zaman bir az anlayiwli olmanizi isterdim.

men etraf alem deyende insaniyyetden kenar olani nezerde tuturam.etraf alem: bitki, heyvan, canli ve ya cansiz alem, ewyalar,bunlar arasinda qanuna uygunluqlar,kimya, biologiya ,fizika , ve s. yani bu elmleri arawdiran insanin meneviyyata hec bir dexli yoxdu. buna esasen bele ferq qoyuram. amma bir insan paxildirsa eger o oz paxilliginin qarwisini almaq ucun hansi yollardan istifade etmelidi? ve yaxud o qeder etrafimizda insanlar taniyiriq ki, oz hereketlerinde hec xeberi bele yoxdu, bogazdan yuxari daniwir, eleye bilmeyeceyi weyleri soz verir, yalanci dogrucu olmaq onu maraqlandirmir, kiwi ve ya qadin kimi reftar etmek onu maraqlandirmir, oldugu kimi gorunmur, ve s. yeni insanin ozunu derk etme prosesi. bu proseslerde ne fizika qanunlari ne de kimyanin qanunlari kecmir. eger cemiyyetde insan butun hereketlerini derrakeli wekilde heyata kecirse sozsuz ki, o boyuk bir insan seviyyesindedi. islam bize bunu ved edir.

Dedim axı, mənim inkarım sənin iddialarındakı məntiqsizliyə əsaslanır. Sən nə qədər dini rəvayət misal gətirsən də, faydası yox. Çünki bunları təsdiq edəcək heç bir dəlilin, sübutun yoxdur. Vaar?? Məhəmmədin ayı ikiyə bölməsindən danışacaqsan? Onun meraca uçmasından? Yoxsa Musanın əsa ilə dənizi ikiyə ayırmasından? Sən bu iddiaları məntiqli və tutarlı hesab edirsən ya yox Roberto?

Roberto, İNANC VƏ MƏNTİQ AYRI-AYRI ŞEYLƏRDİR, AYRI AYRI CIĞIRLARDIR,YOLLARI DA HEÇ ZAMAN KƏSİŞMİR. İNAM PROSESİNDƏ HEÇ ZAMAN MƏNTİQ OLA BİLMƏZ. XAHİŞ EDİRƏM, BU PROSESLƏRİ ÖZÜN ÜÇÜN AYDINLAŞDIR.

BİZ ATEİSTLƏRİN İNANC OBYEKTİMİZ VAAR???! BUNU SİZƏ KİM DEYİB? ƏN AZINDAN MƏN HEÇ ZAMAN BELƏ BOŞ İDDİA ETMƏMİŞƏM (lap özümdən şübhələndim eee;))). Ay qardaş, islamı inkar edənlərdən biri də Simruq idi, baxmayaraq ki öz yaradıcısına inanırdı, Quranı və dini rəvayətləri məntiqsiz hesab edirdi. Demək ki, İslamı inkar edən mütləq deyil ki ateist olsun. Mən isə heç nəyə inanmıram, SADƏCƏ VƏ SADƏCƏ BİLİRƏM, YA DA BİLMİRƏM. Quranda yazılanların kifaəyət qədər uydurma və məntiqsiz olduğunu bilirəm, çünki oxumuşam. Daha nə lazımdır ki mənə? İslamı inkar edənlərin məntiqli fikrləri ilə razıyam və onların düzgün nəticə çıxartdıqlarını BİLİRƏM, İNANMIRAM. Və, bütün ateistlərin fikri hər hansı bir ateist üçün inanc obyekti filan deyil, sən bunu haradan öyrənmisən, maraqlıdır. Bütün ateistlərin fikirləri bir yerə toplanıb, vahid bir istiqamət formalaşdırır. Yəni ki, bir ateist öz məntiqi nəticəsində ateist ola bilər, başqa birinin təbliğatı və təsiri ilə yox, bunu mütləq bil.

Roberto, izahın aydındır. Razıyam sənlə. İndi gəl bu cür təhlil edək. Sən kiməsə qarşı paxıllıq hiss edəndə, özünü pis hiss etdiyini bilirsən ya yox? Özündən böyüyün yanında ayağını ayağının üstünə aşırıb oturmaq istəsən, özünü narahat hiss edərsən ya yox? Küçədə kimisə söymək istəsən, bu etmək istədiyindən utanc hissi keçirərsən ya yox? Bir sözlə bütün bu hadisələr sənin inancın tərəfindən idarə olunur, yoxsa İDRAKIN? Sənə nə imkan vermir ki bunları edəsən?

ZAHMAT OLMASA lUT PEYGAMBARIN EHVALATINI OXUYUN GURANDA.

ARAF SURESINI OXUYUN

80. Lutu da (peyğəmbər göndərdik). Bir zaman o öz tayfasına demişdi: "Sizdən əvvəl bəşər əhlindən heç kəsin etmədiyi həyasızlığı (kişilər arasında olan cinsi əlaqəni) sizmi edəcəksiniz?

81. Siz qadınları atıb şəfvətlə kişilərin üstünə gəlirsiniz. Siz, doğrudan da, həddi aşmış bir tayfasınız!"

Burada heç bir əhvalat yoxdur, sadəcə iddiadır. Nə sübutu var, nə izahı. Bununla nəyi sübut etmək istəyirsiz? Öz yaratdığı bəndələrini bir biri ilə cinsi əlaqədə günahlandıran yaradıcı, bir sürü peyğəmbər göndərir, bir sürü ayə göndərir, insanları yollarından döndərə bilmirsə, biz neynəyək? Biz allah tərəfindən yaradıldığımızı qəbul etmədiyimiz üçün, kişinin kişi ilə cinsi əlaqəsinə normal baxmırıq və bu işlə məşğul da olmuruq. Bunu İslamdan da öyrənməmişik, çünki İslamın tanrısı özü bü cür bəndələr yaradıbsa, biz ondan hansı əxlaq qaydasını götürə bilərik? Siz bu sualnızı həkimlərə verin, anatomik olaraq sizə necə lazımdı izah edəcəklər, narahat olmayın..Bəs Allahın niyə bu cür qərar verdiyini, bu işin məntiqinin nə olduğunu biz hardan öyrənə bilərik? İzah edə bilərsiz?

P.S. Demişdiniz ki Adəm və Həvva ilə bağlı ayrıca mövzu açıb islamda insest olmadığını isbatlayacaqsız. O mövzunuzu səbrsizliklə gözləyirəm..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Цены на продукты питания в Азербайджане: что подорожало? - СПИСОК
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен в Азербайджане составил 100,0%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
      Как сообщает Госкомстат, индекс потребительских цен на продукты питания, напитки и табачные изделия составил 98,2%, на непродовольственные товары - 100,9%, на платные услуги, оказанные населению - 102,0%.
      Согласно информации, в апреле 2024 года индекс потребительских цен по сравнению с предыдущим месяцем составил 99,9%, а за первые четыре месяца по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - 100,7%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольшее снижение цен наблюдалось на манную и гречневую крупы, макароны, свежую рыбу, молоко, яйца, маргарин, подсолнечное и кукурузное масло, грецкие орехи, фундук, помидоры, огурцы, зелень, баклажаны и картофель. В то же время рост цен был зафиксирован на лимоны, бананы, яблоки, груши, киви, каштан, гранат, белокочанную капусту, сладкий перец, бурак и чеснок. Цены на другие продукты питания существенно не изменились.

Непродовольственные товары
      В апреле индекс потребительских цен на непродовольственные товары по сравнению с мартом составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 101,3%.
      В апреле по сравнению с предыдущим месяцем больше всего подорожали ювелирные изделия, цемент и пиломатериалы. Стоимость других непродовольственных товаров существенно не изменились.
      Платные услуги населению
      В апреле 2024 года индекс потребительских цен на платные услуги населению по сравнению с предыдущим месяцем составил 100,1%, а за январь-апрель, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, - 102,4%.
      В апреле, по сравнению с предыдущим месяцем, наибольший рост цен наблюдался на услуги международных авиаперевозок в страны СНГ, туры внутри страны, медицинские, стоматологические, парикмахерские и косметологические услуги, а также услуги платных дошкольных образовательных учреждений. Стоимость других платных услуг существенно не изменились.
      https://media.az/society/ceny-na-produkty-pitaniya-v-azerbajdzhane-chto-podorozhalo-spisok
      • 1 reply
    • На побережье Каспия откроется цирк
      Sea Breeze Resort активно развивает детское направление, и этим летом отдых с детьми на территории города-курорта станет еще интереснее – на территории курорта впервые откроется цирк.
      «1 июня в Sea Breeze под руководством обладателя циркового «Оскара» Аллахверди Исрафилова стартует международная программа «Легенды Монте-Карло» с участием артистов одного из самых престижных цирковых фестивалей в мире», - говорится в сообщении пресс-службы Sea Breeze.
      Отмечается, что цирковой шатер со зрительным залом вместимостью 1250 мест и 13-метровым манежем расположится между Лунапарком и Аквапарком, которые также начнут принимать гостей этим летом.
        Цирк откроется в Международный день защиты детей 1 июня, и первое шоу будет носить благотворительный характер - на него будут приглашены дети, оставшиеся без попечения родителей, и дети с ограниченными физическими возможностями.
      «Живые легенды Монте-Карло очаруют и детей, и взрослых сложными акробатическими трюками, виртуозным жонглерским мастерством, настоящей магией и впечатляющей эквилибристикой. А великолепные карабахские скакуны, покорившие своим выступлением публику Виндзорского королевского конного шоу, под управлением настоящих джигитов продемонстрируют невероятную скорость и грацию», - говорится в сообщении.
      https://1news.az/news/20240513022911888-Na-poberezhe-Kaspiya-otkroetsya-tsirk-FOTO
      • 17 replies
    • Обнародовано заключение повторной экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова
      Обнародовано окончательное заключение экспертизы о психическом состоянии Ахмеда Ахмедова, обвиняемого в жестоком убийстве пятерых членов своей семьи, двое из которых были несовершеннолетними.
      Как передает Qafqazinfo, на основании протеста прокуратуры, в отношении обвиняемого была проведена повторная экспертиза.
      В заключении повторной экспертизы, как и в предыдущей, также заявляется, что обвиняемый находился в невменяемом состоянии во время совершения преступления.
      На следующем этапе Ахмедову будет предъявлено окончательное обвинение, а уголовное дело будет передано в суд для рассмотрения. Если суд также придет к выводу, что обвиняемый совершил преступление в невменяемом состоянии, Ахмед Ахмедов будет освобожден от наказания.
      Однако он не будет отпущен на свободу, а ему назначат принудительное лечение в специализированном медицинском учреждении.
      https://media.az/society/obnarodovano-okonchatelnoe-zaklyuchenie-ekspertizy-o-psihicheskom-sostoyanii-ahmeda-ahmedova
      • 14 replies
    • В Азербайджане среди детей распространяются коклюш и «свинка»: как защитить ребенка?
    • В Баку мужчина винит персонал больницы в смерти своей дочери
      В Баку 17-летняя девушка, доставленная в больницу с жалобами на боль в области ребер, скончалась в медучреждении спустя два дня.
      По словам жителя Маштаги Умуда Гулиева, 5 февраля этого года он доставил свою дочь, Нурану Гулиеву, в расположенную в поселке объединенную городскую больницу №7. Однако 7 февраля девушка умерла. Мужчина утверждает, что причиной смерти дочери стали инъекции, сделанные в медучреждении.
      У.Гулиев рассказал, что в момент смерти Нураны врача в больнице не было - указания медсестре он давал по телефону. Родители немедленно отвезли тело девушки в Объединение судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии, где установили, что причиной смерти стало кровоизлияние в мозг.
      У.Гулиев заявил, что в ходе расследования, проведенного прокуратурой Сабунчинского района, было выявлено, что медсестра сделала пациентке укол, название которого она не знает.
      Мужчина требует, чтобы виновные за смерть его дочери понесли заслуженное наказание.
      Подробнее - в сюжете:

• Haha
        • Like
      • 32 replies
    • В Азербайджане ежемесячная минимальная зарплата может быть заменена почасовой
      Ежемесячная минимальная заработная плата в Азербайджане может быть заменена почасовой минимальной заработной платой.
      Это отражено в дорожной карте на 2024 год по внедрению улучшений и коммуникаций в соответствующей области, основанной на отчете Business Ready Группы Всемирного банка.
      Министерству труда и социальной защиты поручено до 1 июля текущего года подготовить и представить соответствующие предложения по замене ежемесячной минимальной заработной платы на почасовую.

https://media.az/society/v-azerbajdzhane-ezhemesyachnaya-minimalnaya-zarplata-mozhet-byt-zamenena-pochasovoj

Поясните, а как будут получать зарплату бюджетники, у которых фиксированная месячная зарплата?
      • 20 replies
    • Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
      Определился победитель конкурса «Евровидение-2024»
        • Like
      • 135 replies
    • К сведению водителей: в Азербайджане устанавливаются радары нового типа
      Исследования показывают, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является высокая скорость. Несмотря на принимаемые меры и предупреждения, некоторые водители нарушают скоростной предел, что в итоге приводит к росту летальных исходов. Различные технологии, используемые в мире для предотвращения трагедий на дорогах, применяются и в Азербайджане.
      Как сообщает avtosfer.az, на 21-м километре трассы Баку - Шамахы уже установлена новая радиолокационная система, показывающая скоростной режим, точнее, электронное табло. Отмечено, что система подобного типа уже применяется во многих странах и очень популярна.
      Как заявили в Специализированном проектно-производственном управлении «Сигнал» при Главном управлении Государственной дорожной полиции, целью установки электронного табло является предупреждение водителей, превышающих скорость, и побуждение их к соблюдению правил.
      Установленные табло будут активированы в ближайшие дни. Планируется установка таких систем и на других территориях.
      https://media.az/society/k-svedeniyu-voditelej-v-azerbajdzhane-ustanavlivayutsya-radary-novogo-tipa
        • Upvote
        • Like
      • 26 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...